Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Γειά σας, έχω ξεμείνει από ιδέες για γρηγορο πρωινό. Ή μάλλον για να το πω καλύτερα δεν έτρωγε ποτέ η κόρη μου πρωινό, (άρα δεν είχα και ιδέες για να ξεμείνω τώρα) . Πέρυσι έτρωγε πρωινό στον παιδικό, οπότε στο σπίτι έπινε απλά γάλα. Τώρα άλλαξε παιδικό και πρέπει να τρώει πρωινό στο σπίτι, αλλά δεν ξέρω τι να τους δίνω που να φτιάχνεται γρήγορα. Τα σαββατοκύριακα για παράδειγμα τρώμε ομελέτα ή αυγά μάτια. Τις καθημερινές όμως δεν έχουμε χρόνο και θέλω κάτι πιο γρήγορο, έχετε ιδέες; γενικά τρώνε και οι 2 τα πάντα, θα ήθελα όμως να μην τους δίνω ψωμί στο πρωινό γιατί παίρνουν μαζί τους ψωμί στο σχολείο. Επίσης τρώνε με τα χέρια, οπότε δημητριακά δεν μπορούν να φάνε. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μαζί με το γαλα μια φέτα κεικ, 1-2κουλουρακια,μια μπάρα, ένα κομμάτι πίτα. Δ ξερω ποσο χρόνο έχεις για το πρωινό, κ τι θες να καλύπτει θρεπτικά. Χυμός πορτοκαλι κ κτ ακομη, η μπανανα σαν φρουτο είναι αρκετά χορταστικό, αν έχεις χρόνο για τηγανιτες, αυγο βραστό δ αργει πολύ, γιαουρτι με διαφορά μέσα, να κάνεις με το γαλα η γιαουρτι σμουθις

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ! Δεν θα δίνω στην μεγάλη γάλα, γιατί τρώει ελάχιστα ούτως ή άλλως και με το γάλα φουσκώνει και αρνείται να φάει κάτι άλλο μετά, οπότε θα είναι από τις 8 έως τις 11 χωρίς φαγητό. Δεν έχω χρόνο! Ιδεατά θα πρέπει σε ένα μισάωρο να το έχω φτιάξει και να το έχουν φάει. Θρεπτικά δεν με απασχολεί και τόσο, τρώνε ισορροπημένα όλη την υπόλοιπη ημέρα, απλά το βλέπω να φανε κάτι μεγάλο για να μην πεινάνε μέχρι τις 11 που θα φάνε το φαγητό τους στον παιδικό. Ζάχαρη και γλυκά βέβαια δεν τρώνε σχεδόν καθόλου. Αυτό με το γιαούρτι με τα φρούτα είναι καλή ιδέα! Η μεγάλη θα μπορεί να το φάει μόνη της, την μικρή θα πρέπει να την βοηθάω λίγο. Και η μπανάνα για την μεγάλη, η μικρή τρώει πολύ άρα θα πρέπει να έχει και κάτι ακόμη, την μπανάνα την έχει για συνοδευτικό! Και το βραστό αυγο γίνεται γρήγορα, όντως!! Ίσως τους δίνω βραστό αυγό, λίγο κίτρινο τυρί, καμιά κόκκινη πιπεριά και μετά μπανάνα. 

Link to comment
Share on other sites

Παντως τα δικα μου αν φανε αυγο για πρωινό, μετα μάλλον θα ξαναφανε στο σχολειο στις 11την μπανανα, 3ωρες είναι αρκετά διαχειρισιμος χρόνος. Σε μικρότερο παιδακι ισως οχι, αλλά αν η μικρη τρωει παραπάνω νομιζω μια χαρα

Link to comment
Share on other sites

Στον παιδικό τρώνε στις 11 και μετά ξανά στις 14. Για την μικρή όμως είναι μεγάλο το διάστημα γιατί γενικά πεινάει συνέχεια αυτό το παιδί!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ του δίνω συνήθως ένα από όλα

-πιτα χωρίς φύλλο που έχω φτιάξει την προηγούμενη

-αυγο βραστό ψωμί τυρί ημίσκληρο 

-τοστ με τυρί 

-σαντουιτς με αγγούρι,ντομάτα φετα

-κεικ

 -χορτόπιτακια, τυροπιτακια 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum said:

Ίσως τους δίνω βραστό αυγό, λίγο κίτρινο τυρί, καμιά κόκκινη πιπεριά και μετά μπανάνα

Πάλι χρονοβόρο ακούγεται. .Γιατί δεν δίνεις απλά δημητριακά με λίγο γάλα? Η χυμό πορτοκάλι μπουκάλι και κέικ ή κουλουράκια (από το φούρνο ή από τη μαμά γιατί τόσο πνιγμένη που είσαι σιγά μην κάθεσαι να πλάθεις κουλουράκια!

Link to comment
Share on other sites

Γιαούρτι με μέλι κ καρυδακια, ή καμία τηγανιτα με μέλι (μπορείς να έχεις έτοιμο το χυλό απ' το βράδυ) η milkshake με γάλα κ φρουτα.Κάτι άλλο δεν έχω σκεφτεί που να μην συμπεριλαμβάνει ψωμί εκτός απ' αυτά που είπαν. Εμένα η δικιά μου τρώει πολύ τα παστελακια, της φτιάχνω κ μένει για λίγες μέρες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν τρώνε ζάχαρη βασικά, οπότε γι αυτό έχω αποκλείσει το κέικ και τα κουλουράκια, άσε που δεν έχουμε φούρνο κοντά και η μαμά μου είναι στην Ελλάδα, οπότε και κουλουράκια / κέικ χωρίς ζάχαρη να έτρωγαν θα έπρεπε να τα φτιάχνω εγώ, και όπως λες και εσύ δεν παίζει. Δημητριακά θα μπορούσα να δώσω που γίνεται και πολύ γρήγορα, απλά στην μικρή θα πρέπει να της τα δίνω εγώ. Συνήθως τρώνε μόνες τους, και η μικρή δηλαδή τρώει μονή της εάν είναι κάτι που δεν θέλει κουτάλι, και εκείνη την ώρα  θα μπορώ να ετοιμάζω την τσάντα τους πχ. Θα μου πεις τώρα πολλά ζητάω! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum said:

Δεν τρώνε ζάχαρη βασικά, οπότε γι αυτό έχω αποκλείσει το κέικ και τα κουλουράκια, άσε που δεν έχουμε φούρνο κοντά και η μαμά μου είναι στην Ελλάδα, οπότε και κουλουράκια / κέικ χωρίς ζάχαρη να έτρωγαν θα έπρεπε να τα φτιάχνω εγώ, και όπως λες και εσύ δεν παίζει. Δημητριακά θα μπορούσα να δώσω που γίνεται και πολύ γρήγορα, απλά στην μικρή θα πρέπει να της τα δίνω εγώ. Συνήθως τρώνε μόνες τους, και η μικρή δηλαδή τρώει μονή της εάν είναι κάτι που δεν θέλει κουτάλι, και εκείνη την ώρα  θα μπορώ να ετοιμάζω την τσάντα τους πχ. Θα μου πεις τώρα πολλά ζητάω! 

Καλά, τα δημητριακά τρώγονται και σκέτα με το χεράκι! Ο δικός μου έτσι τρώει λίγα! Αν δεν παίζει φούρνος ή γιαγιά πρόβλημα.. Κέικ πάντως, αν μπορείς να διαθέσεις ένα τεταρτάκι από τη ζωή σου, γίνεται τσακ μπαμ και τρώνε 5 μέρες. Φαντάζομαι πίτες και τέτοια δεν κάθεσαι να φτιάξεις.. Και οι αυγοφέτες γίνονται γρήγορα, αλλά πάλι ψωμί είναι. 

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να έχεις από την προηγούμενη ετοιμες τηγανίτες μπανανας-βρωμης κ να ρίχνεις λίγο μελι, μαφινς με σταφίδες ή με τυρί κ πιπεριές, τυρόπιτα με πιπεριές στη φόρμα του κέικ, ρυζογκοφρετα με ταχίνι κ μέλι, κέικ μπανανα χωρίς ζάχαρη, γιαούρτι με δημητριακά ή με μελι, γάλα με βρώμη κ κανέλα (ποριτζ νομίζω λεγεται), μπισκότα βρώμης, ρυζογαλο, γαλατόπιτα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna said:

Καλά, τα δημητριακά τρώγονται και σκέτα με το χεράκι! Ο δικός μου έτσι τρώει λίγα! Αν δεν παίζει φούρνος ή γιαγιά πρόβλημα.. Κέικ πάντως, αν μπορείς να διαθέσεις ένα τεταρτάκι από τη ζωή σου, γίνεται τσακ μπαμ και τρώνε 5 μέρες. Φαντάζομαι πίτες και τέτοια δεν κάθεσαι να φτιάξεις.. Και οι αυγοφέτες γίνονται γρήγορα, αλλά πάλι ψωμί είναι. 

Δεν τους έχω δώσει ποτέ δημητριακά ως τώρα γιατί δεν μου είχε περάσει από το μυαλό! Εμείς τρωμε βρώμη με τον άντρα μου. Θα πάω αύριο μια βόλτα από το σουπερ μάρκετ να δω τι φάση παίζει με τα δημητριακά, μήπως και βρω καποια που ειναι πιο child friendly. Πίτες όχι δεν φτιάχνω, πολύ χρόνο δεν παίρνουν αυτές; ! 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ φτιάχνω το εξής για τον δικό μου που είναι 18,5 μηνών (το φτιάχνω πχ ένα βράδυ που έχω χρόνο) : αγοράζω έτοιμο φύλλο κούρου για πίτα (γιατί ούτε εγώ έχω χρόνο για να το φτιάξω μόνη μου ) και σε ένα μπλέντερ βάζω 1 μπανανα, ένα μήλο και ένα ροδάκινο (μπορείς εννοείται να βάλεις ότι φρούτα εποχής θέλεις) και τα χτυπάω. Προσθέτω 3 κουταλιές βρώμη για να σφίξει το μίγμα και το βάζω στην πίτα. Είναι κάτι σαν φρουτοπιτα. Το ψήνεις 20 λεπτά και έτοιμο! Το τρώει το πρωί ο δικός μου και τρελαίνεται.

Ή επίσης γιαούρτι με φρούτα ή γιαούρτι και μια μπάρα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Lenia16 said:

Μπορείς να έχεις από την προηγούμενη ετοιμες τηγανίτες μπανανας-βρωμης κ να ρίχνεις λίγο μελι, μαφινς με σταφίδες ή με τυρί κ πιπεριές, τυρόπιτα με πιπεριές στη φόρμα του κέικ, ρυζογκοφρετα με ταχίνι κ μέλι, κέικ μπανανα χωρίς ζάχαρη, γιαούρτι με δημητριακά ή με μελι, γάλα με βρώμη κ κανέλα (ποριτζ νομίζω λεγεται), μπισκότα βρώμης, ρυζογαλο, γαλατόπιτα. 

Ναι!! Έχεις δίκιο, το είχα ξεχάσει! που και που το ΣΚ για δεκατιανο τους φτιάχνω αυτό με την μπανάνα-αυγό-βρώμη και παρόλο που φαίνεται εντελώς μπλιαχ έχει πολύ ωραία γεύση και τους αρέσει! Ποριτζ τρώω με τον άντρα μου, αλλά χωρίς ζάχαρη και πολλές πολλές σταφίδες δεν τρωγεται το άτιμο! Υπάρχει ένα baby version εδώ για τα μωρά - παιδάκια που το τρώει η μικρή μου, ίσως κάπως να καταφέρω και την μεγάλη να το φάει! Σ ευχαριστώ πολύ! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum said:

Δεν τους έχω δώσει ποτέ δημητριακά ως τώρα γιατί δεν μου είχε περάσει από το μυαλό! Εμείς τρωμε βρώμη με τον άντρα μου. Θα πάω αύριο μια βόλτα από το σουπερ μάρκετ να δω τι φάση παίζει με τα δημητριακά, μήπως και βρω καποια που ειναι πιο child friendly. Πίτες όχι δεν φτιάχνω, πολύ χρόνο δεν παίρνουν αυτές; ! 

Ανάλογα.., αν φτιάξεις σπανακόπιτα, θες πολλές ώρες! Δεν μιλάμε για να ανοίξεις φύλλο φυσικά! Μια τυροπιτούλα όμως με έτοιμο φύλλο και φέτα-ανθότυρο πχ, σε 20 λεπτά μπαίνει φούρνο. 3 μέρες θα φάνε!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Gummy Bear said:

Εγώ φτιάχνω το εξής για τον δικό μου που είναι 18,5 μηνών (το φτιάχνω πχ ένα βράδυ που έχω χρόνο) : αγοράζω έτοιμο φύλλο κούρου για πίτα (γιατί ούτε εγώ έχω χρόνο για να το φτιάξω μόνη μου ) και σε ένα μπλέντερ βάζω 1 μπανανα, ένα μήλο και ένα ροδάκινο (μπορείς εννοείται να βάλεις ότι φρούτα εποχής θέλεις) και τα χτυπάω. Προσθέτω 3 κουταλιές βρώμη για να σφίξει το μίγμα και το βάζω στην πίτα. Είναι κάτι σαν φρουτοπιτα. Το ψήνεις 20 λεπτά και έτοιμο! Το τρώει το πρωί ο δικός μου και τρελαίνεται.

Ή επίσης γιαούρτι με φρούτα ή γιαούρτι και μια μπάρα. 

Εύκολο ακούγεται αυτό, θα το δοκιμάσω! 

Just now, Yovanna said:

Ανάλογα.., αν φτιάξεις σπανακόπιτα, θες πολλές ώρες! Δεν μιλάμε για να ανοίξεις φύλλο φυσικά! Μια τυροπιτούλα όμως με έτοιμο φύλλο και φέτα-ανθότυρο πχ, σε 20 λεπτά μπαίνει φούρνο. 3 μέρες θα φάνε!

Ααα εντάξει. Αυτό εύκολο ακούγεται :)

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 said:

Μπορείς να έχεις από την προηγούμενη ετοιμες τηγανίτες μπανανας-βρωμης κ να ρίχνεις λίγο μελι, μαφινς με σταφίδες ή με τυρί κ πιπεριές, τυρόπιτα με πιπεριές στη φόρμα του κέικ, ρυζογκοφρετα με ταχίνι κ μέλι, κέικ μπανανα χωρίς ζάχαρη, γιαούρτι με δημητριακά ή με μελι, γάλα με βρώμη κ κανέλα (ποριτζ νομίζω λεγεται), μπισκότα βρώμης, ρυζογαλο, γαλατόπιτα. 

Αν έχεις συνταγές για τα μαφινς και την τυροπιτα θα σε ευγνωμωνω και εγώ και πολλές άλλες εδώ μέσα :)

16 minutes ago, Mama_Anesti_ said:

Εγώ του δίνω συνήθως ένα από όλα

-πιτα χωρίς φύλλο που έχω φτιάξει την προηγούμενη

-αυγο βραστό ψωμί τυρί ημίσκληρο 

-τοστ με τυρί 

-σαντουιτς με αγγούρι,ντομάτα φετα

-κεικ

 -χορτόπιτακια, τυροπιτακια 

 

 

 

Η πίτα χωρίς φύλλο τι είναι??

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna3011 said:

@Chrysoum σου στέλνω 2 συνταγές αλμυρού και γλυκού κέικ για μαμάδες χωρίς χρόνο. Εμένα μου έχουν λύσει ουκ ολίγες φορές τα χέρια και η μικρή τα τρώει πολύ ευχάριστα.

Κέικ λαχανικών:
-2 καρότα τριμμένα
-2 κολοκυθια τριμμένα
-2 αυγα
-Μιση κουπα λάδι
-1 ποτήρι φαρίνα
-150γρ. φέτα τριμμένη ή άλλο τυρί
-Δυοσμο
Τα ανακατεύεις όλα μαζί, τα βάζεις σε φόρμα ή ταψί με φρυγανια στα τοιχώματα. Ψήνεις σε προθερμασμένο φούρνο στους 180 γυρω στα 40 λεπτά.

 

Κεικ φρουτων :
-1 μεγάλο μηλο τριμμένο
-2 μικρες μπανανες
-4 κ.σ. ελαιόλαδο
-1 κ.γ. κανέλα
-Μια χουφτα σταφίδες
-1 φλυτζ. Αλεύρι ολικής
-4 κ.γ. μπέικιν
-Χυμό 2 πορτοκαλιών. 
Τα ανακατεύεις όλα μαζί. Ψήσιμο 30 λεπτα στους 180.

Αλήθεια βγαίνει κέικ αυτό? είμαι πολύ περίεργη. Μόνο μια κούπα αλεύρι με χυμό 2 πορτοκαλιών + τα νερά που θα βγάλει το μήλο? Βγαίνει πολύ υγρό φαντάζομαι. Ολόκληρο το φακελάκι μπέικιν για μια κούπα αλεύρι? Θα το φτιάξω πολύ σύντομα γιατί δεν θα πίστευα ότι θα βγει κέικ, αλλά αφού το λες εσύ, σε πιστεύω! Θα επανέλθω με εντυπώσεις!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Αλήθεια βγαίνει κέικ αυτό? είμαι πολύ περίεργη. Μόνο μια κούπα αλεύρι με χυμό 2 πορτοκαλιών + τα νερά που θα βγάλει το μήλο? Βγαίνει πολύ υγρό φαντάζομαι. Ολόκληρο το φακελάκι μπέικιν για μια κούπα αλεύρι? Θα το φτιάξω πολύ σύντομα γιατί δεν θα πίστευα ότι θα βγει κέικ, αλλά αφού το λες εσύ, σε πιστεύω! Θα επανέλθω με εντυπώσεις!

Και όμως βγαίνει κέικ! Είναι δοκιμασμένο! Το μισό χειμώνα με αυτό τον βγάλαμε. Μη σου πω και τον προηγούμενο :).

Link to comment
Share on other sites

Γκρανολα που ειναι σε μπουκιτσες δημητριακών θα είναι πιο εύκολο να το φανε κ χωρια γαλα η χυμο

Οπως κ μπάρες. Όλα μπορείς να τα κάνεις με μελι αντί ζάχαρη, η με τα σάκχαρα των φρούτων, η με αποξηραμενα

Υπάρχουν κ εύκολες επιλογές με πίτες. Όπως αυτές χωρίς φύλλο. Κάνω ένα κεικ που ειναι σαν σπανακοτυροπιτα

Γενικα αν κάποια στιγμή έχεις χρόνο κ διαθεση(καταλαβαινω οτι ειναι πολυ δυσκολο με το πρόγραμμα σου) μπορείς να κάνεις διαφορά κ να βαλεις κατάψυξη. Πχ εγω παίρνω πολύ συχνά τσουρεκια από την μαμα μου. Κ κουλούρι θεσ/νίκης τους δίνω, αλλα δ τρωνε ψωμι το μεσημερι

Link to comment
Share on other sites

Για πίτες χωρίς φύλλο βρίσκεις συνταγές με την κωδική λέξη τεμπελοπιτες, για προφανείς λόγους. 

 

εγω κάνω χωρίς συνταγή, με φέτα κ ο,τι άλλο τυρί έχω, αβγά, κάποιο μυρωδικό ή άλλο λαχανικό κ αλεύρι με το κάτι όσο παίρνει ο χυλός. 

 

κ ένα εύκολο κέικ χωρίς ζάχαρη με λιωμένη πολύ ώριμη μπανάνα, μήλο, τριμμένο καρύδι, λίγο χυμό πορτοκαλί, αυγό. (μπέικιν αναλόγως με το αλεύρι)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...