Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εμβόλιο Tetravac - γίνεται όταν το μωρό είναι 2 μηνών ;


Evi15052020

Recommended Posts

Καλημέρα σας, 

Θα ήθελα να σας ρωτήσω έχω ένα μπέμπη 2 μηνών και πήγαμε την Παρασκευή να κάνουμε το πρώτο μας εμβόλιο και η παιδίατρος του έκανε το tetravac , μήπως το έχει κάνει και καμία άλλη μανούλα; γιατί μου είπαν ότι δεν γίνεται σΕ νεογέννητο. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 21/7/2020 at 11:33 ΠΜ, Evi15052020 είπε:

Καλημέρα σας, 

Θα ήθελα να σας ρωτήσω έχω ένα μπέμπη 2 μηνών και πήγαμε την Παρασκευή να κάνουμε το πρώτο μας εμβόλιο και η παιδίατρος του έκανε το tetravac , μήπως το έχει κάνει και καμία άλλη μανούλα; γιατί μου είπαν ότι δεν γίνεται σΕ νεογέννητο. 

Καλησπέρα, εννοείς το DTap ; Που είναι για διφθερίτιδα- κοκκύτη- τέτανο; Αν είναι αυτό, ναι γίνεται στο δίμηνο , πιο πριν ο οργανισμός του μωρού είναι πιο ευαίσθητος και δε μπορεί να δεχτεί εμβόλια

Link to comment
Share on other sites

To tetravac καλυπτει διφθερίτιδα- κοκκύτη- τέτανο και πολυομυελιτιδα, γι'αυτο ειναι τετραπλο και γινεται απο την ηλικια των 2 μηνων. Ποιοι σου ειπαν οτι δεν γινεται σε νεογεννητο;

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza said:

To tetravac καλυπτει διφθερίτιδα- κοκκύτη- τέτανο και πολυομυελιτιδα, γι'αυτο ειναι τετραπλο και γινεται απο την ηλικια των 2 μηνων. Ποιοι σου ειπαν οτι δεν γινεται σε νεογεννητο;

Το κάνουν ακόμα αυτό το εμβόλιο? Εμάς ο παιδίατρος μας είχε πει μόνο το εξαπλο κάνουν πια και δεν μας είχε δώσει επιλογη. Το τετραπλο είναι μέρος του εξάπλου οπότε προφανώς και γίνεται σε μωρά δύο μηνών, αφού έτσι κι αλλιώς τα περισσότερα κάνουν το εξαπλο.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, maripoz είπε:

Το κάνουν ακόμα αυτό το εμβόλιο? Εμάς ο παιδίατρος μας είχε πει μόνο το εξαπλο κάνουν πια και δεν μας είχε δώσει επιλογη. Το τετραπλο είναι μέρος του εξάπλου οπότε προφανώς και γίνεται σε μωρά δύο μηνών, αφού έτσι κι αλλιώς τα περισσότερα κάνουν το εξαπλο.

Εμας ο παιδιατρος μας εκανε τοσα χρονια το εξαπλο και στους δυο μου αλλα τελευταια φορα που εκανε ο μεγαλος (4 χρ τοτε) και πηγαμε σε μια αλλη του εκανε το τετραπλο(γενικως εμπιστευομαι περισσοτερο τον πρωτο μας παιδιατρο). Ισως επειδη ηταν η τελευταια δοση του εκανε το τετραπλο; Ενω στα μωρα κανουν το εξαπλο; Δεν ξερω. Βεβαια, στο προγραμμα εμβολιασμων αναφερει "Τα πολυδυναμα εμβολια πρεπει να προτιμωνται των ολιγοδυναμων", δεν ειναι υποχρεωτικο δηλαδη και ο παιδιατρος αποφασιζει τελικα.

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς κανουμε το infanrix hexa αλλά την πρώτη φορά είχε κάνει το infanrix ipv hib που ήταν πενταπλό. Και νομίζω μας είχε πει να πάρουμε ή αυτό ή το pentavac, οποιο βρίσκαμε. 

Επεξεργάστηκαν by little lamb
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Τι να σας πω  ειλικρινά δεν ξέρω για ποιο λόγο μας έκανε το tetravac τελικά τον πήγα σε μια άλλη παιδίατρο και τώρα στο επαναληπτικό θα κάνουμε το εξαπλουν. Πάντως θα έπρεπε να έχουν ένα συγκεκριμένο τρόπο που κάνουν τα εμβόλια μάλλον έπεσα στην περίπτωση .... Πάντως σας ευχαριστώ για τις απόψεις σας 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Evi15052020 said:

Τι να σας πω  ειλικρινά δεν ξέρω για ποιο λόγο μας έκανε το tetravac τελικά τον πήγα σε μια άλλη παιδίατρο και τώρα στο επαναληπτικό θα κάνουμε το εξαπλουν. Πάντως θα έπρεπε να έχουν ένα συγκεκριμένο τρόπο που κάνουν τα εμβόλια μάλλον έπεσα στην περίπτωση .... Πάντως σας ευχαριστώ για τις απόψεις σας 

Κάποιοι παιδίατροι προτιμούν να μην χορήγουν πολλά εμβόλια μαζί, το εξαπλο είναι έξι μαζί ενώ το τετραπλο τέσσερα προφανώς. Μάλλον γιαυτό δεν μπορώ να σκεφτώ άλλον λογο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Στο μικρό μου γιο κάναμε εναλλάξ τι infarix hexa κ το prevenar κάθε μήνα, με έναρξη δύο μηνών. Το pentavac γνωρίζετε αν κ πότε γίνεται, γιατί θυμάμαι το είχαμε κάνει στο μεγάλο γιό αλλά η τωρινή παιδίατρος δεν μου έχει αναφέρει κάτι. Από ότι είδα καλύπτει ότι και το hexa εκτός από ηπατίτιδα, έχω μπερδευτεί λίγο

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 είπε:

Στο μικρό μου γιο κάναμε εναλλάξ τι infarix hexa κ το prevenar κάθε μήνα, με έναρξη δύο μηνών. Το pentavac γνωρίζετε αν κ πότε γίνεται, γιατί θυμάμαι το είχαμε κάνει στο μεγάλο γιό αλλά η τωρινή παιδίατρος δεν μου έχει αναφέρει κάτι. Από ότι είδα καλύπτει ότι και το hexa εκτός από ηπατίτιδα, έχω μπερδευτεί λίγο

δεν το κανεις το tetravac σε καληπτει το hexa που ειναι εξαπλο. 

Link to comment
Share on other sites

Στο μεγάλο γιο είχα κάνει τρεις δόσεις hexa κ η τέταρτη ήταν το pentavac. Δεν ξέρω γιατί το είχε κάνει έτσι. Μήπως την τέταρτη είχε κάνει ξεχωριστό εμβόλιο για την ηπατίτιδα για αυτό έκανε το Πενταπλο

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 είπε:

Στο μεγάλο γιο είχα κάνει τρεις δόσεις hexa κ η τέταρτη ήταν το pentavac. Δεν ξέρω γιατί το είχε κάνει έτσι. Μήπως την τέταρτη είχε κάνει ξεχωριστό εμβόλιο για την ηπατίτιδα για αυτό έκανε το Πενταπλο

δεν ξερω μηπως ηταν τοτε διαφορετικες οι δοσεις κ μετα τα αλλαξαν? γιατι τωρα δεν το κανεις πας με το ιδιο που ξεκινησες. αλλαζουν οι οδηγιες καθε τοσο .  

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...