Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κοινωνικές αντιλήψεις


anemoni1989

Recommended Posts

Just now, kotsifikos είπε:

Έχεις δει το βίντεο που κυκλοφορεί?  ο άνθρωπος ήταν κάτω αναίσθητος σχεδόν, αιμόφυρτος και εξακολουθούσαν να τον κλοτσούν και τον χτυπούν, ήταν απάνθρωπο και ολο αυτό συνέβαινε ενώ είχε βγει ήδη από το κατάστημα.

 

Ναι το ξέρω, το έχω δει. Δεν είπα ότι δεν ήταν βάναυσο και λυπηρό, είπα ότι δεν σχετιζόταν με την πολιτική όπως όταν σε σκοτώνει ένας αστυνομικός ή πεθαίνεις από μολότωφ σε μια πορεία. Προφανώς και ήταν τραγική και η δολοφονία του Ζακ, όπως και όλες οι δολοφονίες, του Γιακουμάκη, της Τοπαλουδη, της Αγγλίδας βιολόγου, της μικρής Άννυ που μαγείρεψε ο πατέρας της, των ηλικιωμένων προχτές κλπ κλπ. Το "δεν σχετίζεται με την πολιτική" δεν σημαίνει ότι το υποβιβαζω. Το είπα απλώς εξηγώντας γιατί θεωρώ ότι κάποιοι νεκροί έχουν πάρει ηρωικές διαστάσεις (Αλέξης, Φύσσας) και άλλοι οχι (Γιακουμάκης, Τοπαλουδη) και αναρωτήθηκα πώς και ο Ζακ βρίσκεται μαζί με Αλέξη και Φύσσα αντί μαζί με Τοπαλουδη και Γιακουμάκη παρόλο που δεν ήταν πολιτικό-ιδεολογικο το έγκλημα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 266
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, little lamb said:

 

Ναι το ξέρω, το έχω δει. Δεν είπα ότι δεν ήταν βάναυσο και λυπηρό, είπα ότι δεν σχετιζόταν με την πολιτική όπως όταν σε σκοτώνει ένας αστυνομικός ή πεθαίνεις από μολότωφ σε μια πορεία. Προφανώς και ήταν τραγική και η δολοφονία του Ζακ, όπως και όλες οι δολοφονίες, του Γιακουμάκη, της Τοπαλουδη, της Αγγλίδας βιολόγου, της μικρής Άννυ που μαγείρεψε ο πατέρας της, των ηλικιωμένων προχτές κλπ κλπ. Το "δεν σχετίζεται με την πολιτική" δεν σημαίνει ότι το υποβιβαζω. Το είπα απλώς εξηγώντας γιατί θεωρώ ότι κάποιοι νεκροί έχουν πάρει ηρωικές διαστάσεις (Αλέξης, Φύσσας) και άλλοι οχι (Γιακουμάκης, Τοπαλουδη) και αναρωτήθηκα πώς και ο Ζακ βρίσκεται μαζί με Αλέξη και Φύσσα αντί μαζί με Τοπαλουδη και Γιακουμάκη παρόλο που δεν ήταν πολιτικό-ιδεολογικο το έγκλημα.

Έχεις δίκιο, δεν κατάλαβα υπο ποια έννοια το ανέφερες.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Ναι το ξέρω, το έχω δει. Δεν είπα ότι δεν ήταν βάναυσο και λυπηρό, είπα ότι δεν σχετιζόταν με την πολιτική όπως όταν σε σκοτώνει ένας αστυνομικός ή πεθαίνεις από μολότωφ σε μια πορεία. Προφανώς και ήταν τραγική και η δολοφονία του Ζακ, όπως και όλες οι δολοφονίες, του Γιακουμάκη, της Τοπαλουδη, της Αγγλίδας βιολόγου, της μικρής Άννυ που μαγείρεψε ο πατέρας της, των ηλικιωμένων προχτές κλπ κλπ. Το "δεν σχετίζεται με την πολιτική" δεν σημαίνει ότι το υποβιβαζω. Το είπα απλώς εξηγώντας γιατί θεωρώ ότι κάποιοι νεκροί έχουν πάρει ηρωικές διαστάσεις (Αλέξης, Φύσσας) και άλλοι οχι (Γιακουμάκης, Τοπαλουδη) και αναρωτήθηκα πώς και ο Ζακ βρίσκεται μαζί με Αλέξη και Φύσσα αντί μαζί με Τοπαλουδη και Γιακουμάκη παρόλο που δεν ήταν πολιτικό-ιδεολογικο το έγκλημα.

 

Γιατί ήταν ακτιβιστής, πολύ γνωστός σε αρκετούς κύκλους, και ο ισχυρισμός (λέω ισχυρισμός, με τη λογική ότι όλοι είναι αθώοι μέχρι να αποφανθεί το δικαστήριο, όχι για να μειώσω τον ισχυρισμό) είναι ότι χτυπήθηκε ακριβώς λόγω αυτών που αντιπροσώπευε. Και αν δεν απατώμαι και στην περίπτωση του Γιακουμάκη για έγκλημα μίσους μιλάμε λόγω σεξουαλικών προτιμήσεων, απλά στη μία περίπτωση του Ζακ η οικογένεια δεν φοβήθηκε την έκθεση (που έτσι κι αλλιώς υπήρχε) ενώ στην άλλη και το παιδί όσο ζούσε προσπαθούσε να μην δίνει στόχο, και η οικογένεια ποτέ δε θέλησε να μιλήσει ανοιχτά.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Nαι? Τί είναι αυτό που σε σοκάρει? Ότι αν εισβάλει κάποιος στο χώρο μου και με απειλήσει με όπλο, μαχαίρι ή οτιδήποτε άλλο, αν έχω τη δυνατότητα να αμυνθώ, θα το κάνω? Λέμε τώρα. γιατί είμαι άσχετη με αυτά. Πιο πολύ στον άντρα μου θα βασιζόμουν σε αυτό, που έχει μαύρη ζώνη στο brazilian ziu zitsu και είναι γενικά σκληροπυρηνικός με το άθλημα. Αλλά αλήθεια τώρα, θα ήσουν τόσο βέβαιη ότι θα κλέψει και θα φύγει? Εννοείται ότι θα τον προτρέψεις αν σε απειλεί να πάρει ότι θέλει και να φύγει, αλλά αν πχ πάει να σε πειράξει δεν θα αμυνθείς? Γιατί για αυτό συζητάμε, εάν έχεις καταλάβει κάτι άλλο, κατάλαβες λάθος. Από την άλλη βέβαια , σε έχουν κλέψει ποτέ? Εμένα όταν εκείνη η τσιγγάνα μου έκλεψε το πορτοφόλι μου με ταυτότητα, κάρτες και 700 ευρώ την παραμονή του ταξιδιού μου, αν έπεφτε στα χέρια μου, δεν θα σκεφτόμουν και τόσο πολιτισμένα. Όχι μόνο τότε, και τώρα που θυμάμαι ακόμη το άγχος και τη στενοχώρια που πέρασα.  

Έτσι όπως το κατάλαβα αυτό που έγραψες, μου φάνηκε σαν να επικροτείς αυτούς πχ που παίρνουν το κυνηγετικό και σκοτώνουν αυτόν που μπήκε σπίτι τους. Αν δεν εννοούσες αυτό, που ελπίζω να μην το εννοούσες και φαντάζομαι ότι λογικά δεν θα το εννοούσες, παρανόηση δική μου. 

Εγώ προσωπικά δεν νομίζω ότι θα μπορούσα να αμυνθώ. Μάλλον θα έκανα ότι κοιμάμαι. Ο άντρας μου σίγουρα θα έκανε κάποια βλακεία. 

 

 

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Γιατί ήταν ακτιβιστής, πολύ γνωστός σε αρκετούς κύκλους, και ο ισχυρισμός (λέω ισχυρισμός, με τη λογική ότι όλοι είναι αθώοι μέχρι να αποφανθεί το δικαστήριο, όχι για να μειώσω τον ισχυρισμό) είναι ότι χτυπήθηκε ακριβώς λόγω αυτών που αντιπροσώπευε. Και αν δεν απατώμαι και στην περίπτωση του Γιακουμάκη για έγκλημα μίσους μιλάμε λόγω σεξουαλικών προτιμήσεων, απλά στη μία περίπτωση του Ζακ η οικογένεια δεν φοβήθηκε την έκθεση (που έτσι κι αλλιώς υπήρχε) ενώ στην άλλη και το παιδί όσο ζούσε προσπαθούσε να μην δίνει στόχο, και η οικογένεια ποτέ δε θέλησε να μιλήσει ανοιχτά.

Η αλήθεια είναι ότι για τον Γιακουμάκη όλοι έχουμε υποψιαστεί ότι το θέμα ήταν οι σεξουαλικές πρτιμήσεις, αλλά η οικογένεια δεν το λέει ανοιχτά, και αυτό τον καθιστά θύμα για δεύτερη φορά κατά τη γνώμη μου. Ο Ζακ επίσης φαίνεται ότι κατέφυγε στο κοσμηματοπωλείο ακριβώς επειδή είχε δεχτεί καποια επίθεση λόγω του προσανατολισμού, ή ίσως και του ακτιβισμού του. 

 

Just now, little lamb είπε:

Το είπα απλώς εξηγώντας γιατί θεωρώ ότι κάποιοι νεκροί έχουν πάρει ηρωικές διαστάσεις (Αλέξης, Φύσσας) και άλλοι οχι (Γιακουμάκης, Τοπαλουδη) και αναρωτήθηκα πώς και ο Ζακ βρίσκεται μαζί με Αλέξη και Φύσσα αντί μαζί με Τοπαλουδη και Γιακουμάκη παρόλο που δεν ήταν πολιτικό-ιδεολογικο το έγκλημα.

Η Τοπαλούδη έγινε σύμβολο στους φεμινιστικούς κύκλους και προκάλεσε μεγάλη συζήτηση για το θέμα των γυναικοκτονιών. Επίσης η μητέρα της επικοινωνεί με τη μητέρα του Φύσσα. Δεν νομίζω ότι είνια λιγότερο "προβεβλημένη" σε σχέση με τον Ζακ. Εξάλλου κ ο ΓΙακουμάκης είχε προκαλέσει μεγάλη συζήτηση για τον εκφοβισμό. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Έτσι όπως το κατάλαβα αυτό που έγραψες, μου φάνηκε σαν να επικροτείς αυτούς πχ που παίρνουν το κυνηγετικό και σκοτώνουν αυτόν που μπήκε σπίτι τους. Αν δεν εννοούσες αυτό, που ελπίζω να μην το εννοούσες και φαντάζομαι ότι λογικά δεν θα το εννοούσες, παρανόηση δική μου. 

Εγώ προσωπικά δεν νομίζω ότι θα μπορούσα να αμυνθώ. Μάλλον θα έκανα ότι κοιμάμαι. Ο άντρας μου σίγουρα θα έκανε κάποια βλακεία. 

 

 

Όχι βέβαια! Δεν θα μπορούσα ποτέ να το κάνω αυτό! Καταρχήν δεν υπήρχε περίπτωση να υπάρχει όπλο στο σπίτι μου. Αν όμως πήγαινε να μου κάνει κακό, και κυρίως να πειράξει το παιδί, ότι έβρισκα θα του έφερνα! Μπορώ όμως να κατανοήσω τον φόβο και την οργή του άλλου που μπορεί να τον έχουν κλέψει και να έχει κινδυνεύσει άλλες 5 φορές. Όταν εισβάλεις με κακές προθέσεις στο σπίτι του άλλου παίρνεις τα ρίσκα σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, chocolate_eater said:

(και επιχειρείται κι εδώ μέσα

Από ποιόν επιχειρείται εδώ μέσα? Δεν πήρε τίποτα τέτοιο το μάτι μου. Αν τυχόν εννοείς εμένα που είπα ότι σε άμυνα , δηλαδή ο θάνατος σου η ζωή μου, δεν θα δίσταζα αν μπορούσα να κάνω κακό, θα αρχίσω να αμφιβάλω για την αντίληψη κάποιων εδώ μέσα. Επίσης είπα ότι δεν έχω ασχοληθεί με τη συγκεκριμένη περίπτωση, δεν ξέρω καν ποιός ήταν , τι του συνέβη, ούτε αν επιχείρησε ή όχι να βλάψει κάποιον. Οπότε, δεν εκφέρω και άποψη.

Link to comment
Share on other sites

Η υπόθεση του Ζακ προβλήθηκε κυρίως, όχι μόνο λόγω του ότι ήταν ενεργός ακτιβιστής, αλλά και λόγω του ξεπλύματος που επιχειρήθηκε αργότερα. Ο καημένος ο επιχειρηματίας, που έπινε αμέριμνος τον καφέ του και πήγε το πρεζόνια που ήταν και γκέι, να τον κλέψει, αφού πρώτα τον απείλησε με μαχαίρι, φοβήθηκε για τη ζωή του και καλά έκανε και αμύνθηκε. Φυσικά, ευτυχώς στην πορεία, υπήρξε κόσμος που δε φοβήθηκε να καταθέσει και να δημοσιεύσει ντοκουμέντα και είδαμε πως τελικά ο Ζακ κανέναν δεν απείλησε, κανένα μαχαίρι δεν τράβηξε (αντίθετα το φύτεψε σαν στοιχείο ένας αστυνομικός στην πορεία) και κανενός τη ζωή δεν απείλησε. Δολοφονήθηκε εν ψυχρώ, γιατί απλά ήταν γκέι χρήστης και κάποιοι ήθελαν να το παίξουν μεγάλοι και τρανοί αφαιροντας μια ανθρώπινη ζωή...

Η Τοπαλουδη και ο Γιακουμάκης υπήρξαν δυστυχώς η αφορμή για να ξεσκεπαστουν τα σάπια κομμάτια αυτής της κοινωνίας (κακομαθημένα κ#λοπαιδα που νομίζουν πως επειδή ο μπαμπακας έχει λεφτά μπορούν να κάνουν ότι θέλουν). Έγιναν μεγάλες κινητοποιήσεις με αφορμή τις δολοφονίες τους, άσχετα που οι γονείς τους δεν ήταν μεγάλοι και τρανοί. Δεν καταλαβαίνω γιατί λετε κάποιες πως σαν εγκλήματα δεν είχαν ανάλογη προβολή με τις δολοφονίες Ζακ και Φύσσα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Η υπόθεση του Ζακ προβλήθηκε κυρίως, όχι μόνο λόγω του ότι ήταν ενεργός ακτιβιστής, αλλά και λόγω του ξεπλύματος που επιχειρήθηκε αργότερα. Ο καημένος ο επιχειρηματίας, που έπινε αμέριμνος τον καφέ του και πήγε το πρεζόνια που ήταν και γκέι, να τον κλέψει, αφού πρώτα τον απείλησε με μαχαίρι, φοβήθηκε για τη ζωή του και καλά έκανε και αμύνθηκε. Φυσικά, ευτυχώς στην πορεία, υπήρξε κόσμος που δε φοβήθηκε να καταθέσει και να δημοσιεύσει ντοκουμέντα και είδαμε πως τελικά ο Ζακ κανέναν δεν απείλησε, κανένα μαχαίρι δεν τράβηξε (αντίθετα το φύτεψε σαν στοιχείο ένας αστυνομικός στην πορεία) και κανενός τη ζωή δεν απείλησε. Δολοφονήθηκε εν ψυχρώ, γιατί απλά ήταν γκέι χρήστης και κάποιοι ήθελαν να το παίξουν μεγάλοι και τρανοί αφαιροντας μια ανθρώπινη ζωή...

Η Τοπαλουδη και ο Γιακουμάκης υπήρξαν δυστυχώς η αφορμή για να ξεσκεπαστουν τα σάπια κομμάτια αυτής της κοινωνίας (κακομαθημένα κ#λοπαιδα που νομίζουν πως επειδή ο μπαμπακας έχει λεφτά μπορούν να κάνουν ότι θέλουν). Έγιναν μεγάλες κινητοποιήσεις με αφορμή τις δολοφονίες τους, άσχετα που οι γονείς τους δεν ήταν μεγάλοι και τρανοί. Δεν καταλαβαίνω γιατί λετε κάποιες πως σαν εγκλήματα δεν είχαν ανάλογη προβολή με τις δολοφονίες Ζακ και Φύσσα.

καλα ο ζακ δεν σκοτωθηκε επειδη ηταν γκει χρηστης δεν κυκλοφορουσε αμερυμνος στον δρομο κ καποιος τον μαχαιρωσε . η δολοφονια του ηταν μια πραξη βιας σε μια κοινωνια που εχει μαθει να φοβατε κ να περνει το νομο στα χερια της . δεν ηταν ακριβως επιθεση για τις θεσεις του αντεδρασε εντελως περιεργα σε μια γειτονια που φοβοται κ την σκια της.. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απ όσο ξέρω οι τοξικολογικές του εκείνη τη στιγμή ήταν καθαρές. Δεν ξέρω αν γενικα ήταν χρήστης, αλλά εκείνη την ώρα δεν ήταν υπό την επήρεια ουσίας. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από μεριάς μου να επαναλάβω ότι δεν συμφωνώ με το να ζυγίζουμε το "κοινωνικό αντίκτυπο" του ενός εγκλήματος έναντι του άλλου. Διότι υπάρχει το αντίκτυπο στις τοπικές κοινωνίες, σε εθνικό επίπεδο, διεθνώς, το αντίκτυπο που δημιουργείται λόγω ύπαρξης ή απουσίας προβολής από τα ΜΜΕ, το αντίκτυπο που δημιουργείται αθροιστικά από παρόμοια εγκλήματα, το αντίκτυπο που δημιουγείται αλυσιδωτά, κοκ. Και κάποια από αυτά χρειάζεται καιρός να περάσει, για να δείξει η ιστορία τελικά τι αντίκτυπο είχαν.

 

Δεν συμφωνώ ούτε με δηλώσεις όπως "ο x δολοφονήθηκε από το κράτος", "ο y από ομοφοβικούς" και "ο z λόγω πατριαρχίας και σεξισμού". Διότι αυτές οι δηλώσεις, είναι ανακριβείς και φανερώνουν ένα μόνο μικρό κομμάτι της συνολικής εικόνας. Η οποία είναι πολύ μεγαλύτερη, πολύ πιο σύνθετη και πολύ πιο τρομερή κι από τα τρομερά αυτά εγκλήματα. Με αυτές τις δηλώσεις δημιουργείται η ψευδαίσθηση ότι ο εγκληματίας είναι "Αυτός" και παραβλέπουμε τους ηθικούς αυτουργούς/συνεργούς/θεατές και συμμέτοχους που βλέπουν και δεν μίλούν-δρουν, και που μπορεί να είναι ή να γίνει καθένας από εμάς (μεταφορικά και μη).

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

καλα ο ζακ δεν σκοτωθηκε επειδη ηταν γκει χρηστης δεν κυκλοφορουσε αμερυμνος στον δρομο κ καποιος τον μαχαιρωσε . η δολοφονια του ηταν μια πραξη βιας σε μια κοινωνια που εχει μαθει να φοβατε κ να περνει το νομο στα χερια της . δεν ηταν ακριβως επιθεση για τις θεσεις του αντεδρασε εντελως περιεργα σε μια γειτονια που φοβοται κ την σκια της.. 

 

Αν δηλαδή έμπαινε ένας συνομηλικός του με κουστούμι και χαρτοφύλακα, στα ίδια μαγαζιά, και έκανε ακριβώς τις ίδιες κινήσεις, θα είχε την ίδια αντιμετώπιση;

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Αν δηλαδή έμπαινε ένας συνομηλικός του με κουστούμι και χαρτοφύλακα, στα ίδια μαγαζιά, και έκανε ακριβώς τις ίδιες κινήσεις, θα είχε την ίδια αντιμετώπιση;

 

μα δεν φοραγε κατι περιεργο ουτε φαινοταν περιθωριακος... απλα αντεδρασε πολυ περιεργα ... ναι θεωρω οτι οποιος κ να ηταν αν αρχιζε να χτυπιετε μεσα σε ενα μαγαζι κ να μην μιλαει νορμαλ με φοβο θα αντιμετωπιζοταν. 

κ θεωρω κ κουρελια αν φοραγε αν μιλουσε νορμαλ κ σηκωνε τα χερια του κ καθοταν σε ενα σημειο ηρεμος δεν θα τον χτυπουσε κανεις απλα θα περιμεναν την αστυνομια. 

απλως ο ανθρωπος επαθε σοκ η ειχε κατι εκεινη την ωρα κ εται οπως αντεδρασε φανηκε σαν να θελει να κανει κακο η τελως παντων οτι κατι περιεργο συμβαινει. 

κ στο σπιτι σου αν μπει καποιος κ αρχιζει κ χτυπιεται ακομα κ κουστουμι να φοραει μαλλον την αστυνομια θα φωναξεις... 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Γιατί ήταν ακτιβιστής, πολύ γνωστός σε αρκετούς κύκλους, και ο ισχυρισμός (λέω ισχυρισμός, με τη λογική ότι όλοι είναι αθώοι μέχρι να αποφανθεί το δικαστήριο, όχι για να μειώσω τον ισχυρισμό) είναι ότι χτυπήθηκε ακριβώς λόγω αυτών που αντιπροσώπευε

 

Δεν είχα ακούσει ποτέ ότι χτυπήθηκε γι'αυτο, και μου φαίνεται και απίθανο να τον ήξερε ο κοσμηματοπώλης και όσοι βρέθηκαν εκεί ή να κατάλαβαν ότι ήταν γκέι. Το ότι ήταν χρήστης θα μπορούσαν να το καταλάβαιναν από τις κινήσεις του, αλλά αν οι τοξικολογικές βρέθηκαν καθαρές τότε λογικά δεν φάνηκε ούτε αυτό.

 

2 ώρες πρίν, chocolate_eater είπε:

δεν θα συμφωνήσω με αυτό που λες....όλες αυτές οι δολοφονίες λίγο-πολύ, επειδή ξεσκέπασαν κατά καιρούς τα πιο σάπια κομμάτια της κοινωνίας (εγκληματίες ένστολοι, ρατσιστικό έγκλημα, ομοφοβικό έγκλημα, γυναικοκτονία/βιασμός) και έγιναν ευκαιρία να συζητήσουμε πράγματα ταμπού, την ίδια έκταση πήραν στα media..

 

1 hour ago, anemoni1989 είπε:

Δεν καταλαβαίνω γιατί λετε κάποιες πως σαν εγκλήματα δεν είχαν ανάλογη προβολή με τις δολοφονίες Ζακ και Φύσσα.

 

Δεν εννοούσα ότι δεν προβλήθηκαν στα μέσα. Όλοι προβλήθηκαν. Εννοούσα την "ηρωική" διάσταση που πήραν στη συλλογική μας συνείδηση. Δηλαδή ο Ζακ πήρε μια ηρωική διάσταση ανάλογη με του Αλέξη και του Φύσσα, που δεν πήραν η Τοπαλουδη κ ο Γιακουμάκης που ήταν παρόμοιο έγκλημα. Πχ στην επέτειο δολοφονίας του Ζακ δημιουργήθηκε logo για τις εικόνες προφίλ στο facebook και γενικά κυκλοφόρησαν δημοσιεύσεις με αφορμή την επέτειο αυτή (όπως και για Γρηγορόπουλος και Φύσσα) ενώ σε άλλες δολοφονίες ανάλογες με του Ζακ όπως η Τοπαλουδη κ ο Γιακουμάκης δεν γίνεται κάτι επετειακό, ούτε βγαίνουν logo κλπ. Αυτό εννοούσα. Προφανώς δεν μπορούν να γίνονται όλα αυτά στην επέτειο κάθε δολοφονίας, γι'αυτο μου έκανε εντύπωση που πήρε τόση διάσταση ο Ζακ. Εκτός αν ήταν τόσο γνωστός και απλά δεν το ήξερα εγώ. Και για να μην παρεξηγηθω, δεν συγκρίνω αξία θανάτων και ανθρώπων, αλίμονο, απλά εξέφρασα μια απορία μου για μία μη "πολιτική" δολοφονία που "ξεχώρισε" από τις υπόλοιπες αντίστοιχες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για την Τοπαλουδη κ γενικα τις γυβαικοκτονιες έχουν γίνει πολλές συγκεντρώσεις, υπάρχει το σύνθημα «ούτε μια λιγότερη» που είναι παγκόσμιο κ επίσης έχουν γίνει συγκεντρώσεις γυναικείων οργανώσεων στα δικαστήρια κ αντιπρόσωποι τους παρακολουθούν τη δίκη κ ενημερώνουν. Στο ευρύ κοινό πολύ περισσότερο έχει προβληθεί σε σχέση με τον Ζακ, που φέρνει μια αμηχανία λόγω των προτίμησεων κ του ακτιβισμού του. Πέρα από τα social media δεν ασχολείται κάποιος τόσο μαζί του. 

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, samsympan said:

Εγώ από μεριάς μου να επαναλάβω ότι δεν συμφωνώ με το να ζυγίζουμε το "κοινωνικό αντίκτυπο" του ενός εγκλήματος έναντι του άλλου. Διότι υπάρχει το αντίκτυπο στις τοπικές κοινωνίες, σε εθνικό επίπεδο, διεθνώς, το αντίκτυπο που δημιουργείται λόγω ύπαρξης ή απουσίας προβολής από τα ΜΜΕ, το αντίκτυπο που δημιουργείται αθροιστικά από παρόμοια εγκλήματα, το αντίκτυπο που δημιουγείται αλυσιδωτά, κοκ. Και κάποια από αυτά χρειάζεται καιρός να περάσει, για να δείξει η ιστορία τελικά τι αντίκτυπο είχαν.

 

Δεν συμφωνώ ούτε με δηλώσεις όπως "ο x δολοφονήθηκε από το κράτος", "ο y από ομοφοβικούς" και "ο z λόγω πατριαρχίας και σεξισμού". Διότι αυτές οι δηλώσεις, είναι ανακριβείς και φανερώνουν ένα μόνο μικρό κομμάτι της συνολικής εικόνας. Η οποία είναι πολύ μεγαλύτερη, πολύ πιο σύνθετη και πολύ πιο τρομερή κι από τα τρομερά αυτά εγκλήματα. Με αυτές τις δηλώσεις δημιουργείται η ψευδαίσθηση ότι ο εγκληματίας είναι "Αυτός" και παραβλέπουμε τους ηθικούς αυτουργούς/συνεργούς/θεατές και συμμέτοχους που βλέπουν και δεν μίλούν-δρουν, και που μπορεί να είναι ή να γίνει καθένας από εμάς (μεταφορικά και μη).

O εγκληματίας είναι η κοινωνία, και η κοινωνία αποτελείται από όλους εμάς, για αυτό και το είπα πολυ συγκεκριμένα πιο πάνω. Η ομοφοβία, ο σεξισμός, ο ρατσισμός , η πατριαρχία ζουν και βασιλεύουν στην κοινωνία μας δυστυχώς. 

Συμφωνώ απόλυτα στην τελευταία παράγραφο , όταν βλέπεις ένα έγκλημα και δεν αντιδράς είσαι και εσύ ένοχος, όχι στον ίδιο βαθμό όμως φέρεις ευθύνη.

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...