Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θέλει να βάζει πράγματα σε τσέπες- τσάντες..


Recommended Posts

Θα ήθελα να σας πω κάτι που με απασχολεί.

Ο μικρός μου 3 ετών κ οχτώ μηνών θέλει να βάζει πράγματα στης τσέπες του η σε τσάντες, σακούλες..

Κ το πρόβλημα είναι ότι όταν κάτι δεν χωράει τρελαίνεται! 

Δηλαδη: βάζει εχθές τα γυαλιά ηλίου του στην τσέπη από το τζιν παντελόνι του. Κ εννοείται δεν μπαίνουν μέσα. Έχει τρελαθεί κ χτυπιέται για να τα βάλει.

Άλλη μέρα μέσα σε μια μικρή τσάντα που βάζει παρά πολλά παιχνίδια με αποτέλεσμα να μην κλείνει. 

Εξηγώ ξανά κ ξανά κάποια πράγματα. Γιατί δεν χωράνε τα γυαλιά γιατί δεν κλείνει η τσάντα...

Τίποτα όμως. Δεν καταλαβαίνει.

 

Κ μπορεί να σας φαίνεται χαζό η ασήμαντο αυτό που σας λέω αλλά για εμάς (μαμά, μπαμπά, γιαγιά κ παππού) δεν είναι καθόλου ασήμαντο! 

Είναι κουραστικό να λες ξανά κ ξανά να εξηγείς γιατί δεν μπαίνει γιατί δεν κλείνει, και να μην ακούει, να ουρλιάζει  να γκρινιάζει να χτυπιέται κ  να κλαίει!!! 

Κ μιλάμε για κάθε μέρα. Εδώ κ παρά παρά πολύ καιρό!!!!!

Επεξεργάστηκαν by λιλουμ
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, λιλουμ είπε:

Θα ήθελα να σας πω κάτι που με απασχολεί.

Ο μικρός μου 3 ετών κ οχτώ μηνών θέλει να βάζει πράγματα στης τσέπες του η σε τσάντες, σακούλες..

Κ το πρόβλημα είναι ότι όταν κάτι δεν χωράει τρελαίνεται! 

Δηλαδη: βάζει εχθές τα γυαλιά ηλίου του στην τσέπη από το τζιν παντελόνι του. Κ εννοείται δεν μπαίνουν μέσα. Έχει τρελαθεί κ χτυπιέται για να τα βάλει.

Άλλη μέρα μέσα σε μια μικρή τσάντα που βάζει παρά πολλά παιχνίδια με αποτέλεσμα να μην κλείνει. 

Εξηγώ ξανά κ ξανά κάποια πράγματα. Γιατί δεν χωράνε τα γυαλιά γιατί δεν κλείνει η τσάντα...

Τίποτα όμως. Δεν καταλαβαίνει.

 

Κ μπορεί να σας φαίνεται χαζό η ασήμαντο αυτό που σας λέω αλλά για εμάς (μαμά, μπαμπά, γιαγιά κ παππού) δεν είναι καθόλου ασήμαντο! 

Είναι κουραστικό να λες ξανά κ ξανά να εξηγείς γιατί δεν μπαίνει γιατί δεν κλείνει, και να μην ακούει, να ουρλιάζει  να γκρινιάζει να χτυπιέται κ  να κλαίει!!! 

Κ μιλάμε για κάθε μέρα. Εδώ κ παρά παρά πολύ καιρό!!!!!

Καταρχήν πες μας τι τα κάνει όταν τα βάλει. Τα πάει κάπου; Τα τακτοποιεί; Έχεις καταλάβει το λόγο για τον οποίο τα μαζεύει; Θα θεωρήσω αρχικά ότι δεν υπάρχει εμμονή και θα απαντήσω πρακτικά. Φτάνει στο σημείο που δεν χωράνε. Του το επιβεβαιώνετε; Το δεν μπαίνει δεν κλείνει το βλέπει και μόνος του. Δεν του προσφέρει κάτι αυτή η πληροφορία. Έχετε δοκιμάσει να του πείτε χμμμμ βλέπω ότι δεν χωράνε...(περιμένετε απάντηση)... Χμμμμ βλέπω ότι θέλεις πολύ να χωρέσουν όλα μαζί....(περιμένετε απάντηση).... βλέπω ότι σε στεναχωρεί πολύ που δεν χωράνε...(περιμένετε απάντηση)...πως θα μπορούσαν άραγε να χωρέσουν όλα μαζί.....(περιμένετε απάντηση).... ίσως σε μια πιο μεγάλη σακούλα (σε άλλο παντελόνι σε άλλη τσάντα κλπ..)...(περιμένετε απάντηση).... ίσως αν τα βάζαμε με άλλη σειρά...(περιμένετε απάντηση)... θέλεις να βρούμε άλλη σακούλα κλπ και να δοκιμάσουμε ξανά μαζί;...(περιμένετε απάντηση).. συνήθως από εκεί και πέρα πάμε στο επόμενο επίπεδο να ψάξουμε να βρούμε κάτι να τα βάλουμε η να τα αλλάξουμε σειρά κλπ όπου το παιδί χαλαρώνει και αλλάζει κατεύθυνση. 

 

(Σε περίπτωση που αυτή η πράξη φαινομενικά δεν προσφέρει κάτι στο παιδί συνεχίζεται για πολύ καιρό και πολλές ώρες μέσα στη μέρα ώστε το παιδί και το περιβάλλον του να δυσλειτουργεί απευθυνόμαστε σε παιδοψυχολόγο να βρούμε την αιτία)

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για της απαντήσεις σας.

Θα εφαρμόσω αυτα που μου λέτε.

 

Να σας πω πως όχι δεν τα πάει κάπου. Τα αφήνει στην τσάντα. Όταν θέλει να πάρει κάτι την ανοίγει κ μετά όταν θέλει να το βάλει γκρινιάζει γιατί δεν μπορεί.

Η τσάντα κοντεύει να χαλάσει το φερμουάρ!

Έχει κ μια εργαλειοθήκη που εκτός από τα εργαλεία έχει κ αλλά πράγματα. Χαμός γίνεται όταν είναι να την κλείσει.

 

Και εννοείται ότι έτσι όπως τα εχει τα ψάχνει. Δεν θυμάται ότι έχει βάλει το ελικόπτερο του στην τσάντα κ ψάχνει στα παιχνίδια δεν το βρισκει...

 

Τι να πω. Κ εγώ έχω αρχίσει να πιστεύω ότι κάτι σημαίνει όλο αυτό. Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι;!

Μπορεί βέβαια να είναι κ τυχαίο. Απλά επειδή έχει καιρό που γίνεται γι'αυτό λέω ότι κάτι σημαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που περναει ο μικρος σου ειναι απολυτα φυσιολογικο. Η ματαιωση σε αυτες τις ηλικιες ειναι εντονη. Τωρα μαθαινουν τους φυσικους νομους (πχ το οτι δεν χωραει καπου κατι) και απογοητευονται που δεν γινονται οπως τα φανταζονται. Εαν προσπαθησεις να μπεις λιγο στη θεση του, να δεις τον κοσμο με τα ματια του, με την δικη του αντιληψη θα καταλαβεις γιατι τον πιανει κριση θυμου. Αυτα που ειπωθηκαν απο τη @xaroumenh mama ειναι πολυ σημαντικα. Αν δειξεις οτι τον καταλαβαινεις και προσπαθησετε να βρειτε μια λυση τοτε θα την περναει πιο ηρεμα την ματαιωση και θα μαθει να αποδεχεται σιγα-σιγα οτι καποια πραγματα απλα δεν γινονται. Μεχρι τοτε ομως, οπλισου με υπομονη και προσπαθησε να τον αντιμετωπιζεις σαν να περναει καποιο προβλημα. Εξαλλου, αυτα ειναι τα προβληματα των μικρων μας, με την συγκεκριμενη καθημερινοτητα που περνανε, ας τους δειξουμε οτι δινουμε την πρεπουσα βαρυτητα στα συναισθηματα τους και στις ματαιωσεις τους. Παντως, ο "μεγαλος" μου, ειναι 4,5 χρονων και ακομη καποιες φορες απογοητευεται που δεν μπορει να ισορροπησει πχ ενα αυτοκινητακι πανω σε μια μπαλα εν κινησει :-D

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πραγματικά αυτά που είπε η @xaroumenh mama πιάνουν.. Είχα ανεβάσει κ εγώ σχεδόν 1 μήνα πιο μπροστά ένα θέμα με εξάρσεις θυμού απ' τη μικρή μου κ κάθε φορά που εφαρμόζω αυτή την τακτική δηλ. να της πω ότι ξέρω πως είσαι πολύ στεναχωρημένη με το τάδε.. κ εγώ (συμφωνώ μαζί της) θα.... Κλπ.. Την παίρνω αγκαλίτσα κ αυτομάτως αρχίζει ηρεμεί κ σταματάει το κλάμα κ τις τσιριδες. Δεν πίστευα στα μάτια μου όταν με την πρώτη που το εφάρμοσα πέτυχε αλλά πέτυχε κ την δεύτερη κ την Τρίτη κ τις επόμενες φορές. Βέβαια κάποιες φορές δεν έχω τον χρόνο κ την υπομονή να πάω με τα νερά της οπότε καταλήγουμε έτσι αλλά δεν γίνεται συχνά!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απλά να πω ότι και στην μεγάλη μου κόρη (σε λίγο 3 χρόνων) της αρέσει να βάζει πράγματα σε σακούλες, τσάντες, κουτιά και ότι άλλο μπορεί να βρει που να βάλει πράγματα μέσα και να παίζει μ αυτά. Και ναι θυμώνει όταν δεν μπορεί να τα χωρέσει όλα. Σε καμία περίπτωση δεν το θεώρησα εμμονικο ή ότι σηματοδοτεί κάτι. Αυτό που είπαν και πιο πάνω. Αυτό που κάνω μερικές φορές είναι να βρω μια πιο μεγάλη τσάντα για να τα χωρέσει όλα, κι αν κι αυτή δεν τα χωράει (συνήθως βάζει μέχρι να γεμίσει) τότε της εξηγώ ότι δεν γίνεται να μπουν όλα μέσα, θυμώνει και απογοητεύεται εννοείται, την παίρνω με το καλό και τότε τα βάζουμε σε δύο τσάντες. Συνήθως σε εμάς εκεί τελειώνει. 

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις επισης να κανεις και ενα οργανωμενο παιχνιδι: παρε μια μικρη τσαντουλα/σακουλα και μια μεγαλη τσαντα/σακουλα και σε ενα καλαθι βαλε μικρουλια και μεγαλα αντικειμενα. Πες του να βαλει τα μικρα στη μικρη και τα μεγαλα στη μεγαλη. Δοκιμαστε να κανετε και το αντιστροφο και παρατηρειστε τι συμβαινει σε καθε περιπτωση. Ισως αυτο τον βοηθησει να το αντιληφθει σε ενα διαφορετικο/πιο χαλαρο πλαισιο και οχι την στιγμη που παιζει και εχει κατι συγκεκριμενο στο μυαλο του.

 
Link to comment
Share on other sites

Τα κορίτσια έδωσαν εξαιρετικές ιδέες για την αντιμετώπιση. Εγω απλα θα προσθέσω ότι εννοείται ότι το κάνει κ ο δικος μου. Αγαπημένο παιχνίδι να τα βάζει σε τσάντες. Δ εχει τόσα ξεσπάσματα αν δ χωράνε, εχουμε κ πολλές, αλλά δ βρίσκω κτ εμμονικο σε αυτο

Link to comment
Share on other sites

Just now, λιλουμ είπε:

Σας ευχαριστώ για της απαντήσεις σας.

Θα εφαρμόσω αυτα που μου λέτε.

 

Να σας πω πως όχι δεν τα πάει κάπου. Τα αφήνει στην τσάντα. Όταν θέλει να πάρει κάτι την ανοίγει κ μετά όταν θέλει να το βάλει γκρινιάζει γιατί δεν μπορεί.

Η τσάντα κοντεύει να χαλάσει το φερμουάρ!

Έχει κ μια εργαλειοθήκη που εκτός από τα εργαλεία έχει κ αλλά πράγματα. Χαμός γίνεται όταν είναι να την κλείσει.

 

Και εννοείται ότι έτσι όπως τα εχει τα ψάχνει. Δεν θυμάται ότι έχει βάλει το ελικόπτερο του στην τσάντα κ ψάχνει στα παιχνίδια δεν το βρισκει...

 

Τι να πω. Κ εγώ έχω αρχίσει να πιστεύω ότι κάτι σημαίνει όλο αυτό. Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι;!

Μπορεί βέβαια να είναι κ τυχαίο. Απλά επειδή έχει καιρό που γίνεται γι'αυτό λέω ότι κάτι σημαίνει.

Εσύ θα δεις κορίτσι. Με όλες αυτές τις ιδέες που δώσαμε θα μειωθούν τα ξεσπάσματα φυσιολογικά είτε θα ξεπεράσει μόνο του το παιδί αυτό το στάδιο και θα ασχοληθεί με άλλα πράγματα. Έτσι και αλλιώς σε τέτοια ηλικία αλλάζουν τα ενδιαφέροντα τους πολύ γρήγορα. Όσο για την εμμονή που έγραψα και σχολίασαν τα υπόλοιπα κορίτσια πήγαινε στην τελευταία σου πρόταση. Το κάθε μέρα εδώ και πολύ καιρό. Επειδή και το ένα και το άλλο είναι αόριστα για τον κάθε ένα μας (κάθε μέρα μία φορά; Πέντε; Δέκα; Και το πολύ καιρό για άλλον είναι δέκα μέρες για άλλον δύο μήνες πέντε μήνες) προσωπικά ήθελα να καλύψω όλες τις πλευρές.  Δεν είναι κακό αν προκαλεί συνεχή δυσφορία στο παιδί και στο περιβάλλον του για πολύ καιρό να ζητήσουμε μια συμβουλή. Οι λύσεις σε τέτοια συνήθως είναι πολύ απλές απλά δεν μας πάνε στο μυαλό. 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

14 ώρες πρίν, λιλουμ είπε:

Θα ήθελα να σας πω κάτι που με απασχολεί.

Ο μικρός μου 3 ετών κ οχτώ μηνών θέλει να βάζει πράγματα στης τσέπες του η σε τσάντες, σακούλες..

Κ το πρόβλημα είναι ότι όταν κάτι δεν χωράει τρελαίνεται! 

Δηλαδη: βάζει εχθές τα γυαλιά ηλίου του στην τσέπη από το τζιν παντελόνι του. Κ εννοείται δεν μπαίνουν μέσα. Έχει τρελαθεί κ χτυπιέται για να τα βάλει.

Άλλη μέρα μέσα σε μια μικρή τσάντα που βάζει παρά πολλά παιχνίδια με αποτέλεσμα να μην κλείνει. 

Εξηγώ ξανά κ ξανά κάποια πράγματα. Γιατί δεν χωράνε τα γυαλιά γιατί δεν κλείνει η τσάντα...

Τίποτα όμως. Δεν καταλαβαίνει.

 

Κ μπορεί να σας φαίνεται χαζό η ασήμαντο αυτό που σας λέω αλλά για εμάς (μαμά, μπαμπά, γιαγιά κ παππού) δεν είναι καθόλου ασήμαντο! 

Είναι κουραστικό να λες ξανά κ ξανά να εξηγείς γιατί δεν μπαίνει γιατί δεν κλείνει, και να μην ακούει, να ουρλιάζει  να γκρινιάζει να χτυπιέται κ  να κλαίει!!! 

Κ μιλάμε για κάθε μέρα. Εδώ κ παρά παρά πολύ καιρό!!!!!

Τα παιδιά μας είναι συνομήλικα νομίζω, ο μικρός μου γεννήθηκε τέλος Δεκεμβριου. Εννοείται πως του αρέσει να βάζει και να βγάζει πράγματα σε σακούλες,τσαντες κτλ. Όταν κάτι δεν χωρά το δέχεται και επειδή κάποια στιγμή του έδωσα μεγαλύτερη τσάντα τώρα ψάχνει μόνος του να βρει. Δεν θα χαρακτηριζα εμμονικη την συμπεριφορά του παιδιού σου. Ίσως ο τρόπος που το αντιμετωπίζετε άθελά σας του δημιουργεί παραπάνω ένταση. Ή @xaroumenh mamaέδωσε πολύ όμορφες ιδέες που θα σου φανούν πολύ βοηθητικές. 

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για την βοήθεια σας. Θα κοιτάξω την συμπεριφορά μου όπως είπατε κ θα δουλέψω τον τρόπο που αντιμετώπιζα το πρόβλημα.

Σας ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Για τις εμμονές να πω επειδή πέρασα από αυτό το στάδιο με τον μεγάλο μου γιο κ όσο να ναι εμάς τους γονείς μας αγχώνει πολύ, γενικα εμμονές σε κάτι συγγεκριμενο έχουμε κ εμείς οι μεγάλοι τώρα σε ένα παιδί δε μπορείς να πεις ότι είναι εμμονικο επειδή έχει ξέσπασμα θυμού συνέχεια για ένα πράγμα θα υπάρχουν σίγουρα κ άλλοι παράγοντες κ θα έχει κ άλλα ξεσπάσματα θυμού κ η παιδοψυχολογος μου είχε πει έχει σημασία κ η διάρκεια του κλαματος τότε μιλούσαμε για ένα παιδί 4 χρόνων περίπου αν κλαιει για κάτι δέκα λεπτά δε το χαρακτηρίζει απαραίτητα εμμονικο κ ας επαναλαμβανεται πρέπει να κλαει από 20 λεπτά κ πάνω κ να μη μπορεί να το ξεπεράσει η κατά τη διάρκεια της ημέρας σε άσχετο λόγο να το ξανά θυμηθεί κ να αρχίσει να κλαιει,

Είναι λεπτές οι ισσοροπιας σε τέτοια θέματα κ ειδικά όταν μιλάμε για ένα παιδί 2 3 4 χρόνων που τώρα ανακαλύπτουν τον κόσμο κ εξερευνούν κ όλα θέλουν να γίνονται με τον δικό τους τρόπο, το βασικό είναι το παιδί καθώς μεγαλώνει να εξελίσσεται κ να τα ξεπερνάει όλα αυτά κ να παίρνουν την κατανόηση κ την ενσυναισθηση που χρειάζονται από εμάς...!! 

6 ώρες πρίν, Belmar είπε:

Να πω παντω ότι εσείς είστε τυχερές που τα βάζουν σε τσάντες. Εμένα τα βάζει όλα μα ΟΛΑ!!! κάτω από το κρεβάτι του!!! Δεν βρίσκεις τίποτα ποτέ πουθενά αλλού παρά μόνο χωμένο κάτω από το κρεβάτι!!! Βέβαια τωρα που το σκέφτομαι τουλάχιστον δεν προβληματίζεται ότι δεν χωράει κάτι... χωράνε όλα!!!

Κ κάτι ακόμα δε χρειάζεται να προβληματιστεις ότι το σπίτι είναι άνω κάτω κ ότι πρέπει να τακτοποιεις τα παιχνίδια είτε με βοήθεια είτε χωρίς... :-o

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μήπως να κρυβες τις τσάντες και να του φοραγες παντελονια χωρις τσεπες να ησυχασετε μεχρι να μεγαλώσει λιγο και να το ξεχάσει? Λεω γω τωρα :D

Τι τσαντες λετε...μακαρι να βαζε εμενα μονο σε τσαντες.. τις προαλλες βρηκα πιπιλα στα άπλυτα  και ουρλιαζε μεχρι να τη βρουμε..

Στο πληντυριο στα σκουπίδια... οπου θες πεταει.

Εμας κανει το αλλο που ειναι ακομα πιο κουραστικο κι εκει πως να ξεγελασεις..

Παει μονίμως στη κουζινα κι ανοιγει τα ντουλαπια κι ολο ζηταει και τιποτα απο οσα εχει δε θέλει. Θελει κατι που προφανως δεν υπάρχει η δεν πρεπει να φαει πολύ κι επιμενει ομως η απλα θελει να κάθεται κει να φωνάζει ετσι.

Μεγαλη κουραση γιατι τωρα θελει και αγκαλια να χαζολογαει και στα πανω ντουλαπια. Αυτο μπορεί να γίνεται ολη μερα!!!!

Βρηκα τυρόπιτακι αναμεσα στο καναπέ,  κατω απτο ριχταρι και αναμεσα στις κατω μαξιλαρες. τυροπιτάκια ειχα κανει πριν 2 βδομαδες. Τζιζους!

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, diane2020 είπε:

Μήπως να κρυβες τις τσάντες και να του φοραγες παντελονια χωρις τσεπες να ησυχασετε μεχρι να μεγαλώσει λιγο και να το ξεχάσει? Λεω γω τωρα :D

Τι τσαντες λετε...μακαρι να βαζε εμενα μονο σε τσαντες.. τις προαλλες βρηκα πιπιλα στα άπλυτα  και ουρλιαζε μεχρι να τη βρουμε..

Στο πληντυριο στα σκουπίδια... οπου θες πεταει.

Εμας κανει το αλλο που ειναι ακομα πιο κουραστικο κι εκει πως να ξεγελασεις..

Παει μονίμως στη κουζινα κι ανοιγει τα ντουλαπια κι ολο ζηταει και τιποτα απο οσα εχει δε θέλει. Θελει κατι που προφανως δεν υπάρχει η δεν πρεπει να φαει πολύ κι επιμενει ομως η απλα θελει να κάθεται κει να φωνάζει ετσι.

Μεγαλη κουραση γιατι τωρα θελει και αγκαλια να χαζολογαει και στα πανω ντουλαπια. Αυτο μπορεί να γίνεται ολη μερα!!!!

Βρηκα τυρόπιτακι αναμεσα στο καναπέ,  κατω απτο ριχταρι και αναμεσα στις κατω μαξιλαρες. τυροπιτάκια ειχα κανει πριν 2 βδομαδες. Τζιζους!

Δε διαφωνώ στο πρώτο σκέλος εκεί μέχρι τα τρία περίπου κ ανάλογα την οριμοτητα του παιδιού δεν είναι κακό να προσπαθούμε οι εντάσεις να είναι όσο το δυνατόν λιγότερες.. Όμως γύρω στα 4 που το παιδί είναι ποιο ώριμο είναι καλό να μάθουμε να διαχειριζομαστε τη ματαίωση του σε κάτι γιατί μέσα από τις ματαιώσεις του γνωρίζει τη είναι σωστό κ τη λάθος τη μπορεί να γίνει κ τι όχι κ ακόμα τι επιτρέπεται κ τη όχι... 

Όσο για τα ντουλάπια που λες νομίζω πως είναι χαρακτηριστική συμπεριφορά παιδιού δύο χρόνον τουλάχιστον τα δικά μου κ τα δύο το έκαναν κ το κάνουν αρκετές φορές ακόμα... 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...