Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γοπ Γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση, λάθη κ υπερβολές


Recommended Posts

ΓΕΙΑ ΣΟΥ JEN.ΤΙ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΕΙΧΕ ΕΣΕΝΑ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ;MHΠΩΣ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΞΕΧΩΡΙΣΩ ΤΗΝ ΓΟΠ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΕΡΓΕΙΑ.ΕΜΕΝΑ ΕΧΕΙ ΓΟΠ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝΕ ΑΛΛΑ ΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑ ΤΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΚΟΙΤΑΜΕ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΙΠΟΤΑ ΠΕΡΝΕΙ ΚΑΙ ΣΙΡΟΠΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ

 

Δεν είναι τόσο εύκολο να τα ξεχωρίσεις γιατί είναι πολύ όμοια. Συχνά μάλιστα συνυπάρχουν. Αν το παιδί έχει και αλλεργία και ΓΟΠ τα συμπτώματα είναι πιο έντονα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 833
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν είναι τόσο εύκολο να τα ξεχωρίσεις γιατί είναι πολύ όμοια. Συχνά μάλιστα συνυπάρχουν. Αν το παιδί έχει και αλλεργία και ΓΟΠ τα συμπτώματα είναι πιο έντονα.

 

Συμφωνώ με την Αγλαία.

Εμάς ειχε αρχικά ατοπική δερματιτιδα (εκζέματα) μεγάλης έκτασης και έπειτα αιμα στις κενώσεις για πολύ καιρό. Έκανε και εμετους συχνά αλλα αυτο ειναι κοινό σύμπτωμα και σε ΓΟΠ και σε αλλεργια.

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Η μπέμπα μου είναι τώρα περίπου 8 μηνών , Από 2 μηνών ήταν ένα μωράκι που έβγαζε συχνά γουλίτσες πρέπει να αναφέρω πως κατάφερα να τη θηλάσω μόνο 40 μέρες κι αυτές με θήλαστρο με λίγα λόγια με τρομοκράτησαν στο Παίδων όπου νοσηλεύτηκε λόγω νωθρότητας ότι δεν τρεφόταν αρκετά καλά από το στήθος και έπρεπε να της δίνω συμπλήρωμα. Όταν νοσηλεύτηκε νοίκιασα θήλαστρο και έβγαζα 30 ml κάθε 3 ώρες. Άφηνα τη μικρή να θηλάζει όσο ήθελε αλλά αλήθεια 40 λεπτά θηλασμός και έπινε μόνο 30ml γάλα??? Τα αναφέρω όλα αυτά διότι αν κατάφερνα να θηλάσω ίσως να είχαμε ξεφύγει από τη ταλαιπωρία της ΓΟΠ …

Από 2 έως 4ων μηνών έβγαζε γουλίτσες και έπινε αντιαναγωγικό Humana AR μαζί με ΗΑ μέγα λάθος όπως διαβάζω εκ των υστέρων. Το αντιαναγωγικο μείωσε τις γουλίτσες αλλά έκανε οισοφαγίτιδα και διάρροια ,4ων μηνών έπινε 300ml γάλα την ημέρα , έκλαιγε και τεντωνόταν προς τα πίσω. Δώσαμε epadoren αλλά τίποτα , δώσαμε και Maalox μαζί πάλι τίποτα..Ο γιατρός αποφάσισε να μας παραπέμψει σε παιδογαστρεντερολόγο στο Μητέρα εξαιρετική δεν μπορώ να πω, Ξεκινήσαμε υποαλλεργικό γάλα althera το καημένο αηδίαζε και άρχισε να κάνει πάλι εμετό… Κάναμε rast αρνητική , κάναμε βαριούχο εξέταση ανωτέρου πεπτικού αρνητική επίσης. Υπέρηχο στομα΄χου όπου και επαληθεύτηκε η παλινδρόμηση. Μπήκαμε σε ένα κυκεώνα εξετάσεων και γνωμών με αποτέλεσμα κανένα και αρκετά πεταμένα ευρώ…. Ήρθαμε σε απόγνωση το μωρό να χάνει συνεχώς βάρος και όλοι να λένε μην ανησυχείτε κοιτάξτε τις καμπύλες είναι στα φυσιολογικά….Προσπαθούσα να την πετύχω στον ύπνο για να την ταΐσω χωρίς κλάματα. Τελικά δώσαμε Laprazol και είδαμε βελτίωση ύστερα από 2 βδομάδες ενώ όλοι λέγανε πως σε 3 μέρες θα δείτε καλυτέρευση Αλλεργία δεν είχε γιατί του το έκοψα το althera, σπάραζε η καρδιά μου να το βλέπω να αηδιάζει και να τσιρίζει, Τωρα και μετά από 2 μήνες θεραπεια με Laprazol είναι καλά. Ακούω βέβαια για παιδιά που ξανακύλησαν και τρέμει η καρδιά μου.

Ευτυχώς εκείνη η παιδογαστρεντερολόγος στο Μητέρα μας είπε να κάνουμε και μια καλλιέργεια ούρων όπου διαπιστώθηκε μικρόβιο και παλινδρόμηση στα ούρα ίσως να επηρρέασε κι αυτό την κατάσταση δεν ξέρω. Ο παιδίατρος ώς τότε δεν μας το είχε προτείνει ενώ το αντιαναγωγικό ήξερε και το πρότεινε από τη πρώτη στιγμή ...

Ηταν η χειρότερη περίοδος της ζωής μου και αισθάνομαι αφάνταστες τύψεις γιατι θεωρώ πως εάν είχα καταφέρει να θηλάσω και πίστευα στον εαυτό μου και στο ένστικτό μου και όχι στην παραπληροφόρηση δεν θα είχα υποβάλει το μωρό μου ούτε την οικογένεια μου σε τέτοια ταλαιπωρία. Συγνώμη για τη μακρηγορία αλλα η περιπτωση μας ήταν γεμάτη λάθη και υπερβολές ,όπως γράφει και το θέμα σας, των γιατρών αλλα και δικές μου και δεν αντιστάθηκα ...

Link to comment
Share on other sites

konmar, όταν ένα παιδί είναι νωθρό και δεν θηλάζει καλά, είναι δύσκολο να τα βγάλεις πέρα χωρίς εξειδικευμένη στήριξη. Κι εγώ θα είχα χάσει το θηλασμό στις 3 εβδομάδες αν δεν είχα στήριξη. Καταλαβαίνω πως νιώθεις αλλά η αντίσταση είναι δύσκολη αν δεν έχεις κανέναν κοντά σου που να σε στηρίζει έμπρακτα, δίνοντας οδηγίες για το τι να κάνεις και βλέποντας αποτέλεσμα.

 

Όταν η πρόσληψη βάρους δεν είναι καλή, το πρώτο πράγμα που εξετάζεται είναι τα ούρα, ανεξάρτητα από το αν υπάρχει ΓΟΠ ή όχι.

 

Όταν υπάρχουν συμπτώματα ΓΟΠ, εκτιμώ ότι ο παιδίατρος είναι καλό να παραπέμπει άμεσα σε παιδογαστρεντερολόγο. Οι πιθανότητες να αντιμετωπιστεί πιο σωστά το περιστατικό είναι σίγουρα μεγαλύτερες.

 

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

konmar διαβασα την ιστορια σας και συγκινηθηκα!Ευχομαι απο εδω και περα να πανε ολα καλα και ευκολα για εσας και κυριως για το μωρακι σου.Η ΓΟΠ μπορει να ειναι μια ιδιαιτερα τραυματικη εμπειρια κι αν δεν το εχεις περασει δυσκολα το καταλαβαινεις.

Αν δεις καποια μερα δυσκολη μην τρομαξεις οτι το μωρο ξανακυλησε.Μπορει να συμβει και κατι τετοιο.Ακομα και μετα απο εμβολιο μπορει να παρουσιαστουν συμπτωματα για λιγο.Μην ανησυχησεις.Εγω αλλαξα παιδιατρο και σταματησα τα εμβολια και το επαντορεν . Μεσα σε ενα μηνα το μωρο μου εγινε καλα.Αυτο φυσικα συνεβη μετα τον 7ο μηνα.Ηταν εποχη που γινοταν καλυτερα απλα παρατηρησα μια σχεση των εμβολιων και των εντονων συμπτωματων.Μετα απο ενα μηνα δεν πιστευα οτι οι εμμετοι ηταν παρελθον.Το κρεβατι του πριν 2 μηνες το εφερα σε ευθεια για να ειμαι σιγουρη.Τωρα το μωρο μου ειναι μια χαρα σαν να μην περασε ποτε την ταλαιπωρια.Θα δεις που μια μερα ολα αυτα θα ειναι μακρινα.

03HJp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

konmar λυπαμαι πολυ για την ταλαιπωρια που περασες...η αληθεια ειναι οτι μονο οσες μανουλες εχουν μωρο με γοπ καταλαβαινουν πως ειναι...εχω να κοιμηθω πανω απο 3 ωρες/24ωρο πανω απο 2 ,5 μηνες.

 

Να μην εχεις καθολου τυψεις για το οτι δεν θηλασες, πρωτον επειδη δεν ειχες τη καταλληλη στηριξη, και δευτερον μπορει για χιλιους δυο λογους να ειναι καλυτερα για το παιδι αλλα οσον αφορα στη γοπ, μη νομιζεις οτι σιγουρα δεν θα ειχατε προβλημα. κι εμεις που θηλαζουμε αποκλειστικα, εχουμε γοπ. Δεν ξερω αν φταιει το οτι μαλλον στο μαιευτηριο τις πρωτες μερες της ζωης της, υποψιαζομαι οτι της εδωσαν ξενο.

 

Γενικα να μην εχεις τυψεις, απο τη στιγμη που εκανες ο,τι μπορουσες να βοηθησεις το παιδι σου-δεν ειναι λιγα τα οσα μας αναφερεις. Δεν φταις εσυ με τους αχρηστους γιατρους που κυκλοφορουν. Εκτος αυτου, δυστηχως απ οτι καταλαβαινω, θεραπεια δεν εχουν γι αυτο το πραγμα.

 

Παντως δεν ξερω που γεννησες αλλα σε αυτα τα ιδιωτικα, ειναι απαραδεκτοι βρε παιδι μου...αν τους ειχα ακουσει, θα επαιρνε ξενο το παιδι σιγουρα. Οταν εφυγα, αντι να με βοηθησει ο παιδιατρος με συμβουλες για το πως θα θηλασω, ενω ειχα γαλα αλλα ειχα οπως ολες καποιες δυσκολιες, μου εγραψε συνταγη για ξενο!!! Μονο που δεν μας το ζεστανε να της το δωσουμε! :-( αυτοι δεν θα επρεπε να εργαζονται σε μαιευτηρια.

Link to comment
Share on other sites

Aglaia έχω διαβάσει την ιστορία σου στο site για τον θηλασμό της Θεοδώρας Μάλλη και ειλικρινά είχα συγκινηθεί πολύ για την επιμονή σου και τη υπομονή σου. Αν ο Θεός μου δώσει και 2ο παιδί ελπίζω να θηλάσω για πολύ περισσότερο… Παιδίατρο άλλαξα και απευθύνθηκα σε γυναικά για ψυχολογικούς λόγους…

DIONI, η αλήθεια είναι πως τα συμπτώματα έγιναν πιο έντονα ύστερα από το εμβόλιο για την γαστρεντερίτιδα rotarix και το είχα συνδυάσει κι εγώ αλλά στη 2η δόση που κάναμε όλα πήγαν καλά…Το κρεβατάκι της λέω κι εγώ να το βάλω σε ευθεία μόλις χρονίσει. Τα έχεις περάσει και γι αυτό είσαι αρκετά ενημερωμένη βλέπω. Σε ευχαριστώ και σένα και τη Λίζα για τα καλά σας λόγια. Ξέρετε εκείνο το διάστημα άκουγα πίσω από τη πλάτη μου συγγενείς και φίλους να λένε πως άφηνα το παιδί μου νηστικό προκειμένου να θηλάσω γι αυτό έπαθε ότι έπαθε…Τι χειρότερο για μια μάνα να ακούσει…

Λίζα μου καλή δύναμη με το μωράκι σου και εύχομαι γρήγορα να ξεπεράσετε το πρόβλημα, αν το παιδάκι σου παίρνει βάρος αυτό είναι πολύ καλό.

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΟΥ DIONI.ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΕΠΕΡΝΕ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ ΤΟ ΕΠΑΝΤΟΡΕΝ ΓΙΑΤΙ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΕΡΝΕΙ ΜΕΧΡΙ 9 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΕΧΩ ΣΤΕΝΑΧΩΡΕΘΕΙ ΠΟΛΥ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΦΑΡΜΑΚΩΝ.ΚΑΙ ΟΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΚΟΠΕΛΑ ΕΔΙΝΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΙΡΟΠΙ ΑΣ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ.:cry::cry::cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

Σουρικατα ο γιος μου το πηρε το φαρμακο εξι μηνες περιπου.Η περιπτωση μας ηταν δυσκολη αλλα αν ξαναγυρνουσα πισω το χρονο θα το ειχα κοψει νωριτερα.Τα συμπτωματα δεν ειχαν εξαφανιστει ακομα τοτε και φοβομουν οτι θα αρχισει να ποναει παλι.Μετα απο ολα αυτα που ξερω τωρα ομως θα το ρισκαρα εχοντας ως βοηθους μου την καλη σταση και την ελλειματικη διατροφη μου.Και φυσικα την ελλειψη εμβολιων.

Η καινουρια μας παιδιατρος επιμενει οτι δεν ηταν μονο το ανωριμο πεπτικο (που δε βοηθαει στην απορροφηση του σιδηρου) αλλα και η παρατεταμενη ληψη φαρμακου που οδηγησε στην αναιμια.

Καλα κανεις και εισαι κατα των φαρμακων.Οσο λιγοτερα στη ζωη μας τοσο καλυτερα .Ποσο μαλλον σε τοσο μικρα παιδακια που μεγαλωνουν και χτιζουν το ανοσοποιητικο τους.

Η γνωμη μου ειναι οτι μολις δεις να κοπαζει κοψε το.Εστ θα το παρατηρησεις και θα ξερεις καλυτερα απο τον οποιοδηποτε γιατρο.Εξαλλου ακομα κι αν υποθεσουμε οτι το χρειαζεται ακομα θα φανει γρηγορα και θα το προλαβεις ξανα πριν αρχισει να ποναει πολυ.

Ευχομαι το καλυτερο!

03HJp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΟΥ DIONI KAI EMENA ΔΥΣΚΟΛΑ ΗΤΑΝ ΚΟΙΜΩΜΑΣΤΑΝ 3 ΩΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ.ΜΕ ΤΟ ΣΙΡΟΠΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗΤΕΡΑ ΚΟΙΜΑΤΕ ΚΑΝΟΝΗΚΑ ΟΛΗ ΝΥΧΤΑ.ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΕΠΗΝΕ ΣΩΣΤΑ ΜΟΥ ΤΟ ΕΦΤΗΝΕ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΠΑΛΙ ΤΑ ΚΛΑΜΑΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΤΗΝ ΗΡΕΜΗΣΩ,ΠΩΣ ΝΑ ΤΗΣ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΕΦΟΣΟΝ ΤΗΝ ΒΛΕΠΩ ΚΑΙ ΥΠΟΦΕΡΕΙ.Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ 3,5 ΜΗΝΩΝ ΘΑ ΤΗΣ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΚΡΕΜΑ.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΝΩΡΙΣ;XEΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ ΤΟ ΞΕΠΕΡΑΣΕ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3.5 μηνων κρεμα??Ειναι παρα πολυ νωρις για οποιοδηποτε μωρο!!!Ποσο μαλλον για ενα μωρο που εχει ανωριμο πεπτικο και ιστορικο ΓΟΠ.Και τι κρεμα σου ειπε ?Υποαλλεργικη?

Πριν τους 6 μηνες ειναι πολυ επικινδυνο να αρχισεις στερεες.Αλλα και οταν αρχισεις καλυτερα να εδινες φρουτακι.Την κρεμα δεν τη χρειαζεται το μωρο.

Και το σιροπι δεν ειπα να το κοψεις τωρα.Μολις δεις οτι παει καλυτερα απο εμετους δοκιμαζεις και βλεπεις.

03HJp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΕΛΑ ΝΤΕ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΑΠΟΡΙΑ,ΔΕΝ ΜΟΥ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΕ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΑΛΛΕΡΓΙΚΗ.ΝΑ ΤΗΣ ΠΩ ΛΕΣ ΝΑ ΤΟ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΚΑΛΗΤΕΡΑ;ΠΑΝΤΩΣ ΕΣΕΝΑ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΠΗΡΑΞΕ ΤΟ ΣΙΡΟΠΙ;

Link to comment
Share on other sites

Τα μωρα πρεπει να θηλαζουν αποκλειστικα για τους εξι πρωτους μηνες της ζωης τους.Αυτο σημαινει οτι δεν τρωνε κατι αλλο εκτος απο γαλα.Ειναι πολυ ανωριμα για να δεχθουν οποιαδηποτε αλλη τροφη και ειναι επικινδυνο για ολα τα μωρα ποσο μαλλον για μωρα με ΓΟΠ.Απορω πως σου προτεινε κατι τετοιο ο γιατρος σου.

Στη θεση σου οχι μονο δε θα τον ακουγα αλλα θα ξανασκεφτομουν αν τον εμπιστευομαι.Κι εμενα , η πρωτη παιδιατρος μου ειχε πει να δωσω κρεμα γιατι ειναι "απαραιτητη" και αυτο ηταν ο ενας λογος που με εκανε να βρω αλλη παιδιατρο.

Οσο για το σιροπι πιστευουμε οτι "βοηθησε" στην αναιμια που επρεπε να αντιμετωπισουμε αργοτερα.Αλλα περα απο αυτο ειναι φαρμακο και δεν εμπιστευομαι τα φαρμακα και την χρονια χρηση τους ουτε σ'εμενα ποσο μαλλον σε ενα τοσο μικρο μωρο .Μαλλο το εχω ξαναγραψει πιο πανω αλλα θυμαμαι πολυ καλα μια φραση που χρησιμοποιησε η κ.Ρωμα (παιδογαστρεντερολογος) για το σιροπι.Μας ειχε οει οτι ειναι σαν τη φωτια στο τζακι.Βαζεις τα χερια για να ζεσταθουν αλλα μετα απο καποια ωρα θα αρχισουν να καιγονται και το συναισθημα ειναι δυσαρεστο.Καταλαβαινω οτι μπορει να χρειαζεται καποια στιγμη για να αντιμετωπιστει η οισοφαγητιδα και να μην ποναει το μωρο αλλα η παρατεταμενη χρηση μαλλον προβληματα δημιουργει.

03HJp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΕΛΑ ΝΤΕ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΑΠΟΡΙΑ,ΔΕΝ ΜΟΥ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΕ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΑΛΛΕΡΓΙΚΗ.ΝΑ ΤΗΣ ΠΩ ΛΕΣ ΝΑ ΤΟ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΚΑΛΗΤΕΡΑ;ΠΑΝΤΩΣ ΕΣΕΝΑ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΠΗΡΑΞΕ ΤΟ ΣΙΡΟΠΙ;

 

Σουρικάτα θα συμφωνήσω απόλυτα με τη DIONI. Ένα παιδάκι 3,5 μηνών έχει ανώριμο πεπτικό σύστημα. Ο αποκλειστικός θηλασμός διαρκεί 6 μήνες. Πολύ περισσότερο ισχύει αυτό για ένα μωράκι με ΓΟΠ.

 

Για ποιο λόγο το κοριτσάκι να φάει τόσο μικρό κρέμα, έστω κι αν αυτή είναι υποαλλεργική; Για να μειώσει τους θηλασμούς; Ο θηλασμός είναι σωτήριος για παιδάκια όπως το δικό σου. Καμία τροφή δεν έχει την επουλωτική και καταπραϋντική δράση που έχει το μητρικό γάλα.

 

Κι εγώ θα σκεφτόμουν πάρα πολύ μετά από μια τέτοια συμβουλη για το αν θα πρέπει να εμπιστεύομαι το γιατρό. Επειδή η μεσαία κόρη μου ταλαιπωρήθηκε πολύ στο παρελθόν από λάθη γιατρών νομίζω πως καλό θα ήταν να απευθυνθείς και σε κάποιον άλλο, να πάρεις δλδ και μια άλλη άποψη.

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

.Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ 3,5 ΜΗΝΩΝ ΘΑ ΤΗΣ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΚΡΕΜΑ.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΝΩΡΙΣ;XEΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ ΤΟ ΞΕΠΕΡΑΣΕ

 

:shock:

Οι περισσότεροι παιδίατροι αντιμετωπίζουν λανθασμένα τη ΓΟΠ και δεν παραπέμπουν σε παιδογαστρεντερολόγο όπως θα όφειλαν. Το άρθρο της Ρώμα που έχω παραθέσει στην αρχή (δες το λινκ) σχολιάζει τα λάθη των παιδιάτρων. Η ίδια είναι παιδογαστρεντερολόγος και τα στοιχεία τα έχει συλλέξει από τα περιστατικά που καταλήγουν ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΜΕΝΑ σε παιδογαστρεντερολόγους.

 

Το να κάνεις εισαγωγή στερεών τροφών τόσο νωρίς είναι απαράδεκτο.

Η κρέμα είναι πολύ πιο όξινη σε σχέση με το μητρικό γάλα. Η παλλινδρόμηση με κρέμα μπορεί να κάνει πολύ σοβαρή ζημιά.

 

Γενικά μην κάνεις τίποτα αν πρώτα δεν το συζητήσεις με παιδογαστρεντερολόγο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Aν δεν κανω λαθος ειναι το αντιαναγωγικο.

Αγελαδινο ειναι σιγουρα.Αν διαβασεις και το αρθρο της Ρωμα στην πρωτη σελιδα τα αντιαναγωγικα γαλατα ειναι μια παλια μεθοδος που δεν την προτεινουν πια γιατι δημιουργει περισσοτερα προβληματα.Μπορει να μη βλεπεις τις γουλιες αλλα στον οισοφαγο ανεβαινουν ενω ειναι πιο δυσπεπτο και μενει περισσοτερη ωρα στο στομαχι.

Ισως θα ηταν καλυτερα να δοκιμασεις υποαλλεργικο γαλα αλλα οπως λεει και η Αγλαϊα μια παιδογαστρενερολογος θα σε βοηθουσε πολυ.

03HJp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

κορίτσια τώρα θα πω κάτι και δεν ξέρω, μπορεί να είναι και ανοησία αλλά ψάχνομαι γιατί η μικρή μου δεν βάζει επαρκώς βαρος, γύρω στο μισό κιλό το μήνα και στο στήθος χτυπιέται, παλεύει και δεν κάθεται πάνω από 5. Αν προσπαθήσω να την αφήσω, κλαίει. Λέτε να είναι ΓΟΠ; Πως να το ψάξω; Θηλάζουμε αποκλειστικα

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια τώρα θα πω κάτι και δεν ξέρω, μπορεί να είναι και ανοησία αλλά ψάχνομαι γιατί η μικρή μου δεν βάζει επαρκώς βαρος, γύρω στο μισό κιλό το μήνα και στο στήθος χτυπιέται, παλεύει και δεν κάθεται πάνω από 5. Αν προσπαθήσω να την αφήσω, κλαίει. Λέτε να είναι ΓΟΠ; Πως να το ψάξω; Θηλάζουμε αποκλειστικα

 

Η ΓΟΠ συνοδεύεται συνήθως από αναγωγές ή και ρουκετοειδείς εμέτους.

 

Γιατί να ψάξεις για ΓΟΠ; Τι ενδείξεις υπάρχουν που σε κάνουν να το υποπτεύεσαι;

 

Δεν ξέρουμε ούτε την ηλικία του μωρού σου, ούτε το βάρος του. Το να βάλει μισό κιλό κάποιον μήνα ή κάποιους μήνες δεν βοηθάει στο να καταλάβουμε κάτι.

 

Αν θέλεις να το κοιτάξουμε, απάντησε λεπτομερώς στις ερωτήσεις που θα βρεις εδώ:

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=23962

 

αφού τις αντιγράψεις, γράψε δίπλα τις απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Οχι, αναγωγές δεν έχουμε καθόλου, μάλλον είμαι μια πολύ αγχωμενη μαμα........

 

Μπορεί να υπάρχει ήπια παλλινδρόμηση χωρίς αναγωγές αλλά αυτή δεν δημιουργεί προβλήματα στο βάρος.

 

Η ΓΟΠ δημιουργεί πρόβλημα στην πρόσληψη βάρους όταν το μωρό βγάζει τόσο πολύ γάλα που τελικά του μένει ελάχιστο για να τραφεί.

 

Μην προσπαθείς να βρεις προβλήματα εκεί που δεν υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα σε όλους,

Θα χρειαστώ τη βοήθεια της Αγλαΐας και όπιου έχει αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα. Το μωρό είναι σχεδόν 4,5 μηνών και πριν από 1 μήνα περίπου άρχισε να μειώνει τη διάρκεια του θηλασμού, να πίνει λίγο γάλα από το μπουκάλι (σε σχέση πάντα με αυτό που έτρωγε) να είναι πολύ νευρικό, να κλαίει και να καταφέρνω να το ταΐζω στον ύπνο του. Δεν έκανε εμετούς και σπάνια έβγαζε μικρές γουλιές.Το φαινόμενο γινόταν όλο και πιο συχνό και έντονο και ο παιδίατρος είπε ότι αφού πίνει το γάλα τελικά, είναι απλώς ένα νευρικό μωρό. Απευθύνθηκα σε παιδογαστρεντερολόγο που διέγνωσε αμέσως ΓΟΠ κατά τη σίτιση που σημαίνει ότι το μωρό δεν μπορούσε να καταπιεί το γάλα του και φυσικά πεινούσε. Μας έδωσε epadoren 3 χ 0,8, το παίρνουμε δύο μέρες χωρίς ιδιαίτερα αποτελέσματα.Τι άλλο μπορώ να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Anthi υπαρχουν και περιπτωσεις ΓΟΠ χωρις γουλιες.Το λεγομενο silent reflux που ειναι δυσκολο να το αναγνωρισει ο γονιος χωρις τις γουλιες. Οταν το μωρο κλαιει την ωρα που τρωει και τεντωνεται προς τα πισω κανοντας το σωμα του σαν "τοξο" ειναι ενδειξη ΓΟΠ.

Το επαντορεν για να δειξει καποια αποτελεσματα πρεπει να περασει μια εβδομαδα και μπορει και παραπανω.

Αν το θηλαζεις αποκλειστικα μπορεις να κανεις αποχη απο τα γαλακτοκομικα.Αυτο παλι για να δεις βελτιωση χρειαζεται 1 μηνα περιπου για να "καθαρισει" και το μωρο και εσυ.Αν παιρνει συμπληρωμα ισως να ηταν καλη επιλογη το υποαλλεργικο γαλα. (συγγνωμη δεν καταλαβα τι γαλα εννοεις οταν λες μπουκαλι)

Εκτος ομως απο τη διατροφη ενα αλλο θεμα πολυ σημαντικο με τη ΓΟΠ ειναι η σταση του σωματος του.Το μωρο κανονικα δεν πρεπει να ειναι ποτε ξαπλωμενο σε επιπεδο στρωμα.Μπορεις να σηκωσεις τα ποδια της κουνιας (εγω ειχα βαλει δυο ξυλα που εδιναν 15 εκ. υψος) ή να το βαζεις πανω σε μαξιλαρι αν κοιμαται μαζι σου. Οταν ανακαλυψα την ξαπλωτη σταση θηλασμου σωθηκα. Τον εβαζα πανω σε ενα μαξιλαρι για να εχει αρκετη κλιση και ξεκουραζομουν κι εγω ετσι.Οσο τρωει ειναι σημαντικη η κλιση του σωματος του και να μην διπλωνει η κοιλιτσα του. Μετα το γευμα του κρατα το αρκετη ωρα στη θεση ρεψιματος. Οταν λεω αρκετη ωρα εννοω τουλαχιστον 20 λεπτα.Ακομα κι αν εχει ρευτει η ορθια σταση το βοηθαει πολυ.Γενικα χρειαζεται το σωμα του να ειναι σε κλιση χωρις να διπλωνει.Δε θελει την παραμικρη πιεση στην κοιλια ειτε απο ρουχα ειτα απο τη σταση σωματος. Γι'αυτο το λογο θελει πολλη προσοχη και το ριλαξ που θα επιλεξετε.Πρεπει να ειναι ρηχο και οχι βαθυ.

Ριξε μια ματια και εδω για συμβουλες.

http://www.colicshop.com/infant-acid-reflux.pdf

http://www.pollywogbaby.com/refluxandcolic/silent-reflux-infant.html'>http://www.pollywogbaby.com/refluxandcolic/silent-reflux-infant.html

 

http://www.pollywogbaby.com/

 

 

 

Ευχομαι να πανε ολα καλα και να ηρεμησει το μωρακι γρηγορα!

Και να θυμασαι οτι παντα μια βολτα ειναι μια πολυ καλη λυση!!!

03HJp2.png
Link to comment
Share on other sites

Dioni, ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές, αν μπορείς λύσε μου και τις παρακάτω απορίες:

Το μωρό το θηλάζω μόνο το πρωί και σε ξαπλωτή θέση, πού και πώς να βάλω το μαξιλάρι για το μωρό; Αυτό με την κούνια θα το κάνω,εννοείς φαντάζομαι στο πάνω μέρος της. Αυτά βοηθούν στη ΓΟΠ ή μόνο προφυλάσσουν το μωρό απ' τα συμπτώματα της;

Το epadoren θα βελτιώσει την παλινδρόμηση ή προφυλάσσει μόνο από την οισοφαγίτιδα;

Η αποχή από τα γαλακτοκομικά έχει συνήθως αποτελέσματα και σε τι βαθμό;

Πότε θα περάσει; Ταλαιπωρούμαστε πάρα πολύ.Οι κρέμες θα βοηθήσουν;

Το μωρό πίνει μητρικό γάλα από θήλαστρο, εκτός απ' το πρωί και almiron το απλό.

Ο ανίδεος παιδίατρος χαρακτήριζε το μωρό νευρικό.

Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Ax τα ξερω αυτα με τους γιατρους!!Κι εμενα δεν με βοηθησε η παιδιατρος που ειχα τοτε καθολου.Βεβαια ισως αυτο να μου βγηκε σε καλο γιατι αρχισα να ψαχνω και να διαβαζω και τωρα συνεχιζω να θηλαζω το γιο μου και ειμαι πολυ ευτυχισμενη γι'αυτο.

Κανε κουραγιο! Θα ερθουν καλυτερες μερες. Κι εμεις ταλαιπωρηθηκαμε αρκετα γιατι εκανε οισοφαγητιδα πολυ γρηγορα και πονουσε πολυ.Εβλεπα να υποφερει και ηθελα να τον βοηθησω. Καταλαβαινω την αγωνια σου! Να εισαι οσο μπορεις κοντα του και να το παιρνεις αγκαλιτσες.Θα το γεμιζεις ζεστασια και ασφαλεια και θα ηρεμει. Θα περασουν τα δυσκολα καποια στιγμη και ολα αυτα θα ειναι πισω σας!

 

Για να σου απαντησω στις αποριες σου

Οταν θηλαζετε ξαπλωμενοι και οι δυο βαλε ενα μαξιλαρι καπως σκληρο πισω απο την πλατη του ετσι ωστε να ανασηκωνει ολο του τον κορμο και να μενει ισιος.Αν ειδες στα λινκ που σου εβαλα παραπανω εχει εικονες με μαξιλαρια και πως πρεπει να ειναι το μωρο.

 

Για να σηκωσεις την κουνια, ναι βαζεις κατι που δινει υψος στα πανω ποδια της.Εγω ειχα χρησιμοποιησει δυο χοντρα ξυλα που ειχα απο το εσωτερικο της στεγης μας.Μπορεις να παραγγειλεις και σε εναν ξυλουργο δυο τακους.

 

Η ΓΟΠ υπαρχει γιατι το πεπτικο του μωρου ειναι ανωριμο. Χρειαζεται λιγο χρονο να ωριμασει και να λειτουργει σωστα και χωρις προβλημα.Ολα αυτα με τη διατροφη και τη σταση μας βοηθουν να κραταμε τα συμπτωματα οσο γινεται πιο ηπια και να μην υποφερει το παιδι απο την οισοφαγητιδα.Οσο ανεβαινουν τα υγρα απο το στομαχι που ειναι οξινα ερεθιζουν και πληγωνουν τον οισοφαγο.Αυτο ποναει!

Ετσι προσπαθουμε να βοηθησουμε ειτε με βοηθο μας τη βαρυτητα να μεινουν τα υγρα κατω ειτε με τη σωστη τροφη να ειναι λιγοτερο οξινα.

 

Το επαντορεν προφυλασει απο την οισοφαγητιδα. Δεν θεραπευει τη ΓΟΠ. Στην ουσια δεν υπαρψει θεραπεια. Απλα οπως ειπα και παραπανω βοηθας το παιδι οσο μπορεις για να μην υποφερει.

 

Και εκει ειναι που ερχεται και η αποχη απο τα γαλακτοκομικα.Ανεξαρτητα απο το αν το παιδι εχει καποια αλλεργια. Πολλες φορες και αλλεργιες δημιουργουν συμπτωματα ΓΟΠ. Αλλα και αλλεργια να μην υπαρχει τα γαλακτοκομικα (κυριως αγελαδινα) και οτιδηποτε αλλεργιογονο συστηνεται να λειπουν απο τη διατροφη γιατι επιβαρυνουν ενα ανωριμο πεπτικο.Στα γαλακτοκομικα ενεοχοποιειται μια πρωτεινη και γι'αυτο πρεπει να προσεχουμε και τα κρυμμενα γαλακτοκομικα.Οταν δηλαδη υπαρχουν μεσα σε αλλες τροφες.Γι' αυτο χρειαζεται δυο εβδομαδες να καθαρισει το δικο σου σωμα απο αυτην και αλλες δυο του μωρου. Εγω ειδα μεγαλη διαφορα με την αποχη γαλακτοκομικων. Δε σταματησε φυσικα να βγαζει το παιδι αλλα οχι στο βαθμο που εβγαζε πριν.

Το μητρικο γαλα οταν μαλιστα γινεται και η αποχη ειναι το καλυτερο φαρμακο για το μωρο. Ειναι πιο ευπεπτο και μενει λιγοτερη ωρα στο στομαχι.Αυτο σημαινει οτι εχει λιγοτερες ευκαιριες να βολταρει στον οισοφαγο.Αλλα ακομα κι αν ανεβαινει ειναι λιγοτερο οξινο.

Επισης εχει επουλωτικες ιδιοτητες και καταπραυνει. Γι αυτο θα ηταν πολυ καλο αν καταφερνες να μην του δινεις καθολου συμπληρωμα.Εξαλλου αν ειναι να κανεις αποχη δε θα πρεπει να του δινεις αγελαδινο.Μονο το υποαλλεργικο θα μπορουσες το οποιο μυριζει απαισια εκτος των αλλων.

 

Συνηθως η ΓΟΠ υποχωρει με τις στερεες τροφες. Οι κρεμες δεν ειναι το καλυτερο για την περιπτωση σας.Πολυ καλυτερο ειναι να ξεκινησεις με φρουτακια και λαχανικα.Αν μαλιστα τα κανεις και σχετικα πηχτα θα δεις οτι σιγα σιγα θα ηρεμησετε.

03HJp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...