Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γοπ Γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση, λάθη κ υπερβολές


Recommended Posts

Για το ψάξιμο συμφωνώ μαζί σου. Αλλά η αποχή απο γαλακτοκομικά συστήνεται όχι μόνο για ΓΟΠ αλλά γενικά γιατί πολλά μωρά είναι ευαίσθητα στις πρωτείνες γάλακτος. Και ανεξάρτητα με το αν έχουν τελικά αλλεργία ή όχι η αποχή ανακουφίζει ένα μωρό που έχει κολικούς, ανησυχία, ή ΓΟΠ.

Ο γιος μου δεν νομίζω ότι είχε αλλεργία αλλά σίγουρα τον πείραζαν γιατί έδειξε να ανακουφίζεται με την αποχή.

Όσον αφορά τα συμπτώματα της ΓΟΠ είχα βάλει πιο πίσω κάποιο λινκ. Όσα πιο πολλά παρατηρείς σε ένα μωρό είναι πιθανότερη και η ΓΟΠ. Βέβαια σε κάθε μωρό είναι διαφορετική αλλά είναι σχετικά εύκολο να συμπεράνεις και χωρίς υπέρηχο.Για παράδειγμα και η χαμηλή πρόσληψη βάρους αλλά και η μεγάλη πρόσληψη βάρους αποτελούν σύμπτωμα.

Και όσον αφορά τα τέστ για την αλλεργία δυστυχώς δεν είναι ακριβή. Ειδικά μάλιστα όταν ένας οργανισμός δεν είναι εκτεθειμένος για καιρό σε κάποιο τρόφιμο μπορεί να βγει αρνητικό και να υπάρχει η αλλεργία. Ο πιο σωστός τρόπος για να συμπεράνεις είναι η ελλειπτική διατροφή και η παρατήρηση αντιδράσεων με την εισαγωγή των τροφών ξανά.

Το ξέρω ότι ακούγεται δύσκολο, αλλά τελικά είναι εφικτό. Κι εγώ στην αρχή είχα δυσκολευτεί γιατί κατανάλωνα γαλακτοκομικά όμως στην πορεία συνήθισα και χωρίς αυτά. Ανακάλυψα εναλακτικές και ακόμα και τώρα που δεν χρειάζεται να κάνω αποχή σπάνια καταναλώνω. (συνειδητοποίησα ότι το γάλα με πειράζει κι εμένα παρόλο που το έπινα χρόνια, τώρα νιώθω πολύ καλύτερα χωρίς αυτό) Τα κρυμμένα θέλουν προσοχή αλλά έτσι κι αλλιώς αν δεν καταναλώνεις συσκευασμένα τρόφιμα δεν σε απασχολεί. Στην περίπτωση σου που δεν τρως κρέας είναι πιο δύσκολο. Έχω φίλη που δεν τρώει ούτε κρέας όυτε γαλακτοκομικά. Θέλει λίγο παραπάνω ψάξιμο. Το τοστ ας πούμε που λες είναι μια εύκολη και γρήγορη λύση αλλά αντι για τυρί μπορείς να βάλεις αβοκάντο με ντομάτα πχ. ή κάποιο άλλο σαλατικό. Με μέλι και ταχίνι.

 

 

 

Ρίξτε και μια ματιά κι εδώ

http://www.kellymom.com/babyconcerns/food-sensitivity.html

 

http://www.kellymom.com/babyconcerns/reflux.html

03HJp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 833
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

.Για παράδειγμα και η χαμηλή πρόσληψη βάρους αλλά και η μεγάλη πρόσληψη βάρους αποτελούν σύμπτωμα.

 

Dioni έχεις καμια ιδέα γιατι συμβαίνει αυτό;

Και το δεύτερο μωράκι μου δυστυχώς υποφέρει από ΓΟΠ στην αρχή έπαιρνε πολύ βάρος (2 κιλά το μήνα σχεδόν ) τώρα είνια 3,5 μηνών κ ζυγίζει 8 κιλά, θηλάζει αποκλειστικά, αλλα τον τελευταίο μήνα πήρε μόνο 600 γρ.

Λες όλο αυτο να οφείλεται στη ΓΟΠ;

 

iTLNp3.pnguQzNp3.png

 

If my heart can become pure and simple, like that of a child, I think there probably can be no greater happiness than this. -- Kitaro Nishida

Link to comment
Share on other sites

Dioni έχεις καμια ιδέα γιατι συμβαίνει αυτό;

Και το δεύτερο μωράκι μου δυστυχώς υποφέρει από ΓΟΠ στην αρχή έπαιρνε πολύ βάρος (2 κιλά το μήνα σχεδόν ) τώρα είνια 3,5 μηνών κ ζυγίζει 8 κιλά, θηλάζει αποκλειστικά, αλλα τον τελευταίο μήνα πήρε μόνο 600 γρ.

Λες όλο αυτο να οφείλεται στη ΓΟΠ;

 

Συνήθως τα μωρά με ΓΟΠ είτε υποσιτίζονται γιατί έχουν συνδυάσει το φαγητό με τον πόνο που νιώθουν μετά και προτιμούν να το αποφεύγουν, είτε υπερσιτίζονται γιατί με το πιπίλισμα κρατούν τα περιεχόμενα του στομάχου μέσα και το μητρικό τα ανακουφίζει σαν φυσικό αντιόξινο. Οπότε γι'αυτό είτε δεν παίρνουν αρκετό βάρος είτε παίρνουν πολύ παραπάνω.

Πέρα όμως από τη ΓΟΠ είναι και στο παιδί, το πως τρώει, το πόσο βάρος παίρνει.

Στην αρχή πάντως όλα παίρνουν πολύ περισσότερο και μετά πέφτουν οι ρυθμοί.

Εσείς πάντως είστε σε μεγάλη καμπύλη, οπότε δεν έχεις να ανησυχείς για το βάρος. Είναι λογικό να πάρει λιγότερο, αλλιώς που θα έφτανε??:lol:

Δες και τις καμπύλες του who

http://www.who.int/childgrowth/standards/weight_for_age/en/index.html

03HJp2.png
Link to comment
Share on other sites

annoula1987, μια που είσαι και χορτοφάγος, θα πρέπει να ξέρεις οτι τα γαλακτοκομικά δε μας είναι καθόλου απαραίτητα. Δηλαδή αν δεν τρως κρέας πρέπει οπωσδήποτε να φας γαλακτοκομικά γιατί αλλιώς "θα πέσεις κάτω"?

Κι εγώ είμαι χορτοφάγος, και δεν τρώω καθόλου γαλακτοκομικά και δεν έχω κανένα πρόβλημα.

Μήπως δεν κάνεις αρκετά καλή διατροφή και γι'αυτό είσαι εξαρτημένη απ'τα γαλακτοκομικά?

Λέγωντας οτι είσαι χορτοφάγος και κόντεψες να πέσεις κάτω επειδή δεν έτρωγες γαλακτοκομικά, περνάς λάθος μηνύματα για τη χορτοφαγία και δεν πρέπει.

Link to comment
Share on other sites

annoula1987, μια που είσαι και χορτοφάγος, θα πρέπει να ξέρεις οτι τα γαλακτοκομικά δε μας είναι καθόλου απαραίτητα. Δηλαδή αν δεν τρως κρέας πρέπει οπωσδήποτε να φας γαλακτοκομικά γιατί αλλιώς "θα πέσεις κάτω"?

Κι εγώ είμαι χορτοφάγος, και δεν τρώω καθόλου γαλακτοκομικά και δεν έχω κανένα πρόβλημα.

Μήπως δεν κάνεις αρκετά καλή διατροφή και γι'αυτό είσαι εξαρτημένη απ'τα γαλακτοκομικά?

Λέγωντας οτι είσαι χορτοφάγος και κόντεψες να πέσεις κάτω επειδή δεν έτρωγες γαλακτοκομικά, περνάς λάθος μηνύματα για τη χορτοφαγία και δεν πρέπει.

Ναι,η διατροφή μου δεν είναι ότι καλύτερο επειδή δεν έχω τον χρόνο να ασχοληθώ με αυτήν...Έπρεπε να το είχα κάνει πριν κάνω οικογένεια ώστε πλέον να είναι τρόπος ζωής αλλά δεν το έκανα.Ξέρω ότι τα γαλακτοκομικά δεν είναι απαραίτητα αλλά δεν θέλω να τα κόψω από επιλογή τουλάχιστον προς το παρόν.Ήδη έχω μεγάλο πρόβλημα όταν μας καλούν τα σόγια για φαγητό αν κόψω και τα γαλακτοκομικά,δεν θα μπορούμε να πάμε ποτέ σε κανέναν!Ο άντρας μου τρώει κρέας και γαλακτοκομικά οπότε αν δεν τρώω τίποτα από αυτά εγώ,θα έχουμε πρόβλημα και εδώ!!Δεν θέλω με τίποτα να περάσω λάθος μηνύματα για την χορτοφαγία!Απλά όποιος αποφασίσει να ακολουθήσει την χορτοφαγία πρέπει να ασχοληθεί με την διατροφή του για να είναι υγιείς!

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συνήθως τα μωρά με ΓΟΠ είτε υποσιτίζονται γιατί έχουν συνδυάσει το φαγητό με τον πόνο που νιώθουν μετά και προτιμούν να το αποφεύγουν, είτε υπερσιτίζονται γιατί με το πιπίλισμα κρατούν τα περιεχόμενα του στομάχου μέσα και το μητρικό τα ανακουφίζει σαν φυσικό αντιόξινο. Οπότε γι'αυτό είτε δεν παίρνουν αρκετό βάρος είτε παίρνουν πολύ παραπάνω.

 

Το ότι δεν παίρνουν βάρος μου φαινόταν κ μενα λογικό γιατι σίγουρα το φαγητο για γι αυτα δεν είναι κ πολύ ευχάριστη υπόθεση :(

Το αντίθετο δεν το είχα ξανακούσει κ ευχαριστώ για την πληροφορία ;)

 

Πέρα όμως από τη ΓΟΠ είναι και στο παιδί, το πως τρώει, το πόσο βάρος παίρνει.

Στην αρχή πάντως όλα παίρνουν πολύ περισσότερο και μετά πέφτουν οι ρυθμοί.

Εσείς πάντως είστε σε μεγάλη καμπύλη, οπότε δεν έχεις να ανησυχείς για το βάρος. Είναι λογικό να πάρει λιγότερο, αλλιώς που θα έφτανε??:lol:

Δες και τις καμπύλες του who

http://www.who.int/childgrowth/standards/weight_for_age/en/index.html

 

Ετσι σκεφτόμουνα κ εγω ότι είνια φυσιολογικο αφου στην αρχη πήρε τοσο πολύ βάρος μετά να κόψει λίγο, λυπήθηκε την μεσούλα μου που από την αγκαλια όλη μέρα με τον φούσκα έχει λυγίσει... :lol:

Αλλα με προβλημάτισε αυτο που έγραψες κ έτσι αναρωτήθηκα μηπως οφείλεται στην ΓΟΠ.

Αυτο με τις καμπύλες για να είμαι ειλικρινής δεν κατάλαβα πως διαβάζετε, ίσως επειδή δεν έχω αρκετό χρόνο για να το δω προσεκτικά, ευχαριστώ πάντως πολυ για την απάντηση σου :P

 

iTLNp3.pnguQzNp3.png

 

If my heart can become pure and simple, like that of a child, I think there probably can be no greater happiness than this. -- Kitaro Nishida

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερωτηση?

Το ψωμι του τοστ περιέχει γάλα?Γιατι εχώ που κοίταξα στα συστατικά δεν αναφέρει κάτι?

Μήπως το αναφερει διαφορετικά?Εγω απο τα συσκευασμενα τροφιμα δεν τρωω αυτα που γράφουν ορος γαλακτος σε σκόνη εσεις κοιτάται και κάτι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερωτηση?

Το ψωμι του τοστ περιέχει γάλα?Γιατι εχώ που κοίταξα στα συστατικά δεν αναφέρει κάτι?

Μήπως το αναφερει διαφορετικά?Εγω απο τα συσκευασμενα τροφιμα δεν τρωω αυτα που γράφουν ορος γαλακτος σε σκόνη εσεις κοιτάται και κάτι άλλο?

Νομίζω τα κρυφά είναι και σε όσα τρόφιμα αναφέρεται ο όρος γαλακτοποιητές!Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποια..

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερωτηση?

Το ψωμι του τοστ περιέχει γάλα?Γιατι εχώ που κοίταξα στα συστατικά δεν αναφέρει κάτι?

Μήπως το αναφερει διαφορετικά?Εγω απο τα συσκευασμενα τροφιμα δεν τρωω αυτα που γράφουν ορος γαλακτος σε σκόνη εσεις κοιτάται και κάτι άλλο?

 

Δες μια παλιά απάντηση:

 

Μετά από αναζήτηση που έκανα στο ιντερνετ βρήκα ότι είναι συγκεκριμένα τα συστατικά του γάλακτος που πρέπει να αποφεύγονται στα συστατικά των τροφών. Σας τα γράφω κι εσάς για να τα ξέρετε: υδρολυμένη πρωτεϊνη γάλακτος, ορός γάλακτος, υδρολυμένη μορφή ορού γάλακτος, λακταλβουμίνη, φωσφο-λακταλβουμίνη, λακτοσφαιρίνη, λακτόζη, λακτουλόζη, καζεϊνη, υδρολυμένη καζεϊνη (casein hydrolysate), καζεϊνικό αμμώνιο (ammonium caseinate), καζεϊνικό ασβέστιο (calcium caseinate), καζεϊνικό κάλιο (potassium caseinate), καζεϊνικό μαγνήσιο (magnesium caseinate), καζεϊνικό νάτριο (sodium caseinate), καζεϊνικός σίδηρος (iron caseinate), παρακαζεϊνη (paracasein), rennet casein, καζεϊνικός ψευδάργυρος (zinc caseinate), ορολευκωματίνη με τις εξής μορφές: sweet whey, whey powder, whey protein, whey protein consetrate, whey protein hydrolysate (γλυκιά, σκόνη, συμπυκνωμένη πρωτείνη και υδρολυμένη πρωτείνη). Σας παραθέτω και τις αντίστοιχες ιστοσελίδες:

 

http://estia.hua.gr:8080/dspace/bitstream/123456789/652/1/karasoulh.pdf

 

http://www.katiasofianou.edicypages.com/files/%CE%94%CE%99%CE%91%CE%99%CE%A4%CE%91%20%CE%95%CE%9B%CE%95%CE%A5%CE%98%CE%95%CE%A1%CE%97%20%CE%93%CE%91%CE%9B%CE%91%CE%9A%CE%A4%CE%9F%CE%9A%CE%9F%CE%9C%CE%99%CE%9A%CE%A9%CE%9D.pdf

 

http://www.paediatriki.gr/data/issue3/01-Karagiozoglou.pdf

 

Εν τω μεταξύ παιδίατρος-σύμβουλος θηλασμού-αλλεργιολόγος που επικοινώνησα ηλεκτρονικά μου είπε ότι το γαλακτικό οξύ δεν περιέχει πρωτείνες, άρα απίθανο να δημιουργήσει πρόβλημα, και επίσης ότι συστατικά από τις κρέμες απορροφώνται μεν από το δέρμα αλλά ότι αυτό στις αλλεργίες δε φαίνεται να παίζει σημαντικό ρόλο.

 

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια έχετε δίκιο ότι το φαγητό την επιδεινώνει, κι εγώ μετά το φαγητό παθαίνω τις πιο πολλές φορές, και ειδικά αν φάω υδατάνθρακες και ζάχαρη (ψωμιά κτλ). Βέβαια με πιάνει και σε άσχετες φάσεις, πολύ νωρίς το πρωι, αφού ξυπνάω από αυτό τύπου 4 ή 5 τη νύχτα και σηκώνομαι, κάνω καμιά βόλτα, πίνω νεράκι και προσπαθώ να πάρω ανάσα... Δεν ξέρω αν έχει σχέση ο θυροειδής γιατί έχω και παίρνω και χαπάκι, αλλά το τσεκάρω κάθε μήνα και είναι στα φυσιολογικά..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η μικρούλα μου έχει ηρεμήσει πολύ καιρό τώρα, αφότου έκοψα τα γαλακτοκομικά μαχαίρι (και τα κρυμμένα - όσο γίνεται). Θέλω να ρωτήσω πότε σιγά σιγά τα ξαναξεκινάμε? Ή δεν τα ξαναξεκιναμε ποτέ? Βασικά μια μέρα ήπια ένα καπουτσίνο κι έπειτα μία άλλη μέρα έφαγε μία μπουκίτσα φέτα για να κάνω δοκιμή. Δεν έγινε τίποτα. Όμως δεν ξέρω πως λειτουργεί το πράγμα, δηλαδή αν λειτουργεί αθροιστικά, οπότε όσο και να φάω μία μέρα αν είναι μόνο για μία δεν θα πειράξει, ενώ αν τρώω έστω και ελάχιστο, αλλά κάθε μέρα θ' αρχίσει να αθροίζεται στον οργανισμο΄μου και θα έχουμε τα ίδια δράματα. Τα φώτα σας.

Λαχτάρισα κανενα παγωτάκι η έρμη.....:(

Κοντεύουμε 4 μηνών

Link to comment
Share on other sites

Η μικρούλα μου έχει ηρεμήσει πολύ καιρό τώρα, αφότου έκοψα τα γαλακτοκομικά μαχαίρι (και τα κρυμμένα - όσο γίνεται). Θέλω να ρωτήσω πότε σιγά σιγά τα ξαναξεκινάμε? Ή δεν τα ξαναξεκιναμε ποτέ? Βασικά μια μέρα ήπια ένα καπουτσίνο κι έπειτα μία άλλη μέρα έφαγε μία μπουκίτσα φέτα για να κάνω δοκιμή. Δεν έγινε τίποτα. Όμως δεν ξέρω πως λειτουργεί το πράγμα, δηλαδή αν λειτουργεί αθροιστικά, οπότε όσο και να φάω μία μέρα αν είναι μόνο για μία δεν θα πειράξει, ενώ αν τρώω έστω και ελάχιστο, αλλά κάθε μέρα θ' αρχίσει να αθροίζεται στον οργανισμο΄μου και θα έχουμε τα ίδια δράματα. Τα φώτα σας.

Λαχτάρισα κανενα παγωτάκι η έρμη.....:(

Κοντεύουμε 4 μηνών

 

Εγώ το πήγα με χαλαρή αποχή (μικρές παρασπονδίες) μέχρι 5 μηνών και μετά τα έκοψα όλα, για να ξεκινήσουμε στερεές τροφές χωρίς να μπερδεύεται η εικόνα από τα γαλακτοκομικά. Θα επανεισάγω μόνο όταν θα έχει δοκιμάσει αρκετές τροφές, ώστε να ξέρουμε ότι δεν την πειράζουν. Καλύτερα βέβαια θα ήταν να τα είχα κόψει εντελώς και πιο νωρίς αλλά ήταν δύσκολη εποχή.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το πήγα με χαλαρή αποχή (μικρές παρασπονδίες) μέχρι 5 μηνών και μετά τα έκοψα όλα, για να ξεκινήσουμε στερεές τροφές χωρίς να μπερδεύεται η εικόνα από τα γαλακτοκομικά. Θα επανεισάγω μόνο όταν θα έχει δοκιμάσει αρκετές τροφές, ώστε να ξέρουμε ότι δεν την πειράζουν. Καλύτερα βέβαια θα ήταν να τα είχα κόψει εντελώς και πιο νωρίς αλλά ήταν δύσκολη εποχή.

 

Eννοείς για να δεις με τις στερεές αν υπάρχει αλλεργία ε? Η δική μας δεν έδειξε σημάδια αλλεργίας, νομίζω στην οισοφαγίτιδα ότι την ενοχλούσαν τα γαλακτοκομικά που κατανάλωνα, αν και αυτό το εικάζω δεν το ξερουμε σίγουρα, επειδή πονούσε στην κατάπωση....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Marirena πόσο καιρό κάνεις αποχή? Και όλο αυτον τον καιρό πως τη βλέπεις τη μικρή σου? Είναι ήρεμη? Έχει σταματήσει τις γουλιές, την ανησυχία?

 

Kάνω αποχή από τότε που έκλεισε το 2ο μήνα και τώρα κοντεύουμε τον 4ο. Άρα, κοντά δύο μήνες. Ησύχασε πολύ, ωστόσο, δυστυχώς από χθες μου κάνει πάλι κάτι τεντωματάκια και μουγκρισματάκια και αφήνει το στήθος όταν θηλάζουμε. Δεν έχω καταναλώσει γαλακτοκομικά όμως. Δεν είμαι σίγουρη αν είναι θέμα παλλινδρόμησης αυτό ή κάτι άλλο. Αυτές τις μέρες νομίζω πως έφαγα πολύ αυγό. Λέτε να είναι αυτό? Ή την έχουν αυτή τη συμπεριφορά όταν π.χ δεν έχουν κάνει κακάκια? Πάντως γενικά, πέρα από αυτές τις τελευταίες δύο μέρες, είχε ηρεμήσει εξαιρετικά από τον 2ο μήνα κι ύστερα. Αχ ας μην ξαναέχουμε τα παλιά!!!!

Link to comment
Share on other sites

Kάνω αποχή από τότε που έκλεισε το 2ο μήνα και τώρα κοντεύουμε τον 4ο. Άρα, κοντά δύο μήνες. Ησύχασε πολύ, ωστόσο, δυστυχώς από χθες μου κάνει πάλι κάτι τεντωματάκια και μουγκρισματάκια και αφήνει το στήθος όταν θηλάζουμε. Δεν έχω καταναλώσει γαλακτοκομικά όμως. Δεν είμαι σίγουρη αν είναι θέμα παλλινδρόμησης αυτό ή κάτι άλλο. Αυτές τις μέρες νομίζω πως έφαγα πολύ αυγό. Λέτε να είναι αυτό? Ή την έχουν αυτή τη συμπεριφορά όταν π.χ δεν έχουν κάνει κακάκια? Πάντως γενικά, πέρα από αυτές τις τελευταίες δύο μέρες, είχε ηρεμήσει εξαιρετικά από τον 2ο μήνα κι ύστερα. Αχ ας μην ξαναέχουμε τα παλιά!!!!

 

Στη θέση σου θα την κρατούσα την αποχή όσο μπορούσα παραπάνω. Με τη λογική ότι είτε έχει θέμα με την αλλεργία είτε όχι της δίνεις χρόνο για να είναι πιο ώριμο το πεπτικό της και να μην κάνει πισωγύρισμα. Επίσης αν λες ότι βλέπεις μικροπράγματα μπορεί να θέλει λίγο ακόμα χρόνο για να επουλωθεί. Ακόμα κι αν πηγαίνει καλύτερα τώρα υπάρχει πιθανότητα να τη βοηθάς με την αποχή και είναι κρίμα να ρισκάρεις να τη γυρίσεις πίσω.

Αυτό που περιγράφεις είναι μάλλον το "τόξο" που κάνουν. Και αν αφήνει το στήθος ενώ ακόμα δεν έχει χορτάσει αυτό δείχνει κάποια ενόχληση. Μην σε αγχώνει όμως αυτό, δε σημαίνει ότι θα αρχίσουν πάλι τα παλιά. Τα σκαμπανεβάσματα συμβαίνουν μέχρι να το ξεπεράσει τελείως. Και να έχεις το νου σου αν είναι να κολλήσει και να περνάει κάποια ίωση(έστω και ξώφαλτσα), αν κάνει κάποιο εμβόλιο, αν στρεσσαριστεί από κάτι ,αυτά

επηρεάζουν.

Το να φας κάτι σε ποσότητα και αυτό μπορεί να επηρεασει, ειδικά αν είναι και αλλεργιογόνο. Προσπάθησε να παρατηρήσεις. Για παράδειγμα μην φας αβγο για λίγες μέρες να δεις αν θα έχει ασιθητή διαφορά. Και μετά ξαναφάε να δεις αντιδράσεις.

Εύχομαι να πάνε όλα καλά. Μου θύμισες μια μέρα που είχα απελπιστεί και ήθελα να κλαίω. Παρόλο που είχε ηρεμήσει κάπου στον 7ο μήνα για λίγο καιρό, μια μέρα άρχισε πάλι τις αναγωγές. Οι ρουκέτες διαδέχονταν η μια την άλλη, και τον έβλεπα να γουρλώνει τα μάτια κάθε φορά και φοβήθηκα ότι γυρίσαμε στα παλιά. Η σκέψη αυτή και μόνο με τσάκιζε. Τελικά αυτο΄κράτησε μια μέρα και από ότι φάνηκε τον είχε πειράξει η σοκολάτα (μαύρη χωρίς γάλα) που είχα φάει. Είχε τύχει να την τσακίσω εκείνες τις μέρες.

03HJp2.png
Link to comment
Share on other sites

DIONI σ' ευχαριστώ πολύ! Πολύτιμα όσα λες. Μπορεί να υπάρχει σκαμπανέβασμα και πισωγύρισμα στο παιδί ακόμα κι αν δεν έχουμε φάει κάτι? Γιατί από προχθές το βράδυ είναι που κατανάλωσα τροφές με αυγά, κι είμασταν και χθες έτσι, και τη βλέπω έτσι ακόμα σήμερα το πρωί. Κυρίως κάνει αυτό το τοξο που λες με το σώμα - και δεν το πολυκάνει όταν τη θηλάζω ξαπλωτή - και δεν έχει κλάματα και τσιρίδες που είχαμε παλιά. Επίσης, παρατήρησα πως το κάνει καποιες στιγμές μέσα στη μέρα και εκτός θηλασμού. Αυτό τί δείχνει? Δεν ξέρω, ελπίζω πραγματικά να ηρεμήσουμε πάλι γιατί χθες π.χ ηταν δύσκολη μέρα.

Link to comment
Share on other sites

marirena τα σκαμπανεβάσματα ναι , μπορεί να συμβούν και χωρίς να έχεις φάει κάτι. Βέβαια αν κάποια τροφή είναι η αφορμή μπορεί να δείξει αθροιστικά και να κρατήσει κάποιες μέρες η αναστάτωση. Οπότε μη σταματάς να παρατηρείς.

Μπορεί να δεις και δύσκολη μέρα ξανά, αλλά προσπάθησε να μην σε πτοεί αυτό... Αν μπορώ να σου δώσω μια συμβουλή είναι πάρε τη μίκρη και βγείτε έξω βόλτα. Το έχω ξαναπει σε αυτό το τόπικ, και μια δύσκολη μέρα της μαμάς μπορεί να φανεί στο μωρό. Οι κεραίες τους είναι τόσο ευαίσθητες που πιάνουν το παραμικρό. Αν αγχώθηκες θα την επηρεάσει και αυτήν. Παρατήρησε το σε σχέση με τη δική σου διάθεση. Μια χαρούμενη και πιο ξεκούραστη μαμά εκπέμπει θετικά στο μωρό της και τότε οι ρουκέτες είναι λιγότερες, η διάθεση του καλύτερη. Μαμά και μωρό είναι ένα. Το ξέρω ότι δεν είναι εύκολο πάντα. Πως μπορείς να μην ανησυχήσεις?? Κι εμένα με έπαιρνε απο κάτω πολλές φορές. Αλλά όταν χαλάρωνα όλα ήταν καλύτερα. Και στο βλέμμα του δεν έβλεπα εκείνη την έλφραση που με πονούσε.

Οπότε μια βόλτα έξω θα ανανεώσει και τις δυο σας, πίστεψε με!:D

03HJp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εχεις απόλυτο δικιο! Και χθες όντως η απογευματινή βόλτα που κάναμε βοήθησε. Όμως είμαι ηλίθια, συνειδητοποίησα τί έφταιγε, κάθε πρωι εδώ και περίπου 4-5 μέρες τρώω βούτυρο στο ψωμί (πόσο ηλίθια μπορεί να είμαι, έχουμε έρθει και στους παππούδες και δεν ελέγχω απόλυτα τί τρώω, αλλά και πάλι χαζομάρα).... Συγκεκριμένα becel. Τώρα πεταχτηκε το κουτάκι και ψάχνω στο ίντερνετ να βρω τα συστατικά του αλλά δεν μπορώ. Ωστόσο, θυμάμαι πριν κάποιους μήνες που έψαχνα τις συσκευασίες τροφίμων για συστατικά, που συγκεκριμένα το becel έγραφε - να μην καταναλώνεται από θηλάζουσες μητέρες - έχει καμία μαμά ιδέα γιατί? Από περιέργεια ρωτάω εννοείται πως δεν θα το ξαναπλησιάσω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα σας!! Το μωράκι μου , 45 ημερών, τις τελευταίες μέρες δυσανασχετεί ανάσα στα γεύματα, βογκάει σαν να βαρυστομαχιάζει με αποκορύφωμα το γεγονός, τα τελευταία του γεύματα τα έχει βγάλει όλα!! τα βγάζει κ μετά από λίγο πεινάει!!! η παδίατρος είναι σε διακοπές...τί να κάνω? να το πάω στο Παίδων? τώρα πάλι πεινάει ο καημένος κ φοβάμαι να τον ταίσω!!! help!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Και εμένα η μικρή μου έχει γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση, κάτι το συνηθισμένο σε μωράκια, που όμως τα ταλαιπωρεί πάρα πολύ. Αυτό θα χρειαστεί τουλάχιστον ενα εξάμηνο για να επανέλθει το παιδί και να τρώει χωρίς να τα βγάζει.

Εμένα έβγαζε κραυγές για τους πρώτους δύο μήνες, σε σημείο που νόμιζα οτι το παιδί μου έχει πρόβλημα νευρολογικό. Με το πέρας όμως των 2 μηνών κοιμάται τώρα σαν πουλάκι. Βέβαια οι αποβολές φαγητού συνεχίζονται. Μου έχει συστήσει η παιδιάτρος και της δίνω ένα σιρόπι για την παλινδρόμηση ωστε να τη βοηθήσει. Αυτό βέβαια που είναι να βγάλει θα το βγάλει.

Θα σου προτεινα καταρχήν να μην ανησυχεις, είναι κάτι που ξεπερνιέται με το καιρό... Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να του δίνεις μικρότερες ποσότητες γάλακτος ώστε να προλαβαίνει να τις χωνεύει και να κοιμάται με σηκωμένο λίγο το κεφαλάκι του και σε πλάγια θέση.

 

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα να πάρεις το μωρό και να πας στο νοσοκομείο. Αν σου κάνει 2 μέρες σερί σε όλα τα γεύματα εμετό πρέπει να πας στο Παιδων. Αυτό μου είπε η δική μου όταν συζητήσαμε το θέμα των εμετών λόγω ΓΟΠ

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...