Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κρέας κάθε μέρα


Annitamik

Recommended Posts

Συγγνώμη αν έχει ανοιχτεί ξανά το θέμα, ήθελα να ρωτήσει αν σε μωρά κάτω του χρόνου δίνετε κάθε μέρα κρέας ( εννοώ μοσχάρι, κοτόπουλο , ψάρι) ή αν υπάρχουν μέρες που δίνετε σκέτα λαχανικά. Και πόσες φορές δίνετε μοσχάρι κυρίως; Αναρωτιέμαι για το σίδηρο. Μου πρότεινε η παιδίατρος αν θέλω να δίνω σκέτα λαχανικά μια δυο φορές την εβδομάδα , αλλά μόλις άκουσα την πληροφορία ότι κάθε μέρα πρέπει να τρώει κρέας το μωρό. Εσείς πώς το κάνετε ή πώς το κάνατε όταν είχατε μωρά τέτοιας ηλικίας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 94
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Annitamik είπε:

Συγγνώμη αν έχει ανοιχτεί ξανά το θέμα, ήθελα να ρωτήσει αν σε μωρά κάτω του χρόνου δίνετε κάθε μέρα κρέας ( εννοώ μοσχάρι, κοτόπουλο , ψάρι) ή αν υπάρχουν μέρες που δίνετε σκέτα λαχανικά. Και πόσες φορές δίνετε μοσχάρι κυρίως; Αναρωτιέμαι για το σίδηρο. Μου πρότεινε η παιδίατρος αν θέλω να δίνω σκέτα λαχανικά μια δυο φορές την εβδομάδα , αλλά μόλις άκουσα την πληροφορία ότι κάθε μέρα πρέπει να τρώει κρέας το μωρό. Εσείς πώς το κάνετε ή πώς το κάνατε όταν είχατε μωρά τέτοιας ηλικίας

Εγώ κάθε μέρα είχα κρέας αλλά δεν το έτρωγε. Έλεγα όσο φάει κέρδος είναι οπότε και μεσημέρι και απόγευμα έδινα. Δύο μοσχάρι δύο κοτόπουλο δύο ψάρι/ θαλασσινά και συκώτι. Παρόλο που εκανε όμως διπλά γεύματα με κρέας ουσιαστικά ήταν ούτε μισή μερίδα μέσα στη μέρα. Όταν άρχισε 18 μηνών και μετά να το τρώει και κανονικά μείωσα σιγά σιγά τα γεύματα αλλά πάλι κάθε μέρα το είχα. Απλά τότε αντιστοιχούσε σε μία μερίδα και κάτι. Πλέον είμαστε πιο χαλαροί με το θέμα, είχε και καλές εξετάσεις, περνάει και διήμερο να μη φάει αν τύχει αλλά και πάλι είναι η βάση του γεύματος τις περισσότερες φορές. Αν σου τρώει κανονικά μια μερίδα τη μέρα συνέχισε το. Κόκκινο πουλερικά συκώτι ψάρια θαλασσινά σε αυτή την ηλικία καλό είναι να υπάρχουν εναλλάξ αλλά κάθε μέρα. Μη τρελαίνεσαι με το κόκκινο αποκλειστικά πάντως. Αν δεν σου τρώει καλά, καλό είναι να το δίνεις και απόγευμα. Σκέτα λαχανικά για γεύμα σε αυτή την ηλικία δεν θα έδινα σε πρόγραμμα 2 φορές κιόλας αλλά αν τύχει οκ δεν έγινε και τίποτα. 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Just now, Annitamik είπε:

Συγγνώμη αν έχει ανοιχτεί ξανά το θέμα, ήθελα να ρωτήσει αν σε μωρά κάτω του χρόνου δίνετε κάθε μέρα κρέας ( εννοώ μοσχάρι, κοτόπουλο , ψάρι) ή αν υπάρχουν μέρες που δίνετε σκέτα λαχανικά. Και πόσες φορές δίνετε μοσχάρι κυρίως; Αναρωτιέμαι για το σίδηρο. Μου πρότεινε η παιδίατρος αν θέλω να δίνω σκέτα λαχανικά μια δυο φορές την εβδομάδα , αλλά μόλις άκουσα την πληροφορία ότι κάθε μέρα πρέπει να τρώει κρέας το μωρό. Εσείς πώς το κάνετε ή πώς το κάνατε όταν είχατε μωρά τέτοιας ηλικίας

Καλησπέρα! Νομίζω ότι τα μωράκια μας έχουν πάνω κάτω την ίδια ηλικία. Στην αρχή της εισαγωγής στερεών, μας είχε πει περίπου 6 στις 7 μέρες να δίνουμε κρέας. Όμως γύρω στον 7ο μπήκαν οι φακές, τα ζυμαρικά, τραχανάς κλπ κ μας είπε ότι από τις 10 μέρες πχ κρέας μπορούμε να δίνουμε τις 6. Εγώ φροντίζω να δίνω λίγο παραπάνω (περίπου 8 στις 10) γιατί το έχω λίγο άγχος με το σίδηρο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Annitamik είπε:

Συγγνώμη αν έχει ανοιχτεί ξανά το θέμα, ήθελα να ρωτήσει αν σε μωρά κάτω του χρόνου δίνετε κάθε μέρα κρέας ( εννοώ μοσχάρι, κοτόπουλο , ψάρι) ή αν υπάρχουν μέρες που δίνετε σκέτα λαχανικά. Και πόσες φορές δίνετε μοσχάρι κυρίως; Αναρωτιέμαι για το σίδηρο. Μου πρότεινε η παιδίατρος αν θέλω να δίνω σκέτα λαχανικά μια δυο φορές την εβδομάδα , αλλά μόλις άκουσα την πληροφορία ότι κάθε μέρα πρέπει να τρώει κρέας το μωρό. Εσείς πώς το κάνετε ή πώς το κάνατε όταν είχατε μωρά τέτοιας ηλικίας

αν το μωρο ειναι κατω απο χρονο κ εγω καθε μερα κρεας εδινα μεχρι περιπου 15 μηνων . εκανα εναλαγες κοτοπουλο μοσχαρι κυριως κ οποτε ειχαμε κατσικακι κ ψαρι ολα σουπατα με λαχανικα . μετα το χρονο μπορει να τρωει οπως τρωτε κ εσεις δηλαδη αρακα οπως τον φτιαχνεις φασολακια φακες μακαρονια οπως τα τρωτε κ εσεις. 

Link to comment
Share on other sites

Εμείς δίναμε καθημερινά κρέας ή ψάρι μέχρι 18-20 μηνών περίπου. κάπου εκεί άρχισε να το βαριέται κ το αραιώσαμε. Τώρα που κοντεύει τα τρία τρώει συνήθως 2 φορές ψάρι, 2 κρέας κ 1 κιμά. Επειδή εμείς τρώμε λιγότερο κρέας, συχνά του μαγειρεύω χωριστά το δικό του για δυο μέρες, οπότε αναλόγως μπορεί όλα τα κρέατα της εβδομάδας να είναι κόκκινα αλλά την άλλη να κάνω δυο μέρες κοτόπουλο ή κουνέλι. Γενικα του δίνω δυο ψάρι, δυο κρέας με ζυμαρικό ή κρέας με πατάτες, μια μπιφτέκια, και μετά ή δυο όσπρια ή ένα όσπριο κ ένα λαδερό (εμείς τρώμε σίγουρα δυο ψάρι κ μια κρέας, δυο όσπρια κ μετά αναλόγως). Τις μέρες που δεν τρώει πρωτεΐνη το μεσημέρι, του δίνω το απόγευμα αυγό. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ξεκινησα με 3μερες λευκο κρεας,3κοκκινο,1λαχανικα

αφου ειχαν μπει κ οσπρια κ ψαρια εδινα 2κοκκινο κρεας,2λευκο,2ψαρια,1λαχανικα/οσπρια ως τον χρονο

μετα τον χρονο παλι αλλαξε το μενου λιγο

δ εδινα μονο μοσχαρι,ισα ισα επειδη αλλα κρεατα ηταν δικα μας τα εδινα πιο συχνα

η μεγαλη που δ ετρωηε συκωτι παντα ειχε καλες εξετασεις,ο μικρος που ετρωγε κ συκωτι ειχε μια μικρη ελλειψη 12-15μ που την ξεπερασε ευκολα

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλες για τις απαντήσεις σας! Συνοψίζοντας το πολύ πολύ να δώσετε μια φορά σκέτα λαχανικά, ενώ κάποιες από εσάς κάθε μέρα κρέας. Θα το αυξήσω και εγώ λοιπόν γιατί τώρα αγχώθηκα ότι δεν παίρνει αρκετό σίδηρο. Όσπρια ακόμα δε μας ξεκίνησε η γιατρός, αλλά μόλις ξεκινήσουμε ίσως θα είναι αυτή η μέρα μας χωρίς κρέας. Ευχαριστώ και πάλι!!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Annitamik είπε:

Σας ευχαριστώ πολύ όλες για τις απαντήσεις σας! Συνοψίζοντας το πολύ πολύ να δώσετε μια φορά σκέτα λαχανικά, ενώ κάποιες από εσάς κάθε μέρα κρέας. Θα το αυξήσω και εγώ λοιπόν γιατί τώρα αγχώθηκα ότι δεν παίρνει αρκετό σίδηρο. Όσπρια ακόμα δε μας ξεκίνησε η γιατρός, αλλά μόλις ξεκινήσουμε ίσως θα είναι αυτή η μέρα μας χωρίς κρέας. Ευχαριστώ και πάλι!!!

δεν ειναι μονο ο σιδηρος ειναι κ οι πρωτεινες κ η ενεργεια . με σκετα λαχανικα κ πατατα ισως να μην χορταινει ουτε κ εχουν τοσο πρωτεινη οσο το κρεας κ η πρωτεινη χρειαζετε σε αυτη την φαση που το μωρο μεγαλωνει γρηγορα. 

Link to comment
Share on other sites

Εμείς όταν ξεκίνησε στερεες, μετά από την πρώτη βδομάδα που έφαγε μόνο λαχανικά, έτρωγε κάθε μέρα κρέας, αλλά μας είχε πει να αποφεύγουμε το μοσχάρι και να δίνουμε κυρίως αρνί και κατσίκι (χοιρινό ποτέ). Μετά από λίγο καιρό έβαλε δύο μέρες κοτόπουλο/γαλοπούλα/κουνέλι (μόνο κοτόπουλο έχουμε δώσει προς το παρόν και είναι 18 μηνών). Όταν μπήκε το ψάρι (δεν θυμάμαι πότε) μας έφτιαξε ένα πρόγραμμα 3 φορές τη βδομάδα κόκκινο κρέας, 1 άσπρο, 2 ψάρι και μια λαδερο ή όσπριο, το οποίο περιπου της το τηρούμε ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ δίνω κάθε μέρα κρέας. 3 μοσχάρι (συνήθως κιμά), 2 κοτόπουλο, 2 ψάρι. Η μία μέρα του μοσχαριού είναι βασικά όσπρια, αλλά ταυτόχρονα με τις φακές/φασόλια/ρεβύθια έχει κι ένα μπιφτέκι στο χέρι να μασουλάει. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Από 9 μηνών περίπου τρώει πάνω κάτω ότι και εμείς, οπότε όχι δεν ετρωγε κάθε μέρα κρέας. Έτρωγε όμως ζωικές τροφές κάθε μέρα. Τώρα είναι 14 μηνών και τρώει ακριβώς ότι και εμείς. 

Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει εντύπωση που λέτε για μοσχάρι. Μόνο εμάς η γιατρός μας είπε να το αποφεύγουμε; Εξ αρχής μέχρι και τώρα το δίνουμε μια φορά τη βδομάδα και αν. Κόκκινο κρέας δίνουμε αρνί ή κατσίκι.

 

4 ώρες πρίν, Chrysoum είπε:

Από 9 μηνών περίπου τρώει πάνω κάτω ότι και εμείς, οπότε όχι δεν ετρωγε κάθε μέρα κρέας. Έτρωγε όμως ζωικές τροφές κάθε μέρα. Τώρα είναι 14 μηνών και τρώει ακριβώς ότι και εμείς. 

 

Και με το αλάτι πώς το κάνετε; Τρώτε όλοι ανάλατα; Εμάς είναι 18 και ακόμα της κάνουμε σχεδόν κάθε μέρα χωριστό, γιατί πρώτον υποτίθεται ότι πρέπει να τρώει πιο συχνά κρέας κ ψάρι και δεύτερον εμείς πολλές φορες τρώμε πιο πρόχειρα (πχ μακαρόνια ή μια σαλάτα) ή έχουμε από τη μαμά μου κάτι που δεν μπορεί να φάει (πχ με μπεσαμέλ ή τυριά, αλλαντικά κλπ ή απλά αλάτι). Για το αλάτι δεν μας πειράζει, όποτε τρώμε κοινό μια χαρά τρώμε κι εμείς τα ανάλατα και μια χαρά ωραία είναι, αφού σκέφτομαι ότι τελικά το αλάτι είναι υπερτιμημένο!

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Μου κάνει εντύπωση που λέτε για μοσχάρι. Μόνο εμάς η γιατρός μας είπε να το αποφεύγουμε; Εξ αρχής μέχρι και τώρα το δίνουμε μια φορά τη βδομάδα και αν. Κόκκινο κρέας δίνουμε αρνί ή κατσίκι.

 

 

Και με το αλάτι πώς το κάνετε; Τρώτε όλοι ανάλατα; Εμάς είναι 18 και ακόμα της κάνουμε σχεδόν κάθε μέρα χωριστό, γιατί πρώτον υποτίθεται ότι πρέπει να τρώει πιο συχνά κρέας κ ψάρι και δεύτερον εμείς πολλές φορες τρώμε πιο πρόχειρα (πχ μακαρόνια ή μια σαλάτα) ή έχουμε από τη μαμά μου κάτι που δεν μπορεί να φάει (πχ με μπεσαμέλ ή τυριά, αλλαντικά κλπ ή απλά αλάτι). Για το αλάτι δεν μας πειράζει, όποτε τρώμε κοινό μια χαρά τρώμε κι εμείς τα ανάλατα και μια χαρά ωραία είναι, αφού σκέφτομαι ότι τελικά το αλάτι είναι υπερτιμημένο!

Το μοσχάρι είναι προσωπική προτίμηση της γιατρού σας, υποθέτω λόγω συνθηκών εκτροφής κ ενδεχόμενης κακής ποιότητας. Άλλοι δίνουν συνέχεια μοσχάρι για το σίδηρο, ενώ κ τα αμνοεριφια είναι πλούσια, και μάλλον εκτρέφονται σε πιο φυσιολογικές συνθήκες. και απ όσο ξέρω τα πιο μεγάλα ζώα πχ γίδα ή προβατίνα είναι ακόμα πιο πλούσια. Κι εμείς συνήθως τρώμε εξίσου αλλά κόκκινα κρέατα, δεν έχουμε στάνταρ το μοσχάρι. 
 

Το αλάτι εμείς το κόψαμε οικογενειακώς για λόγους υγείας ασχέτως του παιδιού κ όντως δεν μας λειπει. τρώμε όμως φέτα μαζί. 

 

Ακομα κ τώρα εμείς κάποιες φορές μαγειρεύουμε χωριστά. και λόγω της πρωτεϊνης αλλά κ γιατί είναι κάποια που μας αρέσουν παρα πολύ πχ μπάμιες με κοτόπουλο ή μελιτζάνες που το παιδί δεν τα θέλει. Για να φάει κρέας ή ψάρι θα επιμείνω, αλλά γι αυτά τα λαχανικά δεν θα επιμείνω, οπότε εκείνου του κάνω εκείνη τη μέρα το παραπάνω κρέας του ή κάποιο άλλο λαδερό/λαχανικό. Απλώς αντικαθιστω με ισοδύναμο ή πλουσιότερο γεύμα. 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, little lamb said:

Μου κάνει εντύπωση που λέτε για μοσχάρι. Μόνο εμάς η γιατρός μας είπε να το αποφεύγουμε; Εξ αρχής μέχρι και τώρα το δίνουμε μια φορά τη βδομάδα και αν. Κόκκινο κρέας δίνουμε αρνί ή κατσίκι.

 

 

Και με το αλάτι πώς το κάνετε; Τρώτε όλοι ανάλατα; Εμάς είναι 18 και ακόμα της κάνουμε σχεδόν κάθε μέρα χωριστό, γιατί πρώτον υποτίθεται ότι πρέπει να τρώει πιο συχνά κρέας κ ψάρι και δεύτερον εμείς πολλές φορες τρώμε πιο πρόχειρα (πχ μακαρόνια ή μια σαλάτα) ή έχουμε από τη μαμά μου κάτι που δεν μπορεί να φάει (πχ με μπεσαμέλ ή τυριά, αλλαντικά κλπ ή απλά αλάτι). Για το αλάτι δεν μας πειράζει, όποτε τρώμε κοινό μια χαρά τρώμε κι εμείς τα ανάλατα και μια χαρά ωραία είναι, αφού σκέφτομαι ότι τελικά το αλάτι είναι υπερτιμημένο!

Τα φτιάχνουμε αναλατα ναι, εμένα δεν με πειράζει, ο άντρας μου προσθέτει αλάτι μετά στο πιάτο του. Όσον αφορά τα πρόχειρα, δεν τρώμε πρόχειρα! Έχουμε κι άλλο ένα παιδάκι 3 ετών οπότε ούτως ή άλλως δεν μπορούμε απλά να φάμε μια σαλάτα. Οπότε φτιάχνουμε φαγητό καθημερινά. Τώρα για την μπεσαμελ που έτυχε βασικά να κανουμε μόνο μια φορά έως τώρα, δεν μπορούσε να την φάει γιατί τρώει με τα χέρια και δεν πιάνεται. Αλλά εντάξει, αλεύρι, αύγο, βούτυρο και τυρί έχει, γιατί να μην φάει λίγο ένα παιδί που έχει κλείσει το έτος; γενικά πάντως δεν τρώμε βαριά φαγητά και τρώμε ούτως ή άλλως 2 φορές την εβδομάδα ψάρι. 

Link to comment
Share on other sites

Όταν τρώτε ψάρια σαν κοινό πιάτο πώς τα τρώτε; Εγώ προς το παρόν δίνω μπακαλιάρο στη μικρή σαν σούπα και χώρια για μας κάτι άλλο. Έχετε δώσει φαγητό ψητό στο φούρνο σε μωρό;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Annitamik είπε:

Όταν τρώτε ψάρια σαν κοινό πιάτο πώς τα τρώτε; Εγώ προς το παρόν δίνω μπακαλιάρο στη μικρή σαν σούπα και χώρια για μας κάτι άλλο. Έχετε δώσει φαγητό ψητό στο φούρνο σε μωρό;

Εμείς δώσαμε στο χρόνο πρώτη φορά, θα μπορούσαμε όμως κ νωρίτερα, απλώς δεν είχε τύχει γιατί ένα διάστημα αποφεύγαμε την πατάτα λόγω δίαιτας κ τα κρέατα τα τρώγαμε με λαχανικά στην κατσαρόλα. 
 

@little lambείναι πολύ εύκολο να φας «πρόχειρα» που να είναι κ κατάλληλο για το παιδί. πχ ένα κρεατακι που φάει το παιδί λεμονάτο, το βάζεις μαζί με αρακά, πατάτα κ καρότο γθα όλη την οικογένεια, το παιδί τρώει κρέας με λαχανικά κ εσείς τον αρακά. Αν αδειάσεις κ δυο σακουλάκια, βγάζει για δυο μέρες αν δεν φας πρωί-βράδυ. Αυτό σαν δθαδικασθα ετοιμασίας είναι ούτε δέκα λεπτά κ μετά μισή ώρα μαγείρεμα με εύκολη επιτήρηση. Γρηγορότερο από σαλάτα. Ή αν το παιδί φάει κοκκινιστό, βάζεις μαζί για σας μπάμιες ή

φασολακια, που επίσης γίνονται γρήγορα κ εύκολα κ παίρνει κ λίγη γεύση από το κρέας του για νοστιμιά. Ή αν θέλετε ρύζι με λαχανικά, το παιδί τρώει το ρύζι σας μαζί με ένα μπιφτέκι ή κρεαρακι κατσαρόλας. Ή εσεθσ τρώτε βραστά λαχανικά κ το παιδί κρέας ή ψάρι με τα ίδια λαχανικά. Έτσι η οικογένεια τρώει περίπου το ίδιο, χωρίς πολλά διαφορετικά μαγειρέματα. Από τη στιγμή που μπαίνει κατσαρόλα για το παιδί, είναι χαζό να κανεις ένα χωριστό μαγείρεμα υποτίθεται πιο πρόχειρο για οικονομία χρόνου κ τελικά να μαγειρεύεις διπλά. 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Μου κάνει εντύπωση που λέτε για μοσχάρι. Μόνο εμάς η γιατρός μας είπε να το αποφεύγουμε; Εξ αρχής μέχρι και τώρα το δίνουμε μια φορά τη βδομάδα και αν. Κόκκινο κρέας δίνουμε αρνί ή κατσίκι.

 

Mήπως το παιδί είχε κάποια δυσανεξία; Αν ας πούμε είχε θέματα με το αγελαδινό γάλα, αυτό δικαιολογεί και την απφυγή του μοσχαρίσιου. Αλλιώς μάλλον η γιατρός σας έδωσε οδηγίες με βάση προσωπικά γούστα.

5 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Και με το αλάτι πώς το κάνετε; Τρώτε όλοι ανάλατα; Εμάς είναι 18 και ακόμα της κάνουμε σχεδόν κάθε μέρα χωριστό, γιατί πρώτον υποτίθεται ότι πρέπει να τρώει πιο συχνά κρέας κ ψάρι και δεύτερον εμείς πολλές φορες τρώμε πιο πρόχειρα (πχ μακαρόνια ή μια σαλάτα) ή έχουμε από τη μαμά μου κάτι που δεν μπορεί να φάει (πχ με μπεσαμέλ ή τυριά, αλλαντικά κλπ ή απλά αλάτι). Για το αλάτι δεν μας πειράζει, όποτε τρώμε κοινό μια χαρά τρώμε κι εμείς τα ανάλατα και μια χαρά ωραία είναι, αφού σκέφτομαι ότι τελικά το αλάτι είναι υπερτιμημένο!

18 μηνών γιατί να αποφεύγει το αλάτι ή το τυρί; Μπεσαμέλ γιατί δεν δίνεται; Η έχει κάποια δυσανεξία το παιδί; Οκ, σαφώς δεν είναι καλή ιδέα να τρώει μια οικογένεια πολύ αλάτι, αλλά δεν υπάρχει έξτρα περιορισμός στο παιδί. Μπορείτε απλά να μειώσετε το αλάτι σε όλα, αν πιστεύετεις ότι σας αρέσουν αλμυρά, και να βάζει όποιος θέλει έξτρα στο πιάτο του.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, little lamb είπε:

 

Και με το αλάτι πώς το κάνετε; Τρώτε όλοι ανάλατα; Εμάς είναι 18 και ακόμα της κάνουμε σχεδόν κάθε μέρα χωριστό, γιατί πρώτον υποτίθεται ότι πρέπει να τρώει πιο συχνά κρέας κ ψάρι και δεύτερον εμείς πολλές φορες τρώμε πιο πρόχειρα (πχ μακαρόνια ή μια σαλάτα) ή έχουμε από τη μαμά μου κάτι που δεν μπορεί να φάει (πχ με μπεσαμέλ ή τυριά, αλλαντικά κλπ ή απλά αλάτι). Για το αλάτι δεν μας πειράζει, όποτε τρώμε κοινό μια χαρά τρώμε κι εμείς τα ανάλατα και μια χαρά ωραία είναι, αφού σκέφτομαι ότι τελικά το αλάτι είναι υπερτιμημένο!

 

Σας έχει πει να μην δίνετε αλάτι; Ρωτάω γιατί κι εγώ το είχα έγνοια, και τη ρώτησα στο ραντεβού που κάναμε όταν χρόνισε ο μικρός. Μου είπε ότι εφόσον είναι σωματικά έτοιμος να δεχτεί τα πάντα, δεν χρειάζεται να τρώει διαφορετικές ποσότητες αλατιού απ' ό,τι εμείς, αλλά είναι καλύτερα να ακολουθήσει το μοντέλο του σπιτιού, γιατί έτσι κι αλλιώς έτσι θα τρώει την υπόλοιπη ζωή του. Οπότε του δίνω, απλά φτιάχνω τα δικά μας πιο ανάλατα από πριν. Η δική σας παιδίατρος τι σας είπε;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Annitamik said:

Όταν τρώτε ψάρια σαν κοινό πιάτο πώς τα τρώτε; Εγώ προς το παρόν δίνω μπακαλιάρο στη μικρή σαν σούπα και χώρια για μας κάτι άλλο. Έχετε δώσει φαγητό ψητό στο φούρνο σε μωρό;

Ναι πολλές φορές έχει φάει ψάρι που έχουμε κάνει στον φούρνο. Αρκετές φορές κάνουμε φιλέτα για να μην έχουν αγκάθια, αλλά και όταν κάνουμε ολόκληρα απλα τα καθαρίζουμε καλά. 

Just now, Ilaeira said:

 

Σας έχει πει να μην δίνετε αλάτι; Ρωτάω γιατί κι εγώ το είχα έγνοια, και τη ρώτησα στο ραντεβού που κάναμε όταν χρόνισε ο μικρός. Μου είπε ότι εφόσον είναι σωματικά έτοιμος να δεχτεί τα πάντα, δεν χρειάζεται να τρώει διαφορετικές ποσότητες αλατιού απ' ό,τι εμείς, αλλά είναι καλύτερα να ακολουθήσει το μοντέλο του σπιτιού, γιατί έτσι κι αλλιώς έτσι θα τρώει την υπόλοιπη ζωή του. Οπότε του δίνω, απλά φτιάχνω τα δικά μας πιο ανάλατα από πριν. Η δική σας παιδίατρος τι σας είπε;

Έχω ακούσει ότι πολλοί παιδίατροι συνιστούν καθόλου αλάτι μέχρι και τους 18 μήνες-2χρονια. Παρόλα αυτά οι διεθνείς οδηγίες λένε αποφυγή έως το έτος. Εμείς ακόμα σχεδόν αναλατα τα τρώμε, από συνήθεια κυρίως, αλλά από τότε που έκλεισε το έτος η μικρή όταν μαγειρεύει ο άντρας μου βάζει λίγο αλάτι. Γενικά δεν έχουμε όμως την συνεχή έννοια να μην βάλουμε καθόλου αλάτι γιατί θα φάει και το παιδί όπως είχαμε όταν ήταν κάτω του έτους. 

Just now, Έσπερος said:

Εμείς δώσαμε στο χρόνο πρώτη φορά, θα μπορούσαμε όμως κ νωρίτερα, απλώς δεν είχε τύχει γιατί ένα διάστημα αποφεύγαμε την πατάτα λόγω δίαιτας κ τα κρέατα τα τρώγαμε με λαχανικά στην κατσαρόλα. 
 

@little lambείναι πολύ εύκολο να φας «πρόχειρα» που να είναι κ κατάλληλο για το παιδί. πχ ένα κρεατακι που φάει το παιδί λεμονάτο, το βάζεις μαζί με αρακά, πατάτα κ καρότο γθα όλη την οικογένεια, το παιδί τρώει κρέας με λαχανικά κ εσείς τον αρακά. Αν αδειάσεις κ δυο σακουλάκια, βγάζει για δυο μέρες αν δεν φας πρωί-βράδυ. Αυτό σαν δθαδικασθα ετοιμασίας είναι ούτε δέκα λεπτά κ μετά μισή ώρα μαγείρεμα με εύκολη επιτήρηση. Γρηγορότερο από σαλάτα. Ή αν το παιδί φάει κοκκινιστό, βάζεις μαζί για σας μπάμιες ή

φασολακια, που επίσης γίνονται γρήγορα κ εύκολα κ παίρνει κ λίγη γεύση από το κρέας του για νοστιμιά. Ή αν θέλετε ρύζι με λαχανικά, το παιδί τρώει το ρύζι σας μαζί με ένα μπιφτέκι ή κρεαρακι κατσαρόλας. Ή εσεθσ τρώτε βραστά λαχανικά κ το παιδί κρέας ή ψάρι με τα ίδια λαχανικά. Έτσι η οικογένεια τρώει περίπου το ίδιο, χωρίς πολλά διαφορετικά μαγειρέματα. Από τη στιγμή που μπαίνει κατσαρόλα για το παιδί, είναι χαζό να κανεις ένα χωριστό μαγείρεμα υποτίθεται πιο πρόχειρο για οικονομία χρόνου κ τελικά να μαγειρεύεις διπλά. 

Απορία, διαβάζω για τα όσπρια που κάπου αναφέρθηκε πιο πάνω και τώρα βλέπω για τον αρακά, γιατί να μην φάει το παιδί όσπρια/αρακα; ειδικά το συγκεκριμένο που είναι 18 μηνών. Υπάρχει οντως οδηγία που να λέει κάτι για τα όσπρια; 

Link to comment
Share on other sites

Κι η δικιά μας μέχρι τα δυο δεν ήθελε αλάτι αλλά τόνιζε από πριν τον χρόνο να τρώει το φαγητό της οικογένειας. 

Ανβαλεις πολλά μυρωδικά κ φρέσκα υλικά δεν λειπει το αλάτι. Με λίγο παραπάνω λάδι/ξύδι/μυρωδικά ακόμα κ οι σαλάτες είναι μια χαρά. 

Just now, Chrysoum είπε:

Απορία, διαβάζω για τα όσπρια που κάπου αναφέρθηκε πιο πάνω και τώρα βλέπω για τον αρακά, γιατί να μην φάει το παιδί όσπρια/αρακα; ειδικά το συγκεκριμένο που είναι 18 μηνών. Υπάρχει οντως οδηγία που να λέει κάτι για τα όσπρια; 

Όχι, γιατί; Δεν ανέφερα να μην φάει αρακά, το αντίθετο είπα. Να φάει κρέας με αρακά κ η οικογένεια σκέτο τον αρακά αν δεν θέλει κρέας κ έτσι με ένα μαγείρεμα τρώνε όλοι. 

 

Παντως η γνωστή ομάδα στο φβ τα όσπρια τα έχει σαν χαμηλής αξίας αμυλούχο συνοδευτικό, πράγμα που μ κάνει μεγάλη εντύπωση. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Annitamik είπε:

Όταν τρώτε ψάρια σαν κοινό πιάτο πώς τα τρώτε; Εγώ προς το παρόν δίνω μπακαλιάρο στη μικρή σαν σούπα και χώρια για μας κάτι άλλο. Έχετε δώσει φαγητό ψητό στο φούρνο σε μωρό;

στην μεγαλη απο τον χρονο,στον μικρο απο 10μ

κ τους αρεσουν πολυ περισσοτερο

ειδικα τα ψαρια

γενικα αλλαξαμε τον τροπο μαγειρεματος με τα παιδια.οχι αλατι,λιγα μπαχαρικα,οχι τηγανιτα,αχνιζω κ δ τσιγαριζω,η κανω αχνιστα στο φουρνο,κατσαρολα πιο συχνα κ γαστρα στο φουρνο.οχι πολλες σαλτσες.γενικα απο 10μ προσπαθω να μην κανω χωρια φαγητα

Link to comment
Share on other sites

Οχι κάθε μέρα κρέας.... 

Ούτε εμείς δεν το τρώμε κάθε μέρα! 

Ψητά από το χρόνο κ μετά έδινα. Γενικά ότι τρωγαμε εμείς έτρωγε κ το μωρό. Από τον χρόνο κι έπειτα 

Και οσπρια και λαδερά και ψητά και κοκκίνιστα και όλα. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Chrysoum είπε:

Αλλά εντάξει, αλεύρι, αύγο, βούτυρο και τυρί έχει, γιατί να μην φάει λίγο ένα παιδί που έχει κλείσει το έτος; γενικά

 

Εμάς από τυριά τρώει μόνο ανθότυρο ακόμα. Μας είχε πει κάποια στιγμή η γιατρός να εισαγαγουμε τυρί που να είναι ανθότυρο ή μανούρι και από τότε δεν μας ξαναειπε να εισαγαγουμε άλλο τυρί, δεν ρωτήσαμε κι εμείς βέβαια. Γενικά τη ρωτάμε κάθε φορά αν θα αλλάξει κάτι στη διατροφή ( ημερήσιο και εβδομαδιαίο πρόγραμμα και εισαγωγές) και λέει όχι μέχρι τους 18 δεν αλλάζει κάτι. Οπότε και για το αλάτι λογικά ισχύει σύμφωνα με εκείνη, οπότε κατ'επεκτασιν πάει και για τα τυριά. Γενικά μας έχει πει από καιρό να τρώει το φαΐ της οικογένειας αλλά με αυτούς τους περιορισμούς δεν βολευει. Θα παμε όταν θα είναι σχεδόν 19 κ θα δούμε τι θα μας πει να αλλάξουμε. Αλλά ο άντρας μου είναι πολύ της υγιεινής διατροφής κ θέλει όσο γίνεται να τρώει υγιεινά, βούτυρο πχ δεν της έχουμε δώσει ποτέ, γιατί δεν έχουμε αγοράσει και ποτέ βούτυρο ούτε για εμάς! Να καταλάβετε αν τύχει και μας δώσει η μαμά μου φαγητό με μπεσαμέλ, ο άντρας μου τη βγάζει γιατί τη θεωρεί ανθυγιεινή.

 

2 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Mήπως το παιδί είχε κάποια δυσανεξία; Αν ας πούμε είχε θέματα με το αγελαδινό γάλα, αυτό δικαιολογεί και την απφυγή του μοσχαρίσιου. Αλλιώς μάλλον η γιατρός σας έδωσε οδηγίες με βάση προσωπικά γούστα.

 

Έχω την εντύπωση χωρίς να είμαι σίγουρη γιατί έχει περάσει κι ένας χρόνος, ότι το είχε θέσει ο άντρας μου το αν είναι καλύτερα να μην τρώει πάρα πολύ μοσχάρι και απλά συμφωνησε. Αλλιώς μπορεί και να μη μας έλεγε τίποτα. Στο χαρτί που μας είχε δώσει ελεγε απλά "αρνί/κατσίκι/μοσχάρι". Προσωπικά γούστα νομίζω βάζουν όλοι οι γιατροί, γι'αυτο από 10 γιατρούς ακούς 10 γνώμες. Και το συνέχεια μοσχάρι ή το αν θα υπάρχει μια μέρα χωρίς κρέας προσωπικό γούστο είναι εξάλλου. Και νομιζω ότι οι γιατροί απαντάνε και ανάλογα με το πνεύμα που βλέπουν ότι έχεις. Πχ όταν ρωτησαμε γυρω στο χρόνο αν μπορούμε να δώσουμε ψωμί είπε "δεν θα το ήθελα". Πήγαμε περίπου 15 μηνών κ για κάποιο λόγο είπε λίγες μέρες να μη φάει αυγό, και ρωτήσαμε με τι να αντικαταστήσουμε το γεύμα του αυγού κ λέει "ας φάει ένα τοστακι". Και όταν είπαμε ότι δεν έχει φάει ακόμα ψωμί είπε ότι καλά κάνουμε. Οπότε ανάλογα και το πώς βλέπουν τις συνήθειες της οικογένειας μάλλον απαντούν. Δυσανεξία δεν είχε, ή τουλάχιστον δεν καταλάβαμε ποτέ κάτι τέτοιο, γιατί η φόρμουλα που έπινε το πρώτο τρίμηνο ήταν κατσικίσια (εκτός από την πρώτη βδομάδα που έπινε την αγελαδινη του μαιευτηρίου). Την κατσικίσια φόρμουλα, όπως σωστά μαντευετε, ο άντρας μου τη ρώτησε, χαχα!

 

2 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

18 μηνών γιατί να αποφεύγει το αλάτι ή το τυρί; Μπεσαμέλ γιατί δεν δίνεται; Η έχει κάποια δυσανεξία το παιδί; Οκ, σαφώς δεν είναι καλή ιδέα να τρώει μια οικογένεια πολύ αλάτι, αλλά δεν υπάρχει έξτρα περιορισμός στο παιδί

 

Δεν έχουμε παει ακόμα στη γιατρό μετά τους 18, την τελευταία φορά ήταν 16, οπότε όταν πάμε μπορεί όντως να μας πει ότι μπορεί να τρώει αλάτι. Για την μπεσαμέλ έγραψα πιο πάνω.

 

2 ώρες πρίν, Ilaeira είπε:

Σας έχει πει να μην δίνετε αλάτι; Ρωτάω γιατί κι εγώ το είχα έγνοια, και τη ρώτησα στο ραντεβού που κάναμε όταν χρόνισε ο μικρός. Μου είπε ότι εφόσον είναι σωματικά έτοιμος να δεχτεί τα πάντα, δεν χρειάζεται να τρώει διαφορετικές ποσότητες αλατιού απ' ό,τι εμείς, αλλά είναι καλύτερα να ακολουθήσει το μοντέλο του σπιτιού, γιατί έτσι κι αλλιώς έτσι θα τρώει την υπόλοιπη ζωή του. Οπότε του δίνω, απλά φτιάχνω τα δικά μας πιο ανάλατα από πριν. Η δική σας παιδίατρος τι σας είπε;

 

Ναι μας είχε πει στην αρχή χωρίς αλάτι και από τότε κάθε φορά που ρωτάω αν θα αλλάξει κάτι στη διατροφή λέει όχι μέχρι τους 18 (δεν εννοώ αν θα αλλάξει από αυτά που έτρωγε στην αρχή, εννοώ από τις τελευταίες εισαγωγές που κάναμε). Το ίδιο και με τη ζάχαρη. Ενώ για το μέλι μας είπε στους 12 ότι μπορεί πλέον να τρώει. Άρα για τη ζάχαρη και το αλάτι λογικά ισχύει ακόμα ο περιορισμός. Αλλά κάθε γιατρός λέει άλλα. Μια μαμά στην παιδική χαρά όταν ήταν η δικιά μου 14 μηνών ήθελε να μας κεράσει digestive που έτρωγε η δικιά της που ήταν 13. Της είπα ότι δεν έχει φάει ποτέ μπισκότο (κουφαθηκε) και πιάσαμε κουβέντα για τη διατροφή και μου είπε ότι έβαζε αλάτι από την πρώτη στιγμή για να είναι λέει νόστιμο. Αλλά απ'ο,τι καταλαβα δεν είχε ρωτήσει το γιατρό και ούτε σκόπευε να ρωτήσει μετά, γιατί επέμενε ότι δεν γίνεται χωρίς αλάτι γιατί δεν θα είναι νόστιμο.

 

3 ώρες πρίν, Annitamik είπε:

Όταν τρώτε ψάρια σαν κοινό πιάτο πώς τα τρώτε; Εγώ προς το παρόν δίνω μπακαλιάρο στη μικρή σαν σούπα και χώρια για μας κάτι άλλο. Έχετε δώσει φαγητό ψητό στο φούρνο σε μωρό;

 

Δεν θυμάμαι πότε δώσαμε στο φούρνο, αλλά σίγουρα έχει περάσει πολύς καιρός. Στην αρχή δίναμε κι εμείς μπακαλιάρο και μετά κολιό, που είναι πεντανοστιμος! Και 14 μηνών έφαγε και θαλασσινά, που όμως μας είχε πει από πιο πριν η γιατρός και απλά δεν έτυχε. Και κρέας στο φούρνο δίνουμε, ίσως και από πριν το χρόνο, δεν τα θυμάμαι ακριβώς για να σου πω με σιγουριά. Γενικά νομίζω ότι από όταν σταμάτησε τα αλεσμένα (περίπου 8 μηνών) δεν κάναμε πάντα βραστά αλλά πάλι δεν θυμάμαι σίγουρα. 

 

2 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

 

@little lambείναι πολύ εύκολο να φας «πρόχειρα» που να είναι κ κατάλληλο για το παιδί. πχ ένα κρεατακι που φάει το παιδί λεμονάτο, το βάζεις μαζί με αρακά, πατάτα κ καρότο γθα όλη την οικογένεια, το παιδί τρώει κρέας με λαχανικά κ εσείς τον αρακά. Αν αδειάσεις κ δυο σακουλάκια, βγάζει για δυο μέρες αν δεν φας πρωί-βράδυ. Αυτό σαν δθαδικασθα ετοιμασίας είναι ούτε δέκα λεπτά κ μετά μισή ώρα μαγείρεμα με εύκολη επιτήρηση. Γρηγορότερο από σαλάτα. Ή αν το παιδί φάει κοκκινιστό, βάζεις μαζί για σας μπάμιες ή

φασολακια, που επίσης γίνονται γρήγορα κ εύκολα κ παίρνει κ λίγη γεύση από το κρέας του για νοστιμιά. Ή αν θέλετε ρύζι με λαχανικά, το παιδί τρώει το ρύζι σας μαζί με ένα μπιφτέκι ή κρεαρακι κατσαρόλας. Ή εσεθσ τρώτε βραστά λαχανικά κ το παιδί κρέας ή ψάρι με τα ίδια λαχανικά. Έτσι η οικογένεια τρώει περίπου το ίδιο, χωρίς πολλά διαφορετικά μαγειρέματα. Από τη στιγμή που μπαίνει κατσαρόλα για το παιδί, είναι χαζό να κανεις ένα χωριστό μαγείρεμα υποτίθεται πιο πρόχειρο για οικονομία χρόνου κ τελικά να μαγειρεύεις διπλά. 

 

Αυτά για εμάς δεν είναι πρόχειρα, χαχα! Δεν είναι και το φόρτε μας το μαγείρεμα. Κοκκινιστό ας πούμε δεν έχει τύχει να κάνουμε ποτέ, ούτε για εμάς, γιατί δεν είχε τύχει να το έχει φτιάξει και κανείς από τους δύο πριν γνωριστούμε. Θέλουμε να το δοκιμάσουμε βέβαια αλλά πρέπει να είναι μια μερα με χρόνο -που δεν υπάρχει γιατί το σπίτι είναι under construction...

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Εμάς από τυριά τρώει μόνο ανθότυρο ακόμα. Μας είχε πει κάποια στιγμή η γιατρός να εισαγαγουμε τυρί που να είναι ανθότυρο ή μανούρι και από τότε δεν μας ξαναειπε να εισαγαγουμε άλλο τυρί, δεν ρωτήσαμε κι εμείς βέβαια. Γενικά τη ρωτάμε κάθε φορά αν θα αλλάξει κάτι στη διατροφή ( ημερήσιο και εβδομαδιαίο πρόγραμμα και εισαγωγές) και λέει όχι μέχρι τους 18 δεν αλλάζει κάτι. Οπότε και για το αλάτι λογικά ισχύει σύμφωνα με εκείνη, οπότε κατ'επεκτασιν πάει και για τα τυριά. Γενικά μας έχει πει από καιρό να τρώει το φαΐ της οικογένειας αλλά με αυτούς τους περιορισμούς δεν βολευει. Θα παμε όταν θα είναι σχεδόν 19 κ θα δούμε τι θα μας πει να αλλάξουμε. Αλλά ο άντρας μου είναι πολύ της υγιεινής διατροφής κ θέλει όσο γίνεται να τρώει υγιεινά, βούτυρο πχ δεν της έχουμε δώσει ποτέ, γιατί δεν έχουμε αγοράσει και ποτέ βούτυρο ούτε για εμάς! Να καταλάβετε αν τύχει και μας δώσει η μαμά μου φαγητό με μπεσαμέλ, ο άντρας μου τη βγάζει γιατί τη θεωρεί ανθυγιεινή.

 

 

Έχω την εντύπωση χωρίς να είμαι σίγουρη γιατί έχει περάσει κι ένας χρόνος, ότι το είχε θέσει ο άντρας μου το αν είναι καλύτερα να μην τρώει πάρα πολύ μοσχάρι και απλά συμφωνησε. Αλλιώς μπορεί και να μη μας έλεγε τίποτα. Στο χαρτί που μας είχε δώσει ελεγε απλά "αρνί/κατσίκι/μοσχάρι". Προσωπικά γούστα νομίζω βάζουν όλοι οι γιατροί, γι'αυτο από 10 γιατρούς ακούς 10 γνώμες. Και το συνέχεια μοσχάρι ή το αν θα υπάρχει μια μέρα χωρίς κρέας προσωπικό γούστο είναι εξάλλου. Και νομιζω ότι οι γιατροί απαντάνε και ανάλογα με το πνεύμα που βλέπουν ότι έχεις. Πχ όταν ρωτησαμε γυρω στο χρόνο αν μπορούμε να δώσουμε ψωμί είπε "δεν θα το ήθελα". Πήγαμε περίπου 15 μηνών κ για κάποιο λόγο είπε λίγες μέρες να μη φάει αυγό, και ρωτήσαμε με τι να αντικαταστήσουμε το γεύμα του αυγού κ λέει "ας φάει ένα τοστακι". Και όταν είπαμε ότι δεν έχει φάει ακόμα ψωμί είπε ότι καλά κάνουμε. Οπότε ανάλογα και το πώς βλέπουν τις συνήθειες της οικογένειας μάλλον απαντούν. Δυσανεξία δεν είχε, ή τουλάχιστον δεν καταλάβαμε ποτέ κάτι τέτοιο, γιατί η φόρμουλα που έπινε το πρώτο τρίμηνο ήταν κατσικίσια (εκτός από την πρώτη βδομάδα που έπινε την αγελαδινη του μαιευτηρίου). Την κατσικίσια φόρμουλα, όπως σωστά μαντευετε, ο άντρας μου τη ρώτησε, χαχα!

 

 

Δεν έχουμε παει ακόμα στη γιατρό μετά τους 18, την τελευταία φορά ήταν 16, οπότε όταν πάμε μπορεί όντως να μας πει ότι μπορεί να τρώει αλάτι. Για την μπεσαμέλ έγραψα πιο πάνω.

 

 

Ναι μας είχε πει στην αρχή χωρίς αλάτι και από τότε κάθε φορά που ρωτάω αν θα αλλάξει κάτι στη διατροφή λέει όχι μέχρι τους 18 (δεν εννοώ αν θα αλλάξει από αυτά που έτρωγε στην αρχή, εννοώ από τις τελευταίες εισαγωγές που κάναμε). Το ίδιο και με τη ζάχαρη. Ενώ για το μέλι μας είπε στους 12 ότι μπορεί πλέον να τρώει. Άρα για τη ζάχαρη και το αλάτι λογικά ισχύει ακόμα ο περιορισμός. Αλλά κάθε γιατρός λέει άλλα. Μια μαμά στην παιδική χαρά όταν ήταν η δικιά μου 14 μηνών ήθελε να μας κεράσει digestive που έτρωγε η δικιά της που ήταν 13. Της είπα ότι δεν έχει φάει ποτέ μπισκότο (κουφαθηκε) και πιάσαμε κουβέντα για τη διατροφή και μου είπε ότι έβαζε αλάτι από την πρώτη στιγμή για να είναι λέει νόστιμο. Αλλά απ'ο,τι καταλαβα δεν είχε ρωτήσει το γιατρό και ούτε σκόπευε να ρωτήσει μετά, γιατί επέμενε ότι δεν γίνεται χωρίς αλάτι γιατί δεν θα είναι νόστιμο.

 

 

Δεν θυμάμαι πότε δώσαμε στο φούρνο, αλλά σίγουρα έχει περάσει πολύς καιρός. Στην αρχή δίναμε κι εμείς μπακαλιάρο και μετά κολιό, που είναι πεντανοστιμος! Και 14 μηνών έφαγε και θαλασσινά, που όμως μας είχε πει από πιο πριν η γιατρός και απλά δεν έτυχε. Και κρέας στο φούρνο δίνουμε, ίσως και από πριν το χρόνο, δεν τα θυμάμαι ακριβώς για να σου πω με σιγουριά. Γενικά νομίζω ότι από όταν σταμάτησε τα αλεσμένα (περίπου 8 μηνών) δεν κάναμε πάντα βραστά αλλά πάλι δεν θυμάμαι σίγουρα. 

 

 

Αυτά για εμάς δεν είναι πρόχειρα, χαχα! Δεν είναι και το φόρτε μας το μαγείρεμα. Κοκκινιστό ας πούμε δεν έχει τύχει να κάνουμε ποτέ, ούτε για εμάς, γιατί δεν είχε τύχει να το έχει φτιάξει και κανείς από τους δύο πριν γνωριστούμε. Θέλουμε να το δοκιμάσουμε βέβαια αλλά πρέπει να είναι μια μερα με χρόνο -που δεν υπάρχει γιατί το σπίτι είναι under construction...

 

Πολύ λίγα από όσα γράφεις μου ακούγονται σαν πραγματικοί ιατρικοί περιορισμοί, μάλλον σαν προσωπικές προτιμήσεις συν την λογική αγωνία του ανθρώπου που γίνεται γονιός πρώτη φορά να μην κάνει λάθος. Φαντάζομαι ότι και ενήλικας αν τρώει ας πούμε κάθε μέρα το φαγητό με πολύ αλάτι και τα μισά του γεύματα έχουν βαριές σάλτες και αλλαντικά,  δε θα το έβρισκε κανείς γιατρός καλή ιδέα, οπότε ίσως κάτι τέτοιο προσπαθούν να αποφύγουν μερικοί παιδίατροι με αυστηρές οδηγίες, ότι μπορεί ο νέος γονιός να στερείται και λίγο κοινής λογικής, οπότε να φτάνουν οι περιορισμοί στην υπερβολή. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Αυτά για εμάς δεν είναι πρόχειρα, χαχα! Δεν είναι και το φόρτε μας το μαγείρεμα. Κοκκινιστό ας πούμε δεν έχει τύχει να κάνουμε ποτέ, ούτε για εμάς, γιατί δεν είχε τύχει να το έχει φτιάξει και κανείς από τους δύο πριν γνωριστούμε. Θέλουμε να το δοκιμάσουμε βέβαια αλλά πρέπει να είναι μια μερα με χρόνο -που δεν υπάρχει γιατί το σπίτι είναι under construction...

Αν το συνηθίσεις, το να βάλεις στην κατσαρόλα έναν αρακά είναι αστείο. Αυτό το σ/κ επειδή θα έκανα ντουλάπες, δεν ασχολήθηκα με χρόνβιρα μαγειρέματα. Αύριο κ μεθαύριο θα φάμε αρακά που θα βαλω πρωί πρωί μόλις σηκωθώ, σε τρία τέταρτα το πολύ θα να έτοιμος. Αυτό το θεωρώ μη μαγείρεμα κ το κοκκινιστό το έχω μια σκάλα πιο πάνω απλώς στον χρόνο ετοιμασίας. Συνήθεια είναι. 

Just now, little lamb είπε:

Εμάς από τυριά τρώει μόνο ανθότυρο ακόμα. Μας είχε πει κάποια στιγμή η γιατρός να εισαγαγουμε τυρί που να είναι ανθότυρο ή μανούρι και από τότε δεν μας ξαναειπε να εισαγαγουμε άλλο τυρί, δεν ρωτήσαμε κι εμείς βέβαια. Γενικά τη ρωτάμε κάθε φορά αν θα αλλάξει κάτι στη διατροφή ( ημερήσιο και εβδομαδιαίο πρόγραμμα και εισαγωγές) και λέει όχι μέχρι τους 18 δεν αλλάζει κάτι. Οπότε και για το αλάτι λογικά ισχύει σύμφωνα με εκείνη, οπότε κατ'επεκτασιν πάει και για τα τυριά. Γενικά μας έχει πει από καιρό να τρώει το φαΐ της οικογένειας αλλά με αυτούς τους περιορισμούς δεν βολευει. Θα παμε όταν θα είναι σχεδόν 19 κ θα δούμε τι θα μας πει να αλλάξουμε. Αλλά ο άντρας μου είναι πολύ της υγιεινής διατροφής κ θέλει όσο γίνεται να τρώει υγιεινά, βούτυρο πχ δεν της έχουμε δώσει ποτέ, γιατί δεν έχουμε αγοράσει και ποτέ βούτυρο ούτε για εμάς! Να καταλάβετε αν τύχει και μας δώσει η μαμά μου φαγητό με μπεσαμέλ, ο άντρας μου τη βγάζει γιατί τη θεωρεί ανθυγιεινή.

Από το χρόνο κ μετά οι περισσότεροι δεν ρωτάνε το γιατρό κ οι γιατροί δεν ασχολούνται. θα μπορούσες να της έδινες κ δημητριακά πρωινού πχ κ τοστ κ οτιδήποτε άλλο. Η παιδίατρος δεν θα σ πει να τα δώσεις προφανώς, αλλά οι περισσότερες οικογένειες από το χρόνο κ μετά κοιτάνε την πιο βολική λύση κ απλώς αποφεύγουν τα πολλά γλυκά. Αυτό που ο μέσος γονιός λέει «προσέχω τη διατροφή του παιδιου» είναι το να του δώσει κριτσίνια από τον φούρνο αντί για μπισκότα oreo. Ο δικός μου κοντεύει τα τρία κ κριτσίνια φούρνου έχει φάει μια δυο φορές που μας κέρασαν κ άλλες δυο τρεις κουλουράκι από μαγαζί με βιολογικά, επίσης κέρασμα. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...