Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

6-8 μηνών κινήσεις χεριών - ελάχιστες ή πολλές;


Recommended Posts

Καλησπέρα, το μωράκι μας 8.5 μηνών δεν κάνει κίνηση για να χτυπήσει τε χεράκια του (παλαμάκια) όταν κάνουμε εμείς απλώς πιάνει τα δικά μας και πάει να κάνει την κίνηση αλλά με τα δικά μας χέρια ακόμα όταν του δίνουμε κάποιο διαφημιστικό δεν γυρνάει σελίδες παρα μόνο τις σκίζει. Ο παιδίατρος λέει πως δεν έχει κάποιο θέμα, αλλά αν κάποιος έχει παρόμοια εμπειρία με το παιδάκι του ας δώσει μια γνώμη . 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, **nikos** είπε:

Καλησπέρα, το μωράκι μας 8.5 μηνών δεν κάνει κίνηση για να χτυπήσει τε χεράκια του (παλαμάκια) όταν κάνουμε εμείς απλώς πιάνει τα δικά μας και πάει να κάνει την κίνηση αλλά με τα δικά μας χέρια ακόμα όταν του δίνουμε κάποιο διαφημιστικό δεν γυρνάει σελίδες παρα μόνο τις σκίζει. Ο παιδίατρος λέει πως δεν έχει κάποιο θέμα, αλλά αν κάποιος έχει παρόμοια εμπειρία με το παιδάκι του ας δώσει μια γνώμη . 

Μια χαρα τα λρει ο παιδιατροσ..

Εχω σχεδον συνομηλικο παιδακι( 9 μηνων) που  περιπου στουσ 8.5 μηνεσ ξεκινησε τα παλαμακια..κ εδω κ λιγεσ μερεσ προσπαθει να μαθει να χαιρεταει..κ να κολλαμε τα χερακια..κ η μεγαλη μου κ η μικρη μου σ αυτην την ηλικια τισ σκιζανε τισ σελισεσ..

Καθε παιδακι ειναι διαφορετικο

..

Μην τρομαζετε κ αγχωνεστε χωρισ λογο

Link to comment
Share on other sites

Just now, **nikos** είπε:

Καλησπέρα, το μωράκι μας 8.5 μηνών δεν κάνει κίνηση για να χτυπήσει τε χεράκια του (παλαμάκια) όταν κάνουμε εμείς απλώς πιάνει τα δικά μας και πάει να κάνει την κίνηση αλλά με τα δικά μας χέρια ακόμα όταν του δίνουμε κάποιο διαφημιστικό δεν γυρνάει σελίδες παρα μόνο τις σκίζει. Ο παιδίατρος λέει πως δεν έχει κάποιο θέμα, αλλά αν κάποιος έχει παρόμοια εμπειρία με το παιδάκι του ας δώσει μια γνώμη . 

κ εμας ετσι εκαvε επιαvε τα δικα μας χερια. Καποια στιγμη θα το καvει κ μοvο του μπορει κ vα μηv του αρεσει η κιvηση εμας πχ δεv εκαvε ποτε κουπεπε ακομα κ τωρα που ειvαι 2 χροvωv . Μαθε τε του αλλες κιvησεις μπορει vα του αρεσουv καλητερα 

Link to comment
Share on other sites

Just now, **nikos** είπε:

Καλησπέρα, το μωράκι μας 8.5 μηνών δεν κάνει κίνηση για να χτυπήσει τε χεράκια του (παλαμάκια) όταν κάνουμε εμείς απλώς πιάνει τα δικά μας και πάει να κάνει την κίνηση αλλά με τα δικά μας χέρια ακόμα όταν του δίνουμε κάποιο διαφημιστικό δεν γυρνάει σελίδες παρα μόνο τις σκίζει. Ο παιδίατρος λέει πως δεν έχει κάποιο θέμα, αλλά αν κάποιος έχει παρόμοια εμπειρία με το παιδάκι του ας δώσει μια γνώμη . 

Δεν το εκανε ποτε και δεν εκανε γενικα πολλες μιμητικες κινησεις. Φαντασου δεν χαιρετησε ποτε. Να σου πω οτι ειναι εξι χρονων κ εννοειται κανενα προβλημα, το αντιθετο!

Link to comment
Share on other sites

Ούτε και εμάς κάνει κουπέπε. :( το ότι όταν παίρνουμε τα χεράκια του για να τον κάνουμε να χτυπήσει παλαμάκια το ένα(δεξί) το έχει ανοικτό και το αριστερό μπουνιά. Αλλά αντικείμενα πιάνει και με τα 2 αρκετά δυνατα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, **nikos** είπε:

Ούτε και εμάς κάνει κουπέπε. :( το ότι όταν παίρνουμε τα χεράκια του για να τον κάνουμε να χτυπήσει παλαμάκια το ένα(δεξί) το έχει ανοικτό και το αριστερό μπουνιά. Αλλά αντικείμενα πιάνει και με τα 2 αρκετά δυνατα. 

Ουτε κ εμενα κανει κουπεπε..μ αυτην την λογικη θα πρεπε ολοι να τρελαινομαστε..

Μην ειστε υπερβολικοι.. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από εμάς! 8 μηνών και 11 ημερών! Ούτε παλαμακια, ούτε γεια, ούτε μπαμπαλισμα! Έχω γράψει και σε άλλο θέμα... Προχτές ρώτησα την παιδίατρο για το γεια κ τα παλαμάκια και είπε ότι είναι νωρίς ακόμη γιαυτα. Οπότε μην αγχώνεστε ακόμα! :)

Link to comment
Share on other sites

Just now, Νεκταρινακι είπε:

Καλησπέρα κι από εμάς! 8 μηνών και 11 ημερών! Ούτε παλαμακια, ούτε γεια, ούτε μπαμπαλισμα! Έχω γράψει και σε άλλο θέμα... Προχτές ρώτησα την παιδίατρο για το γεια κ τα παλαμάκια και είπε ότι είναι νωρίς ακόμη γιαυτα. Οπότε μην αγχώνεστε ακόμα! :)

Εγω σε εχω διαβασει..κ σου εχω απαντησει κ εγω σε καποια αναρτηση..20 μερουλεσ διαφορα εχουμε..κ πριν περιπου 20 μερεσ οση κ η διαφορα μασ καπου τοτε ξεκινησε δειλα δειλα τα παλαμακια..κ τωρα το κανει συ εχεια..θελω να πω οτι 20 μερεσ ειναι μεγαλη υποθεση..καθε μερα θα βλεπεισ 1 αλλο μωρο..η κορη μου η μεγαλη μιλησε 13 μηνων..πριν απο αυτων ελεγε ελαχιστα...ουτε καν τα βασικα..ειχα ανησυχησει..μοβο κατι κραυγεσ...τωρα πια νιλαει ακαταπαυστα

Αν δεν ανησυχει ο παιδιατροσ μην τρελαινεσαι...να το παρακολουθεισ κ να τον ενημερωνεισ..

Να δεισ πωσ στουσ επομενουσ μηνεσ θα ειναι ενα αλλο μωρο..

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, tzenaki1982 είπε:

Εγω σε εχω διαβασει..κ σου εχω απαντησει κ εγω σε καποια αναρτηση..20 μερουλεσ διαφορα εχουμε..κ πριν περιπου 20 μερεσ οση κ η διαφορα μασ καπου τοτε ξεκινησε δειλα δειλα τα παλαμακια..κ τωρα το κανει συ εχεια..θελω να πω οτι 20 μερεσ ειναι μεγαλη υποθεση..καθε μερα θα βλεπεισ 1 αλλο μωρο..η κορη μου η μεγαλη μιλησε 13 μηνων..πριν απο αυτων ελεγε ελαχιστα...ουτε καν τα βασικα..ειχα ανησυχησει..μοβο κατι κραυγεσ...τωρα πια νιλαει ακαταπαυστα

Αν δεν ανησυχει ο παιδιατροσ μην τρελαινεσαι...να το παρακολουθεισ κ να τον ενημερωνεισ..

Να δεισ πωσ στουσ επομενουσ μηνεσ θα ειναι ενα αλλο μωρο..

Ναι θυμάμαι πως μου απάντησες :) μακαρι βρε κορίτσι να είναι όπως τα λες!

Δείχνει τόσο απασχολημένη με την κίνηση όλον αυτόν τον καιρό, μέσα σε μια μέρα έγινε ειδική στο να σηκώνεται καθιστή από την ξαπλωτή θέση, μπουσουλαει, τώρα έχει βάλει στόχο να σηκωθεί. Αλλά και πάλι δε θα πω ψέματα, με ανησυχεί πολύ το μπαμπαλισμα.

Εν πάση περιπτώση, αποφασίσαμε να περιμένουμε μέχρι τους 10 μήνες και μετά να δούμε τι θα κάνουμε, μήπως πάμε σε κάποιον αναπτυξιολογο κλπ. 

 

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, **nikos** είπε:

Καλησπέρα, το μωράκι μας 8.5 μηνών δεν κάνει κίνηση για να χτυπήσει τε χεράκια του (παλαμάκια) όταν κάνουμε εμείς απλώς πιάνει τα δικά μας και πάει να κάνει την κίνηση αλλά με τα δικά μας χέρια ακόμα όταν του δίνουμε κάποιο διαφημιστικό δεν γυρνάει σελίδες παρα μόνο τις σκίζει. Ο παιδίατρος λέει πως δεν έχει κάποιο θέμα, αλλά αν κάποιος έχει παρόμοια εμπειρία με το παιδάκι του ας δώσει μια γνώμη . 

Ο δικός μου είναι 13 μηνών και από τον χρόνο και μετά ξεκίνησε να κάνει παλαμάκια. Ακόμα δεν χαιρετάει και ας του δείχνουμε πως. Μην αγχώνεσαι 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Πρεπει παντα να θυμομαστε οτι καθε παιδι ειναι διαφορετικο και εχει τους δικους του ρυθμους. Δεν κανουν ολα τα παιδια στην ιδια ηλικια παλαμακια ή κουπεπε. Ο μεγαλος μου χαιρετησε πολυ μετα το ετος και κουπεπε δεν εκανε ποτε. Ο μικρος μου εκανε κουπεπε απο 7 μηνων και παλαμακια λιγο αργοτερα. Και οι δυο ξεκινησαν τα παλαμακια κρατωντας τα χερια μας και οχι μονοι τους. Δεν μιλαμε καν για αναπτυξιακα οροσημα οπως ειναι το περπατημα ή η ομιλια (που υπαρχουν χρονικα περιθωρια μεν αλλα το ευρος των ηλικιων ειναι μεγαλο) αλλα για παιχνιδια και κινησεις που δεν κανουν ολα τα παιδια γιατι πολυ απλα μπορει να μην τους αρεσουν! Ειναι αδικο για το παιδι (αλλα και για τους γονεις που αγχωνονται) να περιμενουμε να τσεκαρει τα κουτακια καθε ckecklist's που κυκλοφορει αναλογα με την ηλικια του. 

Ειναι δυνατον να εχουμε την προσδοκια απο ενα μωρο 8,5 μηνων να γυρναει την σελιδα του περιοδικου αντι να την σκιζει; Θα την σκιζει για πολυ καιρο ακομη, ειδικα αν ειναι λεπτες οι σελιδες και δεν δειχνει και κατι ενδιαφερον :wink:. Αν ειναι καποιο καρτονε βιβλιο για την ηλικια του (12+), με ενδιαφερουσες ξεκαθαρες εικονες και χοντρες σελιδες τοτε ισως να κανει προσπαθεια να την γυρισει αλλα μην περιμενετε να γινει πριν το ετος. Τα παιδια πρωτα μαθαινουν να καταστρεφουν και τι πιο διασκεδαστικο απο ενα χαρτι που σκιζεται :-D και η συνειδητοποίηση ότι μπορούν να ελέγξουν τις δυνατότητες της ύλης (και κατ'επεκταση το περιβάλλον); Ο μεγαλος μου μπορουσε να απασχολειται για αρκετη ωρα σκιζοντας χαρτια. Ειναι μια απο τις πιο εποικοδομητικες δραστηριοτητες για τις μικρες ηλικιες αλλα και για τα νηπια (προσθετοντας κι αλλες δυνατοτητες σκισιματος) με μεγαλο αισθητηριακο ερεθισμα και αυξημενη δυνατοτητα αναπτυξης λεπτης κινητικοτητας και δεξιοτητων οπτικοκινητικού συντονισμου. 

Μην αγχωνεστε (ειδικα εφ'οσον δεν αγχωνεται ο παιδιατρος) και απολαυστε το μωρακι σας. Οσο θα ανησυχειτε υπερβολικα για τις ικανοτητες του, θα δινετε βαρυτητα στην αναπτυξη τους και θα χανετε αλλες στιγμες μαζι του, πιο ουσιαστικες. Χαλαρωστε και αφηστε το παιδι να ξεδιπλωσει μονο του τις δυνατοτητες του χωρις να το παρατηρειτε αξιολογικα :)

 
Link to comment
Share on other sites

Ο γιος μου είναι 2,5, έκανε παλαμάκια κάπου 13-14 μηνών για λίγο καιρό κ σταμάτησε, τώρα πρόσφατα άρχισε ξανά να κάνει αλλά δεν ενθουσιάζει η κίνηση. και ακόμα δεν χαιρετάει. Έστελνε φιλάκια με το στόμα χωρίς να του το δείξουμε αλλά μετά το βαρέθηκε αλλά ακόμα δεν θέλει να στείλει φιλάκια με το χεράκι. κόλλα το επίσης άρχισε πρισφατα να κάνει με δίκη του πρωτοβουλία, τώρα που είναι σε φάση μεγάλης κοινωνικότητας. κατά τ αλλά όμως μιμείται τελείως άκυρες κινήσεις που έχει δει χωρίς να το επιδιώξουμε. είμαι κ εγω πολύ αγχωμένη με αυτά και πιστεύω ότι για την καθυστέρηση σε τέτοιες πιο κοινωνικές δεξιότητες φέρουμε ευθύνη, όμως τελικά από δω κ από κει καταλαβαίνω ότι δεν τα κάνουν όλα κ τα αλλά παιδάκια, εννοώ κ παιδάκια που δεν θα σκεφτόταν κανεις ότι δεν έχουν τυπική ανάπτυξη. 

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα,

 

Έχω ένα μωράκι 6 μηνων. Εδώ και ένα μήνα έχει ξεκινήσει και κάνει μια περίεργη κίνηση με το χεράκι της...σαν κουπεπε...το οποίο έχει εξελιχθεί σε σπάσιμο του καρπού. Άλλες φορεσ το κοιτάει και πάιζει με το άλλο χεράκι της και άλλες απλά το κουνάει. Η βλεμματική της επαφή θεωρώ ότι είναι πολύ καλη. Γενικώς τις περισσότερες φορές γυρνάει όταν την φωνάζουμε κυρίως αν την φωνάξω από μακριά. Με προβληματίζει λίγο ότι δεν με κοίταει ιδιαίτερα όταν την ταιζω η όταν την παίρνω αγκαλιά. Ειναι πολύ χαμογελαστη και έχει ξεκινήσει το μπαμπαλισμα. Κάθεται αρκετα καλά και κάνει προσπαθειες για να μπουσουλησει. Έχω επισκευτεί γιατρό και μου είπε ότι το μωρό είναι μια χαρά ωστοσο εξακολουθώ να προβληματιζομαι. Είχε κάποιος κάποια ανάλογη εμπειρία; Και κυρίως αναφέρομαι στο κινησιολογική. Σας ευχαριστώ πολύ..

Link to comment
Share on other sites

On 3/3/2021 at 12:18 ΜΜ, Κατερινα2020 είπε:

Καλησπέρα,

 

Έχω ένα μωράκι 6 μηνων. Εδώ και ένα μήνα έχει ξεκινήσει και κάνει μια περίεργη κίνηση με το χεράκι της...σαν κουπεπε...το οποίο έχει εξελιχθεί σε σπάσιμο του καρπού. Άλλες φορεσ το κοιτάει και πάιζει με το άλλο χεράκι της και άλλες απλά το κουνάει. Η βλεμματική της επαφή θεωρώ ότι είναι πολύ καλη. Γενικώς τις περισσότερες φορές γυρνάει όταν την φωνάζουμε κυρίως αν την φωνάξω από μακριά. Με προβληματίζει λίγο ότι δεν με κοίταει ιδιαίτερα όταν την ταιζω η όταν την παίρνω αγκαλιά. Ειναι πολύ χαμογελαστη και έχει ξεκινήσει το μπαμπαλισμα. Κάθεται αρκετα καλά και κάνει προσπαθειες για να μπουσουλησει. Έχω επισκευτεί γιατρό και μου είπε ότι το μωρό είναι μια χαρά ωστοσο εξακολουθώ να προβληματιζομαι. Είχε κάποιος κάποια ανάλογη εμπειρία; Και κυρίως αναφέρομαι στο κινησιολογική. Σας ευχαριστώ πολύ..

Δεν πιστεύω κάτι από αυτά που λες να είναι μη φυσιολογικό. Για την κίνηση στο χεράκι προφανώς το έκανε μια φορά κ είναι κάτι καινούργιο για αυτή κ της αρέσει.. οπότε το κάνει συνέχεια κ βλέπει την κίνηση..

Link to comment
Share on other sites

On 3/3/2021 at 12:18 ΜΜ, Κατερινα2020 είπε:

Καλησπέρα,

 

Έχω ένα μωράκι 6 μηνων. Εδώ και ένα μήνα έχει ξεκινήσει και κάνει μια περίεργη κίνηση με το χεράκι της...σαν κουπεπε...το οποίο έχει εξελιχθεί σε σπάσιμο του καρπού. Άλλες φορεσ το κοιτάει και πάιζει με το άλλο χεράκι της και άλλες απλά το κουνάει. Η βλεμματική της επαφή θεωρώ ότι είναι πολύ καλη. Γενικώς τις περισσότερες φορές γυρνάει όταν την φωνάζουμε κυρίως αν την φωνάξω από μακριά. Με προβληματίζει λίγο ότι δεν με κοίταει ιδιαίτερα όταν την ταιζω η όταν την παίρνω αγκαλιά. Ειναι πολύ χαμογελαστη και έχει ξεκινήσει το μπαμπαλισμα. Κάθεται αρκετα καλά και κάνει προσπαθειες για να μπουσουλησει. Έχω επισκευτεί γιατρό και μου είπε ότι το μωρό είναι μια χαρά ωστοσο εξακολουθώ να προβληματιζομαι. Είχε κάποιος κάποια ανάλογη εμπειρία; Και κυρίως αναφέρομαι στο κινησιολογική. Σας ευχαριστώ πολύ..

Ο γιος μου ο πρώτος ποτέ δεν με κοίταζε όταν τον θήλαζα αν εννοείς αυτό ότι δεν σε κοιτάει όταν την ταΐζεις. Πάντα η είχε κλειστά ματάκια η κοίταγε αλλου. Είχα προβληματιστεί κ εγώ τότε αλλά απλά έβρισκε ενδιαφέρον να κοιτάει γύρο γύρο. Ο δεύτερος γιος μου τώρα δεν ξεκολλάει το βλέμμα του από τα μάτια μου. Απλά διαφορετικά παιδιά. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 3/3/2021 at 12:18 PM, Κατερινα2020 said:

Καλησπέρα,

 

Έχω ένα μωράκι 6 μηνων. Εδώ και ένα μήνα έχει ξεκινήσει και κάνει μια περίεργη κίνηση με το χεράκι της...σαν κουπεπε...το οποίο έχει εξελιχθεί σε σπάσιμο του καρπού. Άλλες φορεσ το κοιτάει και πάιζει με το άλλο χεράκι της και άλλες απλά το κουνάει. Η βλεμματική της επαφή θεωρώ ότι είναι πολύ καλη. Γενικώς τις περισσότερες φορές γυρνάει όταν την φωνάζουμε κυρίως αν την φωνάξω από μακριά. Με προβληματίζει λίγο ότι δεν με κοίταει ιδιαίτερα όταν την ταιζω η όταν την παίρνω αγκαλιά. Ειναι πολύ χαμογελαστη και έχει ξεκινήσει το μπαμπαλισμα. Κάθεται αρκετα καλά και κάνει προσπαθειες για να μπουσουλησει. Έχω επισκευτεί γιατρό και μου είπε ότι το μωρό είναι μια χαρά ωστοσο εξακολουθώ να προβληματιζομαι. Είχε κάποιος κάποια ανάλογη εμπειρία; Και κυρίως αναφέρομαι στο κινησιολογική. Σας ευχαριστώ πολύ..

Το παιδακι σου βασικά είναι μπροστά για την ηλικία του. Ακούει το όνομα του από πολύ νωρίς, καθεται και προσπαθεί να μπουσουλησει επίσης πολύ νωρίς. Τα μωρά κάνουν διαφορα με τα χέρια τους μην σε προβληματιζει

Link to comment
Share on other sites

On 3/3/2021 at 12:18 ΜΜ, Κατερινα2020 είπε:

Καλησπέρα,

 

Έχω ένα μωράκι 6 μηνων. Εδώ και ένα μήνα έχει ξεκινήσει και κάνει μια περίεργη κίνηση με το χεράκι της...σαν κουπεπε...το οποίο έχει εξελιχθεί σε σπάσιμο του καρπού. Άλλες φορεσ το κοιτάει και πάιζει με το άλλο χεράκι της και άλλες απλά το κουνάει. Η βλεμματική της επαφή θεωρώ ότι είναι πολύ καλη. Γενικώς τις περισσότερες φορές γυρνάει όταν την φωνάζουμε κυρίως αν την φωνάξω από μακριά. Με προβληματίζει λίγο ότι δεν με κοίταει ιδιαίτερα όταν την ταιζω η όταν την παίρνω αγκαλιά. Ειναι πολύ χαμογελαστη και έχει ξεκινήσει το μπαμπαλισμα. Κάθεται αρκετα καλά και κάνει προσπαθειες για να μπουσουλησει. Έχω επισκευτεί γιατρό και μου είπε ότι το μωρό είναι μια χαρά ωστοσο εξακολουθώ να προβληματιζομαι. Είχε κάποιος κάποια ανάλογη εμπειρία; Και κυρίως αναφέρομαι στο κινησιολογική. Σας ευχαριστώ πολύ..

Τοσο μωρακια ειναι φυσιολογικο να κανουν πολλες κινησεις με τα χερια οι οποιες σιγα σιγα υποχωρουν μετα το χρονο . Πριν το χρονο ολα ειναι φυσιολογικα . Μην διαβαζεις ιντερνετ τα περισσοτερα ειναι τελειως ασχετα κ υπερβολικα. Ενα μωρο με προβλημα φαινετε απο πολυ πιο ανησυχιτικα πραγματα .! 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα και πάλι. Εχω διαβασει τις απαντήσεις σας και σασ ευχαριστώ όλους... Η κίνηση με το χεράκι της έχει περιοριστεί αρκετά αλλά από 7 μηνών ξεκίνησε το λεγόμενο arm flapping. Πλέον είναι 9 και συνεχίζει. Συνήθως το κάνει όταν θέλει να την πάρουμε αγκαλια ή όταν χαίρεται και θέλει να πιάσει κάτι. Ο παιδίατρος είναι καθησυχαστικος καθώς το μωρό από 8 μηνών σηκώνεται μόνη της και περπατάει με υποστήριξη, είναι πολύ γελαστή, αντιδράει στο όνομα της και σε όλους του θορύβους, μασ κοιτάει στα μάτια και εμασ και τουσ ξένους, έχει αναπτύξει αίσθημα φόβου προς τους άγνωστους, μασ ακολουθεί όπου πάμε καθώς μπουσουλαει από 7 μηνών και δεν θέλει να μένει μόνη τησ στο δωμάτιο, μασ πλησιάζει για να παίξουμε, δεν έχει κανένα θέμα με φαγητό τρώει τα πάντα αλεσμένα αλλά και φρούτα πατημένα, χτυπάει παλαμάκια, κάνει κουπεπε, καταλαβαίνει που είναι ο μπαμπάς και δίνει φιλακια στα αρκουδάκια της...Γενικως δεν υπάρχει τίποτα άλλο περίεργο εκτός από την κίνηση των χεριών που συνεχώς αυξάνεται και με προβληματίζει κυρίως στο να μην παλινδρομήσει σε κάτι. Είχε κάποιος γονιός παρόμοια εμπειρία με τέτοιου είδους κινήσεις; Και αν ναι πωσ εξελίχθηκαν; Χίλια συγνώμη για το σεντόνι. Καταλαβαίνω ότι η ανησυχία μου είναι υπερβολική πιθανον και σίγουρα πρέπει να ηρεμήσω αλλά δεν βοηθάει και η κλεισουρα. Σας ευχαριστω εκ των προτέρων για τισ απαντήσεις σας. 

 

Link to comment
Share on other sites

On 23/5/2021 at 3:24 ΜΜ, Κατερινα2020 είπε:

Καλησπέρα και πάλι. Εχω διαβασει τις απαντήσεις σας και σασ ευχαριστώ όλους... Η κίνηση με το χεράκι της έχει περιοριστεί αρκετά αλλά από 7 μηνών ξεκίνησε το λεγόμενο arm flapping. Πλέον είναι 9 και συνεχίζει. Συνήθως το κάνει όταν θέλει να την πάρουμε αγκαλια ή όταν χαίρεται και θέλει να πιάσει κάτι. Ο παιδίατρος είναι καθησυχαστικος καθώς το μωρό από 8 μηνών σηκώνεται μόνη της και περπατάει με υποστήριξη, είναι πολύ γελαστή, αντιδράει στο όνομα της και σε όλους του θορύβους, μασ κοιτάει στα μάτια και εμασ και τουσ ξένους, έχει αναπτύξει αίσθημα φόβου προς τους άγνωστους, μασ ακολουθεί όπου πάμε καθώς μπουσουλαει από 7 μηνών και δεν θέλει να μένει μόνη τησ στο δωμάτιο, μασ πλησιάζει για να παίξουμε, δεν έχει κανένα θέμα με φαγητό τρώει τα πάντα αλεσμένα αλλά και φρούτα πατημένα, χτυπάει παλαμάκια, κάνει κουπεπε, καταλαβαίνει που είναι ο μπαμπάς και δίνει φιλακια στα αρκουδάκια της...Γενικως δεν υπάρχει τίποτα άλλο περίεργο εκτός από την κίνηση των χεριών που συνεχώς αυξάνεται και με προβληματίζει κυρίως στο να μην παλινδρομήσει σε κάτι. Είχε κάποιος γονιός παρόμοια εμπειρία με τέτοιου είδους κινήσεις; Και αν ναι πωσ εξελίχθηκαν; Χίλια συγνώμη για το σεντόνι. Καταλαβαίνω ότι η ανησυχία μου είναι υπερβολική πιθανον και σίγουρα πρέπει να ηρεμήσω αλλά δεν βοηθάει και η κλεισουρα. Σας ευχαριστω εκ των προτέρων για τισ απαντήσεις σας. 

 

 

Το μωρό σου είναι πολύ μικρό για να σημαίνει κάτι από αυτά που φοβάσαι. Κάτι που είναι ανησυχητικό στα 2-3 χρόνια, είναι συνήθως φυσιολογικότατο σε μωρά τόσο μικρά .

Link to comment
Share on other sites

On 5/23/2021 at 3:24 PM, Κατερινα2020 said:

Καλησπέρα και πάλι. Εχω διαβασει τις απαντήσεις σας και σασ ευχαριστώ όλους... Η κίνηση με το χεράκι της έχει περιοριστεί αρκετά αλλά από 7 μηνών ξεκίνησε το λεγόμενο arm flapping. Πλέον είναι 9 και συνεχίζει. Συνήθως το κάνει όταν θέλει να την πάρουμε αγκαλια ή όταν χαίρεται και θέλει να πιάσει κάτι. Ο παιδίατρος είναι καθησυχαστικος καθώς το μωρό από 8 μηνών σηκώνεται μόνη της και περπατάει με υποστήριξη, είναι πολύ γελαστή, αντιδράει στο όνομα της και σε όλους του θορύβους, μασ κοιτάει στα μάτια και εμασ και τουσ ξένους, έχει αναπτύξει αίσθημα φόβου προς τους άγνωστους, μασ ακολουθεί όπου πάμε καθώς μπουσουλαει από 7 μηνών και δεν θέλει να μένει μόνη τησ στο δωμάτιο, μασ πλησιάζει για να παίξουμε, δεν έχει κανένα θέμα με φαγητό τρώει τα πάντα αλεσμένα αλλά και φρούτα πατημένα, χτυπάει παλαμάκια, κάνει κουπεπε, καταλαβαίνει που είναι ο μπαμπάς και δίνει φιλακια στα αρκουδάκια της...Γενικως δεν υπάρχει τίποτα άλλο περίεργο εκτός από την κίνηση των χεριών που συνεχώς αυξάνεται και με προβληματίζει κυρίως στο να μην παλινδρομήσει σε κάτι. Είχε κάποιος γονιός παρόμοια εμπειρία με τέτοιου είδους κινήσεις; Και αν ναι πωσ εξελίχθηκαν; Χίλια συγνώμη για το σεντόνι. Καταλαβαίνω ότι η ανησυχία μου είναι υπερβολική πιθανον και σίγουρα πρέπει να ηρεμήσω αλλά δεν βοηθάει και η κλεισουρα. Σας ευχαριστω εκ των προτέρων για τισ απαντήσεις σας. 

 

Πρέπει να ηρεμήσεις. Και το δικό μου έκανε flapping και σε αυτή την ηλικία και μεγαλύτερο. Ένα χαρακτηριστικο από μόνο του δεν σημαίνει τίποτα χρειάζεται μεγάλο πακέτο για να ανησύχησει κανείς. Άκου την παιδίατρο και ηρέμησε, είναι κακό και για σένα και για την οικογένεια σου να κάθεσαι και ανησυχείς με το παραμικρό. 

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, maripoz said:

Πρέπει να ηρεμήσεις. Και το δικό μου έκανε flapping και σε αυτή την ηλικία και μεγαλύτερο. Ένα χαρακτηριστικο από μόνο του δεν σημαίνει τίποτα χρειάζεται μεγάλο πακέτο για να ανησύχησει κανείς. Άκου την παιδίατρο και ηρέμησε, είναι κακό και για σένα και για την οικογένεια σου να κάθεσαι και ανησυχείς με το παραμικρό. 

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση σου. Έχεις απόλυτο δίκιο και προσπαθώ να το αποβαλω από την σκέψη μου αλλά οπότε κουνάει τα χεράκια μου ξανάρχεται. Γι'αυτό αναζήτησα ανάλογες εμπειρίες. 

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, ΑΡΓΚ said:

 

Το μωρό σου είναι πολύ μικρό για να σημαίνει κάτι από αυτά που φοβάσαι. Κάτι που είναι ανησυχητικό στα 2-3 χρόνια, είναι συνήθως φυσιολογικότατο σε μωρά τόσο μικρά .

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Μακάρι να μην είναι τίποτα. Πιθανόν εχεισ δίκιο ότι όταν είναι μικρά κάνουν διάφορες κινήσεις που κάποια στιγμή τισ ξεπερνούν. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας. Έχω ένα μπεμπάκο 9 μηνών και 10 ημερών. Απο όταν τον έφερα απο το μαιευτήριο ήταν πολύ ήρεμο παιδί. Κοιμόταν πολύ, δεν έκλαιγε εύκολα και μέχρι και σήμερα τα βράδια κοιμάται συνεχώμενα 10 με 11 ώρες. Αυτό που με προβλημάτισε στην αρχή είναι πως απο 7 μηνών άρχισε να ανοιγοκλείνει τις παλάμες του και όσο περναγε ο καιρός το έκανε πιο έντονα και τώρα όταν ξεκινάει και ανοιγοκλείνει τις παλάμες τεντώνει και τα ποδαράκια και γυρνάει σα ρολογάκι τα πόδια απο τον αστράγαλο και κάτω. Το κάνει οταν κάθεται στο καρεκλάκι/καρότσι ή είναι ξαπλωμένος πολύ εντονα. Το κάνει σχεδόν όλη την ημέρα. Αν του μιλήσω το σταματάει  δε δίχνει στον κόσμο του ή όταν ειμαστε εξω με κοσμο το κάνει πάρα πολύ σπανια. 

Κάτι αλλο που με αγχώνει επιπλέον είναι οτι δε μπαμπαλίζει. 40 ημερών άρχισε να λέει αγκου οταν του το λέγαμε και γενικα εκανε φωνούλες. Τώρα εδω και ενα μηνα άρχισε να λέει ΜΠΑ-ΜΠΑ, ΜΠ-ΜΠ, εχει πει ΜΑ-ΜΑ, ΓΙΑ-ΓΙΑ και προχτες ΤΑ-ΤΑ ομως οχι πανω απο 2 συλλαβες κάθε φορα και αυτο μπορεί να το πει ΜΟΝΟ μια φορα μεσα στη μερα. Επίσης κάνει μπρρρρ όπως και γκκκκκκκκχ σα να κανει γαργάρες. Γενικα φωνηεντα λεει και κανει φωνούλες μεσα στη μέρα,οχι σε μεγαλο βαθμό ομως, καποιες φορες ακουγοντε σαν λεξουλες χωρια νοημα. 

Γελάει οταν παιζουμε αλλά σπάνια αν απλα τον κοιταξω και χαμογελάσω θα χαμογελάσει.

Βλεμματικη επαφη έχει, μας κοιτάει, μας ψάχνει στο δωμάτιο, γυρνάει στο όνομά του και καταλαβαίνει το όχι. Ακόμα, πέρασε πολυ εύκολα απο γάλα σε στερεές, τρώει τα πάντα και παίζει αρκετά με τα παιχνίδια του.

Δεν κάνει παλαμάκια και δε χαιρετάει αν και εχει τυχει την ωρα που κανω παλαμάκια να χτυπήσει μια φορά τα χεράκια του. Η αληθεια ειναι ομως οτι δε το εχω παλέψει αρκετα.

Υπάρχει κάποιος γονιός που το παιδάκι του έκανε αυτες τις κινήσεις ή δε μπαμπάλιζε 9 μηνών; 

Εχω αγχωθεί πάρα πολύ με τις αναζητήσεις στο ιντερνετ. Ο γιατρός μου είχε πει στον 8ο οτι τα χέρια απο μόνα τους δεν είναι κάτι όμως στον 9ο που ξαναπήγα με άγχωσε με το μπαμπάλισμα και είπε οτι θα το δούμε εως τον 11ο και αν δεν θα το ψάξουμε. Σε ερώτηση μου αν πρέπει να ανησυχώ μου απάντησε 'τι να σου πω, βλέπουμε και άλλα παιδάκια που γελάνε πιο πολύ και τα κάνουν όλα και τελικά εχουν πρόβλημα'.

Σήμερα που τον κάλεσα για κάτι ασχετο με ρώτησε μόνος του για το μωρο και μου είπε να τον τραβάω συνέχεια βιντεο, αν γελαει, ποτε γελαει, κινησεις χεριων, φωνες κτλ για να τα δει, οπότε με άγχωσε ακομα πιο πολυ. Συγγνώμη για το μεγάλο ποστ. Περιμένω να ακούσω δικές σας εμπειρίες!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,θυμαμαι πως ο γιος μου 7 μηνών μπαμπαλιζε,φυσικά κάθε παιδί έχει τον δικό του ρυθμό,10 μηνών έμαθε να κάνει γεια, μετά από δύο μήνες σταμάτησε να χαιρετάει και ξανά άρχισε  δεκαπέντε μηνών,επισεις παλαμάκια έκανε 12 μηνών,9 μηνών νομίζω πως είναι μικρούλι για αυτά.Για τις κινήσεις που αναφέρεις σε χέρια και πόδια δεν έχω να πω κάτι διότι δεν έχω κάποια παρόμοια εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Mariamia είπε:

Καλησπέρα σας. Έχω ένα μπεμπάκο 9 μηνών και 10 ημερών. Απο όταν τον έφερα απο το μαιευτήριο ήταν πολύ ήρεμο παιδί. Κοιμόταν πολύ, δεν έκλαιγε εύκολα και μέχρι και σήμερα τα βράδια κοιμάται συνεχώμενα 10 με 11 ώρες. Αυτό που με προβλημάτισε στην αρχή είναι πως απο 7 μηνών άρχισε να ανοιγοκλείνει τις παλάμες του και όσο περναγε ο καιρός το έκανε πιο έντονα και τώρα όταν ξεκινάει και ανοιγοκλείνει τις παλάμες τεντώνει και τα ποδαράκια και γυρνάει σα ρολογάκι τα πόδια απο τον αστράγαλο και κάτω. Το κάνει οταν κάθεται στο καρεκλάκι/καρότσι ή είναι ξαπλωμένος πολύ εντονα. Το κάνει σχεδόν όλη την ημέρα. Αν του μιλήσω το σταματάει  δε δίχνει στον κόσμο του ή όταν ειμαστε εξω με κοσμο το κάνει πάρα πολύ σπανια. 

Κάτι αλλο που με αγχώνει επιπλέον είναι οτι δε μπαμπαλίζει. 40 ημερών άρχισε να λέει αγκου οταν του το λέγαμε και γενικα εκανε φωνούλες. Τώρα εδω και ενα μηνα άρχισε να λέει ΜΠΑ-ΜΠΑ, ΜΠ-ΜΠ, εχει πει ΜΑ-ΜΑ, ΓΙΑ-ΓΙΑ και προχτες ΤΑ-ΤΑ ομως οχι πανω απο 2 συλλαβες κάθε φορα και αυτο μπορεί να το πει ΜΟΝΟ μια φορα μεσα στη μερα. Επίσης κάνει μπρρρρ όπως και γκκκκκκκκχ σα να κανει γαργάρες. Γενικα φωνηεντα λεει και κανει φωνούλες μεσα στη μέρα,οχι σε μεγαλο βαθμό ομως, καποιες φορες ακουγοντε σαν λεξουλες χωρια νοημα. 

Γελάει οταν παιζουμε αλλά σπάνια αν απλα τον κοιταξω και χαμογελάσω θα χαμογελάσει.

Βλεμματικη επαφη έχει, μας κοιτάει, μας ψάχνει στο δωμάτιο, γυρνάει στο όνομά του και καταλαβαίνει το όχι. Ακόμα, πέρασε πολυ εύκολα απο γάλα σε στερεές, τρώει τα πάντα και παίζει αρκετά με τα παιχνίδια του.

Δεν κάνει παλαμάκια και δε χαιρετάει αν και εχει τυχει την ωρα που κανω παλαμάκια να χτυπήσει μια φορά τα χεράκια του. Η αληθεια ειναι ομως οτι δε το εχω παλέψει αρκετα.

Υπάρχει κάποιος γονιός που το παιδάκι του έκανε αυτες τις κινήσεις ή δε μπαμπάλιζε 9 μηνών; 

Εχω αγχωθεί πάρα πολύ με τις αναζητήσεις στο ιντερνετ. Ο γιατρός μου είχε πει στον 8ο οτι τα χέρια απο μόνα τους δεν είναι κάτι όμως στον 9ο που ξαναπήγα με άγχωσε με το μπαμπάλισμα και είπε οτι θα το δούμε εως τον 11ο και αν δεν θα το ψάξουμε. Σε ερώτηση μου αν πρέπει να ανησυχώ μου απάντησε 'τι να σου πω, βλέπουμε και άλλα παιδάκια που γελάνε πιο πολύ και τα κάνουν όλα και τελικά εχουν πρόβλημα'.

Σήμερα που τον κάλεσα για κάτι ασχετο με ρώτησε μόνος του για το μωρο και μου είπε να τον τραβάω συνέχεια βιντεο, αν γελαει, ποτε γελαει, κινησεις χεριων, φωνες κτλ για να τα δει, οπότε με άγχωσε ακομα πιο πολυ. Συγγνώμη για το μεγάλο ποστ. Περιμένω να ακούσω δικές σας εμπειρίες!

Από αυτά που μου λες δεν μου φαίνεται κάτι το τόσο περίεργο για να αγχωθεις. Το πρώτο μόνο δεν κατάλαβα πως το εννοείς ότι κάνει με τα πόδια. Όσο για το μπαμπαλισμα νομίζω κ το μπα μπα μόνο να λέει χωρίς να το λέει πολλές συνεχόμενες φορές πάλι μπαμπαλισμα είναι. Δεν είναι όλα τα μωράκια πολύ "ομιλητικα"! Νομίζω ότι πριν να αγχωθεις πρέπει να δώσεις χρόνο στο μωράκι σου. Κάθεται χωρίς στήριξη στον ποπό του? Άρχισε να προσπαθεί να μπουσουλησει η όχι ακόμα? Κάποια μωράκια μπορεί να είναι πιο μπροστά στην ομιλία ενώ κάποια άλλα πιο κινητικά. Μήπως εσένα είναι αρκετά πιο μπροστά στην κίνηση?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...