Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

4 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Τα παιδάκια που πάνε παιδικό ή νηπιαγωγείο προλαβαίνουν να φάνε πρωινό? Ο δικός μου δεν θέλει να φάει τιποτα, αναγουλιαζει ακόμα και με το γάλα γιατί έχει μάθει να το πίνει μία ώρα αφού ξυπνήσει και στις δύο ωρες τρώει πρωινό όταν είναι σπιτι. Τώρα ξυπνά επτά κ τέταρτο και δεν θέλει να φάει τιποτα. Στο σχολείο τρώνε κατά τις έντεκα απ ότι έχω καταλάβει και πειναει πολύ μέχρι τότε μου λέει. Έχετε καμια ιδέα τι θα μπορούσα να κάνω ή τι ελαφρύ μπορεί να αντικαταστήσει το γαλα?

Εμένα πίνει λίγο γάλα από 1 γουλια έως μισό ποτηράκι. Σπάνια να το πιει σχεδόν όλο. Αλλά το θέμα είναι ότι ούτε στο σχολείο τρώει το πρωινό, μια φορά μόνο το είχε φάει όλο κ τις υπόλοιπες φορές τρώει 1-2 μπουκιες. Αλλά σήμερα διαπίστωσα ότι ή τρώνε έξω στην αυλή (οπότε τα περισσότερα παίζουν) ή τους αφήνει μόνο 5 λεπτά στο τραπεζάκι κ μετά βγαίνουν

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

32 minutes ago, Mama_Anesti_ said:

Σας ευχαριστώ! Και μένα μου φαίνονται πολλές οι ώρες, τέσσερις + όλη νύχτα!

 

Το θέμα είναι πως αναγουλιαζει μόλις δει πρωί πρωί φαι ή γάλα. Θα κάνω σχετική συζήτηση μήπως τον βοηθήσει. Εσείς τρωτε όλοι μαζί πρωινό ή τρωτε στο πόδι? 

Ρυζογαλο, είναι πολυ εύκολο εγώ στο ένα λίτρο γάλα προσθέτω 100 γρ ρύζι γλασε 70-80 γραμμάρια καστανή ζάχαρη και λίγη βανίλια. Τα βραζεις όλα μαζι σε πολύ χαμηλή φωτιά μέχρι να πήξει ελαφρώς δλδ περίπου 35 λεπτά μετά την πρώτη βραση. Είναι πολύ νόστιμο. Αν δεν θέλεις ζάχαρη μπορείς προφανώς να βάλεις μέλι ή να βάλεις λίγη, πχ 50 γραμμάρια και πάλι ωραίο ειναι 

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

Ρυζογαλο, είναι πολυ εύκολο εγώ στο ένα λίτρο γάλα προσθέτω 100 γρ ρύζι γλασε 70-80 γραμμάρια καστανή ζάχαρη και λίγη βανίλια. Τα βραζεις όλα μαζι σε πολύ χαμηλή φωτιά μέχρι να πήξει ελαφρώς δλδ περίπου 35 λεπτά μετά την πρώτη βραση. Είναι πολύ νόστιμο. Αν δεν θέλεις ζάχαρη μπορείς προφανώς να βάλεις μέλι ή να βάλεις λίγη, πχ 50 γραμμάρια και πάλι ωραίο ειναι 

Είχα δοκιμάσει με μέλι αλλα νευρώνες γιατι κρατάει υγρασια.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Είχα δοκιμάσει με μέλι αλλα νευρώνες γιατι κρατάει υγρασια.

Α εγώ δεν το έχω δοκιμάσει γτ οκ δεν έχω κόλλημα να μην φάει το παιδί ζάχαρη το πρότεινα χωρίς να το έχω κάνει ειναι η αλήθεια. Οπότε άκυρο το μέλι 

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Εμένα πίνει λίγο γάλα από 1 γουλια έως μισό ποτηράκι. Σπάνια να το πιει σχεδόν όλο. Αλλά το θέμα είναι ότι ούτε στο σχολείο τρώει το πρωινό, μια φορά μόνο το είχε φάει όλο κ τις υπόλοιπες φορές τρώει 1-2 μπουκιες. Αλλά σήμερα διαπίστωσα ότι ή τρώνε έξω στην αυλή (οπότε τα περισσότερα παίζουν) ή τους αφήνει μόνο 5 λεπτά στο τραπεζάκι κ μετά βγαίνουν

5 λεπτά? Δεν είναι λίγο? Πως το καταλαβες? Σου το είπε το παιδί? Εμένα πάντως μου είπε κάποια στιγμή "μη μου βάζεις πολύ γιατι δεν θα προλαβω να το φάω!". Όμως μέχρι στιγμής φέρνει άδειο το μπολ και μου λέει πως το έφαγε όλο. Δεν ξέρω αν έχουν χρονικό οριο. 

13 ώρες πρίν, maripoz είπε:

Ρυζογαλο, είναι πολυ εύκολο εγώ στο ένα λίτρο γάλα προσθέτω 100 γρ ρύζι γλασε 70-80 γραμμάρια καστανή ζάχαρη και λίγη βανίλια. Τα βραζεις όλα μαζι σε πολύ χαμηλή φωτιά μέχρι να πήξει ελαφρώς δλδ περίπου 35 λεπτά μετά την πρώτη βραση. Είναι πολύ νόστιμο. Αν δεν θέλεις ζάχαρη μπορείς προφανώς να βάλεις μέλι ή να βάλεις λίγη, πχ 50 γραμμάρια και πάλι ωραίο ειναι 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο σου, αν έτρωγε ρυζογαλο θα του εφτιαχνα. Αλλά μου θυμισες πως θα μπορούσα να κανω κάποια κρέμα με γάλα που του αρέσει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

5 λεπτά? Δεν είναι λίγο? Πως το καταλαβες? Σου το είπε το παιδί? Εμένα πάντως μου είπε κάποια στιγμή "μη μου βάζεις πολύ γιατι δεν θα προλαβω να το φάω!". Όμως μέχρι στιγμής φέρνει άδειο το μπολ και μου λέει πως το έφαγε όλο. Δεν ξέρω αν έχουν χρονικό οριο. 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο σου, αν έτρωγε ρυζογαλο θα του εφτιαχνα. Αλλά μου θυμισες πως θα μπορούσα να κανω κάποια κρέμα με γάλα που του αρέσει!

Το κατάλαβα γιατί χθες καθόμουνα απ' έξω, είχαν ανοιχτά τα παράθυρα κ άκουγα τι γίνονταν. Εκεί που τους έλεγε ένα παραμύθι κ τελείωσε είπε ότι είναι η ώρα για φαγητό κ μέσα σε 5 λεπτά κ αν της άκουσα να κλαίει, μετά πήγα απ' τη μεριά της αυλής κ ήταν ήδη έξω τα παιδάκια

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

5 λεπτά? Δεν είναι λίγο? Πως το καταλαβες? Σου το είπε το παιδί? Εμένα πάντως μου είπε κάποια στιγμή "μη μου βάζεις πολύ γιατι δεν θα προλαβω να το φάω!". Όμως μέχρι στιγμής φέρνει άδειο το μπολ και μου λέει πως το έφαγε όλο. Δεν ξέρω αν έχουν χρονικό οριο. 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο σου, αν έτρωγε ρυζογαλο θα του εφτιαχνα. Αλλά μου θυμισες πως θα μπορούσα να κανω κάποια κρέμα με γάλα που του αρέσει!

Αυτό δε θα προλάβω η δε πρόλαβα μου το λέει κ εμενα συνέχεια, πρέπει να έχουν χρονικό όριο 15 με 20 λεπτά λογικά αλλά δεν έχω ρωτήσει ποτέ.. Απλά πιστεύω πως ανταγωνιζονται κ ποιο παιδί θα φάει πιο γρήγορα η όταν κάποιο τελειώνει το φαγητό του πηγαίνει κ παίζει κ σίγουρα θέλουν να ακολουθούν κ οι υπόλοιποι 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, mama16 είπε:

Το κατάλαβα γιατί χθες καθόμουνα απ' έξω, είχαν ανοιχτά τα παράθυρα κ άκουγα τι γίνονταν. Εκεί που τους έλεγε ένα παραμύθι κ τελείωσε είπε ότι είναι η ώρα για φαγητό κ μέσα σε 5 λεπτά κ αν της άκουσα να κλαίει, μετά πήγα απ' τη μεριά της αυλής κ ήταν ήδη έξω τα παιδάκια

Κατάλαβα. Πολύ μικρό χρονικό διάστημα πάντως. Λίγο να ξεχαστούν ή να θέλουν περισσότερη ώρα δεν προλαβαίνουν να φάνε. Κι αν το παιδί δεν τρώει κ πρωινο είναι κρίμα να πειναει.

  Επίσης όταν ή αίσθηση της πείνας είναι μεγάλη τα παιδιά χάνουν πιο εύκολα την υπομονή τους? Το έχετε παρατηρήσει αυτο? 

 

πρίν από 51 λεπτά , xaroumenh mama είπε:

Αυτό δε θα προλάβω η δε πρόλαβα μου το λέει κ εμενα συνέχεια, πρέπει να έχουν χρονικό όριο 15 με 20 λεπτά λογικά αλλά δεν έχω ρωτήσει ποτέ.. Απλά πιστεύω πως ανταγωνιζονται κ ποιο παιδί θα φάει πιο γρήγορα η όταν κάποιο τελειώνει το φαγητό του πηγαίνει κ παίζει κ σίγουρα θέλουν να ακολουθούν κ οι υπόλοιποι 

Έχεις δίκιο οπως το θετεις, ίσως να συμβαίνει κι αυτό. Δεν το είχα σκεφτεί!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Κατάλαβα. Πολύ μικρό χρονικό διάστημα πάντως. Λίγο να ξεχαστούν ή να θέλουν περισσότερη ώρα δεν προλαβαίνουν να φάνε. Κι αν το παιδί δεν τρώει κ πρωινο είναι κρίμα να πειναει.

  Επίσης όταν ή αίσθηση της πείνας είναι μεγάλη τα παιδιά χάνουν πιο εύκολα την υπομονή τους? Το έχετε παρατηρήσει αυτο? 

 

Έχεις δίκιο οπως το θετεις, ίσως να συμβαίνει κι αυτό. Δεν το είχα σκεφτεί!

Μη νομίζεις κ εμένα μου πήρε έναν χρόνο να το καταλάβω... :lol: μου έκανε εντύπωση πέρυσι που στο μέσημεριανο μου έλεγε κ η δασκάλα του να του βάζω λιγότερο φαγητό γιατί αγχώνεται, κ εγώ σκεφτόμουν  μα γιατί αγχώνεται αφού πάντα τρώει όσο θέλει εκείνος εγώ με αυτή τη λογική έβαζα λίγο περισσότερο για να μείνει φαγητό στο πιάτο να ξέρω πως χόρτασε.. Όμως εκεί λειτουργούν διαφορετικά υπάρχει κ ο ανταγωνισμός.. κ έτσι πλέον βάζω μικρές ποσότητες 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...