Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φυσική κατάσταση


Recommended Posts

Όσες δεν κάνετε γυμναστική,σε τι κατάσταση είναι το σώμα και οι αντοχές σας; Εγω συνειδητοποίησα ότι είμαι σε άθλια πραγματικά. Ποτέ δεν κατάφερα να πάω συστηματικά γυμναστήριο, περπατούσα όμως για τις μετακινήσεις μου και με τον άντρα μου περπατούσαμε για γυμναστική κ κολυμπούσαμε το καλοκαίρι κ κάπως κρατιόμουν, με κάποιες αυξομειώσεις βάρους προς το τσιμπημένο κ πριν μείνω έγκυος είχα ξεκινήσει στατικό ποδήλατο στο οποίο έκτοτε δεν έχω ανεβεί ούτε πέντε φορές. Τώρα  τη μια πονάει η μέση, την άλλη σκύβω να ντυθώ το παιδί κ πιάνομαι ή πονάνε κλειδώσεις, να κάτσω κάτω για παιχνίδι δεν το συζητώ, μόνο σε μαξιλάρι, πάω να σηκωθώ από την καρέκλα κ δεν μπορώ να ίσιωσω, λαχανιάζω με το παραμικρό. Έχω παχύνει μάλλον στο maximum της τελευταίας 15ετιας. Από τότε που σταματήσαμε το καρότσι δεν κάνω πια τα μεγάλα γρήγορα περπατήματα κ έτσι πάει κ η φυσική κατάσταση κ το ωραίο σώμα που είχα κάνει μετά τη γεννα χωρίς κόπο. Και δεν είμαι καν 40 κ είμαι σ αυτό το χαλι με μόνο ένα παιδί... Ερεις όπως διατηρείτε το σώμα σας σε μια αξιοπρεπή κατάσταση; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 194
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Χαίρομαι που άνοιξες αυτό το θέμα γιατί αυτές τις μέρες βλέπω το σώμα μου με μαγιό στις φωτογραφίες και είμαι στα χειρότερα μου... Εγώ πριν την εγκυμοσύνη και μέχρι και κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, πήγαινα συστηματικά γυμναστήριο και τα καλοκαίρια κολυμπούσα πολύ. Από τη γέννα και μετά δεν έχω καθόλου μα καθόλου χρόνο για γυμναστήριο δυστυχώς παρόλο που μου αρέσει πολύ... Είμαι 33 και παρατήρησα ότι το σώμα μου έχει γίνει πιο πλαδαρο, οι μύες έχουν χαθεί και το κυριότερο? Η αντοχή! Λαχανιαζω με το πάρα μικρό πλέον. Τα κιλά που μου έχουν μείνει παραπάνω είναι μόνο 3, αλλά ως μεσογειακός σωματοτυπος, φαίνεται σαν να είναι παραπάνω τα κιλά που έχω να χάσω. 

Επειδή λοιπόν δεν έχω χρόνο στην καθημερινότητα για γυμναστήριο αγόρασα ποδήλατο για τις καθημερινές μου μετακινήσεις και έχω εντάξει το βράδυ όταν κοιμάται ο μικρός, ασκήσεις στο σπίτι με βιντεακια από το YouTube. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Όσες δεν κάνετε γυμναστική,σε τι κατάσταση είναι το σώμα και οι αντοχές σας; Εγω συνειδητοποίησα ότι είμαι σε άθλια πραγματικά. Ποτέ δεν κατάφερα να πάω συστηματικά γυμναστήριο, περπατούσα όμως για τις μετακινήσεις μου και με τον άντρα μου περπατούσαμε για γυμναστική κ κολυμπούσαμε το καλοκαίρι κ κάπως κρατιόμουν, με κάποιες αυξομειώσεις βάρους προς το τσιμπημένο κ πριν μείνω έγκυος είχα ξεκινήσει στατικό ποδήλατο στο οποίο έκτοτε δεν έχω ανεβεί ούτε πέντε φορές. Τώρα  τη μια πονάει η μέση, την άλλη σκύβω να ντυθώ το παιδί κ πιάνομαι ή πονάνε κλειδώσεις, να κάτσω κάτω για παιχνίδι δεν το συζητώ, μόνο σε μαξιλάρι, πάω να σηκωθώ από την καρέκλα κ δεν μπορώ να ίσιωσω, λαχανιάζω με το παραμικρό. Έχω παχύνει μάλλον στο maximum της τελευταίας 15ετιας. Από τότε που σταματήσαμε το καρότσι δεν κάνω πια τα μεγάλα γρήγορα περπατήματα κ έτσι πάει κ η φυσική κατάσταση κ το ωραίο σώμα που είχα κάνει μετά τη γεννα χωρίς κόπο. Και δεν είμαι καν 40 κ είμαι σ αυτό το χαλι με μόνο ένα παιδί... Ερεις όπως διατηρείτε το σώμα σας σε μια αξιοπρεπή κατάσταση; 

Άστα.. εγώ με τη γυμναστική είμαι τσακωμένη από μικρή. Τη βαριέμαι αφόρητα και επειδή είμαι άνθρωπος που δεν μπορεί να καταπιεστεί (τα πάντα τα θεωρώ καταπίεση), δεν κάνω. Προ παιδιού και διαδικασιών εξωσωματικής (οι οποίες μου κατέστρεψαν το σώμα), πήγαινα τακτικά για χορό και το σώμα μου φαινόταν πάντα γυμνασμένο. Μετά πάει και αυτό. Φυσική κατάσταση μηδέν. Ο΄άντρας μου με κοροϊδεύει. Στο μεταξύ έχω θεόστραβο διάφραγμα ( έπρεπε να έχω κάνει επέμβαση από τα 20), αναπνέω ένα 15/% από τη μύτη, με αποτέλεσμα να μου έρχεται να λιποθυμήσω και μια σκάλα να ανέβω. 

Όσον αφορά το σώμα, δράμα. Η κοιλιά μου που ήταν πάντα από τα δυνατά μου σημεία, ξεχείλωσε. Στα 43 μου σχεδόν πια, το σώμα έχει πάρει την κατιούσα. Συν ότι πήρα 3 κιλά στη καραντίνα και μου είναι όλα στενά. Μόνο το στήθος παραδόξως είναι σχεδόν όπως ήταν. Μερικές φορές μου έρχεται να πάω σε έναν πλαστικό και να του πω "φτιάξε με"! Ελλειπτικό μηχάνημα, βαράκια κτλ έχω στο σπίτι, και απλά πιάνουν χώρο. 

Link to comment
Share on other sites

Με την αναπνοή έχω κ εγω θεματάκια, μάλλον όχι ανατομικά αλλά κακή διαχείριση κ λαχανιάζω όπως λες, ακόμα κ στη σκάλα του σχολείου, είναι φορές που μπαίνω στην τάξη κ δεν μ βγαίνει φωνή. Η κοιλιά μ είναι τραγική, πάντα είχα λίπος εκεί αλλά παραγινε, αν κάτσω χαλαρή φαίνομαι άνετα 6 -7 μηνών, έχω κ κακή στάση λόγω αγυμνασιας κ επιδεινώνεται, το κρύβω όταν είμαι όρθια σφίγγοντας ο,τι έχει μείνει από τους ανύπαρκτους ούτως ή άλλως κοιλιακούς μου. το στήθος κ είναι οκ αλλά έχει ανοίξει ο θώρακας κ δεν έχει επανέλθει  κ με στενεύουν παλτά κ μπουφάν, γενικά έχω μείνει χωρίς ρούχα αλλά δεν θέλω να πάρω αλλα, θέλω να αδυνατίσω. 

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς να είσαι σε καλή φυσική κατάσταση χωρίς να γυμνάζεσαι, δε γίνεται. Τώρα αν θα είναι γυμναστική με την έννοια του μαθήματος, video με ασκήσεις, περπάτημα με το σκύλο, άθλημα, ξεχορτάριασμα στον κήπο κλπ, αυτό μικρή σημασία έχει αν μιλάμε συνολικά για υγεία και όχι για συγκεκριμένους στόχους, τύπου να έχω καλοσχηματισμένα πόδια ή μεγαλύτερη σωματική δύναμη. Πάντως @Έσπερος με την ηλικία που έχει ο μικρός σου και ζώντας και σε επαρχία, λογικά πρέπει να είναι πολύ εύκολο να αυξήσεις τη δραστηριότητά σου, μένεις και κοντά σε θάλασσα από όσο έχω καταλάβει.Το αδυνάτισμα ελάχιστη σχέησ έχει με τη γυμναστική, εκτός αν μιλάς για αλλαγή τρόπου ζωής και ξέρω γω 3 ώρες περπάτημα τη μέρα και μετά προπόνηση. Οι 200-300 θερμίδες που θα κάψει ο μέσος ερασιτέχνης αθλούμενος δε θα αντισταθμίσουν ούτε το πρώτο κομμάτι της πίτσας ;) Πίστεψέ με, είμαι σίγουρα 5-10 κιλά πάνω από όσο θα ήθελα, αθλούμαι πολύ και καθημερινά, αλλά κακά τα ψέματα, μου αρέσει το φαγητό (και το γλυκό ακόμη περισσότερο). 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ θα ήθελα ιδανικά να αδυνατίσω λίγο, να χάσω τα 3-4 κιλά που έχω πάρει από τότε που άρχισαν τα παιδικά πάρτυ και οι άπειρες κοινωνικές υποχρεώσεις των παιδιών που συνεπάγονται πάντα κέρασμα/φαγητό/γλυκό/ποτό αλλά δεν έχω κουράγιο προς το παρόν για διατροφή. 
 

Στην ηλικία που είμαι/είμαστε (εγώ είμαι 38) όντως αδυνάτισμα χωρίς επιτάχυνση του μεταβολισμού με γυμναστική πως να γίνει; Εκτός αν πεινάσεις παρά πολύ!

 

Ως προς τις αντοχες, εγώ πιέζομαι και κάνω γυμναστική. Παλιότερα έτρεχα συστηματικά 3-4 φορές την εβδομάδα, κάποια στιγμή το άφησα και δυσκολεύομαι να το ξανά καταφέρω, αλλά φροντίζω κάθε μέρα να έχω αυξημένη σωματική δραστηριότητα. Έχω ρολόι με βηματομετρητη με στόχο μίνιμουμ τα 10.000 βήματα την ημερα, στις καλές μέρες κάνω και 15.000. Έχω βεβαια διάδρομο και ελλειπτικό και στο τέλος της ημέρας όσα βήματα μου λείπουν ανεβαίνω και τα αναπληρώνω εκεί. Θέλει πολλή θεληση και τις περισσότερες φορές παλεύω με την βαρεμάρα μου, αλλά με εμπνέει και ο άντρας μου ο οποίος μέχρι τα 33 ήταν τύπος της καλοπέρασης τύπου τσιγάρο/φαγητό/άραγμα και έκτοτε έκοψε το τσιγάρο και πλέον τρέχει μαραθώνιο.

 

Με αυτά και με αυτά δεν αδυνατίζω μεν (γιατί δεν προσέχω στο φαγητό) αλλά δεν λαχανιάζω, δεν πονάω  και δεν κουράζομαι εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Έσπερος είπε:

Όσες δεν κάνετε γυμναστική,σε τι κατάσταση είναι το σώμα και οι αντοχές σας; Εγω συνειδητοποίησα ότι είμαι σε άθλια πραγματικά. Ποτέ δεν κατάφερα να πάω συστηματικά γυμναστήριο, περπατούσα όμως για τις μετακινήσεις μου και με τον άντρα μου περπατούσαμε για γυμναστική κ κολυμπούσαμε το καλοκαίρι κ κάπως κρατιόμουν, με κάποιες αυξομειώσεις βάρους προς το τσιμπημένο κ πριν μείνω έγκυος είχα ξεκινήσει στατικό ποδήλατο στο οποίο έκτοτε δεν έχω ανεβεί ούτε πέντε φορές. Τώρα  τη μια πονάει η μέση, την άλλη σκύβω να ντυθώ το παιδί κ πιάνομαι ή πονάνε κλειδώσεις, να κάτσω κάτω για παιχνίδι δεν το συζητώ, μόνο σε μαξιλάρι, πάω να σηκωθώ από την καρέκλα κ δεν μπορώ να ίσιωσω, λαχανιάζω με το παραμικρό. Έχω παχύνει μάλλον στο maximum της τελευταίας 15ετιας. Από τότε που σταματήσαμε το καρότσι δεν κάνω πια τα μεγάλα γρήγορα περπατήματα κ έτσι πάει κ η φυσική κατάσταση κ το ωραίο σώμα που είχα κάνει μετά τη γεννα χωρίς κόπο. Και δεν είμαι καν 40 κ είμαι σ αυτό το χαλι με μόνο ένα παιδί... Ερεις όπως διατηρείτε το σώμα σας σε μια αξιοπρεπή κατάσταση; 

Κι εμένα δεν μου αρέσει καθόλου ή γυμναστική, πραγματικά βαριεμαι.  Τώρα το καλοκαίρι προσπαθώ να κολυμπαω κάθε μέρα έστω μισή ώρα. Είμαι 28 χρονών και στα κιλά μου προ παιδιού. Ή μέση μου σταμάτησε να με πονά συστηματικά από την στιγμή που σταμάτησα να σηκώνω καθημερινά το παιδί. Πλέον είναι 19 κιλά και τον σηκώνω μόνο αν είναι απαραίτητο. Ή κοιλιά μου είναι ακριβώς όπως προ εγκυμοσύνης ποτέ δεν είχα φέτες οπότε δεν έχω και παραπονο.

  Κάποιες αλλαγές στο σώμα αλλά και στην φυσική κατάσταση πιστεύω είναι αναπόφευκτες καθώς μεγαλωνουμε ειδικά όταν δεν γυμναζομαστε συστηματικά.

  

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ said:

Κι εμένα δεν μου αρέσει καθόλου ή γυμναστική, πραγματικά βαριεμαι.  Τώρα το καλοκαίρι προσπαθώ να κολυμπαω κάθε μέρα έστω μισή ώρα. Είμαι 28 χρονών και στα κιλά μου προ παιδιού. Ή μέση μου σταμάτησε να με πονά συστηματικά από την στιγμή που σταμάτησα να σηκώνω καθημερινά το παιδί. Πλέον είναι 19 κιλά και τον σηκώνω μόνο αν είναι απαραίτητο. Ή κοιλιά μου είναι ακριβώς όπως προ εγκυμοσύνης ποτέ δεν είχα φέτες οπότε δεν έχω και παραπονο.

  Κάποιες αλλαγές στο σώμα αλλά και στην φυσική κατάσταση πιστεύω είναι αναπόφευκτες καθώς μεγαλωνουμε ειδικά όταν δεν γυμναζομαστε συστηματικά.

  

Τι να πάθει εσένα το σώμα σου 28 χρονών κοπελίτσα?? Τι να πω και εγώ που γέννησα στα 40 και έχοντας σχεδόν μπει στην προκλιμακτήριο λόγω ενός χειρουργείου που μου αχρήστεψε τη μια ωοθήκη. Αχ, νιώθω γριά εδώ μέσα..

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ πιστεύω ότι είναι και θέμα σωματοτυπου.... Εγώ πάντα έκανα και κάνω διατροφή αλλά εμένα το σώμα μου μόνο με διατροφή δεν είναι όπως το θέλω. Ίσως να αλλάζει και ο μεταβολισμός μας μετά τη γέννα ποιος ξέρει. 

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντα με αύξηση δραστηριότητας ενεργοποιούσε τον μεταβολισμό κ αδυνάτιζαν. Ακόμα κ φοιτήτρια στην Αγγλία με όχι καλή διατροφή κ αρκετά γλυκά, ήμουν αδύνατη. Μετά αδυνάτισα ξανά παραμονές της εγκυμοσύνης. Μιλάμε για 5-6 κιλα, συμμάζεμα γλουτών κ κοιλιάς κ κυτταρίτιδας, δεν ήμουν ποτέ συλφιδα, όμως είμαι κ ψηλή όποτε απλώς  φαινόμουν  δεμένη κ με καμπύλες, αδύνατη ομωσ γενικά από τη μέση κ πάνω. και τώρα δεν είναι πολύ παραπάνω κιλά απλώς η χαλάρωση είναι μεγαλύτερη. 

 

Δεν μου λείπει χρόνος για άσκηση αλλά διάθεση. Δεν θέλω να κουραστώ για κάτι τέτοιο. Εδώ ώρες ώρες βαριέμαι να κουραστώ για σεχ, θα κάνω κ γυμναστική; Η γυμναστική μου αφήνει πάντα μια αίσθηση ταλαιπωρίας κ μετά είμαι κομμάτια, εκτός από το κολύμπι αλλά μόνη μου δεν έχω κίνητρο. με τον άντρα μου βάζαμε μάσκες κ κολυμπουσαμε αποστάσεις, τώρα μόνη μου τι να κάνω; δεν έμαθα κάποτε κολύμπι κανονικό, δυο κινήσεις ελεύθερο να κάνω λαχανιάζω, κ τότε τα πόδια  κουνούσα κυρίως κ λίγο πρόσθιο. Τώρα παίρνω τη μάσκα μόνο τις μέρες που έχω προγραμματίσει να  λουστω γιατί τα μαλλιά αν δεν τα φτιάξω είμαι σαν κακομοίρα κ δεν έχω όρεξη για πιστολάκι κάθε μέρα καλοκαιριάτικα. Μόνο περπάτημα θα μπορούσα να κάνω κ ίσως πρέπει να το βάλω στο πρόγραμμα. 

 

Σημερα πήγαμε σ ένα χωριό βόλτα κ είδα ένα ζευγάρι επισκεπτών με μωρό λίγων μηνών, πολύ νέο ζευγάρι, η μαμά θύμιζε μοντέλο, σορτσάκι, ψηλοτάκουνα, βάψιμο για νυχτερινή έξοδο, δεν ήταν το απαύγασμα της αισθητικής κ ήταν κ ακατάλληλο για περπάτημα σε πλακόστρωτα, αλλά πραγματικά ζήλεψα, τέτοια εμφάνιση με τόσο μωρό, κ εγω είμαι πλέον μόνο με ανατομικά παπούτσια γιατί αλλιώς υποφέρω κ τσάντα στην πλάτη γιατί στο πλάι δεν με βολεύει πια, εγω που τα σακίδια τα σιχαινόμουν κ φορούσα πάντα παπούτσια ακατάλληλα για περπάτημα κ κυριλέ ρούχα (ο άντρας μ βέβαια θεωρεί ότι τώρα δείχνω πέντε χρόνια μικρότερη από όταν με γνώρισε κ πολύ νεανική κ στιλάτη, εγω νομίζω ότο δείχνω σαν μια παραμελημένη κακομοίρα).

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια μου κάνει εντύπωση που λέτε "πήρα 3 κιλά", "θέλω να χάσω 3 κιλά" κλπ. Εγώ τα 3 κιλά δεν τα μετράω. Από πάντα είτε ήμουν 63 είτε 66, χοντρικά 65 το θεωρούσα. Εξάλλου υπάρχει κανείς που είναι σταθερά πχ 64 ώστε να του κάνει διαφορά το 66; Εγώ μπορεί να είμαι 64, στο επόμενο ζύγισμα 66, μετά πάλι 65, μετά 67 κλπ κλπ. Ούτε καν ξέρω πόσα ακριβώς ήμουν πριν την εγκυμοσύνη και πόσα τώρα, ξέρω ότι είμαι χοντρικά στα ίδια, τώρα για 2 κιλά συν πλην δεν κάθομαι να παρατηρώ.

Κι εγώ γυμναστική έχω να κάνω από το σχολείο, την απεχθάνομαι. Και το περπάτημα χωρίς να έχω να πάω κάπου το απεχθάνομαι. Σπρώχνοντας το καρότσι μου φαίνεται καπως πιο ξεκούραστο. Η μόνη άσκηση που μου αρέσει είναι το ποδήλατο, όταν έμεινα ένα εξάμηνο στο εξωτερικό το χρησιμοποιούσα φουλ ως μέσο και μου άρεσε φοβερά. Δεν το ξέρω ως άθλημα βέβαια δηλαδή ταχύτητες και τέτοια, αλλά σκέφτομαι σοβαρά να πάρω ένα για βόλτες. Αν και στα πόδια δεν έχω και τόσο πάχος. Στην κοιλιά έχω και είχα πάντα, από ανήλικη σχεδόν. Έχω περίεργο πάχος για κοπέλα, δηλαδη κοιλιά προς τα εμπρός φουσκωτή χωρίς χαλάρωση. Γύρω από τη μέση, γλουτούς κλπ τίποτα. Έχω και μια σχετική λόρδωση και τονίζει παραπάνω την κοιλιά. Από αντοχές είμαι χάλια, αυτό που δεν αντέχω με τίποτα είναι η ορθοστασία και το βαθύ κάθισμα-ποτε δεν το άντεχα, κάθομαι τελείως κάτω γιατί πονάνε τα πόδια μου, ακόμα και αν θέλω μονο να βγάλω κάτι από κάποιο χαμηλό ντουλαπι και δεν είναι μπροστά μπροστά. Μέχρι πριν 5 χρόνια πήγαινα παραδοσιακους χορούς επί σχεδόν 20 χρόνια και ήμουν καλυτετα και σε αντοχές και σε σώμα. Στο σώμα γενικα δεν εχω κάτι ιδιαίτερα άσχημο πέραν της κοιλιάς που κρύβεται εύκολα, αλλα ούτε και κατι ιδιαίτερα όμορφο. Σε κιλά έχω λίγο παραπάνω (γύρω στα 65 με περίπου 1,65 ύψος, ηλικία 31) αλλά δεν φαίνεται κάτι φοβερό. Εγώ το βλέπω στα ρούχα που φορούσα προ πενταετίας κ δεν μου κάνουν στα μπούτια και στην κοιλιά. Πρόσφατα μετακομίσαμε σε διώροφο σπίτι και -αν και προσπαθώ να μην ανεβοκατεβαίνω πάνω από 2-3 φορές τη μερα- η σκαλα σε συνδυασμό με την καραντίνα που περπατήσαμε πολύ κάτι έκαναν και όλοι μου λένε ότι έχω αδυνατίσει. Το βλέπω κι εγώ σε κάποια ρούχα που πέρσι δεν μου κούμπωναν και φέτος κουμπωνουν. Αυτό που έχει μεγαλώσει σίγουρα είναι το στήθος γιατί πουκάμισα και κάποια μπουφάν δεν κουμπωνουν. Αλλά κι αυτό είναι μικρό σε σχέση με πέρσι που ήταν έτοιμο να σκάσει! (Είχα γεννήσει την άνοιξη)

Επεξεργάστηκαν by little lamb
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι σαν ελεύθερη γυμναζομουν πολύ κ περπατούσα πάρα μα πάρα πολύ δεν οδηγούσα κιόλας τότε κ όλα τα έκανα με τα πόδια κ μακρινές αποστάσεις όταν παντρεύτηκα μετακόμισα εκτός κέντρου κ αναγκαστικά σταμάτησα το περπάτημα πηγενα μόνο μέχρι τη στάση κ στο μάρκετ με πήγαινε ο άντρας μου στη πρώτη μου εγκυμοσύνη έβγαλα το δίπλωμα κ όταν ο γιος μου ήταν 11 μηνών πήρα μόνη το αυτοκίνητο κ από τότε έγινε το δεύτερο μου χερι. 

Παρότι στη πρώτη μου εγκυμοσύνη τα έχασα όλα τα κιλά μου είχαν μείνει μόνο 4 σε λιγότερες από 40 μέρες τα είχα χάσει, είχε αλλάξει κ ο μεταβολισμός μου κ ενώ έτρωγα για τα δικά μου δεδομένα ειμουν πάντα σε φόρμα κ αδύνατη μετά όμως που γέννησα το δεύτερο μου γιο μου έχουν μείνει  3 κιλά δε τρώω κ δε μπορώ να τα χάσω κ με έχει επιρεασει αρκετά ψυχολογικά, βέβαια μετά που ξεκίνησα να οδηγσω σταμάτησα το περπάτημα έχω σταμάτησει κ τη γυμναστική που μου άρεσε πάρα πολύ κ με ανανέωνε  κ πλέον με δύο υπερδρσστηρισ παιδιά δε μπορώ να κάνω κ πολλές δουλειές στο σπίτι έχουν περάσει κ τα χρόνια δεν είμαι πλέον 25 αλλά 35 χρόνων κ ο μεταβολισμός μου δεν είναι ο ίδιος 

Απο αντοχές σε θέμα ανάσας δεν έχω παραπόνο ήταν κ παραμένει πολύ καλη.. Το σώμα βέβαια με πονάει είτε χέρια είτε πόδια είτε μέση αλλά πάντα ένιωθα αυτή την ατονία κ την βαρεμάρα όταν δεν γυμναζομουν, μωλις ξεκινούσα γυμναστική ένιωθα άλλος άνθρωπος πραγματικά 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Εγω πάντα με αύξηση δραστηριότητας ενεργοποιούσε τον μεταβολισμό κ αδυνάτιζαν. Ακόμα κ φοιτήτρια στην Αγγλία με όχι καλή διατροφή κ αρκετά γλυκά, ήμουν αδύνατη. Μετά αδυνάτισα ξανά παραμονές της εγκυμοσύνης. Μιλάμε για 5-6 κιλα, συμμάζεμα γλουτών κ κοιλιάς κ κυτταρίτιδας, δεν ήμουν ποτέ συλφιδα, όμως είμαι κ ψηλή όποτε απλώς  φαινόμουν  δεμένη κ με καμπύλες, αδύνατη ομωσ γενικά από τη μέση κ πάνω. και τώρα δεν είναι πολύ παραπάνω κιλά απλώς η χαλάρωση είναι μεγαλύτερη. 

 

Δεν μου λείπει χρόνος για άσκηση αλλά διάθεση. Δεν θέλω να κουραστώ για κάτι τέτοιο. Εδώ ώρες ώρες βαριέμαι να κουραστώ για σεχ, θα κάνω κ γυμναστική; Η γυμναστική μου αφήνει πάντα μια αίσθηση ταλαιπωρίας κ μετά είμαι κομμάτια, εκτός από το κολύμπι αλλά μόνη μου δεν έχω κίνητρο. με τον άντρα μου βάζαμε μάσκες κ κολυμπουσαμε αποστάσεις, τώρα μόνη μου τι να κάνω; δεν έμαθα κάποτε κολύμπι κανονικό, δυο κινήσεις ελεύθερο να κάνω λαχανιάζω, κ τότε τα πόδια  κουνούσα κυρίως κ λίγο πρόσθιο. Τώρα παίρνω τη μάσκα μόνο τις μέρες που έχω προγραμματίσει να  λουστω γιατί τα μαλλιά αν δεν τα φτιάξω είμαι σαν κακομοίρα κ δεν έχω όρεξη για πιστολάκι κάθε μέρα καλοκαιριάτικα. Μόνο περπάτημα θα μπορούσα να κάνω κ ίσως πρέπει να το βάλω στο πρόγραμμα. 

 

Σημερα πήγαμε σ ένα χωριό βόλτα κ είδα ένα ζευγάρι επισκεπτών με μωρό λίγων μηνών, πολύ νέο ζευγάρι, η μαμά θύμιζε μοντέλο, σορτσάκι, ψηλοτάκουνα, βάψιμο για νυχτερινή έξοδο, δεν ήταν το απαύγασμα της αισθητικής κ ήταν κ ακατάλληλο για περπάτημα σε πλακόστρωτα, αλλά πραγματικά ζήλεψα, τέτοια εμφάνιση με τόσο μωρό, κ εγω είμαι πλέον μόνο με ανατομικά παπούτσια γιατί αλλιώς υποφέρω κ τσάντα στην πλάτη γιατί στο πλάι δεν με βολεύει πια, εγω που τα σακίδια τα σιχαινόμουν κ φορούσα πάντα παπούτσια ακατάλληλα για περπάτημα κ κυριλέ ρούχα (ο άντρας μ βέβαια θεωρεί ότι τώρα δείχνω πέντε χρόνια μικρότερη από όταν με γνώρισε κ πολύ νεανική κ στιλάτη, εγω νομίζω ότο δείχνω σαν μια παραμελημένη κακομοίρα).

 

 

 

To βλέπεις λάθος. Χρειάζεσαι αύξηση δραστηριότητας σαν μέρος της ζωής σου για λόγους υγείας, όχι για λόγους αισθητικής. Ειδικά όσο μεγαλώνουμε και εκ των πραγμάτων πολλές από εμάς έχουμε δουλειά γραφείου και μετακίνηση με αμάξι, χωρίς κίνηση, μακάρι να ήταν το θέμα μας η κοιλίτσα και τα λίγα κιλά. Μη λες "μόνο" περπάτημα, είναι εξαιρετική δραστηριότητα, και σίγουρα γίνεται μαζί με το παιδί. Δεν είπε κανείς ότι η άσκηση πρέπει να είναι εξοντωτική για να είναι αποτελεσματική!

 

Επίσης κοριτσια, επειδή πραγματικά αντιβαίνει βασικούς κανόνες φυσικής, ο μεταβολισμός δεν αλλάζει παρά πολύ αργά, άντε δηλαδή να χάσουμε 200-300 θερμίδες σε βάθος πολλών μα πάρα πολλών ετών. Αν ο μεταβολισμός αλλάξει, σημαίνει βαρειά πάθηση, όπως εντελώς απορρυθμισμένος θυρεοειδής, και θα το είχατε καταλάβει από το ότι θα κοιμόσασταν κυριολεκτικά όρθιες, θα σας πέφταν τούφες μαλλιά κλπ. Η δραστηριότητά μας αλλάζει, όχι η άσκηση, η συνολική κίνηση και οι συνήθειες.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η γυμναστική πάντα ήταν  στην ζωή μου, πάντα!! από όταν θυμάμαι τον εαυτό μου γυμναζόμουν!Τα μοναδικά χρόνια  μου που δεν γυμναζόμουν ήταν εκείνα των εξωσωματικών και της εγκυμοσύνης.

Εμένα αυτό που μου αρέσει πολύ είναι το πως νιώθω μετά την γυμναστική, αυτή η ευεξία που μου προσφέρει δεν μπορεί τίποτα να την αντικαταστήσει, διατροφή πάντα πρόσεχα επίσης. Τώρα πια στα 40 μου το σώμα μου σίγουρα δεν είναι όπως στα 25-30 όμως και πάλι για 40 χρονών καλά κρατιέται!Φοράω ακόμα ρούχα που φορούμε 10-15 χρόνια πριν, δεν έχω μεταβολές στο βάρος. Από αντοχές επίσης πάω καλά. Δεν ξέρω πως θα ήμουν αν δεν έκανα γυμναστική καθώς για τα δεδομένα μου έχω αρχίσει να πέφτω κάπως.

Εγώ είδα μεγάλη αλλαγή στοσώμα μου μετά τα 35, από εκείνη την ηλικία και έπειτα πρέπει να καταβάλω μεγαλύτερη προσπάθεια για να μένω σταθερή στην φυσική μου κατάσταση.

Θα συμφωνήσω 100% με την @ΑΡΓΚ , η γυμναστική είναι απαραίτητη στην ζωή μας για λόγους υγείας και όχι αισθητικής, κυρίως τώρα που τα χρόνια περνούν.

Θεωρώ επίσης καλό το ότι τα παιδιά μας πιθανό να  επηρεαστούν θετικά από εμάς όταν μας βλέπουν να αθλούμαστε, θα γίνει και δική τους ''ρουτίνα'' με τον χρόνο.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

To βλέπεις λάθος. Χρειάζεσαι αύξηση δραστηριότητας σαν μέρος της ζωής σου για λόγους υγείας, όχι για λόγους αισθητικής. Ειδικά όσο μεγαλώνουμε και εκ των πραγμάτων πολλές από εμάς έχουμε δουλειά γραφείου και μετακίνηση με αμάξι, χωρίς κίνηση, μακάρι να ήταν το θέμα μας η κοιλίτσα και τα λίγα κιλά. Μη λες "μόνο" περπάτημα, είναι εξαιρετική δραστηριότητα, και σίγουρα γίνεται μαζί με το παιδί. Δεν είπε κανείς ότι η άσκηση πρέπει να είναι εξοντωτική για να είναι αποτελεσματική!

Με το παιδί περπατάω σίγουρα μια ώρα κάθε μέρα, καμία σχέση όμως. Κάνουμε στάσεις βέβαια για φυτά, παιχνίδια, γάτες κλπ, είναι πολύ πιο άργος ρυθμός από όταν πήγαινα με το καρότσι που είχα πραγματικά εξαιρετική φυσική κατάσταση κι ας ήμουν ξενυχτισμενη κ κουρασμένη. Αυτό το περπάτημα είναι σαν να μην το κάνω κ μάλλον με επιβαρύνει. 

 

Το ξέρω ότι η γυμναστική είναι για την υγεία μας αλλά είμαι λίγο μεγάλη για να το αλλάξω αυτό. Σ αυτή τη φάση με απασχολεί να έχω ρούχα να βάλω, να μη λαχανιάζω στη σκάλα του σχολείου κ να μπορώ να σκύψω να βοηθήσω το παιδί μου να ντυθεί γιατί τώρα πρέπει να τον πάρω αγκαλιά, ανκατσω σε βαθύ κάθισμα νιώθω να μου τσακίζει κάποιος τις κλειδώσεις. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος said:

Το ξέρω ότι η γυμναστική είναι για την υγεία μας αλλά είμαι λίγο μεγάλη για να το αλλάξω αυτό. Σ αυτή τη φάση με απασχολεί να έχω ρούχα να βάλω, να μη λαχανιάζω στη σκάλα του σχολείου κ να μπορώ να σκύψω να βοηθήσω το παιδί μου να ντυθεί γιατί τώρα πρέπει να τον πάρω αγκαλιά, ανκατσω σε βαθύ κάθισμα νιώθω να μου τσακίζει κάποιος τις κλειδώσεις. 

Αν έχεις πάρει κιλά τον τελευταίο καιρό ενδεχομένως να σε επηρεάζει αυτό πολυ στις κινήσεις σου , αν δεν ήσουν ποτέ στα κιλά που είσαι τώρα τότε είναι ακόμα πιο δύσκολο για το σώμα και τον οργανισμό σου.

Πράγματι το περπάτημα μπορεί να σου προσφέρει πολλά περισσότερα από όσα πιστεύεις, καταρχήν είναι η καλύτερη γυμναστική για την καρδιά. Αν μπορείς να αφιερώσεις μίση ώρα την ημέρα για αυτό (γρήγορο περπάτημα) θα δεις την αλλαγή, συν ότι θα ενεργοποιηθεί ο μεταβολισμός σου και θα είναι πιο εύκολο να χάσεις το βάρος που θέλεις.

Για να δεις αποτελέσματα θα πρέπει να δώσεις χρόνο στον εαυτό σου.

 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, little lamb said:

Κορίτσια μου κάνει εντύπωση που λέτε "πήρα 3 κιλά", "θέλω να χάσω 3 κιλά" κλπ. Εγώ τα 3 κιλά δεν τα μετράω. Από πάντα είτε ήμουν 63 είτε 66, χοντρικά 65 το θεωρούσα. Εξάλλου υπάρχει κανείς που είναι σταθερά πχ 64 ώστε να του κάνει διαφορά το 66; Εγώ μπορεί να είμαι 64, στο επόμενο ζύγισμα 66, μετά πάλι 65, μετά 67 κλπ κλπ. Ούτε καν ξέρω πόσα ακριβώς ήμουν πριν την εγκυμοσύνη και πόσα τώρα, ξέρω ότι είμαι χοντρικά στα ίδια, τώρα για 2 κιλά συν πλην δεν κάθομαι να παρατηρώ

Και όμως για εμένα που είμαι κοντή (1,60), τα 3 κιλά που πήρα στην καραντίνα , αν προσθέσεις και τα 2 που είχαν μείνει από εγκυμοσύνη, κάνουν τεράστια διαφορά. Άσε που τα παίρνω κυρίως τοπικά σε μπούτια -γλουτούς (σωματότυπος Jennifer Lopez , μόνο που το δικό της σώμα είναι πέτρα!) Στο μεταξύ τα φάρμακα που έπαιρνα στις εξωσωματικές (serpaphar, cyclacur κτλ) μου προκάλεσαν οιδήματα στα πόδια από την κατακράτηση, τα οποία δεν έφυγαν ποτέ, ούτε με διουρητικά χάπια, ούτε με πολλές συνεδρίες λεμφικού μασαζ. Οπότε οτιδήποτε άλλο εκτός από παντελόνι και φούστα κάτω από το γόνατο, πετάχτηκε.

Πάντως συμφωνώ ότι η γυμναστική δίνει ευεξία και κάνει και πάρα πολύ καλό στη διάθεση κάτι που έχω μεγάλη ανάγκη. Δεν μπορώ να βρω την πειθαρχία να το κάνω όμως. Και εγώ με το καρότσι γυμναζόμουν πολύ. Ανεβοκατέβαινα ανηφοροκατήφορους στη γειτονιά, ωραία ήταν..

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Αν έχεις πάρει κιλά τον τελευταίο καιρό ενδεχομένως να σε επηρεάζει αυτό πολυ στις κινήσεις σου , αν δεν ήσουν ποτέ στα κιλά που είσαι τώρα τότε είναι ακόμα πιο δύσκολο για το σώμα και τον οργανισμό σου.

Πράγματι το περπάτημα μπορεί να σου προσφέρει πολλά περισσότερα από όσα πιστεύεις, καταρχήν είναι η καλύτερη γυμναστική για την καρδιά. Αν μπορείς να αφιερώσεις μίση ώρα την ημέρα για αυτό (γρήγορο περπάτημα) θα δεις την αλλαγή, συν ότι θα ενεργοποιηθεί ο μεταβολισμός σου και θα είναι πιο εύκολο να χάσεις το βάρος που θέλεις.

Για να δεις αποτελέσματα θα πρέπει να δώσεις χρόνο στον εαυτό σου.

 

Έχω καιρό να ζυγιστώ, μπορεί τα κιλά που έχω να είναι περισσότερα από αυτά που φαντάζομαι. Σίγουρα επηρεάζεται το υπόλοιπο σώμα.

Δεν το υποτιμώ το περπάτημα, ό,τι είχα καταφέρει το είχα καταφέρει πάντα με περπάτημα ή ποδήλατο, απλώς για τις μετακινήσεις μου αλλά σε γρήγορο ρυθμό. Απλώς το περπάτημα που κάνουμε με το παιδί δεν έχει καμία σχέση. Πρέπει να το πάρω απόφαση κάποιες μέρες την εβδομάδα να βγαίνω και μόνη μου για λίγο, όπως κάνει ο άντρας μου. 

Just now, Yovanna είπε:

Πάντως συμφωνώ ότι η γυμναστική δίνει ευεξία και κάνει και πάρα πολύ καλό στη διάθεση κάτι που έχω μεγάλη ανάγκη.

Αυτό λοιπόν εγώ δεν το έχω νιώσει ποτέ. Μετά τη γυμναστική νιώθω ότι δεν μπορώ να κάνω τίποτα την υπόλοιπη μέρα, γι αυτο παλιά βγαίναμε για περπάτημα γύρω στις 8 το βράδυ κια μετά τρώγαμε και χαλαρώναμε, τώρα όμως δεν γίνεται αυτό. Και στο ποδήλατο αν ανέβω το απόγευμα πχ, μετά την υπόλοιπη ημέρα θα μου έρχεται να κλάψω από την εξάντληση και θα παρακαλάω να τελειώσει η μέρα. Μάλλον μου λείπουν οι ορμόνες που εκκρίνονται με τη γυμναστική, δεν έχω νιώσει ποτέ ευεξία. Ο άντρας μου αντίθετα, επειδή όταν γέννησα περιόρισε την άσκηση, είδε μεγάλη επιδείνωση στην υγεία του. Εβγαλε ξαφνικά διάφορα προβλήματα που μάλλον τα κρατούσε πιεσμένα η γυμναστική, και ξαφνικά εμφάνισε πίεση, ένα αυτοάνοσο, και μεγάλη συσσώρευση λίπους, ενώ η διατροφή μας είναι πάρα πολύ προσεγμένη, εκείνος ειδικά δεν τρώει ούτε ζάχαρη στον καφέ του, τίποτα γλυκό, κι όμως ζορίζεται να χάσει κιλά ενώ όταν τον γνώρισα ήταν φέτες. Κι αν για κάποιον λόγο και τώρα περάσουν μέρες και δεν βγει για περπάτημα, πχ αν φυσάει πολύ, και αμελήσει να ανέβει στο ποδήλατο, νιωθει χάλια. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna said:

Στο μεταξύ τα φάρμακα που έπαιρνα στις εξωσωματικές (serpaphar, cyclacur κτλ) μου προκάλεσαν οιδήματα στα πόδια από την κατακράτηση, τα οποία δεν έφυγαν ποτέ, ούτε με διουρητικά χάπια, ούτε με πολλές συνεδρίες λεμφικού μασαζ.

 

 

Αυτό έχει μείνει και σε μένα,  έχει περιοριστεί στον αστράγαλο τώρα αλλά πραγματικά πονάε πολύ! Εγώ είχα θέμα και πριν απλά τώρα πια είναι χειρότερο.

Just now, Έσπερος said:

 

Πρέπει να το πάρω απόφαση κάποιες μέρες την εβδομάδα να βγαίνω και μόνη μου για λίγο, όπως κάνει ο άντρας μου. 

 

Αυτό είναι μία καλή ιδέα.

Just now, Έσπερος said:

Αυτό λοιπόν εγώ δεν το έχω νιώσει ποτέ. Μετά τη γυμναστική νιώθω ότι δεν μπορώ να κάνω τίποτα την υπόλοιπη μέρα, γι αυτο παλιά βγαίναμε για περπάτημα γύρω στις 8 το βράδυ κια μετά τρώγαμε και χαλαρώναμε, τώρα όμως δεν γίνεται αυτό. Και στο ποδήλατο αν ανέβω το απόγευμα πχ, μετά την υπόλοιπη ημέρα θα μου έρχεται να κλάψω από την εξάντληση και θα παρακαλάω να τελειώσει η μέρα.

Μπορεί αυτό να το παθαίνεις επειδή όπως λες η φυσική σου κατάσταση δεν είναι καλή και η γυμναστική όπως και να έχει κουράζει το σώμα, αν την εντάξεις στην ζωή σου και κάνεις συστηματικά πχ 2-3 φορές την εβδομάδα θα δεις μεγάλη διαφορά. Η αρχή πάντα είναι πιο δύσκολη σε όλα, για αυτό σου λέω να δώσεις χρόνο.

Θυμάμαι πως όταν ξεκίνησα το τρέξιμο 3 μήνες μετά την γέννα (συνολικά όμως σχεδόν δύο χρόνια χωρίς γυμναστική συστηματική) ήθελα να κλάψω από την κούραση, και δεν μπορούσα να βγάλω ούτε 1χλμ χωρίς να σταματήσω (για μένα αυτό ήταν τρελό), με τον καιρό όμως μπήκα πάλι σε ένα πρόγραμμα και το σώμα μου άρχισε να ανταποκρίνεται όπως παλιά.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Αυτό λοιπόν εγώ δεν το έχω νιώσει ποτέ. Μετά τη γυμναστική νιώθω ότι δεν μπορώ να κάνω τίποτα την υπόλοιπη μέρα, γι αυτο παλιά βγαίναμε για περπάτημα γύρω στις 8 το βράδυ κια μετά τρώγαμε και χαλαρώναμε, τώρα όμως δεν γίνεται αυτό. Και στο ποδήλατο αν ανέβω το απόγευμα πχ, μετά την υπόλοιπη ημέρα θα μου έρχεται να κλάψω από την εξάντληση και θα παρακαλάω να τελειώσει η μέρα. Μάλλον μου λείπουν οι ορμόνες που εκκρίνονται με τη γυμναστική, δεν έχω νιώσει ποτέ ευεξία. Ο άντρας μου αντίθετα, επειδή όταν γέννησα περιόρισε την άσκηση, είδε μεγάλη επιδείνωση στην υγεία του. Εβγαλε ξαφνικά διάφορα προβλήματα που μάλλον τα κρατούσε πιεσμένα η γυμναστική, και ξαφνικά εμφάνισε πίεση, ένα αυτοάνοσο, και μεγάλη συσσώρευση λίπους, ενώ η διατροφή μας είναι πάρα πολύ προσεγμένη, εκείνος ειδικά δεν τρώει ούτε ζάχαρη στον καφέ του, τίποτα γλυκό, κι όμως ζορίζεται να χάσει κιλά ενώ όταν τον γνώρισα ήταν φέτες. Κι αν για κάποιον λόγο και τώρα περάσουν μέρες και δεν βγει για περπάτημα, πχ αν φυσάει πολύ, και αμελήσει να ανέβει στο ποδήλατο, νιωθει χάλια

Εγώ όταν γυμναζόμουν, μετά ένιωθα έτοιμη να κατακτήσω τον κόσμο. Την ώρα που το κάνω δεν μου αρέσει όμως. Μόνο για χορό τρελαίνομαι. Παλιά πήγαινα τουλάχιστον 2 φορές την εβδομάδα σε latin club και χόρευα μέχρι τελικής πτώσεως. Απίστευτη αίσθηση και έκανε θαύματα για το σώμα.

Just now, kotsifikos said:

Αυτό έχει μείνει και σε μένα,  έχει περιοριστεί στον αστράγαλο τώρα αλλά πραγματικά πονάε πολύ! Εγώ είχα θέμα και πριν απλά τώρα πια είναι χειρότερο.

Εμένα είναι γύρω από το γόνατο και χαμηλά στη γάμπα. Καταστράφηκαν τα πόδια μου. Μόνο με χειρουργείο θα φύγουν πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ που είμαι αγυμναστη μου φαίνεται μαζοχισμός η γυμναστική! :-P το ξέρω ότι έχετε δίκιο αλλά δεν την μπορώ καθόλου! Και στο σχολείο θυμάμαι ενώ στις ασκήσεις διατάσεις κλπ ήμουν μια χαρά, το τρέξιμο που κάναμε στην αρχή 2-3 γύρους στην αυλή δεν το άντεχα, τα εφτυνα ήδη στον πρώτο γύρο. Και μετά που διαλέγαμε αν θα πάμε στο βόλεϊ, στο μπάσκετ ή στο πινγκ πονγκ, όλως τυχαίως πήγαινα στο πινγκ πονγκ!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Με το παιδί περπατάω σίγουρα μια ώρα κάθε μέρα, καμία σχέση όμως. Κάνουμε στάσεις βέβαια για φυτά, παιχνίδια, γάτες κλπ, είναι πολύ πιο άργος ρυθμός από όταν πήγαινα με το καρότσι που είχα πραγματικά εξαιρετική φυσική κατάσταση κι ας ήμουν ξενυχτισμενη κ κουρασμένη. Αυτό το περπάτημα είναι σαν να μην το κάνω κ μάλλον με επιβαρύνει. 

 

Το ξέρω ότι η γυμναστική είναι για την υγεία μας αλλά είμαι λίγο μεγάλη για να το αλλάξω αυτό. Σ αυτή τη φάση με απασχολεί να έχω ρούχα να βάλω, να μη λαχανιάζω στη σκάλα του σχολείου κ να μπορώ να σκύψω να βοηθήσω το παιδί μου να ντυθεί γιατί τώρα πρέπει να τον πάρω αγκαλιά, ανκατσω σε βαθύ κάθισμα νιώθω να μου τσακίζει κάποιος τις κλειδώσεις. 

 

Aνάποδα, είσαι αρκετά μικρή και δε σε νοιάζει ;) Στα γυμναστήρια, κολυμβητήρια, δρόμους για τρέξιμο κλπ η πλειοψηφία των γυναικών είναι οι κάτω των 35 και οι άνω των 50. Έχει φυσικά και πολλές ανάμεσα, αλλά σαφώς υπάρχει διαφορά. Το κακό είναι ότι αν όντως φτάσει κάποιος να επιβαρύνει αρθρώσεις, ή να πάθει ζάχαρο π.χ., δεν είναι πάντα αναστρέψιμο.

Just now, Έσπερος είπε:

Αυτό λοιπόν εγώ δεν το έχω νιώσει ποτέ. Μετά τη γυμναστική νιώθω ότι δεν μπορώ να κάνω τίποτα την υπόλοιπη μέρα, γι αυτο παλιά βγαίναμε για περπάτημα γύρω στις 8 το βράδυ κια μετά τρώγαμε και χαλαρώναμε, τώρα όμως δεν γίνεται αυτό. Και στο ποδήλατο αν ανέβω το απόγευμα πχ, μετά την υπόλοιπη ημέρα θα μου έρχεται να κλάψω από την εξάντληση και θα παρακαλάω να τελειώσει η μέρα. Μάλλον μου λείπουν οι ορμόνες που εκκρίνονται με τη γυμναστική, δεν έχω νιώσει ποτέ ευεξία. 

Δεν έχεις βρει τη σωστή δραστηριότητα. Αν με στείλεις π.χ. στο στίβο (μεγάλο καψόνι στα σχολικά μας χρόνια η εμμονή της γυμνάστριας με το στίβο) θα αυτοκτονήσω. Η κόρη μου σιχαίνεται ό,τι έχει μέσα χορό. Άλλος μισεί το κολύμπι, άλλος τα βάρη, άλλος το περπάτημα κλπ. Άλλος θέλει να είναι έξω, άλλος μέσα, άλλος χαίρεται με ομαδικά αθλήματα, άλλος θέλει την ατμόσφαιρα μιας τάξης, άλλος προτιμά να είναι μόνος. Δεν είναι όλα για όλους.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω πως η γενιά μας δεν το έχει και πολύ με την γυμναστική επειδή και οι δικοί μας ήταν έτσι, δεν μας βοήθησαν ιδιαίτερα να το δούμε ζεστά, να κάνουμε τον αθλητισμό ρουτίνα και καθημερινότητα.

Εγώ θυμάμαι την δεκαετία του 90 που έπαιζα βόλει στο γήπεδο δεν ήταν παρά μόνο 2 γονείς από τα 15 παιδιά που ήμασταν εκεί, τώρα πάω κολυμβητήριο τον γιο μου και βλέπεις παιδί και γονέα, πιστεύω πως όσο περνούν τα χρόνια η γυμναστική εντάσεται όλο και περισσότερο στην ζωή μας, παρά το βαρύ μας πρόγραμμα όλοι λίγο πολυ προσπαθούμε να βοηθήσουμε τα παιδιά μας και να βάλουν στην ζωή τους τον αθλητισμό, προσωπικά χαίρομαι με την εξέληξη αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Εγώ πιστεύω πως η γενιά μας δεν το έχει και πολύ με την γυμναστική επειδή και οι δικοί μας ήταν έτσι, δεν μας βοήθησαν ιδιαίτερα να το δούμε ζεστά, να κάνουμε τον αθλητισμό ρουτίνα και καθημερινότητα.

Εγώ θυμάμαι την δεκαετία του 90 που έπαιζα βόλει στο γήπεδο δεν ήταν παρά μόνο 2 γονείς από τα 15 παιδιά που ήμασταν εκεί, τώρα πάω κολυμβητήριο τον γιο μου και βλέπεις παιδί και γονέα, πιστεύω πως όσο περνούν τα χρόνια η γυμναστική εντάσεται όλο και περισσότερο στην ζωή μας, παρά το βαρύ μας πρόγραμμα όλοι λίγο πολυ προσπαθούμε να βοηθήσουμε τα παιδιά μας και να βάλουν στην ζωή τους τον αθλητισμό, προσωπικά χαίρομαι με την εξέληξη αυτή.

 

Nομίζω ήμασταν η γενιά που άρχισε να εξαφανίζεται από τις περισσότερες περιοχές η γειτονιά με την αλάνα και το παιχνίδι στο δρόμο, αλλά ακόμη δεν είχαν σκεφτεί οι περισσότεροι ενήλικες ότι με κάτι πρέπει να αντικατασταθεί, όπως άλλωστε και για τους ίδιους δεν υπήρξε καλή προσαρμογή σε ένα τρόπο ζωής πιο καθιστικό.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ said:

 

Nομίζω ήμασταν η γενιά που άρχισε να εξαφανίζεται από τις περισσότερες περιοχές η γειτονιά με την αλάνα και το παιχνίδι στο δρόμο, αλλά ακόμη δεν είχαν σκεφτεί οι περισσότεροι ενήλικες ότι με κάτι πρέπει να αντικατασταθεί, όπως άλλωστε και για τους ίδιους δεν υπήρξε καλή προσαρμογή σε ένα τρόπο ζωής πιο καθιστικό.

Ναι συμφωνώ απόλυτα σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...