Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Να κάνω κατι για μενα...


diane2020

Recommended Posts

Just now, Έσπερος είπε:

Απ όταν γνώρισα τον άντρα μου περπατούσαμε, σε έντονο περπάτημα, αρκετές φορές την εβδομάδα περίπου μια ώρα. 2/3 χρόνια αυτό, όχι πάντα το ίδιο συστηματικά αλλά γενικα ήταν σταθερή συνήθεια. Δεν είχε αποτέλεσμα, μάλιστα στην αρχή που μείναμε μαζί παχύναμε γιατί τρώγαμε κάποια παχυντικά, μετά δυσκολευτήκαμε κ οι δυο να τα χάσουμε, εγω πιο πολύ, και αφού φτιάξαμε τη διατροφή. Τα έχασα όταν άρχισα ποδηλατο, χωρίς να κάνω κάποια δίαιτα, χωρίς να πείνας ή να στερηθώ. 
 

Απο θυρεοειδή είμαι οκ. Βάζω αρκετή ζάχαρη στον καφέ, αυτή είναι η στάνταρ παρατήρηση κ του άντρα μου όταν γκρινιάζω γιε το βάρος. Το άλλο θέμα είναι ότι πέρσι όταν άλλαξε ο ύπνος του παιδιού κατέληξα να τρώω βράδυνο στις 11.00 το βράδυ. αυτό ήταν καταστροφικό. τώρα προσπαθώ να φάω πριν αρχίσω τη διαδικασια του ύπνου. λίγο η ποσότητα του βραδινού μπορεί να μειωθεί. τσιμπολόγηματα έκανα κατά καιρούς στο σχολείο, αυτό είναι κάτι που μπορώ να ελέγξω. 

 

Κατι σε άσκηση που να μ είναι ευχάριστο, δεν υπάρχει. αλλά ξέρω ότι μια συνήθεια κάποιας δραστηριότητας πρέπει να παγιωθεί. το ποδηλατο το έχουμε σπίτι, έχει δείξει αποτέλεσμα, είναι πιο σύντομο από το περπάτημα, πολύ εύκολο να κάνω γιατί απλώς είναι εκεί, δεν εξαρτάται από τον καιρό, κάνω ο,τι ώρα θέλω, απλώς πρέπει να βρω το κουράγιο. μια ιδέα είναι. η πρώτη ενδομαδα που το είχα πει δεν πέρασε ακομα, ελπίζω να τα καταφέρω. 

Όταν λες πολύ ζάχαρη πόσο δλδ? Πάνω από 1 κουταλια της σούπας ημερησίως? Πίνεις πολλούς καφέδες? Θα μπορούσες να την αντικαταστήσεις με κάποιο γλυκαντικό όπως είναι η στέβια? Βέβαια θα αλλάζει λίγο την γεύση.. Αλλιώς αν μπορούσες να την μειώσεις σταδιακά.

 

Λίγες αλλαγές να κάνεις ημερησίως πιστεύω θα δεις διαφορά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 865
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κατά την διάρκεια της καραντινας επειδή ο γιος μου είχε άρνηση να κάνει οποιοδήποτε είδος γυμναστικής βρήκα στο γιουτιουμπ βιντεάκια (just dance) και χορεύαμε μαζί, ήταν πολυ ωραία και διασκεδαστικά, πραγματικά πολύ καλή γυμναστική.

Just now, irin said:

Μία ιδέα είναι να βάζετε μουσική με τον μικρό μαζί και να χορεύετε! 

Πολυ καλή η ιδέα σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα αρχίσω γυμναστική από βδομαδα κι έχω βαλει στόχο να περιποιούμαι πιο πολύ τον εαυτό μου, κάτι που πάντα κάνω στα μέτρα του δυνατού. Κι επειδή αγαπώ τη δουλειά μου και μου αρέσει να εξελίσσομαι, θα κάνω και κάποιες ακόμη κινήσεις για ενδυνάμωση επαγγελματικών δεξιοτήτων και ενίσχυση βιογραφικού. Και θα διαβάζω και κάνα βιβλίο, που μου αρέσουν τόσο! Μάλλον με όλα αυτά δε θα έχω και πολύ ελεύθερο χρόνο :-D

Όσο για την οδήγηση, συμπάσχω θα έλεγα με αρκετές από σας! Έχω χρόνια δίπλωμα και νιώθω κι εγώ ένα φόβο, γιατί υπάρχει ένα αυτοκίνητο στην οικογένεια κι έχω επαναπαυτεί. Σκοπεύω, όμως, να το δω δυναμικά, γιατί πραγματικά δεν πιστεύω πως είναι κάτι που δεν μπορούμε να κάνουμε. Λογικό να υπάρχει μια δυσκολία αρχικά αλλά συνηθίζεται. :-)

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το αυτοκίνητο κι εγώ το βλέπω πιο ζεστά παρότι φοβάμαι γιατί δεν μπορώ να κινηθω αλλιώς με το παιδί στο σχολείο. Θέλω να πηγαίνω να τον παίρνω ανεξαρτήτως καιρού και να μπορώ να πεταχτω αν μου τηλεφωνήσουν έκτακτα. Ρωτησα δάσκαλο και μου είπε τριάντα ευρώ για μιάμιση ώρα μάθημα. Μόλις μπουμε σε σειρά παλι γιατί κρυολογησε το παιδί και χάσαμε το ρυθμό μας θα το βάλω στο πρόγραμμα να κάνω κάποια μαθήματα τα πρωινά. 

  Όσον αφορά την διατροφή πιστεύω πως το βραδυνο φαγητό δυσκολεύει κάποιους οργανισμούς να χάσουν βάρος, ειδικά όταν μιλάμε για βραδυνο στις εντεκα. Καλύτερα για μένα είναι να τρώει κάποιος νωρίς, αν δεν μπορεί να περιορίσει το βραδυνο. Προσωπικές εκτιμήσεις βεβαια, ο κάθε οργανισμος είναι διαφορετικός. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Είμαστε πολλές που το έχουμε αυτό με την οδήγηση τελικά; 

 

με τον χορό που λετε κάνετε όντως κ γυμναστική; δηλαδή σε φάση να αδυνατίσετε κιόλας; 

Εμένα δε μου αρέσει ιδιαίτερα ο χορός. Και γυμναστική θέλω να κάνω κυρίως για τη διατήρηση της υγείας και γιατί συντελεί στο να έχεις καλή διάθεση. Κιλά δεν έχω να χάσω αλλά σαφώς μια σύσφιξη και γράμμωση τη χρειάζομαι. :-D

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, diane2020 είπε:

Γιατι δεν κάνεις μασαζ λιποδιαλυσης? Ειναι λιγο πιο ακριβουτσικο απο τη γυμναστική αλλα αξιζει τον κόπο γτ στοχεύει σε συγκεκριμένα σημεια

Εγω εκανα 10 συνεδρίες και ξαφνικα μαζεύτηκαν πωπος και μπούτια. Παραλληλα με διατροφη βεβαια. 

Πονάει αυτό? Να το δοκιμάσω και εγώ! Έχασες πόντους ή κιλά? 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Gummy Bear said:

Πονάει αυτό? Να το δοκιμάσω και εγώ! Έχασες πόντους ή κιλά? 

Έχω κάνει και εγώ πολλές φορές. Κιλά δεν χάνεις, πόντους χάνεις. Το θετικό είναι ότι χάνεις όντως πόντους και βοηθάει πάρα πολύ στην κατακράτηση. Εμένα, που έχω σοβαρό θέμα με κατακράτηση, μετά από κάθε συνεδρία , τα παπούτσια μου ήταν σαν παντόφλες. Εάν η μασέζ "δώσει πόνο", οι πρώτες συνεδρίες πονάνε πολύ και θα κάνεις και κάποιες μελανιές (εμένα μου αρέσει αυτός ο πόνος). Αν χαϊδεύει, θα χρειαστεί πολλές συνεδρίες για να δεις αποτέλεσμα. Επίσης να ξέρεις ότι μετά από 3-4 συνεδρίες, το σώμα σου θα δείχνει χειρότερο γιατί θα έχει βγει όλη η κυτταρίτιδα στην επιφάνεια! Τέλος θα πρέπει οι κινήσεις να είναι πάντα ανοδικές , αλλιώς χαλάρωση καλώς ήρθες.

Link to comment
Share on other sites

Ο χορός όντως έχει αποτέλεσμα. Ακόμα κι αν δεν είναι αμιγώς αδυνάτισμα βοηθάει στην φυσική κατάσταση. Εγώ νιώθω τεράστια διαφορά στην αντοχή μου, στην ευλυγισία μου κλπ τα τελευταία χρόνια που σταμάτησα τους παραδοσιακούς χορούς (πηγαινα 18 χρόνια!)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Yovanna είπε:

Έχω κάνει και εγώ πολλές φορές. Κιλά δεν χάνεις, πόντους χάνεις. Το θετικό είναι ότι χάνεις όντως πόντους και βοηθάει πάρα πολύ στην κατακράτηση. Εμένα, που έχω σοβαρό θέμα με κατακράτηση, μετά από κάθε συνεδρία , τα παπούτσια μου ήταν σαν παντόφλες. Εάν η μασέζ "δώσει πόνο", οι πρώτες συνεδρίες πονάνε πολύ και θα κάνεις και κάποιες μελανιές (εμένα μου αρέσει αυτός ο πόνος). Αν χαϊδεύει, θα χρειαστεί πολλές συνεδρίες για να δεις αποτέλεσμα. Επίσης να ξέρεις ότι μετά από 3-4 συνεδρίες, το σώμα σου θα δείχνει χειρότερο γιατί θα έχει βγει όλη η κυτταρίτιδα στην επιφάνεια! Τέλος θα πρέπει οι κινήσεις να είναι πάντα ανοδικές , αλλιώς χαλάρωση καλώς ήρθες.

Δηλαδή το λεμφικο μασάζ είναι? Έκανα πρόσφατα 10 συνεδρίες, αλλά δεν είδα τρομερή διαφορά. Ίσως γιατί μου έκανε πάρα πολύ απαλά η κοπέλα, ποιος ξέρει. 

Link to comment
Share on other sites

Εγω τα φοβαμαι αυτα γιατι καποτε ειχα ακουσει οτι αν ξεκινησεις μετα δεν υπαρχει επιστροφη. Αν σταματησεις γινεσαι οπως πριν ή ισως και χειροτερα. Δεν ξερω αν ισχυει. Οσες εχετε κανει πειτε μας αποψεις!

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, irin είπε:

Εγω τα φοβαμαι αυτα γιατι καποτε ειχα ακουσει οτι αν ξεκινησεις μετα δεν υπαρχει επιστροφη. Αν σταματησεις γινεσαι οπως πριν ή ισως και χειροτερα. Δεν ξερω αν ισχυει. Οσες εχετε κανει πειτε μας αποψεις!

Εγω που εκανα οχι δεν ισχυει, έχει στρωσει το σωμα μου κατα πολυ.  Βέβαια συνεχιζω διατροφη, αν αρχίσεις και τρως ενταξει θα πάρεις παλι. Αυτό όμως ισχυει για οτιδηποτε κανεις..

Ποντους χάνεις Και παραλληλα με διατροφη χανεις και κιλα. 

Αυτο με τη κυττραιτιδα δεν το είδα ισως γιατι δεν εχω κυτταριτιδα. Πηγε πολυ καλα. Οκ ποναει ναι αλλα ανεκτο , το ευχαριστιεσαι.. νιώθεις οτι φευγει κατι απο πανω σου! Αντεχουμε πόνο εμεις μην ανησυχείς!

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, irin said:

Εγω τα φοβαμαι αυτα γιατι καποτε ειχα ακουσει οτι αν ξεκινησεις μετα δεν υπαρχει επιστροφη. Αν σταματησεις γινεσαι οπως πριν ή ισως και χειροτερα. Δεν ξερω αν ισχυει. Οσες εχετε κανει πειτε μας αποψεις!

Όχι, δεν ισχύει. Όπως πριν να δεν προσέξεις ναι, χειρότερα όχι.

 

Just now, diane2020 said:

Αυτο με τη κυττραιτιδα δεν το είδα ισως γιατι δεν εχω κυτταριτιδα

Τυχερή :evil:!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Όχι, δεν ισχύει. Όπως πριν να δεν προσέξεις ναι, χειρότερα όχι.

 

Τυχερή :evil:!

Κοιτα, ανεκαθεν ετσι ημουν οσα κιλα κι αν παρω δεν κανω κυτταριτιδα. Το προβλημα με μενα ξερεις ποιο ειναι? Οτι ειμαι ηλιθια. Θα σου πω γιατι. Εχω ενα σωμα που αν με δεις θα πεις αυτη γυμναζεται. Ουτε κυτταριτιδα ουτε περιφέρειες. Με καμπυλες στητο πωπο και στηθος οσο οσο. Μεσογειακή γυναικα δλδ. Κάποτε με είχαν ζητησει σε φωτογράφιση εγω φοβήθηκα και δεν πηγα ημουν 19. Και ενω εχω καλες προδιαγραφες τα κανω θαλασσα. Με μέτρησε στο γυμναστηριο ο γιατρός  και δεν εχω μυικη μαζα! Εχω μονο λιπος! Το διανοεισαι? Σε λιγα χρονια θα δυαλυσω ολο μου τον οργανισμό δε θα μαζευομαι και θα φορτώσω αρρωστιες. Ειχα αρχισει απο το καλοκαίρι να αισθάνομαι αχάριστη που εχω προδιαγραφες καο δεν τις εκμεταλλεύομαι οχι μονο εμφανισιακά εννοω αλλα κυριως απο αποψη υγειας. Και τα πηρα μιαμέρα στο κρανιο και αποφασισα να μην είμαι αχαριστη με τη τύχη μου γιατι αυτα επιστρεφονται. Κι ετσι αρχισα τις συνεδρίες,  διατροφη και γυμναστηριο οσο μπορω . Εξακολουθώ να χω πολυ λιπος στη τελ μέτρηση μου αλλα πιστευω θα τα καταφέρω.  Δεν ξερω τελευταια μου γυρναει το μυαλο αναποδα. Προφανώς επειδή μεγαλωνω δε θα ειμαι για παντα σε αυτη την ηλικία ..

Και θελω να σου πω, αλλες γυναίκες που έχουν πχ παράδειγμα ε, κυτταριτιδα αλλα απο υγεία και μυικο ιστό ειναι σουπερ αυτες ειναι οι τυχερές να ξέρεις!

Οποτε μην στεναχώριουνται οσες στεναχώριουνται για την κυτταριτιδα,  τα προβλήματα τα σοβαρα ειναι αλλα. Μακάρι να είχα κυτταριτιδα αλλα λιγότερο λιπος. Θα μου πεις η εμφάνιση μετράει.. ναι οκ μετραει αλλα η βαση ειναι αλλη...

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, diane2020 είπε:

Κοιτα, ανεκαθεν ετσι ημουν οσα κιλα κι αν παρω δεν κανω κυτταριτιδα. Το προβλημα με μενα ξερεις ποιο ειναι? Οτι ειμαι ηλιθια. Θα σου πω γιατι. Εχω ενα σωμα που αν με δεις θα πεις αυτη γυμναζεται. Ουτε κυτταριτιδα ουτε περιφέρειες. Με καμπυλες στητο πωπο και στηθος οσο οσο. Μεσογειακή γυναικα δλδ. Κάποτε με είχαν ζητησει σε φωτογράφιση εγω φοβήθηκα και δεν πηγα ημουν 19. Και ενω εχω καλες προδιαγραφες τα κανω θαλασσα. Με μέτρησε στο γυμναστηριο ο γιατρός  και δεν εχω μυικη μαζα! Εχω μονο λιπος! Το διανοεισαι? Σε λιγα χρονια θα δυαλυσω ολο μου τον οργανισμό δε θα μαζευομαι και θα φορτώσω αρρωστιες. Ειχα αρχισει απο το καλοκαίρι να αισθάνομαι αχάριστη που εχω προδιαγραφες καο δεν τις εκμεταλλεύομαι οχι μονο εμφανισιακά εννοω αλλα κυριως απο αποψη υγειας. Και τα πηρα μιαμέρα στο κρανιο και αποφασισα να μην είμαι αχαριστη με τη τύχη μου γιατι αυτα επιστρεφονται. Κι ετσι αρχισα τις συνεδρίες,  διατροφη και γυμναστηριο οσο μπορω . Εξακολουθώ να χω πολυ λιπος στη τελ μέτρηση μου αλλα πιστευω θα τα καταφέρω.  Δεν ξερω τελευταια μου γυρναει το μυαλο αναποδα. Προφανώς επειδή μεγαλωνω δε θα ειμαι για παντα σε αυτη την ηλικία ..

Και θελω να σου πω, αλλες γυναίκες που έχουν πχ παράδειγμα ε, κυτταριτιδα αλλα απο υγεία και μυικο ιστό ειναι σουπερ αυτες ειναι οι τυχερές να ξέρεις!

Οποτε μην στεναχώριουνται οσες στεναχώριουνται για την κυτταριτιδα,  τα προβλήματα τα σοβαρα ειναι αλλα. Μακάρι να είχα κυτταριτιδα αλλα λιγότερο λιπος. Θα μου πεις η εμφάνιση μετράει.. ναι οκ μετραει αλλα η βαση ειναι αλλη...

 

 

 

Να κάνω μια ερώτηση γιατί μου κάνει εντύπωση να μην έχεις καθόλου κυτταρίτιδα αλλά να είσαι γεμάτη λίπος? Με τι μηχάνημα σου έκανε την λιπομετρηση? Αν είναι πχ τα επαγγελματικά των διατροφολογων που έχουν στα ιατρεία πάω πάσο, αν είναι όμως πχ κάποια που τα κρατάς μόνο στο χέρι ή διάφορα τέτοια μπορεί να κάνουν κ λάθος. Κ όταν εννοείς καθόλου μυϊκή μάζα εννοείς να φανταστώ ότι είναι λιγότερη από τα φυσιολογικά όρια των κιλών σου κ το λίπος σου απλά στα φυσιολογικά όρια

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Να κάνω μια ερώτηση γιατί μου κάνει εντύπωση να μην έχεις καθόλου κυτταρίτιδα αλλά να είσαι γεμάτη λίπος? Με τι μηχάνημα σου έκανε την λιπομετρηση? Αν είναι πχ τα επαγγελματικά των διατροφολογων που έχουν στα ιατρεία πάω πάσο, αν είναι όμως πχ κάποια που τα κρατάς μόνο στο χέρι ή διάφορα τέτοια μπορεί να κάνουν κ λάθος. Κ όταν εννοείς καθόλου μυϊκή μάζα εννοείς να φανταστώ ότι είναι λιγότερη από τα φυσιολογικά όρια των κιλών σου κ το λίπος σου απλά στα φυσιολογικά όρια

Μου εκανε με αυτο στο χερι που το κρατάνε.. σα θερμόμετρο ειναι. Μου βγαλε 34 λιπος... τραγικο! Κυτταριτιδα οχι καθολου... ποτε δεν ειχα. Οταν ημουν εγκυος στη πρωτη εκανα κατι γουβιτσες στα μπούτια αλλα μολις γεννησα έφυγαν 

Μυικη μαζα  μου κατα λεξη πως δεν εχω! Και πρέπει να γυμναστω επειγοντως! Δεν θυμάμαι αν μου πε νουμερο. Πάντως εφυγα απογοητευμενη...

Λες να κανε λαθος.. μπα γιατι να κανει..με τοση σαβουρα που εχω φαει τελ χρονια δε μου κάνει εντυπωση..

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, diane2020 είπε:

Μου εκανε με αυτο στο χερι που το κρατάνε.. σα θερμόμετρο ειναι. Μου βγαλε 34 λιπος... τραγικο! Κυτταριτιδα οχι καθολου... ποτε δεν ειχα. Οταν ημουν εγκυος στη πρωτη εκανα κατι γουβιτσες στα μπούτια αλλα μολις γεννησα έφυγαν 

Μυικη μαζα  μου κατα λεξη πως δεν εχω! Και πρέπει να γυμναστω επειγοντως! Δεν θυμάμαι αν μου πε νουμερο. Πάντως εφυγα απογοητευμενη...

Λες να κανε λαθος.. μπα γιατι να κανει..με τοση σαβουρα που εχω φαει τελ χρονια δε μου κάνει εντυπωση..

Καλά όταν σου είπε ότι δεν έχεις καθόλου μυϊκή μάζα εννοούσε ότι για το βάρος σου έχεις λιγότερη από το φυσιολογικό, όσο για αυτό το μηχάνημα που σου έκανε δεν πιστεύω ότι είναι κ το πιο αξιόπιστο. Κ για να είναι περισσότερο ακριβής η λιπομετρηση θα πρέπει κανένα τρίωρο τουλάχιστον να μην έχεις φάει κ να μην έχεις πιει καφέ, να μην έχεις πιει αλκοόλ για 24 ώρες, να μην έχεις γυμναστει για 12 ώρες κ να μην είσαι σε έμμηνο ρύση εννοείται, αλλιώς μπορεί να δείξει ότι να ναι αποτελέσματα. Σου τα είπαν όλα αυτά? Η σου είπαν μόνο ότι δεν έχεις καθόλου μυϊκή μάζα κ 34 λίπος?

 

Κ κάτι ακόμα που τώρα είδα, ξεκίνησες συνεδρίες απ' ότι κατάλαβα εκεί με διατροφή κ γυμναστική, η τελευταία μέτρηση σου σε λίπος πως ήταν? Λιγότερη?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , mama16 είπε:

Καλά όταν σου είπε ότι δεν έχεις καθόλου μυϊκή μάζα εννοούσε ότι για το βάρος σου έχεις λιγότερη από το φυσιολογικό, όσο για αυτό το μηχάνημα που σου έκανε δεν πιστεύω ότι είναι κ το πιο αξιόπιστο. Κ για να είναι περισσότερο ακριβής η λιπομετρηση θα πρέπει κανένα τρίωρο τουλάχιστον να μην έχεις φάει κ να μην έχεις πιει καφέ, να μην έχεις πιει αλκοόλ για 24 ώρες, να μην έχεις γυμναστει για 12 ώρες κ να μην είσαι σε έμμηνο ρύση εννοείται, αλλιώς μπορεί να δείξει ότι να ναι αποτελέσματα. Σου τα είπαν όλα αυτά? Η σου είπαν μόνο ότι δεν έχεις καθόλου μυϊκή μάζα κ 34 λίπος?

 

Κ κάτι ακόμα που τώρα είδα, ξεκίνησες συνεδρίες απ' ότι κατάλαβα εκεί με διατροφή κ γυμναστική, η τελευταία μέτρηση σου σε λίπος πως ήταν? Λιγότερη?

Καλημερα! Μου χαν πει να μην εχω φαει ενα 3ωρο. Γυμναστικη ούτως η αλλως δεν ειχα ξεκινήσει ακομα. Μια μέτρηση μου έκαναν πριν 3 βδομάδες που τα ξεκινησα ολα οποτε την αλλη βδομαδα που θα κανω παλι θα σου γράψω. Οσο για το τι μου είπαν, ναι αυτο μου ειπαν ακριβως κατα λεξη εχεις λιπος 34 και καθολου μυικη μαζα...

Εγώ τι να ρωτήσω την αλλη φορα για να μαι πιο κατατοπισνενη

Α επισης μου χαν πει να μην εχω πιει καφε αλλα εγω ξεχάστηκα και ειχα πιει ενα φλυτζάνι,  τους το ειπα..

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα το 34 λίπος που σου έβγαλε δεν ειναι τραγικό εφόσον όπως είπες δεν γυμνάζεσαι ποτέ. Όσο για την μυική μάζα, προφανώς όπως λέει και η @mama16 είναι περισσότερο μεταφορικός ο τρόπος που σου το είπε και εννοούσε ότι είναι πολύ χαμηλη. Γιατί αν όντως είναι σωστή η μέτρηση και το λίπος είναι 34 τότε δεν μένει και πολύ για μυική μάζα, πρέπει να είναι κάτω από 20%, που είναι όντως χαμηλο. Τέλος πάντων σε μερικούς μήνες με γυμναστική θα δεις διαφορά και αυτό είναι που μετράει :) keep going 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum είπε:

Κοίτα το 34 λίπος που σου έβγαλε δεν ειναι τραγικό εφόσον όπως είπες δεν γυμνάζεσαι ποτέ. Όσο για την μυική μάζα, προφανώς όπως λέει και η @mama16 είναι περισσότερο μεταφορικός ο τρόπος που σου το είπε. Γιατί όντως είναι σωστή η μέτρηση και το λίπος είναι 34 τότε δεν μένει και πολύ για μυική μάζα, πρέπει να είναι κάτω από 20%, που είναι όντως χαμηλο. Τέλος πάντων σε μερικούς μήνες με γυμναστική θα δεις διαφορά και αυτό είναι που μετράει :) keep going 

Μακαρι! Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα με είχε μετρήσει πριν κάποια χρόνια η γυμνάστρια με αυτό το μηχάνημα που κρατάς με τα χέρια μπροστά από το σώμα σου (δε θυμάμαι ακριβώς) αλλά διατηρώ τις επιφυλάξεις μου πόσο αξιόπιστο είναι. Είμαι πολύ αδύνατη και μου βρήκε αρκετό σπλαχνικό λίπος, αν θυμάμαι καλά. Μυϊκή μάζα ούτως ή άλλως ήξερα ότι έπρεπε να αυξήσω. Πάντως η γυμναστική βοηθά απίστευτα και στην υγεία και στο σώμα και στην καλή διάθεση! 

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, diane2020 είπε:

Καλημερα! Μου χαν πει να μην εχω φαει ενα 3ωρο. Γυμναστικη ούτως η αλλως δεν ειχα ξεκινήσει ακομα. Μια μέτρηση μου έκαναν πριν 3 βδομάδες που τα ξεκινησα ολα οποτε την αλλη βδομαδα που θα κανω παλι θα σου γράψω. Οσο για το τι μου είπαν, ναι αυτο μου ειπαν ακριβως κατα λεξη εχεις λιπος 34 και καθολου μυικη μαζα...

Εγώ τι να ρωτήσω την αλλη φορα για να μαι πιο κατατοπισνενη

Α επισης μου χαν πει να μην εχω πιει καφε αλλα εγω ξεχάστηκα και ειχα πιει ενα φλυτζάνι,  τους το ειπα..

Από την εμπειρία μου απ' τη στιγμή που είχες πιεί ένα φλιτζάνι καφέ κ δεν πέρασαν ώρες η μέτρηση είναι λάθος. Κ πάλι όπως είπε κ η @Chrysoum το 34% δεν είναι κ τραγικό αλλά απ' ότι κατάλαβα γενικά είσαι αδύνατη χωρίς κοιλιες κλπ οπότε πιστεύω ότι ήσουν είσαι κάτω από 30 η στο 30%. Η αλήθεια είναι ότι ούτε εγώ γυμνάζομαι κ η μυϊκή μου μάζα είναι λίγο πιο κάτω για τα κιλά μου αλλά το λίπος μου πάλι είναι πιο κάτω απ' το 30.

 

Την επόμενη φορά που θα πας να τηρήσεις όλα αυτά για πιο σωστή λιπομετρηση αν βέβαια το μηχάνημα είναι αξιόπιστο

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, love kids είπε:

Κι εμένα με είχε μετρήσει πριν κάποια χρόνια η γυμνάστρια με αυτό το μηχάνημα που κρατάς με τα χέρια μπροστά από το σώμα σου (δε θυμάμαι ακριβώς) αλλά διατηρώ τις επιφυλάξεις μου πόσο αξιόπιστο είναι. Είμαι πολύ αδύνατη και μου βρήκε αρκετό σπλαχνικό λίπος, αν θυμάμαι καλά. Μυϊκή μάζα ούτως ή άλλως ήξερα ότι έπρεπε να αυξήσω. Πάντως η γυμναστική βοηθά απίστευτα και στην υγεία και στο σώμα και στην καλή διάθεση! 

Είχες τηρήσει τους κανόνες πριν την λιπομετρηση? Δλδ να μην έχεις φάει κλπ? Όσο για το μηχάνημα που λες πολλοί λιπομετρητες είναι έτσι, οπότε πιο πιθανόν μου φαίνεται να είναι πιο αξιόπιστο αυτό το μηχάνημα που έκανες εσύ από αυτό που έκανε η @diane2020. Αν δεν είχες τηρήσει τα μέτρα πολλοί πιθανόν κ η δική σου λιπομετρηση να μην ήταν σωστή. Κ στο σπλαχνικό λίπος υπάρχει ένα εύρος αριθμού που είναι φυσιολογικό από 1-13 στο δικό μου τουλάχιστον. Βεβαια όσο πιο κοντά στο 1 είσαι τόσο λιγότερο σπλαχνικό λίπος έχεις

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Επανέρχομαι καθώς έχω αρχίσει και παίρνω νέες αποφάσεις χαχαχα ! !!Αφού λοιπόν που λέτε Έκοψα το τσιγάρο Είχα αρχίσει για μία εποχή και διατροφή Αλλά τώρα με το lockdown το άφησα κάπως και θέλω να ξαναρχίσω είναι καμία από εσάς σε φάση δίαιτας να τα λέμε να παίρνουμε και κουράγιο? :roll:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...