Recommended Posts

Διαφημίσεις

Just now, Chrysoum said:

Σ ευχαριστώ πολύ! Θα βάλω τον άντρα μου να τα φτιάξει σήμερα κιόλας!!

Είσαι είδωλο!:D

• Χαχαχα 2

On 8/24/2020 at 1:19 AM, Anna3011 said:

@Chrysoum σου στέλνω 2 συνταγές αλμυρού και γλυκού κέικ για μαμάδες χωρίς χρόνο. Εμένα μου έχουν λύσει ουκ ολίγες φορές τα χέρια και η μικρή τα τρώει πολύ ευχάριστα.

Κέικ λαχανικών:
    -2 καρότα τριμμένα
    -2 κολοκυθια τριμμένα
    -2 αυγα
    -Μιση κουπα λάδι
    -1 ποτήρι φαρίνα
    -150γρ. φέτα τριμμένη ή άλλο τυρί
    -Δυοσμο
    Τα ανακατεύεις όλα μαζί, τα βάζεις σε φόρμα ή ταψί με φρυγανια στα τοιχώματα. Ψήνεις σε προθερμασμένο φούρνο στους 180 γυρω στα 40 λεπτά.

Κεικ φρουτων :
    -1 μεγάλο μηλο τριμμένο
    -2 μικρες μπανανες
    -4 κ.σ. ελαιόλαδο
    -1 κ.γ. κανέλα
    -Μια χουφτα σταφίδες
    -1 φλυτζ. Αλεύρι ολικής
    -4 κ.γ. μπέικιν
    -Χυμό 2 πορτοκαλιών. 
    Τα ανακατεύεις όλα μαζί. Ψήσιμο 30 λεπτα στους 180.

Επανέρχομαι για να πω ότι φτιάξαμε τελικά το αλμυρό κέικ. Την πρώτη δεν βγήκε γιατί μαλλον χρησιμοποίησαμε κολοκυθια γίγας και είχε πολλά υγρά οπότε δεν ψήθηκε ποτέ, την δεύτερη ομως που μέτρησα ποσότητες με κούπες και το έκανα λίγο πιο ακριβείας, βγήκε σούπερ! Μεγαλη επιτυχία, ελπίζω να το φάνε και τα παιδιά μου αύριο το πρωί :)

Just now, Chrysoum είπε:

Επανέρχομαι για να πω ότι φτιάξαμε τελικά το αλμυρό κέικ. Την πρώτη δεν βγήκε γιατί μαλλον χρησιμοποίησαμε κολοκυθια γίγας και είχε πολλά υγρά οπότε δεν ψήθηκε ποτέ, την δεύτερη ομως που μέτρησα ποσότητες με κούπες και το έκανα λίγο πιο ακριβείας, βγήκε σούπερ! Μεγαλη επιτυχία, ελπίζω να το φάνε και τα παιδιά μου αύριο το πρωί :)

Πολύ χαίρομαι! Ελπίζω να συμφωνήσουν και οι τελικοί κριτές :)!

5 minutes ago, Anna3011 said:

Πολύ χαίρομαι! Ελπίζω να συμφωνήσουν και οι τελικοί κριτές :)!

Τα κολοκυθάκια τα στραγγιζουμε πρώτα ή έτσι?

Just now, maripoz είπε:

Τα κολοκυθάκια τα στραγγιζουμε πρώτα ή έτσι?

Μπορείς να τα στραγγίξεις λιγάκι.

• Ευχαριστώ! 1

Βράσε αυγά την προηγούμενη μέρα και δώσε τους με λίγο τυράκι και/ή ένα χυμο πορτοκάλι.

Φρουτοσαλατα με λίγο τυρί/γιαούρτι, αν και τα φρούτα δεν τους κρατάνε πολύ.

Βρώμη με μέλι και γάλα τρώνε;

58 minutes ago, Belmar said:

Βράσε αυγά την προηγούμενη μέρα και δώσε τους με λίγο τυράκι και/ή ένα χυμο πορτοκάλι.

Φρουτοσαλατα με λίγο τυρί/γιαούρτι, αν και τα φρούτα δεν τους κρατάνε πολύ.

Βρώμη με μέλι και γάλα τρώνε;

Ναι τρώνε βρώμη, βασικά αυτό τους δίνω πλέον τα πρωινά. Δεν τρελενεται η μεγάλη, αλλά το τρώει. Πλέον είμαι πολύ κουρασμένη σχεδόν την περισσότερη ώρα και δεν μου περνάει καν από το μυαλό να κάθομαι το βράδυ να φτιάχνω φαγητό για την επόμενη! 

Διαφημίσεις

Just now, Chrysoum said:

Ναι τρώνε βρώμη, βασικά αυτό τους δίνω πλέον τα πρωινά. Δεν τρελενεται η μεγάλη, αλλά το τρώει. Πλέον είμαι πολύ κουρασμένη σχεδόν την περισσότερη ώρα και δεν μου περνάει καν από το μυαλό να κάθομαι το βράδυ να φτιάχνω φαγητό για την επόμενη! 

Λογικό αυτό για την κούραση, δεν το συζητώ. 

Πάντως, επειδή λες ότι δεν θες να τους δίνεις και ψωμί το πρωί, θα σου έλεγα να το ξανασκεφτείς. Αν τα παιδιά δεν τρέφονται κατά κόρον με ψωμί/αμυλούχα, που από ότι λες δεν πρέπει να παίζει εφόσον λες ότι τρώνε ισορροπημένα, τότε μια νορμαλ ποσότητα ψωμιού και στο πρωινό είναι αποδεκτή και από διατροφολογους και από παιδιάτρους. Οπότε ας πούμε κουλούρια θεσσαλινίκης (αν έχεις την αντοχή 1 φορά την εβδομάδα να τα φτιάχνεις) ή πχ ψωμί με ταχίνι δεν θα ήτνα άσχημο.

Just now, Belmar said:

Λογικό αυτό για την κούραση, δεν το συζητώ. 

Πάντως, επειδή λες ότι δεν θες να τους δίνεις και ψωμί το πρωί, θα σου έλεγα να το ξανασκεφτείς. Αν τα παιδιά δεν τρέφονται κατά κόρον με ψωμί/αμυλούχα, που από ότι λες δεν πρέπει να παίζει εφόσον λες ότι τρώνε ισορροπημένα, τότε μια νορμαλ ποσότητα ψωμιού και στο πρωινό είναι αποδεκτή και από διατροφολογους και από παιδιάτρους. Οπότε ας πούμε κουλούρια θεσσαλινίκης (αν έχεις την αντοχή 1 φορά την εβδομάδα να τα φτιάχνεις) ή πχ ψωμί με ταχίνι δεν θα ήτνα άσχημο.

Φυσικά, τα αμυλουχα δεν είναι πρόβλημα, ίσα ίσα. Δεν θέλω να τους δίνω ψωμί και στο πρωινό γιατί τρώνε πολύ ψωμί κατά την διάρκεια της ημέρας. Θα φάνε δηλαδή στα 2 επόμενα γεύματα ψωμί με κάτι πάνω με λαχανικά και φρούτα από διπλα και μόνο το απόγευμα που θα γυρίσουμε όλοι μαζί στο σπίτι θα φάμε το φαγητό μας που δεν είναι βασισμένο στο ψωμί. Οπότε αν τρώνε και στο πρωινό ψωμί τοτε θα τρώνε 3 γεύματα βασισμένα κατά κυρία βάση στο ψωμί, οπότε εκεί χάνουμε την ισορροπία. 

Just now, μαγιοπουλας said:

Ωραίες ιδέες.το ρυζόγαλο ομως θελει ζάχαρη.τη βρώμη πως την φτιάχνετε?

Εγω φτιαχνω τα κουλουράκια της mamangelic..εινσι μονο με μέλι.

Την βρώμη την βράζεις με λίγο γάλα (ή και μόνο με νερό) και προσθέτεις μετά λίγο μελι γιατί αλλιώς δεν τρώγεται η άτιμη. Εγώ βάζω και σταφίδες πάνω που αρέσουν πολύ στις μικρές μου. Όχι πολλές, γιατί μετά γλυκίζει πολύ και αλίμονο αν μάθουν να τρώνε μόνο γλυκά πράγματα! 

Τώρα που το σκέφτομαι όταν δεν τρώνε βρώμη το πρωί, τους βάζω γιαούρτι να φάνε και κόβω αχλάδια, μήλα ή μπανάνες και αυτό τους αρέσει. Απλά η βρώμη είναι ακόμη πιο εύκολο να γίνει. 

• Μου αρέσει 1

Μια ακόμη ιδέα για πρωινό ή σνακ ή κολατσιό στο σχολείο είναι pancakes με φρούτα. Έχει αναφερθεί κι άλλες φορές. Γράφω κι εγώ την δική μου εκδοχή. Όπως θα δείτε υπάρχει δυνατότητα για διάφορες παραλλαγές ανάλογα με τις προτιμήσεις του καθενός. Εγώ τη ζύμη τη φτιάχνω στο multi για πιο γρήγορα-εύκολα.

Α) Στον κάδο του multi βάζω τα υγρά:

- 1 κούπα γάλα (αγελάδος/αμυγδάλου/σόγιας/κλπ)

- 1 αυγό (ή και άνευ)

- 2 κουταλιές της σούπας βούτυρο/μαργαρίνη (λιωμένη στο τηγανάκι που θα φτιάξω τα pancakes)

Τα χτυπάω λίγο ίσα ίσα να αναμειχθούν.

Β) Σε ένα μπολ βάζω τα στερεά:

- 1 κούπα αλεύρι (σίτου/καλαμποκιού/ρυζιού/πίτουρο βρώμης/ανάμειξη κάποιων από αυτά).

- 1½ κουταλάκι baking powder (ή και άνευ)

- 1 βανίλια (ή και άνευ)

- 1 ή 2 κουταλιές της σούπας ζάχαρη (λευκή/καστανή/στέβια/καρύδας/ ή και άνευ γλυκαντικού)

- 1 πρέζα αλάτι

Τα ανακατεύω, τα προσθέτω στο multi και τα χτυπάω όλα μαζί (*σε δόσεις για καλύτερη ανάμειξη και έλεγχο - το μείγμα να βγει ούτε νερουλό ούτε πολύ σφιχτό * η ζάχαρη, το αλάτι, η βανίλια μπορούν να μπουν και με τα υγρά στην αρχή).

Σε ζεστό τηγανάκι βάζω το μείγμα σε δόσεις για pancakes και αμέσως προσθέτω σε ροδέλες/πλακέ κομματάκια το φρούτο της αρεσκείας μου. Να βυθιστεί λίγο στην ζύμη πριν ψηθεί από την μία μεριά και την γυρίζω. Φράουλες/μύρτιλα/ροδάκινο/βερίκοκο/δαμάσκηνο/μπανάνα/αχλάδι/μήλο/κλπ.

Μόλις η ζύμη αρχίσει να κάνει φουσκάλες την γυρίζω κι από την άλλη και έτοιμη. (*ελέγχω να ξεκολλάει από το τηγανάκι αλλά μην μου αρπάξει κιόλας. * ρυθμίζω το μάτι της κουζίνας έτσι ώστε να έχει ένταση μεν, αλλά να δώσει χρόνο στη ζύμη να ψηθεί και στο κέντρο).

Αν δεν έχω προσθέσει γλυκαντικό στη ζύμη μπορώ να προσθέσω λίγη ζάχαρη άχνη/μέλι/σιρόπι (πχ σφενδάμου/χαρουπιού) από πάνω.

@Chrysoum μπορείς να φτιάξεις τη ζύμη, να ψήσεις τα pancakes στο τηγανάκι άνευ φρούτου και να τα διατηρήσεις με μια διαφάνεια στο ψυγείο, έτοιμα πχ για το επόμενο πρωινό, να τα ζεστάνεις απλώς λίγο και να τα γεμίσεις με ωμό φρούτο ή μαρμελάδα.

• Μου αρέσει 1

Just now, samsympan said:

Μια ακόμη ιδέα για πρωινό ή σνακ ή κολατσιό στο σχολείο είναι pancakes με φρούτα. Έχει αναφερθεί κι άλλες φορές. Γράφω κι εγώ την δική μου εκδοχή. Όπως θα δείτε υπάρχει δυνατότητα για διάφορες παραλλαγές ανάλογα με τις προτιμήσεις του καθενός. Εγώ τη ζύμη τη φτιάχνω στο multi για πιο γρήγορα-εύκολα.

Α) Στον κάδο του multi βάζω τα υγρά:

- 1 κούπα γάλα (αγελάδος/αμυγδάλου/σόγιας/κλπ)

- 1 αυγό (ή και άνευ)

- 2 κουταλιές της σούπας βούτυρο/μαργαρίνη (λιωμένη στο τηγανάκι που θα φτιάξω τα pancakes)

Τα χτυπάω λίγο ίσα ίσα να αναμειχθούν.

Β) Σε ένα μπολ βάζω τα στερεά:

- 1 κούπα αλεύρι (σίτου/καλαμποκιού/ρυζιού/πίτουρο βρώμης/ανάμειξη κάποιων από αυτά).

- 1½ κουταλάκι baking powder (ή και άνευ)

- 1 βανίλια (ή και άνευ)

- 1 ή 2 κουταλιές της σούπας ζάχαρη (λευκή/καστανή/στέβια/καρύδας/μέλι ή και άνευ γλυκαντικού)

- 1 πρέζα αλάτι

Τα ανακατεύω, τα προσθέτω στο multi και τα χτυπάω όλα μαζί (*σε δόσεις για καλύτερη ανάμειξη και έλεγχο - το μείγμα να βγει ούτε νερουλό ούτε πολύ σφιχτό * η ζάχαρη, το αλάτι, η βανίλια μπορούν να μπουν και με τα υγρά στην αρχή).

Σε ζεστό τηγανάκι βάζω το μείγμα σε δόσεις για pancakes και αμέσως προσθέτω σε ροδέλες/πλακέ κομματάκια το φρούτο της αρεσκείας μου. Να βυθιστεί λίγο στην ζύμη πριν ψηθεί από την μία μεριά και την γυρίζω. Φράουλες/μύρτιλα/ροδάκινο/βερίκοκο/δαμάσκηνο/μπανάνα/αχλάδι/μήλο/κλπ.

Μόλις η ζύμη αρχίσει να κάνει φουσκάλες την γυρίζω κι από την άλλη και έτοιμη. (*ελέγχω να ξεκολλάει από το τηγανάκι αλλά μην μου αρπάξει κιόλας. * ρυθμίζω το μάτι της κουζίνας έτσι ώστε να έχει ένταση μεν, αλλά να δώσει χρόνο στη ζύμη να ψηθεί και στο κέντρο).

Αν δεν έχω προσθέσει γλυκαντικό στη ζύμη μπορώ να προσθέσω λίγη ζάχαρη άχνη/μέλι/σιρόπι (πχ σφενδάμου/χαρουπιού) από πάνω.

Είναι όντως σούπερ τα pancakes, μας τα φτιάχνει ο άντρας μου καμιά φορά τα ΣΚ. Ή αυτά ή κάτι με αυγό (ομελέτα, ποσε, μάτια κλπ). Αλλά παίρνουν ώρα, δεν ειναι της στιγμής! Είναι όμως σούπερ!!! 

10 ώρες πρίν, Chrysoum είπε:

Φυσικά, τα αμυλουχα δεν είναι πρόβλημα, ίσα ίσα. Δεν θέλω να τους δίνω ψωμί και στο πρωινό γιατί τρώνε πολύ ψωμί κατά την διάρκεια της ημέρας. Θα φάνε δηλαδή στα 2 επόμενα γεύματα ψωμί με κάτι πάνω με λαχανικά και φρούτα από διπλα και μόνο το απόγευμα που θα γυρίσουμε όλοι μαζί στο σπίτι θα φάμε το φαγητό μας που δεν είναι βασισμένο στο ψωμί. Οπότε αν τρώνε και στο πρωινό ψωμί τοτε θα τρώνε 3 γεύματα βασισμένα κατά κυρία βάση στο ψωμί, οπότε εκεί χάνουμε την ισορροπία. 

Την βρώμη την βράζεις με λίγο γάλα (ή και μόνο με νερό) και προσθέτεις μετά λίγο μελι γιατί αλλιώς δεν τρώγεται η άτιμη. Εγώ βάζω και σταφίδες πάνω που αρέσουν πολύ στις μικρές μου. Όχι πολλές, γιατί μετά γλυκίζει πολύ και αλίμονο αν μάθουν να τρώνε μόνο γλυκά πράγματα! 

Τώρα που το σκέφτομαι όταν δεν τρώνε βρώμη το πρωί, τους βάζω γιαούρτι να φάνε και κόβω αχλάδια, μήλα ή μπανάνες και αυτό τους αρέσει. Απλά η βρώμη είναι ακόμη πιο εύκολο να γίνει. 

Αν θες για να μην κάθεσαι κ βράζεις το πρωί την βρώμη μπορείς να την βάλεις από το βράδυ σε ένα μπολακι μαζί με 150γρ γιαούρτι, 50μλ γάλα, σταφίδες κ μέλι κ να μουλιασει όλο το βράδυ ώστε το πρωί να είναι έτοιμο να φαγωθεί κατευθείαν

• Μου αρέσει 1
    • Ευχαριστώ! 1

Διαφημίσεις

Just now, mama16 είπε:

Αν θες για να μην κάθεσαι κ βράζεις το πρωί την βρώμη μπορείς να την βάλεις από το βράδυ σε ένα μπολακι μαζί με 150γρ γιαούρτι, 50μλ γάλα, σταφίδες κ μέλι κ να μουλιασει όλο το βράδυ ώστε το πρωί να είναι έτοιμο να φαγωθεί κατευθείαν

Στο ψυγείο?

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Στο ψυγείο?

Ναι κανονικά στο ψυγείο, μουλιαζει σιγά σιγά, ενώνονται οι γεύσεις κ είναι ωραίο. Εμένα τουλάχιστον προσωπικά μου αρέσει. Το πρωί μπορείς να τρίψεις κ λίγους ξηρούς καρπούς από πάνω

Τα παιδάκια που πάνε παιδικό ή νηπιαγωγείο προλαβαίνουν να φάνε πρωινό? Ο δικός μου δεν θέλει να φάει τιποτα, αναγουλιαζει ακόμα και με το γάλα γιατί έχει μάθει να το πίνει μία ώρα αφού ξυπνήσει και στις δύο ωρες τρώει πρωινό όταν είναι σπιτι. Τώρα ξυπνά επτά κ τέταρτο και δεν θέλει να φάει τιποτα. Στο σχολείο τρώνε κατά τις έντεκα απ ότι έχω καταλάβει και πειναει πολύ μέχρι τότε μου λέει. Έχετε καμια ιδέα τι θα μπορούσα να κάνω ή τι ελαφρύ μπορεί να αντικαταστήσει το γαλα?

Ναι εμένα η μεγάλη μου κόρη είχε μάθει μέχρι τα 2 να πίνει μόνο γάλα το πρωί οπότε και πεινούσε στον παιδικό. Τώρα το έχουμε αλλαξει αυτό για να τρώει πρωινό. Ξεκίνησαμε πολύ σταδιακά, αρχικά δεν της έδινα γάλα, της έδινα μικρές ποσότητες φαγητού και μετά μπορούσε αν ηθελε (που ήθελε) να πιει γαλα. Επίσης στην αρχή της έδινα το φαγητό στο καρότσι στον δρόμο για τον παιδικό. Άρχισε επίσης να καταλαβαίνει όταν της εξηγούσα ότι χρειάζεται φαγητό για να μπορεί να παίζει στο σχολείο και ότι θα πεινασει πολύ εάν δεν φάει τώρα. Το ίδιο κάναμε και τα ΣΚ για να μπει στην ρουτίνα της. Σιγά σιγά της έβαζα περισσότερο φαγητό στο πιάτο της και της το έδινα και πιο νωρίς. Πλέον ξυπνάει και τρώει κανονικά μετά από 5' που χρειάζεται για να ξυπνήσει καλά. Νομίζω ότι σταδιακά μπορείς να το αλλάξεις. Επισης μπορείς να του εξηγεις κάθε μέρα γιατί είναι σημαντικό να τρώει το πρωί. 

• Μου αρέσει 1
    • Ευχαριστώ! 1

Just now, Mama_Anesti_ said:

Τα παιδάκια που πάνε παιδικό ή νηπιαγωγείο προλαβαίνουν να φάνε πρωινό? Ο δικός μου δεν θέλει να φάει τιποτα, αναγουλιαζει ακόμα και με το γάλα γιατί έχει μάθει να το πίνει μία ώρα αφού ξυπνήσει και στις δύο ωρες τρώει πρωινό όταν είναι σπιτι. Τώρα ξυπνά επτά κ τέταρτο και δεν θέλει να φάει τιποτα. Στο σχολείο τρώνε κατά τις έντεκα απ ότι έχω καταλάβει και πειναει πολύ μέχρι τότε μου λέει. Έχετε καμια ιδέα τι θα μπορούσα να κάνω ή τι ελαφρύ μπορεί να αντικαταστήσει το γαλα?

Είναι πολλές οι ώρες για να μένει νηστικός. εγώ του δίνω γιαούρτι το πρωί. Και στις 10 τρώνε δεκατιανό στο σχολείο.

• Ευχαριστώ! 1

Συμφωνω με την chrysoum να του εξηγείς γτ πρέπει να φαει

Μπορει να φανε λιγο γιαουρτι, περίπου μισό κεσεδακι, μια φέτα κεικ αν έχω, η κτ αλλο που έχω φτιάξει, μισό κουλούρι θεσ/νίκης στον δρόμο πηγαινωντας, μια κρέμα με βρωμη, μια φέτα ψωμί με λιγο αλλειμμα 

• Ευχαριστώ! 1

Σας ευχαριστώ! Και μένα μου φαίνονται πολλές οι ώρες, τέσσερις + όλη νύχτα!

Το θέμα είναι πως αναγουλιαζει μόλις δει πρωί πρωί φαι ή γάλα. Θα κάνω σχετική συζήτηση μήπως τον βοηθήσει. Εσείς τρωτε όλοι μαζί πρωινό ή τρωτε στο πόδι? 

Just now, Mama_Anesti_ said:

Σας ευχαριστώ! Και μένα μου φαίνονται πολλές οι ώρες, τέσσερις + όλη νύχτα!

Το θέμα είναι πως αναγουλιαζει μόλις δει πρωί πρωί φαι ή γάλα. Θα κάνω σχετική συζήτηση μήπως τον βοηθήσει. Εσείς τρωτε όλοι μαζί πρωινό ή τρωτε στο πόδι? 

Τρωμε όλοι μαζί. Μη φανταστείς ότι τρώμε με τις ώρες, αλλά ένα τέταρτο μας παίρνει σίγουρα. Πάντως καθόμαστε όλοι μαζί γύρω από το τραπέζι και τρώμε. 

• Ευχαριστώ! 1

Εγω δ τρωω πάντα πρωινο με τα παιδια, γτ είμαι σπίτι 8:30κ προτιμω τοτε

Μπορει να πίνω καφε

Αλλα γενικα έχουν συνηθίσει να τρώνε κ εγω να έχω κτ να ετοιμάσω οποτε δ ειμαι απαραίτητη η παρουσία μου

• Ευχαριστώ! 1

Ο μεγάλος έτρωγε πέρυσι λίγο πρωινό πριν φύγουμε για το σχολείο φέτος δε τρώει δε πεινάει βέβαια το πρωινό τους στο σχολείο φέτος το τρώνε 9,30 η ώρα γιατί 10 βγαίνουν διαλλειμα.. Αν τύχει κ δείχνει πως πεινάει παίρνει κανένα κράκερ κριτσθνι κ τρώει στο αυτοκίνητο μέχρι να φτάσουμε στο σχολείο.. 

Εγώ δε τρώω πρωινό με τα παιδιά γιατί έχω μάθει χρόνια τώρα να παίρνω στη δουλειά να τρώω τις Κυριακές ίσως φάω μαζί τους αλλά κ πάλι στα όρθια γενικά το πρωινό έχω μάθει να το τρώω στο πόδι που λέμε.. 

• Ευχαριστώ! 1

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα