Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κοινωνικές αντιλήψεις


anemoni1989

Recommended Posts

Καλησπέρα! Επιτέλους μετακομίσαμε οικογενειακώς στην επαρχία (όπως είχα συζητήσει παλαιότερα σε κάποια ποστ) και ξεκίνησα και δουλεια!!! Ναι, όλα καλά, όλα διαφορετικα από την Αθήνα, αλλά και όλα περίεργα... Έχω πάθει σοκ από τη νοοτροπία συναδέλφων μου κυρίως, σχετικά με κοινωνικά θέματα κυριως... Εργάζομαι στο χώρο της παιδείας και δεν ντρέπομαι να ομολογήσω πως θεωρούσα ότι οι "μορφωμένοι" άνθρωποι θα έπρεπε να είναι πιο ανοιχτομυαλοι, αντί για κολλημένους σε στερεότυπα βγαλμένα από ταινία του 1940...

Πως γίνεται να είσαι εκπαιδευτικός και να σε ενοχλεί το διαφορετικό? Πως γίνεται να είσαι σπουδαγμένοι και να μην σε ενοχλεί το άδικο και η ατιμία?? Πως γίνεται να είσαι άνθρωπος και να σε ενοχλεί ο συνάνθρωπος???

Ρε παιδιά, ζούμε στο 2020, όχι στο 1920!!! Γιατί πρέπει να με κοιτάνε σαν ουφο όταν λέω ότι δεν με ενοχλούν οι γκέι, οι τρανς, οι πρόσφυγες και οι μετανάστες??? Πραγματικά, υπάρχει ελπίδα να μεγαλώσει νορμάλ το παιδί μου ή να απελπιστω από τώρα??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 266
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Θα το πω με όλη την καλή μου διάθεση, χωρίς να θέλω να αδικήσω κάποιον που μένει σε μικρό μέρος ( γιατί έχω δει και τις εξαιρέσεις ), αλλά είναι θέμα αυτό στα μικρά μέρη. Οι άνθρωποι είναι πιο δεμένοι , και αυτό έχει πολλές εκφάνσεις, μια συνέπεια αυτού είναι προσκολλημένοι σε αντιλήψεις που μπορεί να τις έχουν οι παλαιότεροι (συνήθως πιο προκατειλημμένοι). Επίσης, δεν έρχονται σε επαφή με το διαφορετικό τόσο συχνά όσο ένας άνθρωπος που μένει σε μεγαλύτερη πόλη. Ένας γκέι για παράδειγμα είναι κάτι δαχτυλοδειχτουμενο γιατί εκεί αν είσαι διαφορετικός γίνεται σουσουρο, είσαι δυστυχώς το θέμα του χωριού, και διαφορετικά είναι στην πόλη που χάνεσαι ανώνυμα μέσα στο πλήθος.  Επειδή όλοι ξέρουν τα πάντα για όλους, σε ένα χωριό το να είσαι μέλος της κοινότητας σημαίνει πως πρέπει να συμπεριφέρεσαι όπως όλοι, αλλιώς γίνεσαι το θέμα του χωριού. Όχι ότι δε συμβαίνει στις πόλεις!!!! Συμβαίνει σε μικροπεριβαλλοντα, όπως ο χώρος εργασίας, όπου εκεί αν διαφέρεις , πάλι γίνεσαι θέμα, ωστόσο μετά την δουλειά ίσως πάλι χάνεσαι ανώνυμα στο πλήθος και δεν είναι αυτό το συνεχές του χωριού. Ο ρατσισμός δεν έχει να κάνει επουδενί με τη μόρφωση. Και εγώ έχω δει εκπαιδευτικούς να λένε να φύγουν οι ξένοι από την Ελλάδα, να λένε άσχημα πράγματα για ομοφυλόφιλους κτλ και λες ώπα αυτοί οι άνθρωποι έρχονται σε επαφή με παιδάκια;;; Έλεος είναι επικίνδυνοι! Αυτό δε χρειάζεται να είναι κάποιος από χωριό, μια ματιά να ρίξεις σε εκπαιδευτικά σάιτ φόρουμ θα φριξεις. Δεν μπορείς να κάνεις κάτι, το παιδί σου θα πάρει μηνύματα από παντού, το μόνο που μπορείς να εύχεσαι είναι να το επηρεάσεις θετικά με τη δική σου στάση.

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Καλησπέρα! Επιτέλους μετακομίσαμε οικογενειακώς στην επαρχία (όπως είχα συζητήσει παλαιότερα σε κάποια ποστ) και ξεκίνησα και δουλεια!!! Ναι, όλα καλά, όλα διαφορετικα από την Αθήνα, αλλά και όλα περίεργα... Έχω πάθει σοκ από τη νοοτροπία συναδέλφων μου κυρίως, σχετικά με κοινωνικά θέματα κυριως... Εργάζομαι στο χώρο της παιδείας και δεν ντρέπομαι να ομολογήσω πως θεωρούσα ότι οι "μορφωμένοι" άνθρωποι θα έπρεπε να είναι πιο ανοιχτομυαλοι, αντί για κολλημένους σε στερεότυπα βγαλμένα από ταινία του 1940...

Πως γίνεται να είσαι εκπαιδευτικός και να σε ενοχλεί το διαφορετικό? Πως γίνεται να είσαι σπουδαγμένοι και να μην σε ενοχλεί το άδικο και η ατιμία?? Πως γίνεται να είσαι άνθρωπος και να σε ενοχλεί ο συνάνθρωπος???

Ρε παιδιά, ζούμε στο 2020, όχι στο 1920!!! Γιατί πρέπει να με κοιτάνε σαν ουφο όταν λέω ότι δεν με ενοχλούν οι γκέι, οι τρανς, οι πρόσφυγες και οι μετανάστες??? Πραγματικά, υπάρχει ελπίδα να μεγαλώσει νορμάλ το παιδί μου ή να απελπιστω από τώρα??

Μπράβο για την απόφαση που πήρατε και πήγατε οικογενειακός επαρχία. Πολύ σε θαυμάζω για αυτή την κίνηση που έκανες , γιατί κ η ίδια θα το ήθελα πολύ αλλά δεν έχω επιχειρήσει ποτε ούτε εγώ ούτε ο άντρας μου να κάνουμε το επόμενο βήμα. Αρχικά να σου πω ότι η πεθερά μου και ο πεθερός μου είναι από χωριό ... και πίστεψε με υπάρχει μεγάλο χάσμα ανάμεσα μας. Ποσό μάλλον ότι αυτοί οι άνθρωποι έχουν γίνει κ οικογένεια μου και έχουν άμεση επαφή με το παιδι μου. Ο τρόπος που σκέφτονται καμία φορά με αφήνει άναυδη και λέω πραγματικά τώρα αυτό θα μεταφέρουν κΙ στο παιδί μου ; Αυτό θα του μάθουν ;; Θα μεγαλώσει και εκείνο με ανθρώπους δίπλα του που είναι Προκατειλημμένοι και θέλοντας και μη θα του μεταφέρουν τα δικά τους πιστεύω ; ... βέβαια δεν είναι εκπαιδευτικοί ... αλλά θέλω να σου πω ότι απλά σε νιώθω σε κάποια πράγματα που γράφεις μόνο κ μόνο επειδή εσυ μπορεί να συναναστρέφεσε με τέτοιο κόσμο στην δουλειά μου ... ενώ εγώ στο σπίτι μου. Κάποια λύση βέβαια σε όλο αυτό δεν υπάρχει προφανώς :/ πρέπει απλά να επιμένουμε στα δικά μας πιστεύω ... όσο μπορούμε γιατί συνήθως άνθρωποι που έχουν ζήσει στο χωριό έχουν έναν διαφορετικό τρόπο να σου μεταφέρουν την άποψη τους ... χλευάζοντας την δίκη σου γνώμη και επιμένοντας στην δίκη τους χωρίς καν κάποια επιχειρήματα. (Αυτό δεν είναι για όλους βέβαια .. είναι οι περιπτώσεις που έχω γνωρίσει κ συναναστραφεί εγώ) θα μιλήσω ακόμα κ για την γιαγιά κ τον παππού μου ... που πήγαν να ζήσουν επαρχία σε μεγαλύτερη ηλικία .. ήταν άνθρωποι της πόλης ... και τώρα πλέον βλέπω ότι υιοθετούνε κάποιες συμπεριφορές από άλλους ανθρώπους που συναναστρέφονται εκεί. 

Link to comment
Share on other sites

Προ καιρού αρπάχτηκα σχεδον με συναδέλφους (που εγω δεν ανεβάζω εντάσεις ούτε όταν είμαι αδικημένη) επειδή γινόταν μια συζήτηση για τις τοπικές γιορτές, παρελάσεις, εκκλησθασμους κλπ που στην επαρχία γίνονται σε πολλαπλάσιο βαθμό απ ο,τι στις πόλεις, κ είπα μεταξύ σοβαρού κ αστείου ότι αν είσαι έφηβος κ σε αναγκάζουν καμία δεκαριά φορές το χρόνο να φοράς στολή κ να κανεις το ακίνητο στρατιωτάκι σε εκκλησίες, λιτανείες, ήρωα, παρελάσεις κλπ με την απειλή της απουσιασ (που είναι ψέμα για τις μέρες αργίας), όχι παρατήρηση για τη φασαρία δεν πρέπει να σου κάνουν, αλλά πρέπει να σου λενε ευχαριστώ που δεν πετάς καπνογόνα. Κ έπεσαν πάνω μου ντόπιοι κ άνθρωποι με τους οποίους έχω καλή σχέση, ότι αυτά τα λέω γιατί δεν είμαι από εκεί κ δεν εκτιμώ τα έθιμα τους κ ότι οι μαθητες άρχισαν να συμπεριφέρονται άσχημα στις εκδηλώσεις αυτές από τότε που ήρθαν στο νησί «ξένοι» καθηγητές που δεν σημαίνουν γι αυτούς τίποτα τα έθιμα. Μετά τους το έκοψε λέγοντας ότι αν την τοπική κοινωνία την ένοιαζαν τόσο τα εθιμα, οι γονείς δεν θα ήταν στις καφετέριες όσο εμείς κάνουμε τους παιδονομους, θα έπαιρναν τα παιδιά τους κ θα πήγαιναν οικογενειακώς στις εκδηλώσεις. Εκεί δεν είχαν τι να μου πουν. και σκεψου ότι εμείς είμαστε νησί, που τα νησιά δεν είναι επαρχία όπως η Ρουμελη κ η Πελοπόννησος (τα ξέρω τα μερη λόγω καταγωγής, δεν κριτικάρω εκ του ασφαλούς), στα νησιά είναι οι πιο προχωρημένοι κ όμως σκέφτονται έτσι - κ μάλιστα αυτές που μου επιτέθηκαν έχουν ζήσει χρόνια στην Αθήνα, η μια εκεί μεγάλωσε, κ η άλλη έχει κάνει διδακτορικό στο εξωτερικό... Αλλά η στενομυαλιά δεν φεύγει...

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Προ καιρού αρπάχτηκα σχεδον με συναδέλφους (που εγω δεν ανεβάζω εντάσεις ούτε όταν είμαι αδικημένη) επειδή γινόταν μια συζήτηση για τις τοπικές γιορτές, παρελάσεις, εκκλησθασμους κλπ που στην επαρχία γίνονται σε πολλαπλάσιο βαθμό απ ο,τι στις πόλεις, κ είπα μεταξύ σοβαρού κ αστείου ότι αν είσαι έφηβος κ σε αναγκάζουν καμία δεκαριά φορές το χρόνο να φοράς στολή κ να κανεις το ακίνητο στρατιωτάκι σε εκκλησίες, λιτανείες, ήρωα, παρελάσεις κλπ με την απειλή της απουσιασ (που είναι ψέμα για τις μέρες αργίας), όχι παρατήρηση για τη φασαρία δεν πρέπει να σου κάνουν, αλλά πρέπει να σου λενε ευχαριστώ που δεν πετάς καπνογόνα. Κ έπεσαν πάνω μου ντόπιοι κ άνθρωποι με τους οποίους έχω καλή σχέση, ότι αυτά τα λέω γιατί δεν είμαι από εκεί κ δεν εκτιμώ τα έθιμα τους κ ότι οι μαθητες άρχισαν να συμπεριφέρονται άσχημα στις εκδηλώσεις αυτές από τότε που ήρθαν στο νησί «ξένοι» καθηγητές που δεν σημαίνουν γι αυτούς τίποτα τα έθιμα. Μετά τους το έκοψε λέγοντας ότι αν την τοπική κοινωνία την ένοιαζαν τόσο τα εθιμα, οι γονείς δεν θα ήταν στις καφετέριες όσο εμείς κάνουμε τους παιδονομους, θα έπαιρναν τα παιδιά τους κ θα πήγαιναν οικογενειακώς στις εκδηλώσεις. Εκεί δεν είχαν τι να μου πουν. και σκεψου ότι εμείς είμαστε νησί, που τα νησιά δεν είναι επαρχία όπως η Ρουμελη κ η Πελοπόννησος (τα ξέρω τα μερη λόγω καταγωγής, δεν κριτικάρω εκ του ασφαλούς), στα νησιά είναι οι πιο προχωρημένοι κ όμως σκέφτονται έτσι - κ μάλιστα αυτές που μου επιτέθηκαν έχουν ζήσει χρόνια στην Αθήνα, η μια εκεί μεγάλωσε, κ η άλλη έχει κάνει διδακτορικό στο εξωτερικό... Αλλά η στενομυαλιά δεν φεύγει...

Πραγματικά μου κάνει τρομερή εντύπωση αυτό που λες... Όντως κι εγώ θα περίμενα σε τουριστικά μέρη, να είναι πιο ανοιχτομυαλοι οι άνθρωποι... Τι να πω??? Όχι ότι στην Αθήνα δεν υπάρχουν αντίστοιχα παραδείγματα, απλά είναι μειοψηφία...

Γενικά, ήμουν προετοιμασμένη για κάποια πράγματα (κουτσομπολιό, να γνωρίζονται οι περισσότεροι και να είναι "ριγμενοι" οι ξένοι, δηλαδή εγω), αλλά πίστευα πως θέματα όπως οι γκέι και η καταδίκη εθνικιστικών συμπεριφορων θα ήταν κάπως πιο ξεκάθαρα στο μυαλό τους... Δεν κρύβω πως με ανησυχει η εκπαίδευση του παιδιού μου από τέτοια μυαλά, μιας και δεν αναφέρομαι σε μεγάλες ηλικίες αλλά σε άτομα 30-35 χρονών 

3 ώρες πρίν, Super.mum είπε:

Μπράβο για την απόφαση που πήρατε και πήγατε οικογενειακός επαρχία. Πολύ σε θαυμάζω για αυτή την κίνηση που έκανες , γιατί κ η ίδια θα το ήθελα πολύ αλλά δεν έχω επιχειρήσει ποτε ούτε εγώ ούτε ο άντρας μου να κάνουμε το επόμενο βήμα. Αρχικά να σου πω ότι η πεθερά μου και ο πεθερός μου είναι από χωριό ... και πίστεψε με υπάρχει μεγάλο χάσμα ανάμεσα μας. Ποσό μάλλον ότι αυτοί οι άνθρωποι έχουν γίνει κ οικογένεια μου και έχουν άμεση επαφή με το παιδι μου. Ο τρόπος που σκέφτονται καμία φορά με αφήνει άναυδη και λέω πραγματικά τώρα αυτό θα μεταφέρουν κΙ στο παιδί μου ; Αυτό θα του μάθουν ;; Θα μεγαλώσει και εκείνο με ανθρώπους δίπλα του που είναι Προκατειλημμένοι και θέλοντας και μη θα του μεταφέρουν τα δικά τους πιστεύω ; ... βέβαια δεν είναι εκπαιδευτικοί ... αλλά θέλω να σου πω ότι απλά σε νιώθω σε κάποια πράγματα που γράφεις μόνο κ μόνο επειδή εσυ μπορεί να συναναστρέφεσε με τέτοιο κόσμο στην δουλειά μου ... ενώ εγώ στο σπίτι μου. Κάποια λύση βέβαια σε όλο αυτό δεν υπάρχει προφανώς :/ πρέπει απλά να επιμένουμε στα δικά μας πιστεύω ... όσο μπορούμε γιατί συνήθως άνθρωποι που έχουν ζήσει στο χωριό έχουν έναν διαφορετικό τρόπο να σου μεταφέρουν την άποψη τους ... χλευάζοντας την δίκη σου γνώμη και επιμένοντας στην δίκη τους χωρίς καν κάποια επιχειρήματα. (Αυτό δεν είναι για όλους βέβαια .. είναι οι περιπτώσεις που έχω γνωρίσει κ συναναστραφεί εγώ) θα μιλήσω ακόμα κ για την γιαγιά κ τον παππού μου ... που πήγαν να ζήσουν επαρχία σε μεγαλύτερη ηλικία .. ήταν άνθρωποι της πόλης ... και τώρα πλέον βλέπω ότι υιοθετούνε κάποιες συμπεριφορές από άλλους ανθρώπους που συναναστρέφονται εκεί. 

Ευχαριστώ πολύ! Ήταν όνειρο και των 2 μας και μας δόθηκε η ευκαιρία και την εκμεταλλευτηκαμε! 

Κοίτα, κι εγώ είχα αντίστοιχα παραδείγματα στον κύκλο μου (ακόμα και με τους γονείς μου που από 18 χρονών είναι στην Αθήνα, αλλά αυτό το άτομο χάσμα γενεών βλέπεις...), αλλά θεωρούσα πως οι νέοι θα είχαν άλλες αντιλήψεις. Όπως γράφω και πιο πάνω, μου κάνει εντύπωση ότι νέα και μορφωμένα παιδιά εκφράζουν τέτοιες απόψεις μοσανθρωπισμου και ρατσισμού απέναντι στο διαφορετικο... Σίγουρα από το σπίτι, το παιδί μου θα έχει συγκεκριμένα ακούσματα και πεποιθήσεις (θέλω να πιστεύω πως είμαι πολύ ανοιχτή και δεκτική στο διαφορετικο και από τώρα προσπαθώ να την μάθω να σέβεται κάθε πλάσμα, ανεξαιρέτως), απλά με ανησύχησε το ενδεχόμενο να αντιμετωπίσει τέτοια μυαλά στο σχολείο... Άραγε τι κάνουμε σε τέτοια περίπτωση? Ακυρώνουμε τους δασκάλους?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, anemoni1989 είπε:

Καλησπέρα! Επιτέλους μετακομίσαμε οικογενειακώς στην επαρχία (όπως είχα συζητήσει παλαιότερα σε κάποια ποστ) και ξεκίνησα και δουλεια!!! Ναι, όλα καλά, όλα διαφορετικα από την Αθήνα, αλλά και όλα περίεργα... Έχω πάθει σοκ από τη νοοτροπία συναδέλφων μου κυρίως, σχετικά με κοινωνικά θέματα κυριως... Εργάζομαι στο χώρο της παιδείας και δεν ντρέπομαι να ομολογήσω πως θεωρούσα ότι οι "μορφωμένοι" άνθρωποι θα έπρεπε να είναι πιο ανοιχτομυαλοι, αντί για κολλημένους σε στερεότυπα βγαλμένα από ταινία του 1940...

Πως γίνεται να είσαι εκπαιδευτικός και να σε ενοχλεί το διαφορετικό? Πως γίνεται να είσαι σπουδαγμένοι και να μην σε ενοχλεί το άδικο και η ατιμία?? Πως γίνεται να είσαι άνθρωπος και να σε ενοχλεί ο συνάνθρωπος???

Ρε παιδιά, ζούμε στο 2020, όχι στο 1920!!! Γιατί πρέπει να με κοιτάνε σαν ουφο όταν λέω ότι δεν με ενοχλούν οι γκέι, οι τρανς, οι πρόσφυγες και οι μετανάστες??? Πραγματικά, υπάρχει ελπίδα να μεγαλώσει νορμάλ το παιδί μου ή να απελπιστω από τώρα??

Δηλαδή όλα αυτά σε ποια περιοχή της Αθήνας δεν τα βλέπεις; Σε περιοχή με άνω του μέσου μορφωτικό επίπεδο μένω, και μάλιστα με αρκετούς μετανάστες, και αν υποστηρίξεις τα δικαιώματα των μειονοτήτων, είναι ο πιο γρήγορος τρόπος να ανοίξεις κατευθείαν καβγά. 

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτο δε βγηκε η αρνητική εκφραση "εισαι χωριατης"? Ε αφου ειναι χωριάτες μην περιμένεις και πολλα... προφανώς θα το αποδεχτείς και θα μάθεις να ζεις με αυτο. Μακαρι να γνωρίσεις και ατομα σαν εσενα να ταιριαξετε. Σίγουρα υπάρχουν παντα υπάρχουν οι πιο ψαγμένοι αυτοί που δεν τους έχει αγγιξει η προκατάληψη. Αλλα θελει ψάξιμο και τυχη να τους βρεις τυχη να τους κάνεις φίλους! Και μη λες και πολλα γιατι θα γίνεις εσυ η πρωτευουσιανα.

 

Πάντως κακα τα ψέμματα κι εγω εκπαιδευτικος ειμαι και παρότι στην Αθήνα εχω γνωρίσει συναδελφους...πρωτα μαρουλια!!!

Και δεν ειν κι απο χουριο, αυτο ειν το αστειο!

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Δηλαδή όλα αυτά σε ποια περιοχή της Αθήνας δεν τα βλέπεις; Σε περιοχή με άνω του μέσου μορφωτικό επίπεδο μένω, και μάλιστα με αρκετούς μετανάστες, και αν υποστηρίξεις τα δικαιώματα των μειονοτήτων, είναι ο πιο γρήγορος τρόπος να ανοίξεις κατευθείαν καβγά. 

Στα χωρια ειναι χειρότερο,  εκει εχεις εξοδους κινδυνου.. στα χωριά μια εξοδο εχει!

Link to comment
Share on other sites

Οσο για το παιδι σου που ρωτας ναι μπορεις να το μεγαλώσεις οπως θες αλλα σιγουρα θα παρει στίγματα οποτε η θα μαθει να έχει κοινες αποψεις με καποια που δε θα σαρεσουν η θα μαθει τις δικές σου και καποια στιγμη θα θελησει να φυγει κακην κακώς 

Οταξ το αιμα βραζει σε ενα νεο άνθρωπο δε θα κάτσει να σκεφτει το βολεμα και την ασφάλεια της επαρχιας αλλα θα θελει να φυγει

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Πραγματικά μου κάνει τρομερή εντύπωση αυτό που λες... Όντως κι εγώ θα περίμενα σε τουριστικά μέρη, να είναι πιο ανοιχτομυαλοι οι άνθρωποι... Τι να πω??? Όχι ότι στην Αθήνα δεν υπάρχουν αντίστοιχα παραδείγματα, απλά είναι μειοψηφία...

Γενικά, ήμουν προετοιμασμένη για κάποια πράγματα (κουτσομπολιό, να γνωρίζονται οι περισσότεροι και να είναι "ριγμενοι" οι ξένοι, δηλαδή εγω), αλλά πίστευα πως θέματα όπως οι γκέι και η καταδίκη εθνικιστικών συμπεριφορων θα ήταν κάπως πιο ξεκάθαρα στο μυαλό τους... Δεν κρύβω πως με ανησυχει η εκπαίδευση του παιδιού μου από τέτοια μυαλά, μιας και δεν αναφέρομαι σε μεγάλες ηλικίες αλλά σε άτομα 30-35 χρονών 

Ευχαριστώ πολύ! Ήταν όνειρο και των 2 μας και μας δόθηκε η ευκαιρία και την εκμεταλλευτηκαμε! 

Κοίτα, κι εγώ είχα αντίστοιχα παραδείγματα στον κύκλο μου (ακόμα και με τους γονείς μου που από 18 χρονών είναι στην Αθήνα, αλλά αυτό το άτομο χάσμα γενεών βλέπεις...), αλλά θεωρούσα πως οι νέοι θα είχαν άλλες αντιλήψεις. Όπως γράφω και πιο πάνω, μου κάνει εντύπωση ότι νέα και μορφωμένα παιδιά εκφράζουν τέτοιες απόψεις μοσανθρωπισμου και ρατσισμού απέναντι στο διαφορετικο... Σίγουρα από το σπίτι, το παιδί μου θα έχει συγκεκριμένα ακούσματα και πεποιθήσεις (θέλω να πιστεύω πως είμαι πολύ ανοιχτή και δεκτική στο διαφορετικο και από τώρα προσπαθώ να την μάθω να σέβεται κάθε πλάσμα, ανεξαιρέτως), απλά με ανησύχησε το ενδεχόμενο να αντιμετωπίσει τέτοια μυαλά στο σχολείο... Άραγε τι κάνουμε σε τέτοια περίπτωση? Ακυρώνουμε τους δασκάλους?

Δεν είμαι απ αυτούς που λενε τους εκπαιδευτικούς τεμπέληδες κ αδιάφορους αλλά σίγουρα πιστεύω ότι έχουν χαμηλό επίπεδο γενικής μόρφωσης και συχνά αδιαφορία για πολιτικά-κοινωνικά θέματα. Ωστόσο στην επαρχία γενικα υπαρχουν νεότεροι σε σχέση με τις πόλεις, μπορεί να βρεις τελικά πιο ανοιχτά μυαλά. αλλά συνολικά είναι συντηρητικοί σε μεγάλο ποσοστό κ αν υπολογίσεις κ το συντηρητικό εκπαιδευτικό σύστημα, φαντάζεσαι τι σε περιμένει. 

 

Παβτως συμφωνώ με την αργκ ότι δεν ίδιοι μόνο της επαρχίας τέτοιες απόψεις. απλώς όταν θεωρείς ξένο κάποιον που είναι από άλλο νομό, είναι πολύ πιο δύσκολο να αποδεχτείς οτιδήποτε πιο διαφορετικό....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Δηλαδή όλα αυτά σε ποια περιοχή της Αθήνας δεν τα βλέπεις; Σε περιοχή με άνω του μέσου μορφωτικό επίπεδο μένω, και μάλιστα με αρκετούς μετανάστες, και αν υποστηρίξεις τα δικαιώματα των μειονοτήτων, είναι ο πιο γρήγορος τρόπος να ανοίξεις κατευθείαν καβγά. 

Και όμως, στα σχολεία που δούλευα, οι νέοι άνθρωποι δεν είχαν τέτοιες αντιλήψεις... Σίγουρα συνάντησα κατά καιρούς, ακόμα και σε παρέες, στενόμυαλους και ρατσιστές, αλλά ποτέ στον εκπαιδευτικό χώρο!

Just now, diane2020 είπε:

Οσο για το παιδι σου που ρωτας ναι μπορεις να το μεγαλώσεις οπως θες αλλα σιγουρα θα παρει στίγματα οποτε η θα μαθει να έχει κοινες αποψεις με καποια που δε θα σαρεσουν η θα μαθει τις δικές σου και καποια στιγμη θα θελησει να φυγει κακην κακώς 

Οταξ το αιμα βραζει σε ενα νεο άνθρωπο δε θα κάτσει να σκεφτει το βολεμα και την ασφάλεια της επαρχιας αλλα θα θελει να φυγει

Όταν μεγαλώσει δεν με νοιάζει... Προσωπικά, θα ήθελα να πάει και στο εξωτερικό γιατί είμαι από αυτούς που πιστεύουν πως η Ελλάδα είναι χαμένη υπόθεση... Αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση..

Just now, Chrysoum είπε:

Εγώ μεγάλωσα σε επαρχία, πολύ κλειστή κοινωνία, πολύ οπισθοδρομικα μυαλά, ποιους γκει; εδώ έκανες κάτι λίγο διαφορετικό από την πεπατημένη και αμέσως γινόσουν το μαύρο πρόβατο. Είναι πολύ συνηθισμένα όλα αυτά που περιγραφεις, ναι ακόμα και σε ανθρώπους που έχουν σπουδάσει. Η παιδεία δεν σχετίζεται απαραίτητα με τα πτυχία. Πάντως έχω να πω ότι και με την κολλητή μου που την γνώρισα στην σχολή και ήταν Αθηναία (από τα δυτικά προάστια αν αυτό παίζει ρόλο) πολλές φορές όταν συναναστρεφομουν με γνωστούς της ανεξαρτήτως ηλικίας πάνω κάτω το ίδιο αίσθημα είχα. Μια μικρή γειτονιά που ολοι έκραζαν τον άλλο. Στην επαρχία είναι σαφώς χειρότερα, αλλά μην τρελαθούμε η ομοφυλοφιλία στην Ελλάδα γενικά είναι ένα τεράστιο ταμπού. Τώρα για τον ρατσισμό δεν ξέρω αν αλλάζει αναλόγως την περιοχη. Αυτό που μου έκανε πάντως εντύπωση στην πόλη μου είναι που ήταν παρα πολύ ρατσιστές χωρίς να έχουν δει ποτέ τους μετανάστη! Ήταν απλά τραγικό. Μιλούσαν για ανθρώπους από το Πακιστάν, Μπαγκλαντές και δεν είχαν δει ποτέ τους από κοντά. Αντε τώρα να μιλήσεις μ αυτούς τους ανθρώπους και να βγάλεις ακρη. 

Και γω στα δυτικά προάστια της Αθήνας μεγάλωσα, αλλά έχω άλλες αντιλήψεις... Σίγουρα παίζει ρόλο και ο χαρακτήρας του ατόμου αλλά και τα παραδείγματα στο σπίτι... Πχ οι γονείς μου δεν είναι ρατσιστές, οπότε δεν είχα αντίστοιχα ερεθίσματα

Just now, Έσπερος είπε:

Δεν είμαι απ αυτούς που λενε τους εκπαιδευτικούς τεμπέληδες κ αδιάφορους αλλά σίγουρα πιστεύω ότι έχουν χαμηλό επίπεδο γενικής μόρφωσης και συχνά αδιαφορία για πολιτικά-κοινωνικά θέματα. Ωστόσο στην επαρχία γενικα υπαρχουν νεότεροι σε σχέση με τις πόλεις, μπορεί να βρεις τελικά πιο ανοιχτά μυαλά. αλλά συνολικά είναι συντηρητικοί σε μεγάλο ποσοστό κ αν υπολογίσεις κ το συντηρητικό εκπαιδευτικό σύστημα, φαντάζεσαι τι σε περιμένει. 

 

Παβτως συμφωνώ με την αργκ ότι δεν ίδιοι μόνο της επαρχίας τέτοιες απόψεις. απλώς όταν θεωρείς ξένο κάποιον που είναι από άλλο νομό, είναι πολύ πιο δύσκολο να αποδεχτείς οτιδήποτε πιο διαφορετικό....

Ρε παιδί μου, δεν περιμένω απαραίτητα από έναν 60ρη να έχει τα μυαλά τα δικά μου (αν και συνάδελφος φετος στην ηλικία αυτή είναι πιο ανοιχτή προς το διαφορετικό από ότι 30ρηδες), αλλά ειλικρινά μου κάνει εντύπωση σε νέα παιδιά, που "έχουν βγει παραεξω" έστω και για 4-5 χρόνια σπουδών να έχουν τέτοιες αντιλήψεις... Δηλαδή, ειλικρινά, απορώ τι εικόνες συνέλεξαν σε αυτά τα χρόνια σπουδών, ειδικά όταν πήγαν σε μεγάλες πόλεις! Γιατί κακά τα ψέματα, η Αθήνα και η Θεσσαλονίκη δεν είναι Άνω Ραχούλα... Βλέπεις τα πάντα, ακόμα και λίγο αν κυκλοφορεις

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως αυτό δεν έχει να κάνει με την ηλικία κ το επίπεδο μόρφωσης αλλά το που μένουν πως μεγάλωσαν κ αν θέλουν να εξελιχθούν...

Είμαστε κ εμείς που δεν είμαστε μορφωμένοι (για μένα λέω :-o) αλλά είμαστε ανοιχτόμυαλοι όσο μπορούμε μας αρέσει να ενημερωνομαστε κ να εξελισσομαστε κ ναι στη πλειοψηφία νιώθουμε διαφορετικοί κ δε καταλαβαίνουμε τον λόγο.. Γιατί κάποια στερεότυπα υπάρχουν παντού κ θα συνεχίσουν να υπάρχουν, σε όλους τους τομείς.. 

Τωρα από εκεί και πέρα το παιδί σου θα πάρει σίγουρα αυτά που του περνάτε από το σπίτι.. Θα βγει στην έξω κοινωνία κ θα ακούσει διάφορα άλλα αν έχει γερές βάσεις από το σπίτι του θα τις προσπεράσει κ θα είναι κ σε θέση να απαντήσει.. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, xaroumenh mama είπε:

Νομίζω πως αυτό δεν έχει να κάνει με την ηλικία κ το επίπεδο μόρφωσης αλλά το που μένουν πως μεγάλωσαν κ αν θέλουν να εξελιχθούν...

Είμαστε κ εμείς που δεν είμαστε μορφωμένοι (για μένα λέω :-o) αλλά είμαστε ανοιχτόμυαλοι όσο μπορούμε μας αρέσει να ενημερωνομαστε κ να εξελισσομαστε κ ναι στη πλειοψηφία νιώθουμε διαφορετικοί κ δε καταλαβαίνουμε τον λόγο.. Γιατί κάποια στερεότυπα υπάρχουν παντού κ θα συνεχίσουν να υπάρχουν, σε όλους τους τομείς.. 

Τωρα από εκεί και πέρα το παιδί σου θα πάρει σίγουρα αυτά που του περνάτε από το σπίτι.. Θα βγει στην έξω κοινωνία κ θα ακούσει διάφορα άλλα αν έχει γερές βάσεις από το σπίτι του θα τις προσπεράσει κ θα είναι κ σε θέση να απαντήσει.. 

Δεν ήθελα σε καμία περίπτωση να θίξω κανέναν, μην παρεξηγηθω... Ούτε οι γονείς μου έχουν σπουδάσει, αλλά είναι πολυ ανοιχτομυαλοι ως προς τα κοινωνικά θέματα (ο πατέρας μου τώρα στα 60 έχει μια ροπή προς το συντηρητισμό, αλλά μάλλον φταίει η ηλικία)....

Link to comment
Share on other sites

Και για το αρχικό ερώτημα, ξέχασα να απαντήσω πριν, το παιδί σου θα πάρει τις βάσεις αρχικά από την οικογένεια. Σίγουρα οι φίλοι θα παίξουν ρόλο στην πορεία, αλλά τα πρώτα πράγματα τα μαθαίνει από την οικογένεια. Και επίσης είναι και θέμα χαρακτήρα και ερεθίσματων που θα πάρει ως ενηλικας. Η οικογένεια μου είναι όπως και όλη η υπόλοιπη κοινωνία στην οποία μεγάλωσα, οπισθοδρομικοι, ομοφοβικοι και ρατσιστές. Δεν είμαι τίποτα από όλα αυτά. Το ίδιο και με τον κολλητό μου που μεγαλώσαμε μαζί. Και οι 2 όμως φύγαμε από τον τόπο που μεγαλώσαμε, αυτός ξανά γύρισε τώρα. Δεν ξέρω πως θα ήμασταν εάν δεν είχαμε φύγει. Πάντα πίστευα ότι κάπου δεν κολλάω με τους γονείς μου σε αντιλήψεις, αλλά το μεγάλο μπαμ στο κεφάλι μου έγινε όταν ενηλικιώθηκα και έφυγα. 

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και δεν παρεξηγήθηκα προς θεού.. Απλά ήθελα ποιο πολύ να θηξω ότι υπάρχουν άτομα που δεν έχουν σπουδάσει κάτι όπως εγώ, αλλά νιώθουμε τελείως διαφορετικά στον περίγυρο μας όπως εσύ τώρα που μετσκομησες σε κάτι ουσιαστικά άγνωστο για εσένα και ακούμε κάποια πράγματα κ μένουμε με ανοιχτό το στόμα., εγώ  προσωπικά ακολουθώ τα πιστεύω μου κ ακούω απλά τους άλλους σε ότι μου λένε, γενικά δεν έρχομαι εύκολα σε αντθπαρσθεσεις, αλλά νομίζω σε τέτοια θέματα κ όχι μόνο δύσκολα θα καταλάβουν τον τρόπο που σκέφτεσαι, γιατί πολύ απλά είναι κάτι τελείως άγνωστο για εκείνους.. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, λουκουμαδάκι είπε:

Βασικά ναι ,μη σε στεναχωρήσω κιόλας, αλλά αμόρφωτη σε κάνουν στην βιολογία (και στην φύση) αυτά που επικαλείσαι. Μη σε στεναχωρήσω ξανά δεν υπάρχει το φυσιολογικό δίπολο αρσενικό θηλυκό όπως πιστεύεις. Το φυσιολογικό dna μας δεν είναι μόνο XX και ΧY. Σοκ; Επίσης επιστημονικά μιλώντας πάντα υπάρχει η ταυτότητα φύλου η σεξουαλική προτίμηση και πολλά άλλα που έχουν να κάνουν με τις γονάδες και είναι επιστημονικά μελετημένα. Οπότε από βιολογία μηδέν. Σε όλα τα υπόλοιπα ναι είσαι ομοφοβική με ρατσισμό. Οι σχέσεις των ανθρώπων δεν είναι μόνο το κρεβάτι τους εκτός αν εσύ εκεί μόνο συναντάς τον σύντροφό σου οπότε έχεις και αυτή την άποψη. Οι σχέσεις είναι έξω από το κρεβάτι και καλά κάνει όποιος θέλει ανεξαρτήτου προτίμησης να την ζει έξω στον υπόλοιπο κόσμο χωρίς να σκέφτεται τι θα πει μια diane και πως θα της φανεί. (Και όχι ο gay δεν είναι φίλος σου και καλύτερα να του το πεις. Φιλία αλλά σε σιχαίνομαι δε θέλω να σε βλέπω ευτυχισμένο με το σύντροφό σου και σε θεωρώ και λάθος της φύσης σόρυ κιόλας αλλά μόνο φιλία δεν το λες..) 

Κ εγώ στη βιολογία σε αυτά έμεινα που μάθαμε κάποτε στο σχολείο! Δλδ εκτός από το χρωμόσωμα ΧΧ και ΧΨ τι άλλο υπάρχει?? 

 

Πάντως παιδιά κ εγώ ίσως είμαι ομοφοβική αλλά στο δρόμο δεν θα ήθελα να δω όταν είμαι με τα παιδιά μου ανθρώπους ιδιαίτερα διαχυτικους μεταξύ τους είτε είναι βέβαια ίδιου η αντιθέτου φύλου

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, diane2020 said:

Καλα μη μας δειρεις κιολα.

Για μένα είναι αφυσικο τωρα αν εσυ εισαι και γκευ και προσβαλλεσαι παω πασο. Δε μαρεσει να το βρωντοφωναζουν ξέρεις α χρυσή μου και τετοια.  Αυτό ειναι ολο. Και να μου το περνάνε ως φυσιολογικο και ότι εγω εχω το θεμα, εγω ειμαι η μη φυσιολογικη (καλη ωρα)κοιτα εγω πολυ καλα τα παω μαζι του, τωρα εσυ τι λες.. εγω δεν ειπα ολα αυτα που λες αλλα οκ. Όποιος έχει τη μύγα μυγιαζεται. Ο φιλος ειναι στο φόρουμ :P

επισης τον αντρα μου επειδη με ρώτησες δηλαδη τον συναντω κυριως στο κρεβατι, αυτο ειναι μεγαλη αληθεια  . ΣΟΚ!

:D

 

 

Ευτυχισμένο το 1950!

Just now, mama16 said:

Κ εγώ στη βιολογία σε αυτά έμεινα που μάθαμε κάποτε στο σχολείο! Δλδ εκτός από το χρωμόσωμα ΧΧ και ΧΨ τι άλλο υπάρχει?? 

 

Πάντως παιδιά κ εγώ ίσως είμαι ομοφοβική αλλά στο δρόμο δεν θα ήθελα να δω όταν είμαι με τα παιδιά μου ανθρώπους ιδιαίτερα διαχυτικους μεταξύ τους είτε είναι βέβαια ίδιου η αντιθέτου φύλου

 

 

 

Στο Ντουμπάι απαγορεύονται οι δημόσιες περιπτύξεις, ενώ υπάρχει και αγορά εργασίας με πολλές ευκαιρίες για Ευρωπαίους...

Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater είπε:

 

Ευτυχισμένο το 1950!

 

Στο Ντουμπάι απαγορεύονται οι δημόσιες περιπτύξεις, ενώ υπάρχει και αγορά εργασίας με πολλές ευκαιρίες για Ευρωπαίους...

Εντελώς όμως !!! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, diane2020 είπε:

Και εσυ γκευ?

Μα τι σας φαινεται παραξενο? Πως ειναι φυσιολογικο αυτο? Πως θα κάνουν παιδια δυο άτομα διαφορετικού φυλου? Απο κει δεν ξεκιναμε?

Μα γιατί να είναι γκευ επειδή το θεωρεί οκ ;; 

Link to comment
Share on other sites

@diane2020 δεν χρειαζόταν να παραδεχτείς στο φόρουμ την ομοφοβία σου (προσωπικά θα προτιμούσα να μην το είχες κάνει), αλλά ήθελες να το βγάλεις απο μέσα σου, οκ, πάει έγινε. Μην το συνεχίζεις άλλο όμως, μην γίνεσαι εριστική , οφείλουμε να κρατάμε τουλάχιστον τα προσχήματα σε αυτό το φόρουμ. Σίγουρα υπάρχουν πολλές ομοφοβικές σελίδες στα social , να μπεις να ανταλλάσετε "απόψεις". Είναι κρίμα να κλειδωθεί το θε΄μα της κοπέλας.

@anemoni1989 όπως βλέπεις δεν υπάρχει μόνο στην επαρχία το πρόβλημα..

Link to comment
Share on other sites

@anemoni1989 καλημέρα και καλή αρχή στη νέα σου πορεία. Συγχαρητήρια που κατάφερες να υλοποιήσεις το όνειρο σου. 

Σε καταλαβαίνω πολύ καλά κορίτσι μου, κι εγώ σε σχολεία της επαρχίας δουλεύω, φέτος είμαι σε μεγάλο αστικό κέντρο και έχω βρει την υγεία μου. Στην επαρχία που μένω έχω δύο κολλητές φίλες αγαπημένες, στους υπόλοιπους ανθρώπους προτιμώ να μη μιλάω σχεδόν καθόλου, μιας και ψάχνονται για κουτσομπολιό. Τα μυαλά είναι πολύ πίσω, παρ όλο που το περίβλημα πολλές φορές ξεγελάει, υπάρχουν παντού κλικές τύπου γνωστοί εξυπηρετούν γνωστούς. 

Στο σχολείο συμβουλή μου είναι να περιορίζεται στα απολύτως απαραίτητα, πέρυσι έκανα τις ίδιες κουβέντες και επειδή οι απόψεις μου είναι πολύ διαφορετικές από το μέσο όρο (παρομοιες με τις δικές σου) εγινα το μαύρο πρόβατο του σχολείου (συν ότι δεν ήμουν κομματοσκυλο , και επίσης όχι από την ίδια πόλη αλλά από διπλανή)

Πήγαινε, κάνε τη δουλειά σου και φύγε. Και θα χτίσεις σχέσεις με αυτούς που πρέπει, σιγά σιγά.

Βέβαια , όπως θα ξέρεις ήδη, το κάθε σχολείο είναι και μια διαφορετική μικροκοινωνια. Έχει τύχει να δουλέψω σε σχολεία επαρχίας τόσο καλα, που έφευγα πιο ξεκούραστη απ' ότι πήγαινα! Απλά γενικά, ανοίξου σιγά σιγα, δεν ξέρεις πως θα χρησιμοποιηθούν αυτά που μαθαίνει ο άλλος για εσένα.

 

 

Επεξεργάστηκαν by jellyfishch
2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Kαταρχήν να πω ότι δεν μπορώ να μιλήσω για Πελοπόνησσο, είναι ένα κομμάτι της Ελλάδας με το οποίο πραγματικά δεν έτυχε να έχω ούτε άμεσο ούτε έμμεσο δεσμό, οπότε αν μου πείτε ότι είναι οι πιο προοοδευτικοί ή πιο οπισθοδρομικοί στον πλανήτη, θα τα πιστέψω και τα δύο.

Αλλά, έχω δει τεράστια αλληλεγγύη σε μετανάστες σε νησιά της Ελλάδας όσο και σε χωριά της Θεσσαλίας και της Μακεδονίας, μαζί μεν με ρατσιστικές αντιδράσεις, αλλά μιλάω για έμπρακτη εντυπωσιακή αλληλεγγύη και όχι λόγια, που στην Αθήνα σίγουρα σπανίζει περισσότερο. Δεν είναι σίγουρα όλη η επαρχία έτσι, αλλά υπάρχουν και τα μέρη με ανθρώπους που όχι απλά δεν έκαναν διακρίσεις αλλά έδωσαν από το υστέρημά τους. Ενώ σε ουκ ολίγες γειτονιές της Αττικής, και ας γίναμε όλοι αντιφασίστες μπροστά στις κάμερες, ακόμη κινδυνεύεις στο δρόμο αν δείχνεις ξένος.

Σε πιο απλά και πεζά παραδείγματα, σε σχολείο της Αττικής, έχουμε έντονες αντιδράσεις για την ύπαρξη μίας χούφτας παιδιών που έχουν περάσει από δομή φιλοξενίας γιατί θα διασπείρουν τον κορονοϊό, παρά τις διαβεβαιώσεις ότι έχουν κάνει τεστ και δεν έχουν δραστηριότητες πέραν του σχολείου, από τους ίδιους γονείς που ταξιδεύουν τακτικά και εν μέσω πανδημίας στο εξωτερικό και που δεν βλέπουν κανέναν κίνδυνο στις εξωσχολικές δραστηριότητες των δικών τους παιδιών. Δύο κρούσματα είχαμε σε ένα μήνα, και ναι, δεν ήταν από "ξένους" αλλά δεν έχει αλλάξει τίποτα στην νοοτροπία.

Τώρα για την ομοφοβία, 2 παιδιά που γνώριζα από τα χρόνια του σχολείου, όταν μίλησαν ανοιχτά, το βρήκαν ευκολότερο να συνεχίσουν τη ζωή τους στο εξωτερικό παρά στην Αθήνα. Θα μου πείτε είναι μικρό το δείγμα αλλα μία φίλη που ζει στο εξωτερικό επίσης μόνιμα, μου έχει πει ότι νιώθει πιο άνετα να κυκλοφορεί με την κοπέλα της στο χωριό της (σε νησί των Κυκλάδων) παρά στο κέντρο της Αθήνας :( . Η δική της θεωρία είναι ότι στο χωριό όλοι νιώθουν δεμένοι, η οικογένειά της είναι μέρος της κοινωνίας, και ακόμη και αν δεν είχαν ποτέ ξαναδεί ζευγάρι γυναικών, το αντιμετώπισαν αρχικά με περιέργεια και μετά το αποδέχτηκαν σαν ιδιοτροπία, και σίγουρα δε θα έβριζαν ή θα προπηλάκιζαν μέσα στη μέσα του δρόμου,  κάτι που το φοβάται μέσα στην ανωνυμία του πλήθους στους δρόμους της Αθήνας.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...