Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Να κάνω κατι για μενα...


diane2020

Recommended Posts

πρίν από 12 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Είναι απίστευτοι κάποιοι παλιοί οδηγοί! Δηλ βλέπεις πως κάποιος δεν το έχει ακόμα καλά και εσύ εκεί να δείξεις την γαϊδούρια σου, να κορνάρεις στην καλύτερη, να βρίζεις ή να λες τα άλλα "χαριτωμένα" μόλις δεις νέα γυναίκα οδηγό "δεν πας στην κουζίνα σου, να πλύνεις κανένα πιάτο!", "νύχτα πήρες το δίπλωμα!" Δεν τα έχω ακούσει ακόμα αλλά ένα άγχος μου είναι κι αυτό!

Καλά τραγικά αυτά.... Ευτυχώς δεν έχω ακούσει ποτέ κάτι τέτοιο... Αλλά πόσο κομπλεξικοι θα πρέπει να είναι αυτοί οι τύποι..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 865
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Το θράσος μερικών δεν έχει όρια, θυμάμαι όταν έκανα μάθημα οδηγησης παραβίασε ο δεξιά μου το στοπ και άρχιζε να φωνάζει κιολας! Κατεβαίνει κάτω ο δάσκαλος και έγινε χαμός! 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Υπάρχουν πολλοί Μ....... στο δρόμο. Εμένα με ενοχλεί αφάνταστα όταν κάποιος αργήσει στο φανάρι 2 δευτερόλεπτα κ κάποιοι κατευθείαν κορνάρουν.. Έλεος δλδ! Όταν ήμουν νέα οδηγός κ αυτό το φοβόμουν!!

 

@kotsifikosμπράβο στον άντρα σου. Μακάρι να ήταν όλοι έτσι!

κ μενα αυτο με ενοχλει παρα πολυ

κ φυσικα ακομη κ τωρα το σκεφτομαι

εμενα αυτο με δυσκολευει στην οδηγηση μην κανω καμια βλακεια κ ενοχλησω τον αλλον

αλλα παντα μου ελεγε ο αντρας μου να μην αγχωνομαι

κ το προβλημα το εχει ο αλλος που κορναρει

πολυ στερεοτυπικο κ δ ειναι ωραιο να τσουβαλιαζουμε αλλα δυστυχως πολλοι ταξιτζηδες συμπεριφερονται ετσι

κ ομως αν παρατηρησετε θα δειτε οτι πολλοι παλιοτεροι οδηγοι θα κανουν μικρα λαθακια που αγχωνουν τους νεους.να αργησουν λιγο στο φαναρι,να παρκαρουν λιγο χαλια κλπ

εμενα μια φορα ενας μου την ειπε οτι αφησα πολυ κενο κ επιασα παραπανω θεση(αν εφευγε ο πισω κ ερχοταν μεγαλυτερο)χωρις ομως να υπολογισει οτι μπροστα μου ειναι εξοδος παρκινγκ κ βγαινουν με οπισθογωνια.ειμαι σιγουρη αν οδηγουσε ο αντρας μου δ θα ελεγε τπτ

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Το θράσος μερικών δεν έχει όρια, θυμάμαι όταν έκανα μάθημα οδηγησης παραβίασε ο δεξιά μου το στοπ και άρχιζε να φωνάζει κιολας! Κατεβαίνει κάτω ο δάσκαλος και έγινε χαμός! 

Εγώ θυμάμαι να πηγαίνω ευθεία , να έχω στοπ και να έχει και ο αριστερός μου στοπ .. με είχε από δεξιά και ανοίγει παράθυρο και αρχίζει να φωνάζει «κοπέλα μου νύχτα το πήρες το δίπλωμα δεν βλέπεις ότι έχεις στοπ» κατεβάζω και εγώ και του λέω «εσυ που το πήρες μέρα , το δικό μου στοπ το βλέπεις , το δικό σου δεν το βλέπεις ; Και με έχεις και από δεξιά σου» μπορούσα να πω κ αλλα αλλά οκ :p

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Super.mum είπε:

Εγώ θυμάμαι να πηγαίνω ευθεία , να έχω στοπ και να έχει και ο αριστερός μου στοπ .. με είχε από δεξιά και ανοίγει παράθυρο και αρχίζει να φωνάζει «κοπέλα μου νύχτα το πήρες το δίπλωμα δεν βλέπεις ότι έχεις στοπ» κατεβάζω και εγώ και του λέω «εσυ που το πήρες μέρα , το δικό μου στοπ το βλέπεις , το δικό σου δεν το βλέπεις ; Και με έχεις και από δεξιά σου» μπορούσα να πω κ αλλα αλλά οκ :p

Εγώ πάντως είτε έχω στοπ είτε όχι σε διασταυρώσεις σταματάω γιατί ακόμα κ ο άλλος να έχει στοπ δεν ξέρω πως θα αντιδράσει. Μπορεί να βγει χωρίς να σταματήσει κ να τρακαρουμε. Οπότε ακόμα κ να μην χρειάζεται να σταματήσω, σταματάω για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Ειδικά αν πας σε κάποιο χωριό ως γνωστό προτεραιότητα έχει ο κάτοικος του χωριού!!!!!+

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 7 λεπτά , mama16 είπε:

Εγώ πάντως είτε έχω στοπ είτε όχι σε διασταυρώσεις σταματάω γιατί ακόμα κ ο άλλος να έχει στοπ δεν ξέρω πως θα αντιδράσει. Μπορεί να βγει χωρίς να σταματήσει κ να τρακαρουμε. Οπότε ακόμα κ να μην χρειάζεται να σταματήσω, σταματάω για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Ειδικά αν πας σε κάποιο χωριό ως γνωστό προτεραιότητα έχει ο κάτοικος του χωριού!!!!!+

Ναι σιγουρα ! εγώ κοιταγα περισσότερο από την δεξιά μεριά μου , ήταν περίεργη η διασταύρωση σε αυτό το σημείο γιατί ερχόντουσαν και οι αριστερά μου (που είχαν στοπ) και οι δεξιά μου που είχαν Προτεραιότητα και δεν είχαν στοπ. Απλά εγώ άφησα τους δεξιά μου φυσικά που ερχόντουσαν με φορα και όταν ήρθε η ώρα και πήγα να ξεκινήσω άρχισε να φωνάζει ο άλλος :p 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως κορίτσια νύχτα το πήρα το δίπλωμα, η πρώτη φορά που οδήγησα πρωί και με το φως του ήλιου ήταν η ημέρα που έδινα εξετάσεις!

Εγώ πια δεν απαντώ όταν οδηγώ, κυρίως όταν είμαι με το παιδί, δεν ξέρω σε τι τρελό θα πέσω , έχω δει πολλά οπότε κρατιέμαι.

Το τελευταίο που μου έτυχε ήταν το καλοκαίρι στα διόδια αφιδνών, έκανα βέβαια εγώ βλακεία εκεί, τέλος πάντων, πήγα να αλλάξω λωρίδα βιαστικά και δεν είδα ένα αυτοκίνητο δίπλα μου κόρναρε η γυναίκα έκανα νόημα συγγνώμης με το χέρι μου (αφού κατάλαβα ότι είχα κάνει βλακεία) , συνέχισα την πορεία μου, και θα σας πω μόνο ότι κατάφερε να με φτάσει στην έξοδο μαλακάσας (για όσους ξέρουν την περιοχή) για να μου κάνει χειρονομία  άσχημη, (ενώ ζήτησα συγγνώμη), επειδή πήγα να αλλάξω λωρίδα χωρίς να τη δω είμαι σίγουρη πως αν ήμουν άντρας δεν θα το έκανε αυτό, με κυνήγησε πόσα χλμ για να μου την πει!!Τραγικό!

Δε θα πω για πόσα καντίλια έχω ακούσει όταν σταματάω σε διάβαση για να περάσουν πεζοί, ή πόσοι πανε να με προσπεράσουν ενώ έχω σταματήσει στη διάβαση, πολλές φορές κεντράρω να κλείσω δύο λωρίδες γιατί θα πατήσουν καμία φορά κανέναν και θα το έχω τύψεις.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Οι δύο τελευταίοι καλά θα είναι.Η πρώτη με τιβμουτρα να ξαναεμφανιστειωμετα από την απαράδεκτη συμπεριφορά.Αν έχεις παρατηρήσει υπάρχει ηρεμία από τοτεψκ κάνουμε πολιτισμένη κουβέντα γιατί όλοι σεβόμαστε τους συνομιλητές μας ασχέτως αν έχουμε διαφωνίες μερικές φορές.

Φυσικά και θα έχουμε διαφωνίες , είμαστε τόσες γυναίκες εδώ με διαφορετικές απόψεις και χαρακτήρες. Εδώ δεν συμφωνούμε με την ίδια μας την μάνα που λέει ο λόγος :p δεν ξέρω τι έχει γίνει αλλά δεν μου αρέσει όταν φεύγουν άτομα από εδώ .. θεωρώ ότι θα έπρεπε να βοηθούμε η μια την άλλη να μην νιώθει τύψεις , να πούμε ένα καλό λόγο ότι κάνει καλή δουλειά , να πούμε δυο κουβέντες να περάσει η ώρα  και όχι κάποιος να αναγκάζεται να φύγει ..

πρίν από 10 λεπτά , kotsifikos είπε:

Εγώ πάντως κορίτσια νύχτα το πήρα το δίπλωμα, η πρώτη φορά που οδήγησα πρωί και με το φως του ήλιου ήταν η ημέρα που έδινα εξετάσεις!

Εγώ πια δεν απαντώ όταν οδηγώ, κυρίως όταν είμαι με το παιδί, δεν ξέρω σε τι τρελό θα πέσω , έχω δει πολλά οπότε κρατιέμαι.

Το τελευταίο που μου έτυχε ήταν το καλοκαίρι στα διόδια αφιδνών, έκανα βέβαια εγώ βλακεία εκεί, τέλος πάντων, πήγα να αλλάξω λωρίδα βιαστικά και δεν είδα ένα αυτοκίνητο δίπλα μου κόρναρε η γυναίκα έκανα νόημα συγγνώμης με το χέρι μου (αφού κατάλαβα ότι είχα κάνει βλακεία) , συνέχισα την πορεία μου, και θα σας πω μόνο ότι κατάφερε να με φτάσει στην έξοδο μαλακάσας (για όσους ξέρουν την περιοχή) για να μου κάνει χειρονομία  άσχημη, (ενώ ζήτησα συγγνώμη), επειδή πήγα να αλλάξω λωρίδα χωρίς να τη δω είμαι σίγουρη πως αν ήμουν άντρας δεν θα το έκανε αυτό, με κυνήγησε πόσα χλμ για να μου την πει!!Τραγικό!

Δε θα πω για πόσα καντίλια έχω ακούσει όταν σταματάω σε διάβαση για να περάσουν πεζοί, ή πόσοι πανε να με προσπεράσουν ενώ έχω σταματήσει στη διάβαση, πολλές φορές κεντράρω να κλείσω δύο λωρίδες γιατί θα πατήσουν καμία φορά κανέναν και θα το έχω τύψεις.

Συγνώμη αλλά κλαίω στο τελευταίο με την διάβαση .. δεν μιλάς σοβαρά ; 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Super.mum said:

 

Συγνώμη αλλά κλαίω στο τελευταίο με την διάβαση .. δεν μιλάς σοβαρά ; 

Σοβαρά μιλάω, Ο δρόμος ο παραλιακός που περνάω κάθε πρωί έχει διαβάσεις κυρίως τώρα με το σχολείο έχουν κόσμο, σταματάω και πολλές φορές είτε βρίζουν είτε πηγαίνουν να με περάσουν,?λες και σταματάω στη διάβαση για να τη δω αν είναι ωραία... για αυτό λοιπόν σταματάω στη μέση για να μη γίνει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωί πήγε να μπει ένας παππούς στην λωρίδα μας .. ο άντρας μου Οδήγαγε και του κόρναρε και μετά που ο παππούς συνέχισε στην λωρίδα του και μας πλησίαζε πάει να κατεβάσει το παράθυρο μου να του την πει και εγώ το ανεβάζω του λέω έτσι και ξανά κατεβάσεις το παράθυρο μου θα φας ξύλο :p τσαμπουκά στον Παππούλη θα κανείς ; 

πρίν από 10 λεπτά , kotsifikos είπε:

Σοβαρά μιλάω, Ο δρόμος ο παραλιακός που περνάω κάθε πρωί έχει διαβάσεις κυρίως τώρα με το σχολείο έχουν κόσμο, σταματάω και πολλές φορές είτε βρίζουν είτε πηγαίνουν να με περάσουν,?λες και σταματάω στη διάβαση για να τη δω αν είναι ωραία... για αυτό λοιπόν σταματάω στη μέση για να μη γίνει τίποτα.

Απίστευτο ! Εγω όμως παιδιά πλάκα πλάκα βλέπω ότι οι διαβάσεις χρησιμοποιούνται μόνο στα πάρκινγκ στα εμπορικά και σε τέτοια σημεία. Σε δρόμο κανονικό ας πούμε σε εμάς εδώ δεν θα σταματήσει ποτέ κανείς 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 25 λεπτά , Super.mum είπε:

Ναι σιγουρα ! εγώ κοιταγα περισσότερο από την δεξιά μεριά μου , ήταν περίεργη η διασταύρωση σε αυτό το σημείο γιατί ερχόντουσαν και οι αριστερά μου (που είχαν στοπ) και οι δεξιά μου που είχαν Προτεραιότητα και δεν είχαν στοπ. Απλά εγώ άφησα τους δεξιά μου φυσικά που ερχόντουσαν με φορα και όταν ήρθε η ώρα και πήγα να ξεκινήσω άρχισε να φωνάζει ο άλλος :p 

Τραγικός πάντως... Ίσα ίσα για να σου την πει.. Κ αντί να δει το δικό του στοπ κατευθείαν το δικό σου παρατήρησε!

 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , mama16 είπε:

Τραγικός πάντως... Ίσα ίσα για να σου την πει.. Κ αντί να δει το δικό του στοπ κατευθείαν το δικό σου παρατήρησε!

 

 

Ναι γιατί στην ουσία δεν κοιτάμε εμείς που είμαστε λάθος και τον εαυτό μας , προσπαθούμε να βρίσκουμε το λάθος στον άλλον .. είναι σαν μια Παροιμία που έλεγε η γιαγιά μου παλιά. Έλεγε μια στον άντρα της ότι « κοιτα η γειτόνισα που απλώνει τα ρούχα της κι του άντρα της απέναντι ποσο βρώμικα είναι , δεν ξέρει να πλένει και δεν τα πλένει σωστά .. λες να πάω εγώ μια μέρα να της δείξω πως να το κάνει σωστά ;» Ξυπνάει την δεύτερη μέρα λέει πάλι τα ίδια στον άντρα της .. «κοιτα κοιτα πάλι βρώμικα είναι τα ρούχα της.»  Ξυπνάει την Τρίτη μέρα και βλέπει έκπληκτη τα ρούχα απέναντι καθαρά και λέει στον άντρα της «ωχ κοιτα έμαθε να πλένει ρούχα και τώρα κρέμασε καθαρά , λες να την πρόλαβε καμία άλλη γειτόνισα και να της έδειξε πως ;» Και της απαντάει ο άντρας της «όχι απλά εγώ σήμερα ξύπνησα νωρίς και καθάρισα τα τζάμια μας» ήταν τα δικά της τζάμια στα παράθυρα που ήταν βρόμικα  αλλά εκείνη έβλεπε το λάθος αλλου. 

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Super.mum said:

Εγω όμως παιδιά πλάκα πλάκα βλέπω ότι οι διαβάσεις χρησιμοποιούνται μόνο στα πάρκινγκ στα εμπορικά και σε τέτοια σημεία. Σε δρόμο κανονικό ας πούμε σε εμάς εδώ δεν θα σταματήσει ποτέ κανείς 

Ναι γιατί ζούμε στην Ελλάδα και η πλειοψηφία των οδηγών αγνοεί παντελώς τον κοκ, κανονικά όταν υπάρχει διάβαση και πεζός κατεβαίνει να τη διασχίσει ο οδηγός έχει υποχρέωση να σταματήσει.

Αυτό που επίσης με τρελαίνει όταν περπατάω στο πεζοδρόμιο και μου κορνάρει μηχανάκι να κάνω άκρη να περάσει...αυτά μόνο στη χώρα μας!!! Εκεί θα μιλήσω όμως και δεν θα κάνω άκρη φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 48 λεπτά , mama16 είπε:

Ειδικά αν πας σε κάποιο χωριό ως γνωστό προτεραιότητα έχει ο κάτοικος του χωριού!!!!!+

Ο κόσμος στην επαρχία οδηγά περίεργα κ κάπως σουρεαλιστικά κυρίως με τα σταματήματα όπου να ναι για κουβέντα κ γενικα το χαζολόγημα. όμως τώρα που το βλέπω από την οπτική του μόνιμου κατοίκου, το καλοκαίρι δυστυχώς οι επισκέπτες οδηγούν άθλια. είτε με τα νοικιασμένα είτε με τα θηρία τζιπ, τρέχουν σαν παλαβοί σε δρόμους που δεν είναι για τετοια ταχυτητα. εμείς ξέρουμε πού μας παίρνει κ έχουν κ οι νησιώτες αυτοκίνητα μεγάλα για εκτός δρόμου, αλλά καταλαβαίνουν τα όριά τους. Ή κολλάνε πίσω από μικρά αυτοκίνητα κ προσπερνούν πολύ επιθετικά. σταματάνε σε στροφές σε γκρεμούς γι φωτογραφίες. δεν αντιλαμβάνονται ότι τα γνώση αυτοκίνητα έχουν πρόβλημα στα στενά των νησιών κ φρακαρουν ή εμποδίζουν. γενικα πολλή επιθετικότητα. έχουμε ένα στοπ στο σπίτι που δείχνει κάπως άκυρο γιατί όποιος δεν ξέρει δεν καταλαβαίνει ότι άλλος είναι ο κεντρικός δρόμος, αλλά τεκος πάντων το στοπ υπάρχει κ είναι ορατό, κι όμως προκλητικά το περνούν με ιλιγγιώδη ταχύτητα ακόμα κι αν σε βλέπουν να έρχεσαι. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 41 λεπτά , Super.mum είπε:

Φυσικά και θα έχουμε διαφωνίες , είμαστε τόσες γυναίκες εδώ με διαφορετικές απόψεις και χαρακτήρες. Εδώ δεν συμφωνούμε με την ίδια μας την μάνα που λέει ο λόγος :p δεν ξέρω τι έχει γίνει αλλά δεν μου αρέσει όταν φεύγουν άτομα από εδώ .. θεωρώ ότι θα έπρεπε να βοηθούμε η μια την άλλη να μην νιώθει τύψεις , να πούμε ένα καλό λόγο ότι κάνει καλή δουλειά , να πούμε δυο κουβέντες να περάσει η ώρα  και όχι κάποιος να αναγκάζεται να φύγει ..

Συγνώμη αλλά κλαίω στο τελευταίο με την διάβαση .. δεν μιλάς σοβαρά ; 

Δεν την αναγκασαμε.μονη της τα κατάφερε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμενα ο αντρας μου τσακωνεται πολυ στο δρομο. Που αν τον δειτε γενικα ειναι παρα πολυ ευγενικος, γλυκος, ηρεμος, καθολου τσαμπουκαλης και καθολου βαρυς αντρας ας πουμε, αλλα στο δρομο νευριαζει με οσους κανουν πονηριες, πχ πανε επιτηδες απο την αδεια λωριδα για να κερδισουν και οταν ερθει η ωρα να στριψουν προσπαθουν να χωθουν σε αυτους που περιμεναν τοση ωρα στην ακριανη.  Κατα κορον το κανουν οι ταξιτζηδες αυτο. Και ζητανε και τα ρεστα που δεν τους αφηνει. Οπως και το αλλο, που ειναι μια λωριδα αλλα φαρδυς δρομος και θελουν να περασουν απο διπλα, εκει καθεται επιτηδες στο κεντρο για να μη χωρανε και παλι του ζητανε τα ρεστα γιατι "τους εκλεισε". Και κατεβαζει παραθυρο, τους λεει οτι επειδη ειναι επαγγελματιες ειναι ακομα πιο υποχρεωμενοι να σεβονται τον κοκ, οτι θα τους παρει το νουμερο να κανει καταγγελια κλπ! Κι επειδη συνηθως αυτοι ειναι απο δεξια, εγω που καθομαι απο εκει κοιταω κατω απο την ντροπη μου σε στυλ "δεν τον ξερω τον κυριο"! Δικιο εχει, αλλα δεν μπορω τους τσακωμους και βασικα ξερω πως ο,τι κι αν τους πει δεν αλλαζει κατι. Εκεινος θεωρει πως αν τους ελεγαν ολοι κατι, θα αλλαζε. (Περιττο να πω οτι οταν γινονται αυτα φοβαμαι και οτι θα τρακαρουμε επειδη ο αλλος δεν το περιμενει οτι θα τον κλεισουμε!)

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, kotsifikos είπε:

Ναι γιατί ζούμε στην Ελλάδα και η πλειοψηφία των οδηγών αγνοεί παντελώς τον κοκ, κανονικά όταν υπάρχει διάβαση και πεζός κατεβαίνει να τη διασχίσει ο οδηγός έχει υποχρέωση να σταματήσει.

Αυτό που επίσης με τρελαίνει όταν περπατάω στο πεζοδρόμιο και μου κορνάρει μηχανάκι να κάνω άκρη να περάσει...αυτά μόνο στη χώρα μας!!! Εκεί θα μιλήσω όμως και δεν θα κάνω άκρη φυσικά.

Χαχα η ποδήλατο να χτυπάει το κουδουνάκι 

Link to comment
Share on other sites

Και το οτι προσπερνανε τα μηχανακια ειναι λαθος, κανονικα πρεπει να πηγαινουν στοιχισμενα στη σειρα με τα αυτοκινητα. Απλα τοτε δεν θα μπορουσαν να πηγαινουν πιο γρηγορα, που αυτο ειναι το ζητουμενο για αυτους. Το κορυφαιο ειναι οταν διασχιζουν το αντιθετο ρευμα για να πανε καπου απεναντι! Για αρκετα μετρα

 και ανετοι, οχι στιγμιαια οπως μπορει να το διασχισεις με το αυτοκινητο για να παρκαρεις απεναντι.

 

Στο Ηρακλειο Κρητης παντως οταν ημουν σταματουσαν για να περασει ο πεζος, και οχι μονο σε διαβαση αλλα γενικα οταν σε εβλεπαν να περιμενεις. Και μου ειχε κανει εντυπωση. Ειδικα σε ενα συγκεκριμενο σημειο στο κεντρο το εβλεπα συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 47 λεπτά , little lamb είπε:

Οπως και το αλλο, που ειναι μια λωριδα αλλα φαρδυς δρομος και θελουν να περασουν απο διπλα, εκει καθεται επιτηδες στο κεντρο για να μη χωρανε

Στα άλλα συμφωνώ αλλά αυτό δεν μπορώ να καταλάβω πως το εννοείς. Υπάρχει κ δρόμος ακριβώς δίπλα που είναι για την αντίθετη κατεύθυνση και υπάρχει στην μέση η άσπρη γραμμή? 

 

Η αλήθεια είναι ότι οι οδηγοί που κάθονται στην μέση κ δυσκολεύονται οι από πίσω να περάσουν πολύ με ενοχλεί. Εγώ πάντα όταν βλέπω να έρχεται κάποιος από πίσω κάνω στην άκρη πάντα. Αν εγώ πχ πάω με 50 είναι υποχρεωμένος ο άλλος να με περιμένει?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , mama16 είπε:

Στα άλλα συμφωνώ αλλά αυτό δεν μπορώ να καταλάβω πως το εννοείς. Υπάρχει κ δρόμος ακριβώς δίπλα που είναι για την αντίθετη κατεύθυνση και υπάρχει στην μέση η άσπρη γραμμή? 

 

Η αλήθεια είναι ότι οι οδηγοί που κάθονται στην μέση κ δυσκολεύονται οι από πίσω να περάσουν πολύ με ενοχλεί. Εγώ πάντα όταν βλέπω να έρχεται κάποιος από πίσω κάνω στην άκρη πάντα. Αν εγώ πχ πάω με 50 είναι υποχρεωμένος ο άλλος να με περιμένει?

 

Οχι δεν λεω για οταν πας αργα, αλλα οταν εχει κινηση, περιμενει ο ενας πισω απο τον αλλο και καποιοι εξυπνοι πανε να τους περασουν ολους ενω δεν υπαρχει αλλη λωριδα. Τοτε ναι καθεται στη μεση.

 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, little lamb said:

 

Οχι δεν λεω για οταν πας αργα, αλλα οταν εχει κινηση, περιμενει ο ενας πισω απο τον αλλο και καποιοι εξυπνοι πανε να τους περασουν ολους ενω δεν υπαρχει αλλη λωριδα. Τοτε ναι καθεται στη μεση.

 

 Τα πρωινά όταν υπάρχει κίνηση στην εθνική,  βλέπω πολλούς να πηγαίνουν απο΄τη   ΛΕΑ  για να γλιτώσουν κίνηση λες και είναι αυτός ο σκοπός ύπαρξης της , κλείνω τα μάτια και κάνω εικόνα να πιάνω δεξιά να πατάω αλαρμ και να σταματάω εκεί, έτσι απλά για να τους τη σπάσω λίγο. Σήμερα πάλι χαμός στην εθνική δυστυχώς πολλοί ήταν αυτοί που πήγαιναν απο ΛΕΑ. Δε σας έχει τύχει να είστε στον δρόμο σε κίνηση ,  να υπάρχει ασθενοφόρο ή πυροσβεστικό και να μη μπορεί να περάσει γιατί  έχει φρακάρει και αυτή η λωρίδα από ασυνείδητους ??

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, little lamb είπε:

 

Οχι δεν λεω για οταν πας αργα, αλλα οταν εχει κινηση, περιμενει ο ενας πισω απο τον αλλο και καποιοι εξυπνοι πανε να τους περασουν ολους ενω δεν υπαρχει αλλη λωριδα. Τοτε ναι καθεται στη μεση.

 

Ε ναι κάτι τέτοιο όντως είναι σπαστικό, λες κ οι άλλοι χαζοί είναι να περιμένουν στη σειρά τους!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, kotsifikos είπε:

 Τα πρωινά όταν υπάρχει κίνηση στην εθνική,  βλέπω πολλούς να πηγαίνουν απο΄τη   ΛΕΑ  για να γλιτώσουν κίνηση λες και είναι αυτός ο σκοπός ύπαρξης της , κλείνω τα μάτια και κάνω εικόνα να πιάνω δεξιά να πατάω αλαρμ και να σταματάω εκεί, έτσι απλά για να τους τη σπάσω λίγο. Σήμερα πάλι χαμός στην εθνική δυστυχώς πολλοί ήταν αυτοί που πήγαιναν απο ΛΕΑ. Δε σας έχει τύχει να είστε στον δρόμο σε κίνηση ,  να υπάρχει ασθενοφόρο ή πυροσβεστικό και να μη μπορεί να περάσει γιατί  έχει φρακάρει και αυτή η λωρίδα από ασυνείδητους ??

 

10 χρόνια ανεβοκατέβαινα τον Κηφισό, και πάντα τα ασθενοφόρα περνούσαν ανάμεσα απ' την αριστερή και τη μεσαία, προφανώς γι' αυτόν τον λόγο. Μπανανία με όλη τη σημασία της λέξης.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Ένα μικρό update: εξάσκηση στην οδηγηση δεν κάνουμε συστηματικά μόνο όταν βρούμε χρόνο κτλ. Δηλαδή μέγιστη ώρα στο τιμόνι είναι κανένα μισάωρο μια δυο φορές την εβδομάδα σε μέρη με ελάχιστη κυκλοφορια. Αποφάσισα να το πάρω δύο φορές μόνη μου για πέντε λεπτά δύο τρεις γύρους το τετράγωνο. Και ενώ βλέπω τους γύρω μου να παρουσιάζουν την οδήγηση ως κάτι ευχάριστο και πως νιώθουν ωραία στο τιμόνι κτλ εγώ δεν νιώθω καμία ευχαρίστηση. Αντίθετα έχω ένα μεγάλο άγχος και όταν τελειώσω λέω "ουφ, έγινε κι αυτο" και όχι πχ "μπράβο τα κατάφερες!" Δεν μου βγαίνει, αντίθετα μου βγαίνει ένα άγχος και μια απογοήτευση πχ αν παρκάρω είκοσι εκατοστά από το πεζοδρόμιο και όχι δέκα ή απογοητεύομαι γιατί μου έσβησε. 

Δεν ξέρω, σκέφτομαι πως είναι νωρίς ακόμη, ίσως και να μην το έχω τελικά με την οδήγηση. Δεν ξέρω. Αυτό το άγχος θα μου φύγει άραγε? Δεν θα σταματήσω την προσπάθεια ομως, θέλω να το παλέψω ακόμα και βλέπουμε. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Ένα μικρό update: εξάσκηση στην οδηγηση δεν κάνουμε συστηματικά μόνο όταν βρούμε χρόνο κτλ. Δηλαδή μέγιστη ώρα στο τιμόνι είναι κανένα μισάωρο μια δυο φορές την εβδομάδα σε μέρη με ελάχιστη κυκλοφορια. Αποφάσισα να το πάρω δύο φορές μόνη μου για πέντε λεπτά δύο τρεις γύρους το τετράγωνο. Και ενώ βλέπω τους γύρω μου να παρουσιάζουν την οδήγηση ως κάτι ευχάριστο και πως νιώθουν ωραία στο τιμόνι κτλ εγώ δεν νιώθω καμία ευχαρίστηση. Αντίθετα έχω ένα μεγάλο άγχος και όταν τελειώσω λέω "ουφ, έγινε κι αυτο" και όχι πχ "μπράβο τα κατάφερες!" Δεν μου βγαίνει, αντίθετα μου βγαίνει ένα άγχος και μια απογοήτευση πχ αν παρκάρω είκοσι εκατοστά από το πεζοδρόμιο και όχι δέκα ή απογοητεύομαι γιατί μου έσβησε. 

Δεν ξέρω, σκέφτομαι πως είναι νωρίς ακόμη, ίσως και να μην το έχω τελικά με την οδήγηση. Δεν ξέρω. Αυτό το άγχος θα μου φύγει άραγε? Δεν θα σταματήσω την προσπάθεια ομως, θέλω να το παλέψω ακόμα και βλέπουμε. 

εμενα η οδηγηση δ μου ειναι ευχαριστη.αγγαρεια ειναι κ αναγκαστικο.στις αρχες απλα ενιωθα καλα,τυπου τα καταφερα,σημερα πηγε καλα

δ ξερω αν θα σου φυγει τελειως το αγχος.σιγουρα ομως θα ειναι πολυ λιγοτερο

αλλα προσπαθω να μην κολλαω σε μικρα λαθη.πχ σβησιμο.ειχα κ το Ν κ ενιωθα πιο χαλαρα.για το παρκινγκ ευτυχως εχουμε στο σπιτι,κ γενικα δ χρειαζεται να παρκαρω σε δυσκολα σημεια.κ γι αυτο αν χρειαστει σπανια δυσκολευομαι.αλλα αν παρατηρησεις τετοια λαθη απο παλιους οδηγους θα χαλαρωσεις.καμια φορα κανω μπρος-πισω να το βαλω καλα,κατεβαινω ελεγχω αν ειναι οκ,κ κοιταω γυρω κ βλεπω ενα σωρο παρκαρισμενα χαλια

να το προσπαθησεις

ειναι νωρις ακομη

(οταν το λεω αγγαρεια κυριως γτ το εχω για τις μετακινησεις των παιδιων,οποτε απλα νιωθω σοφερ.πολυ μου φτιαχνει την διαθεση ο μικρος που μου λεει καλα λογια οταν οδηγαω.το οτι ειναι 5χρ,κ δ ξερει,δ το υπολογιζω :grin: )

 

Επεξεργάστηκαν by vicky86
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...