Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δύσκολη στο φαγητό κ εμετος


dama87

Recommended Posts

Καλησπέρα..Έχω μια κόρη 3.5 ετών που πάντα ήτανε κακοφαγο παιδάκι..τα φρούτα δεν τα ήθελε από μικρή γι'αυτό κ της τα άλεθω ακόμη..προσπαθώ να την κάνω να φάει κομματάκια κ δεν είναι καθόλου δεκτική στο να δοκιμάσει.τελευταια δεν θέλει τη φρουτοκρεμα αλλά κ πολλά άλλα φαγητά που έτρωγε..αν την πιέσω λίγο κάνει εμετό..αυτό γίνεται το τελευταίο δίμηνο αλλά η κατάσταση έχει ξεφύγει την τελευταία εβδομαδα που πραγματικά χάνει πολλά γεύματα κ μένει νηστική ή τρώει ελάχιστες ποσότητες φαγητου..δεν ξέρω πως να χειριστώ την κατάσταση.Ισως ζηλεύει τον ενός έτους αδερφό της, ίσως την πιέζω πολύ, ίσως χαϊδεύεται από τους παππούδες στους οποίους ήρθαμε για διακοπες το τελευταίο δίμηνο..Αποτέλεσμα όλων αυτών είναι να βγαίνω εκτός εαυτού κ το άγχος μου κ η ένταση  να περνάει σε όλο το σπίτι..Σίγουρα μας χειρίζεται..θα ήθελα πολύ να μου πείτε τη γνώμη σας..πως να χειριστώ την κατάσταση..σίγουρα χωρίς πίεση αλλά πραγματικά αγχώνομαι κ βγαίνει όλο αυτό στο παιδι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Η αλλαγή περιβάλλοντος, που βγάζει τα μικρά εκτός "προγράμματος", τα επηρεάζει και στο φαγητό έχω καταλάβει. Το είδα κ εγώ φέτος που πήγαμε διακοπές στο πατρικό μου με τον γιο μου που είναι 2 χρονών, τις πρώτες μέρες ειδικά έτρωγε λιγότερο. Μην αγχώνεσαι με τα αλεσμένα, αν τρώει έστω και λίγα φρουτάκια έτσι, συνέχισε θα έλεγα. Μήπως εκεί μπορείς να την ξεγελάσεις και να χώσεις λίγο γιαούρτι (smoothie... :grin:) ή αυγό; Εγώ βάζω και τα δύο στον δικό μου. Επίσης, αν δεν τρώει το κρέας, μπορείς να δοκιμάσεις για παράδειγμα να της μαγειρέψεις κάτι άλλο που τρώει (κριθαράκι, σούπα, λαχανικά) σε έναν πλούσιο ζωμό, όπως από μοσχάρι με κόκκαλο. Αν τρώει έστω και λίγο φαγάκι, μπορείς να της δώσεις σαν επιδόρπιο κάτι που της αρέσει, για να συμπληρώσεις μερίδα. Πάντως, κρίνοντας από τον δικό μου που είναι με τις μέρες του (άλλοτε τρώει καλύτερα, άλλοτε χειρότερα), αν τον πιέσω μου κάνει εμετό και αυτά που έχει ήδη φάει. Οπότε, κάλλιο πέντε και στο χέρι... 

Link to comment
Share on other sites

Just now, dama87 είπε:

Καλησπέρα..Έχω μια κόρη 3.5 ετών που πάντα ήτανε κακοφαγο παιδάκι..τα φρούτα δεν τα ήθελε από μικρή γι'αυτό κ της τα άλεθω ακόμη..προσπαθώ να την κάνω να φάει κομματάκια κ δεν είναι καθόλου δεκτική στο να δοκιμάσει.τελευταια δεν θέλει τη φρουτοκρεμα αλλά κ πολλά άλλα φαγητά που έτρωγε..αν την πιέσω λίγο κάνει εμετό..αυτό γίνεται το τελευταίο δίμηνο αλλά η κατάσταση έχει ξεφύγει την τελευταία εβδομαδα που πραγματικά χάνει πολλά γεύματα κ μένει νηστική ή τρώει ελάχιστες ποσότητες φαγητου..δεν ξέρω πως να χειριστώ την κατάσταση.Ισως ζηλεύει τον ενός έτους αδερφό της, ίσως την πιέζω πολύ, ίσως χαϊδεύεται από τους παππούδες στους οποίους ήρθαμε για διακοπες το τελευταίο δίμηνο..Αποτέλεσμα όλων αυτών είναι να βγαίνω εκτός εαυτού κ το άγχος μου κ η ένταση  να περνάει σε όλο το σπίτι..Σίγουρα μας χειρίζεται..θα ήθελα πολύ να μου πείτε τη γνώμη σας..πως να χειριστώ την κατάσταση..σίγουρα χωρίς πίεση αλλά πραγματικά αγχώνομαι κ βγαίνει όλο αυτό στο παιδι!

ποια φαγητα της αρεσουν ? γενικα προσπαθησε να της φτιαχνεις αυτα που της αρεσουν με εναλλακτικους τροπους ωστε να περιεχουν μεσα κ πραγματα που δεν τρωει. αν δεν τρωει μεγαλες ποσοτητες δινε μικρες ποσοτητες ολη την ημερα. επιβραβευσε την . γενικα μην ανχωνεσε κ μην κανεις την ωρα του φαγητου τυραννια .δηλαδη πρεπει να κατσεις να φας συγκεκριμενη ποσοτητα στο τραπεζι με το πιατο μπροστα στο παιδι. για τα κακοφαγα παιδια το να κατσουν κ να φανε 10 μπουκιες απανωτα ειναι μαρτηριο γιαυτο σου κανει εμετο . γενικα αστην καπως ελευθερη κ ταιζε οταν μπορεις μην της βαζεις προγραμμα κ πιεση στο φαγητο.  

Link to comment
Share on other sites

Από βάρος η μικρούλα σου πως είναι? Αν είστε εντός φυσιολογικών ορίων προσπάθησε να μην αγχώνεσαι γιατί της το μεταδίδεις κ μπορεί να το κάνει κ επίτηδες. Ξέρω ότι είναι δύσκολο αλλά προσπάθησε το.. Κ δεν μιλάω εκ του ασφαλούς γιατί έχω κ εγώ μια κορούλα, τον Δεκέμβριο θα κλείσει τα 4 κ είναι μόλις 10,300!! Αυτό που κάνω εγώ κ πιάνει κάπως είναι την ώρα του φαγητού να της λέω διάφορες ιστορίες ή να διαβάζω παραμύθια κ για να της τα λέω ανοίγει το στόμα! Προσπάθησε να το περάσεις σαν παιχνίδι ώστε να μην βαριέται την ώρα εκείνη κ σταματάει να τρώει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν δεν τρώει σε κομμάτια και αρνείται να δοκιμάσει καινούριες τροφές, αν δεν έχετε ελέγξει το παιδί για αλλεργίες και έρχεται στα όρια του εμετού πρέπει να σας δει αναπτυξιολόγος ή αλλεργιολογος ή εργοθεραπευτής για στοματικά αισθητηριακά. Μου κάνει εντύπωση που θεωρείτε το φαί σαν μέσο χειρισμού από ένα τρίχρονο και ψάχνετε εκεί την αιτία από τη στιγμή που πάντα είχε θέμα με το φαγητό. Αντί να ψάξετε να το βοηθήσετε βάλατε την ταμπέλα χειριστικό;  :unsure:

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τη λουκουμαδακι βασικά, 

Κ εγώ θα σου πρότεινα αν δυσκολεύεται να φάει κομμάτια κ τρώει κατά κύριο λόγο αλεσμένα αποκλείει πολλές τροφές κ όταν φάει κάτι που δεν της αρέσει ενώ πεινάει το κάνει εμετό να το κοιτάξετε λίγο περισσότερο με κάποιον ειδικό 

Σίγουρα είναι η ηλικία τέτοια που τα παιδιά κάνουν καπρίτσια, όμως μπορεί πίσω από αυτό το καπρίτσιο να υπάρχει μια αιτία που ίσως ταλαιπωρεί το παιδί ή αν δεν διαγνωστεί ποτέ να το ταλαιπωρεί κ στο μέλλον... 

Link to comment
Share on other sites

Just now, λουκουμαδάκι said:

Αν δεν τρώει σε κομμάτια και αρνείται να δοκιμάσει καινούριες τροφές, αν δεν έχετε ελέγξει το παιδί για αλλεργίες και έρχεται στα όρια του εμετού πρέπει να σας δει αναπτυξιολόγος ή αλλεργιολογος ή εργοθεραπευτής για στοματικά αισθητηριακά. Μου κάνει εντύπωση που θεωρείτε το φαί σαν μέσο χειρισμού από ένα τρίχρονο και ψάχνετε εκεί την αιτία από τη στιγμή που πάντα είχε θέμα με το φαγητό. Αντί να ψάξετε να το βοηθήσετε βάλατε την ταμπέλα χειριστικό;  :unsure:

Αν κατάλαβα καλά μόνο τα φρούτα δεν τρώει σε κομμάτια και όχι ότι δεν τρώει κομμάτια γενικότερα. Αν κάνω λάθος ας το διορθώσει η θέματοθετρια. Η δική μου γνώμη είναι πως εάν το παιδί πάει καλά από βάρος δεν υπάρχει λόγος πίεσης, απλώς να της προσφέρετε ποικιλία τροφών και να την βάζετε να κατσει στο τραπέζι μαζί σας. Αν υπάρχει πρόβλημα στην πρόσληψη βάρους, τότε να το συζητήσετε με τον παιδίατρο και εκείνος θα σας κατευθύνει 

Link to comment
Share on other sites

Just now, λουκουμαδάκι είπε:

Αν δεν τρώει σε κομμάτια και αρνείται να δοκιμάσει καινούριες τροφές, αν δεν έχετε ελέγξει το παιδί για αλλεργίες και έρχεται στα όρια του εμετού πρέπει να σας δει αναπτυξιολόγος ή αλλεργιολογος ή εργοθεραπευτής για στοματικά αισθητηριακά. Μου κάνει εντύπωση που θεωρείτε το φαί σαν μέσο χειρισμού από ένα τρίχρονο και ψάχνετε εκεί την αιτία από τη στιγμή που πάντα είχε θέμα με το φαγητό. Αντί να ψάξετε να το βοηθήσετε βάλατε την ταμπέλα χειριστικό;  :unsure:

 

Καταλαβα οτι η μαχη γινεται με τα φρουτα και οχι οτι γενικα δεν μπορει να φαει στερεα. Νομιζω πανω σε αυτο απαντησαν και οι προηγουμενες κοπελες. Ισως να παρεξηγησαμε.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Καταλαβα οτι η μαχη γινεται με τα φρουτα και οχι οτι γενικα δεν μπορει να φαει στερεα. Νομιζω πανω σε αυτο απαντησαν και οι προηγουμενες κοπελες. Ισως να παρεξηγησαμε.

Ναι μπορεί και εγώ. Περιμένουμε τη θεματοθέτρια. 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, λουκουμαδάκι said:

Αν δεν τρώει σε κομμάτια και αρνείται να δοκιμάσει καινούριες τροφές, αν δεν έχετε ελέγξει το παιδί για αλλεργίες και έρχεται στα όρια του εμετού πρέπει να σας δει αναπτυξιολόγος ή αλλεργιολογος ή εργοθεραπευτής για στοματικά αισθητηριακά. Μου κάνει εντύπωση που θεωρείτε το φαί σαν μέσο χειρισμού από ένα τρίχρονο και ψάχνετε εκεί την αιτία από τη στιγμή που πάντα είχε θέμα με το φαγητό. Αντί να ψάξετε να το βοηθήσετε βάλατε την ταμπέλα χειριστικό;  :unsure:

Επειδή μεταξύ άλλων αναφέρεσαι και σε εμένα, αρχικά να σου πω ότι και εγώ κατάλαβα ότι αρνείται να φάει τα φρούτα σε κομμάτια και όχι όλα τα φαγητά. Δεύτερον, όχι απαραίτητα το συγκεκριμένο, αλλά ναι υπάρχουν πολλά παιδιά που στην ηλικία των 3 χρησιμοποιούν το φαγητό ως μέσο για να πετύχουν κάτι άλλο, πες το προσοχή, πες το ότι θέλεις. Επίσης υπάρχουν πολλά παιδιά που συνδέουν το φαγητό με πίεση ή με επιβράβευση για κάτι άλλο που κάνουν και ευχαριστεί τους γονείς. Και υπάρχουν εξίσου πολλές μαμάδες που ενδιδουν από φόβο να μην μείνει νηστικό το παιδί και του δίνουν να φάει ότι εκείνο θέλει και διαιωνιζεται όλη αυτή η κατάσταση και βλέπεις παιδιά δημοτικού με πολλές παραξενιές στο φαγητό και φυσικά ένα σώμα μη υγιές, γιατί τα αγαπημένα φαγητά των περισσότερων παιδιών είναι αμυλουχα και ζάχαρη. Φυσικά δεν μπορούμε να ξέρουμε τι συμβαίνει με το συγκεκριμένο παιδί μέσα από λίγες μόνο γραμμές, και ναι εγώ της είπα ότι χρησιμοποιεί το φαγητό ως μέσο για κάτι άλλο και πίστεψε με το έκανα με πρόθεση να βοηθήσω. Το ότι το παιδί ήταν από πάντα κακοφαγο δεν σημαίνει απαραίτητα ότι έχει αναπτυξιακό θέμα, μπορεί να υπάρχουν πολλές εξηγήσεις γι αυτό. Για παράδειγμα, πολλά μωρα δεν θέλουν τα αλεσμένα, αλλά ο γονιός να φοβάται να δώσει κομμάτια σε ένα μωρό 7 μηνών. Ξεκαθαρίζω ότι δεν έχω πρόθεση να κρίνω κανέναν, ήθελα πραγματικά να βοηθήσω. Ούτε και της λέω να μην το ψάξει με αναπτυξιολογο, αλλά δεν αποκλείεται το παιδί απλά να έχει κακή σχέση με το φαγητό όπως είπα πιο πάνω. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum είπε:

Επειδή μεταξύ άλλων αναφέρεσαι και σε εμένα, αρχικά να σου πω ότι και εγώ κατάλαβα ότι αρνείται να φάει τα φρούτα σε κομμάτια και όχι όλα τα φαγητά. Δεύτερον, όχι απαραίτητα το συγκεκριμένο, αλλά ναι υπάρχουν πολλά παιδιά που στην ηλικία των 3 χρησιμοποιούν το φαγητό ως μέσο για να πετύχουν κάτι άλλο, πες το προσοχή, πες το ότι θέλεις. Επίσης υπάρχουν πολλά παιδιά που συνδέουν το φαγητό με πίεση ή με επιβράβευση για κάτι άλλο που κάνουν και ευχαριστεί τους γονείς. Και υπάρχουν εξίσου πολλές μαμάδες που ενδιδουν από φόβο να μην μείνει νηστικό το παιδί και του δίνουν να φάει ότι εκείνο θέλει και διαιωνιζεται όλη αυτή η κατάσταση και βλέπεις παιδιά δημοτικού με πολλές παραξενιές στο φαγητό και φυσικά ένα σώμα μη υγιές, γιατί τα αγαπημένα φαγητά των περισσότερων παιδιών είναι αμυλουχα και ζάχαρη. Φυσικά δεν μπορούμε να ξέρουμε τι συμβαίνει με το συγκεκριμένο παιδί μέσα από λίγες μόνο γραμμές, και ναι εγώ της είπα ότι χρησιμοποιεί το φαγητό ως μέσο για κάτι άλλο και πίστεψε με το έκανα με πρόθεση να βοηθήσω. Το ότι το παιδί ήταν από πάντα κακοφαγο δεν σημαίνει απαραίτητα ότι έχει αναπτυξιακό θέμα, μπορεί να υπάρχουν πολλές εξηγήσεις γι αυτό. Για παράδειγμα, πολλά μωρα δεν θέλουν τα αλεσμένα, αλλά ο γονιός να φοβάται να δώσει κομμάτια σε ένα μωρό 7 μηνών. Ξεκαθαρίζω ότι δεν έχω πρόθεση να κρίνω κανέναν, ήθελα πραγματικά να βοηθήσω. Ούτε και της λέω να μην το ψάξει με αναπτυξιολογο, αλλά δεν αποκλείεται το παιδί απλά να έχει κακή σχέση με το φαγητό όπως είπα πιο πάνω. 

Ούτε καν διάβασα τι έγραψες ούτε απάντησα σε εσένα ούτε κατά διάνοια αναφέρθηκα σε εσένα. Το μήνυμα της θεματοθέτριας διάβασα μόνο. Πως σου ήρθε; 

Επεξεργάστηκαν by λουκουμαδάκι

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στάθηκα πιο πολύ στον εμετό όταν το διάβασα κ το ξαναδιαβασα το θέμα της θεματοθετριας πριν απαντήσω, στα αλεσμένα φαίνεται πως εννοεί τα φρούτα αλλά δε διευκριζει τη φαγητά τρώει μη αλεσμένα αν είναι μαλακές τροφές η πατημένα με το πιρούνι η αν τρώει κομμάτι κρέατος άνετα πχ..  Αν εμετό το παιδί ξεκίνησε να κάνει τώρα η αν έκανε πάντα κάποιες φορές, αν τον πιέζει τόσο πολύ που τελικά το φαγητό το κάνει εμετό γιατί απλά δε πεινάει, η αν όταν τρώει κάτι που δε θέλει ενώ πεινάει το κάνει εμετό... Κ γενικά πως διαχειρθζετε τη τροφή μέσα στο στόμα το παιδί αν τη μασάει πολύ ώρα για να τη καταπιεί.. 

Έχω παιδί με δυσκολίες στο φαγητό δεν είναι εκτός καμπύλης αλλά λίγο ποιο πανω από την κατώτερη καμπύλη η παιδίατρος ποτέ δεν ανησύχησε για το βάρος του εφόσον κ οι δύο γονείς είμαστε αδύνατοι κ επειδή το παιδί πάντα βρίσκετε εντός της καμπύλης.. Όμως έχει κάποιες αισθητηριακες δυσκολίες γενικα   αλλά κ στο στόμα που αυτές τον δυσκολεύουν κ τον κάνουν παιδί απαιτητικό  

Ο γιος μου αν τρώει φαγητά που του αρέσουν μπορεί να φάει μεγάλη ποσότητα κάποια που του αρέσουν λίγο, τρώει ποιο μικρή ποσότητα κ κάποια που δεν του γεμίζουν το μάτι δεν τα αγγίζει καθόλου, όπως υπάρχουν κ κάποια που δυσκολευται να τα μάσησει κ τα αφήνει ενώ προσπαθει κιμά τρώει ζύμη τρώει, μια μέρα έχοντας αυτό στο μυαλό μου του έφτιαξα κιμαδοπιτα προσπάθησε να τη φάει κ τα έτρωγε ξεχωριστά μετά μου ζήτησε να τον ταισω του τα έδωσα μαζί δε μπορούσε να τα διαχειριστεί στο στόμα του ήρθε να τα κάνει εμετό κατάφερε κ το κατάπιε όμως αλλά από  τότε του έχει μείνει κ δε θέλει να ξανά δοκιμάσει.. 

Όπως κ φέτος το καλοκαίρι στη παραλία έτρωγε παγωτό γρανίτα το αγαπημένο του επειδή τρώει αργά ελιωνεκ ήταν έτοιμο να πέσει  κ του είπα να δαγκώσει κ να το μάσησει το έκανε αλλά κ αυτό φάνηκε πως δυσκολεύτηκε να το  διαχειριστεί στο στόμα του κ μου είπε μαμά δε θέλω άλλο ενώ αν είμασταν σπίτι κ του το έβαζα σε πιατάκι κ το επερνε με το κουτάλι κ το εγλυφε που θα είχε τον έλεγχο στο στόμα θα το έτρωγε. 

Όπως κ τις πατάτες τις τρώει μόνο βραστες η γιαχνη. Θα τις φάει κ τιγανιτες αν είναι μαλακές αλλά του φούρνου αν εχου ριγανη από πάνω ή αν έχουν ξεροψηθει δε θα τις αγγιξει θα προσπαθήσει με το χέρι του να βγάλει τη ριγανη.. 

Θέλω να καταλήξω ότι γενικά αν υπάρχουν δυσκολίες στο φαγητό δεν έχει να κάνει μόνο με το βάρος η αν είναι ένα παιδί χειριστικο, ίσως υπάρχουν κ άλλες αιτίες που κάνουν το παιδί να δείχνει ετσι αλλά ίσως πραγματικά το παιδί να δυσκολευται εκείνη την ώρα κ απλα αυτός να είναι ο τρόπος του να το δείξει.. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αλεσμένα τρώει μόνο τα φρούτα(τις τελευταίες μέρες δεν την αγγίζει)..όλα τα υπόλοιπα τα τρώει σε κομμάτια.αλλες φορές μεγάλες μπούκιες κ άλλες μικρότερες αν είναι φαγητό που δεν της αρέσει...τρώει κρέας ψάρι ευχάριστα.τελευταια δεν τρώει τον αρακά ή τρώει τις φακές με δυσκολία, ενώ ήτανε φαγητα που τα έτρωγε  ευκολα.δεν τρώει πχ ντομάτα ενώ παλιότερα την έτρωγε γενικά δοκιμάζει δύσκολα κ δεν αγαπά καθολου τα γλυκά..από μωρό είχε σκαμπανεβάσματα με το φαγητό κ αυτό με έκανε να την κυνηγαω κ να την πιέζω..συμφωνώ σε πολλά με τη chrysoum κ πιστεύω ότι όντως το παιδί δεν έχει υγιή σχέση με το φαγητό..αυτό θέλω να διορθώσω, αν διορθώνεται δηλ..ειναι 15.500κιλα 

Η κατάσταση με τον εμετό ξεκίνησε πριν 1.5 μήνα κ κάνει όταν την πιέζω να φάει λίγο ακόμη ή να φάει τη φρουτοκρεμα πού δεν της αρέσει.Ειναι τροφές που τις καταπίνει σε χρόνο ρεκόρ κ άλλες που μασάει αρκετή ωρα κ είναι σαν να τρώει από αγγαρεία..όλες οι απόψεις δέκτες!

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, dama87 said:

Αλεσμένα τρώει μόνο τα φρούτα(τις τελευταίες μέρες δεν την αγγίζει)..όλα τα υπόλοιπα τα τρώει σε κομμάτια.αλλες φορές μεγάλες μπούκιες κ άλλες μικρότερες αν είναι φαγητό που δεν της αρέσει...τρώει κρέας ψάρι ευχάριστα.τελευταια δεν τρώει τον αρακά ή τρώει τις φακές με δυσκολία, ενώ ήτανε φαγητα που τα έτρωγε  ευκολα.δεν τρώει πχ ντομάτα ενώ παλιότερα την έτρωγε γενικά δοκιμάζει δύσκολα κ δεν αγαπά καθολου τα γλυκά..από μωρό είχε σκαμπανεβάσματα με το φαγητό κ αυτό με έκανε να την κυνηγαω κ να την πιέζω..συμφωνώ σε πολλά με τη chrysoum κ πιστεύω ότι όντως το παιδί δεν έχει υγιή σχέση με το φαγητό..αυτό θέλω να διορθώσω, αν διορθώνεται δηλ..όλες οι απόψεις δεκτες.ειναι 15.500κιλα 

αφου τρωει κρεας και ψαρι τι αλλο θελεις? τα παιδια σε αυτη την ηλικια συχνα τρωνε πολυ λιγα πραγματα, εισαι τυχερη που ειναι κρεας και ψαρι και οχι πχ. μακαρονια και πατατες τηγανητες. δεν ξερω ποιο θα επρεπε να ειναι το βαρος στην ηλικια της αλλα δεν μου ακουγεται και πολυ λιγο. παντως ειναι μια ηλικια που δεν ειναι περιεργο αυτο που συμβαινει, αν τρωει κρεας και ψαρι φιαχνε της αυτα και συνοδευε τα με κατι διαφορετικο καθε φορα και καποια στιγμη θα το φαει και το αλλο, μπορει να ειναι σε ενα χρονο αλλα δεν τρεχει και τιποτα, νομιζω οτι αυτο περι υγιους σχεσης με το φαγητο ειναι μεγαλη υπερβολη σε αυτη την ηλικια που ειναι ολο καπριτσια και ειναι και αναμενομενα αυτα τα καπριτσια. όσο για το "δοκιμαζει δυσκολα" κι αυτο τελειως αναμενόμενο για τριχρονο. χωρις να ξερω αλλες λεπτομερειες, εφοσον τρωει αυτα που της αρεσουν και εφοσον τυχαινει να ειναι και τα βασικα που πρεπει να τρωει ενα μικρο παιδι για υγιη αναπτυξη, προσωπικα δεν θα προβληματιζομουν τόσο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, dama87 said:

Αλεσμένα τρώει μόνο τα φρούτα(τις τελευταίες μέρες δεν την αγγίζει)..όλα τα υπόλοιπα τα τρώει σε κομμάτια.αλλες φορές μεγάλες μπούκιες κ άλλες μικρότερες αν είναι φαγητό που δεν της αρέσει...τρώει κρέας ψάρι ευχάριστα.τελευταια δεν τρώει τον αρακά ή τρώει τις φακές με δυσκολία, ενώ ήτανε φαγητα που τα έτρωγε  ευκολα.δεν τρώει πχ ντομάτα ενώ παλιότερα την έτρωγε γενικά δοκιμάζει δύσκολα κ δεν αγαπά καθολου τα γλυκά..από μωρό είχε σκαμπανεβάσματα με το φαγητό κ αυτό με έκανε να την κυνηγαω κ να την πιέζω..συμφωνώ σε πολλά με τη chrysoum κ πιστεύω ότι όντως το παιδί δεν έχει υγιή σχέση με το φαγητό..αυτό θέλω να διορθώσω, αν διορθώνεται δηλ..ειναι 15.500κιλα 

Η κατάσταση με τον εμετό ξεκίνησε πριν 1.5 μήνα κ κάνει όταν την πιέζω να φάει λίγο ακόμη ή να φάει τη φρουτοκρεμα πού δεν της αρέσει.Ειναι τροφές που τις καταπίνει σε χρόνο ρεκόρ κ άλλες που μασάει αρκετή ωρα κ είναι σαν να τρώει από αγγαρεία..όλες οι απόψεις δέκτες!

 

επισης τωρα ειδα στις καμπυλες οτι το βαρος της ειναι πανω απο τον μεσο ορο για την ηλικια της οποτε πραγματικα θεωρω οτι αγχωνεσαι χωρις λόγο και δεν πρεπει να (κατα)πιεζεις το παιδι με το φαγητο. εφόσον το βαρος της ειναι καλο και παιρνει σιδηρο επό το κρεας, μονο κακο της κανεις με το να την πιεζεις. όλες οι πρπτασεις που σου ειπε η @λουκουμαδάκι μου φαινονται πολυ καλες

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, dama87 είπε:

Αλεσμένα τρώει μόνο τα φρούτα(τις τελευταίες μέρες δεν την αγγίζει)..όλα τα υπόλοιπα τα τρώει σε κομμάτια.αλλες φορές μεγάλες μπούκιες κ άλλες μικρότερες αν είναι φαγητό που δεν της αρέσει...τρώει κρέας ψάρι ευχάριστα.τελευταια δεν τρώει τον αρακά ή τρώει τις φακές με δυσκολία, ενώ ήτανε φαγητα που τα έτρωγε  ευκολα.δεν τρώει πχ ντομάτα ενώ παλιότερα την έτρωγε γενικά δοκιμάζει δύσκολα κ δεν αγαπά καθολου τα γλυκά..από μωρό είχε σκαμπανεβάσματα με το φαγητό κ αυτό με έκανε να την κυνηγαω κ να την πιέζω..συμφωνώ σε πολλά με τη chrysoum κ πιστεύω ότι όντως το παιδί δεν έχει υγιή σχέση με το φαγητό..αυτό θέλω να διορθώσω, αν διορθώνεται δηλ..ειναι 15.500κιλα 

Η κατάσταση με τον εμετό ξεκίνησε πριν 1.5 μήνα κ κάνει όταν την πιέζω να φάει λίγο ακόμη ή να φάει τη φρουτοκρεμα πού δεν της αρέσει.Ειναι τροφές που τις καταπίνει σε χρόνο ρεκόρ κ άλλες που μασάει αρκετή ωρα κ είναι σαν να τρώει από αγγαρεία..όλες οι απόψεις δέκτες!

 

 

Αν δεν είναι εξαιρετικά ψηλή εκ γενετής, δεν είναι λίγο το βάρος, για να ανησυχείς ότι δεν τρώει. Και εφόσον γενικά τρώει (δεν έχει θέμα με κομμάτια ή διαφορετικές υφές δηλαδή), θα έλεγα να αρχίσεις να την αντιμετωπίζεις σαν "μεγάλη". Τις δίνεις τα γεύματά της στην κανονική τους μορφή, αν δεν τρώει το μαζεύεις και το ξανασερβίρεις σε μσή-μία ώρα (το ίδιο, αρκεί να υπάρχει μια ποικιλία στο πιάτο) και την αφήνεις να διαλέξει  τι θα φάει και πόσο.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω.Με ανησυχεί που έκοψε τη φρουτοκρεμα ,είναι η αλήθεια ,αλλά από την άλλη είναι ευκαιρία να τα δοκιμάσει στην κανονική τους μορφή..Ελπίζω με λίγη προσπάθεια να τα καταφέρουμε..Μέχρι στιγμής είναι αρνητική και ας βλέπει πχ τον αδερφό της να τρώει πεπόνι σε κομματάκια! Θα σταματήσω να την κυνηγαω κ να την πιέζω κ ας τρώει όσο θέλει, από τη στιγμή που δεν είναι εντελώς νηστικη.Γυριζουμε σπίτι μας αύριο μετά από παρατεταμένες διακοπές πότε στη μαμά μου κ πότε στην πεθερά μου.Ευλεπιστω ότι θα βρούμε γρήγορα τους παλιούς μας ρυθμούς!

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω ότι δεν αποκλείεται να σιχάθηκε τη φρουτοκρεμα κυριολεκτικά πια -3 ολόκληρα χρόνια κάθε μέρα το ιδιο φαΐ- και να την κάνει εμετό. 

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τις προηγούμενες. Σε απλά ελληνικά, το πιθανότερο είναι να είσαι υπερβολικά προσηλωμένη στο να την ταϊζεις σύμφωνα με κάποιο πρόγραμμα και μια ποσότητα που εσύ κρίνεις απαραίτητα, παρά το παιδί να είναι "δύσκολο" με το φαγητό.

 

Δεν χρειάζεται να τρώει όλα όσα θέλεις και στην ποσότητα που εσύ κρίνεις, για να είναι υγιής. Και δεν χρειάζεται να τρώει ΚΑΘΕ μέρα, την ίδια ποσότητα, από τα ίδια γεύματα για να είναι χορτάτη. Οπως κι ένας ενήλικας και ίσως πολύ περισσότερο μπορούν και τα παιδιά, την μια μέρα να τρώνε διπλάσιο πρωινό από την προηγούμενη ή μια μέρα να μην φάνε καθόλου βραδυνό ή την μια μέρα να καταπιούν όλο το μεσημεριανό και την άλλη να πάρουν μια μπουκιά και να το παρατήσουν.

 

Προσωπικά προτιμώ πλέον, να μου ζητήσει το παιδί να φάει. Να αισθανθεί πείνα και να πει "μαμά, πεινάω - τί έχουμε να φάμε;".

Καλύτερα ένα άδειο στομάχι, παρά ένα παραγεμισμένο. Από άποψη υγείας, τα γεμάτα στομάχια είναι επικίνδυνα, όχι αυτά που μένουν που και που άδεια. Κανένα παιδί και κανένας ενήλικας, δεν πρόκειται να πάθει κάτι, επειδή θα χάσει μερικά γεύματα.

 

Οταν το παιδί φτάνει να κάνει εμετό, είναι ΒΕΒΑΙΟ ότι ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΤΑΙΣΕΙΣ ΑΛΛΟ. Ο εμετός είναι κατάσταση εκτάκτου ανάγκης για το σώμα. Δεν είναι μικρής σημασίας για να το προσπερνάς. Κάνε ένα βήμα πίσω και άσε το παιδί να φάει τόσο όσο αισθάνεται καλά και αν έχει ακόμη τα αισθητήρια, δεν θα φάει τόσο ώστε να οδηγηθεί σε εμετό. 

 

Είναι και ζήτημα σεβασμού και αξιοπρέπειας για το παιδί, να μπορεί να τραφεί μόνο του, να ελέγχει τί μπαίνει στο στόμα του, να κρίνει και να εκτιμά τί γεύσεις θα δοκιμάσει,  να έχει το χρόνο, την ηρεμία και την ικανότητα να καταλάβει το αίσθημα κορεσμού και να κατεβάσει το πιρούνι του, όταν χορτάσει. 

 

Ηρέμησε και κάνε ένα βήμα πίσω. Σε λίγες μέρες θα καμαρώνεις το παιδί σου για την αυτονομία του και την ικανότητα του να τρέφεται μόνο του. 

Link to comment
Share on other sites

Κ κάτι άλλο που θέλω να προσθέσω εγώ, να αφήνεις το παιδί να τρώει μόνο του κ ας τρώει με τα χέρια μπορεί να σου φαίνεται "μεγάλο" πλέον αλλά με αυτόν τον τρόπο μαθαίνουν τα παιδιά κ γνωρίζουν το φαγητό   κ ας λερώνει.. (κουραστικό το καθάρισμα μετά συμφωνώ πολύ κουραστικό..) ακόμα κ το γιαούρτι ας το ρουφάει με τα δάχτυλα της νιώθουν τόσο όμορφα με αυτή την αυτονομία που καθώς μεγαλώνουν έχουν ξεπεράσει αυτό το αναπτυξιακό στάδιο κ μαθαίνουν να χρησιμοποιούν σωστά το πιρούνι κ το κουτάλι.. Είναι απίστευτο πως εξελίσσονται τα παιδιά καθώς μεγαλώνουν... 

Link to comment
Share on other sites

Ειχα διαβασει καποτε σε κειμενο της Ντολτο οτι τα παιδια που κανουν ευκολα εμετό,  τους λειπει η αγκαλια περισσότερο. Δεν ξερω αν στέκει,  ειπα να σας το γράψω μηπως και πειραματιστείτε ,γενικα την εμπιστεύομαι τη Ντολτο και ακολουθώ τις συμβουλές της. Λιγότερη επικριση περισσότερη αγκαλια, αυτο δηλαδη.

Εγω πιστευω πολυ πως ολα τα καπριτσια των παιδιων προέρχονται απο συναισθηματικές ανωμαλιες. Εγω δλδ δινω εκει βαρύτητα παρα σε ολα τα αλλα. Πιστευω ειναι η πηγή 

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ πάντως θεωρώ ότι η σχέση ε το φαγητό δεν  πρέπει να γίνεται πιεστικά από την πλευρά του γονιού ούτε χειριστικά παό την πλευρά του παιδιού.

 Από βάρος καλά μου φαίνετια η μικρούλα σου, αν κρίνω από το δικό μου που πχ εδώ και ένα χρόνο δεν έχει βάλει ούτε γραμμάριο πάνω του και είναι στα κατώτερα επίπεδα.

Σε συζητήσεις όμως με τον παιδίατρο, μας είπε ότι αν το παιδί τρώει ισορροπημένα δνε πρέπει να ανησυχούμε. Εμένα πχ τρώει από όλα αλλά σχετικά λίγο, βέβαια δεν παίρνει γραμμάριο διότι δεν κάθεται ούτε μισό λεπτό μέσα στη μέρα. Κάποια στιγμή όμως ξεκίνησε πχ να μην τρώει φαγητά όταν έβλεπε ότι αυτό μας έκανε να του κάνουμε χατήρια ή να του δίνομε μπισκοτάκια κτλ. Έ, κάπου εκεί το κόψαμε. Αυτό είναι το φαγητό, αν θες το τρως, αν δεν θες δεν το τρως. Μάλιστα κανα δυο φορές που δεν το έφαγε, του είπα αν δεν το θες, θα το φάω εγώ. Και πράγματι του έφαγα όλο το φαγητό του από το πιάτο, πήρα το πιάτο και το πήγα για πλύσιμο. Και μετά του ειπα είσαι εντάξει, πήγαινε να παίξεις. Ε, μια, δυο, δεν το ξαναέκανε.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Belmar είπε:

Κι εγώ πάντως θεωρώ ότι η σχέση ε το φαγητό δεν  πρέπει να γίνεται πιεστικά από την πλευρά του γονιού ούτε χειριστικά παό την πλευρά του παιδιού.

 Από βάρος καλά μου φαίνετια η μικρούλα σου, αν κρίνω από το δικό μου που πχ εδώ και ένα χρόνο δεν έχει βάλει ούτε γραμμάριο πάνω του και είναι στα κατώτερα επίπεδα.

Σε συζητήσεις όμως με τον παιδίατρο, μας είπε ότι αν το παιδί τρώει ισορροπημένα δνε πρέπει να ανησυχούμε. Εμένα πχ τρώει από όλα αλλά σχετικά λίγο, βέβαια δεν παίρνει γραμμάριο διότι δεν κάθεται ούτε μισό λεπτό μέσα στη μέρα. Κάποια στιγμή όμως ξεκίνησε πχ να μην τρώει φαγητά όταν έβλεπε ότι αυτό μας έκανε να του κάνουμε χατήρια ή να του δίνομε μπισκοτάκια κτλ. Έ, κάπου εκεί το κόψαμε. Αυτό είναι το φαγητό, αν θες το τρως, αν δεν θες δεν το τρως. Μάλιστα κανα δυο φορές που δεν το έφαγε, του είπα αν δεν το θες, θα το φάω εγώ. Και πράγματι του έφαγα όλο το φαγητό του από το πιάτο, πήρα το πιάτο και το πήγα για πλύσιμο. Και μετά του ειπα είσαι εντάξει, πήγαινε να παίξεις. Ε, μια, δυο, δεν το ξαναέκανε.

Χαχα εμένα πάντως αυτό με το να της τρώω το φαγητό δεν πιάνει, την ρωτάω θες να φας? Μου λέει όχι, της λέω να το φάω εγώ δλδ? Μου απαντάει καταφατικά κ είμαστε όλοι χαρούμενοι!!!! :P

 

Πάντως συμφωνώ μαζί σου στην τοποθέτηση σου!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...