Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γοπ Γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση, λάθη κ υπερβολές


Recommended Posts

Σοβαρα Μαρινα?Και ποιος σου προτεινε αυτο για τις αλλεργιογονες γιατι ο γιατρος δε μουπε τιποτα τετοιο.

Πόσο μηνών το ξεπερασε αυτο?Τώρα πια εχει μουσταρδι κακακια εμενα πάντως.

Ευχαριστώ πάντως για τις πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 833
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αρχικά μου το είπε ο παιδογαστρεντερολόγος που πήγαμε στο ΜΗΤΕΡΑ πριν καν βγουν οι εξετάσεις και πριν δούμε το αιματάκι! Εγώ όμως δεν έδωσα ιδιαίτερη βάση και προσπάθησα να τα περιορίσω και όχι να τα κόψω οπότε μετά από λίγο να σου και το αιματάκι! Αλλά και η παιδίατρος μου όταν είδε τις εξετάσεις μου είπε να τα κόψω.Εύχομαι να είστε μία χαρά και να μη χρειαστεί να κάνεις τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Eμένα πάντως η μικρή μου παρόλους τους εμετούς ΠΟΤΕ δεν παραπονέθηκε για το στομάχι της. Κάναμε και τεστ για αλλεργίες... τίποτα! Κόψαμε και τα γαλακτοκομικά και άλλες αλλεργιογόνες τροφές... τίποτα! Εμετό κάνει κατά τη διάρκεια του φαγητού αν στραβοκαταπιει ή βήξει. Μετά ξαναπεινάει και ζητάει φαγητό. Η εικόνα μοιάζει με ΓΟΠ αλλά η διάγνωση είναι διαρκώς αρνητική.

Πάντως ευτυχώς πάμε πολύ καλύτερα! :D

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

klairh η ΓΟΠ δεν εμφανιζεται σε ολα τα μωρα με τον ιδιο τροπο ή ενταση.Υπαρχουν και περιπτωσεις που δεν βγαζουν και τα καταπινουν και ετσι αργουν οι γονεις να το καταλαβουν.Μετα το φαγητο κρατα το λιγο αγκαλιτσα στη θεση ρεψιματοε βοηθαει πολυ.Επισης μπορεις να βαλεις δυο σανιδες να σηκωσεις τα πανω ποδια της κουνιας.Κι αυτο βοηθαει και ειναι καλυτερο απο το μαξιλαρι κατω απο το στρωμα(yogini).Και η αποχη απο τα αλλεργιογονα (γαλακτοκομικα,σοκολατα,καφε,ξηροι καρποι και καρυκευματα) επισης βοηθαει.Παντως ακολουθηστε το ενστικτο σας και ισως να συμβουλευοσαστε και παιδογαστρεντερολογο!Δε χανετε και τιποτα!

03HJp2.png
Link to comment
Share on other sites

Για να είμαι ειλικρινής το αιματάκι μπορεί και να μην το πρόσεχα γιατί ήταν κάτι δυσδιάκριτες κλωστίτσες, αλλά είχα διαβάσει μία παραπομπή εδώ στο forum γι αυτό το θέμα ότι ΓΟΠ σχετίζεται συχνά με αλλεργία και ήμουν συνεχώς στη μπρίζα και το έψαχνα! Έτσι νομίζω ότι το κατάλαβα νωρίς και με μικρό διάστημα αποχής τά πράγματα βελτιώθηκαν αρκετά! Κι επειδή έχω ένα θέμα με τα γαλακτοκομικά και τη σοκολάτα όταν μου έλεγαν κοπέλες από εδώ ότι πρέπει να ξεκινήσω αποχή έλεγα αδύνατον, δεν μπορώ να το κάνω και τι θα τρώω?Τελικά η 1η εβδομάδα είναι η δυσκολότερη, επαναλαμβάνω βέβαια ότι ήμουν από τις τυχερές που σύντομα ξεκίνησα να τρώω και πάλι αρκετά πράγματα γιατί δεν ξέρω πώς θα ήταν αν τα πράγματα ήταν διαφορετικά!

 

Και πάλι εύχομαι σύντομα να ξεπεράσετε το προβληματάκι σας!

Link to comment
Share on other sites

Εμείς ειμαστε 6 μηνων και κατι και ήδη από τον 5ο μήνα ξεκινησαμε τις στερεες τροφες. Γουλιες συνεχιζουμε να βγαζουμε και στη φρουτοκρεμακαι στις σουπες αλλά και στο γιαουρτι (το βαλαμε γιατι η μικρη μου δεν ετρωγε με τιποτα την κρεμα βανιλια (ρυζαλευρο). Η παιδιατρος μας είπε οτι μαλλον ειναι αλλεργικη στο γάλα αγελαδος προσωπικα δεν το πιστευω γιατι βγαζει σε όλα τα γευματα και οχι μόνο σ' αυτα που έχουν γαλα αγελάδος. επίσης μας χορηγησε epadoren, δεν της το έχω δωσει. Δεν ξερω αν έχω κανει καλα αλλα αυτό πιστευω οτι πρεπει να κανω σ' αυτη τη φάση κι αυτο γιατι δεν εχει γινει καμια εξετασΗ η οποια να ΔΕΙΧΝΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΓΟΠ απλά,

εκει που είχα κόψει καποια γευματα θηλασμού αποφάσισα μόνη μου να τα επαναφέρω και τελικα μάλλον εκανα καλα γιατι οι γουλιες μειώθηκαν. Περιμένουμε καποια αποτελεσματα για αλλεργια στο γαλα αλλα πραγματικα πιστευω οτι το παιδάκι μου εχει μια "καποια" ΓΟΠ.

Αυτο που θα ήθελα να ρωτησω είναι κατα πόσο για να γίνει η εξεταση για τη διαγνωση της ΓΟΠ πρέπει το παιδι να κανει εισαγωγη σε νοσοκομείο και ποσο επιπονη είναι αν είναι??

shrek

Link to comment
Share on other sites

αν εχει ΓΟΠ κανονικα δεν πρεπει να τρωει γιαουρτι!Αγελαδινο δεν ειναι το γιαουρτι που δινεις?Για να καθαρισει ο οργανισμος απο το αγελαδινο χρειαζεται 2 εβδομαδες.Δεν εχει σημασια αν βγαζει μετα απο το αγελαδινο ή οχι.Ακομα κι αν δεν εχει αλεργια παντως εμας η παιδογαστρεντερολογος μας ειπε το γιαουρτι μετα τον 1ο χρονο.Τι εννοεις αυξησες τους θηλασμους?Δινεις και συμπληρωμα?

Η πρωτη εξεταση που κανουν ειναι ενας υπερηχος που ειναι ενδεικτικος και μετα ακολουθουν ελλειπτικη διατροφη απο τα αλλεργιογονα και αν δεν δουν καποια βελτιωση τοτε προχωρουν σε phμετρια .Μια εξεταση που για ενα 24ωρο παρακολουθουν τον οισοφαγο.Ουτε κι αυτη η εξεταση ειναι απολυτα ακριβης ομως αφου και παιδια με σοβαρη ΓΟΠ δεν παρουσιαζουν τα συμπτωματα καθε μερα.Το επαντορεν δινεται για να μην ποναει επειδη υπαρχει κινδυνος οισοφαγητιδας.Κατι που ειναι πολυ επωδυνο!

03HJp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όμως σε τόσο μικρές ηλικίες μπορεί να υπάρχει αλλεργία αλλά να μην μπορεί να ανιχνευθεί με την αιματολογική εξέταση.

 

Όταν υπάρχει ΓΟΠ, είναι καλό να αποφεύγονται όλα τα γαλακτοκομικά.

Link to comment
Share on other sites

Όμως σε τόσο μικρές ηλικίες μπορεί να υπάρχει αλλεργία αλλά να μην μπορεί να ανιχνευθεί με την αιματολογική εξέταση.

 

Όταν υπάρχει ΓΟΠ, είναι καλό να αποφεύγονται όλα τα γαλακτοκομικά.

 

Εμπειρικά και μόνο να σας πω πως όταν η κόρη μου είχε αρρωστήσει με γαστρεντερίτιδα 2 μηνών και είχα κόψει τα γαλακτοκομικά είδα τρομερή βελτίωση στη ΓΟΠ. Τότε η μικρή έπαιρνε και συμπλήρωμα, όμως τις μέρες που πέρναγε την ίωση, δεν το δεχόταν και θήλαζε μόνο. Όταν επανέφερα τα γαλακτοκομικά στη διατροφή μου και το συμπλήρωμα στο μωρό, με ειδικό αντιαναγωγικό πλέον γάλα, οι αναγωγές επανήλθαν. Και πάλι λέω ότι αυτό ήταν κάτι που πρόσεξα εγώ να συμβαίνει στο δικό μου μωρό, εμπειρικά, αλλά ήταν πολύ χαρακτηριστικό!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Kαι η δικιά μου η κόρη τι μπορεί να είχε; Αλλεργίες και ΓΟΠ είχαν αποκλειστεί... Τα γαλακτοκομικά μάλλον καλό της έκαναν παρά κακό και τα λατρευει κιόλας! :shock:

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολυ. Πάντως εγω έκοψα μόνο το γάλα που έπινα το πρωί και δε βγάζει πια γουλιές ο μικρός μου πια ουτε πνίγεται στον ύπνο του. Είναι λίγες μέρες όμως και θα περιμένω να δω και άλλα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διάβασα από την αρχή το θέμα και θα ήθελα να παραθέσω και τη δική μου εμπειρία.

 

Ο μπέμπης μου είναι τώρα 2 μηνών. Στο μαιευτήριο διαγνώστηκε ότι έχει παλλινδρόμηση μικρού - μετρίου βαθμού με μικρή παράταση και του έδωσαν ειδικό γάλα το Frisolac comfort. Ποτέ όμως δεν έχω διαπιστώσει να κάνει εμετούς ή να βγάζει γουλιές.

Αφού επιστρέψαμε σπίτι αποφάσισα να του αλλάξω το γάλα σε κανονικό και όχι αντιαναγωγικό. Ήταν όμως αδύνατον να το πιει μιας και έχει μάθει στο πυχτό γάλα και πνιγόταν. Τελικά πήρα πάλι αντιαναγωγικό γάλα το Almiron AR.

Όλο καλά με το νέο γάλα.

Το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι μια φορά τη μέρα, στο απογευματινό γεύμα, το μωρό δυσανασχετεί πολύ έντονα και πίνει το γάλα με κλάματα. Αν κατάλαβα κατά από όσα έχουν προαναφερθεί μπορεί το μικρό να καταπίνει κατευθείαν τις γουλιές για το λόγο αυτό και δεν φαίνονται.

Μήπως τελικά το ειδικό γάλα του δημιούργησε οισοφαγίτιδα? Δεν θα πόναγε όλη μέρα?

Ξέρετε να μου συστήσετε κάποιον παιδογαστρεντερολόγο προκειμένου να επανεκτιμήσει την κατάσταση? Έχει επισκεφθεί κανείς την παιδογαστρεντερολόγο κυρία Καφρίτσα να μου πει εντυπώσεις?

Link to comment
Share on other sites

margdimitr δες λιγο εδω κι αν εχεις αποριες ρωτησε με οτι θες!

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=14608&postdays=0&postorder=asc&start=15

 

Θηλαζεις εκτος απο το αντιαναγωγικο?

Ελπιζω το μωρακι σου να πηγαινει καλυτερα!

03HJp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ο μικρός μου είναι 4,5 μηνών, θηλάζει αποκλειστικά από το στήθος, παίρνει βάρος ικανοποιητικά και έχει ΓΟΠ.

Συγκεκριμένα, η διάγνωση του γιατρού που έκανε τον υπέρηχο στομάχου ήταν:

«Συχνά παρατηρήθηκε ευρεία γαστρο-οισοφαγική παλινδρόμηση με παρατεταμένο χρόνο κένωσης του οισοφάγου».

Η γιατρός μου είπε να συνεχίσω τον θηλασμό, να ανασηκώσω το στρώμα και να αποφεύγω τα γαλακτοκομικά.

 

Ζήτησα και μια δεύτερη γνώμη και μου συνέστησαν να κάνω στον μικρό και έναν υπέρηχο νεφρών ουρητήρων κύστης. Συγκεκριμένα μου είπαν ότι κάποια μωρά με ΓΟΠ παρουσιάζουν πρόβλημα στα νεφρά που οδηγεί σε ουρολοίμωξη.

 

Γνωρίζεται κάτι σχετικά;

 

Επίσης σύμφωνα με την εμπειρία σας η συχνότητα αναγωγών έχει κάποια κανονικότητα;

Ρωτάω γιατί κάποιες μέρες ο μικρός μπορεί να βγάλει μια μόνο γουλιά ενώ άλλες μέρες μπορεί να βγάζει συνέχεια.

 

Διάβασα κάπου παραπάνω ότι οι ξηροί καρποί επιδεινώνουν την κατάσταση. Είναι σίγουρο αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Η γιατρός μου είπε να συνεχίσω τον θηλασμό, να ανασηκώσω το στρώμα και να αποφεύγω τα γαλακτοκομικά.

:)

 

Ζήτησα και μια δεύτερη γνώμη και μου συνέστησαν να κάνω στον μικρό και έναν υπέρηχο νεφρών ουρητήρων κύστης. Συγκεκριμένα μου είπαν ότι κάποια μωρά με ΓΟΠ παρουσιάζουν πρόβλημα στα νεφρά που οδηγεί σε ουρολοίμωξη.Γνωρίζεται κάτι σχετικά;

Γνωρίζουμε ότι αν το παιδί έχει ουρολοίμωξη αυτό μπορεί να διαπιστωθεί με μια απλή εξέταση ούρων. Τα υπόλοιπα είναι εξετάσεις για να διαπιστωθούν τα αίτια της ουρολοίμωξης αν και όταν αυτή εμφανιστεί.

Χωρίς καμία άλλη ένδειξη γιατί να κάνεις υπέρηχο; Αυτός που σου έδωσε τη δεύτερη γνώμη ήταν ουρολόγος;

 

 

 

Διάβασα κάπου παραπάνω ότι οι ξηροί καρποί επιδεινώνουν την κατάσταση. Είναι σίγουρο αυτό;

Η κατάσταση επιδεινώνεται από οτιδήποτε στο οποίο το μωρό μπορεί να έχει αλλεργία. Ο πρώτος ένοχος είναι τα γαλακτοκομικά και η ΓΟΠ συνδέεται συχνά με αλλεργία στο γάλα της αγελάδος (ακόμη και σε ίχνη). Οι αλλεργία στους ξηρούς καρπούς δεν είναι σπάνια σε αυτή την ηλικία, αλλά δεν είναι τόσο συχνή όσο στα γαλακτοκομικά.

Link to comment
Share on other sites

Η παιδίατρος του ΙΚΑ με συμβούλευσε να κάνω τον υπέρηχο νεφρών.

Έχω γίνει πολύ καχύποπτη με όλα αυτά; Σου είπε και πού να κάνεις υπέρηχο νεφρών. Γιατί δεν σου είπε να μαζέψεις ούρα να δεις αν υπάρχει ουρολοίμωξη;

 

Μήπως να έπαιρνες τη γνώμη ενός νοσοκομειακού γιατρού;

 

Οπότε Αγλαία λες να μην τρελαίνομαι ε;

Γενικά δεν έχεις κανένα λόγο για ανησυχία αν το παιδί δεν έχει ουρολοίμωξη.

Link to comment
Share on other sites

και εγω αντιμετοπίζω παρόμοιο πρόβλημα με το μωρακι μου και εχω περιορίσει πολύ τα γαλακτομικά προιόντα από γάλα αγελάδος αλλά τρώω τυριά από κατσικίσιο γάλα ή γιαούρτι απο πρόβειο και έχει μειωθεί το πρόβλημα. Ειναι τυχαίο Αγλαία που έχει μειωθεί? Επειδη η παιδίατρος μου ειπε πως αν τον πειραζει το γαλα αγελαδος θα τον πειρασαν ολα τα γαλατα γιατι το κατισικίσιο έχει το ίδιο... (κατι που δε θυμάμαι) με το αγελαδινο οπότε δεν κανω τιποτα με το να κόβω μονο τα αγελαδινα προιόντα.

Link to comment
Share on other sites

και εγω αντιμετοπίζω παρόμοιο πρόβλημα με το μωρακι μου και εχω περιορίσει πολύ τα γαλακτομικά προιόντα από γάλα αγελάδος αλλά τρώω τυριά από κατσικίσιο γάλα ή γιαούρτι απο πρόβειο και έχει μειωθεί το πρόβλημα. Ειναι τυχαίο Αγλαία που έχει μειωθεί?

καθόλου τυχαίο!

αν μπορείς να τα κόψεις τελείως θα δεις καλύτερο αποτέλεσμα.

 

Επειδη η παιδίατρος μου ειπε πως αν τον πειραζει το γαλα αγελαδος θα τον πειρασαν ολα τα γαλατα γιατι το κατισικίσιο έχει το ίδιο... (κατι που δε θυμάμαι) με το αγελαδινο οπότε δεν κανω τιποτα με το να κόβω μονο τα αγελαδινα προιόντα.

Το να είναι άσχετος δεν πειράζει, δεν είναι ούτε ο πρώτος ούτε ο τελευταίος. Το να το παίζει σχετικός όμως δείχνει μια απαράδεκτη νοοτροπία.

 

Η αλλεργία στο γάλα της αγελάδος είναι πολύ πιο συχνή. Σπάνια τα μωρά εμφανίζουν αλλεργία το γάλα του προβάτου και ακόμη πιο σπάνια στο γάλα της κατσίκας.

 

Είναι ηλίθιο για έναν επιστήμονα να υποθέτει ότι δεν υπάρχουν σοβαρότεροι επιστήμονες που έχουν μελετήσει τις διαφορές εδώ και δεκαετίες. Η πιο σημαντική διαφορά στα γαλατα αυτά είναι το μήκος των μορίων των πρωτεϊνών που στην αγελάδα είναι πολύ μεγαλύτερο και ίσως σε αυτό να οφείλεται η τόσο διαφορετική αντιμετώπιση από τον οργανισμό μας. Υπάρχουν και άλλες διαφορές αλλά οι επιστήμονες που έχουν μελετήσει το θέμα ΥΠΟΘΕΤΟΥΝ ότι μάλλον το μήκος του μορίου παίζει καθοριστικό ρόλο. Ακόμη όμως κι αυτοί ΥΠΟΘΕΤΟΥΝ και δεν εκφράζουν τις απόψεις τους με τόση σιγουριά όση έχει ο παιδίατρος για τις αυθαιρεσίες που κατεβάζει από το κεφάλι του. :twisted:

Link to comment
Share on other sites

Έχω γίνει πολύ καχύποπτη με όλα αυτά; Σου είπε και πού να κάνεις υπέρηχο νεφρών. Γιατί δεν σου είπε να μαζέψεις ούρα να δεις αν υπάρχει ουρολοίμωξη;

 

Μου έδωσαν από το Ικα μια λίστα με γιατρούς που μπορώ να κάνω υπέρηχο και καλύπτεται από το ΙΚΑ.

Το θέμα είναι ότι τον υπέρηχο νεφρών μου είπε να τον κάνω για προληπτικούς λόγους….

Δεν ξέρω καν τι συμπτώματα θα υπήρχαν αν είχε ουρολοίμωξη και δεν έχω παρατηρήσει τίποτα περίεργο στον μικρούλη εκτός από τις αναγωγές.

Link to comment
Share on other sites

 

Μου έδωσαν από το Ικα μια λίστα με γιατρούς που μπορώ να κάνω υπέρηχο και καλύπτεται από το ΙΚΑ.

Το θέμα είναι ότι τον υπέρηχο νεφρών μου είπε να τον κάνω για προληπτικούς λόγους….

Δεν ξέρω καν τι συμπτώματα θα υπήρχαν αν είχε ουρολοίμωξη και δεν έχω παρατηρήσει τίποτα περίεργο στον μικρούλη εκτός από τις αναγωγές.

 

Choco, συγνώμη αλλά μου μυρίζει κομπίνα η ιστορία. Μάλλον κάποιοι θέλουν να αποσβέσουν τα μηχανήματά τους πιο γρήγορα και είπανε να κάνουν εξετάσεις σε μερικούς που δεν τις χρειάζονται!!! Το ότι τα πληρώνει το ΙΚΑ τα χρήματα, δεν σημαίνει τίποτα. Από τις κρατήσεις και τους φόρους μας τα πληρώνει!

 

Δεν κάνουμε τέτοιες προληπτικές εξετάσεις!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...