Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γοπ Γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση, λάθη κ υπερβολές


Recommended Posts

Καλησπέρα σας!

Ειμαι καινουρια μανούλα με ένα κοριτσάκι 50 ημερών με ΓΟΠ. Δίνω αποκλειστικά φόρμουλα, δε θήλασα σχεδόν καθόλου γιατί τη 2η εβδομάδα σταμάτησε το γαλα μου. Η μικρή περίπου στις 30 ημέρες άρχισε να βγάζει γουλιτσες και σε κάποια γεύματα, αφού είχε φάει 50-60ml, έκλαιγε και δυσανασχετούσε. Επίσης έπαιρνε το ελάχιστο όριο βάρους.

Η παιδίατρος μας είπε ότι πρόκειται για ΓΟΠ, ξεκινήσαμε αντί αναγωγικό γαλα, όρθια θέση όσο περισσότερο γίνεται, υπνο με κλιση. Παρόλα αυτά η μικρή εξακολουθεί να παίρνει το ελάχιστο δυνατό βάρος + ολα τα υπόλοιπα συμπτώματα της ΓΟΠ και η παιδίατρος μας είπε να ξεκινήσουμε nexium 10mg (να το διαλύουμε σε 5ml νεράκι). Είμαι πολύ προβληματισμένη και ήθελα να δω αν υπάρχει κάποια αντίστοιχη περίπτωση, αν έχει κανει κάποια άλλη μανούλα θεραπεία με nexium στο μωράκι της… Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 833
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα κ καλώς σας βρήκα!

Νέα μαμά εδώ κ λιγάκι πελαγωμενη...

Έχω μια μικρούλα 2,5 μηνών(γεννήθηκε 2840γρ),μου είπαν ότι θα είναι ένα μικρό μωρό κ παίρνει βάρος στο όριο.οι ποσότητες γάλακτος (φόρμουλα) είναι στα όρια κ αυτή(70-80 γρ κάθε 3ωρο).

Ξαφνικά μετά το πρώτο εμβόλιο έχει σταδιακά μειώσει το γάλα κ έχουμε καταλήξει να πίνει 60 με το ζόρι κάθε 4-5 ώρες.εξετασεις κάναμε όλα καλά.αλλαξαμε κ μπουκάλι,τα ίδια αλλάξαμε κ γάλα ,τα ίδια.τι μπορεί να φταίει ,με τις εμπειρίες σας που ίσως να μην το έχω σκεφτεί?

Δεν συνδέει το εμβόλιο ο γιατρός (1/2 το έκανε κ έχουμε 12 μέρες που συμβαίνει όλο αυτό)

Ευχαριστώ πολύ ❤️

Link to comment
Share on other sites

Έχει αντιμετωπίσει κανείς γοπ λόγω υπερσιτισης; Η μικρή μου είναι 43 ημερών κ από όταν ήταν 3 εβδομάδων έχει γοπ. Κατόπιν συμβουλής γιατρού κάνω αποχή από γαλακτοκομικα λόγω κ ιστορικού της μεγάλης εδώ και 15 μέρες αλλά δεν υπάρχει καμία βελτίωση. Σε κάθε γεύμα σχεδόν κάνει αναγωγές, έχει βγάλει γάλα μέχρι κ από τη μύτη, έχει κάνει 2 φορές κ ρουκέτα. Δεν έχει αίμα στα κακά ή κάποια άλλη ένδειξη αλλεργίας προς το παρον. Από βάρος εχει πάρει 700 γραμμάρια σε 15 μέρες κ ο γιατρός μου είπε ότι μάλλον η παλινδρόμηση είναι λόγω υπερβολικού φαγητού κ να προσπαθήσω να την ταιζω μικρά κ συχνά γεύματα κ ότι ίσως χρειαστεί να της ξεκινήσουμε στον 4ο μήνα τις στερεές. Το πρόβλημα είναι ότι ούτως η άλλως θηλάζει συχνά αλλά πίνει αρκετό γάλα κ αν την κόψω φωνάζει. Γεννήθηκε 4 κιλα κ τώρα είναι 5800. Προφανώς κ την κρατάμε όρθια μετα το γεύμα πάνω από μισή ώρα, έχουμε την κούνια με κλίση κ όλα τα γνωστά, δε δουλεύει τιποτα. Μπορεί μετά από μια ώρα αγκαλιά μολις τη βάλω στην κούνια να ξυπνήσει λόγω αναγωγής. Έχει καμία σας εμπειρία από διαχείριση παρόμοιας κατάστασης; Πρέπει μήπως να αφήνω το μωρό νηστικό 2-3 ώρες ώστε να κάνει πιο σταθερά γεύματα; Πρέπει να το κόβω κ ας κλαίει; Δεν ξέρω πως να τη βοηθήσω, κ εμάς μαζί μπας κ κοιμηθούμε λίγο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο μικρός μου ήταν ακριβώς όπως το περιγράφεις!Αναγωγές σε κάθε γεύμα, εξαγωγή ακόμη κ από τη μυτη, ακόμη κ μετά από ώρα του γεύματος.Αυτη η κατάσταση ξεκίνησε ήδη από το μαιευτήριο..Θυμάμαι πήρα τηλ το σύζυγό να μου φέρει έξτρα πανάκια, γιατί γέμιζε ο τόπος γάλατα!

Τελοσπαντον, το παιδί από την πρώτη μέρα ετρωγε 5 λεπτά κ του ήταν υπεραρκετά..Εβαζε βάρος ικανοποιητικό κ η παιδιατρος απέδωσε την παλινδρόμηση στην λαιμαργία του κ μας είπε να έχουμε το στρώμα του σε ανάκληση όπως κ Εσεις...

Πιστευα να σου πω την αλήθεια ότι με την εισαγωγή των στεραιων θα στρώσει η κατασταση, αλλά δεν......

Τοτε απλά έβγαζε κ φαγητο κ γινοταν πιο δυσκολη η δουλειά μου στο πλύσιμο..Έστρωσε επιτέλους όταν άρχισε να πιάνεται από τα έπιπλα κ να στέκεται όρθιος γύρω στον 9-10 μήνα! Εμάς δεν ξυπνουσε το βράδυ λόγω αναγωγων..Δοκίμασε ίσως να τον ταιζεις μια ώρα πριν τον βραδινό ύπνο για να μην κοιμάται με γεμάτο στομάχι..

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

Έχει αντιμετωπίσει κανείς γοπ λόγω υπερσιτισης; Η μικρή μου είναι 43 ημερών κ από όταν ήταν 3 εβδομάδων έχει γοπ. Κατόπιν συμβουλής γιατρού κάνω αποχή από γαλακτοκομικα λόγω κ ιστορικού της μεγάλης εδώ και 15 μέρες αλλά δεν υπάρχει καμία βελτίωση. Σε κάθε γεύμα σχεδόν κάνει αναγωγές, έχει βγάλει γάλα μέχρι κ από τη μύτη, έχει κάνει 2 φορές κ ρουκέτα. Δεν έχει αίμα στα κακά ή κάποια άλλη ένδειξη αλλεργίας προς το παρον. Από βάρος εχει πάρει 700 γραμμάρια σε 15 μέρες κ ο γιατρός μου είπε ότι μάλλον η παλινδρόμηση είναι λόγω υπερβολικού φαγητού κ να προσπαθήσω να την ταιζω μικρά κ συχνά γεύματα κ ότι ίσως χρειαστεί να της ξεκινήσουμε στον 4ο μήνα τις στερεές. Το πρόβλημα είναι ότι ούτως η άλλως θηλάζει συχνά αλλά πίνει αρκετό γάλα κ αν την κόψω φωνάζει. Γεννήθηκε 4 κιλα κ τώρα είναι 5800. Προφανώς κ την κρατάμε όρθια μετα το γεύμα πάνω από μισή ώρα, έχουμε την κούνια με κλίση κ όλα τα γνωστά, δε δουλεύει τιποτα. Μπορεί μετά από μια ώρα αγκαλιά μολις τη βάλω στην κούνια να ξυπνήσει λόγω αναγωγής. Έχει καμία σας εμπειρία από διαχείριση παρόμοιας κατάστασης; Πρέπει μήπως να αφήνω το μωρό νηστικό 2-3 ώρες ώστε να κάνει πιο σταθερά γεύματα; Πρέπει να το κόβω κ ας κλαίει; Δεν ξέρω πως να τη βοηθήσω, κ εμάς μαζί μπας κ κοιμηθούμε λίγο.

Βγάζεις γάλα πριν θηλασεις; Για να μη της έρχεται πολύ. Επίσης δοκίμασε να τη θηλάζεις σε πιο όρθια στάση και να  τη βάζεις να ρευεται συχνά, ακόμα και στο πεντάλεπτο. Το να τη βάζεις να τρώει πιο αραιά δε ξέρω αν είναι καλή ιδέα , ίσα ίσα μπορεί να πεινάσει και να πέσει με τα μούτρα , να φάει πιο λαίμαργα και μετά να είναι πιο ζορικα . Νομίζω καλύτερα να της δίνεις όσο θέλει και ζητάει. Και μένα ελαφρά παλινδρόμηση είχε αλλά βελτιώθηκε με τον καιρό

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Annitamik είπε:

Βγάζεις γάλα πριν θηλασεις; Για να μη της έρχεται πολύ. Επίσης δοκίμασε να τη θηλάζεις σε πιο όρθια στάση και να  τη βάζεις να ρευεται συχνά, ακόμα και στο πεντάλεπτο. Το να τη βάζεις να τρώει πιο αραιά δε ξέρω αν είναι καλή ιδέα , ίσα ίσα μπορεί να πεινάσει και να πέσει με τα μούτρα , να φάει πιο λαίμαργα και μετά να είναι πιο ζορικα . Νομίζω καλύτερα να της δίνεις όσο θέλει και ζητάει. Και μένα ελαφρά παλινδρόμηση είχε αλλά βελτιώθηκε με τον καιρό

Είναι αδύνατον να βγάλω γάλα με το χέρι, το εχω προσπαθήσει πολλες φορές. Θα δοκιμάσω να την κόβω ενδιαμεσα να ρευεται αν κ μια δυο φορές που το εχω κάνει έκλαιγε σπαρακτικά και μου φάνηκε χειρότερο. 

 

6 ώρες πρίν, dama87 είπε:

Ο μικρός μου ήταν ακριβώς όπως το περιγράφεις!Αναγωγές σε κάθε γεύμα, εξαγωγή ακόμη κ από τη μυτη, ακόμη κ μετά από ώρα του γεύματος.Αυτη η κατάσταση ξεκίνησε ήδη από το μαιευτήριο..Θυμάμαι πήρα τηλ το σύζυγό να μου φέρει έξτρα πανάκια, γιατί γέμιζε ο τόπος γάλατα!

Τελοσπαντον, το παιδί από την πρώτη μέρα ετρωγε 5 λεπτά κ του ήταν υπεραρκετά..Εβαζε βάρος ικανοποιητικό κ η παιδιατρος απέδωσε την παλινδρόμηση στην λαιμαργία του κ μας είπε να έχουμε το στρώμα του σε ανάκληση όπως κ Εσεις...

Πιστευα να σου πω την αλήθεια ότι με την εισαγωγή των στεραιων θα στρώσει η κατασταση, αλλά δεν......

Τοτε απλά έβγαζε κ φαγητο κ γινοταν πιο δυσκολη η δουλειά μου στο πλύσιμο..Έστρωσε επιτέλους όταν άρχισε να πιάνεται από τα έπιπλα κ να στέκεται όρθιος γύρω στον 9-10 μήνα! Εμάς δεν ξυπνουσε το βράδυ λόγω αναγωγων..Δοκίμασε ίσως να τον ταιζεις μια ώρα πριν τον βραδινό ύπνο για να μην κοιμάται με γεμάτο στομάχι..

Δυστυχώς είναι αδύνατον, το βράδυ πριν τον ύπνο θηλάζει περίπου 3 ώρες με διαλείμματα κ κοιμάται στο στήθος. Μετά την κρατάω κανένα μισάωρο, μπορεί κ παραπάνω κ τη βάζω στην κούνια όπου τις περισσότερες φορές κοιμάται πολύ καλά για κανένα 3ωρο. Την επόμενη φορά που θα ξυπνησει για φαγητό αρχίζει το μαρτύριο. Βογγητα, ήχος του γάλακτος πάνω κάτω στον οισοφάγο, τεντώματα, αέρια, λοξυγγας, τα οποία μπορεί -αν δεν την ξυπνήσουν εντελως- να κρατήσουν μέχρι κ 2 ώρες, οπότε κ θα ξαναξυπνησει για το επόμενο γεύμα. Εν τω μεταξύ, το παιδί στις αρχές κοιμόταν κανονικά μέσα στην ημέρα κ τώρα από όλα αυτά καταλήγει να κοιμάται μια ώρα αν δεν την κρατάμε αγκαλιά. Το οποίο είναι ανέφικτο γιατί έχω κ άλλο παιδί.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

Έχει αντιμετωπίσει κανείς γοπ λόγω υπερσιτισης; Η μικρή μου είναι 43 ημερών κ από όταν ήταν 3 εβδομάδων έχει γοπ. Κατόπιν συμβουλής γιατρού κάνω αποχή από γαλακτοκομικα λόγω κ ιστορικού της μεγάλης εδώ και 15 μέρες αλλά δεν υπάρχει καμία βελτίωση. Σε κάθε γεύμα σχεδόν κάνει αναγωγές, έχει βγάλει γάλα μέχρι κ από τη μύτη, έχει κάνει 2 φορές κ ρουκέτα. Δεν έχει αίμα στα κακά ή κάποια άλλη ένδειξη αλλεργίας προς το παρον. Από βάρος εχει πάρει 700 γραμμάρια σε 15 μέρες κ ο γιατρός μου είπε ότι μάλλον η παλινδρόμηση είναι λόγω υπερβολικού φαγητού κ να προσπαθήσω να την ταιζω μικρά κ συχνά γεύματα κ ότι ίσως χρειαστεί να της ξεκινήσουμε στον 4ο μήνα τις στερεές. Το πρόβλημα είναι ότι ούτως η άλλως θηλάζει συχνά αλλά πίνει αρκετό γάλα κ αν την κόψω φωνάζει. Γεννήθηκε 4 κιλα κ τώρα είναι 5800. Προφανώς κ την κρατάμε όρθια μετα το γεύμα πάνω από μισή ώρα, έχουμε την κούνια με κλίση κ όλα τα γνωστά, δε δουλεύει τιποτα. Μπορεί μετά από μια ώρα αγκαλιά μολις τη βάλω στην κούνια να ξυπνήσει λόγω αναγωγής. Έχει καμία σας εμπειρία από διαχείριση παρόμοιας κατάστασης; Πρέπει μήπως να αφήνω το μωρό νηστικό 2-3 ώρες ώστε να κάνει πιο σταθερά γεύματα; Πρέπει να το κόβω κ ας κλαίει; Δεν ξέρω πως να τη βοηθήσω, κ εμάς μαζί μπας κ κοιμηθούμε λίγο.

Πέρα από τις συμβουλές για πιο όρθια θέση στο τάισμα κλπ δες μήπως την πειράζει κάτι που τρως. Τη δική μου πχ την ενοχλούσε το σουσάμι καθώς και η d3 fix που έπαιρνα εγώ. Προσπάθησε να κρατήσεις ένα ημερολόγιο και ίσως εντοπίσεις κάτι. Εμένα μου πήρε καιρό να καταλάβω ότι υπέφερε λόγω της d3. 

Το να αραιώσεις τα γεύματα πάντως είναι λίγο δίκοπο μαχαίρι γιατί πρώτον αν κλαίει θα καταπίνει αέρα και δεύτερον θα τρώει πιο λαίμαργα μετά και ίσως γίνει χειρότερη η παλινδρόμηση.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...