Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εμβόλιο covid


diane2020

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δημοφιλείς ημέρες

Περισσότερες δημοσιεύσεις

θα εμβολιαστούν οι ευπαθείς πρώτα. στην καλύτερη αυτό αρχές του έτους. ευπαθείς κ υγειονομικοί. κ ευπαθείς με προτεραιότητες που θα οριστούν γιατί αρχικά δεν θα φτάσει για όλους. οπότε προς άνοιξη παμε για άρση μέτρων, όμως ι γενικός πληθυσμός θα το έχει πρις το καλοκαίρι. άρα οποίος φοβάται δεν θα περάσει καλά  για πολλούς μήνες ακόμα. 

 

κ αν καλύπτει άπαξ ή θέλει ανανέωση ή αργιτεεε βγουν καλύτερα, θα το μάθουμε στο μέλλον. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Εγώ πάντως θα το σκεφτώ πολύ αν θα το κάνω στα παιδιά μου...

λογικά τε παιδιά θα αργήσουν να εμβολιαστούν αφού δεν κινδυνεύουν τόσο. οπότε θα έχει κυκλοφορήσει κάπως κ θα υπάρχει μια εικόνα, για το ποσο αποτελεσματικό κ πόσες δόσεις κλπ. 

 

απο γιατρό έχω διαβάσει ότι οι παρενέργειες είναι άμεσες κ όχι μακροχρόνιες, δλδ αν είναι θα φανούν λίγο καιρό μετά τον εμβολιασμό οπότε τώρα απλώς χρειαζόμαστε επαρκή αριθμό δοκιμών στις φάσεις 3-4 για να είμαστε σίγουροι ότι δεν θα προκαλέσει κάτι. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

. .Εμένα φίλη μου βιολόγος μου είπε να μην το κάνω με τίποτα. Από τη στιγμή που δεν είμαστε ευπαθείς ομάδες δε χρειάζεται και επιπλέον δε θα έχει τεσταριστει αρκετά για να δούμε τις επιδράσεις του. Μου είπε ότι μέχρι στιγμής , εμβόλιο για κορονοιο δεν έχει βγει, και αυτά που έχουν βγει στο παρελθόν έκαναν μεγαλύτερη ζημιά από ότι καλό. Εγώ έλεγα απλώς να ρωτήσω τη γιατρό μας και να δούμε αλλά μετά απ' αυτά είμαι πολύ διστακτικη. Φοβάμαι ότι η ασφάλεια θα θυσιαστεί έναντι του κέρδους και του αγώνα μεταξύ των φαρμακευτικών ποιος θα βγάλει πρώτος το εμβόλιο.

 

Το θέμα είναι θα έχουμε επιλογή να μη το κάνουμε; Στην Αυστραλία έλεγαν για υποχρεωτικό εμβόλιο και μετά τις αντιδράσεις του κόσμου το πήραν πίσω. Φανταζομαι ότι υπάρχει περίπτωση αν δεν το κάνεις να υπάρχουν κυρώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Την ασφάλεια έναντι του κέρδους τη φοβάμαι, γιατί υοετχουν κ εθνικισμοί πχ ρωσικό εμβόλιο. Όμως οι γιατροί λενε ότι πχ το ότι δυο φορές έχει σταματήσει το εμβόλιο της Οξφόρδης, δείχνει ότι παίρνουν σοβαρα την ασφάλεια.

 

Εγω περιμενω πώς κ πώς να το κάνουμε. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

λογικά τε παιδιά θα αργήσουν να εμβολιαστούν αφού δεν κινδυνεύουν τόσο. οπότε θα έχει κυκλοφορήσει κάπως κ θα υπάρχει μια εικόνα, για το ποσο αποτελεσματικό κ πόσες δόσεις κλπ. 

 

απο γιατρό έχω διαβάσει ότι οι παρενέργειες είναι άμεσες κ όχι μακροχρόνιες, δλδ αν είναι θα φανούν λίγο καιρό μετά τον εμβολιασμό οπότε τώρα απλώς χρειαζόμαστε επαρκή αριθμό δοκιμών στις φάσεις 3-4 για να είμαστε σίγουροι ότι δεν θα προκαλέσει κάτι. 

Κ που ξέρει ο γιατρός αν υπάρχουν μακροχρόνιες επιπτώσεις εφόσον δεν έχει κυκλοφορήσει μακροχρόνια?????:P

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Κ που ξέρει ο γιατρός αν υπάρχουν μακροχρόνιες επιπτώσεις εφόσον δεν έχει κυκλοφορήσει μακροχρόνια?????:P

ότι τα εμβόλια δεν αφήνουν κουσούρια που ενφανθΟβται μετά γενικα. όχι δλδ τα συγκεκριμενα. ότι έχουν εμφανιστεί άμεσες παρενέργειες σε εμβόλια αλλά είναι αμέσως μετά τον εμβολιασμό. κ είναι λογικό αυτό, δεν μπορείς σε βαθιά δεκαετιών να κρίνεις αν η τάδε κατάσταση έχει σχέση με κάτι που έγινε χρόνια πριν, όταν έχουν μεσολαβήσει πόσοι κ πόσοι δυνητικά επιβαρυντικοί παράγοντες. 

 

βεβαια μπορεί μια πολύ σπάνια παρενέργεια να εμφανιστεί όντως μετά από καιρό επειδή στατιστικά είναι δύσκολο να εντοπιστεί γρήγορα. 

 

Γενικα όσοι γιατροί παρακολουθώ είναι ενθουσιώδεις με τη ιδέα των εμβολίων αυτών κ λενε κιόλας ότι θα πήγαιναν κ στη φάση των δοκιμών αν γινόταν στην Ελλάδα.

 

μια από τις επιστήμονες του εμβολίου της οξφορδης έχει βάλει τα παιδιά της στις δοκιμές ήδη από τις πρώτες φάσεις. 

 

επισης όταν στην οικογένεια υπάρχει παράγοντας που δυνητικά οδηγεί σε σοβαρή νοσηρή από covid, δεν έχει λογική να το σκέφτεται κανεις. έχει μπροστά του έναν άμεσο κίνδυνο, ο υποθετικές εξ το πραγμάτων είναι δευτερεύουσας σημασίας. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ να ρωτήσω κάτι για άλλο εμβόλιο; Αυτό της γρίπης. Οι γονείς που έχετε μεγαλύτερα παιδιά όταν ήταν βρέφη κάτω των δώδεκα μηνών τους το είχατε κάνει;  Προσωπικά φοβάμαι πιο πολύ την γρίπη σε αυτή τη φάση της πανδημίας, που θα συμπέσουν μαζί με κορονοιο. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

ότι τα εμβόλια δεν αφήνουν κουσούρια που ενφανθΟβται μετά γενικα. όχι δλδ τα συγκεκριμενα. ότι έχουν εμφανιστεί άμεσες παρενέργειες σε εμβόλια αλλά είναι αμέσως μετά τον εμβολιασμό. κ είναι λογικό αυτό, δεν μπορείς σε βαθιά δεκαετιών να κρίνεις αν η τάδε κατάσταση έχει σχέση με κάτι που έγινε χρόνια πριν, όταν έχουν μεσολαβήσει πόσοι κ πόσοι δυνητικά επιβαρυντικοί παράγοντες. 

 

βεβαια μπορεί μια πολύ σπάνια παρενέργεια να εμφανιστεί όντως μετά από καιρό επειδή στατιστικά είναι δύσκολο να εντοπιστεί γρήγορα. 

 

Γενικα όσοι γιατροί παρακολουθώ είναι ενθουσιώδεις με τη ιδέα των εμβολίων αυτών κ λενε κιόλας ότι θα πήγαιναν κ στη φάση των δοκιμών αν γινόταν στην Ελλάδα.

 

μια από τις επιστήμονες του εμβολίου της οξφορδης έχει βάλει τα παιδιά της στις δοκιμές ήδη από τις πρώτες φάσεις. 

 

επισης όταν στην οικογένεια υπάρχει παράγοντας που δυνητικά οδηγεί σε σοβαρή νοσηρή από covid, δεν έχει λογική να το σκέφτεται κανεις. έχει μπροστά του έναν άμεσο κίνδυνο, ο υποθετικές εξ το πραγμάτων είναι δευτερεύουσας σημασίας. 

Το είχα δει ότι κάποια επιστήμονας είπε ότι έβαλε τα παιδιά της στις δοκιμές αλλά αυτό φαίνεται κάπου η μήπως το είπε για να δείξει ότι δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος?? Εγώ δεν θα έκανα πειραματόζωο τα ίδια μου τα παιδιά!

Just now, Annitamik είπε:

Εγώ να ρωτήσω κάτι για άλλο εμβόλιο; Αυτό της γρίπης. Οι γονείς που έχετε μεγαλύτερα παιδιά όταν ήταν βρέφη κάτω των δώδεκα μηνών τους το είχατε κάνει;  Προσωπικά φοβάμαι πιο πολύ την γρίπη σε αυτή τη φάση της πανδημίας, που θα συμπέσουν μαζί με κορονοιο. 

Εμένα η ίδια η παιδίατρος μου έλεγε ότι εφόσον δεν πάνε παιδικό να μην τους τα κάνουμε κ προέτρεπε να κάνουμε εμείς οι γονείς. Τώρα που πάει η μεγάλη νήπια λογικά θα μας πει να την κάνουμε κ ίσως κ τον μικρό που είναι 16 μηνών

Link to comment
Share on other sites

@Έσπερος πολυ σωστές και updated απαντήσεις. Ακριβώς αυτά που ισχύουν έως στιγμής σχετικά με το θέμα.

Οποιαδήποτε προσπάθεια πόλωσης και για αυτό το θέμα καταντά γραφική και κουραστική. Υπάρχουν βέβαια εννοείται. Άλλο ένα πιασάρικο θέμα που αποπροσανατολίζει από τα βαθύτερα, πιο ουσιώδη.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Annitamik είπε:

Εγώ να ρωτήσω κάτι για άλλο εμβόλιο; Αυτό της γρίπης. Οι γονείς που έχετε μεγαλύτερα παιδιά όταν ήταν βρέφη κάτω των δώδεκα μηνών τους το είχατε κάνει;  Προσωπικά φοβάμαι πιο πολύ την γρίπη σε αυτή τη φάση της πανδημίας, που θα συμπέσουν μαζί με κορονοιο. 

Εμείς έτσι κι αλλιώς το κάνουμε όλοι, οικογενειακώς κάθε χρονιά. 

Just now, Έσπερος είπε:

θα εμβολιαστούν οι ευπαθείς πρώτα. στην καλύτερη αυτό αρχές του έτους. ευπαθείς κ υγειονομικοί. κ ευπαθείς με προτεραιότητες που θα οριστούν γιατί αρχικά δεν θα φτάσει για όλους. οπότε προς άνοιξη παμε για άρση μέτρων, όμως ι γενικός πληθυσμός θα το έχει πρις το καλοκαίρι. άρα οποίος φοβάται δεν θα περάσει καλά  για πολλούς μήνες ακόμα. 

 

κ αν καλύπτει άπαξ ή θέλει ανανέωση ή αργιτεεε βγουν καλύτερα, θα το μάθουμε στο μέλλον. 

Νομίζω ότι μιλάνε για καλοκαίρι στις ευπαθείς ομάδες και βλέπουμε, όχι για αρχές του χρόνου. Δεδομένου ότι κανένα εμβόλιο δεν είναι πολύ κοντά στο να πάρει έγκριση με τις νορμάλ διαδικασίες, λογικά έχουμε ακόμη καιρό.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Νομίζω ότι μιλάνε για καλοκαίρι στις ευπαθείς ομάδες και βλέπουμε, όχι για αρχές του χρόνου. Δεδομένου ότι κανένα εμβόλιο δεν είναι πολύ κοντά στο να πάρει έγκριση με τις νορμάλ διαδικασίες, λογικά έχουμε ακόμη καιρό.

έχω μείνει στο ότι αρχές του χρόνου ίσως έρθουν κάποιες δόσεις, αν όντως εγκριθεί αυτό της Οξφορδης. Σίγουρα πάντως εκτεταμένοι εμβολιασμοί θα αργήσουν πολύ να γίνουν. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

έχω μείνει στο ότι αρχές του χρόνου ίσως έρθουν κάποιες δόσεις, αν όντως εγκριθεί αυτό της Οξφορδης. Σίγουρα πάντως εκτεταμένοι εμβολιασμοί θα αργήσουν πολύ να γίνουν. 

 

Νομίζω ότι μετά τις ειδήσεις των τελευταίων βδομάδων, το συγκεκριμένο θα καθυστερήσει, αν δεν σταματήσει κιόλας :( 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Νομίζω ότι μετά τις ειδήσεις των τελευταίων βδομάδων, το συγκεκριμένο θα καθυστερήσει, αν δεν σταματήσει κιόλας :( 

Κάπου διαβασα ότι έγινε τρίτη διακοπή αλλά μετά την έχασα την είδηση, ισχύει όντως; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Annitamik είπε:

Εγώ να ρωτήσω κάτι για άλλο εμβόλιο; Αυτό της γρίπης. Οι γονείς που έχετε μεγαλύτερα παιδιά όταν ήταν βρέφη κάτω των δώδεκα μηνών τους το είχατε κάνει;  Προσωπικά φοβάμαι πιο πολύ την γρίπη σε αυτή τη φάση της πανδημίας, που θα συμπέσουν μαζί με κορονοιο. 

εμενα μου ειχε πει η παιδιατρος περσι οτι αμα δεν εχετε επαφες με αλλα παιδακια κ γενικα εσεις δεν εχετε επαφες με πολυ κοσμο να μην το κανουμε στο μωρο αλλα να το κανουμε εμεις οι γονεις κ οι γιαγιαδες ή οποιος αλλος φροντιζει το παιδι.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Annitamik είπε:

Εγώ να ρωτήσω κάτι για άλλο εμβόλιο; Αυτό της γρίπης. Οι γονείς που έχετε μεγαλύτερα παιδιά όταν ήταν βρέφη κάτω των δώδεκα μηνών τους το είχατε κάνει;  Προσωπικά φοβάμαι πιο πολύ την γρίπη σε αυτή τη φάση της πανδημίας, που θα συμπέσουν μαζί με κορονοιο. 

Κ εμάς η παιδίατρος ήταν της γραμμής να το κάνει ο περίγυρος αφού δεν πήγαινε σχολείο. φέτος θα το κάναμε για πρώτη φορά όμως τώρα που θα δίνεται μόνο με συνταγή φοβάμαι ότι ούτε εγω θα καταφέρω να το κάνω. η παιδίατρος μας είπε χτες ότι αν τίθεται θέμα επάρκειας θα το γράψει πρώτα σε παιδιά που πάνε σχολείο, δεν μπορώ να την κατηγορήσω γι αυτό. Ελπίζω να δεχτεί να μου το γράψει εμένα ο παθολόγος μ λόγω επαγγέλματος, τουλάχιστον να έχει κάποια κάλυψη από εμάς το παιδί. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Κ εμάς η παιδίατρος ήταν της γραμμής να το κάνει ο περίγυρος αφού δεν πήγαινε σχολείο. φέτος θα το κάναμε για πρώτη φορά όμως τώρα που θα δίνεται μόνο με συνταγή φοβάμαι ότι ούτε εγω θα καταφέρω να το κάνω. η παιδίατρος μας είπε χτες ότι αν τίθεται θέμα επάρκειας θα το γράψει πρώτα σε παιδιά που πάνε σχολείο, δεν μπορώ να την κατηγορήσω γι αυτό. Ελπίζω να δεχτεί να μου το γράψει εμένα ο παθολόγος μ λόγω επαγγέλματος, τουλάχιστον να έχει κάποια κάλυψη από εμάς το παιδί. 

Λόγω επαγγέλματος δ εισαι στις ομάδες που προτείνεται; 

Κ εμεις όταν είχαμε μωρα τα παιδια το εκανε ο περίγυρος 

Ακομη κ τωρα που πάνε σχολείο δ  μας το προτεινε η παιδιατρος, λαμβάνοντας υπόψη ότι δ αρρωσταινουν γενικα 

Οσο για το εμβολιο κοβιντ, ας το βρούνε με το καλο, κ το συζητάμε τοτε;)

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

Λόγω επαγγέλματος δ εισαι στις ομάδες που προτείνεται; 

Κ εμεις όταν είχαμε μωρα τα παιδια το εκανε ο περίγυρος 

Ακομη κ τωρα που πάνε σχολείο δ  μας το προτεινε η παιδιατρος, λαμβάνοντας υπόψη ότι δ αρρωσταινουν γενικα 

Οσο για το εμβολιο κοβιντ, ας το βρούνε με το καλο, κ το συζητάμε τοτε;)

Στις οδηγίες του προγράμματος εμβολιασμός λέει για πληθυσμούς κλειστών δομών εκπαίδευσης όπως στρατιωτικές σχολές. Βέβαια άλλου θυμάμαι να έχω διαβάσει κάτι κ για εκπαιδευτικούς. Πρέπει να το τσεκάρω πριν πανικοβληθώ!! 
 

Δεν ξέρω αν θα υπάρξει έλλειψη αντιγριπικού φέτος, ελπίζω απλώς να θέλουν πρώτα να εγγυηθούν για τις ευπαθείς ομάδες κ μετά να το ανοίξουν κ για όποιον επιθυμεί. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει περίπτωση να δεχτούμε να το κάνουμε, ούτε οι ίδιοι, ούτε τα παιδιά μας. Αν γίνει υποχρεωτικό, θα κινηθούμε ανάλογα, ελπίζω να μη φτάσουμε ως εκεί.

 

Ποτέ στη ζωή μου δεν πίστευα ότι θα έγραφα τέτοια πράγματα για εμβόλιο εδώ μέσα, ήμασταν από τους πρώτους που κάναμε το bexsero πχ κι εννοείται κι όλα τα υποχρεωτικά, αλλά φαίνεται πως ό,τι κοροιδεύεις, το λούζεσαι...

 

Το ότι βγαίνει και λέει η Χ επιστήμων κι ο Ψ πρωθυπουργός για τα παιδιά τους, προσωπικά με αφήνει παγερά αδιάφορη, αφού δεν το αποδεικνύουν. Ο καθένας με τα λόγια χτίζει ανώγια και κατώγια, που λέει κι η παροιμία. Άλλοι όμως την πάθανε την εγκάρσια μυελίτιδα από τις παρενέργειες...και ποιος ξέρει τι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lisbet είπε:

Δεν υπάρχει περίπτωση να δεχτούμε να το κάνουμε, ούτε οι ίδιοι, ούτε τα παιδιά μας. Αν γίνει υποχρεωτικό, θα κινηθούμε ανάλογα, ελπίζω να μη φτάσουμε ως εκεί.

 

Ποτέ στη ζωή μου δεν πίστευα ότι θα έγραφα τέτοια πράγματα για εμβόλιο εδώ μέσα, ήμασταν από τους πρώτους που κάναμε το bexsero πχ κι εννοείται κι όλα τα υποχρεωτικά, αλλά φαίνεται πως ό,τι κοροιδεύεις, το λούζεσαι...

 

Το ότι βγαίνει και λέει η Χ επιστήμων κι ο Ψ πρωθυπουργός για τα παιδιά τους, προσωπικά με αφήνει παγερά αδιάφορη, αφού δεν το αποδεικνύουν. Ο καθένας με τα λόγια χτίζει ανώγια και κατώγια, που λέει κι η παροιμία. Άλλοι όμως την πάθανε την εγκάρσια μυελίτιδα από τις παρενέργειες...και ποιος ξέρει τι άλλο.

Όλα τα εμβόλια που τώρα θεωρούμε αυτονόητα έχουν κάνει παρενέργειες ή δυνητικά θα κάνουν σε σπάνιες περιπτώσεις. Απλώς για την έγκριση τους υπολογίζεται η πιθανότητα, όπως κ το αναμενόμενο όφελος σε σχέση με το ρίσκο, ή αποκλείονται όσοι δυνητικά θα εμφανίσουν παρενέργειες λόγω κάποιου παράγοντα, αλλά καλύπτονται από την ανοσία του λοιπού πληθυσμού. Και τα φάρμακα που παίρνουμε έχουν παρενέργειες. 

 

καταλαβαινω  τις επιφυλάξεις σε κάτι νέο, λογικό είναι, ειδικά όταν μιλάμε για ασθένεια που ο μέσος πολίτης δεν νιώθει ότι απειλείται η σωματική ακεραιότητα κ η ζωή του. όμως όλα τα εμβόλια κάπως δοκιμάστηκαν κ μάλιστα σε εποχές με λιγότερο υπόβαθρο γνώσεων. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Όλα τα εμβόλια που τώρα θεωρούμε αυτονόητα έχουν κάνει παρενέργειες ή δυνητικά θα κάνουν σε σπάνιες περιπτώσεις. Απλώς για την έγκριση τους υπολογίζεται η πιθανότητα, όπως κ το αναμενόμενο όφελος σε σχέση με το ρίσκο, ή αποκλείονται όσοι δυνητικά θα εμφανίσουν παρενέργειες λόγω κάποιου παράγοντα, αλλά καλύπτονται από την ανοσία του λοιπού πληθυσμού. Και τα φάρμακα που παίρνουμε έχουν παρενέργειες. 

 

καταλαβαινω  τις επιφυλάξεις σε κάτι νέο, λογικό είναι, ειδικά όταν μιλάμε για ασθένεια που ο μέσος πολίτης δεν νιώθει ότι απειλείται η σωματική ακεραιότητα κ η ζωή του. όμως όλα τα εμβόλια κάπως δοκιμάστηκαν κ μάλιστα σε εποχές με λιγότερο υπόβαθρο γνώσεων. 

 

Αυτή η συζήτηση έχει γίνει πάμπολλες φορές και στο διαδίκτυο και εκτός, φυσικά. Τα ίδια επιχειρήματα ανακυκλώνονται ξανά και ξανά. Συμμετείχα ένθερμα και πάντα υπέρ του εμβολιασμού. Η διαφορά είναι ότι, στο παρελθόν, το αντικείμενο της συζήτησης είχε δοκιμαστεί επί 10ετία ή και 20ετία πριν φτάσει σε μας. Κάποια τα είχαμε κάνει οι ίδιοι οι γονείς, ως βρέφη/νήπια πριν τα κάνουν τα παιδιά μας, άρα μιλάμε για 30+ χρόνια. Το αντιφυματικό εμβόλιο είχε αρχίσει να γίνεται στα σχολεία της Ελλάδας από τη δεκαετία του '50.

 

Εδώ όμως μιλάμε για ένα εμβόλιο που κατασκευάζεται το ίδιο έτος που εμφανίστηκε ο ιός. Είναι κοινή λογική ότι η ασφάλειά του θα δοκιμάζεται ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ με την κυκλοφορία του στο ευρύ κοινό. 

 

Δεν είναι οι πιθανότητες του να νοσήσεις από κορωνοιό που παίζουν ρόλο στην απόφασή μας, οι πιθανότητες από μηνιγγίτιδα β είναι πολύ λιγότερες κι όμως πλήρωσα κανονικά σχεδόν 500 ευρώ, μαζί με τις επισκέψεις στην παιδίατρο και τα κάναμε από τους πρώτους, το 2013.

 

Δεν αποτρέπω τον κόσμο από το να το κάνει, ούτε "κατηγορώ" όσους φοβούνται περισσότερο τον ιό από το εμβόλιο. Απλά, με βάση το δικό μου τρόπο σκέψης, για πρώτη φορά, μου συμβαίνει το αντίθετο. 

Επεξεργάστηκαν by Lisbet
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Annitamik είπε:

Εγώ να ρωτήσω κάτι για άλλο εμβόλιο; Αυτό της γρίπης. Οι γονείς που έχετε μεγαλύτερα παιδιά όταν ήταν βρέφη κάτω των δώδεκα μηνών τους το είχατε κάνει;  

Εμείς ναι, καθ' υπόδειξη της παιδίατρου και μάλιστα ήταν το 2009 με εκείνα τα εμβόλια για τα οποία ακούγονταν και γράφονταν τα τέρατα, αν θυμάστε.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς τα ίδια νιώθω και εγώ. 

Just now, Lisbet είπε:

 

Αυτή η συζήτηση έχει γίνει πάμπολλες φορές και στο διαδίκτυο και εκτός, φυσικά. Τα ίδια επιχειρήματα ανακυκλώνονται ξανά και ξανά. Συμμετείχα ένθερμα και πάντα υπέρ του εμβολιασμού. Η διαφορά είναι ότι, στο παρελθόν, το αντικείμενο της συζήτησης είχε δοκιμαστεί επί 10ετία ή και 20ετία πριν φτάσει σε μας. Κάποια τα είχαμε κάνει οι ίδιοι οι γονείς, ως βρέφη/νήπια πριν τα κάνουν τα παιδιά μας.

 

Εδώ όμως μιλάμε για ένα εμβόλιο που κατασκευάζεται το ίδιο έτος που εμφανίστηκε ο ιός. Είναι κοινή λογική ότι η ασφάλειά του θα δοκιμάζεται ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ με την κυκλοφορία του στο ευρύ κοινό. 

 

Δεν είναι οι πιθανότητες του να νοσήσεις από κορωνοιό που παίζουν ρόλο στην απόφασή μας, οι πιθανότητες από μηνιγγίτιδα β είναι πολύ λιγότερες κι όμως πλήρωσα κανονικά σχεδόν 500 ευρώ, μαζί με τις επισκέψεις στην παιδίατρο και τα κάναμε από τους πρώτους. 

 

Δεν αποτρέπω τον κόσμο από το να το κάνει, ούτε "κατηγορώ" όσους φοβούνται περισσότερο τον ιό από το εμβόλιο. Απλά, με βάση το δικό μου τρόπο σκέψης, για πρώτη φορά, μου συμβαίνει το αντίθετο. 

 

Και εγώ έκανα στο παιδί μου το εμβόλιο κατά της μηνιγγίτιδας παρόλο που είναι πολύ πιο δύσκολο να κολλήσεις μηνιγγίτιδα . Το θέμα με τον κορονοιο είναι ότι σύμφωνα με τα υπάρχοντα δεδομένα είναι πιο εύκολο να το κολλήσεις αλλά στατιστικά τα παιδιά δε κολλάνε τόσο σοβαρά, εκτός από κάποιες λίγες περιπτώσεις που αναφέρθηκε υπερφλεγμονωδες σύνδρομο. Από μία άποψη πρέπει να το κολλήσουν υγιείς οργανισμοί, αλλιώς πώς θα γίνουν οι απαραίτητες μεταλλάξεις για να γίνει πιο ήπιος ο ιός ( αν και αυτή η άποψη πλέον θεωρείται αντισυμβατική αλλά υποστηριζόταν από μια μερίδα της ιατρικής κοινότητας που δεν ακούγεται) . Εμείς, ο απλός κόσμος, θεωρώ ότι είμαστε στη μεση και ταυτοχρόνως ακούγονται διάφορα από πολλές πλευρές, γιατί ούτε οι ίδιοι οι γιατροί δεν έχουν καταλήξει τι γίνεται με τον ιό. Έτσι , με τη δική μου απλή λογική, το ρίσκο να κάνεις ένα εμβόλιο που μόλις βγήκε στο παιδί σε σχέση με το να κολλήσει τον ίδιο τον ιό που( στατιστικά πάντα) δε θα το επηρεάσει τόσο μου φαίνεται αδιανόητο. Στον εαυτό μου, πάλι θα δίσταζα να το κάνω για τους ίδιους λόγους, βασιζόμενη στα στατιστικά δεδομένα για τη δική μου ηλικιακή ομάδα. Θεωρώ ότι πρέπει να εμβολιαστούν οι ευπαθείς ομάδες κατά κύριο λόγο έτσι ώστε να μειωθούν τα σοβαρά περιστατικά στα νοσοκομεία , που αυτή τη στιγμή είναι το βασικότερο πρόβλημα . Αλλά ποιος μας ρωτά τι πιστεύουμε; Αν το κάνουν υποχρεωτικό θα το κάνουμε όλοι. Και δεν εννοώ υποχρεωτικό με την έννοια της υποχρέωσης αλλά με το αν θα μας αποκλείουν από διάφορα γιατί δε θα έχουμε κάνει το εμβόλιο. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...