**nikos**

8,5 μηνών και δε κάνει κίνηση για να χτυπήσει τα χεράκια του

Recommended Posts

Καλησπέρα, το μωράκι μας 8.5 μηνών δεν κάνει κίνηση για να χτυπήσει τε χεράκια του (παλαμάκια) όταν κάνουμε εμείς απλώς πιάνει τα δικά μας και πάει να κάνει την κίνηση αλλά με τα δικά μας χέρια ακόμα όταν του δίνουμε κάποιο διαφημιστικό δεν γυρνάει σελίδες παρα μόνο τις σκίζει. Ο παιδίατρος λέει πως δεν έχει κάποιο θέμα, αλλά αν κάποιος έχει παρόμοια εμπειρία με το παιδάκι του ας δώσει μια γνώμη . 

Διαφημίσεις

Just now, **nikos** είπε:

Καλησπέρα, το μωράκι μας 8.5 μηνών δεν κάνει κίνηση για να χτυπήσει τε χεράκια του (παλαμάκια) όταν κάνουμε εμείς απλώς πιάνει τα δικά μας και πάει να κάνει την κίνηση αλλά με τα δικά μας χέρια ακόμα όταν του δίνουμε κάποιο διαφημιστικό δεν γυρνάει σελίδες παρα μόνο τις σκίζει. Ο παιδίατρος λέει πως δεν έχει κάποιο θέμα, αλλά αν κάποιος έχει παρόμοια εμπειρία με το παιδάκι του ας δώσει μια γνώμη . 

Μια χαρα τα λρει ο παιδιατροσ..

Εχω σχεδον συνομηλικο παιδακι( 9 μηνων) που  περιπου στουσ 8.5 μηνεσ ξεκινησε τα παλαμακια..κ εδω κ λιγεσ μερεσ προσπαθει να μαθει να χαιρεταει..κ να κολλαμε τα χερακια..κ η μεγαλη μου κ η μικρη μου σ αυτην την ηλικια τισ σκιζανε τισ σελισεσ..

Καθε παιδακι ειναι διαφορετικο

..

Μην τρομαζετε κ αγχωνεστε χωρισ λογο

κ εμας ετσι εκαvε επιαvε τα δικα μας χερια. Καποια στιγμη θα το καvει κ μοvο του μπορει κ vα μηv του αρεσει η κιvηση εμας πχ δεv εκαvε ποτε κουπεπε ακομα κ τωρα που ειvαι 2 χροvωv . Μαθε τε του αλλες κιvησεις μπορει vα του αρεσουv καλητερα 

Δεν το εκανε ποτε και δεν εκανε γενικα πολλες μιμητικες κινησεις. Φαντασου δεν χαιρετησε ποτε. Να σου πω οτι ειναι εξι χρονων κ εννοειται κανενα προβλημα, το αντιθετο!

Ούτε και εμάς κάνει κουπέπε. :( το ότι όταν παίρνουμε τα χεράκια του για να τον κάνουμε να χτυπήσει παλαμάκια το ένα(δεξί) το έχει ανοικτό και το αριστερό μπουνιά. Αλλά αντικείμενα πιάνει και με τα 2 αρκετά δυνατα. 

Ούτε και εμάς κάνει κουπέπε. :( το ότι όταν παίρνουμε τα χεράκια του για να τον κάνουμε να χτυπήσει παλαμάκια το ένα(δεξί) το έχει ανοικτό και το αριστερό μπουνιά. Αλλά αντικείμενα πιάνει και με τα 2 αρκετά δυνατα. 

Ουτε κ εμενα κανει κουπεπε..μ αυτην την λογικη θα πρεπε ολοι να τρελαινομαστε..

Μην ειστε υπερβολικοι.. 

Καλησπέρα κι από εμάς! 8 μηνών και 11 ημερών! Ούτε παλαμακια, ούτε γεια, ούτε μπαμπαλισμα! Έχω γράψει και σε άλλο θέμα... Προχτές ρώτησα την παιδίατρο για το γεια κ τα παλαμάκια και είπε ότι είναι νωρίς ακόμη γιαυτα. Οπότε μην αγχώνεστε ακόμα! :)

Just now, Νεκταρινακι είπε:

Καλησπέρα κι από εμάς! 8 μηνών και 11 ημερών! Ούτε παλαμακια, ούτε γεια, ούτε μπαμπαλισμα! Έχω γράψει και σε άλλο θέμα... Προχτές ρώτησα την παιδίατρο για το γεια κ τα παλαμάκια και είπε ότι είναι νωρίς ακόμη γιαυτα. Οπότε μην αγχώνεστε ακόμα! :)

Εγω σε εχω διαβασει..κ σου εχω απαντησει κ εγω σε καποια αναρτηση..20 μερουλεσ διαφορα εχουμε..κ πριν περιπου 20 μερεσ οση κ η διαφορα μασ καπου τοτε ξεκινησε δειλα δειλα τα παλαμακια..κ τωρα το κανει συ εχεια..θελω να πω οτι 20 μερεσ ειναι μεγαλη υποθεση..καθε μερα θα βλεπεισ 1 αλλο μωρο..η κορη μου η μεγαλη μιλησε 13 μηνων..πριν απο αυτων ελεγε ελαχιστα...ουτε καν τα βασικα..ειχα ανησυχησει..μοβο κατι κραυγεσ...τωρα πια νιλαει ακαταπαυστα

Αν δεν ανησυχει ο παιδιατροσ μην τρελαινεσαι...να το παρακολουθεισ κ να τον ενημερωνεισ..

Να δεισ πωσ στουσ επομενουσ μηνεσ θα ειναι ενα αλλο μωρο..

• Μου αρέσει 1

5 ώρες πρίν, tzenaki1982 είπε:

Εγω σε εχω διαβασει..κ σου εχω απαντησει κ εγω σε καποια αναρτηση..20 μερουλεσ διαφορα εχουμε..κ πριν περιπου 20 μερεσ οση κ η διαφορα μασ καπου τοτε ξεκινησε δειλα δειλα τα παλαμακια..κ τωρα το κανει συ εχεια..θελω να πω οτι 20 μερεσ ειναι μεγαλη υποθεση..καθε μερα θα βλεπεισ 1 αλλο μωρο..η κορη μου η μεγαλη μιλησε 13 μηνων..πριν απο αυτων ελεγε ελαχιστα...ουτε καν τα βασικα..ειχα ανησυχησει..μοβο κατι κραυγεσ...τωρα πια νιλαει ακαταπαυστα

Αν δεν ανησυχει ο παιδιατροσ μην τρελαινεσαι...να το παρακολουθεισ κ να τον ενημερωνεισ..

Να δεισ πωσ στουσ επομενουσ μηνεσ θα ειναι ενα αλλο μωρο..

Ναι θυμάμαι πως μου απάντησες :) μακαρι βρε κορίτσι να είναι όπως τα λες!

Δείχνει τόσο απασχολημένη με την κίνηση όλον αυτόν τον καιρό, μέσα σε μια μέρα έγινε ειδική στο να σηκώνεται καθιστή από την ξαπλωτή θέση, μπουσουλαει, τώρα έχει βάλει στόχο να σηκωθεί. Αλλά και πάλι δε θα πω ψέματα, με ανησυχεί πολύ το μπαμπαλισμα.

Εν πάση περιπτώση, αποφασίσαμε να περιμένουμε μέχρι τους 10 μήνες και μετά να δούμε τι θα κάνουμε, μήπως πάμε σε κάποιον αναπτυξιολογο κλπ. 

17 ώρες πρίν, **nikos** είπε:

Ο δικός μου είναι 13 μηνών και από τον χρόνο και μετά ξεκίνησε να κάνει παλαμάκια. Ακόμα δεν χαιρετάει και ας του δείχνουμε πως. Μην αγχώνεσαι 

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα