Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γοπ Γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση, λάθη κ υπερβολές


Recommended Posts

@[email protected] η μεγάλη μας κόρη γεννήθηκε 1480γρ. Κατανοώ λοιπόν απολύτως το άγχος του γονιού μωρού χαμηλού βάρους, με τα γραμμάρια των γευμάτων και τα γραμμάρια βάρους που παίρνει το μωρό. Αυτό το άγχος, σε συνδυασμό με οδηγίες που συχνά μεταφέρονται με λάθος τρόπο και δημιουργούνται παρανοήσεις, μπορεί να οδηγήσουν σε εμμονή με τα ml. 

 

Εμείς όταν τον πρώτο καιρό μετά το εξιτήριο πήγαμε να μπούμε στην λογική αυτή, του άγχους για την πρόσληψη βάρους, που οδηγεί σε εμμονή με τα ml των γευμάτων και καταλήγει σε υπερκορεσμό και αντίδραση από το μωρό (σταματούσε να καταπίνει, το γάλα υπερχείλιζε από τα χειλάκια του μετά σφράγιζε το στοματάκι γυρνούσε το κεφάλι στο πλάι και δεν έτρωγε άλλο), μας επανέφερε στην λογική η παιδίατρος μας. "Το παιδί έχει χορτάσει". Αυτό το απλό και ολοφάνερο που εμείς δεν βλέπαμε γιατί κοιτούσαμε τα ml στο μπουκάλι κι αν κατέβαινε η στάθμη. Είχαμε κολλήσει με το πόσα "έπρεπε" να πιεί και παραβλέπαμε το αυτονόητο. Ότι δεν είναι το στομαχάκι του ντεπόζιτο που παίρνει κάθε φορά ακριβώς x ml για να γεμίσει.

 

Επειδή εμείς συνεχίσαμε με αποκλειστικό θηλασμό, δεν ξέρω να σας πω για τα ml ακριβώς ή για μάρκες φόρμουλας γάλακτος. Θα σας πρότεινα ωστόσο, εάν υπάρχει η δυνατότητα να πάρετε και μια ακόμη γνώμη παιδιάτρου. Κατα προτίμηση παιδιάτρου-συμβούλου θηλασμού. Όχι γιατί έχει η περίπτωση σας σχέση με τον θηλασμό αλλά επειδή συχνά διαπιστώνω ότι αυτοί οι παιδίατροι είναι λιγότερο εμμονικοί από τους λοιπούς με τα ml της τροφής (γάλακτος, μετέπειτα ml αλεσμένων, g στερεάς, κλπ). Πιστεύω με μια ψύχραιμη συζήτηση και αλλαγή τακτικής, εννοείται και με σωστό έλεγχο όλων των παραμέτρων ανάπτυξης των μωρών, θα επανέλθει η όρεξη τους και η ψυχική ηρεμία η δική σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 833
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

120μλ επινε ο γιος μου στην αρχή των στερεών κ κάναμε 150 το γέυμα όταν άρχισε να αντικαθιστά γεύματα. 

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Μα ποιος ταϊζει προωράκαι 150 ml το καθένα;;;; Μιλάς για τεράστειες παράλοφες ποσότητες! Απλά είχατε τραγικές οδηγείες και βασανισατε τα παιδιά και τον εαυτό σας. Μειώστε τις ποσότητες, και αυξήστε τα γεύματα, δεν καταλαβαίνω γιατί μπήκατε σε λογική αραιών γευμάτων με μεγάλα μπουκάλια. Κι εγώ προωράκι 2 κιλά είχα πάρει από το νοσοκομείο, να γεμίζει το 120άρι μπουκάλι φτάσαμε μετά από μήνες.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια σας μητερες/πατέρες,

 

Πριν μια βδομάδα γεννησα ένα πανέμορφο κοριτσακι. Μου έβγαζε σαλάκια από το μαιευτήριο αλλα τωρα που την έχω σπιτι μου έχει κάνει εμετο 2-3 φορές. Σε διαφορετικές μέρες βέβαια, αλλά με προβληματίζει παρα πολύ. Αύριο έχουμε ραντεβού στον παιδιατρο να δουμε τι θα μας πει. Έχει καμία παρόμοιες εμπειρίες; η αλήθεια είναι ότι με έχει φάει το άγχος. Ξέχασα να πω ότι μετα τον εμετο τρώει με ορεξη και κενώσεις έχουμε καλές.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , Elinita είπε:

Γεια σας μητερες/πατέρες,

 

Πριν μια βδομάδα γεννησα ένα πανέμορφο κοριτσακι. Μου έβγαζε σαλάκια από το μαιευτήριο αλλα τωρα που την έχω σπιτι μου έχει κάνει εμετο 2-3 φορές. Σε διαφορετικές μέρες βέβαια, αλλά με προβληματίζει παρα πολύ. Αύριο έχουμε ραντεβού στον παιδιατρο να δουμε τι θα μας πει. Έχει καμία παρόμοιες εμπειρίες; η αλήθεια είναι ότι με έχει φάει το άγχος. Ξέχασα να πω ότι μετα τον εμετο τρώει με ορεξη και κενώσεις έχουμε καλές.

Και μένα έτυχε να κάνει κάποιες φορές εμετό όταν ήταν νεογέννητο. Πάνω κάτω αυτό που μου είχαν πει ότι για να γίνει διάγνωση για παλινδρόμηση πρέπει να γίνει υπέρηχος που το αποφεύγουν σε τόσο μωράκια. Επειδή όλα τα μωρά έχουν μια ελαφριά παλινδρόμηση , αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να κάνεις το μωρό να ρευτει , ακόμα και ανάμεσα στα γεύματα αρκετές φορές αν θηλάζεις ή αν όχι σε συνεννόηση με το παιδίατρο ειδικό γάλα για αναγωγές. ίσως μπορείς να ανασηκώσεις λίγο το στρώμα όταν κοιμάται_πχ να βάλεις βιβλία απ' την πλευρά που είναι το κεφάλι αν και εγώ προσωπικά δεν το έκανα. Μην το ξαπλώνεις κατευθείαν αφού φάει, κρατά το κάνα είκοσι λεπτά όρθιο. Για περισσότερες λεπτομέρειες να απευθυνθείς στον παιδίατρο , που θα εξετάσει και το μωρό αν παίρνει βάρος κανονικά, γιατί αυτός θα ξέρει καλύτερα. Μην αγχώνεσαι :-) να χαίρεσαι το μωράκι σου!!!

Link to comment
Share on other sites

On 22/10/2020 at 10:29 ΜΜ, Elinita είπε:

Γεια σας μητερες/πατέρες,

 

Πριν μια βδομάδα γεννησα ένα πανέμορφο κοριτσακι. Μου έβγαζε σαλάκια από το μαιευτήριο αλλα τωρα που την έχω σπιτι μου έχει κάνει εμετο 2-3 φορές. Σε διαφορετικές μέρες βέβαια, αλλά με προβληματίζει παρα πολύ. Αύριο έχουμε ραντεβού στον παιδιατρο να δουμε τι θα μας πει. Έχει καμία παρόμοιες εμπειρίες; η αλήθεια είναι ότι με έχει φάει το άγχος. Ξέχασα να πω ότι μετα τον εμετο τρώει με ορεξη και κενώσεις έχουμε καλές.

 

Αν τρώει με μπουκάλι, μπορεί να πρέπει να μειώσετε την ποσότητα σε κάθε γεύμα και να αυξήσετε τα διαλείμματα για να ρευτεί. Αν θηλάζει, δοκιμάστε να τη βγάλετε από το στήθος μετά τις πρώτες θηλαστικές κινήσεις, και αν πετάγεται το γάλα, περιμένετε να τρέξει το γάλα ως να μειωθεί η ροή και μετά θηλάζετε κανονικά. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Το λίκνο το έχω έτσι κιαλλιώς με λίγη κλίση, μας το συμβούλεψε και ο γιατρός. Θηλάζω αποκλειστικά οπότε θα το δοκιμάσω να την τραβάω στην αρχή. Τελικά έχουμε μικρού προς μεσαίου βαθμού ΓΟΠ, αλλα πάει καλύτερα τώρα. Βέβαια, θηλάζει κανένα 40λεπτο+ αν την αφήσω. Είμαστε πολύ λιχούδες και αν την σταματήσω τσιρίζει :/ Nα ρωτήσω και κάτι ακόμα, έχει 3 μέρες που έχει αρχίσει να κοιμάται στο πλάι. Το έκαναν και τα δικά σας απο τόσο μικρά;

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Elinita είπε:

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Το λίκνο το έχω έτσι κιαλλιώς με λίγη κλίση, μας το συμβούλεψε και ο γιατρός. Θηλάζω αποκλειστικά οπότε θα το δοκιμάσω να την τραβάω στην αρχή. Τελικά έχουμε μικρού προς μεσαίου βαθμού ΓΟΠ, αλλα πάει καλύτερα τώρα. Βέβαια, θηλάζει κανένα 40λεπτο+ αν την αφήσω. Είμαστε πολύ λιχούδες και αν την σταματήσω τσιρίζει :/ Nα ρωτήσω και κάτι ακόμα, έχει 3 μέρες που έχει αρχίσει να κοιμάται στο πλάι. Το έκαναν και τα δικά σας απο τόσο μικρά;

Ναι και μένα είχε άποψη από τόσο μικρή, κοιμόταν στο πλάι. Προτιμητέο είναι το ανάσκελα, αλλά αν το κάνει από μόνο του το μωρό το αφήνουμε. Αν και για την παλινδρόμηση σε μωρό, αν θυμάμαι καλά- ας με διορθώσει οποίος ξέρει καλύτερα- είναι καλή και η πλαγιά αριστερή θέση,( καλύτερα ρωτα τον γιατρό για αυτό).

 

Τι εννοείς αν την αφήσεις θηλάζει και σαράντα λεπτά; Σου είπαν να μη θηλάζει όσο θέλει; Και εμένα είχε μια ήπια παλινδρόμηση στις αρχές, αλλά την θήλαζα όσο ήθελε. Απλώς τη σταματούσα για να ρευτει ανάμεσα στο τάισμα πολλές φορές. Επίσης προσπαθούσα να είναι πιο όρθια όταν τη θήλαζα και είχε αναγωγές, όχι πολύ ξαπλωτη

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Annitamik said:

Ναι και μένα είχε άποψη από τόσο μικρή, κοιμόταν στο πλάι. Προτιμητέο είναι το ανάσκελα, αλλά αν το κάνει από μόνο του το μωρό το αφήνουμε. Αν και για την παλινδρόμηση σε μωρό, αν θυμάμαι καλά- ας με διορθώσει οποίος ξέρει καλύτερα- είναι καλή και η πλαγιά αριστερή θέση,( καλύτερα ρωτα τον γιατρό για αυτό).

 

Τι εννοείς αν την αφήσεις θηλάζει και σαράντα λεπτά; Σου είπαν να μη θηλάζει όσο θέλει; Και εμένα είχε μια ήπια παλινδρόμηση στις αρχές, αλλά την θήλαζα όσο ήθελε. Απλώς τη σταματούσα για να ρευτει ανάμεσα στο τάισμα πολλές φορές. Επίσης προσπαθούσα να είναι πιο όρθια όταν τη θήλαζα και είχε αναγωγές, όχι πολύ ξαπλωτη

Οχι ακριβώς. Ο γιατρός είπε οποτε ζητάει να της δίνω. Απλώς καμια φορά, επειδή και εγώ την σταματάω να ρευτει ενδιάμεσα, τυχαίνει και μου βγάζει αρκετό γαλα και μετα ανησυχώ να της ξανα δώσω για να μην ξανα βγάλει.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Elinita είπε:

Οχι ακριβώς. Ο γιατρός είπε οποτε ζητάει να της δίνω. Απλώς καμια φορά, επειδή και εγώ την σταματάω να ρευτει ενδιάμεσα, τυχαίνει και μου βγάζει αρκετό γαλα και μετα ανησυχώ να της ξανα δώσω για να μην ξανα βγάλει.

Μπορεί να ρουφάει πολύ λαίμαργα και να παίρνει αρκετό, ποιος ξέρει ... Βγαζε λίγο γάλα από το στήθος πριν θηλασεις όπως σου είπε η @ΑΡΓΚ. Έτσι θα παίρνει το πιο λιπαρό γάλα και θα χορταινει σε λιγότερο χρόνο. Αν δεν ξέρεις πώς στο YouTube γράψε breast milk expression,αν και ιδανικά θα ήταν να σου δείξει κάποιος πώς γίνεται. Υπομονή, ο πρώτος καιρός είναι δύσκολος και είσαι μέσα στο άγχος. Μετά θα σου φαίνονται παιχνιδάκι όλα :-)

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Elinita είπε:

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Το λίκνο το έχω έτσι κιαλλιώς με λίγη κλίση, μας το συμβούλεψε και ο γιατρός. Θηλάζω αποκλειστικά οπότε θα το δοκιμάσω να την τραβάω στην αρχή. Τελικά έχουμε μικρού προς μεσαίου βαθμού ΓΟΠ, αλλα πάει καλύτερα τώρα. Βέβαια, θηλάζει κανένα 40λεπτο+ αν την αφήσω. Είμαστε πολύ λιχούδες και αν την σταματήσω τσιρίζει :/ Nα ρωτήσω και κάτι ακόμα, έχει 3 μέρες που έχει αρχίσει να κοιμάται στο πλάι. Το έκαναν και τα δικά σας απο τόσο μικρά;

επειδη το λικνο εχει κλιση ευκολα στρεφονται προς το πλαι δεν σημαινει οτι γυρναει το μωρο μονο του στο πλαι απλα με την κλιση μπαλατζαρουν γερνουν ευκολα προς τα εκει μην νομιζεις οτι το μωρο καταφερε τοσο μικρο να γυρισει στο πλαι σε ισιο μερος δεν μπορει να το κανει. 

για την παλινδρομηση θα την κρατας ορθια ακομα κ 40 λεπτα κ μια ωρα μετα το γευμα κ θα σωθεις απο παρα πολλα. οταν σηκωνεις το μωρο ταρακουνιετε η κοιλιτσα του κ γιαυτο τα βγαζει στα ενδιαμεσα ρεψιματα . βαζε την πιο συχνα στο στηθος κ οχι μονο οταν ειναι ποκυ πεινασμενη γιατι τρωει λαιμαργα. σπασε λιγο τα ταισματα ωστε να παιρνει συχνα κ πιο χαλαρα γευματα . 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, Elinita είπε:

Οχι ακριβώς. Ο γιατρός είπε οποτε ζητάει να της δίνω. Απλώς καμια φορά, επειδή και εγώ την σταματάω να ρευτει ενδιάμεσα, τυχαίνει και μου βγάζει αρκετό γαλα και μετα ανησυχώ να της ξανα δώσω για να μην ξανα βγάλει.

 

Aν θέλει να θηλάσει περισσότερο μετά που ρεύεται ή και που βγάζει γουλιές, την αφήνεις. Δεν πειράζει αν βγάζει γουλιές.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 said:

επειδη το λικνο εχει κλιση ευκολα στρεφονται προς το πλαι δεν σημαινει οτι γυρναει το μωρο μονο του στο πλαι απλα με την κλιση μπαλατζαρουν γερνουν ευκολα προς τα εκει μην νομιζεις οτι το μωρο καταφερε τοσο μικρο να γυρισει στο πλαι σε ισιο μερος δεν μπορει να το κανει. 

για την παλινδρομηση θα την κρατας ορθια ακομα κ 40 λεπτα κ μια ωρα μετα το γευμα κ θα σωθεις απο παρα πολλα. οταν σηκωνεις το μωρο ταρακουνιετε η κοιλιτσα του κ γιαυτο τα βγαζει στα ενδιαμεσα ρεψιματα . βαζε την πιο συχνα στο στηθος κ οχι μονο οταν ειναι ποκυ πεινασμενη γιατι τρωει λαιμαργα. σπασε λιγο τα ταισματα ωστε να παιρνει συχνα κ πιο χαλαρα γευματα . 

Το είχα σκεφτεί κ εγω αυτο στην αρχή με το λίκνο αλλα ανοίξαμε την βάση οποτε τωρα παραμένει σταθερό δν κουνιέται και πάλι γυρναει στο πλαι. Τι να πω, δεν ξερω. Ναι σίγουρα τρωει λαίμαργα την βλέπω. Θα προσπαθήσω να την ξυπνάω αν και ξυπνάει από μόνη της αρκετά συχνά, κάποιες φορές δλδ και μέσα σε μια ώρα. Ευχαριστώ πολυ για τις συμβουλές ^_^

Link to comment
Share on other sites

 To ενα μου μωρο γυρισε στο πλαι ημερων, καθοταν (εννοω ερχοταν μονος σε καθιστη θεση) καπου στο τριμηνο. Εξαιρετικα σπανιο μεν, αλλα συμβαινει. Δεν εγινε επαγγελματιας αθλητης η ακροβατης παντως, απλα κατεκτησε τα της κινησης εξαιρετικα νωρις και τρεχαμε να τον προλαβουμε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοριτσια, 

 

Αφού πήρα κιαλλες γνώμες (από άλλη παιδίατρο και παιδογαστρεντερολογο) ειπαμε να περιμένουμε να ζυγιστεί το μωρό την Τρίτη και μετα να δούμε αν χρειαστεί να κάνουμε κάτι παραπάνω. Εγώ όμως βλέπω ότι το μωρακι μ χειροτερεύει. Εκεί που κοιμόταν και ενα 3ωρο 4ωρο μέσα στην μέρα τωρα ξυπνάει κάθε μια ώρα γιατι φαίνεται στον ύπνο του να ζορίζεται. Βογγαει, έναν περίεργο ήχο σαν κάτι να το ενοχλεί στο λαιμό, και κουνάει το σώμα του σαν να υποφέρει. Το ίδιο μου κάνει και μετα το φαι. Ανακουφιζεται λιγο όταν ρευεται αλλα πολυ προσωρινά. Τα κανω ολα αυτά που προτείνονται, εκτός από τα μικρά γεύματα γιατι κλαίει ασταμάτητα αν την σταματάω εγω. Ποια είναι η γνώμη σας;

Link to comment
Share on other sites

On 2/11/2020 at 7:51 ΠΜ, Elinita είπε:

Καλησπέρα κοριτσια, 

 

Αφού πήρα κιαλλες γνώμες (από άλλη παιδίατρο και παιδογαστρεντερολογο) ειπαμε να περιμένουμε να ζυγιστεί το μωρό την Τρίτη και μετα να δούμε αν χρειαστεί να κάνουμε κάτι παραπάνω. Εγώ όμως βλέπω ότι το μωρακι μ χειροτερεύει. Εκεί που κοιμόταν και ενα 3ωρο 4ωρο μέσα στην μέρα τωρα ξυπνάει κάθε μια ώρα γιατι φαίνεται στον ύπνο του να ζορίζεται. Βογγαει, έναν περίεργο ήχο σαν κάτι να το ενοχλεί στο λαιμό, και κουνάει το σώμα του σαν να υποφέρει. Το ίδιο μου κάνει και μετα το φαι. Ανακουφιζεται λιγο όταν ρευεται αλλα πολυ προσωρινά. Τα κανω ολα αυτά που προτείνονται, εκτός από τα μικρά γεύματα γιατι κλαίει ασταμάτητα αν την σταματάω εγω. Ποια είναι η γνώμη σας;

Aν ανακουφίζεται όταν το κρατάς αγκαλιά ή θηλάζει αγκαλιά, μου ακούγεται σαν ένα τυπικό μωρό. Εγώ χωρίς συγκοίμιση απλά θα είχα πεθάνει από την αϋπνία. Αν και όταν το θηλάζεις αγκαλιά δεν ησυχάζει, εκεί χρειάζεται να το ψάξεις. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 months later...

Καλησπέρα και πάλι κοριτσια! Κοντεύουμε να κλείσουμε τους 6 μήνες. Τα πράγματα είναι ήδη πολύ καλύτερα με την παλινδρομηση αν και πήραμε φάρμακο ένα μήνα (όταν ήταν 2 μηνων). Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι το εξης: ενώ έχει πολλές μέρες που βγάζει μόνο γουλιτσες κάποιες αλλες μέρες πάλι βγάζει περισσοτερο. Είναι φυσιολογικο; έτσι γίνεται συνήθως μέχρι να στρωσει; δηλαδή, είναι φυσιολογικό να υπάρχουν αυτές οι διακυμάνσεις; θα αρχίσουμε φαγητό την επόμενη βδομάδα που κλείνουμε επίσημα τους 6 και ελπίζω θα βοηθήσει και αυτό να σταματήσουν και οι γουλιτσες μας επιτέλους.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Έχω ένα μπεμπάκι 5μιση μηνών με αλλεργία στο γάλα αγελάδας και γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση. Από 3 μηνών τρέφεται με πλήρως υποαλλεργικό γάλα. Το θέμα είναι ότι κλαίει πολύ στο τάισμα, δεν έχει φάει ΠΟΤΕ χωρίς να κλαίει. Τρώει με το ζόρι 120 ml και κάνει 5 γεύματα. Δε ζητάει ποτέ να φάει, την ταΐζουμε στις 4- 4 1/2 ώρες. Με το ζόρι έβαλε 2 κιλά στους 5 μήνες. Βρίσκεται στην κατώτερη καμπύλη στο βάρος, έχοντας πέσει μια καμπύλη. Πρόσφατα της ξεκινήσαμε πηκτικο γάλα γιατί έκανε εμετούς. Τις στερεές δεν τις δέχεται, δεν ανοίγει καν το στόμα, ούτε και για το μπιμπερό το ανοίγει, βάζει τα κλάματα από την αρχή και μπορεί νσ το πάρει μετά από λίγο, διακόπτωντας πολλές φορές για να κλάψει και να στρέψει το κεφάλι της αλλού. Μόνο τα παιγνίδια και τα υφάσματα μασάει με μανία. Ξέρω πως θέλει υπομονή με την παλινδρόμηση αλλά η κατάσταση όλο και χειροτερεύει. Φοβάμαι μην πάθει και τίποτα ή εχει επιπτώσεις στην ανάπτυξή της. Φοβάμαι ότι δε θα θέλει να φάει ποτέ. Οποιαδήποτε συμβουλή μπορεί να βοηθήσει, είμαι σε απόγνωση...

Link to comment
Share on other sites

On 7/5/2021 at 6:35 ΜΜ, Ζuzi Q είπε:

Έχω ένα μπεμπάκι 5μιση μηνών με αλλεργία στο γάλα αγελάδας και γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση. Από 3 μηνών τρέφεται με πλήρως υποαλλεργικό γάλα. Το θέμα είναι ότι κλαίει πολύ στο τάισμα, δεν έχει φάει ΠΟΤΕ χωρίς να κλαίει. Τρώει με το ζόρι 120 ml και κάνει 5 γεύματα. Δε ζητάει ποτέ να φάει, την ταΐζουμε στις 4- 4 1/2 ώρες. Με το ζόρι έβαλε 2 κιλά στους 5 μήνες. Βρίσκεται στην κατώτερη καμπύλη στο βάρος, έχοντας πέσει μια καμπύλη. Πρόσφατα της ξεκινήσαμε πηκτικο γάλα γιατί έκανε εμετούς. Τις στερεές δεν τις δέχεται, δεν ανοίγει καν το στόμα, ούτε και για το μπιμπερό το ανοίγει, βάζει τα κλάματα από την αρχή και μπορεί νσ το πάρει μετά από λίγο, διακόπτωντας πολλές φορές για να κλάψει και να στρέψει το κεφάλι της αλλού. Μόνο τα παιγνίδια και τα υφάσματα μασάει με μανία. Ξέρω πως θέλει υπομονή με την παλινδρόμηση αλλά η κατάσταση όλο και χειροτερεύει. Φοβάμαι μην πάθει και τίποτα ή εχει επιπτώσεις στην ανάπτυξή της. Φοβάμαι ότι δε θα θέλει να φάει ποτέ. Οποιαδήποτε συμβουλή μπορεί να βοηθήσει, είμαι σε απόγνωση...

καλησπέρα εχετε δει το ενδεχόμενο μηοως το παιδάκι σας έχει οισοφαγιτιδα????γιαυτό κ κλαιει με το που βλέπει το μπουκάλι???? ετσι ηταν η δικια  μ κόρη....

Link to comment
Share on other sites

On 7/5/2021 at 6:35 ΜΜ, Ζuzi Q είπε:

Έχω ένα μπεμπάκι 5μιση μηνών με αλλεργία στο γάλα αγελάδας και γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση. Από 3 μηνών τρέφεται με πλήρως υποαλλεργικό γάλα. Το θέμα είναι ότι κλαίει πολύ στο τάισμα, δεν έχει φάει ΠΟΤΕ χωρίς να κλαίει. Τρώει με το ζόρι 120 ml και κάνει 5 γεύματα. Δε ζητάει ποτέ να φάει, την ταΐζουμε στις 4- 4 1/2 ώρες. Με το ζόρι έβαλε 2 κιλά στους 5 μήνες. Βρίσκεται στην κατώτερη καμπύλη στο βάρος, έχοντας πέσει μια καμπύλη. Πρόσφατα της ξεκινήσαμε πηκτικο γάλα γιατί έκανε εμετούς. Τις στερεές δεν τις δέχεται, δεν ανοίγει καν το στόμα, ούτε και για το μπιμπερό το ανοίγει, βάζει τα κλάματα από την αρχή και μπορεί νσ το πάρει μετά από λίγο, διακόπτωντας πολλές φορές για να κλάψει και να στρέψει το κεφάλι της αλλού. Μόνο τα παιγνίδια και τα υφάσματα μασάει με μανία. Ξέρω πως θέλει υπομονή με την παλινδρόμηση αλλά η κατάσταση όλο και χειροτερεύει. Φοβάμαι μην πάθει και τίποτα ή εχει επιπτώσεις στην ανάπτυξή της. Φοβάμαι ότι δε θα θέλει να φάει ποτέ. Οποιαδήποτε συμβουλή μπορεί να βοηθήσει, είμαι σε απόγνωση..

ΕΧει δει το παιδί παιδογαστρεντερολογος;

Link to comment
Share on other sites

Λόγω της παλινδρόμησης την ώρα του φαγητού μάλλον πονάει και συνήθως οι παιδίατροι το αντιμετωπίζουν δίνοντας ένα ειδικό σιροπάκι για το γαστρικό υγρό.

Πρέπει να το αναφέρετε στον παιδίατρο προκειμένου να σας βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

On 7/5/2021 at 6:35 ΜΜ, Ζuzi Q είπε:

Έχω ένα μπεμπάκι 5μιση μηνών με αλλεργία στο γάλα αγελάδας και γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση. Από 3 μηνών τρέφεται με πλήρως υποαλλεργικό γάλα. Το θέμα είναι ότι κλαίει πολύ στο τάισμα, δεν έχει φάει ΠΟΤΕ χωρίς να κλαίει. Τρώει με το ζόρι 120 ml και κάνει 5 γεύματα. Δε ζητάει ποτέ να φάει, την ταΐζουμε στις 4- 4 1/2 ώρες. Με το ζόρι έβαλε 2 κιλά στους 5 μήνες. Βρίσκεται στην κατώτερη καμπύλη στο βάρος, έχοντας πέσει μια καμπύλη. Πρόσφατα της ξεκινήσαμε πηκτικο γάλα γιατί έκανε εμετούς. Τις στερεές δεν τις δέχεται, δεν ανοίγει καν το στόμα, ούτε και για το μπιμπερό το ανοίγει, βάζει τα κλάματα από την αρχή και μπορεί νσ το πάρει μετά από λίγο, διακόπτωντας πολλές φορές για να κλάψει και να στρέψει το κεφάλι της αλλού. Μόνο τα παιγνίδια και τα υφάσματα μασάει με μανία. Ξέρω πως θέλει υπομονή με την παλινδρόμηση αλλά η κατάσταση όλο και χειροτερεύει. Φοβάμαι μην πάθει και τίποτα ή εχει επιπτώσεις στην ανάπτυξή της. Φοβάμαι ότι δε θα θέλει να φάει ποτέ. Οποιαδήποτε συμβουλή μπορεί να βοηθήσει, είμαι σε απόγνωση...

Πωπω πολυ δύσκολο αυτο που περνάτε. Εχεις σκεφτεί να απευθυνθείς σε τράπεζες μητρικού γάλακτος στα δημόσια νοσοκομεία, μηπως της ειναι πιο εύπεπτο;

Link to comment
Share on other sites

Τι ψυχολογία έχεις οταν ξεκινας το τάισμα της μικρής σου? 

Καμία φορά αν έχουμε άγχος η δεν έχουμε υπομονή, εχουμε πεσμένη διάθεση και δεν είμαστε επικεντρωμενες σε αυτό που κάνουμε, φοβόμαστε ότι δεν θα καταφέρουμε, περνάμε την στάση αυτή και στο παιδί.

 

Κάνω μια σκέψη γιατί σε πολλές περιπτώσεις παίζει καθοριστικό ρόλο η ψυχολογία. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 5/7/2021 at 6:35 PM, Ζuzi Q said:

Έχω ένα μπεμπάκι 5μιση μηνών με αλλεργία στο γάλα αγελάδας και γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση. Από 3 μηνών τρέφεται με πλήρως υποαλλεργικό γάλα. Το θέμα είναι ότι κλαίει πολύ στο τάισμα, δεν έχει φάει ΠΟΤΕ χωρίς να κλαίει. Τρώει με το ζόρι 120 ml και κάνει 5 γεύματα. Δε ζητάει ποτέ να φάει, την ταΐζουμε στις 4- 4 1/2 ώρες. Με το ζόρι έβαλε 2 κιλά στους 5 μήνες. Βρίσκεται στην κατώτερη καμπύλη στο βάρος, έχοντας πέσει μια καμπύλη. Πρόσφατα της ξεκινήσαμε πηκτικο γάλα γιατί έκανε εμετούς. Τις στερεές δεν τις δέχεται, δεν ανοίγει καν το στόμα, ούτε και για το μπιμπερό το ανοίγει, βάζει τα κλάματα από την αρχή και μπορεί νσ το πάρει μετά από λίγο, διακόπτωντας πολλές φορές για να κλάψει και να στρέψει το κεφάλι της αλλού. Μόνο τα παιγνίδια και τα υφάσματα μασάει με μανία. Ξέρω πως θέλει υπομονή με την παλινδρόμηση αλλά η κατάσταση όλο και χειροτερεύει. Φοβάμαι μην πάθει και τίποτα ή εχει επιπτώσεις στην ανάπτυξή της. Φοβάμαι ότι δε θα θέλει να φάει ποτέ. Οποιαδήποτε συμβουλή μπορεί να βοηθήσει, είμαι σε απόγνωση...

Μόνο για τις στερεες να πω πως πολλά παιδάκια θέλουν τον χρόνο τους κανονικά πρέπει να εισάγονται μετά τους έξι μήνες συμπλήρωμενους. Οπότε σύντομα μπορεί να τα πάει καλυτερα. Κατά τα άλλα συμφωνώ με την Καντι. Εύχομαι Περαστικά και κουράγιο 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...