Recommended Posts

Just now, little lamb said:

Καλά δεν έχω κανένα άγχος, από περιέργεια πιο πολύ τα ρωτάω, εγκυκλοπαιδικά. Τοστ και γενικά ψωμί-μπισκοτο-κουλουρι-κεικ κλπ απλά δεν βρισκουμε το λόγο να τρώει αν δεν τα ζητάει, με την έννοια ότι όλοι είναι καλό να τα αποφεύγουμε, όχι ότι θα γίνει κανένα φοβερό κακό!

Το ψωμί εξαρτάται. Ναι εάν ειναι το κλασσικό άσπρο ψωμί, δεν προσφέρει και πολλά πέρα από άμυλο, εάν είναι όμως είναι πολυσπόρο με βρώμη, σίκαλη, πίτουρα, προσφέρει πολύ περισσότερα από ότι πολλοί νομίζουν. 

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

ουυε εμείς τα δίνουμε, αλλά έχω πιάσει πολλές φορές τον εαυτό μου να βραχυκυκλώνει σχετικά με την ώρα της βόλτας σε σχέση με τη μεταφορά ενός γεύματος, ιδίως του απογευματινού, κ σκέφτομαι ότι όταν απλώς δίνεις στο παιδί σου μια στις τόσες ένα τοστ κ χυμό από μια καφετέρια, μη σου πω κ δυο κουταλιές παγωτό, μάλλον περνάς πιο ξαλα κάποιες στιγμές της ζωής σου, ενώ αν σκέφτεσαι τι θα γίνει κάνε το αυγό κ το γιαούρτι, σπαταλάς αρκετή φαιά ουσία ! 

Ε καλά ένα βραστό αυγό μπαίνει πανευκολα στην τσάντα έτσι με το τσόφλι όπως είναι.

Just now, Chrysoum είπε:

Το ψωμί εξαρτάται. Ναι εάν ειναι το κλασσικό άσπρο ψωμί, δεν προσφέρει και πολλά πέρα από άμυλο, εάν είναι όμως είναι πολυσπόρο με βρώμη, σίκαλη, πίτουρα, προσφέρει πολύ περισσότερα από ότι πολλοί νομίζουν. 

Ναι μωρέ αλλά εθίζεται. Εμείς βλέπουμε ότι από τότε που δοκίμασε ψωμί αν το βλέπει μπροστά της ζητάει πολύ και μπορεί να φάει άπειρο, οπότε προτιμάμε να μην το πολυεμφανιζουμε.

Just now, little lamb είπε:

Μπα δεν νομίζω να φταίει η ώρα, απλά έτσι προτιμούν/συνηθίζουν εδώ οι γιατροί. Και λέω ότι ίσως δεν σχετίζεται με τις ώρες επειδή συνολικα στο 24ωρο είναι ένα παραπάνω γεύμα. Ούτως ή άλλως δηλαδή ανάμεσα σε κάποια γεύματα εσείς έχετε περισσότερες ώρες "κενές".

εμεις δ ειχαμε γευμα αυγου,μεχρι τιν χρονο δ το ετρωγαν ετσι κ αλλιως,κ απλα το εμφανιζα πρωι η απογευμα κ μετα συνεχιζα με το δεκατιανο η απογευματινο κανονικα

κ δ τρωγαμε κ αυγο καθε μερα

στους 9τα καναμε 3τα γευματα,στον χρονο 4,μεχρι τα 1,5 5.δλδ 3κυρια κ 2σνακ.κ καποιες φορες γαλα προ υπνου

γενικα τα δικα μου μεχρι τον χρονο δ τρωγανε σχεδον καθολου.απλα τα προσφερα.δ υπηρχε λογος πχ να επιμεινω κρεας κ το απογευμα γτ δ τρωγανε τπτ,ουτε φρουτα ουτε λαχανικα

μετα τον χρονο,ευτυχως αλλαξε

εγω παντως που τα κρεατα τα επαιρνα με το κιλο,κ τα μαγειρευα ολοκληρα απλα χωριζα την μεριδουλα με το ματι για το παιδι,οτι θεωρουσα καλυτερο

Τώρα σκέφτομαι μήπως ο κάθε γιατρός αλλάζει και τις οδηγίες του ανά παιδί, ανάλογα πόσο τρώει ή όχι. Δηλαδή ας πούμε στη δικιά μας που είναι φαγανη και σε ένα που τρώει με το ζόρι λέει τα ίδια; Δεν νομίζω. Για κύριο εμείς έχουμε ένα πάντως. Την έχουμε ρωτήσει για βραδινό και μας έχει πει ότι δεν χρειάζεται, αλλά αν δείχνει να πεινάει ας φάει. Αλλά δεν πεινάει, ίσως επειδή δίνουμε το γιαούρτι ή αυγό αργά μετά τις 7. Αν όταν τρώμε εμείς βραδινό ζηλέψει και ζητήσει κάτι μπορεί να της δώσουμε πχ λίγη ντομάτα ή τυράκι αλλά είναι στη χάση και στη φέξη, συνήθως δεν τρώει.

Τώρα σκέφτομαι μήπως ο κάθε γιατρός αλλάζει και τις οδηγίες του ανά παιδί, ανάλογα πόσο τρώει ή όχι. Δηλαδή ας πούμε στη δικιά μας που είναι φαγανη και σε ένα που τρώει με το ζόρι λέει τα ίδια; Δεν νομίζω. Για κύριο εμείς έχουμε ένα πάντως. Την έχουμε ρωτήσει για βραδινό και μας έχει πει ότι δεν χρειάζεται, αλλά αν δείχνει να πεινάει ας φάει. Αλλά δεν πεινάει, ίσως επειδή δίνουμε το γιαούρτι ή αυγό αργά μετά τις 7. Αν όταν τρώμε εμείς βραδινό ζηλέψει και ζητήσει κάτι μπορεί να της δώσουμε πχ λίγη ντομάτα ή τυράκι αλλά είναι στη χάση και στη φέξη, συνήθως δεν τρώει.

Πάντως τώρα που το σκέφτομαι η μικρή μου κόρη που είναι φαγανο παιδί, τρώει κανόνικα 2 φορές κυρίως, πρωινό και 3 σνακ. Τρώει σαν ενηλικας δηλαδή. Κι αν παραλειψουμε ένα από αυτά, πεινάει και ζητάει να φάει.

Τρώει πρωινό στις 7:30-8, βρώμη και μετά πίνει γάλα, στις 10 θα φάει φρουτο, στις 11:30-12 μεσημεριανό, έχει όμως πάντα μαζί της στον παιδικό κάτι ελαφρύ για μεσημεριανό, στις 14 σνακ, συνήθως μια φέτα ψωμί με τυρί και λαχανικά, στις 17 θα φάμε όλοι μαζί το "κανονικό" φαγητό μας και εκεί συνήθως τρώει πολύ, και στις 19:30 που πεινάει πάλι θα φάει λίγο γιαούρτι, μερικές κουταλιές τρώει, αλλά καμία φορά που έλεγα ότι ίσως να μην πεινάει και δεν της έδωσα, γκρινιάζε για να φάει! 6 γεύματα δηλαδή ημερησίως. Πριν πάει για ύπνο στις 20 θα πιει και λίγο γάλα, αλλά με τόσο φαγητό πια δεν πίνει πολύ, ελάχιστο θα έλεγα, αλλά αν δεν της το δώσω, το ζητάει κι αυτό! 

On 10/26/2020 at 1:34 AM, Annitamik said:

Για παράδειγμα έχω δώσει κριθαράκι και τραχανά στη μικρή. Δεν έχω δώσει μακαρόνια. Και αναρωτιέμαι αν πρέπει να κάνω εισαγωγή στα μακαρόνια... δηλαδή να μην δώσω κάτι καινούργιο για τρεις μέρες.

Ψάρι , ναι όντως δεν το σκέφτηκα ότι έχει κατηγορίες. Μάλλον ένα πράγμα τη φορά τότε για το ψάρι

Τα ζυμαρικά, εφόσον δεν έχει γίνει εισαγωγη σε αυγό, τα αποφεύγουν για την περίπτωση που έχουν αυγό τα ζυμαρικά.

• Μου αρέσει 1

On 26/10/2020 at 12:37 ΠΜ, Annitamik είπε:

Και η δική μου παιδίατρος αυτής της άποψης είναι. Όχι κάθε μέρα κρέας, αλλά να συνηθίσει το παιδί στη μεσογειακή διατροφή. Ωστόσο, άκουσα την πληροφορία ότι μέχρι να κλείσει τον πρώτο χρόνο το μωρό πρέπει να τρώει κάθε μέρα κρέας γιατί δεν μπορούν να καλυφθούν οι ανάγκες σε σίδηρο και προβληματίστηκα. Προς το παρόν από ο,τι βλέπω οι περισσότεροι γονείς ή θα δίνουν έξι μέρες από τις επτά κρέας ( κόκκινο και λευκό) ή θα δίνουν και τις επτά κρέας. Μάλλον και εγώ έξι από τις επτά μέρες θα δίνω. Εξετάσεις αίματος δεν είπε να κάνει η μικρή ακόμα οπότε δε ξέρω πως είναι με το σίδηρο...

Αν ένα παιδάκι έχει πρόβλημα σιδήρου τότε να τρώει κάθε μέρα... Αλλά εφόσον πίνει και γάλα, η φόρμουλα πχ εχεθ κι αυτή σίδηρο, η αν θηλάζει και η μαμά τρώει καλά δε βρίσκω το λόγο να τα στουμπωνουμε. Εμένα αυτή βέβαια είναι δική μου άποψη. Εξετάσεις κάθε ένα με ένα μισή χρόνο γίνονται. Εγώ έτσι μεγάλωσα τα παιδιά μου και πότε δεν είχαν έλλειψη σε κάτι και εξετάσεις τους κάνω κάθε χρόνο περίπου αιματος

Εγώ έδινα 5 φορές κρέας και 2 χόρτο σούπες μέχρι να χρονισει. Θυμάμαι αν μου μένε ζωμός από το μοσχάρι το ριχνα στη χόρτο σούπα. Μετά το χρόνο τα πάντα 

• Μου αρέσει 1

Χορτοσουπες εννοείς σε μορφή σούπας; Νομίζω το έχω ξαναρωτησει στο φόρουμ αυτό. Εμάς δεν έχει φάει ποτέ σούπα και ήθελα να ρωτήσω σε ποια ηλικία τις ξεκινάτε, αφού δεν μπορούν να φάνε με το κουτάλι. Τα ταΐζετε ή ξεκινάτε σούπες όταν πλέον έχουν μάθει; Ή εννοείτε κάτι άλλο όταν λέτε χορτοσουπα;

Χορτοσουπες εννοείς σε μορφή σούπας; Νομίζω το έχω ξαναρωτησει στο φόρουμ αυτό. Εμάς δεν έχει φάει ποτέ σούπα και ήθελα να ρωτήσω σε ποια ηλικία τις ξεκινάτε, αφού δεν μπορούν να φάνε με το κουτάλι. Τα ταΐζετε ή ξεκινάτε σούπες όταν πλέον έχουν μάθει; Ή εννοείτε κάτι άλλο όταν λέτε χορτοσουπα;

αλεσμενα τρωει η στεγνα;

εμεις λογω κομματιων τα διναμε στεγνα.μετα τον χρονο κ οσο μεγαλωναν βαζαμε ζουμακι.λιγο βοηθουσαμε,3ωρες τρωγανε,γινονταν χαλια,κλασικα δλδ:-D

αλλα πολλοι εννοουν χορτοσουπα τους πουρεδες για μωρα

Από την αρχή έτρωγε χορτόσουπα αλεσμένη με το κουτάλι. Και μετά τους 9-10 μήνες βάλαμε και κομματάκια εμείς....ε στην αρχή τάισμα, τώρα πλέον στους 18 σχεδόν έχει μάθει το κουτάλι μόνη της.

Διαφημίσεις

Just now, chocolate_eater είπε:

Από την αρχή έτρωγε χορτόσουπα αλεσμένη με το κουτάλι. Και μετά τους 9-10 μήνες βάλαμε και κομματάκια εμείς....ε στην αρχή τάισμα, τώρα πλέον στους 18 σχεδόν έχει μάθει το κουτάλι μόνη της.

Κάνατε μετάβαση στα κομμάτια κατευθείαν από τα αλεσμένα ή δώσατε ενδιάμεσα λιωμένα με πιρούνι; Σκέφτομαι να το κάνω έτσι γιατί τα κομμάτια δεν τα θέλει, αλλά μήπως είναι πιο επικίνδυνο να πνίγει έτσι από ότι αν έδινα κατευθείαν κομμάτια που μπορεί να διαχειριστεί πόσο θα δαγκώσει η ίδια;

Just now, Annitamik said:

Κάνατε μετάβαση στα κομμάτια κατευθείαν από τα αλεσμένα ή δώσατε ενδιάμεσα λιωμένα με πιρούνι; Σκέφτομαι να το κάνω έτσι γιατί τα κομμάτια δεν τα θέλει, αλλά μήπως είναι πιο επικίνδυνο να πνίγει έτσι από ότι αν έδινα κατευθείαν κομμάτια που μπορεί να διαχειριστεί πόσο θα δαγκώσει η ίδια;

Ε στην πράξη σταδιακά έγινε....η δεύτερη φάση μετά τη σούπα ήταν απλώς να τα διαλύουμε λιγότερο με το beamer, οπότε υπήρχαν και (μαλακά) κομματάκια εδώ κι εκεί. Αργότερα (11-12 μήνες) απλώς δεν τα διαλύαμε καθόλου. Προφανώς στην αρχή ήθελε χρόνο για να τα συνηθίσει έτσι, μας πήρε κάποιες εβδομάδες.

• Μου αρέσει 1

Εγώ βρε παιδιά πάλι δεν κατάλαβα. Εννοείτε απλά ότι τα μαγειρεύετε ως σούπα/βραστά και τα δίνετε αλεσμένα/σουρωμενα τα κομματάκια; Ή εννοείτε ότι το δίνετε ως σούπα, υγρό δηλαδή, ζουμί; Το δεύτερο δεν μπορώ να φανταστώ πώς το τρώει ένα μωρό, εκτος αν το ταΐζουν με το κουτάλι. Ποτέ δεν της το έχουμε δώσει έτσι σούπα, βγάζουμε το κρέας και τα λαχανικά με την τρυπητή κουτάλα και τα τρώει στεγνά.

Αλλά μπορεί να είναι κι αυτό που λέει η Βίκυ, ότι πολλοί λένε σούπα τον πουρέ που προκύπτει από το άλεσμα.

Εγώ βρε παιδιά πάλι δεν κατάλαβα. Εννοείτε απλά ότι τα μαγειρεύετε ως σούπα/βραστά και τα δίνετε αλεσμένα/σουρωμενα τα κομματάκια; Ή εννοείτε ότι το δίνετε ως σούπα, υγρό δηλαδή, ζουμί; Το δεύτερο δεν μπορώ να φανταστώ πώς το τρώει ένα μωρό, εκτος αν το ταΐζουν με το κουτάλι. Ποτέ δεν της το έχουμε δώσει έτσι σούπα, βγάζουμε το κρέας και τα λαχανικά με την τρυπητή κουτάλα και τα τρώει στεγνά.

Αλλά μπορεί να είναι κι αυτό που λέει η Βίκυ, ότι πολλοί λένε σούπα τον πουρέ που προκύπτει από το άλεσμα.

Τον πουρέ από το άλεσμα εννοούσε ο @chocolate_eater όταν είπε για τη σούπα. Τα λένε σούπα οι παιδίατροι και μας το κολλάνε σαν έκφραση και εμάς. Πχ το πουρέ με κρέας και λαχανικά το λένε κρεατοχορτοσουπα :-P

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

Αλήθεια; Εμάς ποτέ δεν μας τα είπε έτσι! Είπε απλά λαχανικά βραστα ή στον ατμό και τα αλεθεις.

Το ίδιο πράγμα είναι, απλώς εμείς βάζουμε όσο νερό χρειάζεται για να βράσει μέχρι να το πιει...οπότε στο τέλος με το άλεσμα γίνεται πουρές.

Κι εγω δεν είχα οδηγία να δίνω οπωσδήποτε κρέας κάθε μερα. Έδινα κοτόπουλο 2 φορές, 2-3 μοσχάρι, 1 ψάρι, και μία με δύο λαχανικά γιατί είχαμε θέμα δυσκοιλιότητας, κ ή δεύτερη φορα αντικαταστάθηκε με όσπρια σταδιακά. 

Πολλές φορές εβραζα τα λαχανικά σε ζωμό κρέατος που είχα κρατήσει.  

Μέχρι τους 12 μήνες σίγουρα μαγείρευα ξεχωριστά κ έπειτα προσπάθουσα να έχω ένα κοινό φαγητό αν και υπηρξαν μέρες που του έκανα ιδιαίτερα φαγητα. Απ τα δυό  μαγειρευω ένα.

Προσωπικά ειμαι υπέρ του οικογενειακου τραπέζιου. Ο γιος μου μόλις τελειώσει πάει για παιχνίδι, δεν είχα σκεφτεί καν ότι πρέπει να παραμείνει μέχρι να τελειώσουμε. Αλλά είναι όμορφο να συγκεντρώνεται ή οικογένεια να ανταλλάσσει νέα, να μοιράζεται το ιδιο φαγητό, τραπεζι. Το διαπιστωσα  γύρω στα δύο που ο μικρός εκοψε τον μεσημεριανό ύπνο γιατί μέχρι τότε έτρωγε μόνος του αφού ξυπνούσε. 

Όσο για την σούπα έτσι λέγεται ο πουρές/τα αλεσμενα. 

• Μου αρέσει 1

Τι κατάλαβα, απλά αρχικά με μπέρδεψε η λέξη "σούπα" γιατί μου ερχόταν στο μυαλό σερβιρισμενο ως σούπα. Οκ λύθηκε!

(Αλλα πραγματικά δεν βρίσκω το λόγο να λέγεται σούπα εαν δεν σερβίρεται ως σουπα, είναι απλά κάτι βραστό)

εγω ηθελα να τρωνε κ τον ζωμο,ειδικα αν ειχα βρασει κρεας.κ το χρησιμοποιουσα αν εμενε για λαχανικα η τραχανα

οποτε μαζι με τα κομματια που χρησιμοποιουσαν χερια η πηρουνι(ακομη κ 10μ ηθελαν να τα ταιζω με πηρουνι),αν δεχονταν να ανοιξουν το στομα σε κουταλι τους εδινα κ τον ζωμο

κ μετα τον χρονο που η μεγαλη γενικα ηθελε να τρωει μονη αρχισε να χρησιμοποιει πολυ καλα το κουταλι.κ σε ρυζι κ σε τραχανα κ σε σουπα.οκ,στην αρχη λουζοταν λιγο αλλα ως τα 2ηταν αψογη

Μια χαρά! Εμείς με τα χέρια ακόμη. Θέλει πολύ να κρατάει κουτάλι, αλλά τρώει με το άλλο χέρι :-P Ή χτυπάει το κουτάλι στο πιάτο κ μετά το φέρνει όπως να'ναι στο στόμα, άδειο ομως! Ή νομίζει ότι πήρε, ή το κάνει συμβολικά. Πηρούνι δεν έχουμε χρησιμοποιήσει ακόμα, ούτε όταν της δίνουμε εμείς, το φοβάμαι.

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα