Recommended Posts

@Sentir...natureza ευχαριστώ πολύ που άνοιξες αυτό το θέμα. Δεν ήξερα ότι υπάρχουν οι βοηθοί μητρότητας και έχω ανακουφιστεί πολύ που υπάρχουν. Η πρώτη μου γέννα ήταν όμορφη σαν εμπειρία αλλά ταυτόχρονα και τραυματική γιατί μου είχαν πάρει κατευθείαν το μωρό επειδή είχε καταπιεί πολύ αμνιακό υγρό και δεν μπορούσε να αναπνεύσει μόνος του. Όπως καταλαβαίνεις, μέσα στο χαμό των συναισθημάτων, της κούρασης και του άγχους δεν είχα καταλάβει τι έγινε και γιατί τον πήραν ξαφνικά και έφυγαν. Μου τον έδωσαν μετά από 2 ημέρες. Φυσικά ένιωθα και νιώθω απίστευτα ευγνώμων και ευτυχισμένη που ο γιος μου είναι καλά, όμως τους πρώτους μήνες είχα απίστευτο άγχος μην σταματήσει να αναπνέει ξαφνικά. Δεν μπορούσα να το διαχειριστώ όλο αυτό. Ήθελα να βλέπει το μωρό μια χαρούμενη μαμά και ήμουν, αλλά έβλεπα συνέχεια εφιάλτες και όταν με ρωτούσε κάποιος πώς ήταν η γέννα ξεσπουσα σε κλάματα. 

Εδώ στο εξωτερικό που μένω, έρχεται η μαία 16 φορές μετά την γέννα και ζυγίζει το μωρό, σε εξετάζει και συζητάτε πώς νιώθεις. Δε λέω, είχα καλή μαία και με βοήθησε, όμως είχα ανάγκη το κάτι παραπάνω. Όπως καταλαβαίνεις, όταν με το καλό κάνουμε και δεύτερο παιδί, αγχώνομαι από τώρα να πάνε όλα καλά. Έψαξα λοιπόν στο Internet και για μεγάλη έκπληξη είδα ότι εδώ υπάρχει μια ένωση βοηθών μητρότητας. Αισθάνομαι πολύ πιο "ασφάλεια" ότι υπάρχει αυτή η λύση... 

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

Καλημέρα, πού κυμαίνονται στο περίπου οι τιμές για τις υπηρεσίες της βοηθού μητρότητας στον τοκετό? 

Θα ήθελα κάποια τηλέφωνα β.μ. για την περιοχή της Βορείου Ελλάδος.

Ευχαριστώ

Επεξεργάστηκαν by jellyfishch

2t7wp3.png

Εγώ που είχα πάντως μαία πριν και μετά κυρίως τη σταμάτησα σε 10 μέρες δε μου ταίριαζε στο υφος.... Ασε που τη χρυσό πλήρωνα. 50 την ώρα παρακαλω. Οχι νταξ θηλαζω και μόνη και κρατάω κ το 50αρικο. Φχαριστω... 

• Μου αρέσει 1

Just now, diane2020 είπε:

Εγώ που είχα πάντως μαία πριν και μετά κυρίως τη σταμάτησα σε 10 μέρες δε μου ταίριαζε στο υφος.... Ασε που τη χρυσό πλήρωνα. 50 την ώρα παρακαλω. Οχι νταξ θηλαζω και μόνη και κρατάω κ το 50αρικο. Φχαριστω... 

Δε θέλω μαία, ο γιατρός με καλύπτει και μπορεί να αντιμετωπίσει ο, τι προκυψει. Μια ντουλα για εμψύχωση και να βάζει στη θέση τους τα πράγματα οπότε χρειάζεται. Για το θηλασμό θα πάω στον παιδίατρο μου που είναι και πιστοποιημένος σύμβουλος. 

• Μου αρέσει 1

2t7wp3.png

3 ώρες πρίν, jellyfishch είπε:

Καλημέρα, πού κυμαίνονται στο περίπου οι τιμές για τις υπηρεσίες της βοηθού μητρότητας στον τοκετό? 

Θα ήθελα κάποια τηλέφωνα β.μ. για την περιοχή της Βορείου Ελλάδος.

Ευχαριστώ

Οι τιμες εχουν μεγαλες αποκλισεις νομιζω. Δυστυχως, δεν μπορω να σε βοηθησω και πολυ στο οικονομικο κομματι γιατι ο,τι γνωριζω ειναι για το εξωτερικο που κυμαινονται απο 500 μεχρι και χιλιαρικο (ενταξει 1000 το βρισκω υπερβολικο). Στην Ελλαδα φανταζομαι οτι θα κυμαινονται μεταξυ 300-700 ευρω αλλα ειναι καθαρα υποθεσεις βασει των μισθων των επαγγελματιων που εμπλεκονται στον τοκετο, δεν εχω αρχισει ακομη την εκπαιδευση για να σου πω με σιγουρια.  Στην σελιδα των βοηθων μητροτητας mitrotita.org θα βρεις τηλεφωνα και ποιες περιοχες εξυπηρετουν. Εχει σιγουρα στις Σερρες δυο και στη Θεσσαλονικη περισσοτερες.

Just now, Sentir...natureza είπε:

Οι τιμες εχουν μεγαλες αποκλισεις νομιζω. Δυστυχως, δεν μπορω να σε βοηθησω και πολυ στο οικονομικο κομματι γιατι ο,τι γνωριζω ειναι για το εξωτερικο που κυμαινονται απο 500 μεχρι και χιλιαρικο (ενταξει 1000 το βρισκω υπερβολικο). Στην Ελλαδα φανταζομαι οτι θα κυμαινονται μεταξυ 300-700 ευρω αλλα ειναι καθαρα υποθεσεις βασει των μισθων των επαγγελματιων που εμπλεκονται στον τοκετο, δεν εχω αρχισει ακομη την εκπαιδευση για να σου πω με σιγουρια.  Στην σελιδα των βοηθων μητροτητας mitrotita.org θα βρεις τηλεφωνα και ποιες περιοχες εξυπηρετουν. Εχει σιγουρα στις Σερρες δυο και στη Θεσσαλονικη περισσοτερες.

Σε ευχαριστώ πολύ @Sentir...natureza

• Μου αρέσει 1

2t7wp3.png

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Σύνδεση/Εγγραφή

Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν! 

• Similar Content

• Από Chrysoum,
        Να 'μαι λοιπόν, λίγους μήνες πριν τον τρίτο τοκετό και συνειδητοποιω ότι μάλλον περνάω τραύμα τοκετού. Οι 2 προηγούμενοι τοκετοι δεν πήγαν πολύ ομαλά, ο πρώτος ήταν πάρα πολύ μακρύς τόσο που στο τέλος έχασα τις αισθήσεις μου, στον δεύτερο παρότι μικρός σε διάρκεια έτυχα στην πιο αντιπαθητική μαία που μόνο που δεν με έβριζε που δεν έκανα καλά τις εξωθησεις και ακόμα και τώρα 1,5 χρόνο μετά, μόνο που την θυμάμαι αναστατωνομαι. Τώρα λοιπόν, ενώ θεωρητικά θα έπρεπε να σκέφτομαι τον τοκετό και να το βλέπω πιο ψύχραιμα, με πιάνει ένας κόμπος στο στομάχι, πολύ άγχος και άρνηση για τον επερχόμενο τοκετό. Έχει περάσει καποια κάτι παρόμοιο; έχετε καμία ιδέα για το πως θα μπορούσα να το αντιμετωπίσω; έχω αρχίσει να διαβάζω για το birth trauma association, έχω παραγγείλει και ένα βιβλίο, αλλά και πάλι δεν με έχει βοηθήσει αρκετά. Σκέφτομαι να απευθυνθώ σε ψυχολόγο, αλλά και πάλι δεν ξέρω κατά πόσον κάποιος που δεν έχει περάσει την διαδικασία του τοκετού θα μπορεί να με βοηθήσει αρκετά. Δηλαδή όλα τα θεωρητικά που διαβάζω καλά μεν στην θεωρία, αλλά δεν με βοηθάνε, το άγχος παραμένει. 

Να σημειώσω ότι γένναω σε δημόσιο νοσοκομείο, με την μαία της βάρδιας. Οπότε είναι πάνω κάτω οποιος μου τύχει. 
      • Από kounelitsa,
        Έπεσα πάνω στο παρακάτω κειμενάκι.....

TO ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ: ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΒΟΗΘΗΣΩ?
        Ενημέρωση από το κέντρο Προγεννητικής Ψυχολογίας ***********, Τετάρτη 1 Φεβρουαρίου 2012, 5-8:30 μ.μ.

Η γέννα με καισαρική είναι μια εμπειρία μεγάλου στρες για το παιδί που γεννιέται. Από την πρώτη στιγμή εμφανίζονται τα συμπτώματα αυτής της επίδρασης στο σώμα του, στον θηλασμό, στον ύπνο του ... Αν δεν τα φροντίσουμε έγκαιρα θα συνεχίζουν να υφίστανται ... ίσως για μια ...ζωή;
        Στην ενημέρωση της 1ης Φεβρουαρίου, θα μάθουμε πώς να αναγνωρίζουμε τα σημάδια και τις μακροπρόθεσμες ψυχολογικές επιπτώσεις της εμπειρίας. Θα μάθουμε τρόπους πώς μπορούμε να υποστηρίζουμε τα παιδιά μας μετά την καισαρική έστω και αν δεν είμαστε ειδικοί αλλά γονείς.
        Όσοι ασχολούνται επαγγελματικά με το παιδί, θα δουν συμπεριφορές με νέο μάτι.
        Συμμετοχή: 40 ευρώ. Οι δύο γονείς 50 ευρώ.

Πραγματικά υπάρχουν άνθρωποι που θα πληρώσουν για να πάνε σε τέτοιο "σεμινάριο"????
      • Από FofiK,
        Γεια σας,

Αν έχετε κάποια προσφατη εμπειρία από γέννα σε εφημερία σε ένα από τα δύο νοσοκομεια, παρακαλώ δώστε τα φώτα σας.

Είναι το πρώτο μου παιδάκι και εχω αγχωθει λίγο όσο πλησιάζουν οι μέρες.

Ευχαριστώ για οποιαδήποτε πληροφορία!
      • Από kikika,
        Καλησπέρα! Είναι το πρώτο μου μυνημα στο φόρουμ.διαβάζω εδώ και μέρες τις συζητήσεις οι οποίες είναι πολύ ενδιαφέρουσες. Έχω όμως μια απορία που δυστυχώς δεν μπόρεσα να λύσω και με έχει αγχωσει. Ειμαι από θεσσαλονικη. Θα γεννήσω πρωτη φορά και ηθελα να κανω τοκετο στο σπιτι αλλά οι δικοι μου με αποθαρρύνουν γιατί το νοσοκομειο ειναι αρκετα μακρυα λόγω του οτι μενουμε εκτος πόλης. Η αληθεια ειναι πως και εγω το σκεφτομουν μιας που ειναι η πρωτη μου φορά κ δεν ξερω τι θα συναντησω. Σκεφτόμουνα να γεννήσω σε νοσοκομειο έτσι ώστε οποιαδήποτε επιπλοκή του μωρού να αντιμετωπιστεί άμεσα. Δεν είμαι άνθρωπος που με νοιάζουν οι ανέσεις αλλά σίγουρα με νοιάζει να γεννήσω με φυσικό τοκετό. Διαβάζω πόσο πιο όμορφη σαν εμπειρία είναι σε σύγκριση με τον απλό φυσιολογικό τοκετό στον οποίο παρεμβαίνουν με κάθε ευκαιρία οι γιατροί. Ρώτησα όμως στο Παπαγεωργίου κ μου είπαν πως δεν μπορώ να επιλέξω γιατρό από πριν γιατί άλλαξαν την πολιτική των νοσοκομείων που σε ξεγεννούσε ο γιατρός σου εάν συνεργαζόταν με το νοσοκομειο. Άραγε λοιπόν έχω επιλογή να γεννήσω με φυσικό τοκετό σε δημόσιο νοσοκομειο από την στιγμή που δεν διαλέγω ούτε γιατρό ούτε μαία; ευχαριστώ για οποία απάντηση εκ των προτέρων
      • Από Λέγκω,
        Θα ήθελα να ρωτήσω να έχει γεννήσει κάποια κοπέλα στην εφημερία δημόσιου νοσοκομείου και συγκεκριμένα στο Έλενα.
        Είναι άραγε τόσο ρηψοκίνδυνο να γεννήσεις στην εφημερια αντί με κάποιον στάνταρ γυναικολόγο αν δεν έχεις δύσκολη εγκυμοσύνη;
      • Από antu,
        ΕΧΩ ΜΠΕΙ ΗΔΗ ΣΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ 40 η ΚΑΙ ΜΕ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ. ΠΗΓΑ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΑΜΑ ΔΕΝ ΓΕΝΝΗΣΩ ΕΩΣ ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ ΠΟΥ ΕΡΧΕΤΕ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΟ ΕΦΗΜΕΡΕΥΟΝ ΚΑΙ ΘΑ ΜΟΥ ΠΟΥΝ. ΤΙ ΘΑ ΠΟΥΝ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ!!! ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ, ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΜΕ ΕΞΕΤΑΣΟΥΝ... ΜΗΠΩΣ ΚΑΜΙΑ ΕΧΕΙ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ? ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΕΧΕΙ ΠΙΑΣΕΙ ΕΝΑΣ ΠΑΝΙΚΟΣ!!!!
      • Από Saloula,
        Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε εσείς που ξέρετε;
        Περιμένω το τρίτο μου παιδί τον Μάρτιο. Έχω το ίδιο γιατρό που είχα για τα άλλα 2 παιδιά μου αλλά αυτή τη φορά δεν θέλω να γεννήσω πάλι στο ΙΑΣΩ και να πληρώσω $$$$$$!!!! Θέλω να με παρακολουθεί ο ιδιωτικός γιατρός που έχω και μετά να παω να γεννήσω σε ένα δημόσιο μαιευτήριο.

Θέλω να ρωτήσω..... πρέπει να έχω "δικο μου γιατρο" στο δημόσιο μαιευτήριο; Τον πέρνω τηλέφωνο την ώρα που θα γεννίσω να έρθει στο μαιευτήριο; Και γι αυτό θα "πρέπει" να πληρώσω φακελάκι; Η απλώς παω στο μαιευτήριο να γεννήσω με το γιατρό που εφημερεύει την στιγμή που έρχονται τους πόνους;
      • Από Ανδρομέδα,
        Υπαρχει βρε κοριτσια καμια που να γεννησε προσφατα στο Αρεταιειο? Οτι πληροφοριες εχω βρει ειναι στην καλυτερη περιπτωση προπερσινες κ γενναω εκει το καλοκαιρι. Θελω να ξερω [δεδομενου των ελλειψεων που υπαρχουν] τι καλυπτει τωρα το νοσοκομειο απο παροχες για μενα κ το μικρο, αν μπορω να το εχω συνεχεια διπλα μου ανεξαρτητως οροφου [καπου διαβασα οτι παλια αφηναν μονο επανω] και ποια ειναι η γενικη κατασταση.
        Τα αλλα δυο μου παιδακια τα γεννησα στο Αλεξανδρας οποτε δεν εχω αγχος λογω δημοσιου απλα λιγο επειδη δν ξερω το χωρο και την παρουσα κατασταση.