Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γοπ Γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση, λάθη κ υπερβολές


Recommended Posts

Kαλύτερα να μην έχεις στο μυαλό σου κάποιο συγκεκριμένο χρόνο γιατί θα σε αγχώνει περισσότερο. Όλα τα μωρά καλυτερεύουν με τον καιρό αλλά δεν υπάρχει κανόνας για το πότε. Καλύτερα να παρατηρείς το δικό σου μωρό και θα καταλαβαίνεις.

Ο γιος μου κάπου στους 7,5 μήνες άρχισε να καλυτερεύει, πισωγύρισε όταν έφαγα σοκολάτα για λίγες μέρες και μετά σαν από θάυμα όλα εξαφανίστηκαν! Ούτε εγώ δεν το πίστευα. Για καιρό έλεγα δεν μπορεί να εξαφανίστηκαν οι εμμετοι τόσο ξαφνικά αλλά τώρα όλα μου φαίνονται τόσο μακρινα!

Κι εσύ θα δείς ότι όλα αυτά κάποτε θα είναι ιστορία. Η εμπειρία μου λέει ότι θα υπάρχουν κάποιες καλές μέρες και κάποιες πιο δύσκολες. Είναι σημαντικό να είσαι εσύ καλά. Τις μέρες που ήμουν αγχωμένη και απελπισμένη ο μικρός μου ήταν χειρότερα, τις μέρες που ήμουν αισιόδοξη , που βγαίναμε βόλτες και ήμουν πιο ξεκούραστη είχαμε λιγότερες ρουκέτες. Αισθάνονται απόλυτα αυτο που νιώθουμε εμείς και επηρεάζονται...Οπότε να κάνετε πολλές βόλτες!:)

Και όσον αφορά την αποχή πραγματικά είναι όλα στο μυαλό μας. Κι εγώ στην αρχή δυσκολευόμουν αλλά στην πορεία ανακαλύπτεις εναλλακτικές, καινούριες συνταγές χωρίς τα ύποπτα και μια χαρά τα καταφέρνεις. Από τότε που έκανα την αποχή δεν πίνω πια γάλα προτιμώ το γάλα βρώμης ή αμυγδάλου. Άλλαξαν και οι δικές μου διατροφικές συνήθειες προς το καλύτερο! Μην σε παίρνει από κάτω, δες το σαν μια ευκαιρία να ανακαλύψεις καινούρια πράγματα διατροφικά! Θα σου φανούν και χρήσιμα για το μωρό σου αργότερα!:wink:

 

Καλή συνέχεια !!!! Εύχομαι να πάνε όλα καλά! Να συνεχίζεις να θηλάζεις το μωρό σου, είναι το καλύτερο δώρο που μπορείς να κάνεις και στους δυο σας!:D

03HJp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 833
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα!Χρειάζομαι τη βοήθειά σας!!Έχω μωράκι 4,5 μηνών που θηλάζει αποκλειστικά!Πάντα έπαιρνε και παίρνει πολύ καλό βάρος αλλά είχαμε συχνές γουλιές,διάβασα ότι αυτό βελτιώνεται μετά τους 4 μήνες αλλά εμάς χειροτέρεψε κι έτσι έκοψα τα γαλακτοκομικά υποψιαζόμενη αλλεργία,στην αρχή είδα αρκετά μεγάλη βελτίωση αλλά μετά από 3-4 εβδομάδες άρχισε πάλι τα ίδια!!Η κατάσταση πλέον είναι ανυπόφορη!!Έχω κουραστεί πολύ,δεν μπορώ να φάω τίποτα λόγω αποχής από γαλακτοκομικά είμαι και χορτοφάγος και έχω χάσει ήδη 2 κιλά σε έναν μήνα!Κάνει συχνά και μικρά γεύματα από πάντα αλλά δεν βλέπω να βοηθάει...Τη νύχτα κάνει 2-3 γεύματα και δεν βγάζει γουλιές,απλά καμιά φορά βγάζει χωνεμένο γάλα το πρωί!Είμαι έτοιμη να καταρρεύσω..Τι άλλο να κάνω????????

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

koritsia kalimera, den xero ti na kano pia. zitao tis simboules sas ,apo tin empiria pou exete.exo moraki 5 minon, omos genithike proora kai diorthomeni tou ilikia einai 3 minon.ipoferei apo palindromisi, pernoume edo kai 2 mines epadoren, omos den blepo beltiosi.... den trooei me tipota, arneite na faei... oli mera pinaei, troei ta xairakia tou, sedonakai oti brei mprosta tou. molis bazo mpimpero-kouniete xtipiete,kounaei to kefali dexia aristera,pali arpazei ti pipila kai pali arneite.ginete musxema sto idrota kai autos kai ego,paleyoume kamia ora gia na faei, me klama isteriees, kai an ta katafernoume sti kaliteri 120ml.olo to 24 oro ftanoume ,me to zori kamia 650-700ml. pernei omos baros einai 6200 gr, genithike 1280gr. exo kourastei toso poli... kardia mou spaei na blepo na pinaei oli mera.pos na to taiso? ton kratame orthio, exoume anasikosi to krebataki, pinoume nan 1, giati me novalac ar ekane diariees.imastan kai sto paidon, kaname diabasi stomahou, ipane pos kathisteri na katebei apo isofago, kai episis baria palindromisi.zito signomi gia to pos grafo, elpizo na me katalabete... an exete kamia simbouli sas eyxaristo para poli...

Link to comment
Share on other sites

episis odan trooei akougete sixna enas gliux gliux bathia sto stomaxi tou,kai xtypiete to moro... den xero pos na to perigrapso .... ama eblepe kaneis pos trooei-tha katalabene ti leo. paidiatros den leei tipota... ipomoni leei. simfonei pos einai liga ayta pou troei-ala leei afou pernei baros den mas aposxolei... Omos to mikrouli pinaei.... tora einai 12 orai,exoume kataferei na fame 100ml....kato galataki, paleyoume paleyoume pernaei kamia ora, exei piee 50-60ml, krionei to galataki , xanakano, pali paleyoume. kamia fora katafernei kai piee, omos molis sikoso to bgazei sto refimo. kai pali den xero ti exei piee kai pali trooei ta xairakia.... sas para kalo, boithiste mas... pou na ton pao? imastan nosokomio idi.diagnosi palindromisi kai isofagitida, odigies novalac Ar kai epadoren. novalac kopsmae me dikai mas paidiatro gia ti ekane diariees...etsi afinoume ta morakai na pinane?tha xaro poli me tis simboules sas...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω να σου πω κάτι γι αυτό. Λυπάμαι πολύ που ταλαιπωρείται το μωράκι σου κι εσύ. Μακάρι να περάσει γρήγορα. Για το βάρος ΄μόνο να σου πω ότι η δικιά μου γεννήθηκε κανονικά (40+ εβδομάδες) 2,700 και τώρα είναι 5,5μηνών κι είναι 6,200. Άρα το βάρος του μωρού σου είναι πολύ καλό (αν σκεφτείς και πόσο μικρό γεννήθηκε). Περαστικά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

koritsia kalimera, den xero ti na kano pia. zitao tis simboules sas ,apo tin empiria pou exete.exo moraki 5 minon, omos genithike proora kai diorthomeni tou ilikia einai 3 minon.ipoferei apo palindromisi, pernoume edo kai 2 mines epadoren, omos den blepo beltiosi.... den trooei me tipota, arneite na faei... oli mera pinaei, troei ta xairakia tou, sedonakai oti brei mprosta tou. molis bazo mpimpero-kouniete xtipiete,kounaei to kefali dexia aristera,pali arpazei ti pipila kai pali arneite.ginete musxema sto idrota kai autos kai ego,paleyoume kamia ora gia na faei, me klama isteriees, kai an ta katafernoume sti kaliteri 120ml.olo to 24 oro ftanoume ,me to zori kamia 650-700ml. pernei omos baros einai 6200 gr, genithike 1280gr. exo kourastei toso poli... kardia mou spaei na blepo na pinaei oli mera.pos na to taiso? ton kratame orthio, exoume anasikosi to krebataki, pinoume nan 1, giati me novalac ar ekane diariees.imastan kai sto paidon, kaname diabasi stomahou, ipane pos kathisteri na katebei apo isofago, kai episis baria palindromisi.zito signomi gia to pos grafo, elpizo na me katalabete... an exete kamia simbouli sas eyxaristo para poli...

 

Θηλάζεις καθόλου; Σ' ενδιαφέρει να κάνεις επαναγαλακτισμό;

Link to comment
Share on other sites

Τα γάλατα που αναφέρεις είναι υποαλλεργικά? Ή αυτά που είναι πιο πηχτά? Συγνώμη που ρωτάω αλλά δε γνωρίζω καθόλου τις ονομασίες τους.

Πάντως σύμφωνα με τους παιδογαστρεντερολόγους αυτά τα πηχτά που είναι αντιεμετικά δημιουργούν περισσότερο πρόβλημα από αυτό που λύνουν γιατί είναι πολύ δύσπεπτα καταρχήν.

Είναι προτιμότερα τα υποαλεργικά. Γιατί το αγελαδινό γάλα μάλλον χειροτερεύει τα πράγματα.

03HJp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Χρειάζομαι τη βοήθειά σας!!Έχω μωράκι 4,5 μηνών που θηλάζει αποκλειστικά!Πάντα έπαιρνε και παίρνει πολύ καλό βάρος αλλά είχαμε συχνές γουλιές,διάβασα ότι αυτό βελτιώνεται μετά τους 4 μήνες αλλά εμάς χειροτέρεψε κι έτσι έκοψα τα γαλακτοκομικά υποψιαζόμενη αλλεργία,στην αρχή είδα αρκετά μεγάλη βελτίωση αλλά μετά από 3-4 εβδομάδες άρχισε πάλι τα ίδια!!Η κατάσταση πλέον είναι ανυπόφορη!!Έχω κουραστεί πολύ,δεν μπορώ να φάω τίποτα λόγω αποχής από γαλακτοκομικά είμαι και χορτοφάγος και έχω χάσει ήδη 2 κιλά σε έναν μήνα!Κάνει συχνά και μικρά γεύματα από πάντα αλλά δεν βλέπω να βοηθάει...Τη νύχτα κάνει 2-3 γεύματα και δεν βγάζει γουλιές,απλά καμιά φορά βγάζει χωνεμένο γάλα το πρωί!Είμαι έτοιμη να καταρρεύσω..Τι άλλο να κάνω????????

__________________

 

Έχει παλλινδρομηση? Γιατί οι συχνές γουλιές αυτό μάλλον δείχνουν και πιο πολύ το ότι βγάζει χωνεμένο γάλα το πρωί - αυτό το τελευταίο μου το έκανε και εμένα και έχουμε μέτρια παλλινδρόμηση. Κι εγώ απέχω πλήρως από γαλακτοκομικά. Αλλεργία πάντως δεν δείχνουν οι γουλιές αλλά άλλα πράγματα. Από εκεί και πέρα αν το ζήτημα σας είναι μόνο οι γουλιές και δεν δυσανασχετεί το παιδί και το βάρος που παίρνει είναι καλό δεν νομίζω πως υπάρχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Έχει παλλινδρομηση? Γιατί οι συχνές γουλιές αυτό μάλλον δείχνουν και πιο πολύ το ότι βγάζει χωνεμένο γάλα το πρωί - αυτό το τελευταίο μου το έκανε και εμένα και έχουμε μέτρια παλλινδρόμηση. Κι εγώ απέχω πλήρως από γαλακτοκομικά. Αλλεργία πάντως δεν δείχνουν οι γουλιές αλλά άλλα πράγματα. Από εκεί και πέρα αν το ζήτημα σας είναι μόνο οι γουλιές και δεν δυσανασχετεί το παιδί και το βάρος που παίρνει είναι καλό δεν νομίζω πως υπάρχει πρόβλημα.

 

Συγγνώμη που παρεμβαίνω, αλλά θα ήθελα να διευκρινίσω αυτό που λες. Οι γουλιές, αν όντως είναι μόνο γουλιές, ναι, μάλλον είναι κάτι απόλυτα φυσιολογικό. Οι εμετοί όμως, που κάποιοι τις θεωρούν γουλιές, μπορεί να είναι και ένδειξη αλλεργίας.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να προσθέσω ότι η ΓΟΠ συνυπάρχει πολύ συχνά με αλλεγίες. Αλλά ακόμα και αν δεν τίθεται θέμα αλλεργίας η αποχή από τα αλλεργιογόνα (κυρίως τα γαλακτοκομικά) βοηθάει μια που είναι έτσι κι αλλιώς επιβαρυντικά για ένα ανώριμο πεπτικό.

 

Και κάτι άλλο. Στη ΓΟΠ είναι πολύ συχνά και μερικά πισωγυρίσματα.

03HJp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα!Χρειάζομαι τη βοήθειά σας!!Έχω μωράκι 4,5 μηνών που θηλάζει αποκλειστικά!Πάντα έπαιρνε και παίρνει πολύ καλό βάρος αλλά είχαμε συχνές γουλιές,διάβασα ότι αυτό βελτιώνεται μετά τους 4 μήνες αλλά εμάς χειροτέρεψε κι έτσι έκοψα τα γαλακτοκομικά υποψιαζόμενη αλλεργία,στην αρχή είδα αρκετά μεγάλη βελτίωση αλλά μετά από 3-4 εβδομάδες άρχισε πάλι τα ίδια!!Η κατάσταση πλέον είναι ανυπόφορη!!Έχω κουραστεί πολύ,δεν μπορώ να φάω τίποτα λόγω αποχής από γαλακτοκομικά είμαι και χορτοφάγος και έχω χάσει ήδη 2 κιλά σε έναν μήνα!Κάνει συχνά και μικρά γεύματα από πάντα αλλά δεν βλέπω να βοηθάει...Τη νύχτα κάνει 2-3 γεύματα και δεν βγάζει γουλιές,απλά καμιά φορά βγάζει χωνεμένο γάλα το πρωί!Είμαι έτοιμη να καταρρεύσω..Τι άλλο να κάνω????????

 

Μήπως κάνατε κάποιο εμβόλιο? Μήπως πέρασε κάποια ίωση? Αυτά είναι πιθανοι παράγοντες για μια αναστάτωση.

03HJp2.png
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη που παρεμβαίνω, αλλά θα ήθελα να διευκρινίσω αυτό που λες. Οι γουλιές, αν όντως είναι μόνο γουλιές, ναι, μάλλον είναι κάτι απόλυτα φυσιολογικό. Οι εμετοί όμως, που κάποιοι τις θεωρούν γουλιές, μπορεί να είναι και ένδειξη αλλεργίας.

 

Πολύ καλά κάνεις. Έτσι είναι όπως τα λες.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω κοριτσια. παλευουμε... βγαζει και γουλιεεσ και εμετο, και απο την μιτουλια βγαινει... Το χειροτερο ειναι ποσ πιναει αλα δεν τρωει..Κατι μαλον τον ενοχλει την ωρα που καταπινει.ακουγεται ενασ γλιυχ γλιυχ και το μωρο πιδαει απο τα χαιρια μου-κανει τοσο αποτομη κηνιση..Δεν θηλαζω πωσ ρωτησε μια κοπελα- εβγαζα γαλατακι οταν ειταν θερμοκιτιδα και το πιγαινα εκει 20μλ με το ζωρι εβγαζα. οταν γυρισαμε σπιτι συνεχισα να βγαζω τα 20 η 50 οσο εβγαινε και του το εδινα.. Μονος του δεν μπορουσε να πιε ειταν πολυ αδυναμοσ για αυτο.τωρα το λιγοστο γαλατακι μου κοπικε και αυτο. τα γαλατα που δινουμε δεν ειναι υποαλεργικα. οταν ειμασταν παιδων λογο της παλινδρομισησ δεν διαπιστοθηκε καμια αλεργεια.τωρα πιραμε καπια μπουκαλακια dr.browns θα δουμε ισωσ βοηθησει λιγο-διωτι δεν βγαζουν αερα οταν πινει.πραγματι δεν ξερω πωσ περνει το βαρος-με τα λιγοστα που τρωει.. σασ ευχαριστω για της απαντησεις σας.να εισται καλα εσεις και τα μωρακαι σας

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.Επιτέλους με άφησε ο μικρός μου να διαβάσω και τις 13 σελίδες.

Θέλω να σας ευχαριστήσω γιατι μου δώσατε πολλές πληροφορίες , δυναμη και ελπίδα αυτες τις μέρες.

Εμείς είμαστε 45 ημερών με ηπια προς μέτρια παλλινδρόμηση.Ο μικρός κλαιει έντονα μέσα στην μέρα, κοιμάται ελάχιστα (20' μόνο πάνω μου) αλλά το βράδυ κοιμάται απο τις 11-4 και μετά 5-8. Μέσα στη μέρα έχει έντονη ανησυχία, μου κάνει 3-9 αναγωγές αλλά μικρές σε ποσότητα και μερικές φορες σαν να δυσανασχετει και μουγκρίζει έντονα.

Οταν είναι έντονα τα συμπτώματα μπορεί να θέλει ναι είναι και 2 ώρες στο μαστο να ηρεμεί μιση ώρα και ξανά παλι 1-2 ώρες μαστο κτλ έτσι ο γιατρος μου προτεινε να τον αφήνω 30-40' στο στήθος και μετά να του δίνω συμπληρωμα μέχρι να χορτάσει γιατι μου λέει κλαίει το παιδί γιατί πεινάει.Δεν μου άρεσε αυτό σαν ιδέα οπότε ξεκίνησα να αντλώ με το θήλαστρο και του έδινα πρωτα μαστό και αν έβλεπα οτι δεν χόρτανε του έδινα μετα με το μπουκάλι.Το θέμα είναι οτι είμαι μόνη μου όλη μέρα και μερικές φορές είναι αδύνατο να έχω αγκαλια ένα μωρό που κλαίει απελπισμένα και να κάνω και άντληση ταυτόχρονα.Ετσι μπορεί να του δώσω και ξένο μια φορα την μέρα.

Οταν λοιπόν διαγνώστηκε η παλλινδρόμηση ο γιατρος μου είπε να κόψω όλα τα αγελαδινά προιόντα και να του δίνω όποτε χρειάζεται frisolac comfort και του λέω γιατρέ αυτο είναι αγελαδινο?Και μου λέει ναι αλλά αυτο θα τον βοηθήσει γιατί είναι ειδικό.

Οπότε αποφάσισα να πάω και σε μια ομοιπαθητικό για να πάρω και μια 2η γνωμη.Η ομοιοπαθητικός μου έκοψε μονο τα αγελαδινα, τα όσπρια και φυσικά και το ξένο γάλα και μου είπε να μην το δίνω προσωρινα ούτε το δικό μου γάλα με μπιμπερο.Μου έδωσε ένα ομοιοπαθητικο χάπι για'μένα που θα το πάρω μονο μια φορα και σε μια εβδομαδα θα την πάρω να της πώ πως πάμε.

Επίσης μου είπε με το που φάει να τον γυρνάω μπρούμητα να ρευτεί και μετά να τον σηκώνω γιατί λέει αν ειναι να βγάλει γουλια θα στην βγάλει εκείνη την ώρα ενω άμα τον σηκώσεις μπορει και να μην στην βγάλει και να σου βγάλει αμα τον ξαπλώσεις για ύπνο.Αυτο δεν το έχω ξανακούσει και την ξαναρώτησα αμα είναι ασφαλές και μου είπε για την δικη σου περιπτωση ναι γιατι είναι ήπια η παλλινδρόμηση και δεν βγάζει αρκετή ποσότητα.

Εσεις το έχετε ακούσει?

Sorry για το μεγάλο ποστ.....

Link to comment
Share on other sites

Σοφία να σου ζήσει ο μικρός σου!

Αυτό που σου είπε ο γιατρός , να δίνεις από μπουκάλι δεν το καταλαβαίνω! Σε τι θα εξυπηρετούσε?? Ίσα , ίσα που στο στήθος πάνω και θα φάει με το λιγότερο δυνατό αέρα, και θα ηρεμήσει με την επαφή ή τουλάχιστον θα ηρεμήσει περισσότερο. Θα μπορούσε να σου πει να προσέξεις τη στάση όσο το ταΐζεις. Αυτό είναι πολύ σημαντικό. Αν το παιδί είναι οριζόντια θα δυσκολεύεται ιδιαίτερα, με κλίση όμως θα ανακουφίζεται. (γενικά η κλίση είναι λέξη κλειδί για τη ΓΟΠ)

Όσον αφορά το συμπλήρωμα δε θα το σχολιάσω. :evil: Ειδικά σε ένα μωρό με ΓΟΠ που η μαμά το θηλάζει είναι το λιγότερο εγκληματικό. Το μητρικό είναι η πλέον ενδεδειγμένη τροφή γιατί είναι πιο εύπεπτη καταρχήν. Και το γάλα comfort είναι αγελαδινό και φυσικά άδικά έκανες αποχή αν έδινες αυτό.

Οπότε καλύτερα που σκέφτηκες να πάρεις και δεύτερη γνώμη και σταμάτησες το συμπλήρωμα.

Για ομοιοπαθητική αντιμετώπιση δεν ξέρω να σου πω συγκεκριμένα γιατί εγώ δεν είχα ξεκινήσει ομοιοπαθητική τότε που είχαμε το πρόβλημα. Έχω ακούσει όμως περιπτώσεις που είδαν αποτέλεσμα.

Η αποχή από τα γαλακτοκομικά θα βοηθήσει λογικά, θα δεις διαφορά μετά από ένα μήνα τουλάχιστον μέχρι να καθαρίσει ο οργανισμός. Υπάρχουν και άλλα αλλεργιογόνα όπως ο καφές, η σοκολάτα, τα ψάρια, ξηροί καρποί. Τα όσπρια δε νομίζω ότι δημιουργούν κάποιο πρόβλημα. Αλλά βασικά εσύ θα παρατηρήσεις τί είναι αυτό που μπορεί να πειράζει το μωρό σου.

Και όσον αφορά το τάισμα και το ρέψιμο πάλι θα σου πω ότι έχει να κάνει με το παιδί. Το μπρούμυτα βοηθάει (εφόσον είναι με κλίση πάντα) αλλά πρέπει να δεις τι είναι αυτό που βολευει περισσότερο την περίπτωση σας. Στο γιο μου βοηθούσε όταν τον κρατούσα για αρκετή ώρα στη στάση ρεψίματος, 20 λεπτά και πάνω.

Επίσης είναι βασικό να μην ξαπλώνει ποτέ σε τελειώς φλάτ θέση.

Ρίξε μια ματιά εδώ. Το έχω ξαναβάλει το λινκ, τα έχει ωραία συγκεντρωμένα

 

http://www.pollywogbaby.com/

Έχει και σε pdf το Living with Infant Reflux desease. Θα σε βοηθήσει και με τη σωστή στάση αλλά και με το να αναγνωρίζεις τα συμπτώματα και να μην πηγαίνει αλλού το μυαλό σου.

 

Αν το μωρό σου παίρνει κανονικά βάρος τότε δεν έχεις λόγο να φοβάσαι μήπως δεν χορταίνει και γι'αυτό είναι αναστατωμένο. Το πιο πιθανό είναι να είναι από τη ΓΟΠ.

Σε γενικές γραμμές ακολούθησε το μωρό σου. Στο πότε θα φάει, πόσο, για όση ώρα θέλει. Όσο είναι ήρεμο τόσο καλύτερα. Η αγκαλιά σου του δίνει σιγουριά και το βοηθάει να φοβάται λιγότερο. Η σωστή στάση το ανακουφίζει και δεν το επιβαρύνει. Ακόμα και η δική σου διάθεση παίζει σημαντικό ρόλο. Οι κεραίες των μωρών είναι πολύ ευαίσθητες και αν η μαμά είναι καλά τότε κι εκείνα είναι καλύτερα.

Εύχομαι να το ξεπεράσετε γρήγορα!

03HJp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Dioni σε ευχαριστώ πολυ για τις συμβουλές.

Ευτυχώς 3-4 μέρες πάμε πολύ καλύτερα, άρχισε να ηρεμει μέσα στην μέρα και να κοιμάται κανα 2ώρο και κάθε μέρα είναι ακόμα καλύτερα.

Τον βλέπω ήρεμο και δεν το πιστεύω!!!

Η ομοιοπαθητικός μου είπε να συνεχίσω την αποχή απο τα αγελαδινά και σιγά σιγα να βάλω όλα τα υπόλοιπα στην διατροφή.Ελπίζω να μην μας πειράξει τίποτα άλλο.Χθές φτιάξαμε και το πρώτο μας παγωτό με κατσικίσιο γάλα γιατι με τέτοια ζέστη δεν άντεχα χωρις παγωτό.

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που πάτε καλύτερα.:D Την έκανες την αμαρτία, ε?:P

Πάντως νομίζω θα ήταν καλύτερα να έκανες αποχή για 40 μέρες από όλα τα γαλακτοκομικά και μετά να έβαζες σιγά σιγά κατσικίσιο, ή πρόβειο να δεις την αντίδραση του. Τώρα αν τον πειράξει δε θα είσαι σίγουρη και θα σε μπερδέψει γιατί δεν έχει περάσει καιρός να καθαρίσει το σώμα και των δυο σας από το αγελαδινό.

Βοηθάει πολύ να κρατάς ένα ημερολόγιο της διατροφής σου. Έτσι θα βγάζεις πιο εύκολα συμπεράσματα.

Και για παγωτάκι μπορείς να φάς γρανίτες!;) Ή μπορείς να φτιάξεις με αμυγδαλόγαλα, γάλα καρύδας. Έφτιαξα χθες με γάλα καρύδας και κακάο και βγήκε πολύ ωραίο!

Έκανα 7,5 μήνες αποχή και ξέρω ότι στην αρχή σου φαίνεται βουνό αλλά είναι μέχρι να συνηθίσεις τις εναλλακτικές.

03HJp2.png
Link to comment
Share on other sites

Και για παγωτάκι μπορείς να φάς γρανίτες!;) Ή μπορείς να φτιάξεις με αμυγδαλόγαλα, γάλα καρύδας. Έφτιαξα χθες με γάλα καρύδας και κακάο και βγήκε πολύ ωραίο!

 

Ωχ! Λες να φταίνε τα παγωτα που τρώω και κάνει το μωρό εμετό κάθε μέρα;...Θα δοκιμάσω να κόψω τα γαλακτοκομικά να δω...Η κρέμα γάλακτος πειράζει; Έλεγα να φτιάξω καρμπονάρα ΄σημερα...

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

Εμένα και οι δυο γιατροί μου έκοψαν μόνο τα αγελαδινά και μου είπαν οτι αν δεν δούμε βελτίωση θα κοψουμε και το κατσικίσιο γάλα και τυρι, γιατι μου είπαν οτι το μεγαλύτερο ποσοστό παιδιών έχει προβλημα στο αγελαδινό και πολύ μικρό ποσοστο στο κατσικίσιο γάλα.

Ευτυχώς εγώ είδα μεγάλη βελτίωση τώρα ο μικρός μου είναι τελείως διαφορετικό παιδάκι έχουμε ελάχιστες αναγωγές αλλά το βασικό είναι οτι είναι ήρεμος , δεν έχουμε κλάμματα χωρίς λόγο, κοιμάται μέσα στην μέρα και καθεται και μόνος του για λίγο και να φανταστείται πριν 10 μέρες νόμιζα οτι δεν θα γλυτώναμε το φάρμακο.

Link to comment
Share on other sites

Ωχ! Λες να φταίνε τα παγωτα που τρώω και κάνει το μωρό εμετό κάθε μέρα;...Θα δοκιμάσω να κόψω τα γαλακτοκομικά να δω...Η κρέμα γάλακτος πειράζει; Έλεγα να φτιάξω καρμπονάρα ΄σημερα...

Κοριτσάκι,να σου πω εγώ τι έπαθα?Ο μικρός πάντα έκανε μεγάλες γουλιές και εμετούς (θηλάζω αποκλειστικά) Μου έλεγαν θα μεγαλώσει και θα στρώσει,πήγε 5 μηνών και ακόμα τα ίδια και χειρότερα!!Έκοψα όλα τα γαλακτοκομικά (και τα κρυφά) για 1 μήνα,έχασα 2,5 κιλά (ήδη ήμουν 44) δεν είχα δύναμη και όρεξη για τίποτα και το καλύτερο???Δεν γινόταν τίποτα με τις γουλιές!!Ίσως πολύ μικρή βελτίωση.Τελικά σταμάτησα να τον ταίζω όποτε και όσο θέλει,τον ταίζω κάθε 3-4-5 ώρες,ανάλογα και αν ζητήσει νωρίτερα και δεν ξεγελιέται και κάτι άλλο,του δίνω στήθος για πολύ πολύ λίγο.Να σε πληροφορήσω ότι σταμάτησαν και οι γουλιές και οι εμετοί και η γκρίνια!!!

ΚΟΡΙΤΣΙΑ,ΨΑΞΕ ΤΟ ΠΡΙΝ ΚΟΨΕΤΕ ΓΑΛΑΚΤΟΚΟΜΙΚΑ!!Μην ταλαιπωρήστε χωρίς λόγο!!

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκι,να σου πω εγώ τι έπαθα?Ο μικρός πάντα έκανε μεγάλες γουλιές και εμετούς (θηλάζω αποκλειστικά) Μου έλεγαν θα μεγαλώσει και θα στρώσει,πήγε 5 μηνών και ακόμα τα ίδια και χειρότερα!!Έκοψα όλα τα γαλακτοκομικά (και τα κρυφά) για 1 μήνα,έχασα 2,5 κιλά (ήδη ήμουν 44) δεν είχα δύναμη και όρεξη για τίποτα και το καλύτερο???Δεν γινόταν τίποτα με τις γουλιές!!Ίσως πολύ μικρή βελτίωση.Τελικά σταμάτησα να τον ταίζω όποτε και όσο θέλει,τον ταίζω κάθε 3-4-5 ώρες,ανάλογα και αν ζητήσει νωρίτερα και δεν ξεγελιέται και κάτι άλλο,του δίνω στήθος για πολύ πολύ λίγο.Να σε πληροφορήσω ότι σταμάτησαν και οι γουλιές και οι εμετοί και η γκρίνια!!!

ΚΟΡΙΤΣΙΑ,ΨΑΞΕ ΤΟ ΠΡΙΝ ΚΟΨΕΤΕ ΓΑΛΑΚΤΟΚΟΜΙΚΑ!!Μην ταλαιπωρήστε χωρίς λόγο!!

 

Αυτή η συμβουλή είναι πολύ επικίνδυνη ειδικά για μικρά μωράκια. Την παραγωγή τη ρυθμίζουν τα μωρά , αν επεμβούμε στο πότε θα τα ταίσουμε και ακόμα περισσότερο στο πότε μπορεί να επηρεάσουμε και την πρόσληψη βάρους αλλά και τη γαλουχία. Μπορεί να βοήθησε εσένα και το μωρό σου αλλά δεν μπορούμε να το γενικεύουμε. Η αποχή από τα γαλακτοκομικά από την άλλη και συστήνεται από γιατρούς γιατί αποδεδειγμένα είναι επιαρυντικά για ένα ανώριμο πεπτικό αλλά δεν έχει κανένα ρίσκο για το μωρό συγκεκριμένα. Εγω προσωπικά παρόλο που έκανα 7,5 μήνες αποχή απο γαλακτοκομικά δεν μπορώ να πω ότι έχασα κιλά (παρόλο που το ήθελα κιόλας). Είναι τόσα πράγματα που μπορεί να φας και να μην έχεις πρόβλημα ενέργειας. Κρέας, λαχανικά, όσπρια, φρούτα, δημητριακά.

03HJp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω από αύριο να κόψω τα γαλακτοκομικά για 5-6 μέρες για να δω αν θα συνεχίσει να κάνει εμετό. Σήμερα πάλι καλά δεν μου έκανε εμετό αλλά το μεσημέρι την ώρα που πήγα να τον ρέψω έβηξε σαν να πνίγεται και παρόλο που τον γύρισα δεν έβγαλε τίποτα. Η καρδιά μου πήγε στην κούλουρη. Μη μου πνιγεί...Μετά από αυτό κοιμήθηκε, παρόλο που φαινόταν απίστευτα ορεξάτος. Τελικά τη βγάλαμε με το ένα στήθος.

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

Για να δεις αν πραγματικά υπάρχει βελτίωση πρέπει να κάνεις αποχή ένα μήνα. Γιατί τότε καθαρίζει το σώμα και των δύο και μπορείς να βγάλεις πιο ασφαλή συμπεράσματα.

Εμένα η παιδογαστρεντερολόγος μου είχε πει να κόψω όλα τα γαλακτοκομικά. Μπορεί τα αγελαδινά να είναι από τα πρώτα αλλεργιογόνα αλλά και τα υπόλοιπα έχει παρατηρηθεί οτι επηρεάζουν. Και είναι πιο ασφαλής και ξεκάθαρη η παρατήρηση όταν γίνεται αποχή από όλα για ένα μήνα τουλάχιστον. Μετά μπορείς να δοκιμάσεις κάτι και να δεις αντιδράσεις.

 

Ταμαρ να δώσεις σημασία κσι τη στάση.

03HJp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτή η συμβουλή είναι πολύ επικίνδυνη ειδικά για μικρά μωράκια. Την παραγωγή τη ρυθμίζουν τα μωρά , αν επεμβούμε στο πότε θα τα ταίσουμε και ακόμα περισσότερο στο πότε μπορεί να επηρεάσουμε και την πρόσληψη βάρους αλλά και τη γαλουχία. Μπορεί να βοήθησε εσένα και το μωρό σου αλλά δεν μπορούμε να το γενικεύουμε. Η αποχή από τα γαλακτοκομικά από την άλλη και συστήνεται από γιατρούς γιατί αποδεδειγμένα είναι επιαρυντικά για ένα ανώριμο πεπτικό αλλά δεν έχει κανένα ρίσκο για το μωρό συγκεκριμένα. Εγω προσωπικά παρόλο που έκανα 7,5 μήνες αποχή απο γαλακτοκομικά δεν μπορώ να πω ότι έχασα κιλά (παρόλο που το ήθελα κιόλας). Είναι τόσα πράγματα που μπορεί να φας και να μην έχεις πρόβλημα ενέργειας. Κρέας, λαχανικά, όσπρια, φρούτα, δημητριακά.

Μάλλον παρεξηγήθηκα...Δεν είναι συμβουλή!Η συμβουλή είναι να το ψάξουμε το θέμα!Υπάρχουν αν δεν κάνω λάθος τεστ για αλλεργίες και επίσης κάνουν υπέρηχο στο μωράκι για να δουν αν έχει ΓΟΠ πριν αρχίσουν οι στερήσεις.Εγώ είμαι και χορτοφάγος και δεν τρώω κρέας οπότε κόντεψα να πέσω κάτω και προκοπή δεν είδα.Και νομίζω (δεν είμαι σίγουρη) ότι για να πούμε ότι το μωρό έχει ΓΟΠ,σημαίνει ότι το νινάκι δεν παίρνει το κατάλληλο βάρος,ο δικός μου έπαιρνε και με το παραπάνω.Δεν είναι δύσκολη η αποχή από γαλακτοκομικά αλλά είναι δύσκολο να κόψουμε και τα κρυμένα που υπάρχουν ΠΑΝΤΟΥ!!Ούτε τοστ δεν μπορούσα να φάω..δράμα!!Δεν πειράζει..όλα για τα μωράκια μας...απλά δεν υπάρχει λόγος να υποφέρουμε χωρίς λόγο!!;)

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

Ούτε τοστ δεν μπορούσα να φάω..δράμα!!
τοστ μπορείς να κάνεις και με απλό ψωμί, δεν χρειάζεται το ειδικό του τοστ που συνήθως περιέχει ορό γάλακτος

 

μέσα μπορείς να βάλεις από κρέας σε φέτες μέχρι λαχανικά ψητά, ελιές κλπ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...