Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Να κάνω κατι για μενα...


diane2020

Recommended Posts

6 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

βλάβη έχω πάθει στην Αθήνα όταν ήμουν μεταπτυχιακή φοιτήτρια. Πάρκαρα όπου βόλευε, πήρα λεωφορείο για τη σχολή, κ οταν τελείωσα πήρα τον μπαμπά μου κ ήρθε εκείνος με την οδική βοήθεια. :oops: 

Και μετά μου λέτε ότι εγώ το βλέπω φεμινιστικά και δεν είναι σεξιστικό το θέμα... Το ότι αυθόρμητα σου βγήκε να το κάνεις αυτό, κάπως μεγάλωσες να το θεωρείς δεδομένο. Εμένα μου φαίνεται ειλικρινά σα να λες "και μετά φώναξα δυνατά και ήρθε ο Σούπερμαν" .  Και πριν αρχίσουμε πάλι, δε λέει κάτι για εσένα, αλλά αν δεν είναι αυτό παράδειγμα του πώς ανατρέφονται τα κορίτσια να έχουν συγκεκριμένους ρόλους, τότε τι; Εμένα μου έχει κάνει φοβερή εντύπωση σε τρακάρισμα ότι η κοπέλα που οδηγούσε το άλλο αμάξι πήρε τον πατέρα της και μέχρι τότε δεν ήξερε καν πού είναι τα χαρτιά της ασφάλειας (και ως απεδείχθη το αμάξι ήταν στο όνομά της) και άλλη φορά που πάλι βγήκε η οδηγός και επέμενε να ενημερωθεί ο άντρας της πριν να πάρουμε ασφάλειες (και αυτή τη φορά ήταν απλά γρατζουνιά και εγώ ήμουν παρκαρισμένη, οπότε δεν είχε και καμία φοεβερή σκέψη η ασφάλεια, έτσι κι αλλιώς θα τη δεχόταν την ευθύνη η γυναίκα). Στα 27 χρόνια που οδηγώ, δεν έχει τύχει πάντως να δω άντρα οδηγό να φωνάξει τη μαμά του ή τη γυναίκα του να του βρει τα χαρτιά του! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 865
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Και μετά μου λέτε ότι εγώ το βλέπω φεμινιστικά και δεν είναι σεξιστικό το θέμα... Το ότι αυθόρμητα σου βγήκε να το κάνεις αυτό, κάπως μεγάλωσες να το θεωρείς δεδομένο. Εμένα μου φαίνεται ειλικρινά σα να λες "και μετά φώναξα δυνατά και ήρθε ο Σούπερμαν" .  Και πριν αρχίσουμε πάλι, δε λέει κάτι για εσένα, αλλά αν δεν είναι αυτό παράδειγμα του πώς ανατρέφονται τα κορίτσια να έχουν συγκεκριμένους ρόλους, τότε τι; Εμένα μου έχει κάνει φοβερή εντύπωση σε τρακάρισμα ότι η κοπέλα που οδηγούσε το άλλο αμάξι πήρε τον πατέρα της και μέχρι τότε δεν ήξερε καν πού είναι τα χαρτιά της ασφάλειας (και ως απεδείχθη το αμάξι ήταν στο όνομά της) και άλλη φορά που πάλι βγήκε η οδηγός και επέμενε να ενημερωθεί ο άντρας της πριν να πάρουμε ασφάλειες (και αυτή τη φορά ήταν απλά γρατζουνιά και εγώ ήμουν παρκαρισμένη, οπότε δεν είχε και καμία φοεβερή σκέψη η ασφάλεια, έτσι κι αλλιώς θα τη δεχόταν την ευθύνη η γυναίκα). Στα 27 χρόνια που οδηγώ, δεν έχει τύχει πάντως να δω άντρα οδηγό να φωνάξει τη μαμά του ή τη γυναίκα του να του βρει τα χαρτιά του! 

εμείς μεγαλώσαμε με τη νοοτροπία ότι βασικά δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα πρακτικό κ σχετικό με την καθημερινή ζωή. εξάλλου επιστημονεσ είμαστε, γιατί να το χρειαστούμε; όταν κοιτούσαμε καρότσια, εγω χάζευα άλλου στην επίδειξη γιατί θεωρούσα ότι δεν θα μπορώ να βγαίνω μόνη μου και μέτε την πρώτη βόλτα που κάναμε οι δυο μας (με τα πόδια, όχι με το αυτοκίνητο), είπα ότι τελικά μπορώ κι εγω με το βγάζω μόνη μου!  

 

το ότι πήρα δίπλωμα ήταν μια παραχώρηση του στιλ πάρε το χαρτί να σου φύγει το παράπονο, έτσι κ αλλιώς τιμόνι δεν θα πιάσεις. Στα 20 το πήρα, όχι αργά δηλαδη, κ μόνο ως μεταπτυχιακή οδήγησα μόνη μου με τα χίλια ζόρια. Ούτε η μητέρα μου μπορεί να κάνει οτιδήποτε πρακτικό μόνη της. Εγω απλώς έμαθα μετά πολλά ηλεκτρονικά πχ να μπορώ έστω να κάνω διάγνωση στον υπολογιστή, να μη θέλω βοήθεια για εγκαταστάσεις προγραμμάτων κλπ, να κάνω εργασίες κ υπηρεσίες ηλεκτρονικά, αλλά κατά τ αλλά τίποτα

 

. κ η μαμά μου όμως είναι μεγάλη φεμινίστρια. ο φεμινισμός της όμως περιορίζεται στο να μη θηλάσουμε κ καλύτερα να μην έχουμε κ άδεια ανατροφής, να μη στερηθούμε τίποτα λόγω των παιδιών, να μη διανοηθεί ο άντρας μας να αποφασίσει για κάτι σχετικό με το σπίτι κ να μην αλλάξει μετα το γάμο καμία συνήθεια μας απ αυτές που είχαμε ως παιδιά με τους γονείς μας, γιατί τότε θα μας έχει καταπιέσει εκείνος. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Και μετά μου λέτε ότι εγώ το βλέπω φεμινιστικά και δεν είναι σεξιστικό το θέμα... Το ότι αυθόρμητα σου βγήκε να το κάνεις αυτό, κάπως μεγάλωσες να το θεωρείς δεδομένο. Εμένα μου φαίνεται ειλικρινά σα να λες "και μετά φώναξα δυνατά και ήρθε ο Σούπερμαν" .  Και πριν αρχίσουμε πάλι, δε λέει κάτι για εσένα, αλλά αν δεν είναι αυτό παράδειγμα του πώς ανατρέφονται τα κορίτσια να έχουν συγκεκριμένους ρόλους, τότε τι; Εμένα μου έχει κάνει φοβερή εντύπωση σε τρακάρισμα ότι η κοπέλα που οδηγούσε το άλλο αμάξι πήρε τον πατέρα της και μέχρι τότε δεν ήξερε καν πού είναι τα χαρτιά της ασφάλειας (και ως απεδείχθη το αμάξι ήταν στο όνομά της) και άλλη φορά που πάλι βγήκε η οδηγός και επέμενε να ενημερωθεί ο άντρας της πριν να πάρουμε ασφάλειες (και αυτή τη φορά ήταν απλά γρατζουνιά και εγώ ήμουν παρκαρισμένη, οπότε δεν είχε και καμία φοεβερή σκέψη η ασφάλεια, έτσι κι αλλιώς θα τη δεχόταν την ευθύνη η γυναίκα). Στα 27 χρόνια που οδηγώ, δεν έχει τύχει πάντως να δω άντρα οδηγό να φωνάξει τη μαμά του ή τη γυναίκα του να του βρει τα χαρτιά του! 

 

Ίσως επειδή είσαι πιο μεγάλη, γι'αυτο σου φαίνεται ότι υπάρχουν ακόμα αυτά τα στερεότυπα. Πλέον στη γενιά μας άνετα μπορώ να φανταστώ γιο να καλεί επίσης τους γονείς του σε περίπτωση βλάβης.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Ίσως επειδή είσαι πιο μεγάλη, γι'αυτο σου φαίνεται ότι υπάρχουν ακόμα αυτά τα στερεότυπα. Πλέον στη γενιά μας άνετα μπορώ να φανταστώ γιο να καλεί επίσης τους γονείς του σε περίπτωση βλάβης.

ναι κ εγω αλλά αυτό είναι αρρωστημένο. δηλαδή αντί να κάνουμε ανεξάρτητα παιδιά, τα κάνουμε χειρότερα. Οι κοπέλες μάλιστα είναι πιο ανεξάρτητες που πολλούς άντρες. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Ίσως επειδή είσαι πιο μεγάλη, γι'αυτο σου φαίνεται ότι υπάρχουν ακόμα αυτά τα στερεότυπα. Πλέον στη γενιά μας άνετα μπορώ να φανταστώ γιο να καλεί επίσης τους γονείς του σε περίπτωση βλάβης.

Έχεις δηλαδή φίλο 30αρη που φώναξε τη μαμά του όταν το αμάξι του έπαθε βλάβη; Αν ναι κόψτον από παρέα άμεσα! Αυτά ακούω και αρχίζω να τρέμω για το που οδεύουμε σαν κοινωνία :razz:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

 κ η μαμά μου όμως είναι μεγάλη φεμινίστρια. ο φεμινισμός της όμως περιορίζεται στο να μη θηλάσουμε κ καλύτερα να μην έχουμε κ άδεια ανατροφής, να μη στερηθούμε τίποτα λόγω των παιδιών, να μη διανοηθεί ο άντρας μας να αποφασίσει για κάτι σχετικό με το σπίτι κ να μην αλλάξει μετα το γάμο καμία συνήθεια μας απ αυτές που είχαμε ως παιδιά με τους γονείς μας, γιατί τότε θα μας έχει καταπιέσει εκείνος. 

 

Moυ θυμίζεις με αυτό που λες μία γνωστή που όλο ποστάρει διάφορα Politically Correct memes και άρθρα για το δικαίωμα στη διαφορετικότητα, καθότι και με μεταπτυχιακά στη Νέα Υόρκη και όλο με σπόντες για το πόσο πίσω είμαστε εδώ στο Ελλάντα, και αν τη ζήσεις λίγο βλέπεις ότι αν περάσει μετανάστης ή πόσο μάλλον άνθρωπος που δείχνει ομοφυλόφιλος από κοντά, είναι λόγος να κάνει επιτόπου μεταβολή, να αρπάξει το παιδί από το γιακά και να αρχίσει να τρέχει.

Just now, little lamb είπε:

 

Ίσως επειδή είσαι πιο μεγάλη, γι'αυτο σου φαίνεται ότι υπάρχουν ακόμα αυτά τα στερεότυπα. Πλέον στη γενιά μας άνετα μπορώ να φανταστώ γιο να καλεί επίσης τους γονείς του σε περίπτωση βλάβης.

Εννοείς ότι αντί να ανεξαρτητοποιηθούν οι γυναίκες, απλά υπάρχει μια γενιά που δεν ξέρει να κάνει εντελώς τίποτα; 

Να σου πω όχι, δεν το πιστεύω. Και δεν το πιστεύω γιατί δουλεύω σε εταιρείες υψηλής τεχνολογίας πολλά χρόνια και η αναλογία γυναικών-αντρών χειροτερεύει κάθε χρόνο. Πίστευα ότι με τα χρόνια θα ήταν καλύτερα τα πράγματα, αλλά δεν το βλέπω και είμαι και σε θέση που βλέπω βιογραφικά και όλο βλέπω από άντρες νέους πτυχιούχους, εκτός αν η θέση δεν είναι και πολύ πρακτική οπότε εμφανίζονται και κορίτσια. Στη δε κόρη μου, που θα πάει Β Λυκείου, όλες οι μαθήτριες σχεδόν ετοιμάζονται για ψυχολόγοι και φιλόλογοι και Πολυτεχνείο, Πληροφορική, Οικονομικά κλπ θέλουν να πάνε συνολικά 3 μέχρι στιγμής από κάτι σαν 70 παιδιά. Ίσως και χειρότερα από όταν πήγαινα εγώ σχολείο.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , Anna3011 είπε:

Έχεις δηλαδή φίλο 30αρη που φώναξε τη μαμά του όταν το αμάξι του έπαθε βλάβη; Αν ναι κόψτον από παρέα άμεσα! Αυτά ακούω και αρχίζω να τρέμω για το που οδεύουμε σαν κοινωνία :razz:

 

Ούτε φίλη έχω. Αλλά το θεωρώ εξίσου πιθανό. Γιατί δηλαδη αν ήταν φίλος να τον έκοβα από παρέα αλλά αν ήταν φίλη όχι; Επιβεβαιώνεις αυτό που λέει η ΑΡΓΚ για το στερεότυπο!

 

πρίν από 7 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

 

Εννοείς ότι αντί να ανεξαρτητοποιηθούν οι γυναίκες, απλά υπάρχει μια γενιά που δεν ξέρει να κάνει εντελώς τίποτα; 

Να σου πω όχι, δεν το πιστεύω. Και δεν το πιστεύω γιατί δουλεύω σε εταιρείες υψηλής τεχνολογίας πολλά χρόνια και η αναλογία γυναικών-αντρών χειροτερεύει κάθε χρόνο. Πίστευα ότι με τα χρόνια θα ήταν καλύτερα τα πράγματα, αλλά δεν το βλέπω και είμαι και σε θέση που βλέπω βιογραφικά και όλο βλέπω από άντρες νέους πτυχιούχους, εκτός αν η θέση δεν είναι και πολύ πρακτική οπότε εμφανίζονται και κορίτσια. Στη δε κόρη μου, που θα πάει Β Λυκείου, όλες οι μαθήτριες σχεδόν ετοιμάζονται για ψυχολόγοι και φιλόλογοι και Πολυτεχνείο, Πληροφορική, Οικονομικά κλπ θέλουν να πάνε συνολικά 3 μέχρι στιγμής από κάτι σαν 70 παιδιά. Ίσως και χειρότερα από όταν πήγαινα εγώ σχολείο.

 

Ναι το πιστεύω ότι στη δική μου γενιά, αγόρια και κορίτσια δεν έμαθαν να κάνουν τίποτα. Ούτε δουλειές του σπιτιού, ούτε άλλα πρακτικά, μόνο μαθήματα και να στρώσεις το κρεβάτι-μαζεψεις το δωμάτιό σου. Ούτε ψώνια, ούτε υπηρεσίες, ούτε να αλλάξεις μελάνι στον υπολογιστή, ούτε τίποτα (κυρίως όσοι δεν έφυγαν σε άλλη πόλη για σπουδές).

 

Αυτό που λες για τα κορίτσια που δεν στρέφονται σε θετικές σχολές ισχύει, αλλά το ίδιο ισχύει και για τα αγόρια που δεν στρέφονται σε θεωρητικές. Και με πειράζει περισσότερο το δεύτερο. Γιατί το κορίτσι απλά δεν θέλει να πάει σε θετική σχολή, πολεμική τέχνη, ποδόσφαιρο κλπ (έστω και από επιρροή), αν θέλει όμως πάει πιο εύκολα (σήμερα, παλιά όντως δεν πήγαινε), ενώ το αγόρι που θέλει θεωρητική σχολή, μπαλέτο, πιάνο, θέατρο κλπ, πιθανώς καταπιέζεται μέσα του να το καταπνίξει, ακόμα και σήμερα.

Επεξεργάστηκαν by little lamb
Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Ούτε φίλη έχω. Αλλά το θεωρώ εξίσου πιθανό. Γιατί δηλαδη αν ήταν φίλος να τον έκοβα από παρέα αλλά αν ήταν φίλη όχι; Επιβεβαιώνεις αυτό που λέει η ΑΡΓΚ για το στερεότυπο! 

Μα δεν αναφερόμουν στο φύλο αλλά στην ηλικία. Εσυ δε μίλησες για διαφορά στις γενιές; Προσωπικά θεωρώ διαχρονικά απαράδεκτο να είσαι 30 χρονών και να καλέσεις τη μαμά ή το μπαμπά αντί την οδική βοήθεια. Το αν είσαι άντρας ή γυναίκα με αφήνει παγερά αδιάφορη. Αλλά μάλλον έχουμε τη μύγα :).

Link to comment
Share on other sites

Α οκ, εγώ δεν ξέρω κανέναν που να το έκανε, η Έσπερος το έγραψε νομίζω, για φοιτήτρια όμως. Απλα η ΑΡΓΚ είπε ότι επιβεβαιώνεται το στερεότυπο επειδή ήταν κοπέλα κι εγώ είπα ότι στη γενιά μας θα ήταν εξίσου πιθανό και σε αγορι (όχι απαραίτητα τώρα στα 30 αλλά όταν ήμασταν πχ 25). Απλά κάπου μπερδεύτηκε η συζήτηση!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Εννοείς ότι αντί να ανεξαρτητοποιηθούν οι γυναίκες, απλά υπάρχει μια γενιά που δεν ξέρει να κάνει εντελώς τίποτα; 

σε κάποιον βαθμό δυστυχώς ισχύει αλλά εξαρτάται κ από τους χώρους κ τις παρέες. εγω είχα παρέες που μέναμε όλοι με τους γονείς μας κ είχαμε στόχο ακαδημαίκη καριέρα. Ήμασταν ο ένας χειρότερος από τον άλλο σε οτιδήποτε άσχετο με τις σπουδές μας κ κανένας φίλος μου (φιλόλογος) δεν οδηγούσε, όταν εγω είχα αρχίσει να κυκλοφορώ με το αυτοκίνητο. Ο ένας μάλιστα, παντρεμένος τώρα, πήρε το αυτοκίνητο όταν τον έπιασε μια κρίση ταυτότητας ότι είναι ρεζίλι να σε πηγαινοφέρνει η κοπέλα σου. Δηλαδή μόνο κ μόνο για το στερεότυπο. Είχα μια σχέση 4 χρόνια που ταιριάζαμε καταπληκτικά, μας άρεσαν τα ίδια πράγματα, ονειρεμένη περίπτωση υπό κανονικές συνθήκες, που όμως δεν άντεξα να τον νταντευω, μεγαλύτερος από εμένα, είχε πιάσει τα τριάντα σχεδον κ έπρεπε να του δίνω οδηγίες για να εγκαταστήσει το antivirus (λες κ εγω έχω καμία επιστημονική γνώση κ το κάνω μόνη μου), να τον βοηθάω να διαχειριστεί τα χρήματα του κ τελικά να τον βοηθάω κ στη δουλειά του γιατί εκείνος χαζολογούσε κ έχανε προθεσμίες (μεταφράσεις έκανε κ τον είχα βοηθήσει να τελειώσει κ τη διπλωματική του αγκομαχώντας γιατί δεν μπορούσε να διαχειριστεί τον χρόνο του, ενώ ήταν πολύ εξυπνότερος από εμένα). Έτσι κατέληξα να πάρω άντρα πιο στερεοτυπικο κ πιο δυναμικό απ όσο μου ταιριάζει, γιατί δεν άντεχα να νταντευω. όχι ότι ξεπεσα στην επιλογή, απλώς αναθεώρησα το τι ήθελα στη φάση που μ ενδιέφερε κ η δημιουργία οικογένειας κ με βοήθησε κ πολύ στο να εξελιχθώ ως άνθρωπος. 

 

Ανοιγοντας όμως τους ορίζοντες μου σε άλλους κύκλους κατάλαβα ότι δεν είναι έτσι όλος ο κόσμος. Αλλά αν εχεις παρέες από το ίδιο χώρο μόνο, σχηματίζεις λάθος εικόνα για το τι συμβαίνει γύρω σου. 

πρίν από 30 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

γιατί δουλεύω σε εταιρείες υψηλής τεχνολογίας πολλά χρόνια και η αναλογία γυναικών-αντρών χειροτερεύει κάθε χρόνο. Πίστευα ότι με τα χρόνια θα ήταν καλύτερα τα πράγματα, αλλά δεν το βλέπω και είμαι και σε θέση που βλέπω βιογραφικά και όλο βλέπω από άντρες νέους πτυχιούχους, εκτός αν η θέση δεν είναι και πολύ πρακτική οπότε εμφανίζονται και κορίτσια. Στη δε κόρη μου, που θα πάει Β Λυκείου, όλες οι μαθήτριες σχεδόν ετοιμάζονται για ψυχολόγοι και φιλόλογοι και Πολυτεχνείο, Πληροφορική, Οικονομικά κλπ θέλουν να πάνε συνολικά 3 μέχρι στιγμής από κάτι σαν 70 παιδιά. Ίσως και χειρότερα από όταν πήγαινα εγώ σχολείο.

αν σκεφτείς ποσο πιο αποδεκτό είναι να μην δουλεύει μια γυναίκα σήμερα μέχρι να μεγαλώσουν τα παιδιά της, σε σχέση με παλιότερα, δεν είναι να σου κάνει εντύπωση. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάντως και το να πάει μια κοπέλα σε θετική σχολή πάλι δεν σημαίνει κάτι για τον φεμινισμο της. Ξέρω κοπέλες θετικών σχολών, Πολυτεχνείου κλπ που επίσης δεν ξέρουν πρακτικά θέματα πέρα από τα ακαδημαϊκά τους.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Πάντως και το να πάει μια κοπέλα σε θετική σχολή πάλι δεν σημαίνει κάτι για τον φεμινισμο της. Ξέρω κοπέλες θετικών σχολών, Πολυτεχνείου κλπ που επίσης δεν ξέρουν πρακτικά θέματα πέρα από τα ακαδημαϊκά τους.

 

Eννοείται, απλά είναι το "τα κοριτσάκια γίνονται δασκάλες, τα αγοράκια μηχανικοί" που ειλικρινά πιστεύω ότι είναι πολύ χειρότερο από όσο 30 χρόνια πριν. Ίσως τότε ήταν και γενικά της μόδας ακόμη η διεκδίκηση της ισότητας, ενώ τώρα είναι πιο πασέ σαν έννοια :(

Άλλο απλό καθημερινό παράδειγμα από τη γειτονιά μου που με παραξενεύει: γιατί 8 στα 10 παιδιά που στην παλατεία κάνουν ποδήλατο ή πατίνι είναι αγόρια; Ηλικίες 5-12 ετών χονδρικά. Τα δίχρονα και τρίχρονα κορίτσια που έρχονται με το τρίκυκλο μικρούλια, τι γίνονται όταν πάνε δημοτικό; Είναι παράδειγμα από την περιοχή μου και από τη διπλανή συνοικία, όπου στο παιχνίδι έξω πρωτοστατούν τα αγόρια, κάτι που δε θυμάμαι από όταν ήμουν εγώ παιδί. Τα κορίτσια είναι από τα πέντε με το κινητό στο χέρι όλη μέρα να παίζουν τικ τοκ και να παίρνουν πόζες;;; 

Link to comment
Share on other sites

Ολα αυτά ισχύουν, το βλέπεις και στα παιχνίδια και στα χρώματα κλπ. Από την άλλη και το να κάνεις κάτι απλά για να σπας το στερεότυπο (δουλειά, χόμπυ, άδεια, ασχολίες, οτιδήποτε) ενώ σου αρέσει κάτι που θεωρείται στερεοτυπικο δεν είναι καλό. Είτε άντρας είτε γυναίκα. Έχω ακούσει κάτι "δεν θα πάρω τίποτα ροζ στην κόρη μου" που μου φαίνονται εξίσου ακραία με το όλα ροζ.

Επεξεργάστηκαν by little lamb
Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb said:

Πάντως και το να πάει μια κοπέλα σε θετική σχολή πάλι δεν σημαίνει κάτι για τον φεμινισμο της. Ξέρω κοπέλες θετικών σχολών, Πολυτεχνείου κλπ που επίσης δεν ξέρουν πρακτικά θέματα πέρα από τα ακαδημαϊκά τους.

Δεν νομίζω ότι η @ΑΡΓΚ έκανε απαραίτητα συσχέτιση του τι σπουδάζεις με το ποιες είναι οι δεξιότητες σου σε πρακτικά θέματα. Ηταν απλά άλλο ένα παράδειγμα του κατά πόσο τα στερεότυπα που σχετίζονται με το φύλο επηρεάζουν ακόμη και τώρα τις επιλογές νεων ανθρώπων για το ποιο επάγγελμα θα ακολουθήσουν. Και ναι, είναι πολύ έτσι. Στο πρώτο μου πτυχίο, στην διαιτολόγια ήμασταν 63 κορίτσια και 7 αγόρια στο τμήμα μου. Και σε όσους φίλους μου εκτός σχολής όταν το έλεγα οι μισοί με ρωταγαν, είναι αγόρια - αγόρια αυτοί; δηλαδή τραγικό. 12 χρόνια μετά σε καινούργια πλέον σχολη και σε άλλη χώρα σπουδάζω πληροφορική, και είμαστε 65 % αγόρια, 35 % κορίτσια, πολύ χαμηλο ποσοστό δηλαδή. Με γνωστούς μου που μιλάω στην Ελλάδα είναι ακομη λιγότερα τα κορίτσια που επιλέγουν αυτό τον κλάδο. 

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν υπάρχει συσχέτιση. Το είπα κι εγώ ως παράδειγμα για το ότι κάποια μπορεί να κάνει κάτι φεμινιστικό σε έναν τομέα της ζωής και ταυτόχρονα κάτι στερεοτυπικο σε άλλο τομέα.

Γιατι ίσως θεωρείται ότι η στερεοτυπική γυναίκα είναι από θεωρητική σχολή, δεν οδηγεί, δεν ξέρει να επισκευάζει κλπ όλα μαζί.

Μπορεί να είσαι διδάκτωρ του Πολυτεχνείου κ να λες "θέλω να έχω τον άντρα μου πασα" και μπορεί να είσαι φιλόλογος και να βάφεις, ξεχορταριαζεις, επισκευάζεις συσκευές κλπ. Μπορεί επίσης είτε θετικός είτε θεωρητικός επιστήμονας να είσαι πρακτικά άχρηστος/άχρηστη πέρα από τα διαβάσματά σου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, little lamb είπε:

Ναι δεν υπάρχει συσχέτιση. Το είπα κι εγώ ως παράδειγμα για το ότι κάποια μπορεί να κάνει κάτι φεμινιστικό σε έναν τομέα της ζωής και ταυτόχρονα κάτι στερεοτυπικο σε άλλο τομέα.

Γιατι ίσως θεωρείται ότι η στερεοτυπική γυναίκα είναι από θεωρητική σχολή, δεν οδηγεί, δεν ξέρει να επισκευάζει κλπ όλα μαζί.

Μπορεί να είσαι διδάκτωρ του Πολυτεχνείου κ να λες "θέλω να έχω τον άντρα μου πασα" και μπορεί να είσαι φιλόλογος και να βάφεις, ξεχορταριαζεις, επισκευάζεις συσκευές κλπ. Μπορεί επίσης είτε θετικός είτε θεωρητικός επιστήμονας να είσαι πρακτικά άχρηστος/άχρηστη πέρα από τα διαβάσματά σου!

Nαι καλέ, δεν εννοώ ότι οι φιλόλογοι είναι αλλιώς, δεν το πήγαινα εκεί. Απλά σε πολλά πράγματα η κοινωνία μας μαθαίνει να είμαστε κάπως, να φοβόμαστε πράγματα που είναι του άλλου φύλου.

Just now, Chrysoum είπε:

Δεν νομίζω ότι η @ΑΡΓΚ έκανε απαραίτητα συσχέτιση του τι σπουδάζεις με το ποιες είναι οι δεξιότητες σου σε πρακτικά θέματα. Ηταν απλά άλλο ένα παράδειγμα του κατά πόσο τα στερεότυπα που σχετίζονται με το φύλο επηρεάζουν ακόμη και τώρα τις επιλογές νεων ανθρώπων για το ποιο επάγγελμα θα ακολουθήσουν. Και ναι, είναι πολύ έτσι. Στο πρώτο μου πτυχίο, στην διαιτολόγια ήμασταν 63 κορίτσια και 7 αγόρια στο τμήμα μου. Και σε όσους φίλους μου εκτός σχολής όταν το έλεγα οι μισοί με ρωταγαν, είναι αγόρια - αγόρια αυτοί; δηλαδή τραγικό. 12 χρόνια μετά σε καινούργια πλέον σχολη και σε άλλη χώρα σπουδάζω πληροφορική, και είμαστε 65 % αγόρια, 35 % κορίτσια, πολύ χαμηλο ποσοστό δηλαδή. Με γνωστούς μου που μιλάω στην Ελλάδα είναι ακομη λιγότερα τα κορίτσια που επιλέγουν αυτό τον κλάδο. 

 

Ένας γείτονας φέτος πέρασε διαιτολόγος και πολλά παιδιά νόμιζαν ότι τους κάνει πλάκα και αποκλείεται να θέλει να ασκήσει αυτό το επάγγελμα, μιας και είναι αγόρι. Από την άλλη η κόρη μου έφτυσε αίμα να πείσει τη φίλη της ότι αφού το καλό της μάθημα, που το αγαπάει και παίρνει τους καλούς βαθμούς είναι τα μαθηματικά, πρέπει να πάει προς θετική σχολή, γιατί η οικογένειά της το είχε δεδομένο ότι θα πάει σε θεωρητικά, δηλαδή μιλάγανε γι αυτό σαν να είναι το αυτονόητο, με συζητήσεις του στυλ "αγγλική φιλολογία ή ψυχολογία; τι λες να σου αρέσει καλύτερα;". Τώρα που αποφάσισε βέβαια για πολυτεχνείο, δεν είναι ότι τους φαίνεται κακό, ποτέ απλά δεν το είχαν καν σκεφτεί σαν οικογένεια ότι θα μπορούσε να αρέσει στην κόρη τους. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Nαι καλέ, δεν εννοώ ότι οι φιλόλογοι είναι αλλιώς, δεν το πήγαινα εκεί. Απλά σε πολλά πράγματα η κοινωνία μας μαθαίνει να είμαστε κάπως, να φοβόμαστε πράγματα που είναι του άλλου φύλου.

Και καμία φορά ενώ οι γυναίκες δεν θελουμε να ακούμε δικαιολογίες από τους ανττες, ενοχλούμαστε αν πρέπει να κάνουμε κάτι «αντρικό». εγω τουλάχιστον το ‘χω πάθει πολλές φορές γιατί ένα σπίτι στην εξοχή χρειάζεται κ βαριές δουλειές που καμία φορά θέλουν δυο άτομα ή απλώς γίνονται γρηγορότερα από δυο. δυσκολεύτηκα να δεχτώ ότι το ξεχορτάριασμα μπορεί να χρειαστεί να γίνει και από εμένα πχ. αλλά θα με ενοχλούσε φυσικά να πει ο άντρας μου ότι το να καθαρίσει κάτι δεν είναι δίκη του δουλειά. 

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει το εκδηλώνω μια συμπεριφορά, επειδή κάτι είναι/δεν είναι κοινωνικά αποδεκτό. Και υπάρχει το εκδηλώνω μια συμπεριφορά για λόγους που δεν πηγάζουν από το κοινωνικό πλαίσιο. Και σε αυτό έγκειται η διαφορά του κάνω κάτι υποτασσόμενος στο στερεότυπο και του κάνω κάτι ανεπηρέαστος από το στερεότυπο.

 

Κι εδώ θέλει προσοχή διότι συχνά νομίζουμε ότι υπερβαίνουμε ένα στερεότυπο ενώ στην ουσία το αναπαράγουμε. Και το αντίστροφο.

 

πρίν από 34 λεπτά , little lamb είπε:

Έχω ακούσει κάτι "δεν θα πάρω τίποτα ροζ στην κόρη μου" που μου φαίνονται εξίσου ακραία με το όλα ροζ.

Είναι και τα δύο στερεοτυπικά. Και το άτομο που εκφράζει, είτε το ένα, είτε το άλλο δεν το αντιλαμβάνεται. Δηλαδή: "Θα τα πάρω όλα ροζ. Ε κοριτσάκι είναι!"= στερεοτυπικό. "Δεν θα πάρω τίποτα ρόζ. Δεν θέλω να γίνει καμιά γούτσου γούτσου!"= στερεοτυπικό.

"Θα πάρω/δεν θα πάρω ροζ (πχ ρούχα) γιατί ταιριάζουν/δεν ταιριάζουν με το δέρμα της"= μη στερεοτυπικό.

 

Αντίστοιχα θυμάμαι μια κουβέντα με @Έσπερος σε άλλο topic με τα παιχνίδια-κουζινικά (αν θυμάμαι καλά) και με αφορμή αυτό πχ: "Κουζινικά-κούκλα μωρό-σετ κομμωτηρίου θα πάρω/δεν θα πάρω σε αγόρι για να μην γίνει matcho man/θηλυπρεπής" = στερεοτυπικά και τα δύο. "Κουζινικά-κούκλα μωρό-σετ κομμωτηρίου θα πάρω σε αγόρι επειδή καλλιεργούν ανώτερες αξίες (έννοιες άφυλες) πχ φροντίζω τον συνάνθρωπο"= μη στερεοτυπικό. "Κουζινικά-κούκλα μωρό-σετ κομμωτηρίου δε θα πάρω σε αγόρι επειδή το συγκεκριμένο αγόρι δεν δείχνει ενδιαφέρον για το μαγείρεμα, το ντάντεμα, τον καλλωπισμό"= μη στερεοτυπικό.

 

πρίν από 6 λεπτά , little lamb είπε:

Το είπα κι εγώ ως παράδειγμα για το ότι κάποια μπορεί να κάνει κάτι φεμινιστικό σε έναν τομέα της ζωής και ταυτόχρονα κάτι στερεοτυπικο σε άλλο τομέα.

Σωστά! Δεν υπάρχει άνθρωπος που να μην συμμορφώνεται με (κάποια) κοινωνικά πρότυπα. Τα κοινωνικά πρότυπα δεν είναι εξορισμού αρνητικά. Διαφέρουν αναλόγως του χρόνου, του τόπου, του κοινωνικού πλαισίου, μεταβάλλονται, εξυπηρετούν κάποιες κοινωνικές τάσεις, μπορεί να έχουν αρνητικές ή θετικές επιπτώσεις στο άτομο, κλπ. Ο καθένας μας συμμορφώνεται σε διαφορετικούς τομείς και βαθμό.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τώρα είδα που λεγατε για οδήγηση 

Εγω να σας πω οδηγω και γενικα εγω απαιτώ κατα κάποιον τρόπο να το παιρνω γιατι ο σύζυγός ειναι νευρικός στην οδηγηση.στα ταξιδια παντου οδηγω εγω κ δν μπορω να με φανταστώ με τα μεσα με τίποτα! Χρόνια τωρα 

Εγω το παω για σέρβις ρωταω ψαχνω και εχω κι αρπαχτει κιολας που πήγαν να με εξαπατησουν επειδη με θεώρησαν άσχετη επειδη ημουν γυναικα 

Αλλα οπως και να χει το αμαξι ειναι απαραίτητο ειδικα αν έχεις και παιδια

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Λοιπόν καλα πανε τα πράγματα εχω χάσει μερικα κιλακια, εχω χρονο παραπανω να χαλαρωσω λιγο, αν και πιανω τον εαυτο μου καποιες φορες να πηγαίνει να παίρνει νωριτερα τη μικρη απο το παιδικο γιατι μου λείπει.. Και η μεγαλη μου λειπει αλλα εκει ειναι στάνταρ το ωραριο. Μάλιστα τη μεγαλη την εχω παρει μαζι μου και στο γυμναστηριο. Μ'αρέσει ετσι οπως εχει εξελιχθει το πράγμα.  Σίγουρα ειμαι πιο ανετη. Σήμερα αγορασα και νεα εσώρουχα πέταξα κατι πανάρχαια ξεχειλωμενα. Παμε καλα,  keep going :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω αποφάσισα να κάνω γυμναστική γιατί δεν πάει άλλο. νιώθω πολύ άσχημα με το σώμα μου, είναι πολύ κουραστικό να προσπαθώ να σφίγγω την κοιλιά μου όταν κάνω μάθημα κ προσπαθώ να διαχειριστώ σωστά την αναπνοή για να ακούγομαι δυνατά μέσα από τη μάσκα, δεν έχω ρούχα να βαλω, κ αυτά που φοράω νιώθω ότι αν σκύψω θα κλατάρουν. Έφτασα στο απροχώρητο. 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, θέλω ιδέες:

Από πέρσυ που κλείσαν όλα, εργάζομαι από το σπίτι. Και πολλές ώρες και πάει η δια ζώσης αλληλεπίδραση. Οκ, μιλάω μεν όλη μέρα με συναδέλφους, αλλά δεν είναι το ίδιο.

Πηγαίνω για κολύμβηση, που είναι ανοιχτή πισίνα, αλλά δεν έχει αλληλεπίδραση με κανέναν εκεί.

Γυμναστήριο το έχω κόψει και γυμνάζομαι σπίτι από βιντεάκια γιατί ο χώρος δε φημίζοταν για τις συνθήκες υγιεινής του και δεν παίζει να μπω εκεί μέσα σε συνθήκες ούτε γρίπης. Έχει 2-3 μικρά στούντιο η περιοχή που θα ήταν τέλεια, αλλά πέραν των οικονομικών μου δυνατοτήτων δυστυχώς.

Είμαι σε 2 συλλόγους γονέων, που έχω αρκετή επαφή με κόσμο, αλλά και αυτό έχει τρέξιμο και γκρίνια και προβλήματα, σπάνια είναι χαλάρωση.

Το καλοκαίρι που τα παιδιά μαζεύοταν σε παρέες στην πλατεία είχαμε στάντας μέρες συνάντησης με άλλες μαμάδες, τώρα που νυχτώνει νωρίς και όλοι έχουν δραστηριότητες, πάει κι αυτό.

Πείτε καμία ιδέα για το τι μπορεί να κάνει κανείς να βλέπει λίγο κόσμο, το χρειάζομαι απελπισμένα πλέον!

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Εγω αποφάσισα να κάνω γυμναστική γιατί δεν πάει άλλο. νιώθω πολύ άσχημα με το σώμα μου, είναι πολύ κουραστικό να προσπαθώ να σφίγγω την κοιλιά μου όταν κάνω μάθημα κ προσπαθώ να διαχειριστώ σωστά την αναπνοή για να ακούγομαι δυνατά μέσα από τη μάσκα, δεν έχω ρούχα να βαλω, κ αυτά που φοράω νιώθω ότι αν σκύψω θα κλατάρουν. Έφτασα στο απροχώρητο. 

Καλη αρχη! Μόλις δεις τα πρωτα αποτελέσματα θα αισθανθείς αλλος άνθρωπος!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Εγω αποφάσισα να κάνω γυμναστική γιατί δεν πάει άλλο. νιώθω πολύ άσχημα με το σώμα μου, είναι πολύ κουραστικό να προσπαθώ να σφίγγω την κοιλιά μου όταν κάνω μάθημα κ προσπαθώ να διαχειριστώ σωστά την αναπνοή για να ακούγομαι δυνατά μέσα από τη μάσκα, δεν έχω ρούχα να βαλω, κ αυτά που φοράω νιώθω ότι αν σκύψω θα κλατάρουν. Έφτασα στο απροχώρητο. 

τι γυμναστικη θα κανεις? κ εγω θελω γυμναστικη θα πηγαινα γυμναστηριο πιλατες κ τετοια αλλα δεδομενου τις καταστασης πρεπει κατι να βρω μονη μου . σκεφτομαι τρεξιμο

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...