Katia89

Επίδομα κυοφορίας και Λοχείας απο το ΤΑΞΥ (ειδικός λογαριασμός ξενοδοχοϋπαλλήλων) περιφέρεια ΑΤΤΙΚΗΣ

Recommended Posts

Καλημέρα σας! Θα ήθελα να σας ρωτήσω, υπάρχει κάποια κοπέλα που να εργάζεται ως ξενοδοχοϋπάλληλος στην Αθήνα, όλο τον χρόνο και να κατέθεσε τα δικαιολογητικά της για το επίδομα κυοφορίας (56ημέρες πρίν τον τοκετό) στο ΤΑΞΥ Ά περιφέρεια Αττικής που βρίσκεται στην Αγησιλάου, να μου πεί πόσος καιρός πέρασε να πληρωθεί; 
    σας ευχαριστώ 

Διαφημίσεις

On 4/10/2020 at 10:14 ΠΜ, Katia89 είπε:

Καλημέρα σας! Θα ήθελα να σας ρωτήσω, υπάρχει κάποια κοπέλα που να εργάζεται ως ξενοδοχοϋπάλληλος στην Αθήνα, όλο τον χρόνο και να κατέθεσε τα δικαιολογητικά της για το επίδομα κυοφορίας (56ημέρες πρίν τον τοκετό) στο ΤΑΞΥ Ά περιφέρεια Αττικής που βρίσκεται στην Αγησιλάου, να μου πεί πόσος καιρός πέρασε να πληρωθεί; 
    σας ευχαριστώ 

Καλησπέρα! Υπάρχει μεγάλη καθυστέρηση με το συγκεκριμένο Περιφερειακό εφκα... Εγώ το 2016 πληρώθηκα μετά από 6 μήνες... Συνάδελφος πέρυσι τα πήρε μετά από 2 με 3 μήνες...Σε ταλαιπωρούν πάρα πολύ, δουλεύουν όπως να είναι! Καλή επιτυχία και να έχεις υπομονή εκεί μαζί τους... Με το καλό το μωράκι σου! 

• Ευχαριστώ! 1

On 18/10/2020 at 5:56 ΜΜ, Thundercats! είπε:

Καλησπέρα! Υπάρχει μεγάλη καθυστέρηση με το συγκεκριμένο Περιφερειακό εφκα... Εγώ το 2016 πληρώθηκα μετά από 6 μήνες... Συνάδελφος πέρυσι τα πήρε μετά από 2 με 3 μήνες...Σε ταλαιπωρούν πάρα πολύ, δουλεύουν όπως να είναι! Καλή επιτυχία και να έχεις υπομονή εκεί μαζί τους... Με το καλό το μωράκι σου! 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση, να σε ρωτήσω και κατι αλλο, μετά τα επιδόματα αυτά, έλαβες και το συμπληρωματικό επίδομα μητρότητας απο τον ΟΑΕΔ;;

On 3/12/2020 at 4:32 ΜΜ, Katia89 είπε:

Σε ευχαριστώ για την απάντηση, να σε ρωτήσω και κατι αλλο, μετά τα επιδόματα αυτά, έλαβες και το συμπληρωματικό επίδομα μητρότητας απο τον ΟΑΕΔ;;

Όχι δεν πληρώνεσαι τίποτα άλλο απο τον ΟΑΕΔ εκτός απο τους 6 βασικούς μισθούς και τα δώρα που σου αναλογούν αν πέσεις σε Πάσχα ή Χριστούγεννα. Τώρα είδα οτι δεν στάλθηκε το μήνυμα μου σε εσένα λόγω κάποιου λάθους... 

Κατέθεσες τα δικαιολογητικά σου; 

Εγώ κατέθεσα έχω μια εκκρεμότητα διότι δεν με ενημέρωσαν για ένα έγγραφο και θα ξαναπάω οπότε θα ρωτήσω πότε πληρωνόμαστε. 

19 ώρες πρίν, Thundercats! είπε:

Όχι δεν πληρώνεσαι τίποτα άλλο απο τον ΟΑΕΔ εκτός απο τους 6 βασικούς μισθούς και τα δώρα που σου αναλογούν αν πέσεις σε Πάσχα ή Χριστούγεννα. Τώρα είδα οτι δεν στάλθηκε το μήνυμα μου σε εσένα λόγω κάποιου λάθους... 

Επανέρχομαι με ενημέρωσαν ότι δεν γνωρίζουν πότε θα πληρωθούμε ούτε και πως βγαίνει το ποσό! Λογιστές δεν ξέρουν, το Εφκα δεν ξέρει ποιος ξέρει αν είναι δυνατόν :-? 

Το δικό μας Εφκα κοιτάει τους 3 μήνες πριν την άδεια μητρότητας με βάση τον ακαθάριστο μισθό προ φόρου και ερωτώ πως βγαίνει η επιδότηση ανα μέρα διότι κανένας δεν ξέρει... Όποιος γνωρίζει ας ενημερώσει.... Έχει καταντήσει πυρηνική φυσική:confused: 

Καλησπέρα,επειδή βλέπω ότι έχετε κάνει ερωτήσεις και κατέχετε το θέμα ήθελα να ρωτήσω κάτι, δεν ανήκουν στον κλάδο των ξενοδοχοϋπαλλήλων αλλά δουλεύω με σύμβαση ορισμένου χρόνου η οποία λήγει κανονικά 31/5 εγώ θα γεννήσω κατά το γιατρό τέλη Νοέμβρη ή την πρώτη εβδομάδα του Δεκεμβρίου δεν θα με έχει ξανά προλάβεις την εργασία μου και θα είμαι στο ταμείο από τον Ιούνιο και μετά όπως όλα δείχνουν ξέρετε αν δικαιούμαι κάτι σε επίδομα μητρότητας ή κάτι τέτοιο? Λόγω covid τηλέφωνο δεν απαντάνε από εκεί δεν μπορώ να πάω να ρωτήσω στον ΟΑΕΔ π.χ. οπότε δεν ξέρω τι να κάνω!δηλαδή με συμφέρει να με ξανά προλάβει τέλος Αυγούστου όπως κάθε χρονιά και μετά να βγω σε άδεια και αν το δεχτεί, θα δικαιούμαι το υπόλοιπο ταμείο από τον ΟΑΕΔ?

On 19/3/2021 at 11:23 ΜΜ, Myrtos είπε:

Καλησπέρα,επειδή βλέπω ότι έχετε κάνει ερωτήσεις και κατέχετε το θέμα ήθελα να ρωτήσω κάτι, δεν ανήκουν στον κλάδο των ξενοδοχοϋπαλλήλων αλλά δουλεύω με σύμβαση ορισμένου χρόνου η οποία λήγει κανονικά 31/5 εγώ θα γεννήσω κατά το γιατρό τέλη Νοέμβρη ή την πρώτη εβδομάδα του Δεκεμβρίου δεν θα με έχει ξανά προλάβεις την εργασία μου και θα είμαι στο ταμείο από τον Ιούνιο και μετά όπως όλα δείχνουν ξέρετε αν δικαιούμαι κάτι σε επίδομα μητρότητας ή κάτι τέτοιο? Λόγω covid τηλέφωνο δεν απαντάνε από εκεί δεν μπορώ να πάω να ρωτήσω στον ΟΑΕΔ π.χ. οπότε δεν ξέρω τι να κάνω!δηλαδή με συμφέρει να με ξανά προλάβει τέλος Αυγούστου όπως κάθε χρονιά και μετά να βγω σε άδεια και αν το δεχτεί, θα δικαιούμαι το υπόλοιπο ταμείο από τον ΟΑΕΔ?

Τα επιδόματα τα δικαιούστε βάση ενσήμων, τώρα δεν γνωρίζω σε άλλους κλάδους πως γίνεται, νομίζω τα τελευταία 2 χρόνια 200 ένσημα αλλά δεν είμαι σίγουρη.

Θα βρείτε σε ποιο Ικα ανήκετε θα βρείτε το μαιλ απο την σελίδα του efka, θα στείλετε το αίτημα σας με ονοματεπώνυμο και τηλέφωνο στο μαιλ και θα σας καλέσουν αυτοί, τηλέφωνο δεν σηκώνει κανένα Ικα δυστυχώς, μάλλον καμία δημόσια υπηρεσία, έλεος πια! Αν δεν απαντήσουν ξαναστείλετε. 

Κατέθεσα τα δικαιολογητικά για το τοκετού και λοχείας άντε να δούμε πότε τελικά θα πάρουμε το επίδομα Θεέ μου :confused::confused::confused:

Επίσης με ταλαιπώρησαν τόσο πολύ για την ληξιαρχική πράξη γέννησης, η οποία επειδή ηταν ηλεκτρονική έγραφε απόσπασμα και δεν το δεχόταν! Μου είπαν πάρε τους τηλέφωνο να στο στείλουν ηλεκτρονικά επί τόπου, δεν σήκωναν το τηλέφωνο τελικά πήγα απο το δημαρχείο να το πάρω με τα πόδια, εκεί ενοχλήθηκαν που δεν το δέχτηκε το Εφκα...έλεος!

Τους εξήγησα στο Εφκα οτι πλέον η διαδικασία για το δημοτολόγιο και το αμκα γίνεται απο το νοσοκομείο και μπορείς να τα εκτυπώσεις ηλεκτρονικά. Τίποτα... αυτοί εκεί να σε ταλαιπωρήσουν, τηλέφωνο δεν σηκώνουν μαιλ δεν απαντάνε.... Εμείς απο που θα ξέρουμε τι δικαιολογητικά θέλουν :-?. Οπότε όποιος πάει για το τοκετού , να ζητήσει εγγράφως τα επόμενα δικαιολογητικά και Προσοχή οχι απόσπασμα Ληξιαρχικής πράξης αλλά σκέτο ληξιαρχική πράξη γέννησης ;). Καλό μας ξεμπερδέματα. 

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα