Recommended Posts

Just now, annoulen είπε:

Το σημαντικότερο απ' όλα είναι να υπάρχει υγεία στα άμεσα μέλη της οικογένειάς σου, τα υπόλοιπα αντιμετωπίζονται και είναι "απλές οδοντόκρεμες". Σου μιλάω εκ πείρας. 

Η αλήθεια είναι ότι δεν μπορώ να το συσχετίσω με το παιδί. Δεν καταλαβαίνω τι σχέση μπορεί να έχει με το παιδί κ αναρωτιέμαι αν είναι η ηλικία. Πραγματικά πολλές φορές νομίζω ότι το μυαλό μου δεν λειτουργεί. Δεν στροφάρει, αργεί να επεξεργαστεί πληροφορίες, να κάνει συσχετισμούς. Δεν νιώθω γενικά κουρασμένη, εννοώ ανησυχητικά κουρασμένη. Κοιμάμαι 7 ώρες τη μέρα, γυρίζω σπίτι το μεσημέρι, ο άντρας μ έχει ίδιο ωράριο, το παιδί είναι ήρεμο κ όχι απαιτητικό, ζω στην επαρχία που η ζωή κυλά αργά, δεν ξέρω τι μου φταίει. Γι αυτό λέω μήπως εμείς που κάναμε παιδιά έχουμε γρηγορότερα φθορά από αυτές που δεν έκαναν, 

Διαφημίσεις

3 hours ago, Έσπερος said:

Πέρα από τι σώμα σας, το μυαλό σας σε τι κατάσταση είναι; 

Εγγ είναι συνέχεια αφηρημένη, ξεχνάω πράγματα, σημαντικές δουλειές οχ πλήρωνες λογαριασμών, περαιτέρω αφηρημένη κ σκινταφτω παντού ή κου πέφτουν πράγματα απ τα χέρια, δεν μπορώ να συγκεντρωθώ κ να ακούσω τον άλλον. δηκαδη μιλάει η μαμά μου στο τηλ κ δεν συγκρατώ τίποτα, απλώς λέω ναι ναι. μιλάει ο άντρας μ που είναι πολυλογάς, νιώθω απλα μια φασαρία αν πει πάνω από δυο προτάσεις, και αντί για απάντηση μου βγαίνει να πω απλώς α μάλιστα. Ίσως ακούγεται υπερβολικό αλλά δεν μπορώ να το περιγράψω αλλιώς. Πραγματικά σαν να μη λειτουργεί το μυαλό μου. 

Αυτό με το να μην συγκεντρώνομαι σε αυτά που μου λένε αν δεν είναι για δουλειά (μόνο αυτά συγκρατώ), το έχω και εγώ. Είναι θέμα διάθεσης κυρίως γι αυτό δεν παίρνω σχεδόν ποτέ κανέναν τηλέφωνο και σπάνια απαντώ σε κλήσεις, εκτός αν είναι η μαμά μου, ή η αδερφή μου, ή για δουλειά. Μπορεί δηλαδή να με πάρουν φίλοι καινά τους καλέσω μια βδομάδα μετά ή να απαντήσω στο τρίτο τηλεφώνημα τους. Χάλια, το ξέρω, αλλά το έχουν αποδεχτεί και αν είναι κάτι σημαντικό, αφήνουν μήνυμα. Για λογαριασμούς, εφορίες, ασφάλειες κτλ είμαι τυχερή γιατί έχω άνθρωπο που για τα οποία φροντίζει και μου τα υπενθυμίζει κιόλας. Κατά τα άλλα μου είμαι σε μόνιμη κατάσταση στρες και πολλές φορές μπαίνω στο αυτοκίνητο και για λίγο δεν θυμάμαι πού πάω. Έχει τύχει δηλαδή να κάνω στην άκρη για να θυμηθώ. 

5 hours ago, Έσπερος said:

Πέρα από τι σώμα σας, το μυαλό σας σε τι κατάσταση είναι; 

Εγγ είναι συνέχεια αφηρημένη, ξεχνάω πράγματα, σημαντικές δουλειές οχ πλήρωνες λογαριασμών, περαιτέρω αφηρημένη κ σκινταφτω παντού ή κου πέφτουν πράγματα απ τα χέρια, δεν μπορώ να συγκεντρωθώ κ να ακούσω τον άλλον. δηκαδη μιλάει η μαμά μου στο τηλ κ δεν συγκρατώ τίποτα, απλώς λέω ναι ναι. μιλάει ο άντρας μ που είναι πολυλογάς, νιώθω απλα μια φασαρία αν πει πάνω από δυο προτάσεις, και αντί για απάντηση μου βγαίνει να πω απλώς α μάλιστα. Ίσως ακούγεται υπερβολικό αλλά δεν μπορώ να το περιγράψω αλλιώς. Πραγματικά σαν να μη λειτουργεί το μυαλό μου. 

Αχ πόσο σε καταλαβαίνω. Το αποδίδω στις απανωτές εγκυμοσύνες βέβαια που με επηρεάζουν πολύ σ αυτό το κομμάτι, αλλά ότι ακριβώς περιγράφεις παθαίνω και εγώ. Σπουδάζω κιόλας και ήδη άρχισα να παρατήρω ότι δεν θυμάμαι τι είδα στην χθεσινή διάλεξη κι ας είπε ότι είναι θέμα εξετάσεων. Όσο για τον άντρα μου, καταβαλω πλέον προσπάθεια να συγκεντρωθω όταν μιλάει (πολυλογας κι αυτός) γιατί συνέχεια πλέον μου λέει πράγματα που δεν ακούω καν και μετά από λίγο καιρό θυμώνει που βλέπει ότι δεν θυμάμαι αυτά που λέγαμε (που δεν τα άκουσα καν δηλαδή) 

Just now, Έσπερος είπε:

Γι αυτό λέω μήπως εμείς που κάναμε παιδιά έχουμε γρηγορότερα φθορά από αυτές που δεν έκαναν

Σίγουρα ως μητέρα έχεις πολλά πράγματα να σκεφτείς και να διευθετήσεις, αλλά αυτό με τη φθορά δεν ξέρω.... εγώ πάλι νομίζω ότι με την απραξία βαλτώνεις..... Επίσης, επειδή αναφέρεσαι και στις γυναίκες που δεν έχουν παιδιά, επειδή έχω 2-3 φίλες χωρίς παιδιά, πίστεψέ με, τρέχουμε διαφορετικά μεν, αλλά στους ίδιους ρυθμούς δε. Αν θέλεις να γεμίσεις τη ζωή σου τη γεμίζεις, είτε με υποχρεώσεις είτε με "απολαύσεις" που και σε αυτές χρειάζεσαι προγραμματισμό. Και υπάρχουν και γυναίκες που έκαναν παιδιά που δεν τρέχουν όσο νομίζεις ΓΙΑ τα παιδιά. Τα έχουν αναλάβει άλλοι τα παιδιά τους και εκείνες συνεχίζουν (σχεδόν) την ίδια ζωή όπως και πριν, προ παιδιών. 

Just now, Έσπερος είπε:
    Just now, Chrysoum είπε:

πράγματα που δεν ακούω καν

Εγώ στον άντρα μου του έχω πει να μη μου μιλάει για πράγματα για τα οποία δεν χρειάζεται εγώ να αποφασίσω. Εξουσιοδότηση εν λευκώ σε όσα δεν χρειάζεται να ξέρω. 

Just now, Yovanna είπε:

Για λογαριασμούς, εφορίες, ασφάλειες κτλ είμαι τυχερή γιατί έχω άνθρωπο που για τα οποία φροντίζει και μου τα υπενθυμίζει κιόλας.

Ευτυχώς τα έχει αναλάβει ο σύζυγος. 

• Μου αρέσει 2

Just now, annoulen said:

Δυστυχώς ο δικός μου δεν είναι άνθρωπος ο οποίος αναλαμβάνει το οτιδήποτε. Του ανέθεσα εξ ολοκλήρου την διαχείριση της πολυκατοικίας , διότι είμαστε και διαχειριστές φέτος, και έχουμε κάνα 4μηνο να εκδώσουμε κοινόχρηστα και γενικώς ακούμε παράπονα από τους υπόλοιπους. 

Η δουλειά μου δεν απαιτεί συγκέντρωση κ συγκροτημένη σκέψη, ή μάλλον είναι τέτοιες οι συνθήκες που πρέπει να ασχολείσαι με πολλά ταυτόχρονα καταστάσεις που αλλάζουν στιγμιαία. Αυτό κρατάει σε ετοιμότητα, αλλά ίσως επηρεάζει την υπόλοιπη λειτουργία μου. ποτέ δεν συγκεντρωνόμουν εύκολα κ πάντα ξεχνούσα (του στιλ να πέσουν οι τίτλοι ταινίας κ να συνειδητοποιήσω ότι δεν είδα την τελευταία σκηνή). Τώρα έχω απογίνει όμως. 

@Chrysoum έχουν υπάρξει σκηνές που επιμένει ότι μου είχε πει κάτι αλλά δεν το είχα συνδυάσει ότι μπορεί να τα ξεχνάω. επειδή συνήθως εκείνος δεν προσέχει γιατί είναι το αντίθετο από μένα, συγκεντρώνεται τόσο σε κάτι που κάνει ή διαβάζει που δεν βλέπει γύρω του. ίσως όμως να έχει συμβεί κ να μου πει κάτι κ να μην το συγκράτησα. σίγουρα όμως αν αρχίσει μια ανάλυση μετά από δυο προτάσεις ακούω μόνο θόρυβο κ απαντάω μηχανικά κ θυμώνει γιατί νιώθει σαν να κάνει μονόλογο. 

Just now, annoulen είπε:

Σίγουρα ως μητέρα έχεις πολλά πράγματα να σκεφτείς και να διευθετήσεις, αλλά αυτό με τη φθορά δεν ξέρω.... εγώ πάλι νομίζω ότι με την απραξία βαλτώνεις..... Επίσης, επειδή αναφέρεσαι και στις γυναίκες που δεν έχουν παιδιά, επειδή έχω 2-3 φίλες χωρίς παιδιά, πίστεψέ με, τρέχουμε διαφορετικά μεν, αλλά στους ίδιους ρυθμούς δε.

Δεν αμφιβάλλω για το τρέξιμο. αλλά σκέφτομαι ότι εμείς λόγω του ρόλου μας μπαίνουμε στη σκέψη ότι ανήκουμε στην κατηγορία των μεγάλων κ όχι των νέων κ γι αυτό πχ μια μητέρα 35 φαίνεται ίσα ή κ μεγαλύτερη από μια ελεύθερη 45αρα, γιατί η δεύτερη νιώθει νέα με τη ζωή μπροστά της ενώ η πρώτη έχει μπει σε ρυθμούς μεσήλικα. μήπως δηλαδή μόνες μας δημιουργούμε στον εαυτό μας συνθήκες υγείας που ταιριάζουν με τους μεγάλους κ όχι τους νέους. 

Just now, Έσπερος είπε:

......... 

Δεν αμφιβάλλω για το τρέξιμο. αλλά σκέφτομαι ότι εμείς λόγω του ρόλου μας μπαίνουμε στη σκέψη ότι ανήκουμε στην κατηγορία των μεγάλων κ όχι των νέων κ γι αυτό πχ μια μητέρα 35 φαίνεται ίσα ή κ μεγαλύτερη από μια ελεύθερη 45αρα, γιατί η δεύτερη νιώθει νέα με τη ζωή μπροστά της ενώ η πρώτη έχει μπει σε ρυθμούς μεσήλικα. μήπως δηλαδή μόνες μας δημιουργούμε στον εαυτό μας συνθήκες υγείας που ταιριάζουν με τους μεγάλους κ όχι τους νέους. 

Σεβαστή αυτή η άποψη. Αν και νομίζω ότι είναι θέμα στυλ (ντυσίματος, τρόπου διασκέδασης κλπ) και η λέξη μεσήλικας είναι πολύ σχετική.   

Αλλά θα στο πω ανάποδα : εγώ στα 45 που είχα 2 παιδάκια σε προσχολική ηλικία αισθανόμουν νεότερη/μικρότερη απ' ότι στα 35 που ήμουν ελεύθερη. Μπορεί επειδή ήμουν στον κόσμο των παιδιών (δλδ να δούμε τον μίκυ, να παίξουμε κρυφτό κλπ), ενώ στα 35 ήμουν στον κόσμο των ενηλίκων, να δώ την "βαριά" ταινία, να διαβάσω το "βαρύ" βιβλίο κλπ.

• Μου αρέσει 1

Εγώ πάλι είμαι το ακριβώς αντίθετο, το μυαλό μου νιώθω ότι βρίσκεται σε ένα συνεχές overdrive, σπανίως θα ξεχάσω κάτι. Το αποδίδω στην εξάσκηση 15 χρόνια που κάνω το συγκεκριμένο επάγγελμα, στο οποίο αν ξεχνάς και δεν συγκεντρώνεσαι απλά δεν επιβιώνεις. Επίσης, σε σχέση με 10 χρόνια πριν που δεν είχα παιδιά, τώρα είναι πιο "τακτοποιημένο" το μυαλό μου, παλιά έβλεπα στον ύπνο μου δικογραφίες και δεν έκανε shut down από την δουλειά το μυαλό μου ποτέ, οπότε τότε ήταν πιο πιθανό να ξεχάσω π.χ. να κανονίσω κάποια δουλειά για το σπίτι.

• Μου αρέσει 1

Just now, annoulen said:

Σίγουρα ως μητέρα έχεις πολλά πράγματα να σκεφτείς και να διευθετήσεις, αλλά αυτό με τη φθορά δεν ξέρω.... εγώ πάλι νομίζω ότι με την απραξία βαλτώνεις..... Επίσης, επειδή αναφέρεσαι και στις γυναίκες που δεν έχουν παιδιά, επειδή έχω 2-3 φίλες χωρίς παιδιά, πίστεψέ με, τρέχουμε διαφορετικά μεν, αλλά στους ίδιους ρυθμούς δε. Αν θέλεις να γεμίσεις τη ζωή σου τη γεμίζεις, είτε με υποχρεώσεις είτε με "απολαύσεις" που και σε αυτές χρειάζεσαι προγραμματισμό. Και υπάρχουν και γυναίκες που έκαναν παιδιά που δεν τρέχουν όσο νομίζεις ΓΙΑ τα παιδιά. Τα έχουν αναλάβει άλλοι τα παιδιά τους και εκείνες συνεχίζουν (σχεδόν) την ίδια ζωή όπως και πριν, προ παιδιών. 

Εμένα τα εχει αναλάβει ο άντρας μου μεν όλα αυτά και εγω ασχολούμαι με τα παιδιά, αλλά θυμώνει αρκετές φορές που δεν έχω ενεργό ρόλο σε κάποιες αποφάσεις. Μου αναφέρει συνεχώς ότι απλά θα καταρρεύσει το σπίτι αν πάθει κάτι αυτός και ότι πρέπει να έχω κάποια πράγματα που να τα αναλάβω. Εν μέρει έχει δίκιο, πχ μέχρι πρότινος δεν είχα ιδέα πόσα χρήματα ακριβώς έχουμε στην άκρη και που ακριβώς βρίσκονται ή για παράδειγμα δεν έχω ιδέα ποια εταιρία χρησιμοποιούμε για ρεύμα κλπ κλπ, αλλά έχω τόσα μα τοσα πράγματα στο κεφάλι μου που πόσα ακόμα να βάλω μέσα; κάποια πρέπει να μείνουν εκτός! 

• Μου αρέσει 1

Just now, Chrysoum είπε:

Εμένα τα εχει αναλάβει ο άντρας μου μεν όλα αυτά και εγω ασχολούμαι με τα παιδιά, αλλά θυμώνει αρκετές φορές που δεν έχω ενεργό ρόλο σε κάποιες αποφάσεις. Μου αναφέρει συνεχώς ότι απλά θα καταρρεύσει το σπίτι αν πάθει κάτι αυτός και ότι πρέπει να έχω κάποια πράγματα που να τα αναλάβω. Εν μέρει έχει δίκιο, πχ μέχρι πρότινος δεν είχα ιδέα πόσα χρήματα ακριβώς έχουμε στην άκρη και που ακριβώς βρίσκονται ή για παράδειγμα δεν έχω ιδέα ποια εταιρία χρησιμοποιούμε για ρεύμα κλπ κλπ, αλλά έχω τόσα μα τοσα πράγματα στο κεφάλι μου που πόσα ακόμα να βάλω μέσα; κάποια πρέπει να μείνουν εκτός! 

Ρε σύ έχει δίδυμο αδερφό ο άντρας μου που τον έδωσαν για υιοθεσία στη Νορβηγία;; Εγω είμαι οκ με χρήματα κ τετοια αλλά δεν ξέρω αλλα πρακτικά κ μου λέει τα ίδια!!! 

• Χαχαχα 1

Διαφημίσεις

Just now, Chrysoum said:

Έχει δίκιο ο σύζυγος! έτσι ήταν η μαμά μου (άλλες εποχές όμως) και όταν χάσαμε τον πατέρα μου πελάγωσε και τρέλανε και εμάς που είχαμε τα δικά μας , είχαμε και τα δικά της μετά.. Να συμμετέχεις σε όλα. Προσωπικά στις μέρες μας το μοντέλο ο άντρας τα πρακτικά/οικονομικά και η γυναίκα τα παιδιά δεν με βρίσκει σύμφωνη. 

Α! επίσης ξεχνάω και γεύματα του παιδιού! Το απογευματινό και εγώ και ο άντρας μου το έχουμε ξεχάσει ουκ ολίγες φορές! Χθες τον πήρε ο άντρας μου το απόγευμα να πάνε για μπάσκετ και του φώναζα από το μπαλκόνι την ώρα που φεύγανε ότι ξεχάσαμε να φάμε τα απογευματινά φρούτα!

• Μου αρέσει 2

Σε θεωρητικό επίπεδο συμφωνώ. Πρακτικά όμως ασχολούμαι εγώ περισσότερο με τα παιδιά όχι γιατί είμαι η γυναίκα αλλά γιατί έχω πολλή περισσότερη υπομονή και ψυχραιμία και είμαι πιο σταθερός χαρακτήρας. Από την άλλη ο άντρας μου είναι ο ψείρας που θα καθησει να δει όλες τις προσφορές και θα διαβάσει όλα τα Best in test sites μεχρι να αποφασίσει ποια σκούπα να πάρουμε πχ. Εγώ αυτό δεν το έχω, δεν μπορώ να περάσω 2 μέρες για να βρω ποια σκούπα είναι η καλύτερη επιλογή. Οπότε νομίζω ότι με βάση τους χαρακτήρες μας έχουν χωριστεί οι δουλειές και όχι με βάση το φύλο. Από την άλλη τα πράγματα που δεν ξέρω, είναι πράγματα που μπορώ εύκολα να βρω, πχ αυτό με το ρεύμα. Μπορώ απλά να μπω στο ίντερνετ και να δω σε ποια εταιρία πληρώνεται ο λογαριασμός :) το ίδιο και με τις καταθέσεις, μπορώ απλά ανά πάσα στιγμή να το κοιτάξω. συμφωνώ ότι το ιδανικό θα ήταν να γνωρίζω όσο το δυνατόν περισσότερα, αλλά όπως είπα δεν χωράνε όλα στο κεφάλι μου! Με 2 μικρά παιδιά και ένα στην κοιλιά, full time δουλειά και full time σπουδές και που καταφέρνω να επιβιώσω το θεωρώ κατόρθωμα, κι ας μην ξέρω ότι αλλάξαμε εταιρία στο ρεύμα! Για την ιστορία το έχω σκεφτεί ότι αν συμβεί κάτι στον άντρα μου, πουλάω το σπίτι και πάω σε κάτι μικρότερο που θα μπορώ να έχω καλύτερα τα πράγματα υπό έλεγχο. Και δεν θα παίρνω την καλύτερη δυνατή επιλογή στην σκούπα, ας είναι, το θέμα είναι να τα βγάζω πέρα 

Just now, Yovanna said:

Έχει δίκιο ο σύζυγος! έτσι ήταν η μαμά μου (άλλες εποχές όμως) και όταν χάσαμε τον πατέρα μου πελάγωσε και τρέλανε και εμάς που είχαμε τα δικά μας , είχαμε και τα δικά της μετά.. Να συμμετέχεις σε όλα. Προσωπικά στις μέρες μας το μοντέλο ο άντρας τα πρακτικά/οικονομικά και η γυναίκα τα παιδιά δεν με βρίσκει σύμφωνη. 

Just now, Έσπερος said:

Ρε σύ έχει δίδυμο αδερφό ο άντρας μου που τον έδωσαν για υιοθεσία στη Νορβηγία;; Εγω είμαι οκ με χρήματα κ τετοια αλλά δεν ξέρω αλλα πρακτικά κ μου λέει τα ίδια!!! 

Έχει ναι, είμαι σιγουρη πια! 

Just now, Chrysoum said:

Σε θεωρητικό επίπεδο συμφωνώ. Πρακτικά όμως ασχολούμαι εγώ περισσότερο με τα παιδιά όχι γιατί είμαι η γυναίκα αλλά γιατί έχω πολλή περισσότερη υπομονή και ψυχραιμία και είμαι πιο σταθερός χαρακτήρας. Από την άλλη ο άντρας μου είναι ο ψείρας που θα καθησει να δει όλες τις προσφορές και θα διαβάσει όλα τα Best in test sites μεχρι να αποφασίσει ποια σκούπα να πάρουμε πχ. Εγώ αυτό δεν το έχω, δεν μπορώ να περάσω 2 μέρες για να βρω ποια σκούπα είναι η καλύτερη επιλογή. Οπότε νομίζω ότι με βάση τους χαρακτήρες μας έχουν χωριστεί οι δουλειές και όχι με βάση το φύλο. Από την άλλη τα πράγματα που δεν ξέρω, είναι πράγματα που μπορώ εύκολα να βρω, πχ αυτό με το ρεύμα. Μπορώ απλά να μπω στο ίντερνετ και να δω σε ποια εταιρία πληρώνεται ο λογαριασμός :) το ίδιο και με τις καταθέσεις, μπορώ απλά ανά πάσα στιγμή να το κοιτάξω. συμφωνώ ότι το ιδανικό θα ήταν να γνωρίζω όσο το δυνατόν περισσότερα, αλλά όπως είπα δεν χωράνε όλα στο κεφάλι μου! Με 2 μικρά παιδιά και ένα στην κοιλιά, full time δουλειά και full time σπουδές και που καταφέρνω να επιβιώσω το θεωρώ κατόρθωμα, κι ας μην ξέρω ότι αλλάξαμε εταιρία στο ρεύμα! Για την ιστορία το έχω σκεφτεί ότι αν συμβεί κάτι στον άντρα μου, πουλάω το σπίτι και πάω σε κάτι μικρότερο που θα μπορώ να έχω καλύτερα τα πράγματα υπό έλεγχο. Και δεν θα παίρνω την καλύτερη δυνατή επιλογή στην σκούπα, ας είναι, το θέμα είναι να τα βγάζω πέρα 

Πω πω έχεις πολλά!! Εγώ είμαι σαν τον άντρα σου! έχω περισσότερη υπομονή να ψάχνω την τέλεια σκούπα από το να τρέχω πίσω από το παιδί!

Just now, Chrysoum είπε:

.....Με 2 μικρά παιδιά και ένα στην κοιλιά, full time δουλειά και full time σπουδές και που καταφέρνω να επιβιώσω το θεωρώ κατόρθωμα, .....

Κατόρθωμα είναι, εκτός κ έχεις εσωτερική οικιακή βοηθό στο σπίτι 24/7 ;)!

Just now, Yovanna said:

Πω πω έχεις πολλά!! Εγώ είμαι σαν τον άντρα σου! έχω περισσότερη υπομονή να ψάχνω την τέλεια σκούπα από το να τρέχω πίσω από το παιδί!

Και έρχεται που λες το βράδυ και μου κάνει μισή ώρα ανάλυση για τις σκούπες ενώ έχει αποφασίσει ποια θέλει να πάρουμε, αλλά δεν το λέει. Μου παρουσιάζει τα γεγονότα για να αποφασίσω και εγώ λεει, ενώ αν πω ότι θέλω την τάδε θα μου πει ναι αλλά δεν το σκέφτηκες ότι έχει αυτό το μειονέκτημα; πες βρε άνθρωπε μου ποια θέλεις να πάρουμε να τελειώνουμε. 

• Χαχαχα 4

Διαφημίσεις

Just now, Chrysoum said:

Και έρχεται που λες το βράδυ και μου κάνει μισή ώρα ανάλυση για τις σκούπες ενώ έχει αποφασίσει ποια θέλει να πάρουμε, αλλά δεν το λέει. Μου παρουσιάζει τα γεγονότα για να αποφασίσω και εγώ λεει, ενώ αν πω ότι θέλω την τάδε θα μου πει ναι αλλά δεν το σκέφτηκες ότι έχει αυτό το μειονέκτημα; πες βρε άνθρωπε μου ποια θέλεις να πάρουμε να τελειώνουμε. 

Εντάξει! Είμαι η θηλυκή εκδοχή του άντρα σου!

Just now, annoulen said:

Κατόρθωμα είναι, εκτός κ έχεις εσωτερική οικιακή βοηθό στο σπίτι 24/7 ;)!

Πηγαίνουν παιδικό σταθμό και οι 2 πλέον οπότε εκεί σώζεται το πράγμα. Επίσης δουλεύω κάθε μέρα, και Σάββατα και Κυριακές, ξυπνάω στις 6 για να δουλέψω 2 ώρες πριν ξυπνήσουν τα παιδιά και δουλεύω και τα βράδια 1 - 2 ώρες. Ααα και έχω ένα σπίτι μπάχαλο! Και πάλι δεν βγαίνει όμως, θα κόψω την δουλειά στο 50 % τώρα! 

Just now, Chrysoum said:

Πηγαίνουν παιδικό σταθμό και οι 2 πλέον οπότε εκεί σώζεται το πράγμα. Επίσης δουλεύω κάθε μέρα, και Σάββατα και Κυριακές, ξυπνάω στις 6 για να δουλέψω 2 ώρες πριν ξυπνήσουν τα παιδιά και δουλεύω και τα βράδια 1 - 2 ώρες. Ααα και έχω ένα σπίτι μπάχαλο! Και πάλι δεν βγαίνει όμως, θα κόψω την δουλειά στο 50 % τώρα! 

Υποκλίνομαι.. πες του άντρα σου να αφήσει τις σκούπες (όλες την ίδια δουλειά κάνουν) και να αναλάβει τα παιδιά! Είναι το πιο κουραστικό απ' όλα!

Just now, Chrysoum είπε:

Από την άλλη ο άντρας μου είναι ο ψείρας που θα καθησει να δει όλες τις προσφορές και θα διαβάσει όλα τα Best in test sites μεχρι να αποφασίσει ποια σκούπα να πάρουμε πχ. Εγώ αυτό δεν το έχω, δεν μπορώ να περάσω 2 μέρες για να βρω ποια σκούπα είναι η καλύτερη επιλογή

Άσε αυτό πάλι. όχι για το οικονομικό αλλά για τις προδιαγραφές. Δεν τολμάει να προτείνει κανεις να πάρει ένα μεγάλο δώρο στο παιδί, θέλει να ελέγξει προδιαγραφές κ καμία δεν του κάνει. Για κάτι χαζό πχ βραστήρα πρέπει να γίνει τεχνική μελέτη. Κ εγω δεν έχω τόση υπομονή.... 

Με λογαριασμούς ασχολούμαι εγω γιατί συγκρατώ ευκολότερα κωδικούς κ έτσι έκανα εγω προφίλ για ηλεκτρονικές πληρωμές κ έρχονται σ εμένα. Αν πάθω κάτι εκεί δεν θα μπορεί εκείνος να βγάλει άκρη!!!! Σε τράπεζες έχουμε μπει κ οι δυο συνδικαιούχοι σε όλους κ έτσι δεν υπάρχει ούτε εκεί θέμα. 

Εγω δεν ξέρω πρακτικά πράγματα πχ τις βανες που κλείνουν νερά κ τετοια. 

Στο σπίτι αν εξαιρέσεις μαγείρεμα που μοιραζόμαστε εγω κάνω τα πιο γυναικεία  δλδ καθαριότητα, πλυντήρια κλπ. Εκείνος εξωτερικούς χώρους, κήπο, συντήρηση αυτοκινήτου, καθάρισμα συσκευών, αφαίρεση αλάτων από παντζουρια κ τετοια ωραία που έχουν τα εξοχικά σπίτια. Είναι παραδοσιακή κατανομή αλλά δεν θα με ευχαριστούσε η εναλλακτική να ξεχορταριάζω τον κήπο κ να απλώνει την μπουγάδα. Αυτά που κάνει είναι πιο κουραστικά απλώς όχι τόσο καθημερινά όσο η ρουτίνα του σπιτιου. Βέβαια σκέφτομαι, αν εμένα δεν μ άρεσε η τακτοποίηση ή το σίδερο κ ήμουν άντρας, μάλλον θα τα έκανα μόνο σε περίπτωση ανάγκης. Υποσυνείδητα δηλαδή παίζουν κ αυτά κάποιον ρόλο. βέβαια αν ζούσαμε σε διαμέρισμα κ δεν είχαμε τον κήπο κ διαφορα αλλά που προκύπτουν στην εξοχή, θα μοιράζονταν διαφορετικά οι δουλειές στο σπίτι, γιατί δεν θα είχε όλα αυτά που έχει τώρα. 

Just now, Chrysoum είπε:

Το κάνει επίτηδες για να σε αναγκάσει να ασχοληθείς. το χω ζήσει το έργο! 

• Χαχαχα 1

Just now, Έσπερος said:

Το κάνει επίτηδες για να σε αναγκάσει να ασχοληθείς. το χω ζήσει το έργο! 

Μα είμαι σίγουρη! Και ξέρεις στις 4 προτάσεις ήδη έχω αρχίσει να αφαιρούμαι! 

Στο σπίτι γίνονται όλα μισά μισά. Δηλαδή πλέον και θα ξεχορταριασω και γρασίδι θα κόψω και συντήρηση θα κανω και καμιά βρύση θα ξεβουλωσω και λάμπα θα αλλάξω και μετά θα περάσω και από έλεγχο αν το έκανα καλά κλπ. Και αντίστοιχα ο άντρας μου μπορεί να κάνει όλες τις δουλειές του σπιτιού. Συνήθως και αναλόγως την διάθεση των παιδιών τα κάνουμε εναλλαξ. Αλλά όταν πρόκειται για τα πρακτικά με σκούπες, ποια εταιρία είναι καλύτερη κλπ, δεν το έχω. Θέλω να τελειώνω. Επίσης δεν κάνω και την συντήρηση του αυτοκινήτου. Θα μπορούσα ίσως, αλλά δεν το κάνω. 

Just now, Chrysoum είπε:

Πωπω χαρά στο κουράγιο σου να μην μπορείς να κοιμηθείς ούτε μια μέρα σαν άνθρωπος... Εγώ μια μέρα να κοιμηθώ πολύ λίγο την επόμενη θα κουτουλαω από τις 8 το βράδυ!!

Just now, mama16 said:

Πωπω χαρά στο κουράγιο σου να μην μπορείς να κοιμηθείς ούτε μια μέρα σαν άνθρωπος... Εγώ μια μέρα να κοιμηθώ πολύ λίγο την επόμενη θα κουτουλαω από τις 8 το βράδυ!!

Δουλεύεις από το σπίτι? Πρόσεχε τον εαυτό σου γιατί μου φαίνεται κουράζεσαι πολύ. Και έχεις τη μαμά μου που θεωρεί άθλο που μεγάλωσε 2 παιδιά ενώ δεν δούλευε. Εγώ αυτή τη βδομάδα έχω τον μικρό μόνη μου έως το απόγευμα γιατί είμαστε κλειστά και ο άντρας μου δουλεύει και είμαι ένα βήμα πριν τα ψυχοφάρμακα. Με παίρνει η μαμά πριν και με ακούει μες τα νεύρα και μου λέει μετράς τις μέρες σαν τον φαντάρο ε? Όχι για να δεις τι ωραία που περνούσαμε εμείς που καθόμασταν σπίτι με τα παιδιά! Η οποία μας είχε εκπαιδεύσει από πολύ μικρές να φτιάχνουμε το γάλα μας και να πηγαίνουμε μόνες μας σχολείο για να μην χρειάζεται να ξυπνάει πρωί. Που να της πω τι κάνεις εσύ..

Just now, Yovanna είπε:

Δουλεύεις από το σπίτι? Πρόσεχε τον εαυτό σου γιατί μου φαίνεται κουράζεσαι πολύ. Και έχεις τη μαμά μου που θεωρεί άθλο που μεγάλωσε 2 παιδιά ενώ δεν δούλευε. Εγώ αυτή τη βδομάδα έχω τον μικρό μόνη μου έως το απόγευμα γιατί είμαστε κλειστά και ο άντρας μου δουλεύει και είμαι ένα βήμα πριν τα ψυχοφάρμακα. Με παίρνει η μαμά πριν και με ακούει μες τα νεύρα και μου λέει μετράς τις μέρες σαν τον φαντάρο ε? Όχι για να δεις τι ωραία που περνούσαμε εμείς που καθόμασταν σπίτι με τα παιδιά! Η οποία μας είχε εκπαιδεύσει από πολύ μικρές να φτιάχνουμε το γάλα μας και να πηγαίνουμε μόνες μας σχολείο για να μην χρειάζεται να ξυπνάει πρωί. Που να της πω τι κάνεις εσύ..

Το μνμ να φανταστώ πήγαινε στην @Chrysoum γιατί κ εγώ απορούσα με τις αντοχές της!!

Εμένα ο άντρας μου θέλει να κάνει όλες τις δουλειές με τον δικό του τρόπο οπότε τελικά κάνει τα περισσότερα αυτός (συν μαστορεματα, κήπο κλπ). Έτυχε και δεν δουλεύει αυτό το διάστημα. Αφού λέω αν αρχίσει να δουλεύει και κάνω τις δουλειές εγώ δεν θα του αρέσει ο τρόπος μου! Το μόνο που δεν έχει ιδέα είναι τα ρούχα της μπέμπας, ούτε που βρίσκονται ούτε το τι της ψωνίζω. Και το πού έχω κάθε σερβίτσιο, σεντόνι, πετσέτα κλπ. Γενικά την τακτοποίηση.

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα