Recommended Posts

Θελω να ρωτήσω οσες εχετε μεγαλύτερα παιδακια. Το μικρο (2)ειναι παρα πολυ ζωηρό εξερευνά τα πάντα, δεν αφηνει παιχνιδι για παιχνιδι της μεγάλης. Μόλις τα στηνουμε παει δίνει μια και της τα σωριαζει ολα κατω και τα νευρα της τσαταλια με το δικιο της. Δεν τολμαω να παιξω επισης κι εγω,τα ιδια. Εχω δοκιμασει να τις συγχρονισω,μάταια. Δεν είναι ακομα σε φαση συγκέντρωσης. Αναγκαστηκα σημερα να την στειλω (τη μεγαλη)στο δωματιο της να παιξει μονη της αν θελει να ειναι ήσυχη. Και μου είπε μα δε θελω να ειμαι μονη μου...:( Τελικα καθεται εκει και παιζει αλλα δεν ξερω για ποση ωρα. Τι ορια να βαλω στο μικρο δεν ξερω.  Έκανα να τη βαλω στο καρεκλάκι σαν συνεπεια αλλα δεν... η να της παρω τα παιχνιδια... αλλα δεν...κανω πως θυμώνω.. αλλα δεν..

Δεν ξερω το μικρο ειναι κανα μηνα τωρα που έχει αφινιασει!!!

Τι να κανω ρε παιδια? :S

Διαφημίσεις

Δεν νομίζω ότι το καρεκλάκι ή το να θυμώσεις θα έχουν κάποιο αποτέλεσμα σ' αυτή τη φάση, επειδή φαντάζομαι πως δεν το κάνει επίτηδες. Εγώ θα έστελνα τη μεγάλη να παίξει με την ησυχία της στο δωμάτιο και θα κρατούσα τη μικρή μαζί μου. Αν εκφράσει την επιθυμία να παίξει με την αδελφή της, της λες ότι μπορεί να πάει μόνο εφόσον δεν θα της γκρεμίσει τα παιχνίδια. Αν το ξανακάνει (που θα το ξανακάνει), την παίρνεις πάλι μέσα.

Δεν μπορώ να σκεφτώ άλλη λύση που να σέβεται και τα όρια της μεγάλης. Θα ήταν ενδιαφέρον να μας πουν τι κάνουν οι μαμάδες με περισσότερα παιδιά. 

Edit: Τώρα διάβασα ότι η μεγάλη δεν θέλει να είναι μόνη της (νόμιζα η μικρή). 

• Μου αρέσει 1

Λοιπόν να πω κ εγώ πως αυτά που κάνει η μικρή είναι της ηλικίας κ σε λίγους μήνες ίσως υπάρξει κ κορύφωση... Πρέπει να εξηγούμε το κάθε τι δλδ δεν της αρέσει να της χαλάνε το παιχνίδι κ να απομακρύνεις αν συνεχίζει, κ να διαχειρίζεσαι τη ματαίωση της κ να δείξεις κατανόηση στο συναίσθημα της, είναι πάρα μα πάρα πολύ κουραστικό όλο αυτό κ εμένα ο μικρός μου γιος 27 μηνών έτσι είναι κ χειρότερα αν δεν τον αφήσει ο μεγάλος να κάνει αυτό που θέλει τον χτυπάει κ όταν λέω τον χτυπάει τον χτυπάει δυνατά κ καρούμπαλο έχει κάνει από χτυπο  κ τον δαγκώνει.. Τώρα κανένα μήνα έχει ξεκινήσει κ ηρεμεί κάπως αλλά θέλει χρόνο για να κατανοήσει κ εκείνος τα όρια του μεγάλου κ να φύγει από την ηλικία της κτητικοτητας.. Εγώ στον μεγάλο όταν δε θέλει να πάει κάπου μόνος η όταν μου λέει να πάρω τον μικρό για να μείνει μόνος του λέω πως το σαλόνι είναι κοινός χώρος για όλους μας κ μέσα σε αυτόν πρέπει να μπορούμε να συνηπαρχουμε με τους άλλους, 

Όταν τσακώνονται για παιχνίδι κ δεν ηρεμούν το παίρνω κ τους λεω ότι θα τους το δώσω ξανά όταν ηρεμισουν 

• Μου αρέσει 3

Just now, xaroumenh mama είπε:

Λοιπόν να πω κ εγώ πως αυτά που κάνει η μικρή είναι της ηλικίας κ σε λίγους μήνες ίσως υπάρξει κ κορύφωση... Πρέπει να εξηγούμε το κάθε τι δλδ δεν της αρέσει να της χαλάνε το παιχνίδι κ να απομακρύνεις αν συνεχίζει, κ να διαχειρίζεσαι τη ματαίωση της κ να δείξεις κατανόηση στο συναίσθημα της, είναι πάρα μα πάρα πολύ κουραστικό όλο αυτό κ εμένα ο μικρός μου γιος 27 μηνών έτσι είναι κ χειρότερα αν δεν τον αφήσει ο μεγάλος να κάνει αυτό που θέλει τον χτυπάει κ όταν λέω τον χτυπάει τον χτυπάει δυνατά κ καρούμπαλο έχει κάνει από χτυπο  κ τον δαγκώνει.. Τώρα κανένα μήνα έχει ξεκινήσει κ ηρεμεί κάπως αλλά θέλει χρόνο για να κατανοήσει κ εκείνος τα όρια του μεγάλου κ να φύγει από την ηλικία της κτητικοτητας.. Εγώ στον μεγάλο όταν δε θέλει να πάει κάπου μόνος η όταν μου λέει να πάρω τον μικρό για να μείνει μόνος του λέω πως το σαλόνι είναι κοινός χώρος για όλους μας κ μέσα σε αυτόν πρέπει να μπορούμε να συνηπαρχουμε με τους άλλους, 

Όταν τσακώνονται για παιχνίδι κ δεν ηρεμούν το παίρνω κ τους λεω ότι θα τους το δώσω ξανά όταν ηρεμισουν 

Τα κανω ηδη αυτα, πραγματικά ειναι παρα πολυ κουραστικο... φευγουμε ταξιδι και δεν εχω κουραγιο να ετοιμάσω τιποτα, παω στη δουλειά σωριασμενη. Η μικρη καποια φαση περναει ναι, καθως εκτος απο ολα αυτα, κανει επιδρομες το βράδυ στο κρεβατι μου, κι επισης ότι δεν θελει το εκσφενδονιζει.. Έχει σπασει παιχνιδια, τα κινητα μας κι αρκετα καλα πιατα πλαστικα μεν αλλα που σπανε.. φαι πετάγεται ως το σαλονι. Μιλάμε για μακαρονι η πατατα κοκκινιστη που χει λαδι ξερω γω. 

Τέλεια! :D

Θα συμφωνησω με την @xaroumenh mama. Υπομονη, εξηγηση και περιμενεις να μεγαλωσει λιγο για να τα βρισκουν πιο ευκολα (ή τουλαχιστον να προσπαθουνε να τα βρουνε). Εμενα ο μικρος ειναι 1,5χρ και φυσικα πολυ συχνα θα "χαλασει" το παιχνιδι του μεγαλου (4,5 χρ). Του εξηγω οτι "Επειδη ειναι μικρος, αυτος ειναι ο τροπος του να παιζει. Κι εσυ οταν ησουν μικρος ολο χαλουσες τους πυργους με τουβλακια που εφτιαχνα αλλα τι να κανουμε; να σε εδιωχνα; οχι, απλα σου εξηγουσα το παιχνιδι που παιζω για να προσπαθησεις κι εσυ! Πρωτα μαθαινουμε να χαλαμε και αργοτερα μαθαινουμε να φτιαχνουμε. Οσο θα μεγαλωνει θα μπορει να καταλαβαινει αυτο που του λες και θα μιλατε για να βρισκετε μαζι μια λυση". Οταν θελει να παιξει κατι και δεν γινεται να απασχολησω τον μικρο (ή εστω να τον κραταω για να μην το γκρεμισει) τοτε του λεω οτι η μονη λυση εκεινη την στιγμη ειναι να παει στο δωματιο του οπου θα μπορει να παιξει με την ησυχια του. Διαφορετικα μπορει να περιμενει να τελειωσω αυτο που κανω ωστε να παιξουμε ολοι μαζι ή να βρει κατι αλλο να παιξουνε μαζι. Προσωπικα, δεν θα εβαζα time out στο καρεκλακι ουτε θα επαιρνα τα παιχνιδια. Εφ'οσον θα εχω εξηγησει πολλες φορες να μην ενοχλει και θα συνεχιζε, θα προσπαθουσα να τον αποσπασω με καποιο αλλο παιχνιδι ή παιζοντας κατι αλλο μαζι του ή απλα συμμετεχοντας στο παιχνιδι του μεγαλου (αναλογως το παιχνιδι) προσπαθωντας να ενισχυσω την συνεργασια.

Γενικως, εχω παρατηρησει (και το λεω συχνα και στον μεγαλο μου) οτι οταν του εξηγει και τον αφηνει να παιξει, δεν γινεται αντιδραστικος, ουτε καταστρεφει ιδιαιτερα το παιχνιδι. Οταν ομως απο την αρχη τον διωχνει ή δεν μοιραζεται το παιχνιδι, ο μικρος μονο απο αντιδραση παει και τον ενοχλει, τα γκρεμιζει κλπ. Οποτε δινω την δυνατοτητα στον μεγαλο να καταλαβει οτι η συμπεριφορα του ασκει επιρροη στην συμπεριφορα του μικρου και μπορει αθελα του να του μαθει πως να χτυπαει, να ενοχλει, να φωναζει αλλα αν προσπαθησει λιγο μπορει να του μαθει πως να συνεργαζεται, να σεβεται το παιχνιδι των αλλων και να ζηταει αν θελει κατι. Επισης, δινω πολλη βαρυτητα στα συναισθηματα οταν συζηταμε για την εμπλοκη του μικρου στο παιχνιδι. Σε αυτα που νιωθει ο μεγαλος, δειχνοντας πως καταλαβαινω πως ειναι να σου "χαλανε" το παιχνιδι αλλα κυριως σε αυτα που νιωθει ο μικρος οταν τον διωχνει, τον εμποδιζει απο το να παιξει, τον χτυπαει (επειδη πχ του χαλασε τα παρκαρισμενα αυτοκινητα), τα οποια μπορει να ειναι ανεπιθυμητος, μη αρεστος, πληγωμενος, αποδιωγμενος. Πολλες φορες συγκινουμαι οταν βλεπω τον μεγαλο να επεξηγει και να μοιραζεται απλα τα παιδια χρειαζονται καθοδηγηση και σωστο παραδειγμα απο εμας μεχρι που καποια στιγμη δεν θα μας χρειαζονται στην πλειοψηφια των διαφωνιων.

• Μου αρέσει 3

Just now, diane2020 είπε:

Τα κανω ηδη αυτα, πραγματικά ειναι παρα πολυ κουραστικο... φευγουμε ταξιδι και δεν εχω κουραγιο να ετοιμάσω τιποτα, παω στη δουλειά σωριασμενη. Η μικρη καποια φαση περναει ναι, καθως εκτος απο ολα αυτα, κανει επιδρομες το βράδυ στο κρεβατι μου, κι επισης ότι δεν θελει το εκσφενδονιζει.. Έχει σπασει παιχνιδια, τα κινητα μας κι αρκετα καλα πιατα πλαστικα μεν αλλα που σπανε.. φαι πετάγεται ως το σαλονι. Μιλάμε για μακαρονι η πατατα κοκκινιστη που χει λαδι ξερω γω. 

Τέλεια! :D

Όλα αυτά τα ωραία που κάνουν τα περισσότερα παιδιά σε αυτή την ηλικία... Εμένα ο μικρός όταν χορτάσει κ φαγητό να έχει το πιάτο πιάνει το πιάτο κ το πετάει στο πάτωμα έτσι γεμάτο όπως είναι η κάποιες φορές μου ζητάει να του βάλω κ άλλο για να το πετάξει στο πάτωμα 

Μερικες φορές προλαβαίνω το πιάτο κ του το παίρνω κ τον κατεβάζω όταν χορτάσει κ ξεκινάει να πετάει το φαγητό πάλι του το παίρνω κ τον κατεβάζω.. Αν κ τις ποιο πολλές φορές θέλει να τρώει όρθιος με τη κοιλιά του πανω στο τραπέζι για να πειράζει τον αδερφό του, να του τρώει το φαγητό ή να του πετάει το πιάτο στο πάτωμα προσπαθώ κ εκεί να κρατάω ισσοροποιες αλλά φαίνεται καθαρά πως ο μικρός το κάνει γιατί ο μεγάλος τον διώχνει συνέχεια κ θέλει με κάποιον τρόπο να του τραβήξει τη προσοχή 

Just now, Sentir...natureza είπε:

Θα συμφωνησω με την @xaroumenh mama. Υπομονη, εξηγηση και περιμενεις να μεγαλωσει λιγο για να τα βρισκουν πιο ευκολα (ή τουλαχιστον να προσπαθουνε να τα βρουνε). Εμενα ο μικρος ειναι 1,5χρ και φυσικα πολυ συχνα θα "χαλασει" το παιχνιδι του μεγαλου (4,5 χρ). Του εξηγω οτι "Επειδη ειναι μικρος, αυτος ειναι ο τροπος του να παιζει. Κι εσυ οταν ησουν μικρος ολο χαλουσες τους πυργους με τουβλακια που εφτιαχνα αλλα τι να κανουμε; να σε εδιωχνα; οχι, απλα σου εξηγουσα το παιχνιδι που παιζω για να προσπαθησεις κι εσυ! Πρωτα μαθαινουμε να χαλαμε και μαθαινουμε να φτιαχνουμε. Οσο θα μεγαλωνει θα μπορει να καταλαβαινει αυτο που του λες και θα μιλατε για να βρισκετε μαζι μια λυση". Οταν θελει να παιξει κατι και δεν γινεται να απασχολησω τον μικρο (ή εστω να τον κραταω για να μην το γκρεμισει) τοτε του λεω οτι η μονη λυση εκεινη την στιγμη ειναι να παει στο δωματιο του οπου θα μπορει να παιξει με την ησυχια του. Διαφορετικα μπορει να περιμενει να τελειωσω αυτο που κανω ωστε να παιξουμε ολοι μαζι ή να βρει κατι αλλο να παιξουνε μαζι. Προσωπικα, δεν θα εβαζα time out στο καρεκλακι ουτε θα επαιρνα τα παιχνιδια. Εφ'οσον θα εχω εξηγησει πολλες φορες να μην ενοχλει και θα συνεχιζε, θα προσπαθουσα να τον αποσπασω με καποιο αλλο παιχνιδι ή παιζοντας κατι αλλο μαζι του ή απλα συμμετεχοντας στο παιχνιδι του μεγαλου (αναλογως το παιχνιδι) προσπαθωντας να ενισχυσω την συνεργασια.

Γενικως, εχω παρατηρησει (και το λεω συχνα και στον μεγαλο μου) οτι οταν του εξηγει και τον αφηνει να παιξει, δεν γινεται αντιδραστικος, ουτε καταστρεφει ιδιαιτερα το παιχνιδι. Οταν ομως απο την αρχη τον διωχνει ή δεν μοιραζεται το παιχνιδι, ο μικρος μονο απο αντιδραση παει και τον ενοχλει, τα γκρεμιζει κλπ. Οποτε δινω την δυνατοτητα στον μεγαλο να καταλαβει οτι η συμπεριφορα του ασκει επιρροη στην συμπεριφορα του μικρου και μπορει αθελα του να του μαθει πως να χτυπαει, να ενοχλει, να φωναζει αλλα αν προσπαθησει λιγο μπορει να του μαθει πως να συνεργαζεται, να σεβεται το παιχνιδι των αλλων και να ζηταει αν θελει κατι. Επισης, δινω πολλη βαρυτητα στα συναισθηματα οταν συζηταμε για την εμπλοκη του μικρου στο παιχνιδι. Σε αυτα που νιωθει ο μεγαλος, δειχνοντας πως καταλαβαινω πως ειναι να σου "χαλανε" το παιχνιδι αλλα κυριως σε αυτα που νιωθει ο μικρος οταν τον διωχνει, τον εμποδιζει απο το να παιξει, τον χτυπαει (επειδη πχ του χαλασε τα παρκαρισμενα αυτοκινητα), τα οποια μπορει να ειναι ανεπιθυμητος, μη αρεστος, πληγωμενος, αποδιωγμενος. Πολλες φορες συγκινουμαι οταν βλεπω τον μεγαλο να επεξηγει και να μοιραζεται απλα τα παιδια χρειαζονται καθογηση και σωστο παραδειγμα απο εμας μεχρι που καποια στιγμη δεν θα μας χρειαζονται στην πλειοψηφια των διαφωνιων.

Στον μεγάλο μου γιο όταν προσπαθώ να του θημισω τι έκανε όταν ήταν κ αυτός ποιο μικρός αρχίζει κ κλαιει κ λέει οχι δε το έκανα έτσι από τη μια μου έρχεται να με πιασουν τα γέλια γιατί βλέπω πως καταλαβαίνει το σωστό κ έχει μεγαλώσει από την άλλη δείχνω κ εκεί κατανόηση στο συναίσθημα του, αλλά κάποιες φορές με αστεία προσπαθώ να του αλλάξω θέμα. 

Τα παιχνίδια θα τα πάρω μέχρι να ηρεμισουν γιατί έχει ξεφύγει τελείως η κατάσταση χτυπάνε ο ένας τον άλλον κ μπορεί να χτυπήσουν άσχημα.. 

Αλλά ότι πραγματικά φαίνεται πως κάποια πράγματα τα κάνει ο μικρός από αντίδραση φαίνεται κ αυτό προσπαθώ να το εξηγήσω στο μεγάλο αλλά ακόμα δυσκολεύεται να το διαχειριστεί κ να το κατανοήσει βέβαια τις τελευταίες μέρες είμαστε σε αρκετά καλό δρόμο ο μεγάλος κάνει αρκετά υπομονή κ δείχνει κατανόηση σε κάποια πράγματα σε σημείο που νιώθω πως τον αδικώ  κ λίγο 

• Μου αρέσει 1

Just now, xaroumenh mama είπε:

Όλα αυτά τα ωραία που κάνουν τα περισσότερα παιδιά σε αυτή την ηλικία... Εμένα ο μικρός όταν χορτάσει κ φαγητό να έχει το πιάτο πιάνει το πιάτο κ το πετάει στο πάτωμα έτσι γεμάτο όπως είναι η κάποιες φορές μου ζητάει να του βάλω κ άλλο για να το πετάξει στο πάτωμα 

Μερικες φορές προλαβαίνω το πιάτο κ του το παίρνω κ τον κατεβάζω όταν χορτάσει κ ξεκινάει να πετάει το φαγητό πάλι του το παίρνω κ τον κατεβάζω.. Αν κ τις ποιο πολλές φορές θέλει να τρώει όρθιος με τη κοιλιά του πανω στο τραπέζι για να πειράζει τον αδερφό του, να του τρώει το φαγητό ή να του πετάει το πιάτο στο πάτωμα προσπαθώ κ εκεί να κρατάω ισσοροποιες αλλά φαίνεται καθαρά πως ο μικρός το κάνει γιατί ο μεγάλος τον διώχνει συνέχεια κ θέλει με κάποιον τρόπο να του τραβήξει τη προσοχή 

Στον μεγάλο μου γιο όταν προσπαθώ να του θημισω τι έκανε όταν ήταν κ αυτός ποιο μικρός αρχίζει κ κλαιει κ λέει οχι δε το έκανα έτσι από τη μια μου έρχεται να με πιασουν τα γέλια γιατί βλέπω πως καταλαβαίνει το σωστό κ έχει μεγαλώσει από την άλλη δείχνω κ εκεί κατανόηση στο συναίσθημα του, αλλά κάποιες φορές με αστεία προσπαθώ να του αλλάξω θέμα. 

Τα παιχνίδια θα τα πάρω μέχρι να ηρεμισουν γιατί έχει ξεφύγει τελείως η κατάσταση χτυπάνε ο ένας τον άλλον κ μπορεί να χτυπήσουν άσχημα.. 

Αλλά ότι πραγματικά φαίνεται πως κάποια πράγματα τα κάνει ο μικρός από αντίδραση φαίνεται κ αυτό προσπαθώ να το εξηγήσω στο μεγάλο αλλά ακόμα δυσκολεύεται να το διαχειριστεί κ να το κατανοήσει βέβαια τις τελευταίες μέρες είμαστε σε αρκετά καλό δρόμο ο μεγάλος κάνει αρκετά υπομονή κ δείχνει κατανόηση σε κάποια πράγματα σε σημείο που νιώθω πως τον αδικώ  κ λίγο 

Κι εγω νιωθω πως την αδικω καποιες φορες γι αυτο κανω πως μαλωνω τη μικρη καπως να έρθει η ισορροπια.

Τα κανω sentir,μιλαω πολυ αλλα το μικρο ειναι σε μια φαση που δεν ενδιαφέρεται για ότι κι αν πω εκεινη τη στιγμη τουλαχιστον η με κοιτάει στα ματια και μου λεει ναζιάρικα "μαμα". Οταν ειναι να κάνει αταξία κοιτάει πρωτα να δει αν τη βλεπω. Μακάρι να παιζαμε εστω και 5 λεπτα ολοι μαζι, παιχνιδια καθιστικα. Ακομα δεν ειναι σε θεση.. Θα χαλαρώσουν και θα χαλαρωσει η μικρη αν αρχισουμε να κουτρουβαλιομαστε στο πατωμα ,αμ τους τραγουδαω το ιδιο τραγουδι κυριολεκτικά 15 φορές χορεύοντας να με μιμουνται, αν ανεβαινουν πανω μου και με κανουν αλογο και χοροπηδανε στη κοιλιά μου. Αυτα χαλαρωνουν κι εγώ...Είμαι για το ΚΑΤ.

:D

εχω προσεξει οτι της κινουν τη περιέργεια διάφορες υφές και ηρεμει αν της δωσω να ασχοληθεί. Αλλα επειδη φοβαμαι να της δωσω φακες ξερω γω επειδη ακομα τα βάζει στο στομα της, αλλα πρεπει να ειμαι απο πανω της. ενιοτε της δινω φρούτο και το ζουλαει η μια κουκλα να μαδαει. Αλλα κι αυτα τα παρατάει μετα απο λιγο. Επισης εχει κατασκισει πολλα παραμυθια εκ των οποίων πολλα ειναι ακριβα αγορασμενα. Και τα μαζεψα ψηλα αλλα τωρα δε τα φτανει η μεγάλη (αλλη αδικια εδω) κι επισης οτι ψιλολοιδι εχω μαζεψει κι αφηνω τα πιο μεγαλα παιχνιδια (τριτη αδικια) αλλα δε γίνεται αλλιώς.. δεν ξερω..εξηγώ τα πάντα στη μεγαλη που καθε μερα με ρωτάει "μα ποτε θα μεγαλώσει η μικρη??"

Η αληθεια ειναι οτι υπαρχουν στιγμες που κανουν παρεα και η μεγάλη την αποζητά την παρεα της και γενικα μεχρι προτινος ηταν πολυ πιο ήρεμα τα πράγματα.  Ειναι αυτα τα αλματα τωρα.  Και ψαχνω τροπους ωστε να κατευναζω τα πνευματα χωρις να αδικω καμμια. Ευτυχώς που το πρωτο μου κατανοεί εως ενα σημείο..

απο ποια ηλικια κι επειτα χαλαρωνουν αραγε? Σε κανα δυο χρονια να υποθεσω? Που καπως τα βρισκουν καλυτερα?

11 ώρες πρίν, diane2020 είπε:

Θελω να ρωτήσω οσες εχετε μεγαλύτερα παιδακια. Το μικρο (2)ειναι παρα πολυ ζωηρό εξερευνά τα πάντα, δεν αφηνει παιχνιδι για παιχνιδι της μεγάλης. Μόλις τα στηνουμε παει δίνει μια και της τα σωριαζει ολα κατω και τα νευρα της τσαταλια με το δικιο της. Δεν τολμαω να παιξω επισης κι εγω,τα ιδια. Εχω δοκιμασει να τις συγχρονισω,μάταια. Δεν είναι ακομα σε φαση συγκέντρωσης. Αναγκαστηκα σημερα να την στειλω (τη μεγαλη)στο δωματιο της να παιξει μονη της αν θελει να ειναι ήσυχη. Και μου είπε μα δε θελω να ειμαι μονη μου...:( Τελικα καθεται εκει και παιζει αλλα δεν ξερω για ποση ωρα. Τι ορια να βαλω στο μικρο δεν ξερω.  Έκανα να τη βαλω στο καρεκλάκι σαν συνεπεια αλλα δεν... η να της παρω τα παιχνιδια... αλλα δεν...κανω πως θυμώνω.. αλλα δεν..

Δεν ξερω το μικρο ειναι κανα μηνα τωρα που έχει αφινιασει!!!

Τι να κανω ρε παιδια? :S

Ναι, γι αυτο λεει ο κοσμος οτι ειναι πιο δυσκολο να εχεις πανω απο ενα παιδια ;) Ετσι θα παει για τα επομενα 20 χρονια. Μπορεις να δοκιμασεις διαφορα, για δικους σου ψυχολογικους λογους. Δε θα αλλαξει κατι, για να ειμαι τιμια. 

• Μου αρέσει 1
    • Χαχαχα 2

Just now, ΑΡΓΚ said:

Ναι, γι αυτο λεει ο κοσμος οτι ειναι πιο δυσκολο να εχεις πανω απο ενα παιδια ;) Ετσι θα παει για τα επομενα 20 χρονια. Μπορεις να δοκιμασεις διαφορα, για δικους σου ψυχολογικους λογους. Δε θα αλλαξει κατι, για να ειμαι τιμια. 

Ε όχι και 20 χρόνια! Εγώ δεν το έκανα ποτέ αυτό στην αδερφή μου. Ποτέ όμως. Φοβόμουν! Θα γινόταν χαμός αν το έκανα! Ήμουν ευτυχισμένη και μόνο αν με άφηνε να κοιτάω που παίζει! Καταρχήν δεν είχα δικαίωμα να αγγίζω τα παιχνίδια της. Με παιχνίδια "και για τις 2 " που έφερναν συγγενείς, είχα δικαίωμα να παίζω (επειδή το επέβαλλαν οι γονείς μου), αλλά και πάλι δεν άγγιζα όταν έπαιζε εκείνη.

• Μπερδεμένη/-ος 1

Λίγο off topic αλλά σχετικό με μοίρασμα παιχνιδιών. Με αφορμή ένα περιστατικό στο πλοίο που δεν θα επεκταθώ γιατί δεν είναι δικαίωμα μου να κρίνω, απλως με έβαλε σε σκέψεις μήπως χειρίζομαι λάθος τα πράγματα. Εσείς έχετε ξεχωριστά παιχνίδια για το κάθε παιδί που αν δεν το επιθυμεί δεν μπορεί το αδερφάκι του να παίξει χωρίς την άδεια του; εγώ λέω στην μεγάλη πως ότι έχουμε μέσα στο σπίτι ανήκει σε όλους και δεν υπάρχουν δικά της παιχνίδια. Μήπως όμως θα πρέπει να έχει κάποια αντικείμενα που να είναι δικά της; να έχει μια αίσθηση ότι κάτι είναι προσωπικό της και μόνο; 

Διαφημίσεις

Just now, Yovanna είπε:

Ε όχι και 20 χρόνια! Εγώ δεν το έκανα ποτέ αυτό στην αδερφή μου. Ποτέ όμως. Φοβόμουν! Θα γινόταν χαμός αν το έκανα! Ήμουν ευτυχισμένη και μόνο αν με άφηνε να κοιτάω που παίζει! Καταρχήν δεν είχα δικαίωμα να αγγίζω τα παιχνίδια της. Με παιχνίδια "και για τις 2 " που έφερναν συγγενείς, είχα δικαίωμα να παίζω (επειδή το επέβαλλαν οι γονείς μου), αλλά και πάλι δεν άγγιζα όταν έπαιζε εκείνη.

Χαχα γελάω με το σχόλιο σου κ απ' την άλλη κλαίω γιατί φοβάμαι πως έτσι θα κάνει η μεγάλη μου κόρη στον μικρό μου. Όλα τα παιχνίδια είναι δικά της κ τα δικά του πάλι δικά της ειναι!!! :D

Όσο για την θεματοθετρια σε συμπονω καλή μου κ ελπίζω να μην κρατήσει πολύ όλο αυτό! Όσο για την Αργκ συμφωνώ μαζί σου, όταν υπάρχουν πάνω από 1 παιδί στο σπίτι πάντα θα βρίσκουν λόγους για να μαλώσουν!

Just now, Yovanna είπε:

Χαχα γελάω με το σχόλιο σου κ απ' την άλλη κλαίω γιατί φοβάμαι πως έτσι θα κάνει η μεγάλη μου κόρη στον μικρό μου. Όλα τα παιχνίδια είναι δικά της κ τα δικά του πάλι δικά της ειναι!!! :D

Όσο για την θεματοθετρια σε συμπονω καλή μου κ ελπίζω να μην κρατήσει πολύ όλο αυτό! Όσο για την Αργκ συμφωνώ μαζί σου, όταν υπάρχουν πάνω από 1 παιδί στο σπίτι πάντα θα βρίσκουν λόγους για να μαλώσουν!

Just now, Yovanna είπε:

Just now, mama16 said:

Α καλά , για να τσακώνονται εννοείται. Εγώ μικρή φαντασιωνόμουν τι ωραία που θα ήταν η ζωή χωρίς την αδερφή μου. Πάντως να της χαλάσω πχ τους λαβύρινθους που έφτιαχνε με σούπερ ντόμινο , λογικά δεν θα ζούσα τώρα να γράφω εδώ.

• Χαχαχα 1

Just now, Chrysoum είπε:

Λίγο off topic αλλά σχετικό με μοίρασμα παιχνιδιών. Με αφορμή ένα περιστατικό στο πλοίο που δεν θα επεκταθώ γιατί δεν είναι δικαίωμα μου να κρίνω, απλως με έβαλε σε σκέψεις μήπως χειρίζομαι λάθος τα πράγματα. Εσείς έχετε ξεχωριστά παιχνίδια για το κάθε παιδί που αν δεν το επιθυμεί δεν μπορεί το αδερφάκι του να παίξει χωρίς την άδεια του; εγώ λέω στην μεγάλη πως ότι έχουμε μέσα στο σπίτι ανήκει σε όλους και δεν υπάρχουν δικά της παιχνίδια. Μήπως όμως θα πρέπει να έχει κάποια αντικείμενα που να είναι δικά της; να έχει μια αίσθηση ότι κάτι είναι προσωπικό της και μόνο; 

Ναι έχει το κάθε παιδί κάποια δικά του παιχνίδια κ για να πάρει ο άλλος πρέπει να ρωτήσει κ αν θέλει του το δίνει, όπως κ κάποια πολύ αγαπημένα παιχνίδια αν θέλει μπορεί να τα φυλάει όταν έρχεται κάποιος σπίτι κ δε θέλει να το μμηραστει επειδή είναι το αγαπημένο.. Γενικά παίζουν με τα ίδια παιχνίδια αλλά κάποια παιχνίδια είναι ατομικά  για τον κάθε ένα. 

• Μου αρέσει 1

Just now, Chrysoum said:

Για μένα εννοείται ότι σε ένα σπίτι , άσχετα με την ηλικία του καθενός, όλοι έχουν δικά τους πράγματα και αν θέλουν τα δανείζουν.

• Μου αρέσει 2

Καλημερα! Σημερα διαπιστωσα ότι σκαει δοντι, πιθανο γι αυτό να έχει μια παραπανω ανησυχία τελευταία...το γλυκουλι βασανακι μου

Διαφημίσεις

Just now, Chrysoum είπε:

Εμεις εχουμε και κοινα πχ μαρκαδόροι μπλοκς πλαστελινη επιτραπεζια κλπ αλλα και χωρια δηλ οι πυτζαμοηρωες της μεγαλης, η πεππα και το συγγενολοι της, της μικρής και υποτιθεται πρεπει να ρωτάμε πριν παρουμε αλλα οκ.. Τώρα εμεις περνάμε φαση ολα δικα μου οποτε... εγω λεω βεβαια αυτα που πρεπει...αλλα ποιος ακουει δεν ξερω..:/

Just now, Chrysoum είπε:

Και εμείς έχουμε κάποια παιχνίδια που ανήκουν στο καθένα παιδί  ξεχωριστα και το ξέρουν. ..Οπότε με αυτά τα παιχνίδια παιζουν και μόνο όταν θέλουν τα μοιράζονται. Βοηθαει βέβαια το ότι είναι συνήθως παιχνίδια που τα φέρανε ταυτόχρονα πχ φιγούρες η από την ιδια σειρά. ..Δηλαδή παιζουν μαζί και ο καθέναςέχει το δικό του. ..Ας πούμε ο μικρός τον χαλκ ο μεγάλος τον αιρον μαν κτλ. ...

Just now, Fenia27 είπε:

Και εμείς έχουμε κάποια παιχνίδια που ανήκουν στο καθένα παιδί  ξεχωριστα και το ξέρουν. ..Οπότε με αυτά τα παιχνίδια παιζουν και μόνο όταν θέλουν τα μοιράζονται. Βοηθαει βέβαια το ότι είναι συνήθως παιχνίδια που τα φέρανε ταυτόχρονα πχ φιγούρες η από την ιδια σειρά. ..Δηλαδή παιζουν μαζί και ο καθέναςέχει το δικό του. ..Ας πούμε ο μικρός τον χαλκ ο μεγάλος τον αιρον μαν κτλ. ...

Αυτούς δεν τους ξερω :D τον Spider man ξερω, αλλα αμα θες να σου πω για κλαψουλινια, ελσα αννα, winx.. :D

• Χαχαχα 1

7 ώρες πρίν, Chrysoum είπε:

Ναι φυσικά.Και οι τρεις έχουν κάποια αποκλειστικά δικά τους και κάποια άλλα κοινά.Κυριως  τα " δικά τους" είναι τα δώρα των γενεθλίων τους γιατί  αποφεύγω γενικότερα να αγοράζω παιχνίδια χωρίς λόγο.Ετσι νομίζω ότι σέβεσαι τα προσωπικά αντικείμενα των άλλων.

Επίσης καμία μέχρι τώρα δεν πειράζει τα πράγματα μου χωρίς να με ρωτήσει ενώ δεν είμαι αυστηρή μαζί τους πάνω σ' αυτό ,ούτε τις έχω μαλώσει ποτέ.

8 ώρες πρίν, Thean είπε:

Ναι φυσικά.Και οι τρεις έχουν κάποια αποκλειστικά δικά τους και κάποια άλλα κοινά.Κυριως  τα " δικά τους" είναι τα δώρα των γενεθλίων τους γιατί  αποφεύγω γενικότερα να αγοράζω παιχνίδια χωρίς λόγο.Ετσι νομίζω ότι σέβεσαι τα προσωπικά αντικείμενα των άλλων.

Επίσης καμία μέχρι τώρα δεν πειράζει τα πράγματα μου χωρίς να με ρωτήσει ενώ δεν είμαι αυστηρή μαζί τους πάνω σ' αυτό ,ούτε τις έχω μαλώσει ποτέ.

Α ωραια... γιατι οι δικές μου πανε κ μου σκαλίζουν τα κραγιον και τα βλεπω μισαδιακα μετα οπως επισης τις προαλλες ειχα χασει το βουρτσακι του ρουζ κ το βρηκα μεσα στο σπιτάκι της μικρης...

Τα εχω κρυψει τωρα αλλα καμμία φορα μπορει να ξεχαστω...

Βέβαια δεν εχω υπαρξει κάθετη στο θεμα καμμια φορα μου μοιάζει αστείο. Ειναι μεχρι να μου καταστρέψουν κατι πολυ καλο για να τα παρω στο κρανιο..:D

• Μου αρέσει 1

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα