Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Εγώ δεν εννοούσα να πείσει το γιατρό για ιατρικές αποφάσεις, αλλά επειδή έχω δει πλάνα τοκετού, αναφερομουν σε πράγματα που έχω δει εκεί, πχ γέννα σε πισίνα, γέννα σε μη ξαπλωτη θέση, γεννα με μουσική, με χαμηλά φώτα, να μην κάνουν μπάνιο το μωρό αμέσως, να μην ξυρίσουν τη μαμά κλπ. Σε τέτοια θέματα εννοούσα ότι αν ο γιατρός είναι συμφωνος θα τα κάνει από μόνος του ή θα τα δεχτει αν του τα πει η κοπέλα. Αν δεν είναι σύμφωνος, είναι εύκολο να τον πείσει η παρουσία της βοηθού;

 

Just now, chocolate_eater είπε:

Όχι, διότι ο πατέρας έχει επίσης συναισθηματική φόρτιση και κούραση, ειδικά όταν κληθεί να πάρει αποφάσεις σε δύσκολες συνθήκες. Επίσης κατά βάση είναι τόσο άσχετος όσο και η μαμά, ειδικά στο πρώτο παιδί, συνεπώς σε ό,τι εχει να κάνει με καθοδήγηση, δε νομίζω οτι μπορεί να υποκαταστήσει το ρόλο αυτό πριν και μετά τη γέννηση.

 

Εννοούσα την υποστήριξη, το κράτημα του χεριού, το χαιδεμα των μαλλιών κλπ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 180
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Θα πεταχτώ και εγώ για να πω, πως όπως το βλέπω εγώ τουλάχιστον, ποιο πλάνο τοκετου; πλακα κάνουμε; στην Ελλάδα που το 60% κάνει καισαρική, και αν σκεφτείς ότι ο μέσος όρος στην Ευρώπη 25%, ενώ σε χώρες με χαμηλά ποσοστά είναι 15%, άρα το 60-15=45% κάνει καισαρική χωρίς να υπάρχει ιατρικός λόγος, απλά γιατί βολεύει τον γιατρό. Θα πει δηλαδή η doula να μην κάνουν καισαρική επειδή και καλά το μωρό είναι μεγάλο και ότι αυτό φυσιολογικά δεν συνηθιζεται (λέω τώρα την πρώτη δικαιολογία που μου έρχεται) και θα το δεχτεί ο γιατρός που έχει μάθει να τελειώνει στο μισάωρο αντί να περιμένει έναν φυσιολογικό τοκετό να εξελιχθεί;; θα την πετάξει έξω με τις κλωτσιές και θα κάνει και παρατήρηση στην ψαρωμενη επιτόκο που δεν σκέφτεται το καλό του παιδιού της. 

Φυσικά, υπάρχουν και εξαιρέσεις, αυτές οι 4 στις 10 που γεννάνε φυσιολογικά για παράδειγμα ή 1,5 που όντως πρέπει να κάνει καισαρική για ιατρικός λόγους. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb said:

Εγώ δεν εννοούσα να πείσει το γιατρό για ιατρικές αποφάσεις, αλλά επειδή έχω δει πλάνα τοκετού, αναφερομουν σε πράγματα που έχω δει εκεί, πχ γέννα σε πισίνα, γέννα σε μη ξαπλωτη θέση, γεννα με μουσική, με χαμηλά φώτα, να μην κάνουν μπάνιο το μωρό αμέσως, να μην ξυρίσουν τη μαμά κλπ. Σε τέτοια θέματα εννοούσα ότι αν ο γιατρός είναι συμφωνος θα τα κάνει από μόνος του ή θα τα δεχτει αν του τα πει η κοπέλα. Αν δεν είναι σύμφωνος, είναι εύκολο να τον πείσει η παρουσία της βοηθού;

 

 

Εννοούσα την υποστήριξη, το κράτημα του χεριού, το χαιδεμα των μαλλιών κλπ

 

Στα περισσότερα απ'αυτά, εάν προσφέρονται από την κλινική και εάν μιλάμε για φυσιολογικές συνθήκες υγείας, δεν καταλαβαίνω καν γιατί πρέπει να συμφωνήσει ο γιατρός...Το μόνο που οφείλει να κάνει είναι να τα λάβει υπ'όψιν του.

 

Για την υποστήριξη σαφώς, συμφωνώ, απλώς ως πατέρας που ήμουν 40 ώρες μέσα στο μαιευτήριο (καθαρά για τη γέννηση, όχι για το μετά), ομολογώ οτι μερικές φορές ίσως δεν φτάνει και η ενέργεια για να κάνεις όλα αυτά που πρέπει. Χώρια του οτι έχεις να διαχειριστείς γιατρούς, μαίες, τα σόγια που περιμένουν απ'εξω κλπ. Εμένα η πεθερά μου π.χ. μου έστελνε γιατί αργούμε και μήπως πρέπει να γίνει κάτι άλλο....ευτυχώς αυτά η doula δεν τα έχει στο κεφάλι της. :P

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza είπε:
Just now, little lamb είπε:

Τα εξηγησες πολύ ωραία είναι η αλήθεια, αλλά για την ώρα του τοκετού πάνω κάτω τα ίδια δεν κάνει ο πατέρας/άντρας; (Αν υπάρχει φυσικά) Πιο πολύ για το σπίτι μου φαίνεται πιο σημαντικός ο ρόλος της βοηθού, προσωπικά.

 Φυσικα, ο καλυτερος συνοδος για μια γυναικα μπορει να ειναι ο αντρας της, δεν παει να αντικατασταθει ο συντροφος απλα η βοηθος μητροτητας παιρνει μια μητρικη φιγουρα, που γνωριζει τις αναγκες της επιτοκου και αργοτερα μητερας, γι'αυτο και ειναι προτιμοτερο οι β.μ να ειναι ηδη μητερες. Οχι οτι μια γυναικα χωρις παιδια δεν μπορει να γινει μια υπεροχη βοηθος μητροτητας.

 

HΘελα να πρσθεσω κατι πανω σε αυτο. Ο πατερας μπορει να ειναι πολυ καλη συναισθηματικη υποστηριξη ή απλα και μονο η παρουσια του να κανει την γυναικα να αισθανεται καλυτερα. Απλα η β.μ επειδη ειναι επαγγελματιας, εχει τις γνωσεις και τις δεξιοτητες που χρειαζονται ωστε να αντιλαμβανεται τις αναγκες της γυναικας και να χρησιμοποιει τις εξειδικευμενες "λυσεις" της. Επιπλεον, μπορει να παιξει καθοριστικο ρολο στην ποιοτικη εμπλοκη του πατερα, που διαφορετικα θα καθοταν σαστισμενος μη γνωριζοντας πως να βοηθησει την γυναικα του που την βλεπει να πονα τοσο. 

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum said:

Θα πεταχτώ και εγώ για να πω, πως όπως το βλέπω εγώ τουλάχιστον, ποιο πλάνο τοκετου; πλακα κάνουμε; στην Ελλάδα που το 60% κάνει καισαρική, και αν σκεφτείς ότι ο μέσος όρος στην Ευρώπη 25%, ενώ σε χώρες με χαμηλά ποσοστά είναι 15%, άρα το 60-15=45% κάνει καισαρική χωρίς να υπάρχει ιατρικός λόγος, απλά γιατί βολεύει τον γιατρό. Θα πει δηλαδή η doula να μην κάνουν καισαρική επειδή και καλά το μωρό είναι μεγάλο και ότι αυτό φυσιολογικά δεν συνηθιζεται (λέω τώρα την πρώτη δικαιολογία που μου έρχεται) και θα το δεχτεί ο γιατρός που έχει μάθει να τελειώνει στο μισάωρο αντί να περιμένει έναν φυσιολογικό τοκετό να εξελιχθεί;; θα την πετάξει έξω με τις κλωτσιές και θα κάνει και παρατήρηση στην ψαρωμενη επιτόκο που δεν σκέφτεται το καλό του παιδιού της. 

Φυσικά, υπάρχουν και εξαιρέσεις, αυτές οι 4 στις 10 που γεννάνε φυσιολογικά για παράδειγμα. 

 

To overreach των γιατρών είναι και θέμα νοοτροπίας πάντως. Στην Ελλάδα τους ρωτάμε για τα πάντα χωρίς να υπάρχει κανένας λόγος...ακόμα και το πόσο συχνά μερικοί βλέπουν ένα υγιές νεογέννητο είναι υπερβολή. Θεωρώ οτι το σύνδρομο γιατρός-παπάς-δάσκαλος δεν το έχει ξεπεράσει ακόμα ο κόσμος, αλλιώς αδυνατώ να καταλάβω γιατί προτιμούν ακόμα το συγκεκριμένο μοντέλο φροντίδας, ενώ υπάρχουν εναλλακτικές, και μάλιστα πληρώνουν και μια περιουσία για τέτοιες υπηρεσίες. Δε λέω οτι είναι εύκολο να τις βρεις, αλλά ούτε και αδύνατο σε 9 μήνες....

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, chocolate_eater said:

 

To overreach των γιατρών είναι και θέμα νοοτροπίας πάντως. Στην Ελλάδα τους ρωτάμε για τα πάντα χωρίς να υπάρχει κανένας λόγος...ακόμα και το πόσο συχνά μερικοί βλέπουν ένα υγιές νεογέννητο είναι υπερβολή. Θεωρώ οτι το σύνδρομο γιατρός-παπάς-δάσκαλος δεν το έχει ξεπεράσει ακόμα ο κόσμος, αλλιώς αδυνατώ να καταλάβω γιατί προτιμούν ακόμα το συγκεκριμένο μοντέλο φροντίδας, ενώ υπάρχουν εναλλακτικές, και μάλιστα πληρώνουν και μια περιουσία για τέτοιες υπηρεσίες. Δε λέω οτι είναι εύκολο να τις βρεις, αλλά ούτε και αδύνατο σε 9 μήνες....

 

Στο θέμα του τοκετού πιστεύω ότι ευθύνεται και το σύστημα και ο τρόπος που έχουμε μάθει. Είπες ότι ήσουν με την γυναίκα σου 40 ώρες για τον τοκετό, 2 ώρες περισσότερες από εμένα δηλαδη. Όσον αφορά στον τοκετό είθισται να γεννάει η γυναίκα με τον γιατρό της. Ποιος γιατρός θα δεχόταν να ξεγενναει για 38 ή 40 ώρες; έστω κι αν αυτό ήταν με διακοπές. Εγώ πχ πήγα για 6 ώρες στο σπίτι μου να ξεκουραστώ και επέστρεψα πάλι στο νοσοκομείο, έμενα δίπλα. Και πάλι, θέλει να τελειώνει. Τον κατηγορείς; δεν ξέρω να σου πω την αλήθεια, ίσως ναι, κάποιος άλλος δεν θα το έκανε. Απλά έτσι έχουμε συνηθίσει, και εμένα όταν μου είπαν ότι θα γεννήσω με την μαια της βάρδιας, ούτε καν με γιατρό δηλαδή και άλλαξα τελικά και 3 ή 4 βάρδιες λίγο κομπλαρα. Όταν δε το έλεγα στις φίλες μου είχαν απλά πάθει σοκ. Είναι μια νοοτροπία που δεν αλλάζει εύκολα, και η έγκυος θέλει να νιώθει ασφάλεια, ειδικά αν είναι η πρώτη φορά, δεν γνωρίζει και φοβάται. Για να μην πω για τις θείες μου που επέμεναν να κατέβω στην Ελλάδα να γεννήσω, που άκουσον άκουσον θα γεννήσω με μαία που δεν θα την έχω δει και πότε πριν, προηγμένες χώρες σου λέει μετά. Αυτά μου λέγανε, ήταν έτοιμες να μου κλείσουν εισητηρια. Αν το σύστημα ήταν αλλιώς, δεν γέννας με τον γιατρό σου δηλαδή, αλλά υπάρχει το στάνταρ προσωπικό που ακολουθεί τους τοκετους που πέφτουν στην βάρδια του, θα ήταν αλλιώς τα πράματα πιστεύω. Λιγότερες άσκοπες καισαρικες, μεγαλύτερη ελευθερία σε μια υγιή επίτοκο να έχει την δυνατότητα να κάνει πλάνο τοκετό και στην doula να βοηθήσει όσο μπορεί. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum said:

Στο θέμα του τοκετού πιστεύω ότι ευθύνεται και το σύστημα και ο τρόπος που έχουμε μάθει. Είπες ότι ήσουν με την γυναίκα σου 40 ώρες για τον τοκετό, 2 ώρες περισσότερες από εμένα δηλαδη. Όσον αφορά στον τοκετό είθισται να γεννάει η γυναίκα με τον γιατρό της. Ποιος γιατρός θα δεχόταν να ξεγενναει για 38 ή 40 ώρες; έστω κι αν αυτό ήταν με διακοπές. Εγώ πχ πήγα για 6 ώρες στο σπίτι μου να ξεκουραστώ και επέστρεψα πάλι στο νοσοκομείο, έμενα δίπλα. Και πάλι, θέλει να τελειώνει. Τον κατηγορείς; δεν ξέρω να σου πω την αλήθεια, ίσως ναι, κάποιος άλλος δεν θα το έκανε. Απλά έτσι έχουμε συνηθίσει, και εμένα όταν μου είπαν ότι θα γεννήσω με την μαια της βάρδιας, ούτε καν με γιατρό δηλαδή και άλλαξα τελικά και 3 ή 4 βάρδιες λίγο κομπλαρα. Όταν δε το έλεγα στις φίλες μου είχαν απλά πάθει σοκ. Είναι μια νοοτροπία που δεν αλλάζει εύκολα, και η έγκυος θέλει να νιώθει ασφάλεια, ειδικά αν είναι η πρώτη φορά, δεν γνωρίζει και φοβάται. Για να μην πω για τις θείες μου που επέμεναν να κατέβω στην Ελλάδα να γεννήσω, που άκουσον άκουσον θα γεννήσω με μαία που δεν θα την έχω δει και πότε πριν, προηγμένες χώρες σου λέει μετά. Αυτά μου λέγανε, ήταν έτοιμες να μου κλείσουν εισητηρια. Αν το σύστημα ήταν αλλιώς, δεν γέννας με τον γιατρό σου δηλαδή, αλλά υπάρχει το στάνταρ προσωπικό που ακολουθεί τους τοκετους που πέφτουν στην βάρδια του, θα ήταν αλλιώς τα πράματα πιστεύω. Λιγότερες άσκοπες καισαρικες, μεγαλύτερη ελευθερία σε μια υγιή επίτοκο να έχει την δυνατότητα να κάνει πλάνο τοκετό και στην doula να βοηθήσει όσο μπορεί. 

 

Αυτό εννοώ οτι είναι θέμα νοοτροπίας, ουσιαστικά είναι ψευδαίσθηση ασφάλειας αυτό που νομίζουμε οτι είναι ασφάλεια. Ο γιατρός ούτως ή άλλως θα έρθει αν είναι έκτακτη ανάγκη, εφ'όσον έχει γίνει εισαγωγή σε νοσοκομείο. Και θα προσθέσω οτι όσο ακούμε θείες, πεθερές, μαμάδες κλπ., τόσο πιο δύσκολα αλλάζει μια νοοτροπία. Δηλαδή κι αν γνωρίζεις το γιατρό 1-2 χρόνια πριν, ως προς τι θεωρούμε οτι μπορούμε να κρίνουμε τις ικανότητές του; Στην πραγματικότητα τίποτα δε μπορούμε να κρίνουμε, εκτός αν είμαστε συνάδελφοί του, ή αν έχουμε πρότερη εμπειρία μαζί του. Αυτό για όλες τις ειδικότητες γιατρού, γενικά....

 

Στη δική μας περίπτωση, από τις 40 ώρες οι 30 ήταν προετοιμασία και pre-labour χωρίς ανάμειξη κανενός γιατρού και χωρίς να απασχολήσουμε σχεδόν κανέναν, στον αντίστοιχο χώρο. Οι υπόλοιπες 10 ήταν χορήγηση ορμόνης και παρακολούθηση ιατρική από τη μαία και φυσικά η τελευταία ώρα που ήταν ο τοκετός, έγινε από τη μαία και τη δική μου βοήθεια σαν ένα δεύτερο σετ χέρια, όπου χρειάστηκε. Το γιατρό πρώτη φορά τον είδαμε τα τελευταία 5 λεπτά.

 

Στην Ελλάδα η λογική της βάρδιας, που μάλλον είναι ό,τι πιο κοντά σε αυτό, ισχύει στα δημόσια νοσοκομεία ή τουλάχιστον σε ορισμένα από αυτά, στα οποία μάλιστα οι υπηρεσίες είναι και σχεδόν τσάμπα. Δεν καταλαβαίνω γιατί να πληρώσει κάποιος τα εξωφρενικά ποσά που ακούω προκειμένου να λάβει, εντέλει, μια αντικειμενικά χειρότερη υπηρεσία υγείας. Φαντάζομαι το ιλουστρασιόν και το μαγαζάκι με τα δώρα αγοράζουν οι περισσότεροι....

 

Και εδώ προσωπικά πιστεύω οτι είναι θέμα νοοτροπίας, λόγω της γνωστής αποστροφής στο δημόσιο νοσοκομείο....αλλά τουλάχιστον για ορισμένα μαιευτήρια το θεωρώ κάπως άδικο. Έτσι κι αλλιώς στα πολύ σκούρα, συνήθως πάντοτε σε μεγάλο δημόσιο νοσοκομείο καταλήγεις, προκειμένου να αυξηθούν οι πιθανότητες να βγεις ολόκληρος...

 

Βέβαια τίθεται σαφώς και το θέμα της εμπειρίας...εφ'όσον οι μαίες δεν έχουν εμπειρία τοκετού πλήρους ευθύνης στα περισσότερα ιδιωτικά νοσοκομεία, είναι λογικό να υπάρχει και λιγοτερη εμπιστοσύνη στις ικανότητές τους. Απλώς, a priori, εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί ο κόσμος πάει στα ιδιωτικά χωρίς καν να σκεφτεί εναλλακτική...

Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater είπε:

Απλώς, a priori, εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί ο κόσμος πάει στα ιδιωτικά χωρίς καν να σκεφτεί εναλλακτική...

Παρα πολλά χρόνια πριν μια γνωστή μου (μεγαλύτερη μου) θα γεννούσε στο Αρεταιειο ή σε κάποιο πανεπιστημιακό, δεν θυμάμαι γιατί ήμουν μικρή τότε κ δεν τα ήξερα, γιατί ήταν εκεί ο γιατρός της. Το είχα πει στη μαμα μου κ η απάντηση ήταν «μα καλά γιατί θα πάει να γεννήσει με τις γύφτισσες»; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater said:

 

Αυτό εννοώ οτι είναι θέμα νοοτροπίας, ουσιαστικά είναι ψευδαίσθηση ασφάλειας αυτό που νομίζουμε οτι είναι ασφάλεια. Ο γιατρός ούτως ή άλλως θα έρθει αν είναι έκτακτη ανάγκη, εφ'όσον έχει γίνει εισαγωγή σε νοσοκομείο. Και θα προσθέσω οτι όσο ακούμε θείες, πεθερές, μαμάδες κλπ., τόσο πιο δύσκολα αλλάζει μια νοοτροπία. Δηλαδή κι αν γνωρίζεις το γιατρό 1-2 χρόνια πριν, ως προς τι θεωρούμε οτι μπορούμε να κρίνουμε τις ικανότητές του; Στην πραγματικότητα τίποτα δε μπορούμε να κρίνουμε, εκτός αν είμαστε συνάδελφοί του, ή αν έχουμε πρότερη εμπειρία μαζί του. Αυτό για όλες τις ειδικότητες γιατρού, γενικά....

 

Στη δική μας περίπτωση, από τις 40 ώρες οι 30 ήταν προετοιμασία και pre-labour χωρίς ανάμειξη κανενός γιατρού και χωρίς να απασχολήσουμε σχεδόν κανέναν, στον αντίστοιχο χώρο. Οι υπόλοιπες 10 ήταν χορήγηση ορμόνης και παρακολούθηση ιατρική από τη μαία και φυσικά η τελευταία ώρα που ήταν ο τοκετός, έγινε από τη μαία και τη δική μου βοήθεια, όπου χρειάστηκε. Το γιατρό πρώτη φορά τον είδαμε τα τελευταία 5 λεπτά.

 

Στην Ελλάδα η λογική της βάρδιας, που μάλλον είναι ό,τι πιο κοντά σε αυτό, ισχύει στα δημόσια νοσοκομεία ή τουλάχιστον σε ορισμένα από αυτά, στα οποία μάλιστα οι υπηρεσίες είναι και σχεδόν τσάμπα. Δεν καταλαβαίνω γιατί να πληρώσει κάποιος τα εξωφρενικά ποσά που ακούω προκειμένου να λάβει, εντέλει, μια αντικειμενικά χειρότερη υπηρεσία υγείας. Φαντάζομαι το ιλουστρασιόν και το μαγαζάκι με τα δώρα αγοράζουν οι περισσότεροι....

 

Και εδώ προσωπικά πιστεύω οτι είναι θέμα νοοτροπίας, λόγω της γνωστής αποστροφής στο δημόσιο νοσοκομείο....αλλά τουλάχιστον για ορισμένα μαιευτήρια το θεωρώ κάπως άδικο. Έτσι κι αλλιώς στα πολύ σκούρα, συνήθως πάντοτε σε μεγάλο δημόσιο νοσοκομείο καταλήγεις, προκειμένου να αυξηθούν οι πιθανότητες να βγεις ολόκληρος...

 

Βέβαια τίθεται σαφώς και το θέμα της εμπειρίας...εφ'όσον οι μαίες δεν έχουν εμπειρία τοκετού πλήρους ευθύνης στα περισσότερα ιδιωτικά νοσοκομεία, είναι λογικό να υπάρχει και λιγοτερη εμπιστοσύνη στις ικανότητές τους. Απλώς, a priori, εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί ο κόσμος πάει στα ιδιωτικά χωρίς καν να σκεφτεί εναλλακτική...

Συμφωνώ. Δεν είναι όμως μόνο θέμα δημοσίου / ιδιωτικού. Δυστυχώς και σε πολλά δημόσια γίνονται καισαρικες χωρίς λόγο, θεωρω ακριβώς γι αυτό που έλεγα με το σύστημα και αυτό ισχύει ακόμη και για δημόσια νοσοκομεία σε πολύ μικρες πολεις. Πάλι επειδή δίνουν την δυνατότητα στην έγκυο να την ξεγεννήσει συγκεκριμένος γιατρός, ο οποίος εργάζεται στο δημόσιο νοσοκομείο. Δεν γνωρίζω πόσοι όντως πηγαίνουν με την λογική του γιατρού βάρδιας ή επιλέγουν τον γιατρό στο δημόσιο νοσοκομείο και τελικά καταλήγουν σε καισαρική για να γεννήσουν όντως με αυτόν και να μην τύχουν στον γιατρο βάρδιας. 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Παρα πολλά χρόνια πριν μια γνωστή μου (μεγαλύτερη μου) θα γεννούσε στο Αρεταιειο ή σε κάποιο πανεπιστημιακό, δεν θυμάμαι γιατί ήμουν μικρή τότε κ δεν τα ήξερα, γιατί ήταν εκεί ο γιατρός της. Το είχα πει στη μαμα μου κ η απάντηση ήταν «μα καλά γιατί θα πάει να γεννήσει με τις γύφτισσες»; 

 

Άλλο που έχω ακούσει από τη μητέρα μου είναι ότι στο δημόσιο μπορεί να σου κλέψουν το μωρό όταν κοιμάσαι :-D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Chrysoum είπε:

Συμφωνώ. Δεν είναι όμως μόνο θέμα δημοσίου / ιδιωτικού. Δυστυχώς και σε πολλά δημόσια γίνονται καισαρικες χωρίς λόγο, θεωρω ακριβώς γι αυτό που έλεγα με το σύστημα και αυτό ισχύει ακόμη και για δημόσια νοσοκομεία σε πολύ μικρες πολεις. Πάλι επειδή δίνουν την δυνατότητα στην έγκυο να την ξεγεννήσει συγκεκριμένος γιατρός, ο οποίος εργάζεται στο δημόσιο νοσοκομείο. Δεν γνωρίζω πόσοι όντως πηγαίνουν με την λογική του γιατρού βάρδιας ή επιλέγουν τον γιατρό στο δημόσιο νοσοκομείο και τελικά καταλήγουν σε καισαρική για να γεννήσουν όντως με αυτόν και να μην τύχουν στον γιατρο βάρδιας. 

  

Συμφωνω απολυτα. Αρχικα, δεν ακολουθειται μια συγκεκριμενη "τακτικη" απο ολα τα δημοσια μαιευτικα τμηματα της χωρας. Οι πανελληνιοι γυναικολογικοι και μαιευτικοι συλλογοι δινουν τεκμηριωμενες προτασεις βασει διεθνων οδηγιων αλλα δεν υλοποιειται τιποτα απο αυτα. Απλα συνεχιζεται η προσωπικη προτιμηση του καθε γιατρου, το πρωτοκολλο του καθε νοσοκομειου και φυσικα δεν ελεγχεται κανεις. Μαιευτηρας στο δημοσιο νοσοκομειο της πρωτευουσας του νομου ειναι γνωστος(σε οσους ασχολουνται) για την ευκολια του στην καισαρικη, στην συγκεκριμενη περιπτωση λεμε "Παλι καλα που μπορω να πληρωσω αλλον γιατρο για να μην τυχω στην βαρδια του!". Δυστυχως, ειναι στην επιμορφωση και στην ευθυνη του καθε γιατρου να ακολουθει ορθες τακτικες, που δεν κοιτανε το συμφερον του αλλα της γυναικας και του παιδιου. Οσο συνεχιζουμε να ακολουθουμε ξεπερασμενες μαιευτικες πρακτικες και να μενουμε οι γυναικες στην αγνοια (και κατ'επεκταση να μην απαιτουμε κατι διαφορετικο) τοτε η κατασταση θα διαιωνιζεται δυστυχως...Εχω απογοητευτει πολυ απο το πως συμπεριφερομαστε στις επιτοκους στα νοσοκομεια και στις κλινικες και αυτο ηταν η κινητηρια μου δυναμη για να προσπαθησω να αλλαξω λιγο την κατασταση...

 

Just now, little lamb είπε:

Εγώ δεν εννοούσα να πείσει το γιατρό για ιατρικές αποφάσεις, αλλά επειδή έχω δει πλάνα τοκετού, αναφερομουν σε πράγματα που έχω δει εκεί, πχ γέννα σε πισίνα, γέννα σε μη ξαπλωτη θέση, γεννα με μουσική, με χαμηλά φώτα, να μην κάνουν μπάνιο το μωρό αμέσως, να μην ξυρίσουν τη μαμά κλπ. Σε τέτοια θέματα εννοούσα ότι αν ο γιατρός είναι συμφωνος θα τα κάνει από μόνος του ή θα τα δεχτει αν του τα πει η κοπέλα. Αν δεν είναι σύμφωνος, είναι εύκολο να τον πείσει η παρουσία της βοηθού;

Κατ'αρχην το πλανο συζητιεται με τον γιατρο τουλαχιστον ενα μηνα πριν τον τοκετο, οχι εκεινη την ημερα οποτε η παρουσια της βοηθου+το πλανο ταυτοχρονα μαλλον προβληματα θα δημιουργησει. Συνηθως, οι γιατροι που δεχονται αυτα που εγραψες παραπανω ακολουθουν την πεπατημενη στα απλα πχ ξυρισμα αλλα αν δεν το επιθυμεις τοτε δεν υπαρχει προβλημα. Βασικα, σχεδον ποτε δεν υπαρχει προβλημα γιατι δεν ειναι κατι τοσο σοβαρο(γι'αυτο και θεωρειται αχρειαστο) αλλα επειδη ειναι ρουτινα, γι'αυτο αντιδρανε(συνηθως στο μαιευτηριο) αν αρνηθεις. Τωρα τα πολυ ευκολα οπως ειναι να γεννησεις με μουσικη υποκρουση ή ακουστικα, χαμηλα φωτα κλπ δεν μπορω να φανταστω γιατι να τα αρνηθει ενας γιατρος. Οι δυσκολιες αρχιζουν στα σοβαρα: δινει χρονο να ξεκινησει ο τοκετος μονος του ή κανει προκληση κοντα στην ΠΗΤ; Ειναι διατεθειμενος να σε αφησει να γεννησεις με τους ρυθμους του σωματος σου ή θα σε βαλει στον ορο μετα απο λιγες ωρες; Κανει ευκολα παρεμβασεις ή αντιλαμβανεται την σοβαροτητα τους και το ποσο μπορουν να επηρεασουν την εκβαση του τοκετου; Αν δεν τα βρισκετε στα σοβαρα τοτε το να αλλαξεις γιατρο ειναι μονοδρομος. Δυστυχως, όσον αφορά την στάση τοκετού είναι το μεγαλύτερο "αγκάθι",είναι ελάχιστος εως μηδαμινός ο αριθμός αυτων που θα δεχθούν να γεννήσεις πχ τα τέσσερα.Ακομη και αυτοι που υποστηρίζουν τον φυσικό τοκετό σε αυτό το κομμάτι δεν εχουν την εμπειρία και δεν νιώθουν την ασφαλεια να το κάνουν.Δεν ο διδάχθηκαν ποτε,είναι λογικό.

Επισης, οταν θελεις να "ψαρωσεις" τις αποψεις του γιατρου δεν πας με το πλανο στα χερια σου και αρχιζεις τις εντολες :wink: Κανεις ερωτησεις ανα διαστηματα για αυτα που σε ενδιαφερουν ωστε να "κοψεις" αντιδρασεις. Μπορεις φυσικα να πας απευθειας με ειλικρινια (κατι το οποιο προσωπικα προτιμω γιατι δεν με πειραζε να αλλαξω 15 γιατρους). 

 

Το σημαντικοτερο σε ολα αυτα δεν ειναι τι ακολουθει ή οχι ο γιατρος αλλα τι και ποσο τα θελει η γυναικα, γιατι μονο αυτο θα μπορουσε να την κινητοποιησει να ψαξει για αλλον γιατρο. Αν πιστεψει στις επιθυμιες της (οποιες κι αν ειναι αυτες) και τις παρει στα σοβαρα μονο τοτε θα προσπαθησει να ερθει πιο κοντα σε αυτο που φανταζεται. Οσο υποβαθμιζει τα θελω της και συμβιβαζεται με τον γιατρο που εχει επειδη πχ ειναι εμπειρος ή ειναι οικογενειακος γιατρος ή απλα δεν θελει να μπει στην διαδικασια να αλλαζει γιατρο (ολα σεβαστα αλλα ολα εχουν υποβαθρο την ανασφαλεια που καλο θα ηταν να ληφθει υποψιν και να συζητηθει απο την β.μ ωστε να βοηθησει την γυναικα να κανει εσωτερικη δουλεια) τοτε ειναι πιο πιθανο να νιωθει ανα διαστηματα οτι καταπιεζεται και να καταληξει με μια δυσαρεστη εμπειρια τοκετου. Εκει λοιπον ερχεται η βοηθος μητροτητας, που δεν την κρινει, δεν της λεει τι ειναι σωστο και τι λαθος, αλλα την βοηθαει να αντιληφθει τι θελει και ποσο διατεθειμενη ειναι να το κυνηγησει.

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum said:

Συμφωνώ. Δεν είναι όμως μόνο θέμα δημοσίου / ιδιωτικού. Δυστυχώς και σε πολλά δημόσια γίνονται καισαρικες χωρίς λόγο, θεωρω ακριβώς γι αυτό που έλεγα με το σύστημα και αυτό ισχύει ακόμη και για δημόσια νοσοκομεία σε πολύ μικρες πολεις. Πάλι επειδή δίνουν την δυνατότητα στην έγκυο να την ξεγεννήσει συγκεκριμένος γιατρός, ο οποίος εργάζεται στο δημόσιο νοσοκομείο. Δεν γνωρίζω πόσοι όντως πηγαίνουν με την λογική του γιατρού βάρδιας ή επιλέγουν τον γιατρό στο δημόσιο νοσοκομείο και τελικά καταλήγουν σε καισαρική για να γεννήσουν όντως με αυτόν και να μην τύχουν στον γιατρο βάρδιας. 

 

 

Πιστεύω οτι γίνεται κι αυτό στα δημόσια για όλους τους λόγους που έχουν προαναφερθεί. Για μένα δεν είναι πρόβλημα να είναι από την αρχή ξεκάθαρος ο γιατρός οτι αν επιλέξεις αυτόν, δεν προτίθεται να σε περιμένει 2 μέρες να γεννήσεις φυσιολογικά. Και έτσι κάνει ο καθένας την επιλογή του. Το βασικό πρόβλημα είναι η κοροιδία ίσα-ίσα για να μη χάσουν τον πελάτη, που μέχρι τελευταία στιγμή τον δουλεύουν και στο τέλος πετάνε μία από τις πέντε γνωστές δικαιολογίες για καισαρική.

 

Γενικότερα, η έλλειψη διαφάνειας και πληροφόρησης στην απόφαση και η νοοτροπία που συντηρείται οτι ο γιατρός αποφασίζει/επιτρέπει/απαγορεύει αντί της πραγματικής αποστολής του, που είναι να αξιολογεί και να προτείνει, όπως κάθε άλλο εμπειρικό επάγγελμα. Αλλά πιστεύω οτι εν πολλοίς αυτό το χώρο τους τον δίνουμε κι εμείς οι ίδιοι με το να μην κάνουμε ερωτήσεις και να μην παίρνουμε 2η και 3η και 4η γνώμη. Συν του οτι πολύς κόσμος απλώς πάει στο γιατρό που του πρότεινε κάποιος ξάδερφος, μια θεία κλπ., χωρίς κανένα άλλο αντικειμενικό κριτήριο.

Just now, Έσπερος said:

Παρα πολλά χρόνια πριν μια γνωστή μου (μεγαλύτερη μου) θα γεννούσε στο Αρεταιειο ή σε κάποιο πανεπιστημιακό, δεν θυμάμαι γιατί ήμουν μικρή τότε κ δεν τα ήξερα, γιατί ήταν εκεί ο γιατρός της. Το είχα πει στη μαμα μου κ η απάντηση ήταν «μα καλά γιατί θα πάει να γεννήσει με τις γύφτισσες»; 

 

Ε, για να καταλαβαίνουμε και λίγο το μέσο επίπεδο της προηγούμενης γενιάς.... :P Κατα τ'αλλα της ίδιας γενιάς/νοοτροπίας άνθρωποι προτείνουν εισιτήρια για γέννα στην Ελλάδα, σε ένα σύστημα που αφ'ενός θα σε γδύσει οικονομικά, αφ'ετέρου θα σου παράσχει υπηρεσία προδιαγραφών 1990....Κι επειδή αντιλαμβάνομαι πόσο ενοχλητική μπορεί να γίνει η πίεση της ελληνικής οικογένειας, ειδικά σε μία ετοιμογέννη κοπέλα, νομίζω τέτοια συμβάντα στη ζωή είναι και πολύ καλές ευκαιρίες να μπαίνουν τα απαιτούμενα όρια και φραγμοί....και νομίζω κι εγώ οτι μια επαγγελματική βοήθεια στο συναισθηματικό/ψυχικό κομμάτι θα μπορούσε να βοηθήσει πολύ σε τέτοιες περιπτώσεις, πολύ δε περισσότερο σε μέρη που το όλο σύστημα είναι προβληματικό.

Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater είπε:

Αλλά πιστεύω οτι εν πολλοίς αυτό το χώρο τους τον δίνουμε κι εμείς οι ίδιοι με το να μην κάνουμε ερωτήσεις και να μην παίρνουμε 2η και 3η και 4η γνώμη.

Ακριβως! Οι περισσοτερες γυναικες δεν γνωριζουν καν οτι μπορουν να αρνηθουν καποιες διαδικασιες ρουτινας. Θυμαμαι να λεω οτι αρνηθηκα το κλυσμα και να με κοιτανε με απορια λεγοντας μου "Καλα, μπορουμε να το αρνηθουμε;" :| Το παν ειναι η πληροφορηση και θα επρεπε να ισχυει αυτο που εγραψες

Just now, chocolate_eater είπε:

της πραγματικής αποστολής του, που είναι να αξιολογεί και να προτείνει,

Οι ιδιοι οι γιατροι να δινουν τις γνωσεις και την επιλογη. Ειναι η δουλεια τους αλλωστε αλλα το κερδος τους ειναι πολυ μεγαλυτερο απο ενα ατομο που δεχεται τον σεβασμο που πρεπει...

 
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το ήξερα ότι μπορείς να ζητήσεις να μη σου κάνουν κλυσμα και ξύρισμα και είχα ρωτήσει το γιατρό αν θα είχα πρόβλημα λόγω αιμορροΐδων και μου είχε πει καθησυχαστικα ότι δεν υπάρχει πρόβλημα και γενικά δεν είναι τίποτα. Και ήξερα ότι δεν είναι παρεμβατικός γενικά γιατί όταν του είχα πει ότι έχω πολλή μυωπία δεν μου είπε αμέσως καισαρική αλλά με έστειλε σε οφθαλμίατρο (ο οποίος είπε ότι μπορώ φυσιολογικά, όπως και έγινε). Ούτε μου είχε κάνει εξέταση με το χέρι στο ιατρείο να δει τον τραχηλο. Τελικά όταν πήγα εκεί όντως το κλυσμα και το ξύρισμα μου φάνηκαν ότι δεν ηταν τίποτα, ούτε που τα κατάλαβα! Αν δεν είχα δει το ξυράφι μπορεί και να μην καταλάβαινα ότι με ξύρισε, σοβαρά το λέω. Μπορεί να έτυχα σε κοπέλα με ελαφρύ χέρι! Πιο πολύ ντρεπόμουν που έβλεπαν τα γεννητικά μου όργανα παρά φοβόμουν ή με ενοχλησε. Και επειδή ακολούθησαν 14 ώρες τοκετού αυτό μου φαίνεται πλεον μια πολύ μικρή και ασήμαντη στιγμη. Καταλαβαίνω βέβαια ότι κάποιες μπορεί να μην νιώθουν έτσι και να νιώθουν ότι επηρεάζονται από το κάθε τι που συμβαίνει την ώρα της γέννας. Αλλά νομίζω ότι αν περιέγραφα τη γεννα μου σε μια φίλη πχ, θα της έλεγα ότι όντως δεν ήταν τίποτα το κλυσμα και το ξύρισμα, δεν θα της έλεγα να σκεφτεί αν θέλει να το αποφύγει γιατί μπορεί να τη φόβιζα για κάτι που αλλιώς δεν θα της περνούσε από το μυαλό να το φοβηθει.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb said:

Εγώ το ήξερα ότι μπορείς να ζητήσεις να μη σου κάνουν κλυσμα και ξύρισμα και είχα ρωτήσει το γιατρό αν θα είχα πρόβλημα λόγω αιμορροΐδων και μου είχε πει καθησυχαστικα ότι δεν υπάρχει πρόβλημα και γενικά δεν είναι τίποτα. Και ήξερα ότι δεν είναι παρεμβατικός γενικά γιατί όταν του είχα πει ότι έχω πολλή μυωπία δεν μου είπε αμέσως καισαρική αλλά με έστειλε σε οφθαλμίατρο (ο οποίος είπε ότι μπορώ φυσιολογικά, όπως και έγινε). Ούτε μου είχε κάνει εξέταση με το χέρι στο ιατρείο να δει τον τραχηλο. Τελικά όταν πήγα εκεί όντως το κλυσμα και το ξύρισμα μου φάνηκαν ότι δεν ηταν τίποτα, ούτε που τα κατάλαβα! Αν δεν είχα δει το ξυράφι μπορεί και να μην καταλάβαινα ότι με ξύρισε, σοβαρά το λέω. Μπορεί να έτυχα σε κοπέλα με ελαφρύ χέρι! Πιο πολύ ντρεπόμουν που έβλεπαν τα γεννητικά μου όργανα παρά φοβόμουν ή με ενοχλησε. Και επειδή ακολούθησαν 14 ώρες τοκετού αυτό μου φαίνεται πλεον μια πολύ μικρή και ασήμαντη στιγμη. Καταλαβαίνω βέβαια ότι κάποιες μπορεί να μην νιώθουν έτσι και να νιώθουν ότι επηρεάζονται από το κάθε τι που συμβαίνει την ώρα της γέννας. Αλλά νομίζω ότι αν περιέγραφα τη γεννα μου σε μια φίλη πχ, θα της έλεγα ότι όντως δεν ήταν τίποτα το κλυσμα και το ξύρισμα, δεν θα της έλεγα να σκεφτεί αν θέλει να το αποφύγει γιατί μπορεί να τη φόβιζα για κάτι που αλλιώς δεν θα της περνούσε από το μυαλό να το φοβηθει.

Αφελής η επόμενη ερώτηση, αλλά αυτό με το ξύρισμα γιατί γίνεται; για να μην κολλήσει κάτι το μωρό βγαίνοντας; δηλαδή αν η επιτοκος απλά κάνει μπάνιο, δεν θα "γίνει η δουλειά"; @Sentir...natureza μήπως γνωρίζεις εσύ; μου κάνει εντύπωση γιατί εδω δεν το κάνουν σε καμία. Το κάνουν και αλλού ή κυρίως στην Ελλάδα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Chrysoum είπε:

Αφελής η επόμενη ερώτηση, αλλά αυτό με το ξύρισμα γιατί γίνεται; για να μην κολλήσει κάτι το μωρό βγαίνοντας; δηλαδή αν η επιτοκος απλά κάνει μπάνιο, δεν θα "γίνει η δουλειά"; @Sentir...natureza μήπως γνωρίζεις εσύ; μου κάνει εντύπωση γιατί εδω δεν το κάνουν σε καμία. Το κάνουν και αλλού ή κυρίως στην Ελλάδα;

Νομιζω οτι το κανουν ξεκαθαρα για να ειναι ετοιμη, ξυρισμενη η γυναικα αν χρειαστει καισαρικη, ισως και για λογους καλυτερης "οπτικης". Απο την αλλη, μπορει να θεωρηθει μεχρι και επιβλαβες διοτι με το ξυρισμα η περιοχη ερεθιζεται και ειναι ευκολοτερο να εισελθει καποιο μικροβιο. 

 

Just now, little lamb είπε:

Εγώ το ήξερα ότι μπορείς να ζητήσεις να μη σου κάνουν κλυσμα και ξύρισμα και είχα ρωτήσει το γιατρό αν θα είχα πρόβλημα λόγω αιμορροΐδων και μου είχε πει καθησυχαστικα ότι δεν υπάρχει πρόβλημα και γενικά δεν είναι τίποτα. Και ήξερα ότι δεν είναι παρεμβατικός γενικά γιατί όταν του είχα πει ότι έχω πολλή μυωπία δεν μου είπε αμέσως καισαρική αλλά με έστειλε σε οφθαλμίατρο (ο οποίος είπε ότι μπορώ φυσιολογικά, όπως και έγινε). Ούτε μου είχε κάνει εξέταση με το χέρι στο ιατρείο να δει τον τραχηλο. Τελικά όταν πήγα εκεί όντως το κλυσμα και το ξύρισμα μου φάνηκαν ότι δεν ηταν τίποτα, ούτε που τα κατάλαβα! Αν δεν είχα δει το ξυράφι μπορεί και να μην καταλάβαινα ότι με ξύρισε, σοβαρά το λέω. Μπορεί να έτυχα σε κοπέλα με ελαφρύ χέρι! Πιο πολύ ντρεπόμουν που έβλεπαν τα γεννητικά μου όργανα παρά φοβόμουν ή με ενοχλησε. Και επειδή ακολούθησαν 14 ώρες τοκετού αυτό μου φαίνεται πλεον μια πολύ μικρή και ασήμαντη στιγμη. Καταλαβαίνω βέβαια ότι κάποιες μπορεί να μην νιώθουν έτσι και να νιώθουν ότι επηρεάζονται από το κάθε τι που συμβαίνει την ώρα της γέννας. Αλλά νομίζω ότι αν περιέγραφα τη γεννα μου σε μια φίλη πχ, θα της έλεγα ότι όντως δεν ήταν τίποτα το κλυσμα και το ξύρισμα, δεν θα της έλεγα να σκεφτεί αν θέλει να το αποφύγει γιατί μπορεί να τη φόβιζα για κάτι που αλλιώς δεν θα της περνούσε από το μυαλό να το φοβηθει.

Φυσικα, δεν θα αραδιασεις στην γυναικα τους λογους που πρεπει να ξυριστει απλα θα της γνωστοποιησεις οτι μπορει και να μην το κανει εαν θελει, δεν ειναι κατι απαραιτητο.

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza said:

Νομιζω οτι το κανουν ξεκαθαρα για να ειναι ετοιμη, ξυρισμενη η γυναικα αν χρειαστει καισαρικη, ισως και για λογους καλυτερης "οπτικης". Απο την αλλη, μπορει να θεωρηθει μεχρι και επιβλαβες διοτι με το ξυρισμα η περιοχη ερεθιζεται και ειναι ευκολοτερο να εισελθει καποιο μικροβιο. 

 

Φυσικα, δεν θα αραδιασεις στην γυναικα τους λογους που πρεπει να ξυριστει απλα θα της γνωστοποιησεις οτι μπορει και να μην το κανει εαν θελει, δεν ειναι κατι απαραιτητο.

Ναι και εγώ αυτό ξέρω, ότι δηλαδή μπορεί να επιμολυνθει η περιοχή με το ξύρισμα και συστήνουν στην έγκυο να μην ξυριζεται. Αυτό βέβαια ισχύει κυρίως για το σπίτι, σε ένα νοσοκομείο φαντάζομαι ότι τα ξυραραφακια μιας χρήσης είναι κατά κάποιο τρόπο πιο αποστειρωμενα. Όχι τελείως φυσικά. Απλά και πάλι δεν καταλάβαινα τον λόγο που το κάνουν. Καλά το θέμα οπτικής δεν θα το σχολιάσω καν! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza είπε:

Νομιζω οτι το κανουν ξεκαθαρα για να ειναι ετοιμη, ξυρισμενη η γυναικα αν χρειαστει καισαρικη, ισως και για λογους καλυτερης "οπτικης". 

 

Πιο πιθανό μου φαίνεται το δεύτερο, γιατί αν ήταν για την καισαρική θα ξύριζαν και την ηβική περιοχή, που δεν την ξυρίζουν, ξυρίζουν μόνο τα χείλη και έξω απ'τον κόλπο. Ίσως για την περίπτωση που χρειαστεί περινεοτομη;

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb said:

 

Πιο πιθανό μου φαίνεται το δεύτερο, γιατί αν ήταν για την καισαρική θα ξύριζαν και την ηβική περιοχή, που δεν την ξυρίζουν, ξυρίζουν μόνο τα χείλη και έξω απ'τον κόλπο. Ίσως για την περίπτωση που χρειαστεί περινεοτομη;

Μα δεν χρειάζεται να είναι ξυρισμενη η περιοχή για να κάνουν περινεοτομη. Άρα για κάτι άλλο είναι :)

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, little lamb said:

Εγώ το ήξερα ότι μπορείς να ζητήσεις να μη σου κάνουν κλυσμα και ξύρισμα και είχα ρωτήσει το γιατρό αν θα είχα πρόβλημα λόγω αιμορροΐδων και μου είχε πει καθησυχαστικα ότι δεν υπάρχει πρόβλημα και γενικά δεν είναι τίποτα. Και ήξερα ότι δεν είναι παρεμβατικός γενικά γιατί όταν του είχα πει ότι έχω πολλή μυωπία δεν μου είπε αμέσως καισαρική αλλά με έστειλε σε οφθαλμίατρο (ο οποίος είπε ότι μπορώ φυσιολογικά, όπως και έγινε). Ούτε μου είχε κάνει εξέταση με το χέρι στο ιατρείο να δει τον τραχηλο. Τελικά όταν πήγα εκεί όντως το κλυσμα και το ξύρισμα μου φάνηκαν ότι δεν ηταν τίποτα, ούτε που τα κατάλαβα! Αν δεν είχα δει το ξυράφι μπορεί και να μην καταλάβαινα ότι με ξύρισε, σοβαρά το λέω. Μπορεί να έτυχα σε κοπέλα με ελαφρύ χέρι! Πιο πολύ ντρεπόμουν που έβλεπαν τα γεννητικά μου όργανα παρά φοβόμουν ή με ενοχλησε. Και επειδή ακολούθησαν 14 ώρες τοκετού αυτό μου φαίνεται πλεον μια πολύ μικρή και ασήμαντη στιγμη. Καταλαβαίνω βέβαια ότι κάποιες μπορεί να μην νιώθουν έτσι και να νιώθουν ότι επηρεάζονται από το κάθε τι που συμβαίνει την ώρα της γέννας. Αλλά νομίζω ότι αν περιέγραφα τη γεννα μου σε μια φίλη πχ, θα της έλεγα ότι όντως δεν ήταν τίποτα το κλυσμα και το ξύρισμα, δεν θα της έλεγα να σκεφτεί αν θέλει να το αποφύγει γιατί μπορεί να τη φόβιζα για κάτι που αλλιώς δεν θα της περνούσε από το μυαλό να το φοβηθει.

Εγώ δεν την γλίτωσα την καισαρική , γιατί εκτός από υψηλή μυωπία, έχω αποκόλληση υαλοειδούς και στα 2 μάτια , καθώς και ένα μικρό σκίσιμο στον αμφιβληστροειδή. Σε 3 κορυφαίους οφθαλμιάτρους πήγα και μου είπαν ότι σε μια δυνατή εξώθηση, μπορεί να χάσω τα μάτια μου. 

Εμένα δεν με ξύρισαν. Είχα κάνει αποτρίχωση μόνη μου. Ούτε κλύσμα διότι από το άγχος μου είχα ήδη πάει 4 φορές τουαλέτα. 

@Έσπερος έχεις επισκεφτεί ποτέ λεχώνα στο Αρεταίειο? Αυτό που λέει η μαμά σου είναι πολύ ήπια περιγραφή. Πίστεψε με δεν θα ήθελες να βρίσκεσαι εκεί. Αντίθετα στο Έλενα πχ, είναι αξιοπρεπέστατα.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna said:

@Έσπερος έχεις επισκεφτεί ποτέ λεχώνα στο Αρεταίειο? Αυτό που λέει η μαμά σου είναι πολύ ήπια περιγραφή. Πίστεψε με δεν θα ήθελες να βρίσκεσαι εκεί. Αντίθετα στο Έλενα πχ, είναι αξιοπρεπέστατα.

 

 

Πολύ πρόσφατα και δεν είναι έτσι. Ας μην τρομοκρατούμε τον κόσμο....το πρόβλημα με τους τσιγκάνους ή με κάθε άλλο άνθρωπο διαφορετικό ποιο είναι ακριβώς; Μπορείς να το αναλύσεις λίγο παραπάνω για να καταλάβουμε τι είναι αυτό που...ρίχνει την αξιοπρέπεια του ιδρύματος;

 

Σε κάθε περίπτωση και στη δημόσιο υπάρχει η επιλογή του μονόκλινου με ελάχιστο κόστος για όσους δεν θέλουν να ενοχλούνται - αλλά και να ενοχλούν - τους γύρω τους.

Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater said:

 

Πολύ πρόσφατα και δεν είναι έτσι. Ας μην τρομοκρατούμε τον κόσμο....το πρόβλημα με τους τσιγκάνους ή με κάθε άλλο άνθρωπο διαφορετικό ποιο είναι ακριβώς; Μπορείς να το αναλύσεις λίγο παραπάνω για να καταλάβουμε;

 

Σε κάθε περίπτωση και στη δημόσιο υπάρχει η επιλογή του μονόκλινου με ελάχιστο κόστος για όσους δεν θέλουν να ενοχλούνται - αλλά και να ενοχλούν - τους γύρω τους.

Όχι πρόσφατα, πάνε χρόνια. Δεν τρομοκρατώ κανέναν. Λέω αυτό που είδα. Επίσης εφόσον εκλαμβάνεται ως τρομοκρατία, καλύτερα να μην το αναλύσω. Φυσικά αυτό δεν αναιρεί ότι είναι φοβερό νοσοκομείο με εξαιρετικούς γιατρούς.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Όχι πρόσφατα, πάνε χρόνια. Δεν τρομοκρατώ κανέναν. Λέω αυτό που είδα. Επίσης εφόσον εκλαμβάνεται ως τρομοκρατία, καλύτερα να μην το αναλύσω. Φυσικά αυτό δεν αναιρεί ότι είναι φοβερό νοσοκομείο με εξαιρετικούς γιατρούς.

Η συζήτηση έγινε πριν από 15 χρόνια κ η μητέρα μου θεωρεί ότι ο θηλασμός είναι μόνο για τις χωριατισσες, τις αμόρφωτες, τις θεούσες κ τις γύφτισσες, επομένως δεν δίνω ιδιαίτερη σημασία στις απόψεις της για τα περιγεννητικα θέματα. Η ειρωνεία είναι ότι η μια της κόρη έκανε 13 μήνες αντλήσεις κ η άλλη κόρη θηλάζει για 1,5 χρόνο κ μάλιστα κ δημοσίως  κ δεν έχει πει πότε θα σταματήσει. 

 

Γενικα δεν έχω πάει επίσκεψη σε δημόσιο μαιευτήριο. Μια μόνο φίλη γέννησε στο Αττικόν λίγες μέρες μετά από εμένα οπότε δεν μπορούσα να πάω. Δεν ξέρω άλλη που να γέννησε σε δημόσιο (εκτοσ πανεπιστημιακών κ μεγάλων περιφερειακών) αλλά δεν έχω κ κανέναν τεράστιο κυκλο που να έχει γεννήσει πρόσφατα. 

 

Γενικα δεν με απασχολούν τόσο πολύ οι διαδικασίες του τοκετού κ η εμπειρεια κ το τι ακριβώς παρέχει το μαιευτήριο. Καταλαβαίνω ότι για άλλες γυναίκες η γεννα είναι κάτι σημαντικό, εγω απλώς νομίζω ότι αν ήταν να γεννήσω φυσιολογικά (οφθαλμικα θέματα κ εγω), θα ήθελα να μπορώ να σηκώνομαι, να έχω τον άντρα μου κ κάποιο δικό μου άτομο σχετικό με το αντικείμενο για να μπορεί να ρυθμίσει κάποιες διαδικασίες στις προτιμήσεις μας. Πιο πολύ με ενόχλησε η διαμονή στο μαιευτήριο παρα η καισαρική ή οτιδήποτε άλλο σχετικό με τον τοκετό. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Εγώ δεν την γλίτωσα την καισαρική , γιατί εκτός από υψηλή μυωπία, έχω αποκόλληση υαλοειδούς και στα 2 μάτια , καθώς και ένα μικρό σκίσιμο στον αμφιβληστροειδή. Σε 3 κορυφαίους οφθαλμιάτρους πήγα και μου είπαν ότι σε μια δυνατή εξώθηση, μπορεί να χάσω τα μάτια μου

 

Έτσι είναι, δεν σχετίζεται η μυωπία αλλά η ποιότητα του αμφιβληστροειδούς. Μπορεί να έχεις πολλή μυωπία (όπως εγώ 8 βαθμούς) και μια χαρά αμφιβληστροειδή οπότε γέννας φυσιολογικά, μπορεί να μην έχεις καν μυωπία αλλά προβληματικό αμφιβληστροειδή ή κάποιο σκισιμο όπως εσύ. Ίσως αναλογικά η μυωπία να πάει μαζί με προβλημα στον αμφιβληστροειδή, αλλά τώρα που ελέγχονται και ανεξάρτητα δεν είναι πλέον μονόδρομος η καισαρική.

 

Εγώ ξέρω κοπέλα που γέννησε στο Αρεταίειο πριν καμιά πενταετία αλλά δεν μου είχε πει τίποτα για την εμπειρία της. Επίσης ξέρω κάποιες που γέννησαν στο Έλενα και στο Αλεξάνδρα, ούτε για εκεί άκουσα κάτι αρνητικό. Επίσης έχω φίλη που γέννησε σε δημόσιο για να μην είναι πολύ ιατρικοποιημενα, και παρόλα αυτά της φάνηκε κι εκεί ιατρικοποιημενα και το δεύτερο παιδί το γέννησε στο σπίτι! Παρόλο που δεν είμαι τόσο του ότι μετράει η εμπειρία της γέννας κλπ όπως καταλάβατε, τη θαύμασα πάρα πολύ για το θάρρος της να το κάνει σπίτι!

Άσχετο, το Αττικόν δεν είναι ιδιωτικό; Είχα πάει επισκεπτήριο σε νοσηλευομενο άνθρωπο για άλλο θέμα και μου είχε φανεί το πιο ωραίο νοσοκομείο που έχω πάει, πολύ λουξ και σαν γκαλερί και το θεώρησα ιδιωτικό.

Επεξεργάστηκαν by little lamb
Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Η συζήτηση έγινε πριν από 15 χρόνια κ η μητέρα μου θεωρεί ότι ο θηλασμός είναι μόνο για τις χωριατισσες, τις αμόρφωτες, τις θεούσες κ τις γύφτισσες, επομένως δεν δίνω ιδιαίτερη σημασία στις απόψεις της για τα περιγεννητικα θέματα. Η ειρωνεία είναι ότι η μια της κόρη έκανε 13 μήνες αντλήσεις κ η άλλη κόρη θηλάζει για 1,5 χρόνο κ μάλιστα κ δημοσίως  κ δεν έχει πει πότε θα σταματήσει. 

 

Γενικα δεν έχω πάει επίσκεψη σε δημόσιο μαιευτήριο. Μια μόνο φίλη γέννησε στο Αττικόν λίγες μέρες μετά από εμένα οπότε δεν μπορούσα να πάω. Δεν ξέρω άλλη που να γέννησε σε δημόσιο (εκτοσ πανεπιστημιακών κ μεγάλων περιφερειακών) αλλά δεν έχω κ κανέναν τεράστιο κυκλο που να έχει γεννήσει πρόσφατα. 

 

Γενικα δεν με απασχολούν τόσο πολύ οι διαδικασίες του τοκετού κ η εμπειρεια κ το τι ακριβώς παρέχει το μαιευτήριο. Καταλαβαίνω ότι για άλλες γυναίκες η γεννα είναι κάτι σημαντικό, εγω απλώς νομίζω ότι αν ήταν να γεννήσω φυσιολογικά (οφθαλμικα θέματα κ εγω), θα ήθελα να μπορώ να σηκώνομαι, να έχω τον άντρα μου κ κάποιο δικό μου άτομο σχετικό με το αντικείμενο για να μπορεί να ρυθμίσει κάποιες διαδικασίες στις προτιμήσεις μας. Πιο πολύ με ενόχλησε η διαμονή στο μαιευτήριο παρα η καισαρική ή οτιδήποτε άλλο σχετικό με τον τοκετό. 

Εμένα μου "στοίχισε" η καισαρική. Ίσως να ήταν και ένας από τους λόγους που δεν δέθηκα αμέσως με το μωρό. Μου είχε ήδη στοιχίσει η εξωσωματική, ονειρευόμουν τουλάχιστον μια φυσιολογική  γέννα με τα όλα της! Δεν φοβόμουν ούτε τους πόνους, ούτε τίποτα. Τελικά ίσως μια βοηθός μητρότητας να είναι ακόμη πιο χρήσιμη σε άτομα όπως εγώ που βίωσαν άσχημα και με ενοχές το γεγονός ότι έκαναν καισαρική. Να της πει ότι είναι όλα καλά και αν την βοηθήσει να δεθεί με το μωρό της. Στην προκειμένη ο θηλασμός είναι σωτήριος!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...