Recommended Posts

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Πολύ λίγα από όσα γράφεις μου ακούγονται σαν πραγματικοί ιατρικοί περιορισμοί, μάλλον σαν προσωπικές προτιμήσεις συν την λογική αγωνία του ανθρώπου που γίνεται γονιός πρώτη φορά να μην κάνει λάθος. Φαντάζομαι ότι και ενήλικας αν τρώει ας πούμε κάθε μέρα το φαγητό με πολύ αλάτι και τα μισά του γεύματα έχουν βαριές σάλτες και αλλαντικά,  δε θα το έβρισκε κανείς γιατρός καλή ιδέα, οπότε ίσως κάτι τέτοιο προσπαθούν να αποφύγουν μερικοί παιδίατροι με αυστηρές οδηγίες, ότι μπορεί ο νέος γονιός να στερείται και λίγο κοινής λογικής, οπότε να φτάνουν οι περιορισμοί στην υπερβολή. 

Ναι δεν είπα ότι έχουμε ιατρικούς περιορισμούς, δεν μας έχει πει για κάτι ότι απαγορεύεται. Εκτός από ζάχαρη, αλάτι, μέλι, χοιρινό, φράουλα, παντζάρι, σπανάκι. Από αυτά, τη φράουλα, το παντζάρι, το σπανάκι και το μέλι κάποια στιγμή μας είπε ότι μπορεί να τα φάει. Για τη ζάχαρη, το αλάτι και το χοιρινό δεν μας έχει πει να τα δώσουμε, οπότε έχουμε θεωρήσει ότι δεν πρέπει ακόμα. Όπως και για άλλα τυριά εκτός του ανθότυρου/μανουριου. Όλα τα άλλα ναι συστάσεις είναι, στο πλαίσιο συζήτησης. Επειδή τη ρωτάμε γενικά για τα πάντα, ακόμα και για σωσίβιο! Πχ ρώτησα αν μπορεί να πιει χυμό πορτοκάλι στυμμενο κ είπε ότι δεν θα ήθελε/δεν χρειάζεται, δεν θυμάμαι ακριβώς. Προφανώς με τη λογική ότι το στυψιμο αλλοιώνει τη θρεπτική αξία. Δεν σημαίνει ότι μας απαγορεύει το χυμό.

Just now, Έσπερος είπε:

Αν το συνηθίσεις, το να βάλεις στην κατσαρόλα έναν αρακά είναι αστείο. Αυτό το σ/κ επειδή θα έκανα ντουλάπες, δεν ασχολήθηκα με χρόνβιρα μαγειρέματα. Αύριο κ μεθαύριο θα φάμε αρακά που θα βαλω πρωί πρωί μόλις σηκωθώ, σε τρία τέταρτα το πολύ θα να έτοιμος. Αυτό το θεωρώ μη μαγείρεμα κ το κοκκινιστό το έχω μια σκάλα πιο πάνω απλώς στον χρόνο ετοιμασίας. Συνήθεια είναι. 

Από το χρόνο κ μετά οι περισσότεροι δεν ρωτάνε το γιατρό κ οι γιατροί δεν ασχολούνται. θα μπορούσες να της έδινες κ δημητριακά πρωινού πχ κ τοστ κ οτιδήποτε άλλο. Η παιδίατρος δεν θα σ πει να τα δώσεις προφανώς, αλλά οι περισσότερες οικογένειες από το χρόνο κ μετά κοιτάνε την πιο βολική λύση κ απλώς αποφεύγουν τα πολλά γλυκά. Αυτό που ο μέσος γονιός λέει «προσέχω τη διατροφή του παιδιου» είναι το να του δώσει κριτσίνια από τον φούρνο αντί για μπισκότα oreo. Ο δικός μου κοντεύει τα τρία κ κριτσίνια φούρνου έχει φάει μια δυο φορές που μας κέρασαν κ άλλες δυο τρεις κουλουράκι από μαγαζί με βιολογικά, επίσης κέρασμα. 

Καλά δεν είναι δύσκολος ο αρακάς, απλά τον θεωρουμε κανονικό φαγητό, όχι πρόχειρο. Πρόχειρο θεωρούμε μακαρόνια, σαλάτα, στραπατσαδα κλπ ή το να έχουμε έτοιμο από γιαγιά. 

Η δικιά μας έφαγε χτες πρώτη φορά και μπισκότο κέρασμα σε σπίτι και κριτσινι κέρασμα στο φούρνο. Δύο σε ένα! Είπαν αρχικά να δώσουν σοκολατάκι κι επειδή αρνήθηκα ντράπηκα μετά και τα άλλα τα πήραμε.

Διαφημίσεις

Just now, little lamb είπε:

Καλά δεν είναι δύσκολος ο αρακάς, απλά τον θεωρουμε κανονικό φαγητό, όχι πρόχειρο. Πρόχειρο θεωρούμε μακαρόνια, σαλάτα, στραπατσαδα κλπ ή το να έχουμε έτοιμο από γιαγιά. 

πρόχειρο ως προς τον χρόνο ετοιμασίας. από τη στραπατσαδα σίγουρα. 

μας έχει πει για κάτι ότι απαγορεύεται. Εκτός από ζάχαρη, αλάτι, μέλι, χοιρινό, φράουλα, παντζάρι, σπανάκι. Από αυτά, τη φράουλα, το παντζάρι, το σπανάκι και το μέλι κάποια στιγμή μας είπε ότι μπορεί να τα φάει. Για τη ζάχαρη, το αλάτι και το χοιρινό δεν μας έχει πει να τα δώσουμε, οπότε έχουμε θεωρήσει ότι δεν πρέπει ακόμα.

πολλοί δεν είναι φαν του χοιρινού πάλι για λόγους ποιότητας εκτροφής. αλλά σχετικά είναι αυτά. εμάς μας είχε πει από πριν τον χρόνο αν βρούμε μικρό σπιτικό. Γενικέ όμως δεν νομίζω ότι τα λενε αυτά αν βλέπουν ότι η οικογένεια δεν ψάχνεται. Όταν πολλοί λόγω πίεσης οικονομικής παίρνουν κρέατα στο σουπερμάρκετ που βασικά βρίσκεις κοτόπουλο μοσχάρι κ χοιρινό, δεν μπορεί ο γιατρός να σου λέει για κοτόπουλα ελευθέρας κ ζυγούρια κ λαγούς, υποθέτω ότι ανάλογα με την οικογένεια δίνουν κ άλλες κατευθύνσεις. Βασικά πριν τον χρόνο μόνο αλάτι μέλι ζάχαρη φρέσκο γάλα απαγορεύεται. τα αλλά είναι προτιμήσεις οχ κάποιοι αποκλείουν κάποια ως αλλεργιογόνο πχ φράουλα ενώ άλλοι δεν αποκλείουν τίποτα εκτός από τα απαγορευμένα. 

Καλά το σούπερ μάρκετ έχει και καλά κρέατα, πχ κοτόπουλο κι εμείς παίρνουμε γιατί είναι το ίδιο που έχουν και οι χασάπηδες.

Πάντως μετά το χρόνο δεν υπάρχει κανένας απολύτως περιορισμός ως προς τη διατροφή, σε ιατρικούς όρους, πλην διαγνωσμένων αλλεργιών και άλλων ιατρικών προβλημάτων. Οτιδήποτε λέμε μετά τους 12 μήνες έχει το χαρακτήρα καλών πρακτικών διατροφής και όχι "απαγόρευσης". Προφανώς αν μία οικογένεια συνηθίζει να τρώει πάρα πολύ αλάτι ή πάρα πολύ ζάχαρη, η διατροφή του παιδιού ή της οικογένειας θα πρέπει να προσαρμοστεί ανάλογα. Αν μπαίνει η λογική ποσοτητα αλατιού (πολύ μικρότερη απ'οτι νομίζουμε συνήθως), τότε το παιδί μπορει να φάει ολα τα φαγητά.

Η ζάχαρη έχει περισσοτερο το νόημα οτι ακόμα και ελάχιστη ποσότητα κάνει περισσότερη ζημιά απ'ότι ωφελεί....σε ένα μεγάλο βαθμό κι επειδή πολλά παιδιά δεν πλένουν επαρκώς τα δόντια τους όσο είναι μικρά. Αλλά δεν είναι οτι θα προκαλέσει περισσότερη ζημιά απ'ότι αν τρώγεται σε υπερβολική ποσότητα στα 5 ή τα 10.....το ίδιο κακό κάνει και το ίδιο πρέπει να αποφεύγεται.

Σχετικά με τις πηγές πρωτείνης, όπως ήταν το αρχικό ερώτημα, η αλήθεια είναι τα πρώτα 1-2 χρόνια πρέπει να υπάρχουν καθημερινά στη διατροφή.....αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα 7 μέρες κρέας..μπορεί να σημαίνει και ψάρι ή αυγά....πάντως επειδή είναι κι άλλα συστατικά που παίρνει από το κρέας, γενικά δεν έχω ακούσει ποτέ κάτι λιγότερο από 4-5 μέρες την εβδομάδα. Εμείς είμασταν περίπου στις 5 με 6 φορές αρχικά....ποτέ δεν έφαγε μόνο φυτικά προιόντα μια ολόκληρη μέρα, εκτός κι αν ήταν άρρωστη.

• Μου αρέσει 1

Ένας άλλος λόγος που μας βολεύει ακόμα το χωριστό φαγητό είναι ότι η μικρή πρέπει να έχει ένα πρόγραμμα (τόσες μέρες κρέας, τόσες ψάρι κλπ) ενώ εμείς δεν έχουμε (άλλος ένας λόγος που λέω ότι τρώμε πιο πρόχειρα, πχ μια μέρα μπορεί να φάμε στη δουλειά -δεν δουλεύουμε σταθερό ωράριο- μια μέρα μπορεί να φάμε περίσσευμα από άλλη μέρα, μια μέρα να μας έχει δώσει η γιαγια κλπ). Σε τέτοιες περιπτώσεις, το να φάει η μικρή χωριστό είναι πανευκολο, παίρνουμε τη μεριδουλα κρέας (μας τις κόβει ο χασάπης), κόβουμε και τρία λαχανικά, τα πετάμε στην κατσαρολα κι έτοιμο. Εννοειται δεν τρώει πάντα αυτό το τόσο βρεφικό, αλλά αν εμείς έχουμε κάτι άλλο βολεύει. Κι επίσης εννοειται ότι αν είχαμε κι άλλο παιδί θα έπρεπε να έχουμε πρόγραμμα και οι μεγαλύτεροι και όχι μόνο το μωρό.

Just now, chocolate_eater είπε:

Πάντως μετά το χρόνο δεν υπάρχει κανένας απολύτως περιορισμός ως προς τη διατροφή, σε ιατρικούς όρους, πλην διαγνωσμένων αλλεργιών και άλλων ιατρικών προβλημάτων. Οτιδήποτε λέμε μετά τους 12 μήνες έχει το χαρακτήρα καλών πρακτικών διατροφής και όχι "απαγόρευσης". Προφανώς αν μία οικογένεια συνηθίζει να τρώει πάρα πολύ αλάτι ή πάρα πολύ ζάχαρη, η διατροφή του παιδιού ή της οικογένειας θα πρέπει να προσαρμοστεί ανάλογα. Αν μπαίνει η λογική ποσοτητα αλατιού (πολύ μικρότερη απ'οτι νομίζουμε συνήθως), τότε το παιδί μπορει να φάει ολα τα φαγητά.

Η ζάχαρη έχει περισσοτερο το νόημα οτι ακόμα και ελάχιστη ποσότητα κάνει περισσότερη ζημιά απ'ότι ωφελεί....σε ένα μεγάλο βαθμό κι επειδή πολλά παιδιά δεν πλένουν επαρκώς τα δόντια τους όσο είναι μικρά. Αλλά δεν είναι οτι θα προκαλέσει περισσότερη ζημιά απ'ότι αν τρώγεται σε υπερβολική ποσότητα στα 5 ή τα 10.....το ίδιο κακό κάνει και το ίδιο πρέπει να αποφεύγεται.

Σχετικά με τις πηγές πρωτείνης, όπως ήταν το αρχικό ερώτημα, η αλήθεια είναι τα πρώτα 1-2 χρόνια πρέπει να υπάρχουν καθημερινά στη διατροφή.....αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα 7 μέρες κρέας..μπορεί να σημαίνει και ψάρι ή αυγά....πάντως επειδή είναι κι άλλα συστατικά που παίρνει από το κρέας, γενικά δεν έχω ακούσει ποτέ κάτι λιγότερο από 4-5 μέρες την εβδομάδα. Εμείς είμασταν περίπου στις 5 με 6 φορές αρχικά....ποτέ δεν έφαγε μόνο φυτικά προιόντα μια ολόκληρη μέρα, εκτός κι αν ήταν άρρωστη.

Ε ναι σκέτα φυτικά ολόκληρη μέρα δεν τρώει κανένα μωρό, μόνο τα μωρά χορτοφάγων. Όταν λέμε μία μέρα χωρίς κρέας εννοούμε στο κύριο γεύμα. Αυγό δεν τρώνε όλα τα μωρά κάθε μέρα; Εξάλλου είναι και το γιαούρτι και το γάλα.

Η ζάχαρη δεν είναι κακή μόνο για τα δόντια, είναι για όλα τα οστά και γενικά για τον οργανισμό. Και είναι εθιστική.

Συμφωνώ ότι δεν είναι απαγορευτικά, είναι συστάσεις για πιο υγιεινή διατροφή. Και μάλιστα δεν το βλέπω ως χτίσιμο συνήθειας κλπ, γιατί θα επηρεαστεί από ένα σωρό πηγές, δεν θα καθοριστεί το τι θα τρώει σε λίγα χρόνια από το τι τρώει ως μωρό/νήπιο. Το βλέπω πολύ απλά ως εξής: ότι είναι ακόμα ένας εντελώς αγνός οργανισμός, οπότε γιατί να δώσω κάτι που δεν είναι τόσο αγνό ή τόσο υγιεινό χωρίς να το ζητήσει. Αναφέρομαι σε αυτές τις τροφές που καλό είναι να μην τρώμε συχνά ούτε εμείς, πχ ζάχαρη, ψωμί-μπισκοτα κλπ, βούτυρα, αλλαντικά, τηγανητά, τεχνητούς χυμούς. Αυτά νομίζω ότι μέχρι να τα ζητήσει μπορεί να μην τα δοκιμάσει και καθόλου. Φαντάζομαι ότι στα 2-3 το πολύ θα τα ζητήσει οπότε θα τα φάει κι έτσι δεν χρειάζεται πιο πριν. Κάπως έτσι το βλέπω.

Γι αυτό βοηθάει να έχει πρόγραμμα όλη η οικογένεια. Γιατί συνειδητοποιείς ότι με τον ίδιο χρόνο μπορείς να φας εξίσου απλα κ γρήγορα αλλά πολύ πιο ποιοτικά, χωρίς να ετοιμάζεις χωριστά. Πχ ψηνεις ψάρια δυο μέρες, κόβεις σαλάτα, τελείωσες. Κανεις μια μέρα ένα γρήγορο λαδερό για όλους, ή ένα όσπριο, πάλι κοινό φαγητό. Κρέας στο φούρνο βγαίνει κ για δυο μέρες. και μπορείς για το παιδί να εχεις ατομικά μπιφτέκια στην κατάψυξη να τα δίνεις συμπληρωματικά, ή εν μαγειρέψεις μια μέρα κρέας να κρατήσεις χωριστά κάποιες μερίδες να φάει μαζί με το κυρίως φυτικό φαγητό της οικογένειας. Είναι απλα συνήθεια. Κ εγω για πάνω από 1,5 χρόνο έκανα πολλά χωριστά κ ακόμα κάνω, αλλά όχι για οικονομία χρόνου. εμείς το κάναμε κυρίως για το λιγότερο κρέας, αλλά γενικα στο παιδί έδινα και ο,τι τρώγαμε εμείς για συνοδευτικό. Γενικα υοετχουν φαγητά που ετοιμάζονται εξίσου γρήγορα με μι σαλάτα ή μακαρόνια ή ομελέτα. ο αρακάς πχ, λεμονάτοσ ή κοκκινιστός, τα φασολάκια. οι φακές. κρέας στον φούρνο. κρέας στην κατσαρόλα λεμονάτο. μπιφτέκια αχνιστά ή σε σχεροτήγανο, αν τα εχεις ζυμωμένα στην κατάψυξη. ή πιο απλα αν κανεις κάτι πιο σύνθετο κρατάς τρεις μερίδες στην κατάψυξη, αν δεν χαλαει.  δεν παίρνει ώρα να τα ετοιμάσεις, απλώς θέλει οργάνωση για τα ψώνια, που όταν το συνηθίσεις γίνεται εύκολα. αυτά τα λέω εγω που δεν ήμουν ποτέ της μαγειρικής. Για ένα διάστημα τρώγαμε κ εμείς άτσαλα αλλά μετά οργανωθήκανε κ πραγματικά είναι πανεύκολο κ καθολου χρονοβόρο. 

• Μου αρέσει 1

Δεν παίρνει ώρα αν τα ξέρεις! Δεν είναι τόσο απλό αν δεν τα έχεις φτιάξει ποτέ και πρέπει να το κανεις για πρώτη φορά και ταυτόχρονα δεν υπάρχει καμία ρουτίνα στην οικογένεια, πχ άλλες μέρες δουλεύεις κι άλλες όχι, άλλες βάφεις, άλλες βάζεις φωτιστικά, άλλες έρχονται έπιπλα για συναρμολόγηση, άλλες μετακομίζεις πράγματα από τα πατρικά σπίτια, άλλες περνάς όλο το πρωί σε πρακτικερ κλπ, άλλες έχεις μαραγκό στο σπίτι κι άλλες τρέχεις σε νοσοκομεια για τους παππούδες, γιατί είχαμε κι από αυτά! Έτσι λοιπόν σε όλη αυτή την προσωρινή ελπίζω φάση, η μόνη σταθερά είναι το πρόγραμμα του μωρού που το τηρούμε κι αν βολευει τρώμε κι εμεις από αυτό, πχ τη μερα που έχει λαδερο ή οσπριο τρώμε ολοι, αλλιώς τρώμε ο,τι να'ναι (κακώς για εμάς προφανώς). Αν ας πούμε είμαστε έξω για δουλειές μπορεί να πάρουμε κάποιο σάντουιτς από το Γρηγορη ξερω'γω, ε το παιδί έχει πάντα το ταπερακι του μαγειρεμένο. Ακούγεται λίγο υπερβολη αλλά τον πρώτο καιρό που μετακομίσαμε και πριν πάρουμε ένα ρυθμό (που ακόμα δεν έχουμε βρει καλά) έπρεπε καμια φορά να φύγουμε πρωί για κάπου κ συνειδητοποιουσαμε ότι ξεχάσαμε να βγάλουμε κρέας του μωρού από το βράδυ να ξεπαγωσει κ τρέχαμε να προλάβουμε να το φτιάξουμε. Όταν δεν έχεις ένα στάνταρ πρόγραμμα κάθε μέρα πχ φεύγω τάδε ώρα (έστω κι αν επρόκειτο για στάνταρ ώρα περιπάτου ή παιδικής χαράς που ακούω ότι έχουν πολλοί), και κάθε μέρα είναι τελείως διαφορετική από την προηγούμενη, είναι λίγο μπέρδεμα! Πιο χαλαρό στο ότι δεν τρέχεις κάθε μέρα, αλλά πιο κουραστικό στο ότι ξεχνάς πράγματα. Σε περιόδους που είχα στάνταρ πρόγραμμα, εβγαζα από το βράδυ τα ρούχα της άλλης μερας κλπ, οπότε και ο προγραμματισμός φαγητού θα ήταν πολύ πιο εύκολος, καμία σχέση!

Στο πρόγραμμα βοηθάει να εχεις κάποια στάνταρ υλικά σπίτι. εμείς πχ έχουμε πάντα μεγάλο απόθεμα σε κρεμμύδια, σκορδά, πατάτες, ντομάτες, πιπεριές, καρότο, σελινοριζα, λεμόνια, το χειμώνα υλικά για πράσινη σαλάτα κ το καλοκαίρι για χωριάτικη. στην κατάψυξη ένα είδος τουλάχιστον από φασολάκια, αρακά ή μπάμια το οποίο ανανεώνεται συνεχώς, κ στο ντουλάπι όλα τα είδη οσπρίων κ ζυμαρικών. Έτσι ανά πάσα στιγμή φτιάχνουμε σχεδον οτιδήποτε χωρίς να εξαρτωμαστε από το σουπερμάρκετ. Αν υπολογίσεις πόση ώρα καταναλώνετε για να κάνετε στο παιδί το δικό του, που θέλει οχ μια προετοιμασια να κόψεις τα λαχανικά, κ πόση ώρα να κανεις για σας τη μια ομελέτα, την άλλη ρύζι, την άλλη μακαρόνια με σάλτσα, συν όλο το πλύσιμο των σκευών, παίρνει πολλή περισσότερη ώρα, απλώς δεν το καταλαβαίνετε. 

• Μου αρέσει 1

πρίν από 32 λεπτά , little lamb είπε:

Δεν θυμάμαι πότε δώσαμε στο φούρνο, αλλά σίγουρα έχει περάσει πολύς καιρός. Στην αρχή δίναμε κι εμείς μπακαλιάρο και μετά κολιό, που είναι πεντανοστιμος! Και 14 μηνών έφαγε και θαλασσινά, που όμως μας είχε πει από πιο πριν η γιατρός και απλά δεν έτυχε. Και κρέας στο φούρνο δίνουμε, ίσως και από πριν το χρόνο, δεν τα θυμάμαι ακριβώς για να σου πω με σιγουριά. Γενικά νομίζω ότι από όταν σταμάτησε τα αλεσμένα (περίπου 8 μηνών) δεν κάναμε πάντα βραστά αλλά πάλι δεν θυμάμαι σίγουρα.

Προσπαθώ να της δώσω κομμάτια και τα πετάει κάτω. Τα θεωρεί παιχνίδι ή σιχαίνεται να τα φάει. Μόνο κόρα ψωμί έχει δοκιμάσει. Θα ήθελα να αρχίσει να τρώει κομμάτια αλλά κανένα ενδιαφέρον. Κάνω και εγώ ότι τα τρώω αλλά τα αποστρέφεται. Η δικιά σου τα προτιμούσε τα κομμάτια; Είναι στο παιδί τελικά ή εγώ δεν της δίνω αρκετά ερεθίσματα και δεν επιμένω; Αν δεν της τα αλεσω τίποτα δεν τρώει. Ευτυχώς με την κόρα ψωμί κάτι γίνεται

Just now, Annitamik είπε:

Προσπαθώ να της δώσω κομμάτια και τα πετάει κάτω. Τα θεωρεί παιχνίδι ή σιχαίνεται να τα φάει. Μόνο κόρα ψωμί έχει δοκιμάσει. Θα ήθελα να αρχίσει να τρώει κομμάτια αλλά κανένα ενδιαφέρον. Κάνω και εγώ ότι τα τρώω αλλά τα αποστρέφεται. Η δικιά σου τα προτιμούσε τα κομμάτια; Είναι στο παιδί τελικά ή εγώ δεν της δίνω αρκετά ερεθίσματα και δεν επιμένω; Αν δεν της τα αλεσω τίποτα δεν τρώει. Ευτυχώς με την κόρα ψωμί κάτι γίνεται

Μέσα στο πρόγραμμα είναι να τα πετάει. Ψωμί μην της δίνεις, δεν χρειάζεται. Ας της μπροστά στο δισκάκι κάποια κομμάτια την ώρα που τρώει, να τα περιεργαστεί. Χωρίς πολλά σχόλια. Αν θέλει θα δοκιμάσει. 

• Μου αρέσει 1
    • Ευχαριστώ! 1

Διαφημίσεις

Εμάς ήταν πολύ εύκολη στο φαγητό εξ αρχής, οπότε δεν ξέρω να σου πω. Από τη δευτερη-τριτη μέρα αλεσμενων έτρωγε όλο το μπωλ και τη μετάβαση στα κομματάκια δεν τη θυμάμαι καν, οπότε μάλλον ήταν εξίσου εύκολη. Εννοειται όμως ότι πετάει κάτω, ακόμα και τώρα. Για να τα παρατηρεί και να ακούει το "χλατς". Ή θέλει να ταΐζει εμάς. Αλλά γενικά αδειάζει το πιάτο και μόλις δει φαγητό λέει μαμ μαμ και πιο μικρή μόλις τελείωνε το φαγητό έκλαιγε. Γενικά τη λες εύκολη στο φαγητό, απλά. Το μόνο που θυμάμαι είναι ότι δεν δοκίμαζε να φάει μόνη της με τα χέρια, νομίζω το ξεκίνησε ακριβώς ενός έτους.

Just now, Έσπερος είπε:

Στο πρόγραμμα βοηθάει να εχεις κάποια στάνταρ υλικά σπίτι. εμείς πχ έχουμε πάντα μεγάλο απόθεμα σε κρεμμύδια, σκορδά, πατάτες, ντομάτες, πιπεριές, καρότο, σελινοριζα, λεμόνια, το χειμώνα υλικά για πράσινη σαλάτα κ το καλοκαίρι για χωριάτικη. στην κατάψυξη ένα είδος τουλάχιστον από φασολάκια, αρακά ή μπάμια το οποίο ανανεώνεται συνεχώς, κ στο ντουλάπι όλα τα είδη οσπρίων κ ζυμαρικών. Έτσι ανά πάσα στιγμή φτιάχνουμε σχεδον οτιδήποτε χωρίς να εξαρτωμαστε από το σουπερμάρκετ. Αν υπολογίσεις πόση ώρα καταναλώνετε για να κάνετε στο παιδί το δικό του, που θέλει οχ μια προετοιμασια να κόψεις τα λαχανικά, κ πόση ώρα να κανεις για σας τη μια ομελέτα, την άλλη ρύζι, την άλλη μακαρόνια με σάλτσα, συν όλο το πλύσιμο των σκευών, παίρνει πολλή περισσότερη ώρα, απλώς δεν το καταλαβαίνετε. 

Μωρέ δεν είναι ακριβώς θέμα ώρας αλλά οργάνωσης. Αν δεν τελειώσει το σπίτι δεν νομίζω να οργανωθούμε να δοκιμάσουμε κάτι που δεν έχουμε ξανακάνει. Το θέμα είναι να τρώει το μικρό καλά και αυτό γίνεται.

Και ναι αν κάνουμε για εμάς τη μια μέρα ομελέτα, την άλλη ρύζι, την άλλη μακαρόνια όπως λες ναι θα έπαιρνε ώρα αλλά για εμάς δεν φτιάχνουμε κάτι κάθε μέρα. Πάντως του μωρού τα λαχανικά κόβονται στο πιτς φιτίλι, μια πατάτα, ένα καρότο κι ένα κολοκύθι ή μια φούντα μπροκολο. Ή ένα κρεμμύδι ή πράσο. Δεν είναι το ίδιο με το να κόβεις για όλους και στο βράσιμο θέλουν πιο πολλή ώρα όσο πιο πολλά είναι. Τέλος πάντων θα οργανωθούμε εν καιρώ πιστεύω. Ξεφύγαμε κι από το θέμα. Το φόρουμ να λες ότι παίρνει ώρα, είναι το μόνο σίγουρο!

Να ρωτήσω κάτι ψιλοασχετο και ψιλοσχετικο: το κρέας μέχρι ποια ηλικία σας το έκοβε μεριδουλες ο χασάπης; Γιατί βλέπω που λέτε ότι το μαγειρεύετε για όλους. Εμείς βάζουμε κάθε κομματάκι σε χωριστό poly bag στην κατάψυξη ώστε να μην κολλήσουν και να μαγειρέψουμε μόνο αυτό. Όποτε τρώμε όλοι μαζί κρέας στο φούρνο απλά βάζουμε στην άκρη του ταψιού το δικό της για να το ξεχωρίζουμε. Ή δεν αγοράζετε καν διαφορετικό κρέας για το μωρό; Κοτόπουλο πλέον τρώμε όλοι από το ίδιο, έτσι κι αλλιώς μια φορά τη βδομάδα είναι, αλλά στα κόκκινα συνεχίζουμε τις μεριδουλες.

• Μου αρέσει 1

ποτε δ μου το εκοβε μεριδουλες ο χασαπης,παντα εγω.ειτε αγοραζα μονο οταν ειχα μωρο την μεγαλη ειτε κ με τα δυο

απο 4χρ τους παιρνω κανονικη μεριδα,δλδ αγοραζω 4,πιο πριν 3

επισης ποου ιδιαιτερο κρεας δ αγοραζα για τα παιδια.δ το καταλαβαινω δλδ σαν ερωτηση.αρνι-κατσικι-παπια-κουνελι-γαλοπουλα-κοτοπουλο  εχω απο το χωριο,οποτε ολοκληρα

μοσχαρι το ιδιο επαιρνα ειτε για βραστο,ειτε για κοκκινιστο.κ για κιμα παντσ ζηταω τι κομματι θελω να μου κοψει

αντιστοιχα μετα τον χρονο που εβαλα χοιρινο κ στα παιδια(οχι τοσο συχνα για ολους μας λογω προτιμησης)ζηταω απλα τι κομματι θελω αναλογα πως θα μαγειρευτει

• Μου αρέσει 1

Εμείς δεν έχουμε απο χωριό, παίρνουμε γάλακτος από το χασάπη. Και κόβει μικρές μεριδουλες χωρίς κόκκαλο. Το είχαμε ξεκινήσει επειδή έτσι είπε η παιδίατρος όταν ξεκίνησε στερεές, που ρωτούσαμε πόση ποσότητα να τρώει. Μας είπε θα του πείτε μεριδουλες για μωρό και ξέρουν οι χασάπηδες. Νομίζω μας είχε πει και γραμμάρια, δεν θυμάμαι τώρα γιατί όντως ήξερε ο χασάπης κι έτσι δεν του το ξαναπροσδιορισαμε, απλά το κάνει. Είναι γύρω στα 5-7 εκατοστά.

Εμείς δεν έχουμε απο χωριό, παίρνουμε γάλακτος από το χασάπη. Και κόβει μικρές μεριδουλες χωρίς κόκκαλο. Το είχαμε ξεκινήσει επειδή έτσι είπε η παιδίατρος όταν ξεκίνησε στερεές, που ρωτούσαμε πόση ποσότητα να τρώει. Μας είπε θα του πείτε μεριδουλες για μωρό και ξέρουν οι χασάπηδες. Νομίζω μας είχε πει και γραμμάρια, δεν θυμάμαι τώρα γιατί όντως ήξερε ο χασάπης κι έτσι δεν του το ξαναπροσδιορισαμε, απλά το κάνει. Είναι γύρω στα 5-7 εκατοστά.

εφοσον θα συνεχισετε να παιρνετε γαλακτος μονο για το μωρο,θα συνεχισετε τις μεριδουλες

στην επομενη επισκεψη στον γιατρο,ρωτηστε απλα μηπως αυξησετε την ποσοτητα,δλδ τα γραμμαρια της μεριδας της

ουτε εγω θυμαμαι τα γραμμαρια,γτ ποτε δ ετρωγαν τοσο:P

Τα κοτόπουλα κ τα κουνέλια είτε μας τα κόβει σε μερίδες είτε τα κόβει ο άντρας μου. Αποθηκεύουμε συνήθως ατομικές για δυο μέρες του παιδιού, αν δεν το μαγειρέψουμε αμέσως για όλους. Χοιρινό κ μοσχάρι παίρνουμε ο,τι κομμάτι θελουμε, ανάλογα πώς θα το κάνουμε, κ το κόβει ο άντρας μου στο μαγείρεμα. Καμία φορά κρατάμε κ απ αυτά 1-2 μερίδες στην κατάψυξη για το παιδί. Μοσχάρι δεν αποθηκεύουμε γιατί βρίσκουμε εύκολα, τα χοιρινά κ τα κοτόπουλα τα αποθηκεύουμε γιατί σφάζονται συγκεκριμένη εποχη(τρώμε σπιτικά από γνωστούς ή από τον χασάπη, με παραγγελία). Κουνέλι που βρίσκουμε σχετικά ευκολότερα έχω μερίδες πάντα γιατί είναι μαλακό κ γίνεται γρήγορα κ βολευει για να κάνω κάτι χωριστό του μικρου. 

Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, diane2020 είπε:

Οχι κάθε μέρα κρέας.... 

Ούτε εμείς δεν το τρώμε κάθε μέρα! 

Ψητά από το χρόνο κ μετά έδινα. Γενικά ότι τρωγαμε εμείς έτρωγε κ το μωρό. Από τον χρόνο κι έπειτα 

Και οσπρια και λαδερά και ψητά και κοκκίνιστα και όλα. 

Και η δική μου παιδίατρος αυτής της άποψης είναι. Όχι κάθε μέρα κρέας, αλλά να συνηθίσει το παιδί στη μεσογειακή διατροφή. Ωστόσο, άκουσα την πληροφορία ότι μέχρι να κλείσει τον πρώτο χρόνο το μωρό πρέπει να τρώει κάθε μέρα κρέας γιατί δεν μπορούν να καλυφθούν οι ανάγκες σε σίδηρο και προβληματίστηκα. Προς το παρόν από ο,τι βλέπω οι περισσότεροι γονείς ή θα δίνουν έξι μέρες από τις επτά κρέας ( κόκκινο και λευκό) ή θα δίνουν και τις επτά κρέας. Μάλλον και εγώ έξι από τις επτά μέρες θα δίνω. Εξετάσεις αίματος δεν είπε να κάνει η μικρή ακόμα οπότε δε ξέρω πως είναι με το σίδηρο...

3 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Αλλά ο άντρας μου είναι πολύ της υγιεινής διατροφής κ θέλει όσο γίνεται να τρώει υγιεινά, βούτυρο πχ δεν της έχουμε δώσει ποτέ, γιατί δεν έχουμε αγοράσει και ποτέ βούτυρο ούτε για εμάς! Να καταλάβετε αν τύχει και μας δώσει η μαμά μου φαγητό με μπεσαμέλ, ο άντρας μου τη βγάζει γιατί τη θεωρεί ανθυγιεινή!

Καλά, φοβερός ο άντρας σου! Απίστευτη αυτοπειθαρχία. 

Δεν ζηλεύει η μικρή από τα δικά σας; Εμένα ό,τι και να τρώμε, τεντώνεται και κλαίει να δοκιμάσει. (Συμπτωματικά, σήμερα του έδωσα παστίτσιο. Είχε φάει το ψάρι του το μεσημέρι, μετά κοιμηθήκαμε μαζί, κι όταν σηκωθήκαμε κάθισα να φάω μεσημεριανό γιατί ήμουν νηστική. Ε, έγινε χαμός. Τον πήρα αγκαλιά και του πάτησα ένα κομματάκι με το πιρούνι. Έπαθε σοκ...)

@little lamb σχετικά με το τι καταλαβαίνει ο καθένας όταν ακούει κρέας για μωρό: όταν είχαμε αρχίσει στέρεες ήμασταν Αθήνα λίγες μέρες κ η μαμα μου ρώτησε τι να πάρει από τον χασάπη. ο άντρας κ της είπε εβα καλό κομμάτι από καλό κοτόπουλο για το μωρό κ να τονίσει ότι είναι για το μωρό. εννοούσε ένα κομμάτι μπούτι από αλανιάρικο με μπόλικο λίπος κ πέτσα για τον ζωμό. κ είχε μείνει στο ότι εδώ στο νησί όταν λέμε για το παιδί, μας δίνουν το πιο εκλεκτό κ αν δεν έχουν κάτι ποιοτικό  λενε διακριτικά να μην πάρουμε. Η μαμα μου λοιπόν ζήτησε κάτι καλό για το μωρό κ της έδωσε άπαχο φιλέτο στήθος γιατί εκείνος αυτό είχε κατά νου ως κατάλληλο για μωρο . Συνεννόηση αλλ’ αντ’ άλλων. 

Για τη μπεσαμέλ: ο άντρας μ δεν θέλει τη μπεσαμέλ του εμπορίου, τη σκόνη. κ γι αυτό δεν θέλει να τρώει από τη μαμα μ παστίτσιο κ μουσακά. 

• Χαχαχα 1

Και η δική μου παιδίατρος αυτής της άποψης είναι. Όχι κάθε μέρα κρέας, αλλά να συνηθίσει το παιδί στη μεσογειακή διατροφή. Ωστόσο, άκουσα την πληροφορία ότι μέχρι να κλείσει τον πρώτο χρόνο το μωρό πρέπει να τρώει κάθε μέρα κρέας γιατί δεν μπορούν να καλυφθούν οι ανάγκες σε σίδηρο και προβληματίστηκα. Προς το παρόν από ο,τι βλέπω οι περισσότεροι γονείς ή θα δίνουν έξι μέρες από τις επτά κρέας ( κόκκινο και λευκό) ή θα δίνουν και τις επτά κρέας. Μάλλον και εγώ έξι από τις επτά μέρες θα δίνω. Εξετάσεις αίματος δεν είπε να κάνει η μικρή ακόμα οπότε δε ξέρω πως είναι με το σίδηρο...

οπως βλεπεις καθε γιατρος κ καθε γονιος εχει τις δικες του αποψεις,μεχρι να αποκτησει κ το μωρο την δικη του:Pη μαλλον μεχρι να την εκφραζει εντονως

οπως ανεφερα ιδια διατροφη,το ενα παιδι ειχε μια μικρη ελλειψη,το αλλο σουπερ απο σιδηρο

οι αναγκες σε πρωτεινες κ σιδηρο μπορουν να καλυφθουν κ απο αλλα φαγωσιμα,οχι μονο κρεας

• Μου αρέσει 2

52 minutes ago, little lamb said:

Ένας άλλος λόγος που μας βολεύει ακόμα το χωριστό φαγητό είναι ότι η μικρή πρέπει να έχει ένα πρόγραμμα (τόσες μέρες κρέας, τόσες ψάρι κλπ) ενώ εμείς δεν έχουμε (άλλος ένας λόγος που λέω ότι τρώμε πιο πρόχειρα, πχ μια μέρα μπορεί να φάμε στη δουλειά -δεν δουλεύουμε σταθερό ωράριο- μια μέρα μπορεί να φάμε περίσσευμα από άλλη μέρα, μια μέρα να μας έχει δώσει η γιαγια κλπ). Σε τέτοιες περιπτώσεις, το να φάει η μικρή χωριστό είναι πανευκολο, παίρνουμε τη μεριδουλα κρέας (μας τις κόβει ο χασάπης), κόβουμε και τρία λαχανικά, τα πετάμε στην κατσαρολα κι έτοιμο. Εννοειται δεν τρώει πάντα αυτό το τόσο βρεφικό, αλλά αν εμείς έχουμε κάτι άλλο βολεύει. Κι επίσης εννοειται ότι αν είχαμε κι άλλο παιδί θα έπρεπε να έχουμε πρόγραμμα και οι μεγαλύτεροι και όχι μόνο το μωρό.

Ε ναι σκέτα φυτικά ολόκληρη μέρα δεν τρώει κανένα μωρό, μόνο τα μωρά χορτοφάγων. Όταν λέμε μία μέρα χωρίς κρέας εννοούμε στο κύριο γεύμα. Αυγό δεν τρώνε όλα τα μωρά κάθε μέρα; Εξάλλου είναι και το γιαούρτι και το γάλα.

Η ζάχαρη δεν είναι κακή μόνο για τα δόντια, είναι για όλα τα οστά και γενικά για τον οργανισμό. Και είναι εθιστική.

Συμφωνώ ότι δεν είναι απαγορευτικά, είναι συστάσεις για πιο υγιεινή διατροφή. Και μάλιστα δεν το βλέπω ως χτίσιμο συνήθειας κλπ, γιατί θα επηρεαστεί από ένα σωρό πηγές, δεν θα καθοριστεί το τι θα τρώει σε λίγα χρόνια από το τι τρώει ως μωρό/νήπιο. Το βλέπω πολύ απλά ως εξής: ότι είναι ακόμα ένας εντελώς αγνός οργανισμός, οπότε γιατί να δώσω κάτι που δεν είναι τόσο αγνό ή τόσο υγιεινό χωρίς να το ζητήσει. Αναφέρομαι σε αυτές τις τροφές που καλό είναι να μην τρώμε συχνά ούτε εμείς, πχ ζάχαρη, ψωμί-μπισκοτα κλπ, βούτυρα, αλλαντικά, τηγανητά, τεχνητούς χυμούς. Αυτά νομίζω ότι μέχρι να τα ζητήσει μπορεί να μην τα δοκιμάσει και καθόλου. Φαντάζομαι ότι στα 2-3 το πολύ θα τα ζητήσει οπότε θα τα φάει κι έτσι δεν χρειάζεται πιο πριν. Κάπως έτσι το βλέπω.

Αυγό δεν τρώμε κάθε μέρα...2-3 φορές την εβδομάδα και αν. Η αλήθεια είναι οτι αυτό με το κάθε μέρα το έμαθα συζητώντας με γονείς που ζουν στην Ελλάδα και μου έκανε εντύπωση ως ποσότητα, κυρίως για τους κρόκους. Πάντως όχι, δε συστήνεται παντού. Για εμάς 6-12 μήνες ήταν ένα από τα 7 κύρια γεύματα της εβδομάδας συνήθως.

Για τη ζάχαρη και γενικά για τις γλυκαντικές ουσίες συμφωνώ...είναι εντελώς άχρηστες σε οποιαδήποτε ηλικία για να είμαστε ειλικρινείς. Αλλά ΟΚ, προσωπικά το φαγητό δεν το θεωρώ μόνο μέσο διατροφής, οπότε απέφυγα να γράψω κάτι τόσο αιρετικό. :P Η αλήθεια ειναι οτι στα πρώτα της γενέθλια η μικρή έφαγε από την τούρτα της.... :P

Τώρα για τα υπόλοιπα εντάξει συμφωνώ εν μέρει, αλλά είναι ελάχιστα πράγματα αυτά που δεν θα έδινα, κυρίως τυποποιημένα προιόντα χαμηλής ποιότητας....π.χ. εντάξει δεν πρόκειται να της δώσω κόκα κόλα μέχρι κάποια ηλικία, αλλά έτοιμο χυμό θα πιει αν είμαστε έξω για ευκολία....το θέμα είναι η βασική διατροφή να γίνεται σωστά κι από κει και πέρα δεν πιστεύω οτι έγινε και κάτι αν μια στο τόσο φάει και κάτι που δεν είναι και πολύ "κατάλληλο".

• Μου αρέσει 1

8 hours ago, Έσπερος said:

Κι η δικιά μας μέχρι τα δυο δεν ήθελε αλάτι αλλά τόνιζε από πριν τον χρόνο να τρώει το φαγητό της οικογένειας. 

Ανβαλεις πολλά μυρωδικά κ φρέσκα υλικά δεν λειπει το αλάτι. Με λίγο παραπάνω λάδι/ξύδι/μυρωδικά ακόμα κ οι σαλάτες είναι μια χαρά. 

Όχι, γιατί; Δεν ανέφερα να μην φάει αρακά, το αντίθετο είπα. Να φάει κρέας με αρακά κ η οικογένεια σκέτο τον αρακά αν δεν θέλει κρέας κ έτσι με ένα μαγείρεμα τρώνε όλοι. 

Παντως η γνωστή ομάδα στο φβ τα όσπρια τα έχει σαν χαμηλής αξίας αμυλούχο συνοδευτικό, πράγμα που μ κάνει μεγάλη εντύπωση. 

Α καλά ότι να ναι κατάλαβα! 

Just now, vicky86 είπε:

οπως βλεπεις καθε γιατρος κ καθε γονιος εχει τις δικες του αποψεις,μεχρι να αποκτησει κ το μωρο την δικη του

Ναι αυτό βλέπω... Η δική μου ακόμα δεν εισήγαγε τη μικρή στα όσπρια και στο αυγό. Το αυγό το καταλαβαίνω γιατί,τα όσπρια δεν έχω ιδέα. Ενώ άλλοι γιατροί φοβούνται το ψάρι να δίνουν νωρίς, η μικρή το τρώει μόλις έκλεισε τους επτά μήνες. 

Έχω μια απορία , μη γελάσετε... Αφού έκανα εισαγωγή στο ψάρι ( που μέχρι στιγμής τρώει μπακαλιάρο) κάθε φορά που θα τρώει ένα καινούργιο ψάρι, αυτό σημαίνει ότι θα κάνω εισαγωγή; Δηλαδή εισαγωγή στον κολιό, εισαγωγή στη γλώσσα, στη σαρδέλα κοκ; Την ίδια απορία έχω και με τα ζυμαρικά . Αφού έχει φάει ήδη μερικά είδη ζυμαρικών, κάθε φορά που θα τρώει ένα καινούργιο ζυμαρικό είναι εισαγωγή;

Just now, little lamb said:

Εμάς ήταν πολύ εύκολη στο φαγητό εξ αρχής, οπότε δεν ξέρω να σου πω. Από τη δευτερη-τριτη μέρα αλεσμενων έτρωγε όλο το μπωλ και τη μετάβαση στα κομματάκια δεν τη θυμάμαι καν, οπότε μάλλον ήταν εξίσου εύκολη. Εννοειται όμως ότι πετάει κάτω, ακόμα και τώρα. Για να τα παρατηρεί και να ακούει το "χλατς". Ή θέλει να ταΐζει εμάς. Αλλά γενικά αδειάζει το πιάτο και μόλις δει φαγητό λέει μαμ μαμ και πιο μικρή μόλις τελείωνε το φαγητό έκλαιγε. Γενικά τη λες εύκολη στο φαγητό, απλά. Το μόνο που θυμάμαι είναι ότι δεν δοκίμαζε να φάει μόνη της με τα χέρια, νομίζω το ξεκίνησε ακριβώς ενός έτους.

Μωρέ δεν είναι ακριβώς θέμα ώρας αλλά οργάνωσης. Αν δεν τελειώσει το σπίτι δεν νομίζω να οργανωθούμε να δοκιμάσουμε κάτι που δεν έχουμε ξανακάνει. Το θέμα είναι να τρώει το μικρό καλά και αυτό γίνεται.

Και ναι αν κάνουμε για εμάς τη μια μέρα ομελέτα, την άλλη ρύζι, την άλλη μακαρόνια όπως λες ναι θα έπαιρνε ώρα αλλά για εμάς δεν φτιάχνουμε κάτι κάθε μέρα. Πάντως του μωρού τα λαχανικά κόβονται στο πιτς φιτίλι, μια πατάτα, ένα καρότο κι ένα κολοκύθι ή μια φούντα μπροκολο. Ή ένα κρεμμύδι ή πράσο. Δεν είναι το ίδιο με το να κόβεις για όλους και στο βράσιμο θέλουν πιο πολλή ώρα όσο πιο πολλά είναι. Τέλος πάντων θα οργανωθούμε εν καιρώ πιστεύω. Ξεφύγαμε κι από το θέμα. Το φόρουμ να λες ότι παίρνει ώρα, είναι το μόνο σίγουρο!

Να ρωτήσω κάτι ψιλοασχετο και ψιλοσχετικο: το κρέας μέχρι ποια ηλικία σας το έκοβε μεριδουλες ο χασάπης; Γιατί βλέπω που λέτε ότι το μαγειρεύετε για όλους. Εμείς βάζουμε κάθε κομματάκι σε χωριστό poly bag στην κατάψυξη ώστε να μην κολλήσουν και να μαγειρέψουμε μόνο αυτό. Όποτε τρώμε όλοι μαζί κρέας στο φούρνο απλά βάζουμε στην άκρη του ταψιού το δικό της για να το ξεχωρίζουμε. Ή δεν αγοράζετε καν διαφορετικό κρέας για το μωρό; Κοτόπουλο πλέον τρώμε όλοι από το ίδιο, έτσι κι αλλιώς μια φορά τη βδομάδα είναι, αλλά στα κόκκινα συνεχίζουμε τις μεριδουλες.

Οχι δεν αγοράζουμε άλλο κρέας για τα παιδιά. Για άλλη μια φορά, τρώμε όλοι το ίδιο :)

Just now, little lamb said:

Το κρέας μπαίνει και μαγειρεμένο στην κατάψυξη. Μπορείς π.χ. να μαγειρέψεις όλη την ποσότητα και να το χωρίσεις σε ταπεράκια 1-2 ημερών για την κατάψυξη. Δε χρειάζεται να μαγειρεύεις 100-200 γραμμάρια κρέας κάθε φορά. Η μερίδα νομίζω είναι γύρω στα 70-100 γραμμάρια μετά το μαγείρεμα, ανάλογα την ηλικία (για τους ενήλικες είναι 180 ας πούμε). Οπότε 1 κιλό κρέας θα βγάζει τουλάχιστον 10 μερίδες, ανάλογα και με τη φύρα (όσο πιο άπαχο, τόσο πιο λίγο θα χάσει).

Στην αρχή την ξεκινήσαμε με διαφορετικό κρέας αρκετά πιο ακριβό απ'το δικό μας....τώρα πλέον σπάνια να της πάρουμε κανένα καλό κομμάτι ξεχωριστά...συνήθως τα δικά μας τρώει. Άλλωστε και στο σταθμό που τρώει 5 φορές τη βδομάδα δεν ξέρεις τι κρέας τρώει....οπότε δεν έχει νόημα να παίρνουμε πια ξεχωριστό για 1 μέρα την εβδομάδα.

Ναι αυτό βλέπω... Η δική μου ακόμα δεν εισήγαγε τη μικρή στα όσπρια και στο αυγό. Το αυγό το καταλαβαίνω γιατί,τα όσπρια δεν έχω ιδέα. Ενώ άλλοι γιατροί φοβούνται το ψάρι να δίνουν νωρίς, η μικρή το τρώει μόλις έκλεισε τους επτά μήνες. 

Έχω μια απορία , μη γελάσετε... Αφού έκανα εισαγωγή στο ψάρι ( που μέχρι στιγμής τρώει μπακαλιάρο) κάθε φορά που θα τρώει ένα καινούργιο ψάρι, αυτό σημαίνει ότι θα κάνω εισαγωγή; Δηλαδή εισαγωγή στον κολιό, εισαγωγή στη γλώσσα, στη σαρδέλα κοκ; Την ίδια απορία έχω και με τα ζυμαρικά . Αφού έχει φάει ήδη μερικά είδη ζυμαρικών, κάθε φορά που θα τρώει ένα καινούργιο ζυμαρικό είναι εισαγωγή;

με τα ζυμαρικα δ ξερω τι εννοεις αλλο ειδος.πχ τραχανα,χυλοπιτες,μακαρονια;

απλα διαφορετικη εισαγωγη οσα εχουν γαλα κ αυγα

με τα ψαρια εγω δ κρατησα το καθε ψαρι αλλα πχ οταν δωσεις πρωτη φορα σαρδελα μην δωσεις την ιδια μερα κ κτ αλλο καινουριο

σαν μεγαλυτερη ασφαλεια,γτ πλεον λενε οτι δ χρειζονται τοσο αυστηρες εισαγωγες ειδικα οταν δ υπαρχει ιστορικο αλλεργιας

• Μου αρέσει 1

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα