Recommended Posts

Καλημέρα σας, έχει προκύψει ανάγκη για αγορά ενός μικρού πλυντηρίου ρούχων για το εξοχικό μας. Το θέμα είναι ότι δεν υπάρχει παροχή για το νερό.

Βρήκα κάτι μικρά στο ιντερνετ, χωρητικότητας 3 λίτρων, αξίας 50-60 €,  αλλά καταλαβαίνω ότι δεν είναι εύχρηστα εάν έχεις να πλύνεις σεντόνια και πετσέτες.  

Έχετε κάτι να μου προτείνετε (και με π.μ. ?)

Σας ευχαριστώ πολύ. 

Διαφημίσεις

Κι εγώ μόνο αυτά ξέρω, δεν νομίζω ότι υπάρχει άλλη λύση.

Για σεντόνια/πετσέτες κλπ, αν δεν βολεύει να τα παίρνεις όλα μαζί και να τα πλένεις στο σπίτι σου, σε πολλές επαρχιακές πόλεις υπάρχουν πια laundry points, με πλυντήρια και στεγνωτήρια.

• Μου αρέσει 1

Μπορείς να βάλεις το πλυντήριο κοντά στον νιπτήρα κ κάθε φορά που θες να βάλεις πλυντήριο (φαντάζομαι όχι πολλές) για 1-2 ώρες βιδωνεις το σωλήνα στον νιπτήρα κ κάνεις έτσι την δουλειά σου. Μπορείς να πάρεις οποιοδήποτε πλυντήριο θέλεις με περισσότερα κιλά.

• Μου αρέσει 3

Just now, mama16 said:

Μπορείς να βάλεις το πλυντήριο κοντά στον νιπτήρα κ κάθε φορά που θες να βάλεις πλυντήριο (φαντάζομαι όχι πολλές) για 1-2 ώρες βιδωνεις το σωλήνα στον νιπτήρα κ κάνεις έτσι την δουλειά σου. Μπορείς να πάρεις οποιοδήποτε πλυντήριο θέλεις με περισσότερα κιλά.

Ε ναι κι εγώ κάτι τέτοιο θα πρότεινα εφόσον υπάρχει χώρος. Αν δεν υπάρχει χώρος δεν μπορείς να κάνεις και πολλά. Ίσως είναι και εύκολο για έναν υδραυλικό να βάλει ένα διχαλωτο σωλήνα να "μοιράζει" την παροχή του νερού του νιπτηρα και στο πλυντήριο. Αυτό το σκέφτηκα μόνη μου, δεν ξέρω καν αν γίνεται 

• Μου αρέσει 2

Just now, maripoz είπε:

Ε ναι κι εγώ κάτι τέτοιο θα πρότεινα εφόσον υπάρχει χώρος. Αν δεν υπάρχει χώρος δεν μπορείς να κάνεις και πολλά. Ίσως είναι και εύκολο για έναν υδραυλικό να βάλει ένα διχαλωτο σωλήνα να "μοιράζει" την παροχή του νερού του νιπτηρα και στο πλυντήριο. Αυτό το σκέφτηκα μόνη μου, δεν ξέρω καν αν γίνεται 

Καλά ναι μόνο αν υπάρχει χώρος γίνεται, απλά επειδή είπε ότι δεν υπάρχει παροχή νερού για αυτό πρότεινα αυτή τη λύση

Το ίδιο ακριβώς θέμα έχω κι εγώ με το πλυντήριο στο εξοχικό και σκοπεύω να κάνω το εξής: θα βγάλω το ψυγείο από εκεί που είναι (δίπλα στο νεροχύτη) και θα φέρω τον υδραυλικό να κάνει την εγκατάσταση του πλυντηρίου. Βέβαια, εγώ δεν το αγόρασα, το μετέφερα από άλλο σπίτι, οπότε δεν το επέλεξα, είναι κανονικό 60άρι 5άκιλο.

Με βολεύει καλύτερα έτσι γιατί διαφορετικά θα μου έκλεινε πολύ χώρο στο μπάνιο...το οποίο επίσης δεν έχει παροχή νερού.

Το ψυγείο αναγκαστικά θα πάει δίπλα στη ντουλάπα...oh well :P

Παρεμπιπτόντως, αν μιλάς για αυτά τα πλυντηριάκια που μοιάζουν σαν μικρά ντεπόζιτα @annoulen ψάξτο λίγο πρώτα, μη σου μείνει τελικά άχρηστο...έχω διαβάσει πολλές κριτικές από άτομα που τα αγόρασαν για τροχόσπιτα, camping κλπ και λένε ότι δεν καθαρίζουν καλά ούτε τα T shirt και τζάμπα πήγαν τα λεφτά, ξαναγύρισαν στη σκάφη :mrgreen: εννοείται πως σεντόνια και πετσέτες δε χωράνε καν.

Για μένα το μείζον πρόβλημα είναι ακριβώς αυτά τα μεγάλα, για τα ρούχα βολευόμουν και με τη λεκάνη στο χέρι κουτσά στραβά. Βέβαια το ότι θα το έχω στο εξής, το θεωρώ φοβερή χλιδή!

Αν είναι παραθαλάσσιο το εξοχικό, είναι μεγάλη έλλειψη, κακά τα ψέματα. Ειδικά αν μένεις μεγάλο διάστημα συνεχόμενα.

Επεξεργάστηκαν by Lisbet
    • Μου αρέσει 1

Εμείς στο εξοχικό κάναμε παροχή νερού μέσα στην αποθήκη και τα νερά φεύγουν έξω στο δρομο.Τα μικρά από όσο ξέρω δε βολεύουν.και δεν ξέρω αν καθαρίζουν τόσο καλά.

• Μου αρέσει 1

6 ώρες πρίν, annoulen είπε:

Καλημέρα σας, έχει προκύψει ανάγκη για αγορά ενός μικρού πλυντηρίου ρούχων για το εξοχικό μας. Το θέμα είναι ότι δεν υπάρχει παροχή για το νερό.

Βρήκα κάτι μικρά στο ιντερνετ, χωρητικότητας 3 λίτρων, αξίας 50-60 €,  αλλά καταλαβαίνω ότι δεν είναι εύχρηστα εάν έχεις να πλύνεις σεντόνια και πετσέτες.  

Έχετε κάτι να μου προτείνετε (και με π.μ. ?)

Σας ευχαριστώ πολύ. 

Αν αναφέρεσαι στα πλυντήρια  μίνι που από ότι κατάλαβα, γιατί τα εψαξα στο ίντερνετ μπαινουν και πάνω στον πάγκο, προσωπικά μου φάνηκαν πολύ μικρά! Με δυο μπλουζάκια και ένα τζιν εχει γεμίσει! Τόσο μικρά μου φάνηκαν! Ίσως βέβαια δεν κατάλαβα καλά από τις φωτογραφίες! 

• Μου αρέσει 1

Σας ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις σας, η αλήθεια είναι ότι ναι, αναφέρομαι σε αυτά τα μίνι που γεμίζουν με 2 μπλουζάκια, μάλλον δεν θα το προτιμήσω, με πείσατε κ εσείς και τα σχόλια στο ιντερνετ που διάβαζα.  

Έχουμε αποθηκάκι με παροχή νερού, οπότε μάλλον θα κατευθυνθούμε προς τα εκεί, και τα νερά θα βγαίνουν στην αυλή/στο χώμα, όπως λέει και η @ninika84

Απλώς σκεφτόμουν κάτι εύκολο χωρίς να φέρνω υδραυλικούς κλπ, αλλά προφανώς και δεν συμφέρει και δουλειά δεν θα γίνεται. 

Καλή σας συνέχεια. 

• Μου αρέσει 4

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα