Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κοινωνικές αντιλήψεις


anemoni1989

Recommended Posts

Just now, little lamb είπε:

Απλά είναι αναμενόμενο να ηρωοποιεισαι περισσότερο αν σε σκοτώνει το ίδιο το κράτος και μάλιστα αν είσαι παιδί. Για τον Ζακ οκ κι εγώ το θεωρώ λίγο υπερβολη που έχει πάρει τόσες ηρωικές διαστάσεις, θα τον θεωρούσα κάτι ανάλογο με Γιακουμάκη, Τοπαλουδη κλπ, δεν είναι όπως τα άλλα που είναι σχετικά με την πολιτική.

Θεωρώ αυτήν την τοποθέτηση λάθος σε πολλά επίπεδα. Ξέρω ότι δεν το κάνεις από πρόθεση αλλά είναι και ανακριβής και άκομψη και εμένα τουλάχιστον με κάνει να νιώθω άβολα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 266
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, samsympan είπε:

Θεωρώ αυτήν την τοποθέτηση λάθος σε πολλά επίπεδα. Ξέρω ότι δεν το κάνεις από πρόθεση αλλά είναι και ανακριβής και άκομψη και εμένα τουλάχιστον με κάνει να νιώθω άβολα.

 

Για τον Ζακ εννοείς;

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

Το χρησιμοποιούν υποβαθμιστικά για όλους όσους έχουν δημιουργήσει κάτι στη ζωή τους, έχουν κάτι να χάσουν και δεν συμμερίζονται τα "πιστεύω" τους. Είναι όλοι αυτοί οι "φίλοι" που διέγραψα από τα social , σχεδόν όλοι τους ο ορισμός του "χαμένου κορμιού", που έχουν φτάσει 40 και ζουν με τα λεφτά της μαμάς και του μπαμπά ( για δημιουργία οικογένειας ούτε λόγος, αυτά είναι για τους συμβατικούς) και όλη τους η έννοια είναι που θα πιούν μπύρα το βράδυ. Επίσης το αν κάποιος είναι πλασματικά ευτυχισμένος ή όχι, δεν είναι κανείς σε θέση να το κρίνει.

Καλά αυτό δεν ισχύει... Και εγώ για την ηλικία μου, με τον άντρα μου, έχουμε πετύχει πραγματα που για άλλους ακόμα και μεγαλύτερους σε ηλικία φαντάζουν ουτοπία, αλλά κανένας δεν μας έχει χαρακτηρίσει έτσι... Γιατί πολύ απλά δεν έχουμε δώσει την αίσθηση του παρτακια που νοιάζεται μόνο για το σπίτι του και κλείνει την πόρτα σε ότι αλλο

8 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

Δεν μιλάω για την συγκεκριμένη περίπτωση, δεν ήμουν εκεί να ξέρω τι έγινε. Αν κάποιος όμως μπει παράνομα στο χώρο μου και με απειλήσει, εμένα ή την οικογένεια μου, δεν θα τον λυπηθώ. 

Συμφωνώ. Και εγώ θεωρητικά μιλάω. Ελπίζω να μη μου συμβεί ποτέ, αλλά αν μου συμβεί, να βρω το σθένος να υπερασπιστώ τη ζωή μου και εκείνη του παιδιού μου φυσικά ( για αυτόν πιστεύω θα έβρισκα το σθένος). 

Η απειλή εξαρτάται πως την εννοείς. Αν τον δεις την ώρα που έχει μπει, σε έχει κλέψει και φεύγει, όχι δεν έχεις δικαίωμα να τον σκοτώσεις. Και θα καταδικαστεί (σωστά κατεμε, αφού δεν θεωρώ λογικό να λογίζονται ανθρώπινη ζωή και υλικά αγαθά το ίδιο). Αν τον πετύχεις μέσα στην ιδιοκτησία σου και αισθανθείς απειλή σαφώς και θα αμυνθείς (αν και το θεωρώ ιδιαίτερα επικίνδυνο) και κανείς δεν θα σου πει κουβέντα. Τώρα αν (όπως στην περίπτωση του Ζακ) ο άνθρωπος έχει πέσει κάτω αναίσθητος και εσύ τον σαπιζεις στο ξύλο γιατί γουστάρεις, σαφέστατα και δεν θα έχεις κανένα ελαφρυντικό, αφού όπως καταλαβαίνεις δεν διατρέχεις καμία απειλή και συμπεριφερεσαι σαδιστικά

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 said:

Καλά αυτό δεν ισχύει... Και εγώ για την ηλικία μου, με τον άντρα μου, έχουμε πετύχει πραγματα που για άλλους ακόμα και μεγαλύτερους σε ηλικία φαντάζουν ουτοπία, αλλά κανένας δεν μας έχει χαρακτηρίσει έτσι... Γιατί πολύ απλά δεν έχουμε δώσει την αίσθηση του παρτακια που νοιάζεται μόνο για το σπίτι του και κλείνει την πόρτα σε ότι αλλο

Καλά, ναι.. Προφανώς για να σε αποκαλέσουν έτσι  , αρκεί να πεις οτιδήποτε θα φανεί ρατσιστικό στα μάτια αυτών. Δεν ξυπνάνε μια μέρα και σε βρίζουν.

 

Just now, anemoni1989 said:

Η απειλή εξαρτάται πως την εννοείς. Αν τον δεις την ώρα που έχει μπει, σε έχει κλέψει και φεύγει, όχι δεν έχεις δικαίωμα να τον σκοτώσεις. Και θα καταδικαστεί (σωστά κατεμε, αφού δεν θεωρώ λογικό να λογίζονται ανθρώπινη ζωή και υλικά αγαθά το ίδιο). Αν τον πετύχεις μέσα στην ιδιοκτησία σου και αισθανθείς απειλή σαφώς και θα αμυνθείς (αν και το θεωρώ ιδιαίτερα επικίνδυνο) και κανείς δεν θα σου πει κουβέντα. Τώρα αν (όπως στην περίπτωση του Ζακ) ο άνθρωπος έχει πέσει κάτω αναίσθητος και εσύ τον σαπιζεις στο ξύλο γιατί γουστάρεις, σαφέστατα και δεν θα έχεις κανένα ελαφρυντικό, αφού όπως καταλαβαίνεις δεν διατρέχεις καμία απειλή και συμπεριφερεσαι σαδιστικά

Προφανώς και εννοούμε να υπάρχει απειλή. Βλέπεις έναν άνθρωπο στο σπίτι σου με άγριες διαθέσεις. Θέλει είτε να σε κλέψει απειλώντας σε, είτε να σε βιάσει κτλ. Αν έχεις τη δυνατότητα να αμυνθείς , φέρνοντας του πχ το βάζο στο κεφάλι , δεν θα το κάνεις? Θα περιμένεις να δεις ποιες είναι οι ακριβείς προθέσεις του, μην βλάψεις και άδικα τον άνθρωπο? 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Προφανώς και εννοούμε να υπάρχει απειλή. Βλέπεις έναν άνθρωπο στο σπίτι σου με άγριες διαθέσεις. Θέλει είτε να σε κλέψει απειλώντας σε, είτε να σε βιάσει κτλ. Αν έχεις τη δυνατότητα να αμυνθείς , φέρνοντας του πχ το βάζο στο κεφάλι , δεν θα το κάνεις? Θα περιμένεις να δεις ποιες είναι οι ακριβείς προθέσεις του, μην βλάψεις και άδικα τον άνθρωπο? 

Ε δεν το αρνείται κανεις αυτό. Όμως είναι πολύ διαφορετικό από τις μεγαλόστομες διακηρύξεις για το δικαίωμα να υπερασπιστείς τη ζωή κ την περιουσία με οποιονδήποτε τρόπο κ όποιο κόστος, που φέρνουν στο νου καταστάσεις του στιλ «παίρνω το νόμο στα χέρια μου». 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Yovanna said:

Καλά, ναι.. Προφανώς για να σε αποκαλέσουν έτσι  , αρκεί να πεις οτιδήποτε θα φανεί ρατσιστικό στα μάτια αυτών. Δεν ξυπνάνε μια μέρα και σε βρίζουν.

 

Προφανώς και εννοούμε να υπάρχει απειλή. Βλέπεις έναν άνθρωπο στο σπίτι σου με άγριες διαθέσεις. Θέλει είτε να σε κλέψει απειλώντας σε, είτε να σε βιάσει κτλ. Αν έχεις τη δυνατότητα να αμυνθείς , φέρνοντας του πχ το βάζο στο κεφάλι , δεν θα το κάνεις? Θα περιμένεις να δεις ποιες είναι οι ακριβείς προθέσεις του, μην βλάψεις και άδικα τον άνθρωπο? 

 

Θα ξαναπούμε ότι έχεις τη δυνατότητα (όχι 'δικαίωμα') να κάνεις ό,τι θέλεις και σε μία ευνομούμενη πολιτεία να δικαστείς για την πράξη σου και, αν συντρέχουν οι προυποθέσεις, να αθωωθείς. Αυτό είναι διαφορετικό από το να επιχειρηματολογούμε για το δήθεν δικαίωμα να πάρει κάποιος το νόμο στα χέρια του. Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα στην ευρωπαική νομική παράδοση. Και οι αστυνομικοί αν σκοτώσουν το χειρότερο εγκληματία, υπό απειλή, σε καταδίωξη, δικάζονται και εξετάζονται.

Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater είπε:

Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα στην ευρωπαική νομική παράδοση. Και οι αστυνομικοί αν σκοτώσουν το χειρότερο εγκληματία, υπό απειλή, σε καταδίωξη, δικάζονται και εξετάζονται.

 

Αλήθεια; Και το είχα απορία, πώς κάθε φορά ακούμε έτσι χαλαρά ότι τον τάδε εγκληματία τον σκότωσαν πάνω στην καταδίωξη.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb said:

 

Αλήθεια; Και το είχα απορία, πώς κάθε φορά ακούμε έτσι χαλαρά ότι τον τάδε εγκληματία τον σκότωσαν πάνω στην καταδίωξη.

 

Ναι, είναι κάτι που συμβαίνει, αλλά κατόπιν οι αστυνομικοί περνούν διοικητική εξέταση στην υπηρεσία τους και ενδεχομένως δίκη (κατά την κρίση του εισαγγελέα), για να εξακριβωθούν οι συνθήκες. Δεν υπάρχει κανένα λευκό χαρτί να σκοτώσεις ή να αποπειραθείς να σκοτώσεις κάποιον για οποιονδήποτε λόγο. Το να του φέρεις κάτι στο κεφάλι ναι, αν πάει πολύ στραβά, είναι απόπειρα φόνου. Εκ προθέσεως κιόλας, διότι πετώντας ένα βάζο στο κεφάλι κάποιου, γνωρίζεις πολύ καλά ποιο είναι το χειρότερο ενδεχόμενο που μπορεί να συμβεί.

 

Όλα αυτά κρίνονται στο δικαστήριο. Το πρόβλημα με τον κοσμηματοπώλη εγώ δεν καταλαβαίνω ποιο ακριβώς είναι....το οτι δικάζεται για ένα ξυλοδαρμό που κατέληξε σε θάνατο, στον οποίο συμμετείχε αποδεδειγμένα; Δε συζητάμε για το να είναι αθώος ή ενοχος, αν ήταν σε αυτοάμυνα κλπ. κλπ....όλα αυτά δεν έχουν κριθεί ακόμα, το δικαστήριο μόλις άρχισε. Ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημα λοιπόν; Θα έπρεπε να πάρει απαλλακτικό βούλευμα; Ή μήπως να μην τολμήσει κανένας να του κάνει καν μήνυση....;

 

Εάν ένα ασθενοφόρο σε υπηρεσία περάσει κόκκινο και προκληθεί ατύχημα, θα γίνει το ίδιο. Εάν τραυματίσεις κάποιον με το αυτοκίνητο κατά λάθος, επίσης θα σου γίνει αυτεπάγγελτη μήνυση και, ενδεχομένως, θα δικαστείς. Ακόμη και αν ο τραυματίας προκάλεσε το ατύχημα με δική του υπαιτιότητα.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το πόσο ακούγεται ένα όνομα, φαντάζομαι ότι έχει να κάνει με το πόση φασαρία θα κάνουν, με την καλή ή και με την κακή έννοια, οι γύρω από τον νεκρό, συγγενείς και φίλοι. Αν έχεις μία έντονη κοινωνική παρουσία, είτια γιατί είσαι μέλος πολιτικής οργάνωσης, είτε είσαι ακτιβιστής, είτει είσαι celebrity, είτε γόνος πλούσιας οικογένειας, εκ των πραγμάτων το όνομα σου θα ακουστεί. Γι αυτό και ξέρουμε λεπτομέρειες για το θάνατο του Παύλου Φύσσα αλλά από την άλλη ούτε καν το όνομα αλλοδαπών που δολοφονήθηκαν από την ίδια οργάνωση, όπως σε πολύ μεγαλύτερη κλίμακα, όλοι ξέρουμε στον πλανήτη για το θάνατο της πριγκίπισσας Νταϊάνα αλλά όχι για κάθε θύμα τροχαίου ακόμη και στη γειτονιά μας. Δεν έχει να κάνει με ιδεολογία, αλλά με τρόπο ζωής.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater said:

 

Θα ξαναπούμε ότι έχεις τη δυνατότητα (όχι 'δικαίωμα') να κάνεις ό,τι θέλεις και σε μία ευνομούμενη πολιτεία να δικαστείς για την πράξη σου και, αν συντρέχουν οι προυποθέσεις, να αθωωθείς. Αυτό είναι διαφορετικό από το να επιχειρηματολογούμε για το δήθεν δικαίωμα να πάρει κάποιος το νόμο στα χέρια του. Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα στην ευρωπαική νομική παράδοση. Και οι αστυνομικοί αν σκοτώσουν το χειρότερο εγκληματία, υπό απειλή, σε καταδίωξη, δικάζονται και εξετάζονται.

Δεν ανέφερα ποτέ ότι μπορούμε να πάρουμε τον νόμο στα χέρια μας, ούτε αναφέρθηκα στη δολοφονία του Ζακ , με την οποία δεν έχω ασχοληθεί , όπως δεν έχω ασχοληθεί και με τις υπόλοιπες δολοφονίες που συμβαίνουν στον κόσμο. Μόνο αν ακούσω ή διαβάσω κάτι τυχαία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 26/10/2020 at 10:18 ΠΜ, ΑΡΓΚ είπε:

Τώρα πώς κατάλαβες ότι καταδιωγμένοι είναι μόνο οι αμόρφωτοι, δεν ξέρω. Μήπως το υπέθεσες; 

 

Αναφέρεσαι στις εξαιρέσεις για να επιβεβαιώσεις τον κανόνα. Βεβαίως και υπάρχουν πιο αστικοποιημένοι αλβανοί που ήρθαν μετανάστες.

Το ποια είναι η αναλογία είναι κάτι που το ελέγχεις στατιστικά και με βάση τα δεδομένα μετανάστευσης που υπάρχουν για την εποχή.

Και βεβαίως συγκρίνεις και την προσωπική σου εμπειρία, εφόσον έχεις.

 

Είναι φαιδρό να παίρνεις το μερικό και να κάνεις γενικεύσεις προκειμένου να απορρίψεις ένα επιχείρημα, την ίδια στιγμή που η κατηγορία σου εις βάρος του επιχειρήματος μου, είναι ότι κάνω γενικεύσεις και αυτές είναι ρατσιστικές.

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

Αν κάποιος όμως μπει παράνομα στο χώρο μου και με απειλήσει, εμένα ή την οικογένεια μου, δεν θα τον λυπηθώ. 

 

13 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

Τί θες να πεις? ότι θα μπει κάποιος στο σπίτι μου ή στην εταιρία μου με σκοπό να με κλέψει ή και να με σκοτώσει (θα μυρίσω τα νύχια μου να δω τι σκοπούς έχει? ) και εγώ δεν έχω το δικαίωμα να υπερασπιστώ τον εαυτό μου? 

Είπες αυτά πάντως, που δεν ακούγονται και πολύ ανώδυνα. Εγω τουλάχιστον ταράζομαι πολύ όταν ακούω σοβαρούς κ ήσυχους ανθρώπους να λενε τετοια πράγματα. Όχι γιατί πιστεύω ότι όντως θα το κάνουν, αλλά με τρομάζει η ευκολία που λέγονται. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Εγώ νομίζω ότι αν μπει κλέφτης από το φόβο μου θα κάνω ότι κοιμάμαι!!


Εμένα πάντως έτυχε στο ξάδερφο μου παιδιά,   ήταν στην αυλή του και έτρωγε και είδε να έχουν μπει από την πίσω πόρτα δύο ληστές. Κοιμόταν το μωρό του μέσα. Πήρε ένα μαχαίρι και όρμησε μέσα, αλλά αυτοί τρόμαξαν και βγήκαν όπως είχαν μπει, ευτυχώς για όλους κατά την γνώμη μου...

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:


Εμένα πάντως έτυχε στο ξάδερφο μου παιδιά,   ήταν στην αυλή του και έτρωγε και είδε να έχουν μπει από την πίσω πόρτα δύο ληστές. Κοιμόταν το μωρό του μέσα. Πήρε ένα μαχαίρι και όρμησε μέσα, αλλά αυτοί τρόμαξαν και βγήκαν όπως είχαν μπει, ευτυχώς για όλους κατά την γνώμη μου...

 

 

 

 

 

Νομίζω ότι αν ο διαρρήκτης δεν μπαίνει με πρόθεση να σκοτώσει, μπορεί να είσαι τυχερός κ να τον τρομάξεις. Αν είναι από τους πιο αποφασισμένους, τι να κανεις αν δεν εχεις όπλο; 

 

Ειναι μεγάλο ερώτημα πάντως, αν μπορείς έτσι απλα να σκοτώσεις έναν διαρρήκτη. Επειδή δεν ξέρεις αν έχει πρόθεση να σε σκοτώσει κ αν θα ήταν όντως επικίνδυνος. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος said:

Νομίζω ότι αν ο διαρρήκτης δεν μπαίνει με πρόθεση να σκοτώσει, μπορεί να είσαι τυχερός κ να τον τρομάξεις. Αν είναι από τους πιο αποφασισμένους, τι να κανεις αν δεν εχεις όπλο; 

 

Ειναι μεγάλο ερώτημα πάντως, αν μπορείς έτσι απλα να σκοτώσεις έναν διαρρήκτη. Επειδή δεν ξέρεις αν έχει πρόθεση να σε σκοτώσει κ αν θα ήταν όντως επικίνδυνος. 

 

Πάντως η αλήθεια ειναι οτι από το να κλείσουν δύο σπίτια, ίσως είναι προτιμότερο απλώς να του πεις έλα να μου πεις τι θέλεις, στο δίνω, φεύγεις και καλημέρα σου. Αντιλαμβάνομαι οτι εκείνη την ώρα είναι δύσκολο να σκεφτείς λογικά, πάντως το να πάρεις ένα μαχαίρι και να πας να αντιμετωπίσεις έναν επαγγελματία κακοποιό είναι ίσως από τις μεγαλύτερες βλακείες που μπορεί να κάνει κάποιος. Στην καλύτερη θα μπλέξει άσχημα και ίσως σκοτώσει κάποιον, στη χειρότερη ίσως σκοτωθεί κι ο ίδιος χωρίς τελικά να γλιτώσει και τη ληστεία. Δεν καταλαβαίνω τι μπορεί να έχει ένας άνθρωπος στο σπίτι του, που να είναι ταυτόχρονα και μεγάλης αξίας και ανασφάλιστο, έτσι ώστε να αξίζει να μπει κανείς σε περιπέτειες....Κανένας ληστής δε μπαίνει για να σκοτώσει, εκτός κι αν βρει αντίσταση. Δεν είναι ηλίθιοι...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Ειναι μεγάλο ερώτημα πάντως, αν μπορείς έτσι απλα να σκοτώσεις έναν διαρρήκτη. Επειδή δεν ξέρεις αν έχει πρόθεση να σε σκοτώσει κ αν θα ήταν όντως επικίνδυνος. 

 

Και γιατί ρισκάρεις να πας φυλακή βασικά!

Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater είπε:

Δεν καταλαβαίνω τι μπορεί να έχει ένας άνθρωπος στο σπίτι του, που να είναι ταυτόχρονα και μεγάλης αξίας και ανασφάλιστο, έτσι ώστε να αξίζει να μπει κανείς σε περιπέτειες....

Δεν νομίζω ότι είναι η αξία του τι υπάρχει όσο μια ενστικτώδης αντιδραση να αντιμετωπίσεις κάτι που θεωρείς εισβολή. έχω καταλάβει από ανθρώπους θύματα δθαρρηξης ότι δεν τους ενόχλησε τόσο το γεγονός, όσο η αίσθηση της παραβίασης του σπιτιου, κ μάλλον εκεί βγαίνει σε κάποιους κ ένα τελείως πρωτόγονο ένστικτο προστασίας αυτού που θεωρούν πιο ιερό, κ νομίζω ότι οι ίδιοι δεν θα ένιωθαν έτσι αν απλα κάποιος στο δρόμο τους άρπαζε την τσάντα κ έχαναν πράγματα πολύ μεγαλύτερης αξίας. 

 

Οπως λες κ εσυ το να προσπαθήσεις να αντιμετωπίσεις διαρρήκτη, το θεωρώ βλακώδες κ μου φαίνεται κ πολύ λιγότερο αποδεκτό σε σχέση με το να επιχειρήσεις να τραυματίσεις έναν βιαστή. 

 

Πριν από λίγα χρόνια θυμάμαι περιστατικό με έναν εικοσάρη που πυροβόλησε κ σκότωσε ληστές, δεν θυμάμαι αν ήταν την ώρα που ήταν μέσα ή που έφευγαν. Θυμάμαι ότι η γειτονιά τον επευφημούσε κ αυτό με είχε τρομάξει πιο πολύ από την πράξη του παιδιού. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater είπε:

 

Πάντως η αλήθεια ειναι οτι από το να κλείσουν δύο σπίτια, ίσως είναι προτιμότερο απλώς να του πεις έλα να μου πεις τι θέλεις, στο δίνω, φεύγεις και καλημέρα σου. Αντιλαμβάνομαι οτι εκείνη την ώρα είναι δύσκολο να σκεφτείς λογικά, πάντως το να πάρεις ένα μαχαίρι και να πας να αντιμετωπίσεις έναν επαγγελματία κακοποιό είναι ίσως από τις μεγαλύτερες βλακείες που μπορεί να κάνει κάποιος. Στην καλύτερη θα μπλέξει άσχημα και ίσως σκοτώσει κάποιον, στη χειρότερη ίσως σκοτωθεί κι ο ίδιος χωρίς τελικά να γλιτώσει και τη ληστεία. Δεν καταλαβαίνω τι μπορεί να έχει ένας άνθρωπος στο σπίτι του, που να είναι ταυτόχρονα και μεγάλης αξίας και ανασφάλιστο, έτσι ώστε να αξίζει να μπει κανείς σε περιπέτειες....Κανένας ληστής δε μπαίνει για να σκοτώσει, εκτός κι αν βρει αντίσταση. Δεν είναι ηλίθιοι...

Μα εννοείται προφανώς ότι δεν μιλάμε για την πιθανότητα μπαίνει ένας κλέφτης και τρομάζετε και οι δυο και εκείνος φεύγει η παίρνει κάτι και φεύγει τελοσπαντων . Μιλάμε για την περίπτωση απειλεί ευθέως τη ζωή μου ! Είναι άλλο το ένα άλλο το άλλο . 

Just now, Έσπερος είπε:

Νομίζω ότι αν ο διαρρήκτης δεν μπαίνει με πρόθεση να σκοτώσει, μπορεί να είσαι τυχερός κ να τον τρομάξεις. Αν είναι από τους πιο αποφασισμένους, τι να κανεις αν δεν εχεις όπλο; 

 

Ειναι μεγάλο ερώτημα πάντως, αν μπορείς έτσι απλα να σκοτώσεις έναν διαρρήκτη. Επειδή δεν ξέρεις αν έχει πρόθεση να σε σκοτώσει κ αν θα ήταν όντως επικίνδυνος. 

Η διαφορά είναι άλλη . Σε απειλεί η όχι ; Τη ζωή σου εννοώ ; Αν απειλεί τη ζωή δυσκολεύομαι να καταλάβω τη διερεύνηση των προθέσεων . 

Δεν μιλάω καθόλου για το παίρνω το νόμο στα χέρια μου , αυτό δεν μου φαίνεται λογικό . 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Summer love said:

Μα εννοείται προφανώς ότι δεν μιλάμε για την πιθανότητα μπαίνει ένας κλέφτης και τρομάζετε και οι δυο και εκείνος φεύγει η παίρνει κάτι και φεύγει τελοσπαντων . Μιλάμε για την περίπτωση απειλεί ευθέως τη ζωή μου ! Είναι άλλο το ένα άλλο το άλλο . 

Η διαφορά είναι άλλη . Σε απειλεί η όχι ; Τη ζωή σου εννοώ ; Αν απειλεί τη ζωή δυσκολεύομαι να καταλάβω τη διερεύνηση των προθέσεων . 

Δεν μιλάω καθόλου για το παίρνω το νόμο στα χέρια μου , αυτό δεν μου φαίνεται λογικό . 

 

Προφανώς ανάμεσα στην επιλογή της ζωής και της φυλακής, θα επέλεγα το δεύτερο. Δε μπορείς να διερευνήσεις τις προθέσεις εκείνη την ώρα, πλέον ενός βαθμού, γι'αυτό και θα δικαστείς για να τις διερευνήσει το δικαστήριο, αν φτάσουν τα πράγματα στο σημείο αυτό. Αν προκύψει αυτοάμυνα, είτε θα αθωωθείς, είτε θα φας μια τυπική ποινή που δε θα εκτιθεί ποτέ. Το να μη δικάζεται/κατηγορείται κάποιος επειδή πιστεύει οτι ήταν σε αυτοάμυνα είναι άλλη ιστορία όμως. Δε μπορώ να διανοηθώ μία κοινωνία στην οποία μια αξιόποινη πράξη δεν θα διερευνάται επειδή ο θύτης μας λέει οτι ήταν σε αυτοάμυνα...

Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater είπε:

 

Προφανώς ανάμεσα στην επιλογή της ζωής και της φυλακής, θα επέλεγα το δεύτερο. Δε μπορείς να διερευνήσεις τις προθέσεις εκείνη την ώρα, πλέον ενός βαθμού, γι'αυτό και θα δικαστείς για να τις διερευνήσει το δικαστήριο, αν φτάσουν τα πράγματα στο σημείο αυτό. Αν προκύψει αυτοάμυνα, είτε θα αθωωθείς, είτε θα φας μια τυπική ποινή που δε θα εκτιθεί ποτέ. Το να μη δικάζεται/κατηγορείται κάποιος επειδή πιστεύει οτι ήταν σε αυτοάμυνα είναι άλλη ιστορία όμως. Δε μπορώ να διανοηθώ μία κοινωνία στην οποία μια αξιόποινη πράξη δεν θα διερευνάται επειδή ο θύτης μας λέει οτι ήταν σε αυτοάμυνα...

Το ίδιο λέμε λοιπόν . Προφανώς θα δικαστεις για την πράξη που θα προβείς .... αυτό είναι επακόλουθο . 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Summer love said:

Το ίδιο λέμε λοιπόν . Προφανώς θα δικαστεις για την πράξη που θα προβείς .... αυτό είναι επακόλουθο .  

 

Ακριβώς. Άρα γιατί μας ενοχλεί που δικάζεται ο νοικοκύρης (χωρίς ειρωνία και εισαγωγικά) που αντιμετώπισε με τον τρόπο αυτό τον "κλέφτη" που μπήκε στην περιουσία του για τον Χ ή τον Υ λόγο; Φοβάμαι οτι τα φυσικά επακόλουθα δεν είναι αυτονόητα για όλους....

Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater είπε:

 

Ακριβώς. Άρα γιατί μας ενοχλεί που δικάζεται ο νοικοκύρης (χωρίς ειρωνία και εισαγωγικά) που αντιμετώπισε με τον τρόπο αυτό τον "κλέφτη" που μπήκε στην περιουσία του για τον Χ ή τον Υ λόγο; Φοβάμαι οτι τα φυσικά επακόλουθα δεν είναι αυτονόητα για όλους....

Δεν ν με ενοχλεί που δικάζεται αντιθέτως είναι επιβεβλημένο . Ωστόσο δεν είδα να γράφεται και από κάποιον ότι δεν πρέπει να δικαστεί . 

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Έσπερος said:

 

Είπες αυτά πάντως, που δεν ακούγονται και πολύ ανώδυνα. Εγω τουλάχιστον ταράζομαι πολύ όταν ακούω σοβαρούς κ ήσυχους ανθρώπους να λενε τετοια πράγματα. Όχι γιατί πιστεύω ότι όντως θα το κάνουν, αλλά με τρομάζει η ευκολία που λέγονται. 

Nαι? Τί είναι αυτό που σε σοκάρει? Ότι αν εισβάλει κάποιος στο χώρο μου και με απειλήσει με όπλο, μαχαίρι ή οτιδήποτε άλλο, αν έχω τη δυνατότητα να αμυνθώ, θα το κάνω? Λέμε τώρα. γιατί είμαι άσχετη με αυτά. Πιο πολύ στον άντρα μου θα βασιζόμουν σε αυτό, που έχει μαύρη ζώνη στο brazilian ziu zitsu και είναι γενικά σκληροπυρηνικός με το άθλημα. Αλλά αλήθεια τώρα, θα ήσουν τόσο βέβαιη ότι θα κλέψει και θα φύγει? Εννοείται ότι θα τον προτρέψεις αν σε απειλεί να πάρει ότι θέλει και να φύγει, αλλά αν πχ πάει να σε πειράξει δεν θα αμυνθείς? Γιατί για αυτό συζητάμε, εάν έχεις καταλάβει κάτι άλλο, κατάλαβες λάθος. Από την άλλη βέβαια , σε έχουν κλέψει ποτέ? Εμένα όταν εκείνη η τσιγγάνα μου έκλεψε το πορτοφόλι μου με ταυτότητα, κάρτες και 700 ευρώ την παραμονή του ταξιδιού μου, αν έπεφτε στα χέρια μου, δεν θα σκεφτόμουν και τόσο πολιτισμένα. Όχι μόνο τότε, και τώρα που θυμάμαι ακόμη το άγχος και τη στενοχώρια που πέρασα.  

Link to comment
Share on other sites

On 10/28/2020 at 2:48 AM, little lamb said:

 

"Σχετίζεται με την πολιτική" εννοούσα βασικά ότι ο δολοφόνος σε όλα τα άλλα σχετίζεται με την πολιτική και ότι οι φόνοι έγιναν για πολιτικούς/ιδεολογικούς λόγους ενώ του Ζακ έγινε από έναν τυχαίο που απλά νόμιζε ότι τον έκλεβαν

Έχεις δει το βίντεο που κυκλοφορεί?  ο άνθρωπος ήταν κάτω αναίσθητος σχεδόν, αιμόφυρτος και εξακολουθούσαν να τον κλοτσούν και τον χτυπούν, ήταν απάνθρωπο και ολο αυτό συνέβαινε ενώ είχε βγει ήδη από το κατάστημα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...