Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Να κάνω κατι για μενα...


diane2020

Recommended Posts

πρίν από 20 λεπτά , mama16 είπε:

Μα αφού είχες πει ότι για να οδηγάς θα πρέπει να πάρεις κ αυτοκίνητο, για αυτό απαντήσαμε

 

Δεν το ειπα αυτο πουθενα καλε. Για οταν θα το χρειαζομαι καθημερινα το ειπα.

 

πρίν από 14 λεπτά , Yovanna είπε:

Πέρα από την πλάκα, δεν ξέρεις τι θα έκανες αν οδηγούσες , γιατί έχεις μάθει έτσι. Μπορεί να έπαιρνες τη μικρή να πάτε θάλασσα, να συναντούσες καμιά φίλη σε κάποιο πάρκο, να πηγαίνατε για φαγητό κτλ.

Πολύ κλεισούρα, πάντως βρε παιδάκι μου. Γίνονται ένα σωρό πράγματα και σε εξωτερικούς χώρους. Να, προχθές πήγαμε παιδικό θέατρο σε εξωτερικό χώρο.

 

Μα γιατι να παμε σε αυτα μονες μας και οχι ολοι; Καθολου κλεισουρα, καθε μερα βγαινουμε. Ειτε μπανιο, ειτε ψωνια-βολτα, ειτε φιλους, ειτε παππουδες, ειτε καποια αλλη υποχρεωση που συνδυαζεται με βολτα, ειτε ερχονται φιλοι σπιτι. Παραστασεις παιδικες δεν παμε ακομα γιατι οσες εχουμε δει σε εξωτερικο χωρο εχουν εισιτηριο και αποκλειεται να κατσει ακομα να παρακολουθησει. Οποτε αφου θα βγουμε ολοι μαζι μεσα στη μερα, γιατι να βγουμε εξτρα και μονες εγω και η μικρη και μαλιστα καπου μακρια που να χρειαζεται αυτοκινητο; Δεν τα λεω για δικαιολογιες, πραγματικα και να οδηγουσα δεν νομιζω να τα καναμε ολα αυτα. Και τωρα που εχουμε σπιτι και τον αντρα μου που οδηγει, μια βολτα τη μερα κανουμε (μεγαλη, τριωρο σιγουρα, καποιες φορες και ολη μερα), οποτε δεν ειναι θεμα αυτοκινητου. Τις υπολοιπες ωρες εχουμε τις δουλειες μας, τις δουλειες του σπιτιου κλπ. Και φυσικα δεν ειμαστε παντου ολοι μαζι, πρωτον αν εγω θελω να δω καποιους φιλους ή στην εκθεση βιβλιου ας πουμε που πηγα μονη, παμε μεν με το ιδιο αυτοκινητο αλλα εκεινος κανονιζει κατι αλλο την ιδια ωρα και ο ενας απο τους δυο εχει μαζι τη μικρη. Ή αν χρειαζεται να βγει ο ενας με το παιδι για να δουλεψει ο αλλος στο σπιτι με ησυχια ή τελος παντων να μεινει μονος για καποιο λογο, ναι φευγει ο αλλος με το παιδι, απλα εγω σε αυτη την περιπτωση θα παω με τα ποδια ενω ο αντρας μου θα την παει στη θαλασσα.

 

πρίν από 19 λεπτά , irin είπε:

Μόνο αυτό;; δηλαδή για να πάμε παιδίατρο, πρέπει να είναι οικογενειακή έξοδος; ή αν γίνει κάτι έκτακτο, ή σουπερ μάρκετ ή οτιδήποτε

 

Παιδιατρο εμεις παντα μαζι παμε, παλι ασχετως οδηγησης. Δηλαδη θα μπορουσε να παει μονο ο αντρας μου αλλα παμε μαζι γιατι θελουμε να ειμαστε και οι δυο, μπορει ο ενας να θυμηθει να ρωτησει κατι που δεν θα θυμηθει ο αλλος, ή αντιστοιχα να συγκρατησει καλυτερα κατι που θα μας πει η γιατρος. Και η αληθεια ειναι οτι και οι υπολοιποι πελατες οικογενειακως ειναι παντα, πολυ σπανια εχουμε δει μονο εναν γονιο.

 

πρίν από 19 λεπτά , Yovanna είπε:

Επίσης, αν είμαι με το παιδί σπίτι, αρνούμαι να με αφήσουν χωρίς αυτοκίνητο. Αισθάνομαι μεγάλη ανασφάλεια. Είχε ο άντρας μου το αμάξι του στο συνεργείο, και δεν τον άφησα να πάρει το δικό μου όλο το απόγευμα που ήθελε . Φυσικά με το που το σκέφτηκε, συμφώνησε. Επίσης, τρέμω 'όταν αφήνω το παιδί μόνο με την πεθερά μου, διότι δεν οδηγεί.

 

Οχι ενταξει αυτο δεν το εχουμε, δηλαδη αν δεν επροκειτο για καθημερινη πολυωρη μετακινηση (δουλεια) θα μπορουσαμε με ενα, και απ'ο,το βλεπω πολλες συμφωνουν σε αυτο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 865
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ ως ένα σημείο την καταλαβαίνω τη @little lamb γιατί ανεξαρτησία θεωρώ το να μπορείς να πας παντου με τα πόδια και τη συγκοινωνία. Το αυτοκίνητο το θεωρώ λύση ανάγκης για να λύσεις το πρόβλημα της περιοχής που μένεις. Αλλά αυτά όλα όντως εξαρτώνται από το πού μένεις. Στη γειτονιά που μεγάλωσα, που είναι ας πούμε στην ευρύτερη περιοχή του κέντρου της Αθήνας και ένα κομμάτι όντως είναι δήμος Αθηναίων, οποιαδήποτε αγορά ή δραστηριότητα στη γειτονιά γίνεται με τα πόδια και στο κέντρο πας με συγκοινωνία πολύ εύκολα. Όμως με συγκοινωνία δεν μπορείς να πας σε κανέναν γειτονικό δήμο, γιατί όλα είναι σχεδιασμένα να πηγαίνουν κέντρο. Αλλά έστω κι έτσι, πιστεύω ότι αν έμενα τώρα εκεί, ο βασικός λόγος για να πάρω αυτοκίντηο θα ήταν η δουελιά. Αυτό όμως είναι μόνο για συγκεκριμένς περιοχές της Αθήνας. Σε καταστάσεις προαστίων ή επαρχίας (πλην του καθαρά κεντρικού ιστού), δυστυχως δεν μπορεις χωρίς αυτκινητο και συνηθως χρειάζονται δύο. 

 

Εκεί που μένω τωρα, με τα πόδια πας στη Χώρα του νησιού αν είσαι ενήλικας, όμως παιδάκι ή καροτσι δεν πάει γιατί δεν έχει πεζοδρόμιο, περπατάς πάνω στον επαρχιακό δρόμο. Έχει μέρη για να κάνουμε βόλτα με τα πόδια, αλλά συγκεκριμένα. Όταν ας πούμε υπήρχε το sms, είχαμε τρελαθεί, το παιδί δεν υπήρχε δικαιολογία γα να βγει από τη γειτονια. Γενικά νιώθω πολύ καλύτερα να κα΄νω τις δουλειές μου σε ένα κενό του σχολείου ή όταν τελειώσω, αφού θα είμαι ήδη στο κέντρο, παρά να γυρίσω σπίτι κ να ξαναφύγω με το αυτοκίνητο, αλλά δεν μπορώ να φανταστώ κιόλας να μην υπάρχει η δυνατότητα να πάω μόνη μου. Δλδ για ψώνια στο σουπερμάρκετ ας πούμε, θέλω να πάω κ να δω κάποια προϊόντα, όχι απλα να δώσω λίστα. Όχι ότι έχει θέμα ο άντρας μου, μια χαρά κάνει ψώνια κ διαλέγει κ καλύτερα φρούτα κ λαχανικά, απλώς εγώ έχω έναν προγραμματισμό μαγειρέματος, οπότε είναι πιο βολικό να πάω μόνη μου. Και γενικά δεν μπορώ να φανταστώ ότι πρέπει να πάω κάπου κ θα γίνει ολόκληρη συνεννόηση να με πάνε, να με φέρουν κλπ. Αυτό το κάπου μπορεί να είναι οτιδήποτε: εξετάσεις αίματος, οδοντίατρος, κομμωτήριο, ψώνια... Ήδη θεωρώ περίεργο το ότι έχω μια δυσκολία προσανατολισμού και φόβο για το στρίμωγμα οπότ εδεν μπορώ να πάω οπουδήποτε το παιδί μονη μου (αν ας πούμε γνωριστώ με μια μαμά κ με καλέσει σπίτι, δεν πρόκειται να καταλάβω μόνη μου πώς πάνε, αυτό με κάνει να νιώθω άσχημα). Η @little lamb προφανώς έχει συνηθίσει γιατί ο άντρας της δεν λείπει ώρες από το σπίτι και το συνδυαζουν με βόλτες, δεν είναι όμως αυτό πάντα εφικτό. 

 

και συμφωνώ με @Yovanna για την ανασφάλεια να είσαι σπίτι με παιδί χωρίς αυτοκίνητο. 

Link to comment
Share on other sites

On 27/9/2021 at 3:37 ΜΜ, irin είπε:

 

 

@little lamb εγώ σε καταλαβαίνω!!! 

μη προσπαθείς να εξηγήσεις/δικαιολογηθείς.

Σε πολλά πράγματα ή το΄χεις ή δεν το΄χεις, γενικά μιλώντας. 

 

(δεν ξέρω γιατί δεν μπορώ να βγάλω την παράθεση πάνω) 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , little lamb είπε:

 

Δεν το ειπα αυτο πουθενα καλε. Για οταν θα το χρειαζομαι καθημερινα το ειπα.

 

 

Μα γιατι να παμε σε αυτα μονες μας και οχι ολοι; Καθολου κλεισουρα, καθε μερα βγαινουμε. Ειτε μπανιο, ειτε ψωνια-βολτα, ειτε φιλους, ειτε παππουδες, ειτε καποια αλλη υποχρεωση που συνδυαζεται με βολτα, ειτε ερχονται φιλοι σπιτι. Παραστασεις παιδικες δεν παμε ακομα γιατι οσες εχουμε δει σε εξωτερικο χωρο εχουν εισιτηριο και αποκλειεται να κατσει ακομα να παρακολουθησει. Οποτε αφου θα βγουμε ολοι μαζι μεσα στη μερα, γιατι να βγουμε εξτρα και μονες εγω και η μικρη και μαλιστα καπου μακρια που να χρειαζεται αυτοκινητο; Δεν τα λεω για δικαιολογιες, πραγματικα και να οδηγουσα δεν νομιζω να τα καναμε ολα αυτα. Και τωρα που εχουμε σπιτι και τον αντρα μου που οδηγει, μια βολτα τη μερα κανουμε (μεγαλη, τριωρο σιγουρα, καποιες φορες και ολη μερα), οποτε δεν ειναι θεμα αυτοκινητου. Τις υπολοιπες ωρες εχουμε τις δουλειες μας, τις δουλειες του σπιτιου κλπ. Και φυσικα δεν ειμαστε παντου ολοι μαζι, πρωτον αν εγω θελω να δω καποιους φιλους ή στην εκθεση βιβλιου ας πουμε που πηγα μονη, παμε μεν με το ιδιο αυτοκινητο αλλα εκεινος κανονιζει κατι αλλο την ιδια ωρα και ο ενας απο τους δυο εχει μαζι τη μικρη. Ή αν χρειαζεται να βγει ο ενας με το παιδι για να δουλεψει ο αλλος στο σπιτι με ησυχια ή τελος παντων να μεινει μονος για καποιο λογο, ναι φευγει ο αλλος με το παιδι, απλα εγω σε αυτη την περιπτωση θα παω με τα ποδια ενω ο αντρας μου θα την παει στη θαλασσα.

 

 

Παιδιατρο εμεις παντα μαζι παμε, παλι ασχετως οδηγησης. Δηλαδη θα μπορουσε να παει μονο ο αντρας μου αλλα παμε μαζι γιατι θελουμε να ειμαστε και οι δυο, μπορει ο ενας να θυμηθει να ρωτησει κατι που δεν θα θυμηθει ο αλλος, ή αντιστοιχα να συγκρατησει καλυτερα κατι που θα μας πει η γιατρος. Και η αληθεια ειναι οτι και οι υπολοιποι πελατες οικογενειακως ειναι παντα, πολυ σπανια εχουμε δει μονο εναν γονιο.

 

 

Οχι ενταξει αυτο δεν το εχουμε, δηλαδη αν δεν επροκειτο για καθημερινη πολυωρη μετακινηση (δουλεια) θα μπορουσαμε με ενα, και απ'ο,το βλεπω πολλες συμφωνουν σε αυτο.

Εφόσον ο άντρας σου μπορεί και σας συνοδεύει πάντα παντού μαζί είναι φοβερό αυτό. Εμένα δυστυχώς δεν μπορεί πάντα το πρόγραμμα του είναι φουλ .. όποτε έπρεπε κάπως να γίνει γιατί δεν είμαι άνθρωπος που θα κάτσει σπίτι :p όποτε επειδή και μόνη είναι δύσκολο με τα μωρα προσπαθώ να κανονίζω και με κάποιον άλλον , κάποια γνωστή με μωρό ώστε να απασχολείτε ο μεγάλος , η να πάρω την κουνιάδα μαζί στα ψώνια η την φίλη μου για να έχει και αυτή τον νου της στο μωρό. Το μόνο που κανονίζω με τον άντρα μου τώρα αυτούς τους μήνες είναι να κρατήσει τα παιδιά να πάω γιατρούς για τους υπερήχους. Δυστυχώς και τον χρόνο που τον μένει τον δίνω εκεί γιατί είναι ανάγκη αλλιώς θα κανονίζαμε διαφορά άλλα. Όποτε αν αφήσω και τον παιδίατρο για να πάμε μαζί δεν θα μένει καθόλου χρόνος που θα πάμε κάπου για να περάσουμε ωραία σαν οικογένεια. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , little lamb είπε:

Παιδιατρο εμεις παντα μαζι παμε, παλι ασχετως οδηγησης. Δηλαδη θα μπορουσε να παει μονο ο αντρας μου αλλα παμε μαζι γιατι θελουμε να ειμαστε και οι δυο, μπορει ο ενας να θυμηθει να ρωτησει κατι που δεν θα θυμηθει ο αλλος, ή αντιστοιχα να συγκρατησει καλυτερα κατι που θα μας πει η γιατρος. Και η αληθεια ειναι οτι και οι υπολοιποι πελατες οικογενειακως ειναι παντα, πολυ σπανια εχουμε δει μονο εναν γονιο.

παιδίατρο τώρα που δεν αφήνουν τους δύο γονείς κ εμένα μου κακοφαίνεται. αλλά όντως έχει προκύψει να έχουμε ραντεβού κ ο άντρας μου να αρ΄γησει στο σχολείο πχ οπότε να πάω μόνη μου. ή να πάει για εξετάσεις αίματος το παι΄δι που δεν γινόταν να πάρουμε άδεια κ οι δύο. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 8 λεπτά , Super.mum είπε:

Εφόσον ο άντρας σου μπορεί και σας συνοδεύει πάντα παντού μαζί είναι φοβερό αυτό. Εμένα δυστυχώς δεν μπορεί πάντα το πρόγραμμα του είναι φουλ .. όποτε έπρεπε κάπως να γίνει γιατί δεν είμαι άνθρωπος που θα κάτσει σπίτι :p όποτε επειδή και μόνη είναι δύσκολο με τα μωρα προσπαθώ να κανονίζω και με κάποιον άλλον , κάποια γνωστή με μωρό ώστε να απασχολείτε ο μεγάλος , η να πάρω την κουνιάδα μαζί στα ψώνια η την φίλη μου για να έχει και αυτή τον νου της στο μωρό. Το μόνο που κανονίζω με τον άντρα μου τώρα αυτούς τους μήνες είναι να κρατήσει τα παιδιά να πάω γιατρούς για τους υπερήχους. Δυστυχώς και τον χρόνο που τον μένει τον δίνω εκεί γιατί είναι ανάγκη αλλιώς θα κανονίζαμε διαφορά άλλα. Όποτε αν αφήσω και τον παιδίατρο για να πάμε μαζί δεν θα μένει καθόλου χρόνος που θα πάμε κάπου για να περάσουμε ωραία σαν οικογένεια. 

Α επίσης να πω και κάτι άλλο ότι είσαι αρκετά ρομαντική .. έτσι μου φαίνεται ότι θες παντού να πηγαίνετε μαζί :) 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , Yovanna είπε:

Πέρα από την πλάκα, δεν ξέρεις τι θα έκανες αν οδηγούσες , γιατί έχεις μάθει έτσι.

 

Αυτο παντως ισχυει, το ειπα κι εγω και καποια αλλη πιο πανω απαντωντας στο πώς μπορει καποιος χωρις αυτοκινητο. Αν αυτο ξερεις, το μπορεις, δεν ξερεις κατι διαφορετικο! Σαν να πω εγω που μενω εξοχικα πώς μπορει καποιος μεσα στις πολυκατοικιες. Τωρα που εχω δει την εξοχη το λεω, παλια που εμενα κι εγω μεσα στην Αθηνα αυτο ηξερα και ημουν οκ με αυτο.

 

πρίν από 26 λεπτά , Yovanna είπε:

Βρε κορίτσι, και τα παλιά τα χρόνια, ήταν οκ να περιφέρουν την παρθενιά στο σεντόνι, ή να παντρεύονται με συνοικέσιο. Επίσης το παράλογο ήταν να δουλεύει η γυναίκα. Για την εποχή που ζούμε μιλάμε πάντα.

 

Θελω να πω οτι αν δεν εχεις καποια καθημερινη μετακινηση που να μη βολευουν οι συγκοινωνιες, μια χαρα μπορεις και χωρις, οπως μπορουσαν παντα. Αυτο εννοω. Μπορει μια γυναικα να δουλευει καθημερινα και να μενει διπλα στη συγκοινωνια κι ετσι να μην το χρειαζεται. Και αντρας το ιδιο (ο πατερας μου). Δεν ειναι θεμα εποχης, αυτο εννοω. Και στην εποχη μας, με τις γυναικες να δουλευουν, δεν το χρειαζονται ολοι. Πολλοι το χρειαζονται αλλα το "στην εποχη μας δεν γινεται καποιος να μην ξερει" δεν ειναι απολυτο. Αυτο εννοω.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Έσπερος είπε:

παιδίατρο τώρα που δεν αφήνουν τους δύο γονείς κ εμένα μου κακοφαίνεται. αλλά όντως έχει προκύψει να έχουμε ραντεβού κ ο άντρας μου να αρ΄γησει στο σχολείο πχ οπότε να πάω μόνη μου. ή να πάει για εξετάσεις αίματος το παι΄δι που δεν γινόταν να πάρουμε άδεια κ οι δύο. 

Θα ήταν και λίγο υπερβολή να πάρουν 2 άνθρωποι άδεια γι'αυτό,ε? άλλο να είναι μέρα που δε δουλεύετε και να επιλέξετε να πάτε όλοι μαζί, ΄άλλο άδεια και οι 2

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , little lamb είπε:

Θελω να πω οτι αν δεν εχεις καποια καθημερινη μετακινηση που να μη βολευουν οι συγκοινωνιες, μια χαρα μπορεις και χωρις, οπως μπορουσαν παντα. Αυτο εννοω. Μπορει μια γυναικα να δουλευει καθημερινα και να μενει διπλα στη συγκοινωνια κι ετσι να μην το χρειαζεται. Και αντρας το ιδιο (ο πατερας μου). Δεν ειναι θεμα εποχης, αυτο εννοω. Και στην εποχη μας, με τις γυναικες να δουλευουν, δεν το χρειαζονται ολοι. Πολλοι το χρειαζονται αλλα το "στην εποχη μας δεν γινεται καποιος να μην ξερει" δεν ειναι απολυτο. Αυτο εννοω.

Σε άλλες εποχές οι άνθρωποι είχαν συνηθίσει να έοχυν περιοροισμένες δυνατότητες. οικονομικές, μορφωτικές κλπ. τώρα όμως είναι αλλιώς. αν ακούς ας πούμε ότι ολοι οι φίλοι του παιδιού σου πανε σε μια παραλία για μπάνιο κ εσύ δεν οδηγείς κ πρέπει να σε πάει ο άντρας σου που δουλεύει εκείνη την ώρα, το παιδί σου θα χάσει την παρέα του. ένα τυχαίο παράδειγμα. πιο παλιά η κιητικότητα του κόσμου ήταν γενικά πειρορισμένη, δεν ΄τηαν αυτονόητο. οπότε δεν ένιωθαν ότι χάνουν κάτι. ναι εμάς μας έβαζαν σε ταξί κ λεωφορείο κ πηγαίναμε σινεμά στο κέντρο, ισχύει αυτό. τώρα όμως οι γονείς δεν βάζουν εύκολα παιδί σε ταξί χωρίς καθισματάκι ας πούμε. δεν είναι μέτρο συγκρισης αυτό. 

πρίν από 8 λεπτά , irin είπε:

Θα ήταν και λίγο υπερβολή να πάρουν 2 άνθρωποι άδεια γι'αυτό,ε? άλλο να είναι μέρα που δε δουλεύετε και να επιλέξετε να πάτε όλοι μαζί, ΄άλλο άδεια και οι 2

μα τι λέμε τώρα, κατ αρχάς δεν θα μας την έδιναν. δεν είναι επέμβαση, μια εξέταση είναι! 

 

 

ΤΟ πρώτο τρίμηνο του παιδιού είχαμε ένα αυτοκίνητο μόνο κ το έπαιρνε ο άντραςς μου για το σχολείο. Ήταν χάλια τότε. Ήθελα να πάρω κάτι, έπρεπε να του το πω ή να περιμένω το αόγευμα, που ίσως δεν ήταν ανοιχτά τα καταστήματα κλπ. δεν έχω νιώσει πιο φυλακισμένη στη ζωή μου. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Έσπερος είπε:

Σε άλλες εποχές οι άνθρωποι είχαν συνηθίσει να έοχυν περιοροισμένες δυνατότητες. οικονομικές, μορφωτικές κλπ. τώρα όμως είναι αλλιώς. αν ακούς ας πούμε ότι ολοι οι φίλοι του παιδιού σου πανε σε μια παραλία για μπάνιο κ εσύ δεν οδηγείς κ πρέπει να σε πάει ο άντρας σου που δουλεύει εκείνη την ώρα, το παιδί σου θα χάσει την παρέα του. ένα τυχαίο παράδειγμα. πιο παλιά η κιητικότητα του κόσμου ήταν γενικά πειρορισμένη, δεν ΄τηαν αυτονόητο. οπότε δεν ένιωθαν ότι χάνουν κάτι. ναι εμάς μας έβαζαν σε ταξί κ λεωφορείο κ πηγαίναμε σινεμά στο κέντρο, ισχύει αυτό. τώρα όμως οι γονείς δεν βάζουν εύκολα παιδί σε ταξί χωρίς καθισματάκι ας πούμε. δεν είναι μέτρο συγκρισης αυτό. 

Εδώ μας βάζανε και στο τιμόνι  .. το σκέφτομαι και λέω με πια λογική. Δεν ξέρω αν τότε ήταν αλλιώς , αν απλά εκείνοι σκεφτόντουσαν πιο χαλαρά , αν εμείς τώρα οι νέοι γονείς είμαστε κάπου υπερβολικοί η αν απλά δεν υπήρχε αυτή η κινητικότητα στους δρόμους και δεν φοβόντουσαν τόσο όσο τώρα 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

19 minutes ago, little lamb said:

Μα γιατι να παμε σε αυτα μονες μας και οχι ολοι; Καθολου κλεισουρα, καθε μερα βγαινουμε. Ειτε μπανιο, ειτε ψωνια-βολτα, ειτε φιλους, ειτε παππουδες, ειτε καποια αλλη υποχρεωση που συνδυαζεται με βολτα, ειτε ερχονται φιλοι σπιτι. Παραστασεις παιδικες δεν παμε ακομα γιατι οσες εχουμε δει σε εξωτερικο χωρο εχουν εισιτηριο και αποκλειεται να κατσει ακομα να παρακολουθησει. Οποτε αφου θα βγουμε ολοι μαζι μεσα στη μερα, γιατι να βγουμε εξτρα και μονες εγω και η μικρη και μαλιστα καπου μακρια που να χρειαζεται αυτοκινητο; Δεν τα λεω για δικαιολογιες, πραγματικα και να οδηγουσα δεν νομιζω να τα καναμε ολα αυτα. Και τωρα που εχουμε σπιτι και τον αντρα μου που οδηγει, μια βολτα τη μερα κανουμε (μεγαλη, τριωρο σιγουρα, καποιες φορες και ολη μερα), οποτε δεν ειναι θεμα αυτοκινητου. Τις υπολοιπες ωρες εχουμε τις δουλειες μας, τις δουλειες του σπιτιου κλπ. Και φυσικα δεν ειμαστε παντου ολοι μαζι, πρωτον αν εγω θελω να δω καποιους φιλους ή στην εκθεση βιβλιου ας πουμε που πηγα μονη, παμε μεν με το ιδιο αυτοκινητο αλλα εκεινος κανονιζει κατι αλλο την ιδια ωρα και ο ενας απο τους δυο εχει μαζι τη μικρη. Ή αν χρειαζεται να βγει ο ενας με το παιδι για να δουλεψει ο αλλος στο σπιτι με ησυχια ή τελος παντων να μεινει μονος για καποιο λογο, ναι φευγει ο αλλος με το παιδι, απλα εγω σε αυτη την περιπτωση θα παω με τα ποδια ενω ο αντρας μου θα την παει στη θαλασσα

Δεν ξέρω.. σκέφτομαι ότι ως εργαζόμενη δεν έχω κάθε απόγευμα διάθεση για εξορμήσεις με μικρό παιδί, και προσωπικά, θα περίμενα από τον γονιό που δεν εργάζεται, να αναλάβει κάποιες μέρες τη βδομάδα, τις βόλτες αυτές, ώστε ή να κάτσω σπίτι μου να ξεκουραστώ ή να κάνω κάτι για μένα. Εσύ από την πλευρά σου,  έχεις φτιάξει έτσι την καθημερινότητα σου έτσι που να είσαι οκ (σύμφωνα με σένα τουλάχιστον), χωρίς οδήγηση, αλλά εγώ μπαίνω στη θέση του εργαζόμενου γονιού.

Επίσης σε παιδικά θέατρα, τον πηγαίνω από 2 χρονών και τόσο αυτός , όσο και τα υπόλοιπα παιδάκια της ηλικίας αυτής, μια χαρά κάθονται. Οι παραστάσεις είναι διαδραστικές και συμμετέχουν! Δεν σου λέω να την πας ντε και καλά, απλά ενημερωτικά.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Yovanna είπε:

Δεν ξέρω.. σκέφτομαι ότι ως εργαζόμενη δεν έχω κάθε απόγευμα διάθεση για εξορμήσεις με μικρό παιδί, και προσωπικά, θα περίμενα από τον γονιό που δεν εργάζεται, να αναλάβει κάποιες μέρες τη βδομάδα, τις βόλτες αυτές, ώστε ή να κάτσω σπίτι μου να ξεκουραστώ ή να κάνω κάτι για μένα. Εσύ από την πλευρά σου,  έχεις φτιάξει έτσι την καθημερινότητα σου έτσι που να είσαι οκ (σύμφωνα με σένα τουλάχιστον), χωρίς οδήγηση, αλλά εγώ μπαίνω στη θέση του εργαζόμενου γονιού.

Επίσης σε παιδικά θέατρα, τον πηγαίνω από 2 χρονών και τόσο αυτός , όσο και τα υπόλοιπα παιδάκια της ηλικίας αυτής, μια χαρά κάθονται. Οι παραστάσεις είναι διαδραστικές και συμμετέχουν! Δεν σου λέω να την πας ντε και καλά, απλά ενημερωτικά.

Α καλά που το είπες αυτό .. ο μεγάλος μου που είναι 2 και 3 μηνών δεν έχει πάει ακόμα ποτέ θέατρο για αυτό τον λόγο. Θεωρούσα ότι δεν θα κάτσει και ότι θα τον κυνηγάω όλη την ώρα. Θα δοκιμάσω 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mama16 said:

Μα ούτε κ εγώ έχω δικό μου αυτοκίνητο, 1 αυτοκίνητο έχουμε οικογενειακώς, δεν νομίζω να είναι υποχρεωτικό για να πάρεις τον αέρα κ να οδηγάς να πάρεις άλλο αυτοκίνητο. Την ίδια δουλειά κάνεις κ με του άντρα σου. 

Απλά λέω ότι όταν έρθει η ώρα που θα χρειάζεται να το παίρνεις καθημερινά αν τότε μαθαίνεις θα είναι πιο αγχωτικό

Και εμείς ένα έχουμε, και όποτε το θέλω το έχω, όποτε το θέλει το έχει, υπάρχουν φορές που κανονίζουμε παράλληλα να κάνουμε κάτι διαφορετικό και τον πηγαίνω εκεί που θέλει, πάω εγώ κάνω την δουλειά μου και μετά και μετά επιστρέφω να τον παραλάβω από εκεί που τον άφησα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Έσπερος είπε:

Εγώ ως ένα σημείο την καταλαβαίνω τη @little lamb γιατί ανεξαρτησία θεωρώ το να μπορείς να πας παντου με τα πόδια και τη συγκοινωνία. Το αυτοκίνητο το θεωρώ λύση ανάγκης για να λύσεις το πρόβλημα της περιοχής που μένεις

 

Σε αυτο συμφωνω. Κι εγω στην παλια μου γειτονια ολο εξω ημουν, και κεντρο παρα πολυ. Τωρα βασικα κεντρο δεν παμε ποτε, ουτε με το αυτοκινητο, δεν ειναι θεμα αυτοκινητου, πιστευω αυτο ειναι το τιμημα των μακρινων προαστιων, το να κινεισαι ολο γυρω τους, στις θαλασσες κλπ (εμεις δεν ειμαστε καν προαστιο Αθηνας, ειμαστε προαστιο αλλης πολης της Αττικης). Ανεξαρτησια κι εγω θα θεωρουσα το να εμενα μεσα στην Αθηνα και να εχω ολες τις συγκοινωνιες στα ποδια μου (αλλα τοτε δεν θα ειχα τα πλεονεκτηματα της εδω περιοχης). Ο αντρας μου δεν συμφωνει, λεει οτι η συγκοινωνια δεν σε παει παντου, ουτε οποτε θες, αλλα κι αυτος δεν παει κεντρο ας πουμε που ειναι δυσκολο με το αμαξι, εδω στις παραλιακες περιοχες περιοριζεται. Εμενα το κεντρο μου λειπει ας πουμε.

 

πρίν από 16 λεπτά , Έσπερος είπε:

Και γενικά δεν μπορώ να φανταστώ ότι πρέπει να πάω κάπου κ θα γίνει ολόκληρη συνεννόηση να με πάνε, να με φέρουν κλπ. Αυτό το κάπου μπορεί να είναι οτιδήποτε: εξετάσεις αίματος, οδοντίατρος, κομμωτήριο, ψώνια

 

Αυτο ομως ουτως ή αλλως το εχω εφ'οσον το παιδι ειναι μικρο. Κανενας απο τους δυο μας δεν μπορει να παει οποτε θελει οπου θελει, πρεπει να συνεννοηθει με τον αλλο να κρατησει ο ενας το παιδι. Οποτε η μετακινηση ειναι λεπτομερεια. Εμας μας εξυπηρετει το οτι την ιδια ωρα κανονιζει κατι αλλο στο μερος που παμε. Αν ηταν να με πηγαινει, να γυριζει σπιτι και μετα να ξαναβγαινει να με μαζεψει ναι προφανως θα ηταν πολυ αβολο.

 

πρίν από 16 λεπτά , Super.mum είπε:

Α επίσης να πω και κάτι άλλο ότι είσαι αρκετά ρομαντική .. έτσι μου φαίνεται ότι θες παντού να πηγαίνετε μαζί :) 

 

Α οχι, ειδικα χωρις τη μικρη μου αρεσει πολυ να ειμαι :razz: Την εκθεση βιβλιου την απολαυσα φουλ. Ουτε θελω να ειμαι συνεχεια με τον αντρα μου. Απλα ο αντρας μου ειναι δεν ειναι δεν με "εμποδιζει" σε κατι οπως η μικρη, που θελω να ειμαι και λιγο χωρις αυτη. Επισης με τον αντρα μου δεν ειχαμε μεινει μαζι πριν τον γαμο, που συνηθως πας παντου μαζι (εκτος δουλειας) και οταν παντρευτηκαμε εμεινα αμεσως εγκυος, οποτε δεν εχουμε "βαρεθει" ακομα το πολυ "μαζι". (Τα λεω λιγο χιουμοριστικα, προφανως δεν με "ενοχλει" το παιδι μου ουτε θα "βαρεθω" τον αντρα μου! :razz: )

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , little lamb είπε:

Αυτο ομως ουτως ή αλλως το εχω εφ'οσον το παιδι ειναι μικρο. Κανενας απο τους δυο μας δεν μπορει να παει οποτε θελει οπου θελει, πρεπει να συνεννοηθει με τον αλλο να κρατησει ο ενας το παιδι. Οποτε η μετακινηση ειναι λεπτομερεια. Εμας μας εξυπηρετει το οτι την ιδια ωρα κανονιζει κατι αλλο στο μερος που παμε. Αν ηταν να με πηγαινει, να γυριζει σπιτι και μετα να ξαναβγαινει να με μαζεψει ναι προφανως θα ηταν πολυ αβολο.

ΕΝτάξει σίγουρα το παιδί περιορίζει κάπως την κινητικότητα, αλλά όσο μεγαλώνει όχι τόσο. Άλλο να θηλάζει πχ κ να πρέπει να πεταχτείς κάπου δυο ώρες, ή να είανι ανήσυχο κ να είναι καλύτερο να το πάει ο άλλος βόλτα. Τώρα όμως με ένα παιδί δυο χρονών δεν χρειάζεται "συνεννόηση". Απλώς να είναι στο σπίτι ο άλλος γονιός κ να μην έχει δουλειά. Οπότε δεν περιορίζει σε κάτι το παιδί. Πιο περιοριστικό είναι το να πρέπιε ντε κ καλά ο άλλος να κανονίσει κ διαδρομή με το αυτοκίνητο κ κάτι με το παιδί, ενώ απλώς θα μπορούσαν να μείνουν σπίτι ή να πάνε κάπου κοντά κ να γυρίσουν. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 20 λεπτά , irin είπε:

Θα ήταν και λίγο υπερβολή να πάρουν 2 άνθρωποι άδεια γι'αυτό,ε? άλλο να είναι μέρα που δε δουλεύετε και να επιλέξετε να πάτε όλοι μαζί, ΄άλλο άδεια και οι 2

 

Εγω νομιζω αν δουλευαμε και οι δυο πρωι πχ, θα βαζαμε το ραντεβου απογευμα, χαχα! Και αντιστοιχα το αναποδο. Ενταξει αν δουλευετε αντιστροφα ωραρια μεταξυ σας προφανως δεν γινεται.

 

πρίν από 16 λεπτά , Yovanna είπε:

Δεν ξέρω.. σκέφτομαι ότι ως εργαζόμενη δεν έχω κάθε απόγευμα διάθεση για εξορμήσεις με μικρό παιδί, και προσωπικά, θα περίμενα από τον γονιό που δεν εργάζεται, να αναλάβει κάποιες μέρες τη βδομάδα, τις βόλτες αυτές, ώστε ή να κάτσω σπίτι μου να ξεκουραστώ ή να κάνω κάτι για μένα. Εσύ από την πλευρά σου,  έχεις φτιάξει έτσι την καθημερινότητα σου έτσι που να είσαι οκ (σύμφωνα με σένα τουλάχιστον), χωρίς οδήγηση, αλλά εγώ μπαίνω στη θέση του εργαζόμενου γονιού.

 

Δεν καταλαβα τι εννοεις. Ουτε εγω εχω διαθεση παντα, τα ειπα αυτα για το αν ειμαστε κλεισμενοι. Αν ομως ο ενας θελει να μεινει μονος, για δουλεια ή ξεκουραση ή οτιδηποτε ή απλα επειδη βαριεται να βγει βολτα, την παει βολτα ο αλλος. Απλα εγω μπορω να την παω μονο κοντα. Αν θελουμε και οι δυο να βγουμε μια βολτα, το συνδυαζουμε να παμε ολοι ταυτοχρονα-μαζι. Κι αν ο ενας θελει να κανει κατι αλλο, πχ την εκθεση που ειπα ή καφε, θα κατσει ο αλλος με τη μικρη. Δεν την εχω φτιαξει εγω την καθημερινοτητα ετσι, ετσι ετυχε και ειναι. Οταν βρω δουλεια καθημερινη και εκτος σπιτιου τοτε ναι θα χρειαζομαι αυτοκινητο.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , little lamb είπε:

 

Εγω νομιζω αν δουλευαμε και οι δυο πρωι πχ, θα βαζαμε το ραντεβου απογευμα, χαχα! Και αντιστοιχα το αναποδο. Ενταξει αν δουλευετε αντιστροφα ωραρια μεταξυ σας προφανως δεν γινεται.

 

αναλύσεις αίματος το απόγευμα δύσκολα..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , little lamb είπε:

Εγω νομιζω αν δουλευαμε και οι δυο πρωι πχ, θα βαζαμε το ραντεβου απογευμα, χαχα! Και αντιστοιχα το αναποδο. Ενταξει αν δουλευετε αντιστροφα ωραρια μεταξυ σας προφανως δεν γινεται.

Στον παιδίατρο πάμε πα΄ντα σε ώρα εκτός σχολείο που μπορούμε και οι δύο, από συνήθεια. π[ροφανώς δεν παίρονυμε άδεια από τη δουειά για επίσκεψη στον παιδίατρο. για εξέταση αίματος όμως που κάνουν μόνο πρωι, έχω πάρει άδεια, δεν γινόταν αλλιώς.

 

πρίν από 10 λεπτά , little lamb είπε:

Οταν βρω δουλεια καθημερινη και εκτος σπιτιου τοτε ναι θα χρειαζομαι αυτοκινητο.

κι όμως δεν είναι απαραίτητο όπως το λες. θεωρητικά πάντα, μπορεί να βρεις δουλειά κάπου που πας με τα πόδια. ή να έχετε κοινό ωράριο σχετικά κ να πηγαινοέρχεστε μαζί ή να αφήνει ο ένας τον άλλο στη συγκοινωνία. δεν έχει άμεση σχέση με τη δουλειά το αυτοκίνητο (ούτε η κατοχή ούτε η οδήγηση).  η οδήγηση έχει απλώς σχέση με το να  μπορείς να πας όπου θες, όποτε θες (εξαιρούμένων άλλων περιορισμών πχ εργασίας, φροντίδας παιδιού κλπ) με τον συνοτμότερο δυνατό τρόπο . ΕΓώ πχ το αυτοκίτο δεν το χρειάζομαι στη δουλειά., κ φέτος που δεν πάμε μαζί, δεν παίρνουμε τα δύο. Ο ένας πάει με τα πόδια κ ο άλλος με το αυτοκίνητο, για βόλτα.  κ στην επιστροφη παίρνει το αυτοκίνητο αυτός που φευγει πρώτος για να πάρει το παιδί. ο άλλος γυρίζει με τα πόδια ή με κάποιον συνάδελφο που μένει κοντά. δλδ στο θέμα της δουλειάς δεν είανι ότι δεν μπορουμε με το ένα αυτοκίνητο. μην τα συνδέεις. μπορείς απλά να πηγαίνεις κάπου χωρίς να γίνει ολόκληρη οικογενειακή διαδικασία που συμπεριλαμβάνει κ ξύπνημα παιδιού, τάισμα παιδιού,  ντύσιμο παιδιού κ όλα τα σχετικά που συνήθως δεν είναι πολύ απλά όταν βιάζεσαι!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , Έσπερος είπε:

ΕΝτάξει σίγουρα το παιδί περιορίζει κάπως την κινητικότητα, αλλά όσο μεγαλώνει όχι τόσο. Άλλο να θηλάζει πχ κ να πρέπει να πεταχτείς κάπου δυο ώρες, ή να είανι ανήσυχο κ να είναι καλύτερο να το πάει ο άλλος βόλτα. Τώρα όμως με ένα παιδί δυο χρονών δεν χρειάζεται "συνεννόηση". Απλώς να είναι στο σπίτι ο άλλος γονιός κ να μην έχει δουλειά. Οπότε δεν περιορίζει σε κάτι το παιδί. Πιο περιοριστικό είναι το να πρέπιε ντε κ καλά ο άλλος να κανονίσει κ διαδρομή με το αυτοκίνητο κ κάτι με το παιδί, ενώ απλώς θα μπορούσαν να μείνουν σπίτι ή να πάνε κάπου κοντά κ να γυρίσουν. 

 

Αυτο εννοω συνεννοηση, το να μην εχει κι ο αλλος ταυτοχρονα κατι αλλο. Για εμας δεν ειναι κατι αν δεν εχει κατι αλλο να με παει εμενα εκει που χρειαζεται και να κανουν τη βολτα του εκει ή καποια αλλη δουλεια που ουτως η αλλως θα ειχαμε. Και στα πατρικα μας μπορουν να πανε,που ειναι κοντα στο κεντρο,που ουτως ή αλλως θα πηγαιναμε καποια μερα. Αλλα φυσικα δεν μιλαμε για καθημερινη βαση. Μιλαμε για λιγοτερο απο μια φορα τη βδομαδα. Ναι αν ηθελα καπου να με πηγαινει τη μιση βδομαδα πχ τη μια στη δουλεια, την αλλη σε καποια υπηρεσια, την αλλη κομμωτηριο, την αλλη νυχια, την αλλη καφε με φιλη, τοτε ναι προφανως θα τον ξεβολευα και θα ημουν και γαϊδουρα μη σου πω! 

 

πρίν από 39 λεπτά , Yovanna είπε:

Επίσης σε παιδικά θέατρα, τον πηγαίνω από 2 χρονών και τόσο αυτός , όσο και τα υπόλοιπα παιδάκια της ηλικίας αυτής, μια χαρά κάθονται. Οι παραστάσεις είναι διαδραστικές και συμμετέχουν! Δεν σου λέω να την πας ντε και καλά, απλά ενημερωτικά.

 

Θα το ψαξω! Δεν εχουμε δει κατι για τοσο μικρα που να ειναι σε εξωτερικο χωρο και να μην ειναι κεντρο. Το κεντρο εχει το θεμα του παρκαρισματος και των συγκοινωνιων που δεν θελουμε να τη βαλουμε με κορωνοιο.

 

πρίν από 15 λεπτά , Έσπερος είπε:

Στον παιδίατρο πάμε πα΄ντα σε ώρα εκτός σχολείο που μπορούμε και οι δύο, από συνήθεια. π[ροφανώς δεν παίρονυμε άδεια από τη δουειά για επίσκεψη στον παιδίατρο. για εξέταση αίματος όμως που κάνουν μόνο πρωι, έχω πάρει άδεια, δεν γινόταν αλλιώς.

 

κι όμως δεν είναι απαραίτητο όπως το λες. θεωρητικά πάντα, μπορεί να βρεις δουλειά κάπου που πας με τα πόδια. ή να έχετε κοινό ωράριο σχετικά κ να πηγαινοέρχεστε μαζί ή να αφήνει ο ένας τον άλλο στη συγκοινωνία. δεν έχει άμεση σχέση με τη δουλειά το αυτοκίνητο (ούτε η κατοχή ούτε η οδήγηση).  η οδήγηση έχει απλώς σχέση με το να  μπορείς να πας όπου θες, όποτε θες (εξαιρούμένων άλλων περιορισμών πχ εργασίας, φροντίδας παιδιού κλπ) με τον συνοτμότερο δυνατό τρόπο . ΕΓώ πχ το αυτοκίτο δεν το χρειάζομαι στη δουλειά., κ φέτος που δεν πάμε μαζί, δεν παίρνουμε τα δύο. Ο ένας πάει με τα πόδια κ ο άλλος με το αυτοκίνητο, για βόλτα.  κ στην επιστροφη παίρνει το αυτοκίνητο αυτός που φευγει πρώτος για να πάρει το παιδί. ο άλλος γυρίζει με τα πόδια ή με κάποιον συνάδελφο που μένει κοντά. δλδ στο θέμα της δουλειάς δεν είανι ότι δεν μπορουμε με το ένα αυτοκίνητο. μην τα συνδέεις. μπορείς απλά να πηγαίνεις κάπου χωρίς να γίνει ολόκληρη οικογενειακή διαδικασία που συμπεριλαμβάνει κ ξύπνημα παιδιού, τάισμα παιδιού,  ντύσιμο παιδιού κ όλα τα σχετικά που συνήθως δεν είναι πολύ απλά όταν βιάζεσαι!

 

Το ειπα για εμενα, που με τα ποδια δεν γινεται να βρω δουλεια γιατι δεν υπαρχει τιποτα εδω παρα μονο μία καφετερια! Το να βολευει να πηγαινοερχομαστε μαζι προϋποθετει παρομοια ωραρια που μαλλον παλι δεν γινεται στις δουλειες μας. Αλλιως ναι, δεν ισχυει για ολους οτι το χρειαζονται για τη δουλεια. Για εμας ομως λογικα θα χρειαζεται.

Link to comment
Share on other sites

@little lamb πρέπει κάποια πράγματα να τα διαχωρίσεις στο μυαλό σου. Το αν φοβάσαι είναι θέμα για το οποίο δεν ευθυνεσαι και δεν μπορούμε να σου αλλάξουμε γνώμη. Το να νιώθεις ανετότερα μετακινούμενη με άλλον τρόπο, επίσης (σ αυτό συμφωνώ κι εγώ). Το ότι ως οικογένεια έχετε βρει έναν τρόπο να λειτουργείτε έτσι, είναι επίσης δικό σας θέμα, δεν μπορείς ούτε εσυ να πείσεις εμάς, ούτε εμείς εσένα, αι σε κάθε οικογένεια λειτουργούν διαφορετικά πράγματα. Το βέβαιο είναι ότι με δεδομένο το πού μένετε, δεν  μπορείς να τη βγάλεις χωρίς αυτοκίνητο για πάντα. Δεν μένετε στο κέντρο της Αθήνας. Άρα αργά ή γρήγορα, θα χρειαστείς να μπορείς να οδηγήσεις, ασχέτως αν έχετε ένα, δύο η τρια αυτοκίνητα, μηχανάκια, ποδήλατα, ελικόπτερα ή τριαξονικές νταλικες. Εσύ απλώς προσπαθείς να εκλογικεύσεις τον φόβο και την άρνησή σου, πείθοντας τον εαυτό σου ότι δεν είναι ΄τοσο απαραίτητο. Έτσι όμως, νομοτελειακά δημιουργείς τις συνθήκες ώστε όταν χρειαστεί, να είσαι με το μαχαίρι στον λαιμό και να μην έχεις χρόνο προσαρμογής και εξάσκησης. Καλύτερα λοιπόν, αντί να σκέφτσαι ότι δεν σου χρειάζεται και να το αναβάλεις, να πάρεις απόφαση ότι κάποια στιγή θα σου χρειαστεί και να το εξασκείς καθημερινά. Εξάσκηση είναι κ το να πας να το βάλεις μπρος και να κάνεις μπρος πίσω εκεί που ειναι παρκαρισμένο, δεν κάνω πλάκα. ή ένα γύρο στο τετράγωνο, αν δεν έχετε πρόβλμα να χαθεί η θέση. κάθε μέρα από λίγο, μόνη σου ή μαζι. αφού θα γίνει που θα γίνει κάποια στιγμή, καλύτερα να γίνει με ηρεμία. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

αυτό είναι το βασικό που αγχώνει τον άντρα μου κ η αλήθεια είναι ότι από θέμα υγείας του όντως πήρα τον αέρα του αυτοκινήτου. 

 

@Mama_Anesti_ δεν έχει σχέση η ηλικία. εγω το έχω από τα 20 το δίπλωμα κ είναι 37. 

 

 

Ρώτησα την ηλικία γιατί στα προηγούμενα αναφέρθηκε πως σε μικρότερη ηλικία δεν έχεις τόσο άγχος με την οδήγηση. 

 

Εγώ πάλι κορίτσια είμαι για μέρες στάσιμη. Δεν έχουμε βρει το χρόνο (προέκυψαν διάφορα) να πάμε για εξασκήση και θα προτιμούσα να μην μου αποστα την προσοχή τώρα στην αρχή το παιδι. Πάντως έγινε μια αρχή,  πριν ένα μήνα δεν θυμόμουν καν πως ξεκινάει το αμάξι! Κάτι είναι κι αυτό...

 

πρίν από 15 λεπτά , Έσπερος είπε:

Εξάσκηση είναι κ το να πας να το βάλεις μπρος και να κάνεις μπρος πίσω εκεί που ειναι παρκαρισμένο, δεν κάνω πλάκα. ή ένα γύρο στο τετράγωνο, αν δεν έχετε πρόβλμα να χαθεί η θέση

Ωραία συμβουλή αυτή! Δεν το είχα σκεφτεί! Ουσιαστικά είναι μια επαφή και χωρίς ιδιαίτερο άγχος! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , Έσπερος είπε:

@little lamb πρέπει κάποια πράγματα να τα διαχωρίσεις στο μυαλό σου. Το αν φοβάσαι είναι θέμα για το οποίο δεν ευθυνεσαι και δεν μπορούμε να σου αλλάξουμε γνώμη. Το να νιώθεις ανετότερα μετακινούμενη με άλλον τρόπο, επίσης (σ αυτό συμφωνώ κι εγώ). Το ότι ως οικογένεια έχετε βρει έναν τρόπο να λειτουργείτε έτσι, είναι επίσης δικό σας θέμα, δεν μπορείς ούτε εσυ να πείσεις εμάς, ούτε εμείς εσένα, αι σε κάθε οικογένεια λειτουργούν διαφορετικά πράγματα. Το βέβαιο είναι ότι με δεδομένο το πού μένετε, δεν  μπορείς να τη βγάλεις χωρίς αυτοκίνητο για πάντα. Δεν μένετε στο κέντρο της Αθήνας. Άρα αργά ή γρήγορα, θα χρειαστείς να μπορείς να οδηγήσεις, ασχέτως αν έχετε ένα, δύο η τρια αυτοκίνητα, μηχανάκια, ποδήλατα, ελικόπτερα ή τριαξονικές νταλικες. Εσύ απλώς προσπαθείς να εκλογικεύσεις τον φόβο και την άρνησή σου, πείθοντας τον εαυτό σου ότι δεν είναι ΄τοσο απαραίτητο. Έτσι όμως, νομοτελειακά δημιουργείς τις συνθήκες ώστε όταν χρειαστεί, να είσαι με το μαχαίρι στον λαιμό και να μην έχεις χρόνο προσαρμογής και εξάσκησης. Καλύτερα λοιπόν, αντί να σκέφτσαι ότι δεν σου χρειάζεται και να το αναβάλεις, να πάρεις απόφαση ότι κάποια στιγή θα σου χρειαστεί και να το εξασκείς καθημερινά. Εξάσκηση είναι κ το να πας να το βάλεις μπρος και να κάνεις μπρος πίσω εκεί που ειναι παρκαρισμένο, δεν κάνω πλάκα. ή ένα γύρο στο τετράγωνο, αν δεν έχετε πρόβλμα να χαθεί η θέση. κάθε μέρα από λίγο, μόνη σου ή μαζι. αφού θα γίνει που θα γίνει κάποια στιγμή, καλύτερα να γίνει με ηρεμία. 

 

Το οτι μια μερα σιγουρα θα χρειαστει, το ξερω, το εγραψα πολλες φορες. Και ακριβως αυτο ειναι που με πιεζει. Ισως υποσυνειδητα γι'αυτο προσπαθω να απολαυσω την περιοδο που δεν χρειαζεται να το κανω! Συν οτι τωρα ξερω οτι μολις εχουμε το αλλο νεογεννητο παλι θα σταματησω την εξασκηση, οποτε λεω θα το κανω μια και καλη μετα. Παντως και την εξασκηση που κανουμε τωρα που υποτιθεται δεν με πιεζει ο χρονος, δεν την κανω με ηρεμια, φυσαω και ξεφυσαω που αναγκαζομαι να το κανω αυτο και που μια μερα θα πρεπει να το εχω μαθει και να το χρησιμοποιω. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Έσπερος said:

παιδίατρο τώρα που δεν αφήνουν τους δύο γονείς κ εμένα μου κακοφαίνεται. αλλά όντως έχει προκύψει να έχουμε ραντεβού κ ο άντρας μου να αρ΄γησει στο σχολείο πχ οπότε να πάω μόνη μου. ή να πάει για εξετάσεις αίματος το παι΄δι που δεν γινόταν να πάρουμε άδεια κ οι δύο. 

Μα έτσι είναι , υπάρχουν πράγματα που μπορεί να συμβούν που δεν είναι στο πρόγραμμα.  Να πρέπει να πας το παιδί στον γιατρό, εγώ όταν μένω σπίτι με το παιδί άρρωστο είναι δεδομένο πως θα έχω το αμάξι γιατί αν τύχει κάτι τι θα κάνω?

15 minutes ago, little lamb said:

 

Το οτι μια μερα σιγουρα θα χρειαστει, το ξερω, το εγραψα πολλες φορες. Και ακριβως αυτο ειναι που με πιεζει. Ισως υποσυνειδητα γι'αυτο προσπαθω να απολαυσω την περιοδο που δεν χρειαζεται να το κανω! Συν οτι τωρα ξερω οτι μολις εχουμε το αλλο νεογεννητο παλι θα σταματησω την εξασκηση, οποτε λεω θα το κανω μια και καλη μετα. Παντως και την εξασκηση που κανουμε τωρα που υποτιθεται δεν με πιεζει ο χρονος, δεν την κανω με ηρεμια, φυσαω και ξεφυσαω που αναγκαζομαι να το κανω αυτο και που μια μερα θα πρεπει να το εχω μαθει και να το χρησιμοποιω. 

Κοίτα ΑΝ έχεις σκοπό κάποια στιγμή να οδηγήσεις, δεν θα μπορείς να το αποφεύγεις για πάντα, θα έρθει η ώρα που θα πρέπει να το αντιμετωπίσεις. Να ξέρεις πως αυτό που νιώθεις τώρα σιγά σιγά θα περάσει, όσο οδηγείς τόσο καλύτερα θα νιώθεις με εσένα, τόσο περισσότερη αυτοπεποίθηση θα έχεις. Για μένα το πιο δύσκολο στην οδήγηση δεν ήταν αν αλλάξω ταχύτητα , να παρκάρω ή να αλλάξω λορίδα, αλλά ήταν να μπορέσω να κρίνω τι θα κάνει ο μπροστά μου,  ο μπροστά του μπροστά του μπροστά μου , ο πίσω μου, ο δεξιά και ο αριστερά μου, ήταν δηλαδή να αποκτήσω οδηγική συμπεριφορά και αυτό από τη στιγμή που θα το κατακτήσεις δεν θα το χάσεις όσο καιρό και αν κάνεις αποχή, αυτή τη συμβουλή κράτα τη. Κάτι που θα σε συμβούλευα επίσης να μη πεις ποτέ είναι ''του  έχω πάρει τον αέρα'', όσο κακό κάνει ο φόβος και η ανασφάλεια στην οδήγηση τόσο περισσότερο κακό κάνει η υπερβολική αυτοπεποίθηση.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , little lamb είπε:

 

Το οτι μια μερα σιγουρα θα χρειαστει, το ξερω, το εγραψα πολλες φορες. Και ακριβως αυτο ειναι που με πιεζει. Ισως υποσυνειδητα γι'αυτο προσπαθω να απολαυσω την περιοδο που δεν χρειαζεται να το κανω! Συν οτι τωρα ξερω οτι μολις εχουμε το αλλο νεογεννητο παλι θα σταματησω την εξασκηση, οποτε λεω θα το κανω μια και καλη μετα. Παντως και την εξασκηση που κανουμε τωρα που υποτιθεται δεν με πιεζει ο χρονος, δεν την κανω με ηρεμια, φυσαω και ξεφυσαω που αναγκαζομαι να το κανω αυτο και που μια μερα θα πρεπει να το εχω μαθει και να το χρησιμοποιω. 

δεν είναι λόγος το νεογέννητο για να σταματήσεις την εξάσκηση. άσε που κ τώρα να είσαι έγκυος, εχεις 9 μήνες. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , little lamb είπε:

 

Το οτι μια μερα σιγουρα θα χρειαστει, το ξερω, το εγραψα πολλες φορες. Και ακριβως αυτο ειναι που με πιεζει. Ισως υποσυνειδητα γι'αυτο προσπαθω να απολαυσω την περιοδο που δεν χρειαζεται να το κανω! Συν οτι τωρα ξερω οτι μολις εχουμε το αλλο νεογεννητο παλι θα σταματησω την εξασκηση, οποτε λεω θα το κανω μια και καλη μετα. Παντως και την εξασκηση που κανουμε τωρα που υποτιθεται δεν με πιεζει ο χρονος, δεν την κανω με ηρεμια, φυσαω και ξεφυσαω που αναγκαζομαι να το κανω αυτο και που μια μερα θα πρεπει να το εχω μαθει και να το χρησιμοποιω. 

Δ αρκει να σου πει καποιος ειναι μεγαλη ευκολια, το καταλαβαινω. Ετσι εχεις συνηθισει κ εχετε φτιαξει την καθημερινοτητα σας

Απλα νομιζω η φοβια που περιγραφεις ειναι πολη εντονη κ δ νομιζω οτι αρκει απλα να κανεις εξασκηση

Το διπλωμα πως το πηρες; πραγματικη απορια

Εγω απο 16χρ ειχα μηχανακι. Δ το πηρα στη θεσ/νικη που σπουδασα, αλλα το πηρα στην αθηνα κ κυκλοφορουσα στην περιοχη που μεναμε, ειχε τα παντα, δ ειναι κεντρο-κεντρο αλλα ουτε κ προαστιο

Αφου γεννησα το πουλησα γτ δ το κυκλοφορουσα.

Δ τρελενομαι για το αυτοκινητο. Δ εβγαλα μικρη διπλωμα. Κ ετσι ειχα μαθει να ζω αλλιως την καθημερινοτητα μου. Ελεγα οταν χρειαστει θα βγαλω. Εχει τωρα σχεδον 2χρ που το εβγαλα, λιγο λιγοτερο που πηρα αμαξι. Γτ ακομη κ γι αυτες τις λιγες φορες που το παιρνω δ μπορω να υπολογιζω να μην το εχει ο αντρας μου

Σιγουρα μου εδωσε μια καποια ελευθερια, να παμε πιο ανετα για μπανιο το καλοκαιρι οι 3μας,να παω στο χωριο με τα παιδια, φυσικα μπορω να τα πηγαινοφερνω σε σχολεια κ δραστηριοτητες κ με βροχη κλπ

Αλλα ακομη δ ειμαι ανετη να παω παντου. Κακως στις κοινες βολτες οδηγαει ο αντρας μου

Αλλα εχω κ εγω καποιες αντικειμενικες δυσκολιες. Αυτο που λεει η εσπερος πχ με τον προσανατολισμο,πρεπει να παω καπου πολλες φορες για να το θυμαμαι

Το να ειμαι στο σπιτι κ να γινει κτ απο θεμα υγειας δ με αγχωνε. Θα επαιρνα ταξι

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...