Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φυσική κατάσταση


Recommended Posts

Ιδανικά θα ήθελα να κάνω κάποιο άθλημα, να έχει κάποιο σκοπό η εκγύμναση, δεν μπορώ να τρέχω άσκοπα ή να κάνω ασκήσεις με επαναλήψεις(εφιάλτης!). Όμως είμαι τόσο αδέξια που αν με δείτε να συμμετέχω σε οποιοδήποτε άθλημα, δεν θα σας μείνει έντερο. Έχω δοκιμάσει βόλει, badminton, ρακέτες στη παραλία .. μου ρίχνουν το μπαλάκι και σκύβω να το αποφύγω γιατί φοβάμαι μήπως με χτυπήσει. Έχει γυμναστεί κάποια με personal?  Μόνο έτσι πιστεύω θα πειθαρχούσα και θα έβλεπα και αποτέλεσμα στο σώμα μου, αλλά φαντάζομαι θα στοιχίζει ο κούκος αηδόνι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 194
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Yovanna said:

Έχει γυμναστεί κάποια με personal?  Μόνο έτσι πιστεύω θα πειθαρχούσα και θα έβλεπα και αποτέλεσμα στο σώμα μου, αλλά φαντάζομαι θα στοιχίζει ο κούκος αηδόνι.

Δεν έχω γυμναστεί πέρσοναλ αλλά πιστεύω πως είναι πραγματικά το ιδανικό γιατί η γυμναστική είναι προσαρμοσμένη στα δεδομένα του κάθε ένα ξεχωριστά, στο σώμα την φυσική κατάσταση και τις αντοχές του. Μπορείς να το δοκιμάσεις.

 

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω για τις δικές οικογένειες, οι γονείς μου νομίζω ότι είχαν την άποψη ότι ο αθλητισμοσ είναι για τους κακούς μαθητές κ σίγουρα όχι για τα κορίτσια. 

 

Η μητέρα μου βέβαια πηγαίνει στο γυμναστήριο εδώ κ 25 χρόνια σχεδόν, τουλάχιστον τρεις φορές την εβδομάδα!!!! Η πεθερά μου το ίδιο. Εγω έχω γραφτεί πολλές φορές αλλά ποτέ δεν το έκανα συστηματικά. 
 

Οι ασκήσεις μου αρέσουν αλλά δεν μπορώ το ζέσταμα. Ομαδικά αθλήματα δεν μπορώ ούτε ξέρω καν - δλδ βόλεϊ ας πούμε δεν ξέρω καν τους κανόνες. Χορό δοκίμασα αλλά είχα μεγάλο θέμα συντονισμού κ δεν είχα παρέα. Ο διάδρομος κ το ποδήλατο είναι αυτό που έχω κάνει πιο συχνά, κατά καιρούς με επιτυχία, με την προϋποθεση ότι θα βλέπω κάτι στην τηλεόραση που θα με κρατήσει για ένα εικοσάλεπτο, αλλιώς στα δυο λεπτά βαριέμαι κ θέλω να σταματήσω. τρέξιμο έξω δεν το συζητώ, στο ένα λεπτό χρειάζομαι παροχή οξυγόνου. πήγαιναν οι φίλες μ στην Αγγλία κ πάλευαν να με πείσουν αλλά δεν τα κατάφερνα. Περπάτημα όμως κ κολύμπι, αν είναι σαν βόλτα, δλδ το κάνουμε για να περάσουμε ωραία κ όχι για να γυμναστούμε, μου αρέσει. επίσης άνετα κάνω πεζοπορίες σε μονοπάτια. γενικά οτιδήποτε δεν παραπέμπει σε επι τούτου γυμναστική, το προτιμώ. 
 

Ψιλοσχετικξ ερώτηση: πώς είστε τις μέρες της περιόδου; εγω δεν έχω πια βαριά περίοδο με πόνους, είμαι όμως χάλια τις μέρες τις ωορρηξίες κ από την 21η μέρα του κύκλου. πρήζομαι, φουσκώνω, πονάει η κοιλιά μου εκείνες τις μέρες, έχω δυσφορία κλπ. πάντα είχα πριεμμηνορρυσιακες ενοχλήσεις αλλά όχι τέτοιας έντασης κ διαρκείας, ενώ η περίοδος είναι ανώδυνη. Δεν θυμάμαι αν ήταν έτσι εξαρχής μετά τη γεννά ή μετά τη δεύτερη εξωσωματική. Δεν ξέρω αν έχει σχέση με τα χαμηλά αποθέματα ωαρίων όπως φαίνεται από την ΑΜΗ μου, μήπως πάω προς εμμηνόπαυση γιατί επίσης ενώ ήμουν κρυουλιαρα, ζεσταίνομαι κ φουντώνω με την παραμικρή δραστηριότητα. Πρέπει να κάνω ένα τσεκάπ. Αυτές τις μέρες περιμένω περίοδο κ είμαι τόσο χάλια που σήμερα το πρωί νόμιζα ότι έχω κορονοϊο που μου βγήκε σε κατάπτωση κ πόνους κ όχι βήχα. 

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ προτιμώ η γυμναστική να μη θυμίζει απολύτως γυμναστική και σίγουρα δεν θελω με τίποτα να πάω γυμναστήριο. Μου φαίνεται αφύσικο να υπάρχει ένα κτήριο/μια αίθουσα που πάει ο κόσμος για να γυμναστει, η γυμναστική μου φαίνεται ότι είναι για εξωτερικό χώρο. Γι'αυτό σκέφτομαι το ποδήλατο, ώστε να είμαι έξω αλλά να μην είναι εντελώς γυμναστική του στυλ προπονούμαι για μαραθώνιο -που έχει γίνει υπερβολικά της μόδας να πηγαίνουν όλοι στο μαραθώνιο τώρα τελευταία και μου τη δίνει. Έχει και φίλους ο άντρας μου που πάνε και τους ζηλεύει και θα μου τον παρασυρουν κάποια στιγμή :-P Ο αντρας μου αν και αρκετά μεγαλύτερος από εμένα είναι πολύ πιο αθλητικός, παλιά πήγαινε και έτρεχε, κολυμπούσε πολύ μέχρι Νοέμβρη κλπ. Μετά λόγω διαφορων γεγονότων δεν μπορούσε να τα κάνει αυτά ενώ ήθελε, αλλά γενικά παραμένει πιο αθλητικός από εμένα, και στο σπίτι ανεβοκατεβαίνει τη σκάλα πολύ πιο πρόθυμα. Εγώ συγκεντρώνω συνεχώς στο πρώτο σκαλοπάτι πράγματα που είναι για πάνω για να τα πάρω όταν ανέβω μια και καλή! Εμένα μου άρεσε πολύ όταν έκανα παραδοσιακούς χορούς, δεν είναι γυμναστική αλλά σε αντοχές είχα διαφορά. Όμως μετακόμισα κι έτσι δεν μπορώ να πηγαίνω στον ίδιο σύλλογο που ήμουν 20 χρόνια με τα ίδια άτομα. 

 

Όσον αφορά την περίοδο εγώ μετά τη γέννα έχω την εντύπωση ότι έχω περισσότερο αίμα αλλά κρατάει λιγότερες μέρες. Σαν να βγαίνει μαζεμένο κάπως, δεν ξέρω, ίσως φαρδυνε το σύστημα :-P Πόνους έχω λιγότερους αλλά και πριν δεν είχα κάτι φοβερό, μόνο την πρώτη μερα έπινα Ντεπον ας πούμε. Την ωορρηξία την καταλάβαινα πάντα σαν τσιμπήματα που θυμίζουν λίγο τις στιγμές που πλησιάζει η περίοδος.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

 

Ψιλοσχετικξ ερώτηση: πώς είστε τις μέρες της περιόδου; εγω δεν έχω πια βαριά περίοδο με πόνους, είμαι όμως χάλια τις μέρες τις ωορρηξίες κ από την 21η μέρα του κύκλου. πρήζομαι, φουσκώνω, πονάει η κοιλιά μου εκείνες τις μέρες, έχω δυσφορία κλπ. πάντα είχα πριεμμηνορρυσιακες ενοχλήσεις αλλά όχι τέτοιας έντασης κ διαρκείας, ενώ η περίοδος είναι ανώδυνη. Δεν θυμάμαι αν ήταν έτσι εξαρχής μετά τη γεννά ή μετά τη δεύτερη εξωσωματική. Δεν ξέρω αν έχει σχέση με τα χαμηλά αποθέματα ωαρίων όπως φαίνεται από την ΑΜΗ μου, μήπως πάω προς εμμηνόπαυση γιατί επίσης ενώ ήμουν κρυουλιαρα, ζεσταίνομαι κ φουντώνω με την παραμικρή δραστηριότητα. Πρέπει να κάνω ένα τσεκάπ. Αυτές τις μέρες περιμένω περίοδο κ είμαι τόσο χάλια που σήμερα το πρωί νόμιζα ότι έχω κορονοϊο που μου βγήκε σε κατάπτωση κ πόνους κ όχι βήχα. 

Και εγώ με εξαιρετικά χαμηλά αποθέματα αλλά γίνομαι χάλια εκείνες, πονάω πάρα πολυ, χαλάει και η διάθεση μου, παρόλα αυτά όμως κάνω γυμναστιή και εκείνες τις ημέρες.

Just now, little lamb said:

 Γι'αυτό σκέφτομαι το ποδήλατο, ώστε να είμαι έξω αλλά να μην είναι εντελώς γυμναστική του στυλ προπονούμαι για μαραθώνιο -που έχει γίνει υπερβολικά της μόδας να πηγαίνουν όλοι στο μαραθώνιο τώρα τελευταία και μου τη δίνει. Έχει και φίλους ο άντρας μου που πάνε και τους ζηλεύει και θα μου τον παρασυρουν κάποια στιγμή :-P

Επειδή τρέχει μαραθώνιο ο άντρας μου τα τελευταία χρόνια να σου πω πως δεν έχει να κάνει με την μόδα.

Είναι ένας στόχος για πολλούς άπιαστος, θέλει αυτοθυσία, αυστηρή προπόνηση μήνες πριν, γενικά πρέπει για αρκετό καιρό να αλλάξεις πολυ την ζωή σου προκειμένου να πετύχεις. Πίστεψε με δεν τρέχεις 42 χλμ από μόδα...θέλει πολυ αγώνα για να το κατεφέρεις αυτό! Εδώ ακούς ότι αθλητές της ελιτ αποφεύγουν τον κλασσικό μαραθώνιο επειδή είναι από τους πιο δύσκολους και τους ρίχνει την βαθμολογία, οπότε το να τερματήσει ένας άνθρωπος που δεν είναι καν αθλητής σε αυτόν τον αγώνα είναι επίτευγμα.

προσωπικά δεν μπορώ να τρέξω μαραθώνιο, νομίζω θα εγκατέλειπα στα μισά.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Yovanna είπε:

Ιδανικά θα ήθελα να κάνω κάποιο άθλημα, να έχει κάποιο σκοπό η εκγύμναση, δεν μπορώ να τρέχω άσκοπα ή να κάνω ασκήσεις με επαναλήψεις(εφιάλτης!). Όμως είμαι τόσο αδέξια που αν με δείτε να συμμετέχω σε οποιοδήποτε άθλημα, δεν θα σας μείνει έντερο. Έχω δοκιμάσει βόλει, badminton, ρακέτες στη παραλία .. μου ρίχνουν το μπαλάκι και σκύβω να το αποφύγω γιατί φοβάμαι μήπως με χτυπήσει. Έχει γυμναστεί κάποια με personal?  Μόνο έτσι πιστεύω θα πειθαρχούσα και θα έβλεπα και αποτέλεσμα στο σώμα μου, αλλά φαντάζομαι θα στοιχίζει ο κούκος αηδόνι.

Ακόμη και σε πολύ φτηνό γυμναστήριο ή στο σπίτι, μιλάμε για 15 ευρώ το μάθημα και είναι τιμή που έχω ακούσει μόνο από φίλη γυμνάστρια και εννοείται μαύρα.

Αν γενικά έχεις αθληθεί στο παρελθόν, και ξέρεις δηλαδή τα βασικά χωρίς κίνδυνο να τραυματιστείς από λάθος εκτέλεση, έχει πολλές εφαρμογές για κινητό που σε βοηθάνε να φτιάξεις πρόγραμμα στο σπίτι, όπως και πολλές εφαρμογές με βίντεο για οτιδήοτε άσκηση και επίπεδο θες, που είναι μία εναλλακτική πολύ οικονομική ως και τζάμπα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Και εγώ με εξαιρετικά χαμηλά αποθέματα αλλά γίνομαι χάλια εκείνες, πονάω πάρα πολυ, χαλάει και η διάθεση μου, παρόλα αυτά όμως κάνω γυμναστιή και εκείνες τις ημέρες.

Επειδή τρέχει μαραθώνιο ο άντρας μου τα τελευταία χρόνια να σου πω πως δεν έχει να κάνει με την μόδα.

Είναι ένας στόχος για πολλούς άπιαστος, θέλει αυτοθυσία, αυστηρή προπόνηση μήνες πριν, γενικά πρέπει για αρκετό καιρό να αλλάξεις πολυ την ζωή σου προκειμένου να πετύχεις. Πίστεψε με δεν τρέχεις 42 χλμ από μόδα...θέλει πολυ αγώνα για να το κατεφέρεις αυτό! Εδώ ακούς ότι αθλητές της ελιτ αποφεύγουν τον κλασσικό μαραθώνιο επειδή είναι από τους πιο δύσκολους και τους ρίχνει την βαθμολογία, οπότε το να τερματήσει ένας άνθρωπος που δεν είναι καν αθλητής σε αυτόν τον αγώνα είναι επίτευγμα.

προσωπικά δεν μπορώ να τρέξω μαραθώνιο, νομίζω θα εγκατέλειπα στα μισά.

 

 

Δεν αντιλέγω σε αυτά, όντως έτσι είναι.Προφανώς για να το κάνεις θες δυνάμεις ψυχικές ή σωματικές. Αλλά το να θέλουν όλοι (πραγματικά έχω την αίσθηση ότι είναι όλοι, αν κρίνω από τα ποστ γνωστών και φιλων στα social media) να τα υπομεινουν αυτά, είναι τάση (αν δεν θες "μόδα") των τελευταίων χρόνων.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

πώς είστε τις μέρες της περιόδου; εγω δεν έχω πια βαριά περίοδο με πόνους, είμαι όμως χάλια τις μέρες τις ωορρηξίες

Προ γέννας πονουσα απίστευτα, ένιωθα μαχαίρια, δεν με πιαναν τα παυσίπονα. Οταν γεννησα είδα πως έμοιαζε με τις οδύνες της γέννας, έστω μέχρι τα 6-7 εκατοστά διαστολή που άντεξα χωρίς επισκληριδιο.  Τώρα έχω τις ιδιες μέρες, την ίδια ροή αλλά καθόλου πόνο. Τις μέρες της ωορηξιας τις καταλαβαίνω γιατί ποναω λιγάκι παραπανω απο την αριστερή ή δεξιά πλευρά.

14 ώρες πρίν, little lamb είπε:

γώ μπορεί να είμαι 64, στο επόμενο ζύγισμα 66, μετά πάλι 65, μετά 67 κλπ κλπ

Μήπως ή ζυγαριά σου είναι ηλεκτρονικη? Ή δική μου είναι και πάντα έχει αυτό το σκαμπανέβασμα που λες και υποθέτω πως είμαι το μεγαλύτερο νούμερο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Μήπως ή ζυγαριά σου είναι ηλεκτρονικη? Ή δική μου είναι και πάντα έχει αυτό το σκαμπανέβασμα που λες και υποθέτω πως είμαι το μεγαλύτερο νούμερο. 

 

Δεν ζυγίζομαι πάντα στην ίδια. Αλλά θέλω να πω πως τα 2-3 κιλά δεν είναι αμελητέα ποσότητα που χάνουμε, ξαναπαιρνουμε, ξαναχανουμε κλπ;

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, ΑΡΓΚ said:

Ακόμη και σε πολύ φτηνό γυμναστήριο ή στο σπίτι, μιλάμε για 15 ευρώ το μάθημα και είναι τιμή που έχω ακούσει μόνο από φίλη γυμνάστρια και εννοείται μαύρα.

Αν γενικά έχεις αθληθεί στο παρελθόν, και ξέρεις δηλαδή τα βασικά χωρίς κίνδυνο να τραυματιστείς από λάθος εκτέλεση, έχει πολλές εφαρμογές για κινητό που σε βοηθάνε να φτιάξεις πρόγραμμα στο σπίτι, όπως και πολλές εφαρμογές με βίντεο για οτιδήοτε άσκηση και επίπεδο θες, που είναι μία εναλλακτική πολύ οικονομική ως και τζάμπα. 

Αμ δεν θα το κάνω.. Γι΄αυτό θέλω τον personal για να με έχει με το μαστίγιο! Και για να εστιάσει στις ανάγκες του δικού μου σώματος . Αν είναι 15 ευρώ μια χαρά! Εγώ υπολόγιζα απο 30 και πάνω. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, little lamb είπε:

 

Δεν ζυγίζομαι πάντα στην ίδια. Αλλά θέλω να πω πως τα 2-3 κιλά δεν είναι αμελητέα ποσότητα που χάνουμε, ξαναπαιρνουμε, ξαναχανουμε κλπ;

Για ανθρώπους που διατηρούν ένα σταθερό βάρος γενικά, όχι δεν είναι αμελητέα. Εγώ πχ. προ γέννας είχα σταθερό βάρος για κάποια χρόνια. Στην εγκυμοσύνη έβαλα 9, έχασα αμέσως τα 6 και έμειναν 3 που με συντρόφευαν για πάνω από 2 χρόνια και τα έχασα στην καραντίνα λόγω καλύτερης διατροφής (ήμουν σπίτι και δεν έτρωγα καθόλου βλακείες) και εντατικού περπατήματος (βοήθησε ο εγκλεισμός). Όταν γύρισα στο γραφείο όλοι πρόσεξαν ότι αδυνάτισα παρόλο που και με τα 3 παραπάνω κιλά φυσιολογικότατο βάρος είχα. Εγώ πάλι χάρηκα που ξαναμπήκα με άνεση στα παντελόνια μου γιατί το πάχος το παίρνω κυρίως στην πρριφέρεια. Για όσους δεν ασχολούνται ιδιαίτερα με τη ζυγαριά ή για αυτούς που έχουν θέματα βάρους και πρέπει να χάσουν πολλά κιλά για να έρθουν στα φυσιολογικά πιθανό τα 3 κιλά να μη λένε τίποτα αλλά σε μια γυναίκα που μπορεί να ζυγίζει πχ. 50 - 65 κιλά φαίνεται η διαφορά.

 

Για τη φυσική κατάσταση από την άλλη εγώ έχω μια τάση να λατρεύω τον καναπέ οπότε η ιδιαίτερα δυναμική γυμναστική δε με τράβηξε ποτέ όσο και αν προσπάθησα. Εδώ και 10 χρόνια περίπου κάνω γιόγκα γιατί πέρα από την άσκηση με ξεαγχώνει και με ηρεμεί. Έχω αποκτήσει και ευλιγισία πια που ποτέ δεν είχα. Παλιότερα περπατούσα πολύ. Τώρα πια οι μόνες ώρες που μπορώ να πάω για περπάτημα μόνη είναι μετά τις 10 που κοιμάται η μικρή αλλά κάπου εκεί βουλιάζω στον καναπέ. Αντοχές τελευταία δεν έχω αλλά φταίει και το ότι έχω αναιμία και αν δεν πάρω σίδηρο υπάρχουν περίοδοι που δε μπορώ να πάρω τα πόδια μου.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Δεν ζυγίζομαι πάντα στην ίδια. Αλλά θέλω να πω πως τα 2-3 κιλά δεν είναι αμελητέα ποσότητα που χάνουμε, ξαναπαιρνουμε, ξαναχανουμε κλπ;

Και γω δεν θεωρώ ότι είναι τόσο εύκολο να χάσεις ή να πάρεις 2-3 κιλά αν ακολουθείς την ιδια διατροφή κ τον ίδιο τρόπο ζωής. 

   Δεν μιλάμε για  γραμμάρια  που παιζουν κάθε φορά που ζυγιζομαστε.

  Επίσης για να έχουμε ορθότερη εικόνα για το βάρος μας πρέπει να ζυγιζομαστε στην ίδια ζυγαρια. Βέβαια  στην δική μου τρεις φορές σερι να ανεβω τρία διαφορετικά νουμερα γράφει, διαλεγω και παιρνω!:P

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Ψιλοσχετικξ ερώτηση: πώς είστε τις μέρες της περιόδου; εγω δεν έχω πια βαριά περίοδο με πόνους, είμαι όμως χάλια τις μέρες τις ωορρηξίες κ από την 21η μέρα του κύκλου. πρήζομαι, φουσκώνω, πονάει η κοιλιά μου εκείνες τις μέρες, έχω δυσφορία κλπ. πάντα είχα πριεμμηνορρυσιακες ενοχλήσεις αλλά όχι τέτοιας έντασης κ διαρκείας, ενώ η περίοδος είναι ανώδυνη. Δεν θυμάμαι αν ήταν έτσι εξαρχής μετά τη γεννά ή μετά τη δεύτερη εξωσωματική. Δεν ξέρω αν έχει σχέση με τα χαμηλά αποθέματα ωαρίων όπως φαίνεται από την ΑΜΗ μου, μήπως πάω προς εμμηνόπαυση γιατί επίσης ενώ ήμουν κρυουλιαρα, ζεσταίνομαι κ φουντώνω με την παραμικρή δραστηριότητα. Πρέπει να κάνω ένα τσεκάπ. Αυτές τις μέρες περιμένω περίοδο κ είμαι τόσο χάλια που σήμερα το πρωί νόμιζα ότι έχω κορονοϊο που μου βγήκε σε κατάπτωση κ πόνους κ όχι βήχα

Εγώ πριν την εγκυμοσύνη ήμουν τόσο χάλια στην περίοδο που μέχρι και εμετό έκανα και είχα τάσεις λιποθυμίας... Οι πόνοι ήταν φρικτοι και περνούσα τις πρώτες 3 με 4 ημέρες καταπινωντας nurofen κάθε 3 ώρες. Μετά τη γέννα, δεν πονάω σχεδόν καθόλου, είναι απίστευτο το πόσο τέλειο είναι αυτό για εμένα! (μου είχε πει βέβαια ο γυναικολόγος προτού μείνω έγκυος, ότι μόνο μετά τη γέννα θα διορθωθούν οι πόνοι περιόδου, όπως και έγινε). Όσον αφορά την ωορρηξια, πλέον ζεσταινομαι πάρα πολύ και νιώθω την κοιλιά μου κάπως σαν πρησμένη. Πριν την εγκυμοσύνη ζαλιζόμουν και ανακατευομουν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω, μάλλον δεν έχω ασχοληθεί και πολύ με το θέμα βάρος και ζύγισμα. Είχα την αίσθηση ότι τα 2 κιλά είναι αμελητέα που τα στρογγυλοποιουμε  στην πεντάδα προς τα πάνω ή κάτω. Δεν είχα ακούσει και κανεναν πχ να λέει "είμαι 62", "είμαι 63", "είμαι 64". Ή 60 ή 65 λένε. Κι εγώ λέω "είμαι κάπου 60-65" :-P Γιατί ούτως ή άλλως δεν θυμάμαι ή είναι πολύς καιρός που ζυγιστηκα. Εδώ δεν ξέρω ακριβώς το ύψος που είναι και μονιμο, θα ξέρω τα κιλα; Νομίζω ή δεν είμαι ποτε σταθερά ή απλά δεν παρατηρώ.

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν ζυγίζομαι ποτέ, καταλαβαίνω από τα ρούχα αν έχω πάρει. Ούτε καν έγκυος δεν ζυγιζόμουν, βασικά δεν είχαμε ζυγαριά κ λείψαμε κ σχεδόν δυο μήνες στα εξοχικά το καλοκαίρι που ήταν η αρχή, όποτε ζυγιζόμουν έτσι σε οποία ζυγαριά έβρισκα για να παρατηρώ, που φυσικά δεν μετράει. Μετά πολύ αργότερα πήραμε μια ωραία πολύ καλων προδιαγραφών, ανεβήκαμε, κλάψαμε κ οι δυο  κ δεν ξανανεβηκαμε. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

13 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Δεν ξέρω, μάλλον δεν έχω ασχοληθεί και πολύ με το θέμα βάρος και ζύγισμα. Είχα την αίσθηση ότι τα 2 κιλά είναι αμελητέα που τα στρογγυλοποιουμε  στην πεντάδα προς τα πάνω ή κάτω. Δεν είχα ακούσει και κανεναν πχ να λέει "είμαι 62", "είμαι 63", "είμαι 64". Ή 60 ή 65 λένε. Κι εγώ λέω "είμαι κάπου 60-65" :-P Γιατί ούτως ή άλλως δεν θυμάμαι ή είναι πολύς καιρός που ζυγιστηκα. Εδώ δεν ξέρω ακριβώς το ύψος που είναι και μονιμο, θα ξέρω τα κιλα; Νομίζω ή δεν είμαι ποτε σταθερά ή απλά δεν παρατηρώ.

 

Just now, Έσπερος είπε:

Εγω δεν ζυγίζομαι ποτέ, καταλαβαίνω από τα ρούχα αν έχω πάρει. Ούτε καν έγκυος δεν ζυγιζόμουν, βασικά δεν είχαμε ζυγαριά κ λείψαμε κ σχεδόν δυο μήνες στα εξοχικά το καλοκαίρι που ήταν η αρχή, όποτε ζυγιζόμουν έτσι σε οποία ζυγαριά έβρισκα για να παρατηρώ, που φυσικά δεν μετράει. Μετά πολύ αργότερα πήραμε μια ωραία πολύ καλων προδιαγραφών, ανεβήκαμε, κλάψαμε κ οι δυο  κ δεν ξανανεβηκαμε. 

Οι γυναικολογοι σας δεν σας μετρούσαν το βάρος? Μόνο ο δικός μου δεν έχανε την ευκαιρία να με ανεβάζει στην ζυγαρια σε κάθε επισκεψη?! :P:lol:

 

Κι εγώ δεν μετριομουν συχνά, μόνο σε φαρμακεία αν το θυμομουν, μετά με μετρούσε ο γιατρός μου τακτικότατα κ ήξερα πόσο βάρος έπαιρνα ή μετά την γέννα πόσα έχασα. Πήραμε κι εμείς μία ζυγαριά η οποία είναι πολύ ανακριβης κ έκτοτε μετριεμαι στο περίπου, μόνο  τις ζυγαριές των φαρμακειων εμπιστευομαι γιατί συμφωνουν μεταξύ τους. 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με μετρούσε αλλά δεν τα συγκράτησα ποτέ! Μετά τη γέννα όχι, ούτως ή άλλως στις 40 μέρες πήγα και μετά ένα χρόνο μετά για Παπανικολάου, σιγά μη με μετρούσε ένα χρόνο μετά!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

 

Οι γυναικολογοι σας δεν σας μετρούσαν το βάρος? Μόνο ο δικός μου δεν έχανε την ευκαιρία να με ανεβάζει στην ζυγαρια σε κάθε επισκεψη?! :P:lol:

 

Κι εγώ δεν μετριομουν συχνά, μόνο σε φαρμακεία αν το θυμομουν, μετά με μετρούσε ο γιατρός μου τακτικότατα κ ήξερα πόσο βάρος έπαιρνα ή μετά την γέννα πόσα έχασα. Πήραμε κι εμείς μία ζυγαριά η οποία είναι πολύ ανακριβης κ έκτοτε μετριεμαι στο περίπου, μόνο  τις ζυγαριές των φαρμακειων εμπιστευομαι γιατί συμφωνουν μεταξύ τους. 

Ο δικός μου με έβλεπε μόνο για τους μεγάλους υπερήχους που έγιναν στο ΙΑΣΩ γιατί είναι στην Αθήνα. Δεν έχω πάει στο ιατρείο του. Για 1-2  άλλους πήγα στο νησί αλλά δεν με ζύγισε, του έλεγα μόνη μου στο περίπου. Εξάλλου φαινόμουν ότι δεν έχω περάσει τα 9-10 κιλά. 

Link to comment
Share on other sites

Και μένα μεζύγιζε κάθε φορά και ήταν και αυστηρός! Στο μεταξύ , τον 4ο μήνα έκανα την πρώτη καμπύλη και έδειξε υπογλυκαιμία και μου "φώναζε" και να μην παχύνω αλλά και να τρώω πολύ συχνά και να μη μένω νηστική..

Πάντως ούτε και γω ζυγίζομαι.. φοβάμαι..

Link to comment
Share on other sites

Οχι χαλια νιωθω εγω προσωπικα κι ολο στόχους βαζωκαι Μετα δεν τους υλοποιω απο την κούραση μου,δεν γυμναζομαι, καπνίζω σα φουγάρο ειδικα οταν εχω ησυχια τρωω και καπνιζω μαζεμενα. Ειμαι συν 10 κιλα αποτι θα πρεπε και γενικως δραμα. Αλλα οπως εχω γράψει αππ Σεπτέμβρη θα αλλαξουν ολα αυτα. Θα πανε σχολείο και τα δυο να ισιωσω λιγο.. 

Δρν ξερω δεν μπορω δεν προλαβαινω μου ρουφάνε ολο Μου το ειναι ζωη να χουν δεν εχωχρονο να σκεφτώ να χαλαρωσω, τη μια να μαγειρεχω,να τα ταισω 15 φορες τημερα,(η μικρη κανει 5 γεύματα τρωει αργα και κανουμε μιση ωρα το καθε τάισμα δηλαδη 5χ30= 150 λεπτα της ημέρας) χωρια η μεγάλη που βαριέται πολλες φορες και με εχει βρει κορόιδο και προκειμένου να μη μείνει νηστικη κάθομαι και τη ταιζω ενω κανονικα θα πρέπε να την αφησω νηστικη )να τα πλυνω,να μαζέψω, να ασχοληθώ με τα της δουλειάς μου εχω κι αλλες υποχρεώσεις, να τα παω βολτα, να κατσω να παιξω αλλα αυτο που με κουραζει περισσότερο ειναι οι φωνες τους οι αταξιες η μουρμούρα,  ο αντρας μου που μουρμουραει επίσης,  οσοι μου μουρμουρανε στη δουλειά γιατι εχω υπεύθυνη θεση και ζαβλακωνω με ολους που παντα κατι θελουν απο μένα, γενικως ολοι κατι θελουν,η ζεστη επισης που κάνει αυτες τις μερες ο κορωνοιος που μας εσκασε ολους. Δεν ξερω θέλω μια αλλαγη!:)

4 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

Και μένα μεζύγιζε κάθε φορά και ήταν και αυστηρός! Στο μεταξύ , τον 4ο μήνα έκανα την πρώτη καμπύλη και έδειξε υπογλυκαιμία και μου "φώναζε" και να μην παχύνω αλλά και να τρώω πολύ συχνά και να μη μένω νηστική..

Πάντως ούτε και γω ζυγίζομαι.. φοβάμαι..

Καλα... η δικια μάς η ζυγαρια δεν εχει μπαταρια εδω και κατι χρονια... τις προαλλες την έψαχνε ο αντρας μου και του ειπα οτι τη χασαμε!:P

 

Εγω εχω 1.78 ύψος και ειμαι στα 85 κιλα ενω θα πρεπε να ειμαι 75..αλλα δεν ειναι τα κιλά το θεμα μονο, ειναι αυτη η παλιοκοιλια που λιγο να φαω πετάγεται σα διαολος! Εγω που παντα φορουσα m/l εχω περασει στο  l/xl αν ειναι δυνατόν ντροπη και αίσχος. Μετά αφου τα σκεφτομαι υπενθυνιζω στον εαυτο μου οτι περασα 18 μήνες εγκυος . Αλλα μετα μου ξαναλέω οτι φτανουν πια οι δικαιολογιες!!!

5 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

 

Οι γυναικολογοι σας δεν σας μετρούσαν το βάρος? Μόνο ο δικός μου δεν έχανε την ευκαιρία να με ανεβάζει στην ζυγαρια σε κάθε επισκεψη?! :P:lol:

 

Κι εγώ δεν μετριομουν συχνά, μόνο σε φαρμακεία αν το θυμομουν, μετά με μετρούσε ο γιατρός μου τακτικότατα κ ήξερα πόσο βάρος έπαιρνα ή μετά την γέννα πόσα έχασα. Πήραμε κι εμείς μία ζυγαριά η οποία είναι πολύ ανακριβης κ έκτοτε μετριεμαι στο περίπου, μόνο  τις ζυγαριές των φαρμακειων εμπιστευομαι γιατί συμφωνουν μεταξύ τους. 

Ναι με μετρούσε αλλα εμενα η ζημιά στο πρωτο εγινε γιατι εκατσα δυο μηνες στο κρεβατι βεβαια μετα τη πρωτη γεννα εχασα το 80 τα εκατο αλλα στο 2ο ξεκινησα με καποια κιλα και εκει ξέφυγα. Εκει δλδ δεν ειχα δικαιολογία. Ο γιατρος μου δεν ηταν αυστηρος απλως μου έλεγε να προσέχω. Μακαρι να ηταν αυστηρός!!

22 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Δεν ξέρω, μάλλον δεν έχω ασχοληθεί και πολύ με το θέμα βάρος και ζύγισμα. Είχα την αίσθηση ότι τα 2 κιλά είναι αμελητέα που τα στρογγυλοποιουμε  στην πεντάδα προς τα πάνω ή κάτω. Δεν είχα ακούσει και κανεναν πχ να λέει "είμαι 62", "είμαι 63", "είμαι 64". Ή 60 ή 65 λένε. Κι εγώ λέω "είμαι κάπου 60-65" :-P Γιατί ούτως ή άλλως δεν θυμάμαι ή είναι πολύς καιρός που ζυγιστηκα. Εδώ δεν ξέρω ακριβώς το ύψος που είναι και μονιμο, θα ξέρω τα κιλα; Νομίζω ή δεν είμαι ποτε σταθερά ή απλά δεν παρατηρώ.

Εγω που ειμαι 78 _ζυγιστηκα πριν μία βδομαδα σε ενα φαρμακείο κι εφυγα με μια προβοσκιδα ως κατω_ αδυνατώ να πω ουτε καν να σκεφτώ πως ειμαι 75 με 80. Αυτο το 8... οχι οχι!!!! Το 75 καλυτερα μου καθεται αλλα δεν ειναι αληθεια!!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum είπε:

Σαφώς και με ενοχλεί η χαλάρωση στο σώμα και η εικόνα μου γενικότερα, αλλά αυτά και μόνο για μένα δεν ήταν αρκετά για να μου δώσουν κίνητρο να ασκηθω. Το έκανα αφού συνειδητοποίησα πόσο επικίνδυνο είναι να μην αθλησαι. Σ αυτό μεγάλο στήριγμα βρίσκω στον άντρα μου, δεν ξέρω αν ήμουν με κάποιον που δεν ήταν τόσο υποστηρικτικος εάν θα ήταν τόσο εύκολο. Βασικά με πιέζει έμμεσα να βγω έξω και να αθληθω τώρα που το σκέφτομαι. Ο ίδιος είναι υπερβολικά αθλητικός, αθλειται καθημερινά, και μου θυμίζει συνεχώς τον κίνδυνο που ενέχει η καθηστικη ζωή. Οπότε μπορώ να πω πως αυτό βοηθάει αρκετά στο να βγω έξω και να μην πω "έλα μωρέ δεν βαριέσαι που να τρεχω τώρα

Είναι σημαντικό να το βλέπει κανείς έτσι. Εγω δεν έχω μπει σ αυτή τη λογική παρόλο που είδα ότι όταν ο άντρας μ σταμάτησε να αθλείται έβγαλε διαφορά θέματα που προφανώς προϋπηρχαν αλλά λόγω της καλής κατάστασης έμεναν αδρανή κ μη ανιχνεύσιμα. για μένα ο στόχος ειναι απλά να έχω ενα ικανοποιητικό βάρος κ σώμα. Κ δεν μ αρέσει κ καθόλου όταν ο άντρας μ μας αφήνει κ πάει για γυμναστική για να πω την αλήθεια. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum είπε:

Οπότε μπορώ να πω πως αυτό βοηθάει αρκετά στο να βγω έξω και να μην πω "έλα μωρέ δεν βαριέσαι που να τρεχω τώρα".

 

Αν σου φαινόταν απλώς "έλα μωρέ που να τρέχω" καλά ήταν και είναι πιο απλό να το δεις αλλιώς, το θέμα είναι όταν σου φαίνεται πραγματικό βασανιστήριο! Εκεί δεν λες "θέλω να ζήσω όσο περισσότερο γίνεται", λες "αν είναι για να ζήσω να βαζανιζομαι καλύτερα να ζήσω λιγότερο αλλά χαρούμενη", χαχα! Προφανώς κάνω και χιούμορ, αλλά όντως μερικοί δεν είναι απλά ότι βαριομαστε αλλά μας φαίνεται πραγματικά όχι απλά βουνό αλλά οροσειρά ολόκληρη!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Είναι σημαντικό να το βλέπει κανείς έτσι. Εγω δεν έχω μπει σ αυτή τη λογική παρόλο που είδα ότι όταν ο άντρας μ σταμάτησε να αθλείται έβγαλε διαφορά θέματα που προφανώς προϋπηρχαν αλλά λόγω της καλής κατάστασης έμεναν αδρανή κ μη ανιχνεύσιμα. για μένα ο στόχος ειναι απλά να έχω ενα ικανοποιητικό βάρος κ σώμα. Κ δεν μ αρέσει κ καθόλου όταν ο άντρας μ μας αφήνει κ πάει για γυμναστική για να πω την αλήθεια. 

Απο το να τρέχει για μπυρες και καφεδάκια, να λες και δοξα τω θεώ! : :D υπαρχουν καποιοι αντρες που βγαινουν με την παρεα τους κι εκ πεποιθησεως δεν παίρνουν μαζι τις γυναικες τους, και ειναι πολλοι αυτοι ,δες 50-50 :D οποτε να λες παλι καλα! Κι εκει να δεις αγχος εσυ!!! Για φαντάσου να βγαίνε βολτες και να σου ρχοταν και σουρωμενος για τρελιτσες! :D

Link to comment
Share on other sites

Just now, diane2020 είπε:

Απο το να τρέχει για μπυρες και καφεδάκια, να λες και δοξα τω θεώ! : :D

Γι αυτό δεν πάει σχεδον ποτέ μόνος του, δεν πήγαινε ούτε καν πριν γεννήσω κ τώρα μόνο αν η φάση δεν βολεύει να πάμε όλοι μαζί κ έχει κάποιον σοβαρό λόγο να μην πει όχι. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...