Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φαγητό στο σχολείο


Recommended Posts

Just now, mama16 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, όσο πλησιάζει η ώρα απ' τα προνήπια τόσο σκέφτομαι πως τι θα τρώει... Από φρουτάκια τι τα βάζετε? Αν είναι κομμένα κ καθαρισμένα δεν μαυρίζουν? Τώρα ακόμα που υπάρχουν τα καλοκαιρινά είναι οκ, μετά όμως? Το μήλο, το αχλάδι, η μπανάνα μαυρίζουν αν μείνουν ώρα, ακόμα κ το μανταρίνι σκληραίνει το άσπρο φλουδακι γύρω γύρω. Πως τους δίνετε φρούτα? Μετά σκεφτόμουν να της βάζω σε τοστακι βιταμ κ μέλι κ να το κλείνω μετά με ακόμα ένα τοστακι αλλά κ πάλι στα πλάγια δεν βγαίνει το μέλι? Δεν λερώνονται έτσι?

Μπανανα ολόκληρη, μανταρινι-πορτοκαλι σε φέτες, μικρό αχλαδι-μηλο φιρικι ολόκληρο, κομμένα καθαρισμενα ροδάκινο, καρπούζι, πεπόνι, φραουλες, Βατομουρα, σταφύλια, κεράσια, κορομηλα, βανίλιες, ανανά, μάνγκο, ακτινιδιο

Αν τα τρωει σε στυλ φρουτο σαλάτας είναι ακόμη πιο εύκολο, γτ βαζεις λίγες σταγόνες χυμό λεμόνι, μέλι, ταχικι κλπ

Οπως κ μεσα σε γιαουρτι διατηρούνται αρκετα

Όχι μην ανησυχείς δ λερωνονται τόσο με αλλειμμα σε ψωμι. Εγω έστελνα κανονικά, αλλά ναι οχι ανοιχτή φέτα, έστω ένα τριγωνακι. Βούτυρο, μέλι, μαρμελαδα, ταχινι, φυστικοβουτυρο. Στο ταχινι-φυστικοβουτυρο μπορείς να βάλεις φρουτα μέσα, μηλο, μπανανα, φράουλα, η να τα κάνεις σαν κρεπουλα με πίτα τορτιγιας, τοστακι με αυγοφετα

Φυσικα μπορείς να βάλεις άπειρες επιλογές, κ αλμυρές. Στα δικά μου αρέσουν πολύ κ οι ρυζογκοφρετες. Μπορείς να βάλεις συνταγές με φρούτα, μπάρες, μαφιν, να χρησιμοποιείς αποξηραμενα φρουτα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, vicky86 είπε:

Μπανανα ολόκληρη, μανταρινι-πορτοκαλι σε φέτες, μικρό αχλαδι-μηλο φιρικι ολόκληρο, κομμένα καθαρισμενα ροδάκινο, καρπούζι, πεπόνι, φραουλες, Βατομουρα, σταφύλια, κεράσια, κορομηλα, βανίλιες, ανανά, μάνγκο, ακτινιδιο

Αν τα τρωει σε στυλ φρουτο σαλάτας είναι ακόμη πιο εύκολο, γτ βαζεις λίγες σταγόνες χυμό λεμόνι, μέλι, ταχικι κλπ

Οπως κ μεσα σε γιαουρτι διατηρούνται αρκετα

Όχι μην ανησυχείς δ λερωνονται τόσο με αλλειμμα σε ψωμι. Εγω έστελνα κανονικά, αλλά ναι οχι ανοιχτή φέτα, έστω ένα τριγωνακι. Βούτυρο, μέλι, μαρμελαδα, ταχινι, φυστικοβουτυρο. Στο ταχινι-φυστικοβουτυρο μπορείς να βάλεις φρουτα μέσα, μηλο, μπανανα, φράουλα, η να τα κάνεις σαν κρεπουλα με πίτα τορτιγιας, τοστακι με αυγοφετα

Φυσικα μπορείς να βάλεις άπειρες επιλογές, κ αλμυρές. Στα δικά μου αρέσουν πολύ κ οι ρυζογκοφρετες. Μπορείς να βάλεις συνταγές με φρούτα, μπάρες, μαφιν, να χρησιμοποιείς αποξηραμενα φρουτα

Σωστα! Αλμυρα κεϊκ ειναι ωραια λυση αν και εγω δεν εχω καταφερει να φτιαξω κατι ενδιαφερον

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , mama16 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, όσο πλησιάζει η ώρα απ' τα προνήπια τόσο σκέφτομαι πως τι θα τρώει... Από φρουτάκια τι τα βάζετε? Αν είναι κομμένα κ καθαρισμένα δεν μαυρίζουν? Τώρα ακόμα που υπάρχουν τα καλοκαιρινά είναι οκ, μετά όμως? Το μήλο, το αχλάδι, η μπανάνα μαυρίζουν αν μείνουν ώρα, ακόμα κ το μανταρίνι σκληραίνει το άσπρο φλουδακι γύρω γύρω. Πως τους δίνετε φρούτα? Μετά σκεφτόμουν να της βάζω σε τοστακι βιταμ κ μέλι κ να το κλείνω μετά με ακόμα ένα τοστακι αλλά κ πάλι στα πλάγια δεν βγαίνει το μέλι? Δεν λερώνονται έτσι?

Πολύ ωραίες ιδέες σου έδωσαν τα κορίτσια! Δυστυχώς εμένα δεν τρωει φρουτα μόνο καρπούζι, ούτε γιαούρτι! Ελπίζω να θέλει να μιμηθεί τα άλλα παιδιά και να μου ζητήσει!

 

 

Εγώ έχω σκεφτεί

- σαντουιτσακια με ντομάτα αγγούρι και φέτα

-χορτόπιτακια, τυροπιτακια σπιτικά

-κέικ και σπιτικά μπισκοτα (αν τα δέχονται στο σχολείο)

-κολοκυθοπιτα χωρίς φυλλο (την τρώει πολύ)

-τοστακι με τυρί κ ντομάτα κ αυγο

-κριτσινια με ημίσκληρο τυρί

 

 Αυτά προς το παρον!

 

 

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ κορίτσια για τις απαντήσεις.  Ολόκληρα φρούτα αποκλείεται να φάει, μόνο καθαρισμένα τρώει λίγο. Αυτό το κόλπο για το μήλο @Έσπερος ωραιο είναι στο κέντρο είναι κ το κουκούτσι, το καθαρίζουμε κ αυτό? Μανταρίνι δεν την έβαλα ποτέ να καθαρίσει, έχει απ' το χειμώνα να πάρουμε γιατί τα καλοκαιρινά είναι καλύτερα. Κ μένα @Mama_Anesti_ το καρπούζι τρώει καλύτερα απ' όλα, τα άλλα ανάλογα την όρεξη.  Τυροπιτάκια κλπ δεν είναι κ πολύ λάτρης. Κ τοστ δεν τρώει πολύ, δεν της αρέσει ιδιαίτερα η gouda. 

Εγώ σαν σνακ που ξέρω ότι θα τρώει ειναι κριτσινακια η φρυγανιές με la vas quirit ή ημίσκληρο τυρί. Γιαούρτι το πρωί το απορρίπτω γιατί δεν τρώει, μόνο το βράδυ ή το μεσημέρι με το φαγητό θα φάει. Αλλο σνακ που θα τρώει είναι σταφίδες με αναλατους ξηρούς καρπούς, παστέλι που φτιάχνω Μετά σε τοστακι βιταμ με μέλι, το ταχίνι με μέλι δεν το τρώει ( θα δοκιμάσω ταχίνι με κακάο μπας κ της αρέσει). Φυστικοβουτυρο δεν της έχω δοκιμάσω, θα το κάνω αλλά δεν πιστεύω να της αρέσει. Από αυγό της αρέσει μόνο το ασπράδι στο βραστό. Αν φτιάξω αυγοφετες διατηρούνται για ώρα η σκληραίνουν κ δεν τρώγονται?

Link to comment
Share on other sites

Just now, irin είπε:

Σωστα! Αλμυρα κεϊκ ειναι ωραια λυση αν και εγω δεν εχω καταφερει να φτιαξω κατι ενδιαφερον

Μπορεις να το κάνεις σαν μικρη ομελετα; ένα αυγό με διαφορά που θα ψιλοκοψεις, λιγο αλεύρι λιγο γαλα, στην θήκη των μαφιν

Οι πίτες είναι πολύ καλή επιλογή, χορταστική, κ χωρις φύλλο. Κεικ, κριτσινια, κουλουρακια φυσικά μπορείς, ειδικα σπιτικα, μπορούν να είναι υγιεινά 

Ντοματινια, αγγουράκι, καροτο λαχανικα που προτιμανε πολύ με τυράκι κ κτ σε υδατανθρακα

Μπορει να μην της αρεσει το gouda μαμα16, δοκίμασε κ αλλα τυριά. Κ τυρι κρεμα

Μια περίεργη σαλάτα που αρεσει πολυ στην μεγάλη, της εβαζα στο κέντρο για το μεσημεριανό, εχει αγγούρι, αγγούρι, πίκλα, καροτο, καλαμποκι(κ μπορεί να μπει κ Ντοματινια, ελιά ροδέλες)

Μια χαρα μπορείς κ ξηρους. Τις αυγο φέτες αν τις κάνεις το πρωί θα είναι μια χαρα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, vicky86 είπε:

Μπορεις να το κάνεις σαν μικρη ομελετα; ένα αυγό με διαφορά που θα ψιλοκοψεις, λιγο αλεύρι λιγο γαλα, στην θήκη των μαφιν

Οι πίτες είναι πολύ καλή επιλογή, χορταστική, κ χωρις φύλλο. Κεικ, κριτσινια, κουλουρακια φυσικά μπορείς, ειδικα σπιτικα, μπορούν να είναι υγιεινά 

Ντοματινια, αγγουράκι, καροτο λαχανικα που προτιμανε πολύ με τυράκι κ κτ σε υδατανθρακα

Μπορει να μην της αρεσει το gouda μαμα16, δοκίμασε κ αλλα τυριά. Κ τυρι κρεμα

Μια περίεργη σαλάτα που αρεσει πολυ στην μεγάλη, της εβαζα στο κέντρο για το μεσημεριανό, εχει αγγούρι, αγγούρι, πίκλα, καροτο, καλαμποκι(κ μπορεί να μπει κ Ντοματινια, ελιά ροδέλες)

Μια χαρα μπορείς κ ξηρους. Τις αυγο φέτες αν τις κάνεις το πρωί θα είναι μια χαρα

Ναι δεν είχα σκεφτεί ότι μπορώ να αλειψω κ Philadelphia, αυτό το τρώει. Ωραία η σαλάτα αλλά το πρωί δεν πιστεύω να τρώει κάτι τέτοιο. Το μεσημέρακι σχολαει. Αλμυρά μαφιν δεν την έχω δοκιμάσει ποτέ αλλά θα το δοκιμάσω, ελπίζω να το τρώει. Γενικά είναι δύσκολη όπως ξέρεις στο φαγητό κ ξυπνάει κατά τις 10 παρά οπότε μπορεί να έπινε μόνο γάλα κ 12:30 της έδινα μεσημεριανό αλλά τώρα θα πρέπει με το σχολείο να αλλάξει τις συνήθειές

Link to comment
Share on other sites

Η δικιά μου είναι φαγανη, αλλα υπαρχουν μέρες που επινε μόνο γαλα με μελι το πρωί, όμως αρκετή ποσότητα, στο σχολειο ηθελε μόνο μπανανα, κ τελικά έπεφτε με τα μούτρα στο μεσημεριανό. Είναι πολλά παιδακια που δ μπορουν να φανε με το που ξυπνήσουν, ουτε εγω μπορώ προσωπικα

Τώρα ο μικρος που συνήθως τρωει λιγότερο δ ξερω πως θα μας βγει τον χειμωνα, περυσι με τον παιδικο, ετρωγε κ στο σπιτι, κ ας ήταν ένα κουλουράκι, κ πρωινο-δεκατιανο-μεσημεριανο στο σχολειο, κ τις μισές μέρες κ μεσημεριανό στο σπιτι:roll:

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, vicky86 είπε:

Η δικιά μου είναι φαγανη, αλλα υπαρχουν μέρες που επινε μόνο γαλα με μελι το πρωί, όμως αρκετή ποσότητα, στο σχολειο ηθελε μόνο μπανανα, κ τελικά έπεφτε με τα μούτρα στο μεσημεριανό. Είναι πολλά παιδακια που δ μπορουν να φανε με το που ξυπνήσουν, ουτε εγω μπορώ προσωπικα

Τώρα ο μικρος που συνήθως τρωει λιγότερο δ ξερω πως θα μας βγει τον χειμωνα, περυσι με τον παιδικο, ετρωγε κ στο σπιτι, κ ας ήταν ένα κουλουράκι, κ πρωινο-δεκατιανο-μεσημεριανο στο σχολειο, κ τις μισές μέρες κ μεσημεριανό στο σπιτι:roll:

Κ μένα η δικιά μου δεν θέλει με το που ξυπνάει να τρώει, ελπίζω να καταφέρω να της δίνω να πίνει τουλάχιστον λίγο γάλα πριν πάει στα προνήπια αν κ πάνω από μισή κουπιτσα δεν πιστεύω να πίνει! Ο γιος σου πάντως μια χαρά βλέπω τρώει!! Άσχετο αλλά πλέον πόσα κιλά είναι?

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Κ μένα η δικιά μου δεν θέλει με το που ξυπνάει να τρώει, ελπίζω να καταφέρω να της δίνω να πίνει τουλάχιστον λίγο γάλα πριν πάει στα προνήπια αν κ πάνω από μισή κουπιτσα δεν πιστεύω να πίνει! Ο γιος σου πάντως μια χαρά βλέπω τρώει!! Άσχετο αλλά πλέον πόσα κιλά είναι?

Ένα γαλα πάντως δ ειναι λιγο

Μωρε μια χαρα τρωει, τις περισσότερες μέρες, αλλά κολλημένος στα 13,5κ.εχει πάρει κ ύψος κ ειναι κοκκαλακια μονο

Οι εξετάσεις του ήταν μια χαρα πάντως. Έχω αποδεχτεί οτι έχει πολύ καλό μεταβολισμο

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

Ένα γαλα πάντως δ ειναι λιγο

Μωρε μια χαρα τρωει, τις περισσότερες μέρες, αλλά κολλημένος στα 13,5κ.εχει πάρει κ ύψος κ ειναι κοκκαλακια μονο

Οι εξετάσεις του ήταν μια χαρα πάντως. Έχω αποδεχτεί οτι έχει πολύ καλό μεταβολισμο

Εντάξει απ' τη στιγμή που κ οι εξετάσεις είναι καλές κ εντός φυσιολογικών ορίων βάρους είστε μην σε ανησυχεί καθόλου! Καλύτερα αδυνατουλης παρά το αντίθετο :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

To κολατσιό δεν με προβληματίζει τόσο καθώς υπάρχουν επιλογές όσο το μεσημεριανό καθώς δεν ζεσταίνουν τα φαγητό στο νηπιαγωγείο της μικρής και ήταν που ήταν δύσκολη στο φαγητό και μέχρι τις 1 και κανένα φαγητό δεν είναι όπως όταν ήταν ζεστό. 

Ειδικά όσπρια, ψάρι, λαδερά δεν είναι και ότι νοστιμότερο κρύο.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Axilleas1982 είπε:

To κολατσιό δεν με προβληματίζει τόσο καθώς υπάρχουν επιλογές όσο το μεσημεριανό καθώς δεν ζεσταίνουν τα φαγητό στο νηπιαγωγείο της μικρής και ήταν που ήταν δύσκολη στο φαγητό και μέχρι τις 1 και κανένα φαγητό δεν είναι όπως όταν ήταν ζεστό. 

Ειδικά όσπρια, ψάρι, λαδερά δεν είναι και ότι νοστιμότερο κρύο.

Οσπρια κ λαδερα αν ζεσταθουν το πρωί κ μπουν σε ισοθερμικό δ μένουν χλιαρά; 

Δυστυχώς άλλη λύση σε αυτό δ βρισκω

Τα οσπρια μερικές φορές τα κάνουμε σε στυλ μπιφτεκιου

Στην μεγάλη που πήγαινε κδαπ, πολλες φορες δ εβαζα κανονικο γεύμα, αλλα πχ αυγα βραστά κ σαλατα, κοτόπουλο σε τορτιγια με λαχανικα, σπιτική πίτσα, κάποια πιτα(κιμοπιτα/κοτοπιτα) με σαλατα

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Axilleas1982 said:

To κολατσιό δεν με προβληματίζει τόσο καθώς υπάρχουν επιλογές όσο το μεσημεριανό καθώς δεν ζεσταίνουν τα φαγητό στο νηπιαγωγείο της μικρής και ήταν που ήταν δύσκολη στο φαγητό και μέχρι τις 1 και κανένα φαγητό δεν είναι όπως όταν ήταν ζεστό. 

Ειδικά όσπρια, ψάρι, λαδερά δεν είναι και ότι νοστιμότερο κρύο.

Τα λαδερά θεωρώ ότι μια χαρά τρώγονται κρύα. Οι γονείς μου πάντα κρύα τα προτιμούσαν. Θερμοκρασία περιβάλλοντος εννοώ. Άλλα φαγητά που απολαμβάνω "κρύα"|, είναι το παστίτσιο. τα κεφτεδάκια, οι αλμυρές τάρτες τύπου κις Λόρεν , όλες οι πίτες και οι μακαρονοσαλάτες, κοτοσαλάτες κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Οτιδήποτε σε μπιφτέκι, σουφλέ κ τα γεμιστά τρώγονται σε θερμοκρασία δωματιου

Βέβαια αν τα βάζουν στο σχολειο σε ψυγείο, αλλα δ τα ζεσταίνουν είναι ένα θεμα(δ ειχα σκεφτεί αυτό το ενδεχόμενο) 

Οποτε εκεί η λύση είναι ισοθερμικό φαγητοδοχειο κ να μην μπαίνει ψυγείο. 

Το ψάρι κακα τα ψέμματα είναι δύσκολο. Μονο τα τύπου φιλέτα σε διάφορες παρασκευές. Με μακαρονια, σε σαλάτα, πιο μαγειρευτα

Link to comment
Share on other sites

Εαν δεν ζεσταίνουν το φαγητό εγώ θα έστελνα κάτι που να μπορεί να τρώγεται κρύο. Όπως είπε η @vicky86 πιο πάνω, τορτιγια, αυγό, τυρί, ψωμί, τέτοια πράγματα. Όσπρια και λαδερά θα είχαμε στο σπίτι μετά για να τα τρώει ζεστα. Μακαρόνια ή ρύζι δεν θα έστελνα. Αν μείνουν εκτός ψυγείου έστω και για λίγες ώρες μπορούν να οδηγήσουν σε τροφική δηλητηρίαση, φαντάζομαι ότι έχουν ψυγείο στο σχολείο, αλλά εγώ δεν θα το ρίσκαρα. Κάποιος να μην κλείσει καλά την πόρτα, κάποιος να βγάλει το φαγητοδοχείο για να βάλει κάτι και να το ξεχάσει έξω, κλπ κλπ. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, vicky86 είπε:

Οτιδήποτε σε μπιφτέκι, σουφλέ κ τα γεμιστά τρώγονται σε θερμοκρασία δωματιου

Βέβαια αν τα βάζουν στο σχολειο σε ψυγείο, αλλα δ τα ζεσταίνουν είναι ένα θεμα(δ ειχα σκεφτεί αυτό το ενδεχόμενο) 

Οποτε εκεί η λύση είναι ισοθερμικό φαγητοδοχειο κ να μην μπαίνει ψυγείο. 

Το ψάρι κακα τα ψέμματα είναι δύσκολο. Μονο τα τύπου φιλέτα σε διάφορες παρασκευές. Με μακαρονια, σε σαλάτα, πιο μαγειρευτα

Δεν υπάρχει πάντα η επιλογή, πολλά σχολεία απαιτούν ψυγείο και χωρίς εξωτερική συσκευασία, μόνο τάπερ. Νομίζω υπάρχουν κανονισμοί για το επιτρέπεται και υπό ποιες προϋποθεσεις από τις υγειονομικές υπηρεσίες.

Link to comment
Share on other sites

Κ σε εμάς που δε ζεστενουν το φαγητό στο σχολείο το βάζω το φαΐ σε ισοθερμικό το πρωί το ζεστενω πάρα πολύ καλά κ το βάζω μεσα στο ισοθερμικό ταπερ κ μετά στην ισοθερμικη τσάντα...Ο γιος μου ότι του βάζω το τρώει δεν έχει τύχει ποτέ να μου παραπονεθεί ότι είναι κρύο βέβαια δε ξέρω σε τι θερμοκρασία είναι το φαγητό όταν τρώει, αλλά γενικά δεν έχει θέμα να το φάει χλιαρό η κρύο. Εμάς το φαγητό δε το βάζουν ψυγείο εκτός αν κάποιο παιδί κρατάει σαλάτα που τη βάζει η το πρωινό αν χρειάζεται ψυγείο πχ γιαούρτι 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Δεν υπάρχει πάντα η επιλογή, πολλά σχολεία απαιτούν ψυγείο και χωρίς εξωτερική συσκευασία, μόνο τάπερ. Νομίζω υπάρχουν κανονισμοί για το επιτρέπεται και υπό ποιες προϋποθεσεις από τις υγειονομικές υπηρεσίες.

Αμα απαιτούν ψυγείο να έχουν κ για ζέσταμα. Από το ψυγείο τι να φανε; μόνο σαλατα

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

Αμα απαιτούν ψυγείο να έχουν κ για ζέσταμα. Από το ψυγείο τι να φανε; μόνο σαλατα

 

Το ψυγείο αν υπάρχει μεσημεριανό είναι πάντα υποχρεωτικό, τουλάχιστον εδω και αρκετά χρόνια στα δημόσια σχολεία. Ξέρω ότι το δημοτικό μας φέτος απαγόρευσε το ζέσταμα, και έθεσε και πολλούς άλλους περιορισμούς λόγο κορονοϊού, δεν ξέρω γιατί αφού πια το παιδί μου δεν πάει ολοήμερο. Λογικά τα σχολεία παίρνουν οδηγίες από κάπου κεντρικά.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως το ζέσταμα του φαγητού στα σχολεία τουλάχιστον στα νηπιαγωγεία έχει απαγορευτεί τα τελευταία χρόνια εκτός αν υπάρχει κάποιο άτομο έξτρα να τα ζεστενει, αν κ γνωρίζω αρκετά νηπιαγωγεία που ζεστενουν ακόμα το φαγητό ίσως έχουν αυτή τη δυνατότητα 

Πέρυσι είχε γίνει προτάση από τους νηπιαγωγούς  σε εμάς να δίνουμε ένα χρηματικό ποσό κάθε μήνα ώστε να έρθει μια κοπέλα να ζεστενει το φαγητό, αυτό θα το αναλάμβανε ο σύλλογος γονέων , όλοι συμφώνησε με δεν έγινε βέβαια, όπως νομίζω πως ούτε φέτος θα γίνει 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, xaroumenh mama είπε:

Νομίζω πως το ζέσταμα του φαγητού στα σχολεία τουλάχιστον στα νηπιαγωγεία έχει απαγορευτεί τα τελευταία χρόνια εκτός αν υπάρχει κάποιο άτομο έξτρα να τα ζεστενει, αν κ γνωρίζω αρκετά νηπιαγωγεία που ζεστενουν ακόμα το φαγητό ίσως έχουν αυτή τη δυνατότητα 

Πέρυσι είχε γίνει προτάση από τους νηπιαγωγούς  σε εμάς να δίνουμε ένα χρηματικό ποσό κάθε μήνα ώστε να έρθει μια κοπέλα να ζεστενει το φαγητό, αυτό θα το αναλάμβανε ο σύλλογος γονέων , όλοι συμφώνησε με δεν έγινε βέβαια, όπως νομίζω πως ούτε φέτος θα γίνει 

 

Σε όλα τα σχολεία υποτίθεται ότι το ζέσταμα-σερβίρισμα είναι εκπαιδευτική διαδικασία που πρέπει να μάθουν τα παιδιά να την κάνουν, αυτό είναι το σκεπτικό. Λογικά πολλές δασκάλες δεν θέλουν να μπλέξουν με τη φασαρία και να ρισκάρουν να καεί κανένα παιδί και πολλοί γονείς δε θέλουν να μαζεύει το παιδί τους το χαμό που έκανε μετά το φαγητό. Επειδή θυμάμαι σύλλογο γονέων να πληρώνει τραπεζοκόμο, τίθενται διάφορα θέματα: ποιος έχει την ευθύνη αν η τραπεζοκόμος δεν κάνει καλά τη δουλειά της, πού θα βρεθεί τραπεζοκόμος να δέχεται να εργαστεί για μια ώρα τη μέρα στη μέση της μέρας, ότι η ίδια κοπέλα απαγορεύεται να εργάζεται σε μη συμβατό επάγγελμα (π.χ. καθαρίστρια) και φαντάζομαι ακόμη χειρότερα φέτος με τον κορονοϊό, που δε θα επιτρέπεται καν η είσοδος στο σχολείο σε άτομα που δεν είναι επίσημα προσωπικό. Ίσως το τελευταίο να εξηγεί γιατί φέτος απλά είπαν ότι δε θα ζεσταίνει κανείς τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Το ζέσταμα κανονικά δεν επιτρέπεται στα σχολεία γιατί πρέπει να το κάνει κάποιος με πιστοποίηση για να χειρίζεται τρόφιμα. Σε όσα σχολεία γινόταν, ήταν από καλή διάθεση αλλά παράτυπο. Άλλου πλήρωναν οι γονείς παραπάνω την καθαρίστρια να το κάνει ή έβρισκαν κάποιες πατέντες πχ να πηγαίνει μια μαμα να βοηθάει. θεωρητικά είναι εκπαιδευτική διαδικασια αλλά συχνά το φούρνακι δεν είναι σε σημείο που μπορεί η δάσκαλα να ασχολείται κ με αυτό κ να επιβλέπει τα αλλά παιδιά. άλλη μια κλασική προχειρότητα στον σχεδιασμό που έχουν περάσει τόσα χρόνια κ είναι εκκρεμής...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως από μια γρήγορη αναζήτηση στο ίντερνετ και κατόπιν από συζήτηση με την παιδίατρο το να βάζουμε το ζεστό φαγητό σε ισοθερμικό μπολ δεν είναι και ότι ασφαλέστερο για την υγεία των παιδιών καθώς το φαγητό μένει για πολλές ώρες σε θερμοκρασία που είναι ιδανικές για τον πολλαπλασιασμό των μικροοργανισμών. 

Τελικά βέβαια κι εγώ αυτό κάνω, ισοθερμικό μπολ, σε ισοθερμικό τσαντάκι. Έχει και το κακό εμάς ότι είναι παράξενη με το φαγητό της για να της βάζαμε καμιά φορά  τορτίγιες, πίτες, κρύες σαλάτες κλπ.

 

Πάντως πραγματικά δεν βλέπω την δυσκολία και γιατί πρέπει να είναι τόσο πολύπλοκο. Μέσα στα ταπεράκια τρώνε το φαγητό ούτως ή άλλως, πόσο δύσκολο είναι να υπάρχει ένα φουρνάκι μικροκυμάτων να τα βάζουν 2 λεπτάκια ή τι επικίνδυνοτητα υγειονομικά έχει το συγκεκριμένο ζήτημα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...