Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τμήμα Ενταξης μαθητών με Μαθησιακές Δυσκολίες σε Δημόσιο Σχ.


Recommended Posts

Καλη μου Ειρηνη, επισημη τουλαχιστον φορμα του υπουργειου δεν εχει πεσει στην αντιληψη μου. Ομως οπως προανεφερα καποια Κεδδυ ή καποιοι σχολικοι συμβουλοι για να βοηθησουν τους δασκαλους εχουν καποιες δικες τους φορμες π.χ

Αυτη ειναι του πρωην κδαυ των Τρικαλων

 

Αυτο ειναι του σχολικου συμβουλου του Πειραια

 

Αν ψαξεις, αναλογα την περιοχη θα βρεις και αλλες τετοιες διαφορετικες

Οπως βλεπεις επαφιεται στην καλη θεληση καποιου σωστου συμβουλου ή καποιου επιστημονα του ΚΕΔΔΥ να βοηθησει τους δασκαλους να συμπληρωσουν την εκθεση.

Εγω μεχρι τωρα εχω κανει δεκαδες παραπομπες με παιδαγωγικη εκθεση δικη μου και ποτε το κεδδυ της περιοχης μου δε μου τις αρνηθηκε και μαλιστα μου εχουν πει οτι τους βοηθα και πολυ γιατι α) ξερουν ακριβως τι να αξιολογησουν β) διασταυρωνουν στοιχεια και γ) ειναι ειναι πολυ λεπτομερεις . Με λιγα λογια αν εξαιρεσεις το χρονικο διαστημα που περιμενουν οι γονεις ποτε δεν ειχαμε προβλημα με το ΚΕΔΔΥ της περιοχης και παντα δεχονταν κανονικα τις παιδαγωγικες μας εκθεσεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


 

 

Χμμμμμμμ!Εμένα από το δικό μου σχολείο μου είπαν ότι πρέπει να δώσω αυτή την φόρμα και πίστεψα ότι είναι του υπουργείου...για άλλες δεν ξέρω!Σίγουρα δεν ήταν κάποιο τυχαίο χαρτί...θα ψάξω να την βρω γιατί την έχω στα χαρτιά μου σίγουρα!

Θέλω να σημειώσω ότι ο μαθητής για τον οποίο συμπλήρωσα την φόρμα και την πήγανε οι γονείς στο ΚΕΔΔΥ τον περασμένο Οκτώβρη, έκλεισαν ραντεβού για να δουν το παιδί τέλη του 2010...όχι εξαιρετικά άμεση ανταπόκριση.

Link to comment
Share on other sites

Eτσι δυστυχως ειναι. Η αναμονη ειναι τεραστια. Στο δικο μας ΚΕΔΔΥ εχει αναμονη 10 μηνες περιπου αλλα εχω ακουσει οτι υπαρχει και ΚΕΔΔΥ που μπορει να ξεπερασεις και τον εναμιση χρονο, δυστυχως.

Link to comment
Share on other sites

Στο κοντινο μου οικογενειακο περιβαλλον, εχω παιδι που εφυγε απο το δημοσιο γιατι δεν μπορουσε να ανταπεξελθει στις απαιτησεις του δημοσιου σχολειου (και αυτο πριν το νεο συστημα, φανταστειτε τι θα γινοταν με το νεο) και πηγε σε ιδιωτικο.

Το δικο μας δημοσιο δεν εχει τμημα ενταξης ή κατι τετοιο. Στην αρχη της χρονιας η διευθυντρια ειχε ζητησει χαρτια απο παιδια που κανουν λογοθεραπεια κτλ για να τα καταθεσει και να μπορεσει να ζητησει να υπαρξει στο σχολειο μας τετοιο τμημα. Βασικα θα ειναι τμημα που θα λειτουργει παραλληλα με την ταξη, ενισχυτικη διδασκαλια. Απ οτι μας ειπε αυτο θα γινει με την νεα σχολικη χρονια.

Προσωπικα μου φαινεται απαραδεκτο να δινεις σε ιδιωτικο σχολειο τοσα χρηματα και να μην μπορουν να βοηθησουν το παιδι και απλα να σου λενε οτι πρεπει να το παρεις.... Απαραδεκτο.

Link to comment
Share on other sites

To καθε ιδιωτικο σχολειο έχει τη δικη του φιλοσοφια και το πηγαινεις το παιδι σου γιατι συμφωνεις με αυτη δηλ. το σχολειο σου προτεινει ενα εκπαιδευτικο προγραμμα και αν το δεχεσαι συμφωνεις.

Σου λεει αυτα προσφερω. Αν θες το φερνεις αν θες δεν το φερνεις.

Δε σε υποχρεωνει κανεις και οι εκπαιδευτικοι του δεν πληρωνονται απο τα κρατικα ταμεια.

Ειναι μια ιδιωτικη συμφωνια.

Το δημοσιο σχολειο ομως ειναι σχολειο για ολα τα παιδια γιατι εχει φτιαχτει απο τα χρηματα που δινουμε ολοι μας αρα θα πρεπει να φροντιζει το κρατος να τηρει τους νομους που λεει οτι ολοι οι μαθητες πρεπει να εχουν ισες ευκαιριες στην εκπαιδευση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνω οτι το δημοσιο σχολειο ειναι να προσφερει το καλυτερο στα παιδια μας.

Οπως επισης ξερω οτι το νεο συστημα δημιουργησε ενα σωρο προβληματα στα παιδια με αποτελεσμα να εχουν γεμισει ολα τα ειδικα κεντρα!!!!

Διαφωνω ομως προς τα ιδιωτικα σχολεια. Ειναι υποχρεωμενα και αυτα να προσφερουν το καλυτερο στα παιδια μου. Στα ιδιωτικα δεν πανε μονο οι καλοι μαθητες. Δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να υπαρχει αυτος ο ρατσισμος. Σε πληρωνω κυριε και εισαι υποχρεωμενος να μαθεις γραμματα στο παιδι μου. Επισης στα ιδιωτικα πληρωνουμε και την ενισχυτικη διδασκαλια (οχι εγω γιατι τα δικα μου πανε σε δημοσιο και παροτι δεν εχουμε ακομη ενισχυτικη, η δασκαλα του μικρου μου που εχουμε τα θεματακια μας, ειναι αυτο που λεμε εκπαιδευτικος. Προσπαθει με ολα τα μεσα να βοηθησει το παιδι μου.

Link to comment
Share on other sites

Please τα φώτα σας! Ο γιος μου είναι 6 (τελειώνει το νηπιαγωγείο και οι νηπιαγωγοί μου συνέστησαν να ζητήσουμε βοήθεια από ειδικό γιατί ενώ είναι έξυπνος, καλός στο λόγο, δε συγκεντρώνεται και δεν κάθεται να κάνει τις εργασίες που του βάζουν (ζωγραφιές, κατασκευές ή ότι άλλο πρέπει να κάνουν) και σηκώνεται να δει τι κάνουν τα άλλα παιδιά (προφανώς αν κάνουν κάτι πιο ενδιαφέρον). Χαρακτηριστικά η νηπιαγωγός μου είπε ότι προκειμένου να καθήσει και να κάνει την εργασία του,κάθεται η ίδια δίπλα του και τον κρατάει από το χέρι για να μην σηκωθεί. Αναγκάζεται να μην τον αφήσει να βγει διάλειμμα ή να φάει το δεκατιανό του για να κάνει την εργασία που του έχει βάλει και τότε την κάνει αμέσως. Μου είπε ότι μίλησε με την ειδικό (παιδοψυχολόγο ή ειδικό παιδαγωγό δεν διευκρίνησε) που είναι στο σχολείο για τα παιδιά και της είπε ότι θα έχει πρόβλημα το παιδί στην 1η δημοτικού, δε θα αφήνει τα άλλα παδιά να παρακολουθήσουν το μάθημα και ότι θα πρέπει να κάνουμε κάτι. Εγώ απευθύνθηκα αμέσως στο Κέντρο Ψυχικής Υγείας της Αγίας Παρασκευής-Χαλανδρίου που είναι κοντά μας και μου κλείσανε ραντεβού για τέλη Ιουνίου 2010. Διαβάζοντας όμως τα προηγούμενα posts για ραντεβού μετά από ένα-ενάμιση χρόνο προβληματίζομαι: απευθύνθηκα σε σωστό μέρος ή πρέπει να απευθυνθώ αλλού; Η νηπιαγωγός δε μου έδωσε κάποιο χαρτί που να με παραπέμπει κάπου και η γραμματέας που έκλεισα το ραντεβού στο ΚΨΥ μου ζήτησε μόνο να της περιγράψω τηλεφωνικά το πρόβλημα, όχι κάποιο παραπεμπτικό. Το ραντεβού που μου κλείσανε μετά από 1-1,5 μήνα είναι άραγε μόνο για να καταγράψουνε την περίπτωση και μετά θα μας κλείσουνε και εμάς ραντεβού για τον επόμενο χρόνο; Κάνουν την ίδια δουλειά στο ΚΨΥ και στο ΚΔΆΥ ή διαφορετική;

Συγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα, αλλά τώρα ξεκινάω να ψάχνω το θέμα και δε γνωρίζω τίποτα. Πιθανόν ο γιος μου να έχει το σύνδρομο διάσπασης προσοχής και ελαφρά υπερκινητικότητα, σύμφωνα με αυτά που έχω διαβάσει στο internet. Πιστεύετε ότι απευθύνθηκα στο σωστό κέντρο ή όχι; Ευχαριστώ εκ' των προτέρων!:)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω οτι το δημοσιο σχολειο ειναι να προσφερει το καλυτερο στα παιδια μας.

Οπως επισης ξερω οτι το νεο συστημα δημιουργησε ενα σωρο προβληματα στα παιδια με αποτελεσμα να εχουν γεμισει ολα τα ειδικα κεντρα!!!!

Διαφωνω ομως προς τα ιδιωτικα σχολεια. Ειναι υποχρεωμενα και αυτα να προσφερουν το καλυτερο στα παιδια μου. Στα ιδιωτικα δεν πανε μονο οι καλοι μαθητες. Δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να υπαρχει αυτος ο ρατσισμος. Σε πληρωνω κυριε και εισαι υποχρεωμενος να μαθεις γραμματα στο παιδι μου. Επισης στα ιδιωτικα πληρωνουμε και την ενισχυτικη διδασκαλια (οχι εγω γιατι τα δικα μου πανε σε δημοσιο και παροτι δεν εχουμε ακομη ενισχυτικη, η δασκαλα του μικρου μου που εχουμε τα θεματακια μας, ειναι αυτο που λεμε εκπαιδευτικος. Προσπαθει με ολα τα μεσα να βοηθησει το παιδι μου.

 

Αποψη μου για τα θεραπευτικα ιδιωτικα κεντρα ειναι οτι δημιουργηθηκαν απο μια αναγκη που δεν καλυπτε το δημοσιο δηλ. τα τελευταια χρονια ολο και περισσοτεροι γονεις εχουν αρχισει να μη συμβιβαζονται με αυτο που ελεγαν παλια "δεν παιρνει τα γραμματα" και θελουν να βοηθησουν τα παιδια τους και δε μιλαμε μονο για μαθησιακες δυσκολιες αλλα και για νοητικη υστερηση ή αυτισμο για τα οποια παλιοτερα δεν υπηρχαν καν σχολεια.

Επειδη λοιπον οι δημοσιοι φορεις δε διαθετουν χρηματα για την εκπαιδευση αυτων των παιδιων ηρθαν οι ιδιωτες. Τωρα αν με ρωτησεις αν κανουν σωστη δουλεια θα σου απαντησω. Παντου υπαρχουν τα παντα. Δηλαδη υπαρχουν και οι σωστοι επιστημονες και οι εμποροι και οι εκμεταλλευτες και αυτοι που φυτοζωουν γιατι προσφερουν εργο απο τη ψυχη τους.

Οσοναφορα τα ιδιωτικα σχολεια νομιζω οτι ειναι ιδιωτικος τομεας. αρα επιλεγουν τις παροχες τους π.χ. αλλο σχολειο λεει οτι ειναι σχολειο επιδοσεων και παιρνει παιδια που εχουν αρκετες δεξιοτητες. αλλο σου λεει οτι ειναι εμπορικη επιχειρηση , παιρνει ολα τα παιδια και σε γδερνει πουλωντας εξτρα υπηρεσιες. Θεωρω οτι ειναι ιδιωτικος τομεας και επιλεγεις κ.ο.κ. Αν δεν σε ικανοποιει αυτο που δινει δε σε υποχρεωνει κανεις να πας. Ειναι οπως ολος ο ιδιωτικος τομεας. Πηγαινεις εκει που θεωρεις οτι θα εχεις καλυτερες υπηρεσιες με χαμηλοτερο κοστος.

Οσο για τους δασκαλους πιστευω οτι ειναι θεμα προσωπικοτητας. Αν εισαι ευσυνειδητος ειτε εργαζεσαι στον ιδιωτικο τομεα ειτε στο δημοσιο θα σταθεις διπλα στο παιδι και θα το στηριξεις.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση πως στο ΚΔΑΥ έχει μεγάλο χρόνο αναμονής και γι' αυτό το λόγο παραπέμπουν στο ΚΨΥ. Η βεβαίωση που μπορεί να πάρει κάποιος και από τους δύο φορείς έχει ισχύ στο σχολείο.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

pchg είπε:
Please τα φώτα σας! Ο γιος μου είναι 6 (τελειώνει το νηπιαγωγείο και οι νηπιαγωγοί μου συνέστησαν να ζητήσουμε βοήθεια από ειδικό γιατί ενώ είναι έξυπνος, καλός στο λόγο, δε συγκεντρώνεται και δεν κάθεται να κάνει τις εργασίες που του βάζουν (ζωγραφιές, κατασκευές ή ότι άλλο πρέπει να κάνουν) και σηκώνεται να δει τι κάνουν τα άλλα παιδιά (προφανώς αν κάνουν κάτι πιο ενδιαφέρον). Χαρακτηριστικά η νηπιαγωγός μου είπε ότι προκειμένου να καθήσει και να κάνει την εργασία του,κάθεται η ίδια δίπλα του και τον κρατάει από το χέρι για να μην σηκωθεί. Αναγκάζεται να μην τον αφήσει να βγει διάλειμμα ή να φάει το δεκατιανό του για να κάνει την εργασία που του έχει βάλει και τότε την κάνει αμέσως. Μου είπε ότι μίλησε με την ειδικό (παιδοψυχολόγο ή ειδικό παιδαγωγό δεν διευκρίνησε) που είναι στο σχολείο για τα παιδιά και της είπε ότι θα έχει πρόβλημα το παιδί στην 1η δημοτικού, δε θα αφήνει τα άλλα παδιά να παρακολουθήσουν το μάθημα και ότι θα πρέπει να κάνουμε κάτι. Εγώ απευθύνθηκα αμέσως στο Κέντρο Ψυχικής Υγείας της Αγίας Παρασκευής-Χαλανδρίου που είναι κοντά μας και μου κλείσανε ραντεβού για τέλη Ιουνίου 2010. Διαβάζοντας όμως τα προηγούμενα posts για ραντεβού μετά από ένα-ενάμιση χρόνο προβληματίζομαι: απευθύνθηκα σε σωστό μέρος ή πρέπει να απευθυνθώ αλλού; Η νηπιαγωγός δε μου έδωσε κάποιο χαρτί που να με παραπέμπει κάπου και η γραμματέας που έκλεισα το ραντεβού στο ΚΨΥ μου ζήτησε μόνο να της περιγράψω τηλεφωνικά το πρόβλημα, όχι κάποιο παραπεμπτικό. Το ραντεβού που μου κλείσανε μετά από 1-1,5 μήνα είναι άραγε μόνο για να καταγράψουνε την περίπτωση και μετά θα μας κλείσουνε και εμάς ραντεβού για τον επόμενο χρόνο; Κάνουν την ίδια δουλειά στο ΚΨΥ και στο ΚΔΆΥ ή διαφορετική;

Συγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα, αλλά τώρα ξεκινάω να ψάχνω το θέμα και δε γνωρίζω τίποτα. Πιθανόν ο γιος μου να έχει το σύνδρομο διάσπασης προσοχής και ελαφρά υπερκινητικότητα, σύμφωνα με αυτά που έχω διαβάσει στο internet. Πιστεύετε ότι απευθύνθηκα στο σωστό κέντρο ή όχι; Ευχαριστώ εκ' των προτέρων!:)

 

Καλη μου, το κεντρο ψυχικης υγιεινης ανηκει στο υπουργειο υγειας- προνοιας ενω το κδαυ(νυν κεδδυ) στο υπουργειο παιδειας γι'αυτο απαιτειται και παιδαγωγικη εκθεση απο τον εκπαιδευτικο . Σκοπος ειναι να παρεις μια πρωτη διαγνωση για να δεις τι θα προσφερεις στο παιδι οποτε οσο πιο γρηγορα τοσο το καλυτερο. Απ'οτι αναφερεις (αδυναμια συγκεντρωσης, μη ολοκληρωση των εργασιων, συνεχως διακοπτει, δεν ακολουθει οδηγιες) παρουσιαζει χαρακτηριστικα ΔΕΠΥ γι'αυτο δες εδω

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=34698

 

και κανε και μια αιτηση να αξιολογησει το παιδι το ΕΙΔΙΚΟ ΙΑΤΡΕΙΟ για τη δεπυ που ειναι στο Παιδων  

Η κ Κορπα ειναι κορυφη στη διάγνωση της ΔΕΠΥ.

Δες και εδω που ειναι ο συλλογος ατομων με ΔΕΠΥ και γονεως που εχουν παιδια με ΔΕΠΥ

http://www.adhdhellas.org/

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Kel στο ΚΨΥ δεν κάνουν κάτι μετά τη διάγνωση; Νόμιζα ότι θα κάναμε εκεί κάποιες συνεδρίες στη συνέχεια για την αντιμετώπιση του προβλήματός μας. Θα πρέπει άραγε να απευθυνθώ στη συνέχεια αλλού; Τι χρονικό διάστημα αναμονής έχουν στο Ειδικό Ιατρείο για ΔΕΠΥ; Αναγνωρίζεται από το σχολείο η διάγνωση από αυτό;

Ευχαριστώ Kel και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Aναλογα το ΚΨΥ . Σε καποια εχουν προσωπικο που θα αφιερωσει λιγο χρονο παραπανω αλλα στα περισσοτερα δεν προλαβαινουν.

Το πιο πιθανον ειναι να απευθυνθεις στο ταμειο σου με αυτο το χαρτι για να σου γραψει ωρες για ειδικο κεντρο.

Το Ειδικο Ιατρειο εξαρταται η αναμονη . Εχω στειλει παιδι και το πηραν σε δυο εβδομαδες και και ειχα στειλει και παιδι και το πηραν σε 4 μηνες. Δεν βλαπτει να τους παρεις απο Τριτη ενα τηλεφωνακι. Για το σχολειο τουλαχιστον το δημοτικο δεν ειναι υποχρεωτικη η διαγνωση. Αυτο περισσοτερο ειναι για το γυμνασιο που η αξιολογηση εχει αλλες μορφες. Καλο ομως ειναι να ξεκινησεις με τον πιο γρηγορο φορεα για να εχεις μια αξιολογηση να δειξεις στη δασκαλα για να μπορειτενα συνεργαστειτε σε μια κοινη βαση . Και οταν ερθει η ωρα πας και στο ΚΕΔΔΥ.

Με λιγα λογια για το ταμειο σου και για αρχη το ΚΨΥ ειναι ΟΚ. Αναγκαστικα ομως καποια στιγμη θα περασεις απο το ΚΕΔΔΥ οποτε κλεισε ραντεβου απο τωρα .

Link to comment
Share on other sites

Γιατι καλε ελεγχο θα σου κανουν? Αξιολογησε πρωτα το παιδι για να ξερεις τι σου γινεται και μετα περιμενε και την αναμονη στο ΚΕΔΔΥ γιατι και αυτο ειναι απαραιτητο αν καποια στιγμη π.χ. χρειαστεις δασκαλο παραλληλης στηριξης ή πέσεις σε δασκάλα που "δε θελει να καταλαβει"

Link to comment
Share on other sites

Μια συμβουλή απο ένα παιδι με δυσλεξία που κατάφερε να σπουδάσει και να είναι πλέον εκπαιδευτικός. Όταν μου διαγνώστικε δυσλεξία στο δημοτικό η έννοια αυτή ακόμα και από τους ίδιους τους δασκάλους ήταν συνώνυμη της νοητικής στέρησης. Εκτός απο τη βοήθεια αντιμετώπισης του προβλήματος πρέπει να δωθεί ιδιαίτερη έμφαση στο τρόπο συμπεριφοράς προς το παιδί και απο εσάς και απο τους δασκάλους και αργότερα απο τους καθηγητές. Επειδή τη συμπεριφορά τον τρίτων δεν μπορεί κανένας να την ελέγξει , είναι πάρα μα πάρα πολύ σημαντικό το παιδί να κατανοήσει τι έχει, ώστε να μην επιτρέψει απο κανέναν να το πληγώσει και εσύ ως γονέας να του τονίζεις συνεχώς τι μπορεί να κάνει και όχι τι δεν μπορεί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Dim Rous πολυ σημαντικο το θεμα που εθεσες. Η αληθεια ειναι οτι κανενα προγραμμα αποκαταστασης ή ενισχυτικης δεν εχει αποτελεσμα αν δεν συνοδευεται απο ψυχολογικη υποστηριξη για τα παιδια, συμβουλευτικη των γοενων και ενημερωση των εκπαιδευτικων

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

εμεις εχουμε ενα θεμα με το ανηψιο μου και ειναι το εξης: το παιδι εχει μια καθυστερηση στον λογο του , δεν μπορει να περιγραψει σαν τα αλλα παιδια της ηλικιας του , τα παιει παραπολυ καλα με την αριθμητικη , εχει ελλειψη φαντασιας. περασε απο τα ΚΔΑΥ και μαλλον θα ξαναπει στα νηπια .Πηγε δημοσιο νηπιαγωγειο και ειναι τωρα να παει πρωτη κανονικα .Αλλα ειπαν οι ειδικοι καλυτερα να ξαναπαει νηπια να κερδιισει χρονο .Αν γινει αυτο θα τον παρουν απο το δημοσιο και θα τον παν σε εναν ιδιωτικο που εχουν ηδη επικεξει.κανει απο τα 3 του λογοθεραπεια , εκανε ενα διαστημα και εργοθεραπεια .Τωρα ειπαν στους γονεις τους για εκπαιδευτικο ειδικης αγωγης.Δεν θελουν ομως να τον παν σε σχολειο ειδικης αγωγης γιατι απο οτι ξερουν εκει εχει παιδια με πιο σοβαρα προβληματα και φοβουνται μηπως αντι να τον βοηθησουν κανουν το αντιθετο .Η ερωτηση μου ειναι αν υπαρχουν εκπαιδευτικοι ειδικης αγωγης περαν του ειδικου σχολειου .Οποιος γνωριζει κατι ας με διαφωτισει παρακαλω :-) να σημειωσω οτι το παιδι ειναι στην Θεσσαλονικη

sppJp2.png

 

73j1p2.png

Link to comment
Share on other sites

εμεις εχουμε ενα θεμα με το ανηψιο μου και ειναι το εξης: το παιδι εχει μια καθυστερηση στον λογο του , δεν μπορει να περιγραψει σαν τα αλλα παιδια της ηλικιας του , τα παιει παραπολυ καλα με την αριθμητικη , εχει ελλειψη φαντασιας. περασε απο τα ΚΔΑΥ και μαλλον θα ξαναπει στα νηπια .Πηγε δημοσιο νηπιαγωγειο και ειναι τωρα να παει πρωτη κανονικα .Αλλα ειπαν οι ειδικοι καλυτερα να ξαναπαει νηπια να κερδιισει χρονο .Αν γινει αυτο θα τον παρουν απο το δημοσιο και θα τον παν σε εναν ιδιωτικο που εχουν ηδη επικεξει.κανει απο τα 3 του λογοθεραπεια , εκανε ενα διαστημα και εργοθεραπεια .Τωρα ειπαν στους γονεις τους για εκπαιδευτικο ειδικης αγωγης.Δεν θελουν ομως να τον παν σε σχολειο ειδικης αγωγης γιατι απο οτι ξερουν εκει εχει παιδια με πιο σοβαρα προβληματα και φοβουνται μηπως αντι να τον βοηθησουν κανουν το αντιθετο .Η ερωτηση μου ειναι αν υπαρχουν εκπαιδευτικοι ειδικης αγωγης περαν του ειδικου σχολειου .Οποιος γνωριζει κατι ας με διαφωτισει παρακαλω :-) να σημειωσω οτι το παιδι ειναι στην Θεσσαλονικη

 

Δεν είναι ανάγκη να πάει σε ειδικό σχολείο. Σε κάποια δημόσια Δημοτικά λειτουργεί τμήμα ένταξης μέσα στο "κανονικό" σχολείο. Πάρε τηλέφωνο στη Διευθυνση Πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης της περιοχής σου και ζήτα να μαθεις σε ποιο σχολείο λειτουργεί τμήμα ένταξης ωστε να το γράψετε εκεί το παιδάκι.

Τα τμηματα ενταξης που στεγαζονται στα δημοτικά έχουν δικαίωμα να τα παρακολουθήσουν παιδιά που έχουν περάσει απο το ΚΕΔΔΥ (ΚΔΑΥ), που έχουν δηλαδή εξακριβωμένη ανάγκη. Ο υπεύθυνος, είναι δάσκαλος ειδικής αγωγής.

 

Αυτά φυσικά εφ όσον το παιδακι πάει δημοτικό.

Αν βρείτε Δημοτικό με τμημα ένταξης τελικά πιστευω πως είναι καλύτερα να παει στην Α΄ δημοτικού.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Δεν ειδα σε ποια περιοχή είσαι. Εμείς μένουμε Αθήνα και στο δημοτικό σχολείο μας λειτουργεί το Ειδικό Τμήμα Ένταξης και έχουμε και αρκετά παιδιά σε αυτό. Ωστόσο, η αλήθεια είναι ότι χρειάζεται και δουλειά στο σπίτι, από τους γονείς αν μπορούν, και σε συνεργασία με τη δασκάλα του τμήματος ένταξης και τη δασκάλα της τάξης.

Όντως, η διαδικασία για το χαρτί είναι χρονοβόρα. Συμμαθήτρια της κόρης μου με δυσλεξία δεν το έχει πάρει ακόμη επισήμως το χαρτί. Το κέντρο ειδικής αγωγής που περιγράφουν τα κορίτσια, το οποίο είναι δημόσιο και πηγαίνει η συμμαθήτρια της κόρης μου δεν είναι ακριβώς κοντά μας, ωστόσο είναι και αυτό δημόσιο και πηγαίνει δύο-τρεις φορές την εβδομάδα.

2 παιδιά-Σύζυγος-Δουλειά-Πανεπιστήμιο-Σπίτι

Ωχ θεέ μου, βάλε το χεράκι σου.....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Αν βρείτε Δημοτικό με τμημα ένταξης τελικά πιστευω πως είναι καλύτερα να παει στην Α΄ δημοτικού.

 

το θέμα είναι οτι βάσει νόμου το παιδί δεν επιτρέπεται να παρακολουθεί τμήμα ένταξης απο την Α' Δημοτικού στηριζόμενοι στην άποψη οτι δεν έχουν όλα τα παιδιά τον ίδιο ρυθμό εκμάθησης. Και δεδομένου οτι η μετάβαση απο την προσχολική αγωγή στην σχολική είναι μεγάλη, χρειάζεται να δώσουμε τον απαραίτητο χρόνο. κάποια σχολεία όμως δέχονται για κάποιους μήνες άτυπα κάποια παιδιά προκειμένου να μην χαθεί πολύτιμος χρόνος και δημιουργηθούν μεγάλα κενά. Εξαρτάται απο τον Δ/ντή αλλά και τον Ειδικό παιδαγωγό του Τμήματος Ένταξης

Η λογοθεραπεία είναι απαραίτητη και είναι σημαντικό οι γονείς να μην απογοητεύονται αν δεν βλέπουν άμεσα βελτίωση γιατί είναι μια διαδικασία χρονοβόρα αλλά ιδιαίτερα βοηθητική για το παιδί.

Σαφώς μπορείτε να απευθυνθείτε σε νηπιαγωγείο με τμήμα ένταξης αφού έχετε και τη διάγνωση του ΚΕΕΔΥ (πρώην ΚΔΑΥ) και ίσως να βρείτε μια ικανοποιητική λύση στο δημόσιο σχολείο.

Θα συμφωνήσω οτι αν δεν υπάρχουν άλλα θέματα το ειδικό σχολείο δεν αποτελεί επιλογή, αλλά ασφαλή και επιστημονική άποψη που θα λάβετε υπ' όψιν σας θα προέρχεται απο τον ειδικό που παρακολουθεί το παιδί.

Προσοχή στην επιλογή ιδιωτικού φορέα! Δεν έχουν όλοι οι φορείς την ίδια φιλοσοφία και πολλοί έχουν ως κύριο στόχο το κέρδος!

 

Φιλικά, μια ειδική παιδαγωγός

Link to comment
Share on other sites

Kαλη μου koukkida θα με ενδιεφερε να πληροφορηθω το νομο που λεει οτι τα παιδια της Α' δημοτικου δεν μπαινουν σε τμημα ενταξης γιατι εγω στο σχολειο εχω αξιολογησεις απο ΚΕΔΔΥ για παιδια που ξεκινησαν Α΄δημοτικου οι οποιοι προτειναν ενισχυτικη διδασκαλια σε τμημα ενταξης. Μου κανει εντυπωση οταν μιλαμε για πρωιμη παρεμβαση πως γινεται ενα παιδι που εχει αξιολογηθει να μη δεχεται υποστηρικτικη διδασκαλια? Τωρα με εβαλες σε απορια και θα επικοινωνησω με το ΚΕΔΔΥ της περιοχης μου. Αν ξερεις εσυ κατι σε παρακαλω ενημερωσε με. Μια συναδελφος

Link to comment
Share on other sites

Kαλη μου koukkida θα με ενδιεφερε να πληροφορηθω το νομο που λεει οτι τα παιδια της Α' δημοτικου δεν μπαινουν σε τμημα ενταξης γιατι εγω στο σχολειο εχω αξιολογησεις απο ΚΕΔΔΥ για παιδια που ξεκινησαν Α΄δημοτικου οι οποιοι προτειναν ενισχυτικη διδασκαλια σε τμημα ενταξης. Μου κανει εντυπωση οταν μιλαμε για πρωιμη παρεμβαση πως γινεται ενα παιδι που εχει αξιολογηθει να μη δεχεται υποστηρικτικη διδασκαλια? Τωρα με εβαλες σε απορια και θα επικοινωνησω με το ΚΕΔΔΥ της περιοχης μου. Αν ξερεις εσυ κατι σε παρακαλω ενημερωσε με. Μια συναδελφος

 

και εκει βρίσκεται το παράλογο της υπόθεσης. Δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι με το πολυνομοσχέδιο, αυτό πάντως ίσχυε όταν ήμουν εγώ σε ΤΕ πριν απο 3 χρόνια.

Να φανταστείς στο πρόγραμμα που έστειλα στο σύμβουλο δεν με άφησαν να βάλω τα πρωτάκια, τα έπαιρνα άτυπα και προλάβαμε αρκετές καταστάσεις!

Να ταν η μόνη αντίφαση στην ειδική αγωγή....

 

Αν βρω κάτι σχετικό θα σε ενημερώσω, κι εσύ το ίδιο!

Κ αν είσαι αναπληρώτρια σαν κι εμένα (στο περίμενε δηλαδή...)καλή πρόσληψη!

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω koukkida μου να'σαι καλα.Εγω δεν περιμενω προσληψη. Εργαζομαι ως υπευθυνη ψυχοπαιδαγωγικου τμηματος σε ιδιωτικο σχολειο εδω και χρονια (ειμαι απο ΦΠΨ με μεταπτυχιακα στην ειδικη αγωγη και στη σχολικη συμβουλευτικη) οποτε σου ευχομαι καλη και γρηγορη προσληψη γιατι πολλα παιδακια εχουν αναγκη.

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω koukkida μου να'σαι καλα.Εγω δεν περιμενω προσληψη. Εργαζομαι ως υπευθυνη ψυχοπαιδαγωγικου τμηματος σε ιδιωτικο σχολειο εδω και χρονια (ειμαι απο ΦΠΨ με μεταπτυχιακα στην ειδικη αγωγη και στη σχολικη συμβουλευτικη) οποτε σου ευχομαι καλη και γρηγορη προσληψη γιατι πολλα παιδακια εχουν αναγκη.

 

Σ'ευχαριστώ πολύ, καλή σχολική χρονια!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...