Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

6-8 μηνών κινήσεις χεριών - ελάχιστες ή πολλές;


Recommended Posts

12 hours ago, Mariamia said:

Καλησπέρα σας. Έχω ένα μπεμπάκο 9 μηνών και 10 ημερών. Απο όταν τον έφερα απο το μαιευτήριο ήταν πολύ ήρεμο παιδί. Κοιμόταν πολύ, δεν έκλαιγε εύκολα και μέχρι και σήμερα τα βράδια κοιμάται συνεχώμενα 10 με 11 ώρες. Αυτό που με προβλημάτισε στην αρχή είναι πως απο 7 μηνών άρχισε να ανοιγοκλείνει τις παλάμες του και όσο περναγε ο καιρός το έκανε πιο έντονα και τώρα όταν ξεκινάει και ανοιγοκλείνει τις παλάμες τεντώνει και τα ποδαράκια και γυρνάει σα ρολογάκι τα πόδια απο τον αστράγαλο και κάτω. Το κάνει οταν κάθεται στο καρεκλάκι/καρότσι ή είναι ξαπλωμένος πολύ εντονα. Το κάνει σχεδόν όλη την ημέρα. Αν του μιλήσω το σταματάει  δε δίχνει στον κόσμο του ή όταν ειμαστε εξω με κοσμο το κάνει πάρα πολύ σπανια. 

Κάτι αλλο που με αγχώνει επιπλέον είναι οτι δε μπαμπαλίζει. 40 ημερών άρχισε να λέει αγκου οταν του το λέγαμε και γενικα εκανε φωνούλες. Τώρα εδω και ενα μηνα άρχισε να λέει ΜΠΑ-ΜΠΑ, ΜΠ-ΜΠ, εχει πει ΜΑ-ΜΑ, ΓΙΑ-ΓΙΑ και προχτες ΤΑ-ΤΑ ομως οχι πανω απο 2 συλλαβες κάθε φορα και αυτο μπορεί να το πει ΜΟΝΟ μια φορα μεσα στη μερα. Επίσης κάνει μπρρρρ όπως και γκκκκκκκκχ σα να κανει γαργάρες. Γενικα φωνηεντα λεει και κανει φωνούλες μεσα στη μέρα,οχι σε μεγαλο βαθμό ομως, καποιες φορες ακουγοντε σαν λεξουλες χωρια νοημα. 

Γελάει οταν παιζουμε αλλά σπάνια αν απλα τον κοιταξω και χαμογελάσω θα χαμογελάσει.

Βλεμματικη επαφη έχει, μας κοιτάει, μας ψάχνει στο δωμάτιο, γυρνάει στο όνομά του και καταλαβαίνει το όχι. Ακόμα, πέρασε πολυ εύκολα απο γάλα σε στερεές, τρώει τα πάντα και παίζει αρκετά με τα παιχνίδια του.

Δεν κάνει παλαμάκια και δε χαιρετάει αν και εχει τυχει την ωρα που κανω παλαμάκια να χτυπήσει μια φορά τα χεράκια του. Η αληθεια ειναι ομως οτι δε το εχω παλέψει αρκετα.

Υπάρχει κάποιος γονιός που το παιδάκι του έκανε αυτες τις κινήσεις ή δε μπαμπάλιζε 9 μηνών; 

Εχω αγχωθεί πάρα πολύ με τις αναζητήσεις στο ιντερνετ. Ο γιατρός μου είχε πει στον 8ο οτι τα χέρια απο μόνα τους δεν είναι κάτι όμως στον 9ο που ξαναπήγα με άγχωσε με το μπαμπάλισμα και είπε οτι θα το δούμε εως τον 11ο και αν δεν θα το ψάξουμε. Σε ερώτηση μου αν πρέπει να ανησυχώ μου απάντησε 'τι να σου πω, βλέπουμε και άλλα παιδάκια που γελάνε πιο πολύ και τα κάνουν όλα και τελικά εχουν πρόβλημα'.

Σήμερα που τον κάλεσα για κάτι ασχετο με ρώτησε μόνος του για το μωρο και μου είπε να τον τραβάω συνέχεια βιντεο, αν γελαει, ποτε γελαει, κινησεις χεριων, φωνες κτλ για να τα δει, οπότε με άγχωσε ακομα πιο πολυ. Συγγνώμη για το μεγάλο ποστ. Περιμένω να ακούσω δικές σας εμπειρίες!

μα γιατι λες δεν μπαμπαλιζει το παιδι? μια χαρα μπαμπαλιζει απο αυτα που λες. γενικα δεν εχω καταλαβει που ειναι το προβλημα. ισως οι κινησεις των ποδιων να ειναι καπως εντονες αλλα εκτος αυτου δεν καταλαβαινω γιατι τα υπολοιπα που αναφερεις σε προβληματιζουν

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@Mariamia αν και καταλαβαίνω τι σε ανησυχεί, από τη στιγμή που και ο γιατρός σου ζητά παρακολούθηση, μάλλον ό,τι και να σου πούμε, και σαχλαμάρα θα είναι, και δε θα σε καθησυχάσει απόλυτα. Κάτι ακραίο δεν περιγράφεις, αλλά οι διαγνώσεις που σε ανησυχούν δεν βγαίνουν σε αυτή την ηλικία, γιατί τα σημάδια μπορεί να είναι εντελώς αθώα. Προσπάθησε να κρατήσεις τα θετικά που βλέπεις στο παιδί, να ηρεμήσεις και μίλησε με το γιατρό σου.

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Από αυτά που μου λες δεν μου φαίνεται κάτι το τόσο περίεργο για να αγχωθεις. Το πρώτο μόνο δεν κατάλαβα πως το εννοείς ότι κάνει με τα πόδια. Όσο για το μπαμπαλισμα νομίζω κ το μπα μπα μόνο να λέει χωρίς να το λέει πολλές συνεχόμενες φορές πάλι μπαμπαλισμα είναι. Δεν είναι όλα τα μωράκια πολύ "ομιλητικα"! Νομίζω ότι πριν να αγχωθεις πρέπει να δώσεις χρόνο στο μωράκι σου. Κάθεται χωρίς στήριξη στον ποπό του? Άρχισε να προσπαθεί να μπουσουλησει η όχι ακόμα? Κάποια μωράκια μπορεί να είναι πιο μπροστά στην ομιλία ενώ κάποια άλλα πιο κινητικά. Μήπως εσένα είναι αρκετά πιο μπροστά στην κίνηση?

Τεντώνει τα ποδαράκια και ενω ειναι τεντωμένα γυρνάει απο αστράγαλο και κάτω κυκλικά τα πατουσάκια του, σα να κάνει διατάσεις. Κάθεται χωρις υποστήριξη για αρκετή ωρα, βεβαια οταν βαρεθεί απλα γερνει προς τα πίσω και πεφτει! Προσπαθεί να μπουσουλίσει αν και εχει βρει πιο 'ξεκούραστους' τρόπους και είτε πάει εκει που θέλει ρολάροντας είτε σηκώνει ποπό στα γόνατα και κάνει έρπινγκ! Χαχα! Το μπ μπ και αυτά που ανέφερα μπορεί να τα πει (οχι ολα) μονο μια φορα μεσα στη μερα. Καθόλου ομιλητικός! Λες και τον ξέχασα στο αθόρυβο! 

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, Mariamia είπε:

Καλησπέρα σας. Έχω ένα μπεμπάκο 9 μηνών και 10 ημερών. Απο όταν τον έφερα απο το μαιευτήριο ήταν πολύ ήρεμο παιδί. Κοιμόταν πολύ, δεν έκλαιγε εύκολα και μέχρι και σήμερα τα βράδια κοιμάται συνεχώμενα 10 με 11 ώρες. Αυτό που με προβλημάτισε στην αρχή είναι πως απο 7 μηνών άρχισε να ανοιγοκλείνει τις παλάμες του και όσο περναγε ο καιρός το έκανε πιο έντονα και τώρα όταν ξεκινάει και ανοιγοκλείνει τις παλάμες τεντώνει και τα ποδαράκια και γυρνάει σα ρολογάκι τα πόδια απο τον αστράγαλο και κάτω. Το κάνει οταν κάθεται στο καρεκλάκι/καρότσι ή είναι ξαπλωμένος πολύ εντονα. Το κάνει σχεδόν όλη την ημέρα. Αν του μιλήσω το σταματάει  δε δίχνει στον κόσμο του ή όταν ειμαστε εξω με κοσμο το κάνει πάρα πολύ σπανια. 

Κάτι αλλο που με αγχώνει επιπλέον είναι οτι δε μπαμπαλίζει. 40 ημερών άρχισε να λέει αγκου οταν του το λέγαμε και γενικα εκανε φωνούλες. Τώρα εδω και ενα μηνα άρχισε να λέει ΜΠΑ-ΜΠΑ, ΜΠ-ΜΠ, εχει πει ΜΑ-ΜΑ, ΓΙΑ-ΓΙΑ και προχτες ΤΑ-ΤΑ ομως οχι πανω απο 2 συλλαβες κάθε φορα και αυτο μπορεί να το πει ΜΟΝΟ μια φορα μεσα στη μερα. Επίσης κάνει μπρρρρ όπως και γκκκκκκκκχ σα να κανει γαργάρες. Γενικα φωνηεντα λεει και κανει φωνούλες μεσα στη μέρα,οχι σε μεγαλο βαθμό ομως, καποιες φορες ακουγοντε σαν λεξουλες χωρια νοημα. 

Γελάει οταν παιζουμε αλλά σπάνια αν απλα τον κοιταξω και χαμογελάσω θα χαμογελάσει.

Βλεμματικη επαφη έχει, μας κοιτάει, μας ψάχνει στο δωμάτιο, γυρνάει στο όνομά του και καταλαβαίνει το όχι. Ακόμα, πέρασε πολυ εύκολα απο γάλα σε στερεές, τρώει τα πάντα και παίζει αρκετά με τα παιχνίδια του.

Δεν κάνει παλαμάκια και δε χαιρετάει αν και εχει τυχει την ωρα που κανω παλαμάκια να χτυπήσει μια φορά τα χεράκια του. Η αληθεια ειναι ομως οτι δε το εχω παλέψει αρκετα.

Υπάρχει κάποιος γονιός που το παιδάκι του έκανε αυτες τις κινήσεις ή δε μπαμπάλιζε 9 μηνών; 

Εχω αγχωθεί πάρα πολύ με τις αναζητήσεις στο ιντερνετ. Ο γιατρός μου είχε πει στον 8ο οτι τα χέρια απο μόνα τους δεν είναι κάτι όμως στον 9ο που ξαναπήγα με άγχωσε με το μπαμπάλισμα και είπε οτι θα το δούμε εως τον 11ο και αν δεν θα το ψάξουμε. Σε ερώτηση μου αν πρέπει να ανησυχώ μου απάντησε 'τι να σου πω, βλέπουμε και άλλα παιδάκια που γελάνε πιο πολύ και τα κάνουν όλα και τελικά εχουν πρόβλημα'.

Σήμερα που τον κάλεσα για κάτι ασχετο με ρώτησε μόνος του για το μωρο και μου είπε να τον τραβάω συνέχεια βιντεο, αν γελαει, ποτε γελαει, κινησεις χεριων, φωνες κτλ για να τα δει, οπότε με άγχωσε ακομα πιο πολυ. Συγγνώμη για το μεγάλο ποστ. Περιμένω να ακούσω δικές σας εμπειρίες!

Το κάθε παιδί έχει τη δική του ιδιοσυγκρασία δεν μπορεί να γελάει όποτε θέλουμε εμείς αυτό μου είχε πει η δική μου παιδίατρος. Και επίσης το κάθε ένα έχει τις δικές του συνήθειες είναι άνθρωποι και αυτοί. Επίσης μου φαίνεται ότι μπαμπαλίζει και τον μπα μ πά μπαμπαλισμα είναι. Θα έλεγα για να ηρεμήσεις να πάρεις μία δεύτερη γνώμη παιδιάτρου. Νομίζω ο δικός σου θέλει να είναι τυπικός και σου λέει να το παρακολουθείτε αλλά μάλλον εσύ είσαι αγχώδης και αυτό δεν σε βοηθά με τον τρόπο που στο λέει. Και εμένα αν θα μου λέγανε να το παρακολουθήσουμε ίσως θα αγχωνόμουν. Όχι ότι είναι κακός ο παιδίατρος ίσα-ίσα είναι τυπικός απλώς εσένα δεν σε βοηθάει έτσι όπως το λέει. Για αυτό πάρε μία γνώμη από παιδίατρο που έχει κάποια φίλη σου και δείτε το. Μη διαβάζεις το internet. 

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, Mariamia είπε:

Καλησπέρα σας. Έχω ένα μπεμπάκο 9 μηνών και 10 ημερών. Απο όταν τον έφερα απο το μαιευτήριο ήταν πολύ ήρεμο παιδί. Κοιμόταν πολύ, δεν έκλαιγε εύκολα και μέχρι και σήμερα τα βράδια κοιμάται συνεχώμενα 10 με 11 ώρες. Αυτό που με προβλημάτισε στην αρχή είναι πως απο 7 μηνών άρχισε να ανοιγοκλείνει τις παλάμες του και όσο περναγε ο καιρός το έκανε πιο έντονα και τώρα όταν ξεκινάει και ανοιγοκλείνει τις παλάμες τεντώνει και τα ποδαράκια και γυρνάει σα ρολογάκι τα πόδια απο τον αστράγαλο και κάτω. Το κάνει οταν κάθεται στο καρεκλάκι/καρότσι ή είναι ξαπλωμένος πολύ εντονα. Το κάνει σχεδόν όλη την ημέρα. Αν του μιλήσω το σταματάει  δε δίχνει στον κόσμο του ή όταν ειμαστε εξω με κοσμο το κάνει πάρα πολύ σπανια. 

Κάτι αλλο που με αγχώνει επιπλέον είναι οτι δε μπαμπαλίζει. 40 ημερών άρχισε να λέει αγκου οταν του το λέγαμε και γενικα εκανε φωνούλες. Τώρα εδω και ενα μηνα άρχισε να λέει ΜΠΑ-ΜΠΑ, ΜΠ-ΜΠ, εχει πει ΜΑ-ΜΑ, ΓΙΑ-ΓΙΑ και προχτες ΤΑ-ΤΑ ομως οχι πανω απο 2 συλλαβες κάθε φορα και αυτο μπορεί να το πει ΜΟΝΟ μια φορα μεσα στη μερα. Επίσης κάνει μπρρρρ όπως και γκκκκκκκκχ σα να κανει γαργάρες. Γενικα φωνηεντα λεει και κανει φωνούλες μεσα στη μέρα,οχι σε μεγαλο βαθμό ομως, καποιες φορες ακουγοντε σαν λεξουλες χωρια νοημα. 

Γελάει οταν παιζουμε αλλά σπάνια αν απλα τον κοιταξω και χαμογελάσω θα χαμογελάσει.

Βλεμματικη επαφη έχει, μας κοιτάει, μας ψάχνει στο δωμάτιο, γυρνάει στο όνομά του και καταλαβαίνει το όχι. Ακόμα, πέρασε πολυ εύκολα απο γάλα σε στερεές, τρώει τα πάντα και παίζει αρκετά με τα παιχνίδια του.

Δεν κάνει παλαμάκια και δε χαιρετάει αν και εχει τυχει την ωρα που κανω παλαμάκια να χτυπήσει μια φορά τα χεράκια του. Η αληθεια ειναι ομως οτι δε το εχω παλέψει αρκετα.

Υπάρχει κάποιος γονιός που το παιδάκι του έκανε αυτες τις κινήσεις ή δε μπαμπάλιζε 9 μηνών; 

Εχω αγχωθεί πάρα πολύ με τις αναζητήσεις στο ιντερνετ. Ο γιατρός μου είχε πει στον 8ο οτι τα χέρια απο μόνα τους δεν είναι κάτι όμως στον 9ο που ξαναπήγα με άγχωσε με το μπαμπάλισμα και είπε οτι θα το δούμε εως τον 11ο και αν δεν θα το ψάξουμε. Σε ερώτηση μου αν πρέπει να ανησυχώ μου απάντησε 'τι να σου πω, βλέπουμε και άλλα παιδάκια που γελάνε πιο πολύ και τα κάνουν όλα και τελικά εχουν πρόβλημα'.

Σήμερα που τον κάλεσα για κάτι ασχετο με ρώτησε μόνος του για το μωρο και μου είπε να τον τραβάω συνέχεια βιντεο, αν γελαει, ποτε γελαει, κινησεις χεριων, φωνες κτλ για να τα δει, οπότε με άγχωσε ακομα πιο πολυ. Συγγνώμη για το μεγάλο ποστ. Περιμένω να ακούσω δικές σας εμπειρίες!

Καλημέρα! Έχω ανοίξει παρόμοιο θέμα για τη μικρή μου! Δε μπαμπαλιζε καθόλου ούτε μισό σύμφωνο δεν είχε βγει από το στόμα της μέχρι 9 μηνών και 26 ημερών. Μόνο φωνήεντα και κραυγές! Είχα τρελαθεί από την αγωνία κ σε καταλαβαίνω απόλυτα... Εσένα όμως μπαμπαλιζει εφόσον λέει έστω και δύο συλλαβές οπότε θα έλεγα ότι δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Όσο για τις κινήσεις στα πόδια το έκανε κ μένα κυρίως όταν βαριοταν ή στο καρεκλακι φαγητού, το έχει σταματήσει όμως εδώ κ πολύ καιρό. Τώρα που έχω ηρεμήσει (λίγο), λέω στον εαυτό μου ότι θα έπρεπε να χαρώ περισσότερο εκείνη τη φάση της μικρής μου γιατί τζάμπα είχα τόση στενοχώρια κ άγχος. Κάνε λίγη υπομονή ακόμη κ θα δεις πως όλα θα γίνουν στην ώρα τους... :)

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

7 ώρες πρίν, Mariamia είπε:

Τεντώνει τα ποδαράκια και ενω ειναι τεντωμένα γυρνάει απο αστράγαλο και κάτω κυκλικά τα πατουσάκια του, σα να κάνει διατάσεις. Κάθεται χωρις υποστήριξη για αρκετή ωρα, βεβαια οταν βαρεθεί απλα γερνει προς τα πίσω και πεφτει! Προσπαθεί να μπουσουλίσει αν και εχει βρει πιο 'ξεκούραστους' τρόπους και είτε πάει εκει που θέλει ρολάροντας είτε σηκώνει ποπό στα γόνατα και κάνει έρπινγκ! Χαχα! Το μπ μπ και αυτά που ανέφερα μπορεί να τα πει (οχι ολα) μονο μια φορα μεσα στη μερα. Καθόλου ομιλητικός! Λες και τον ξέχασα στο αθόρυβο! 

Εντάξει από αυτά που μου λες δεν μου φαίνεται να αποκλίνει ιδιαίτερα από το μέσο όρο. Αυτό με τα ποδαράκια τα δικά μου παιδιά δεν το έκαναν αλλά τα παιδάκια όταν τους κεντρίσει κάτι το ενδιαφέρον το κάνουν συχνά! Δώσε πάντως χρόνο στο παιδάκι σου..

Link to comment
Share on other sites

On 29/6/2021 at 11:38 ΠΜ, Νεκταρινακι είπε:

Καλημέρα! Έχω ανοίξει παρόμοιο θέμα για τη μικρή μου! Δε μπαμπαλιζε καθόλου ούτε μισό σύμφωνο δεν είχε βγει από το στόμα της μέχρι 9 μηνών και 26 ημερών. Μόνο φωνήεντα και κραυγές! Είχα τρελαθεί από την αγωνία κ σε καταλαβαίνω απόλυτα... Εσένα όμως μπαμπαλιζει εφόσον λέει έστω και δύο συλλαβές οπότε θα έλεγα ότι δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Όσο για τις κινήσεις στα πόδια το έκανε κ μένα κυρίως όταν βαριοταν ή στο καρεκλακι φαγητού, το έχει σταματήσει όμως εδώ κ πολύ καιρό. Τώρα που έχω ηρεμήσει (λίγο), λέω στον εαυτό μου ότι θα έπρεπε να χαρώ περισσότερο εκείνη τη φάση της μικρής μου γιατί τζάμπα είχα τόση στενοχώρια κ άγχος. Κάνε λίγη υπομονή ακόμη κ θα δεις πως όλα θα γίνουν στην ώρα τους... :)

 

Άρχισε ξαφνικα να μπαμπαλίζει η μικρη σου; τώρα πως είναι με το λόγο; Μακάρι πάντα το άγχος μας και οι στεναχώριες να είναι τζάμπα!!!!

Link to comment
Share on other sites

On 29/6/2021 at 5:33 ΜΜ, mama16 είπε:

Εντάξει από αυτά που μου λες δεν μου φαίνεται να αποκλίνει ιδιαίτερα από το μέσο όρο. Αυτό με τα ποδαράκια τα δικά μου παιδιά δεν το έκαναν αλλά τα παιδάκια όταν τους κεντρίσει κάτι το ενδιαφέρον το κάνουν συχνά! Δώσε πάντως χρόνο στο παιδάκι σου..

Δίνω χρόνο, άλλωστε δε μπορώ να κάνω κάτι σε αυτή την ηλικία.. Όπου και να ρώτησα μου λένε μετά το έτος.. Αλλά με τρώει το άγχος.. Δυσκολη η αναμονή!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Άργησα να απαντήσω γιατί ακριβώς την επόμενη μέρα απο το αρχικό μου post ο μικρός σταμάτησε εντελώς ακόμα και τα ελάχιστα σύμφωνα που έλεγε μεσα στη μέρα. Έχει αρχίσει να μουγκρίζει και έχω τρομάξει πάρα πολυ. Όλη μέρα προσπαθεί να σηκωθεί όρθιος.. Κρατάει εμάς ή ότι έπιπλο βρει και σηκώνεται. Κάνει μονο 'ε' σα να μας φωναζει και απλα μουγκρίζει σχεδον τη μισή μερα. Ξυπνάω και κοιμάμαι με αυτη τη σκέψη. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@ΑΡΓΚ ευχαριστώ για την απάντηση σου! Εστω νιώθω λίγο καλύτερα.. Το μούγκρισμα σε συνδιασμό με τις κινήσεις που κάνει με τα χεράκια/ποδαράκια που είχα γράψει στην αρχή με έχει παγώσει πραγματικά. Ελπίζω να είναι φάση και να αγχώνομαι χωρίς λόγο. 

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Mariamia είπε:

Άρχισε ξαφνικα να μπαμπαλίζει η μικρη σου; τώρα πως είναι με το λόγο; Μακάρι πάντα το άγχος μας και οι στεναχώριες να είναι τζάμπα!!!!

Ναι άρχισε ξαφνικά! Δεν έλεγε απολύτως τίποτα (πέρα από κραυγές και μουγκρητά) κ ένα πρωί (9 μηνών και 26 ημερών) εκεί που έτρωγε, πήρε ένα μεγάλο πλαστικό καπάκι κ το μασουλουσε κ με αυτό στο στόμα άρχισε να λέει μπαμπαμπα! Εκείνη τη μέρα δε σταμάτησε να το λέει! Σκέψου πόσο άγχος είχα πήγα δουλειά κ έλεγα μήπως γυρίσω σπίτι κ δεν το κάνει πια? Μήπως ήταν της φαντασίας μου ότι μπαμπαλισε?

 

Τώρα είναι 19 μηνών... Όπως έχω ξαναγράψει, δεν έχω αλλά παιδάκια στον περίγυρο για να ξέρω πως είναι ο φυσιολογικός λόγος σε αυτήν την ηλικία. Πάντως είναι σε φάση που προσπαθεί να πει διάφορες λέξεις (φυσικά όχι ολοκληρωμένες και σωστά) πχ: παγκα λέει το παγκάκι, καπού το καρπούζι, απου το σαπούνι, κ άλλα τέτοια μισα και κομμένα. 

Για αυτό που λες ότι προσπαθεί να σηκωθεί, μάλλον είναι επικεντρωμένος εκεί! Δηλαδή κι η μικρή μου ήταν πολύ μπροστά κινητικά όλο το διάστημα που δε μπαμπαλιζε, περπάτησε πολύ νωρίς, σκαρφάλωσε πολύ νωρίς, μπουσουλησε πολύ νωρίς. Δώσε του λίγο χρόνο ακόμη, ξέρω ότι είναι δύσκολο να μην ανησυχείς, αλλά κ σε εξειδικευμένο γιατρό να πας (αναπτυξιολογο, παιδονευρολογο κλπ) θα σου πει να περιμένεις μέχρι 12 μηνών. Την πήγαμε σε παιδονευρολογο και μας είπε ότι εφόσον τα αντανακλαστικά της είναι καλά, το θέμα είναι σιγά σιγά μέχρι 12-15 μηνών να αντιλαμβάνεται κάποιες λέξεις και ιδανικά να αρχίσει μετά το χρόνο να λέει κ κάποιες. Πιστεύω πως όλα θα πάνε καλά! Να μας γράφεις νέα σας!!

Link to comment
Share on other sites

Μια μικρή ενημέρωση για την πρόοδό μας! Επιτέλους όπως και στη @Nektarinaki άρχισε προχτες εκει που έπαιζε να λεει ντανταντανταντα!! (9 μηνών κ 20 ημερών) Περιττο να σας πω οτι ήμουν σε άλλο δωμάτιο και με το που το άκουσα έβαλα τα κλάματα! Χάρηκα τόσο πολύ! Παει αυτό, εφυγε απο τη 'λιστα' κατα κάποιο τρόπο..

Το κουνημα των χεριών και των δακτυλων έγινε όμως hand flapping.. @Κατερινα2020 είδα οτι έκανε το ίδιο και το παιδάκι σου.. Τι σου είπε ο παιδίατρος και πως εξελήχθηκε τελικα; @maripoz και εσένα έκανε hand flapping το μικράκι σου.. Το σταμάτησε μονο του;

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γειά σας. Λοιπόν, έχω δίδυμακια 7,5 μηνών. Το θέμα είναι με τον γιο μου ο οποίος ενώ από δύο μηνών έκανε αγκου, 3 μηνων μπε μπα κτλ ξαφνικά στον 5ο μήνα σταμάτησε εντελώς να κάνει φωνούλες και μέχρι σήμερα ακόμα τίποτα πέρα από εεεεεεεεε και ααααααα. Προσπαθεί πάρα πολύ να μπουσουλησει ειναι όλη μέρα μπρούμυτα και σηκώνεται πολύ, σέρνεται κτλ. Πάντα ήταν ένα πολύ χαμογελαστό παιδί τελευταία χαμογελάει λιγότερο και γκρινιάζει αλλά έβγαλε δύο δόντια μαζί και είχε πολύ φαγούρα, ταλαιπωρηθηκε πολύ οπότε ίσως και να οφείλεται εκεί. Φυσικά και γελάει το παιδί αλλά είναι πιο γκρινιάρης, θέλει να είσαι μαζί του όλη την ώρα. Βλεμματικη επαφή μια χαρά αλλά ανησυχω για το μπαμπαλισμα, μα αφού μπαμπαλιζει τώρα τι έγινε? Από τον 5ο και μετά σιωπή. Ενώ η διδυμη αδερφή του μέχρι 5 μηνών τίποτα, δεν είπε ποτέ αγκου κτλ και τώρα λέει ντα ντα ντα νιε νιε νιε και άλλα τέτοια δικά της. Πείτε μου βρε κορίτσια είχατε παρόμοια εμπειρία? Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη για το μεγαλο ποστ. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Mwroudakia είπε:

Κορίτσια γειά σας. Λοιπόν, έχω δίδυμακια 7,5 μηνών. Το θέμα είναι με τον γιο μου ο οποίος ενώ από δύο μηνών έκανε αγκου, 3 μηνων μπε μπα κτλ ξαφνικά στον 5ο μήνα σταμάτησε εντελώς να κάνει φωνούλες και μέχρι σήμερα ακόμα τίποτα πέρα από εεεεεεεεε και ααααααα. Προσπαθεί πάρα πολύ να μπουσουλησει ειναι όλη μέρα μπρούμυτα και σηκώνεται πολύ, σέρνεται κτλ. Πάντα ήταν ένα πολύ χαμογελαστό παιδί τελευταία χαμογελάει λιγότερο και γκρινιάζει αλλά έβγαλε δύο δόντια μαζί και είχε πολύ φαγούρα, ταλαιπωρηθηκε πολύ οπότε ίσως και να οφείλεται εκεί. Φυσικά και γελάει το παιδί αλλά είναι πιο γκρινιάρης, θέλει να είσαι μαζί του όλη την ώρα. Βλεμματικη επαφή μια χαρά αλλά ανησυχω για το μπαμπαλισμα, μα αφού μπαμπαλιζει τώρα τι έγινε? Από τον 5ο και μετά σιωπή. Ενώ η διδυμη αδερφή του μέχρι 5 μηνών τίποτα, δεν είπε ποτέ αγκου κτλ και τώρα λέει ντα ντα ντα νιε νιε νιε και άλλα τέτοια δικά της. Πείτε μου βρε κορίτσια είχατε παρόμοια εμπειρία? Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη για το μεγαλο ποστ. 

οπως λες κ εσυ με τα δοντια κ το αγχος αποχωρισμου λογικο να ειναι λιγο πιο γκρινιαρης

επισης ειναι αναμενομενο εφοσον προσπαθει να κανει κτ κινητικα να αφησει για λιγο την "ομιλια" μην ανησυχεις

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, vicky86 είπε:

οπως λες κ εσυ με τα δοντια κ το αγχος αποχωρισμου λογικο να ειναι λιγο πιο γκρινιαρης

επισης ειναι αναμενομενο εφοσον προσπαθει να κανει κτ κινητικα να αφησει για λιγο την "ομιλια" μην ανησυχεις

 

1 ώρα πρίν, vicky86 είπε:

οπως λες κ εσυ με τα δοντια κ το αγχος αποχωρισμου λογικο να ειναι λιγο πιο γκρινιαρης

επισης ειναι αναμενομενο εφοσον προσπαθει να κανει κτ κινητικα να αφησει για λιγο την "ομιλια" μην ανησυχεις

Ευχαριστώ για την απάντηση. Μακάρι να είναι έτσι και να αρχίσει σιγά σιγά να μπαμπαλιζει. Αυτό που με αγχώνει είναι πως είναι ήδη 7,5 μηνών. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Mwroudakia είπε:

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Μακάρι να είναι έτσι και να αρχίσει σιγά σιγά να μπαμπαλιζει. Αυτό που με αγχώνει είναι πως είναι ήδη 7,5 μηνών. 

οπως θα δεις σε παρομοια θεματα αρκετα μωρακια αργησαν να μπαμπαλισουν.η κορη μου ηταν ενα απο αυτα.κοντα στους 9μ.γενικα ηταν ενα μωρο που δ "μιλουσε" πολυ.κ.κανονικα δλδ.ελεγε λιγα αλλα σχετικα καθαρα κατευθειαν

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

οπως θα δεις σε παρομοια θεματα αρκετα μωρακια αργησαν να μπαμπαλισουν.η κορη μου ηταν ενα απο αυτα.κοντα στους 9μ.γενικα ηταν ενα μωρο που δ "μιλουσε" πολυ.κ.κανονικα δλδ.ελεγε λιγα αλλα σχετικα καθαρα κατευθειαν

Ναι έχεις δίκαιο πολλά μωρά αργούν, απλά με όλα αυτά που διαβάζω στο ίντερνετ αγχώνομαι, μάλλον πρέπει να το κόψω.. Δηλαδή εσένα άρχισε στους 9 μήνες περίπου και πότε μίλησε? 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Mwroudakia είπε:

Ναι έχεις δίκαιο πολλά μωρά αργούν, απλά με όλα αυτά που διαβάζω στο ίντερνετ αγχώνομαι, μάλλον πρέπει να το κόψω.. Δηλαδή εσένα άρχισε στους 9 μήνες περίπου και πότε μίλησε? 

αυτα τα μα-μα,μπα-μπα,μαμ εκει περιπου 9μ

πιο πριν κατα καιρους εκανε κτ ααα,εεε,ιιιι,οοοο,αγκου αλλα ουτε καν καθε μερα

στον χρονο ελεγε μαμα,μπαμπα,γιαγια,παπα(για παππου κ παπουτσια)μπα την μπαλα,μαμ,ατα,κ 5ζωακια πως κανουν.στα 2την καταλαβαινα μονο εγω κ ο μπαμπας της.στα 3σχεδον ολοι,αλλα δ ελεγε καθαρα το ρ,το ειπε στα 4

ενω στον χρονο ελεγε αρκετα για την ηλικια της,εδειχνε πχ μερη σωματος,μεχρι τα 2εμεινε σχετικα στασιμη στην ομιλια

αλλα συνηθως οτι ελεγε μετα το ελεγε καθαρα,αλλα δ ειχε τεραστιο λεξιλογιο

ο μικρος μου ηταν ενα μωρο που μπαμπαλιζε αρκετα απο 6 μ,κ μεχρι τα 1,5 μονο δικα του ακαταλαβιστικα ελεγε,κ αντε κανενα μαμα,μπαμπα.μεχρι τα 2,5 δ ειχε αναπτυξει πολυ το λεξιλογιο του.απλες μικρες λεξεις,εκοβε πολλα.μετα τα 4κ αυτος σχεδον καθαρισε τελειως η ομιλια(αρκει να μην βιαζεται κ τα λεει καπως μπερδεμενα)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Μανουλες καλησπερα!! Ειμαι νεα μαμα και επειδη ποτε δεν ειχα επαφη με μωρακια μου φαινονται ολα περιεργα στην μπεμπουλα μου(7 μηνων). Πειτε μου βρε κοριτσια απο τα παρακατω σας φαινεται κατι ανησυχητικο; Διαβαζω στο ιντερνετ και εχω τρελαθει, οτι και να γραψω μου βγαζει καποιο συνδρομο.. Εχω ραντεβου με παιδονευρολογο την πεμπτη αλλα μεχρι τοτε ειμαι σε αναμμενα καρβουνα..

 

•Απο 3-4 μηνων σχεδον οταν την βαζαμε ανασκελα εκανε το κορμακι της τοξο σηκωνε το κεφαλακι της ψηλα κοιταζε το ταβανι και εκανε εναν ηχο σα να λαχανιαζει και ειχε ενα τρεμουλο στα χερια..

•βγάζει συνεχεια την γλωσσα έξω

•ιδρωνει αρκετά

•καποιες φορες κανει ενα τρεμουλο στα χερια

•δεν μπαμπαλιζει ακομη μονο κανει α,ε και τσιριζει και τις τελευταίες 2 μέρες έχει βάλει το «μ» και μια-δυο φορές έχει πει «ντα»

•καποιες φορες κανει σα να σφιγγεται-μουγκρίζει για αρκετη ωρα, συνηθως οταν νυσταζει ή πειναει ή δεν γινεται αυτο που θελει ή βαριέται 

•καποιες άλλες φορές σφίγγεται και τεντώνει τα πόδια της και τα κρατάει τεντωμένα(σφιγμένα) ή κανει κυκλους με τα ποδια τεντωμενα και κανει τρεμουλο στα χερια

•δεν ειναι το κορμί της και το κεφάλι της 100% σταθερα

•παρατηρει γυρω γυρω και αν της μιλησεις δεν σου δινει σημασια

•οταν νυσταζει πολυ και την νανουριζω χτυπαει τα χερια της πανω μου ή πιανει την μυτη και την τσιμπαει

•Βγαζει γουλιες

•ξύνει επιφανειες με τα νυχια της

•παταει με τις μύτες όταν την κρατάμε για να σταθεί όρθια

•όταν την έχουμε αγκαλιά καθιστή και χαίρεται κάνει απότομα το κεφάλι της πίσω

•όταν την έχουμε αγκαλιά και θέλει κάτι σπρώχνει με τα πόδια σα να σκαρφαλώνει

•όταν νυστάζει τραβάει τα μαλλιά και τα αυτιά της

•αφού της μάθαμε το έλα έλα το κάνει συνέχεια, το ίδιο και το κουπεπε

•είναι υπερκινητική 

•ανήσυχο ύπνο με αρκετές αφυπνίσεις (τριβει την μουριτσα της στο σεντονι, ξυνει τα νυχια της στο σεντονι, γυρναει ανασκελα μπρουμυτα,ψαχνει την πιπιλα)

 

 Αλλα κατα τα αλλα εχει φυσιολογικη αναπτυξη, σωστο βάρος και υψος, τρώει τις κρέμες και τις σούπες με ευχαρίστηση, είναι κοινωνική ειδικά όταν βλέπει παιδιά χαίρεται, γυρίζει μπρουμυτα ανάσκελα και το αντίθετο, προσπαθεί να μπουσουλησει και να στηριχτει στα ποδια της,σηκώνεται μόνη της και καθεται σε καθιστή θέση απο μπρούμυτα,πιάνει τα παιχνιδια της και παιζει, γελαει με την καρδια της, εχει βλεμματικη επαφη,παρατηρει τα πάντα,γκρινιάζει αρκετά όταν βαριέται,έχει βγάλει 2 δοντάκια απο 6 μηνών, θέλει αγκαλιά και τρυφερότητα.

 

Link to comment
Share on other sites

On 7/9/2021 at 9:37 AM, Mariamia said:

Μια μικρή ενημέρωση για την πρόοδό μας! Επιτέλους όπως και στη @Nektarinaki άρχισε προχτες εκει που έπαιζε να λεει ντανταντανταντα!! (9 μηνών κ 20 ημερών) Περιττο να σας πω οτι ήμουν σε άλλο δωμάτιο και με το που το άκουσα έβαλα τα κλάματα! Χάρηκα τόσο πολύ! Παει αυτό, εφυγε απο τη 'λιστα' κατα κάποιο τρόπο..

Το κουνημα των χεριών και των δακτυλων έγινε όμως hand flapping.. @Κατερινα2020 είδα οτι έκανε το ίδιο και το παιδάκι σου.. Τι σου είπε ο παιδίατρος και πως εξελήχθηκε τελικα; @maripoz και εσένα έκανε hand flapping το μικράκι σου.. Το σταμάτησε μονο του;

Τώρα το είδα αυτό Συγγνώμη. Ναι έκανε hand flapping ειδικά σε έντονες μουσικές και ερέθισματα που την εξιταραν. Το σταμάτησε μόνη της. Είναι απολύτως φυσιολογικο παιδάκι χωρίς κανένα θέμα 

On 7/26/2021 at 12:53 PM, Kate*Rina said:

Μανουλες καλησπερα!! Ειμαι νεα μαμα και επειδη ποτε δεν ειχα επαφη με μωρακια μου φαινονται ολα περιεργα στην μπεμπουλα μου(7 μηνων). Πειτε μου βρε κοριτσια απο τα παρακατω σας φαινεται κατι ανησυχητικο; Διαβαζω στο ιντερνετ και εχω τρελαθει, οτι και να γραψω μου βγαζει καποιο συνδρομο.. Εχω ραντεβου με παιδονευρολογο την πεμπτη αλλα μεχρι τοτε ειμαι σε αναμμενα καρβουνα..

 

•Απο 3-4 μηνων σχεδον οταν την βαζαμε ανασκελα εκανε το κορμακι της τοξο σηκωνε το κεφαλακι της ψηλα κοιταζε το ταβανι και εκανε εναν ηχο σα να λαχανιαζει και ειχε ενα τρεμουλο στα χερια..

•βγάζει συνεχεια την γλωσσα έξω

•ιδρωνει αρκετά

•καποιες φορες κανει ενα τρεμουλο στα χερια

•δεν μπαμπαλιζει ακομη μονο κανει α,ε και τσιριζει και τις τελευταίες 2 μέρες έχει βάλει το «μ» και μια-δυο φορές έχει πει «ντα»

•καποιες φορες κανει σα να σφιγγεται-μουγκρίζει για αρκετη ωρα, συνηθως οταν νυσταζει ή πειναει ή δεν γινεται αυτο που θελει ή βαριέται 

•καποιες άλλες φορές σφίγγεται και τεντώνει τα πόδια της και τα κρατάει τεντωμένα(σφιγμένα) ή κανει κυκλους με τα ποδια τεντωμενα και κανει τρεμουλο στα χερια

•δεν ειναι το κορμί της και το κεφάλι της 100% σταθερα

•παρατηρει γυρω γυρω και αν της μιλησεις δεν σου δινει σημασια

•οταν νυσταζει πολυ και την νανουριζω χτυπαει τα χερια της πανω μου ή πιανει την μυτη και την τσιμπαει

•Βγαζει γουλιες

•ξύνει επιφανειες με τα νυχια της

•παταει με τις μύτες όταν την κρατάμε για να σταθεί όρθια

•όταν την έχουμε αγκαλιά καθιστή και χαίρεται κάνει απότομα το κεφάλι της πίσω

•όταν την έχουμε αγκαλιά και θέλει κάτι σπρώχνει με τα πόδια σα να σκαρφαλώνει

•όταν νυστάζει τραβάει τα μαλλιά και τα αυτιά της

•αφού της μάθαμε το έλα έλα το κάνει συνέχεια, το ίδιο και το κουπεπε

•είναι υπερκινητική 

•ανήσυχο ύπνο με αρκετές αφυπνίσεις (τριβει την μουριτσα της στο σεντονι, ξυνει τα νυχια της στο σεντονι, γυρναει ανασκελα μπρουμυτα,ψαχνει την πιπιλα)

 

 Αλλα κατα τα αλλα εχει φυσιολογικη αναπτυξη, σωστο βάρος και υψος, τρώει τις κρέμες και τις σούπες με ευχαρίστηση, είναι κοινωνική ειδικά όταν βλέπει παιδιά χαίρεται, γυρίζει μπρουμυτα ανάσκελα και το αντίθετο, προσπαθεί να μπουσουλησει και να στηριχτει στα ποδια της,σηκώνεται μόνη της και καθεται σε καθιστή θέση απο μπρούμυτα,πιάνει τα παιχνιδια της και παιζει, γελαει με την καρδια της, εχει βλεμματικη επαφη,παρατηρει τα πάντα,γκρινιάζει αρκετά όταν βαριέται,έχει βγάλει 2 δοντάκια απο 6 μηνών, θέλει αγκαλιά και τρυφερότητα.

 

Για ποιον λόγο έχετε ραντεβού με παιδονευρολογο?? Εκτός από το τρεμουλο στα χέρια που δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι εννοείς όλα τα άλλα είναι απολύτως φυσιολογικα, απολύτως όμως. Οι γουλιες μπορεί να υπόδεικνυουν ότι την ενοχλεί το γάλα. Τρώει γαλακτοκομικα? Θηλαζει? Ηρέμησε επειγόντως η λίστα με όσα θεωρείς "προβλήματα" είναι λίγο αστεία 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 52 λεπτά , maripoz είπε:

Τώρα το είδα αυτό Συγγνώμη. Ναι έκανε hand flapping ειδικά σε έντονες μουσικές και ερέθισματα που την εξιταραν. Το σταμάτησε μόνη της. Είναι απολύτως φυσιολογικο παιδάκι χωρίς κανένα θέμα 

Για ποιον λόγο έχετε ραντεβού με παιδονευρολογο?? Εκτός από το τρεμουλο στα χέρια που δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι εννοείς όλα τα άλλα είναι απολύτως φυσιολογικα, απολύτως όμως. Οι γουλιες μπορεί να υπόδεικνυουν ότι την ενοχλεί το γάλα. Τρώει γαλακτοκομικα? Θηλαζει? Ηρέμησε επειγόντως η λίστα με όσα θεωρείς "προβλήματα" είναι λίγο αστεία 

Καλησπερα και ευχαριστω για την απαντηση σας! Δυστυχως εκανα το λαθος και τα εψαχνα ολα στο ιντερνετ και η μονη απαντηση που μου εβγαζε ηταν για αυτισμο.. Γενικα ειμαι ανθρωπος με αγχος και με αυτα τωρα με την μπεμπα εχω αρχισει να αρρωσταινω απο το αγχος μου.. Το τρεμουλο στα χερια ειναι σαν ενθουσιασμος κατι , αλλα το κανει και χωρις να υπαρχει καποιος λογος ενθουσιασμου.. Τον παιδονευρολογο τον εκλεισα για να ακουσω μια αποψη απο καποιον ειδικο για αυτα που βλεπω(αν και μας εχουν δει 3 παιδιατροι). Το οτι βλεπετε την λιστα μου αστεια με χαροποιεί ιδιαιτερως καθως για μενα αυτα τα «προβληματα» ειναι ο λογος που εχω χασει τον εαυτο μου το τελευταιο διαστημα.. Οποτε απο αυτα που λεω εσεις βλεπετε την μπεμπουλα μου φυσιολογικη;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Μανουλες καλησπερα! Δεν ξερω αν υπαρχει καποιο αντιστοιχο θεμα και δεν το βρηκα  αλλα θα ηθελα να συζητησουμε για στερεοτυπιες φυσιολογικες ή μη μωρων 6-7 μηνων και απουσια βαβισματος.. Δεν μπορω αλλο να διαβαζω στο ιντερνετ.. Πειτε μου εμπειριες βρε κοριτσια γιατι αγχωνομαι για ολα.. Τα μωράκια σας κουνανε το κεφαλι δεξια-αριστερα; Ανοιγοκλεινουν τις παλαμες; Τεντωνουν επαναλαμβανομενα τα ποδια; Ξυνουν επιφανειες; Τραβανε τα αυτια; Βγαζουν γλωσσιτσα εξω; Κοπανανε τα παιχνιδια μεταξυ τους; Χτυπανε τα χερια στο τραπεζι; Προσπαθουν να σκαραλωσουν πανω σας; Κανουν αποτομα πισω το κεφαλι οταν ειναι καθιστα σε καροτσι/καθισμα; Και τι γινεται, οσο πιο πολλες στερεοτυπιες τοσο πιο αρνητικα τα πραγματα; Και εαν δεν υπαρχει κι βαβισμα; Ουτε μιμηση; Βοηθειαααα. Ειναι το τριτο μου ποστ και στα προηγουμενα δεν πηρα απαντησεις πολλες:( :( 

Link to comment
Share on other sites

On 31/7/2021 at 11:52 ΜΜ, Kate*Rina είπε:

Μανουλες καλησπερα! Δεν ξερω αν υπαρχει καποιο αντιστοιχο θεμα και δεν το βρηκα  αλλα θα ηθελα να συζητησουμε για στερεοτυπιες φυσιολογικες ή μη μωρων 6-7 μηνων και απουσια βαβισματος.. Δεν μπορω αλλο να διαβαζω στο ιντερνετ.. Πειτε μου εμπειριες βρε κοριτσια γιατι αγχωνομαι για ολα.. Τα μωράκια σας κουνανε το κεφαλι δεξια-αριστερα; Ανοιγοκλεινουν τις παλαμες; Τεντωνουν επαναλαμβανομενα τα ποδια; Ξυνουν επιφανειες; Τραβανε τα αυτια; Βγαζουν γλωσσιτσα εξω; Κοπανανε τα παιχνιδια μεταξυ τους; Χτυπανε τα χερια στο τραπεζι; Προσπαθουν να σκαραλωσουν πανω σας; Κανουν αποτομα πισω το κεφαλι οταν ειναι καθιστα σε καροτσι/καθισμα; Και τι γινεται, οσο πιο πολλες στερεοτυπιες τοσο πιο αρνητικα τα πραγματα; Και εαν δεν υπαρχει κι βαβισμα; Ουτε μιμηση; Βοηθειαααα. Ειναι το τριτο μου ποστ και στα προηγουμενα δεν πηρα απαντησεις πολλες:( :( 

Καλησπέρα.

Πήγες στον παιδονευρολόγο; Αν ναι, τί σου είπε;

Δεν έχω καταλάβει, εσένα τα κάνει τα παραπάνω πράγματα;

Link to comment
Share on other sites

On 31/7/2021 at 11:52 ΜΜ, Kate*Rina είπε:

Μανουλες καλησπερα! Δεν ξερω αν υπαρχει καποιο αντιστοιχο θεμα και δεν το βρηκα  αλλα θα ηθελα να συζητησουμε για στερεοτυπιες φυσιολογικες ή μη μωρων 6-7 μηνων και απουσια βαβισματος.. Δεν μπορω αλλο να διαβαζω στο ιντερνετ.. Πειτε μου εμπειριες βρε κοριτσια γιατι αγχωνομαι για ολα.. Τα μωράκια σας κουνανε το κεφαλι δεξια-αριστερα; Ανοιγοκλεινουν τις παλαμες; Τεντωνουν επαναλαμβανομενα τα ποδια; Ξυνουν επιφανειες; Τραβανε τα αυτια; Βγαζουν γλωσσιτσα εξω; Κοπανανε τα παιχνιδια μεταξυ τους; Χτυπανε τα χερια στο τραπεζι; Προσπαθουν να σκαραλωσουν πανω σας; Κανουν αποτομα πισω το κεφαλι οταν ειναι καθιστα σε καροτσι/καθισμα; Και τι γινεται, οσο πιο πολλες στερεοτυπιες τοσο πιο αρνητικα τα πραγματα; Και εαν δεν υπαρχει κι βαβισμα; Ουτε μιμηση; Βοηθειαααα. Ειναι το τριτο μου ποστ και στα προηγουμενα δεν πηρα απαντησεις πολλες:( :( 

Εμένα τπτ από αυτά που λες δεν μου φαίνονται μη φυσιολογικά. Το μόνο που θα μπορούσα να πω ότι δεν είναι φυσιολογικό επειδή έχω δει παιδάκι μικρό με σύνδρομο ντάουν είναι να βγάζει την γλώσσα έξω συνέχεια. Αλλά κ πάλι πρόσφατα είδα ένα παιδάκι χωρίς πρόβλημα που το έκανε γύρω στον χρόνο.

Αυτό με την παλάμη το έκανε ο γιος μου από μικρός, του φαίνονταν μάλλον ωραίο που έδινε ο ίδιος εντολή με τον εγκέφαλο κ έβλεπε το χεράκι να ανοιγοκλείνει. Όπως κ να ξύνουν επιφάνειες το κάνουν γιατί βγάζει ήχο, όπως κ το να χτυπάνε το χέρι στο τραπέζι. Το ίδιο συμβαίνει κ με τα παιχνιδάκια που χτυπάνε μεταξύ τους. Κ το να σκαρφαλώνουν επάνω στον γονιό πολύ φυσιολογικό μου φαίνεται. Η παιδίατρος σου τι λέει? Δείχνει να ανησυχεί? Ξέρω αρκετά παιδάκια πάντως που δεν μπαμπαλιζαν ιδιαίτερα αλλά έβγαζαν μόνο φωνήεντα, απλά καθυστέρησαν να μιλήσουν (δεν μίλησαν δλδ 1-1,5 χρόνων). 

Πιστεύω ότι θα πρέπει να ηρεμήσεις κ να απολαύσεις το μωράκι σου. Τώρα αν θα είναι στο μέλλον φυσιολογικό μωρό ή θα έχει κάποιο θέμα κανείς δεν μπορεί να το πει από τώρα. Κ όχι μόνο για το παιδάκι σου αλλά για όλα τα μωράκια. Για αυτό κάθε μήνα ο παιδίατρος τα ελέγχει ψυχοκινητικα για να δει αν υπάρχουν μεγάλες αποκλίσεις απ' τα συνομιληκα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...