Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

@Sentir...natureza ευχαριστώ πολύ που άνοιξες αυτό το θέμα. Δεν ήξερα ότι υπάρχουν οι βοηθοί μητρότητας και έχω ανακουφιστεί πολύ που υπάρχουν. Η πρώτη μου γέννα ήταν όμορφη σαν εμπειρία αλλά ταυτόχρονα και τραυματική γιατί μου είχαν πάρει κατευθείαν το μωρό επειδή είχε καταπιεί πολύ αμνιακό υγρό και δεν μπορούσε να αναπνεύσει μόνος του. Όπως καταλαβαίνεις, μέσα στο χαμό των συναισθημάτων, της κούρασης και του άγχους δεν είχα καταλάβει τι έγινε και γιατί τον πήραν ξαφνικά και έφυγαν. Μου τον έδωσαν μετά από 2 ημέρες. Φυσικά ένιωθα και νιώθω απίστευτα ευγνώμων και ευτυχισμένη που ο γιος μου είναι καλά, όμως τους πρώτους μήνες είχα απίστευτο άγχος μην σταματήσει να αναπνέει ξαφνικά. Δεν μπορούσα να το διαχειριστώ όλο αυτό. Ήθελα να βλέπει το μωρό μια χαρούμενη μαμά και ήμουν, αλλά έβλεπα συνέχεια εφιάλτες και όταν με ρωτούσε κάποιος πώς ήταν η γέννα ξεσπουσα σε κλάματα. 

Εδώ στο εξωτερικό που μένω, έρχεται η μαία 16 φορές μετά την γέννα και ζυγίζει το μωρό, σε εξετάζει και συζητάτε πώς νιώθεις. Δε λέω, είχα καλή μαία και με βοήθησε, όμως είχα ανάγκη το κάτι παραπάνω. Όπως καταλαβαίνεις, όταν με το καλό κάνουμε και δεύτερο παιδί, αγχώνομαι από τώρα να πάνε όλα καλά. Έψαξα λοιπόν στο Internet και για μεγάλη έκπληξη είδα ότι εδώ υπάρχει μια ένωση βοηθών μητρότητας. Αισθάνομαι πολύ πιο "ασφάλεια" ότι υπάρχει αυτή η λύση... 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 180
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα, πού κυμαίνονται στο περίπου οι τιμές για τις υπηρεσίες της βοηθού μητρότητας στον τοκετό? 

Θα ήθελα κάποια τηλέφωνα β.μ. για την περιοχή της Βορείου Ελλάδος.

Ευχαριστώ

Επεξεργάστηκαν by jellyfishch
2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Εγώ που είχα πάντως μαία πριν και μετά κυρίως τη σταμάτησα σε 10 μέρες δε μου ταίριαζε στο υφος.... Ασε που τη χρυσό πλήρωνα. 50 την ώρα παρακαλω. Οχι νταξ θηλαζω και μόνη και κρατάω κ το 50αρικο. Φχαριστω... 

Link to comment
Share on other sites

Just now, diane2020 είπε:

Εγώ που είχα πάντως μαία πριν και μετά κυρίως τη σταμάτησα σε 10 μέρες δε μου ταίριαζε στο υφος.... Ασε που τη χρυσό πλήρωνα. 50 την ώρα παρακαλω. Οχι νταξ θηλαζω και μόνη και κρατάω κ το 50αρικο. Φχαριστω... 

Δε θέλω μαία, ο γιατρός με καλύπτει και μπορεί να αντιμετωπίσει ο, τι προκυψει. Μια ντουλα για εμψύχωση και να βάζει στη θέση τους τα πράγματα οπότε χρειάζεται. Για το θηλασμό θα πάω στον παιδίατρο μου που είναι και πιστοποιημένος σύμβουλος. 

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, jellyfishch είπε:

Καλημέρα, πού κυμαίνονται στο περίπου οι τιμές για τις υπηρεσίες της βοηθού μητρότητας στον τοκετό? 

Θα ήθελα κάποια τηλέφωνα β.μ. για την περιοχή της Βορείου Ελλάδος.

Ευχαριστώ

Οι τιμες εχουν μεγαλες αποκλισεις νομιζω. Δυστυχως, δεν μπορω να σε βοηθησω και πολυ στο οικονομικο κομματι γιατι ο,τι γνωριζω ειναι για το εξωτερικο που κυμαινονται απο 500 μεχρι και χιλιαρικο (ενταξει 1000 το βρισκω υπερβολικο). Στην Ελλαδα φανταζομαι οτι θα κυμαινονται μεταξυ 300-700 ευρω αλλα ειναι καθαρα υποθεσεις βασει των μισθων των επαγγελματιων που εμπλεκονται στον τοκετο, δεν εχω αρχισει ακομη την εκπαιδευση για να σου πω με σιγουρια.  Στην σελιδα των βοηθων μητροτητας mitrotita.org θα βρεις τηλεφωνα και ποιες περιοχες εξυπηρετουν. Εχει σιγουρα στις Σερρες δυο και στη Θεσσαλονικη περισσοτερες.

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Sentir...natureza είπε:

Οι τιμες εχουν μεγαλες αποκλισεις νομιζω. Δυστυχως, δεν μπορω να σε βοηθησω και πολυ στο οικονομικο κομματι γιατι ο,τι γνωριζω ειναι για το εξωτερικο που κυμαινονται απο 500 μεχρι και χιλιαρικο (ενταξει 1000 το βρισκω υπερβολικο). Στην Ελλαδα φανταζομαι οτι θα κυμαινονται μεταξυ 300-700 ευρω αλλα ειναι καθαρα υποθεσεις βασει των μισθων των επαγγελματιων που εμπλεκονται στον τοκετο, δεν εχω αρχισει ακομη την εκπαιδευση για να σου πω με σιγουρια.  Στην σελιδα των βοηθων μητροτητας mitrotita.org θα βρεις τηλεφωνα και ποιες περιοχες εξυπηρετουν. Εχει σιγουρα στις Σερρες δυο και στη Θεσσαλονικη περισσοτερες.

Σε ευχαριστώ πολύ @Sentir...natureza

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...