diane2020

Να κάνω κατι για μενα...

Recommended Posts

πρίν από 27 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Ομολογω ότι ποτέ δεν κατάλαβα τον κόσμο που τρώει στην παραλία. Εκτός αν είναι να μείνει σε ανοργάνωτη παραλία όλη μέρα, να κάνει ελεύθερη κατασκήνωση κλπ. Δεν παίζει να έχω ποτέ πεινάσει στην παραλία και μου φαίνεται εξίσου παράλογο σαν να βγάλεις ξέρω γω τάπερ με καρπούζι στο λεωφορείο. Το ξέρω ότι είμαι περίεργη :)

Ηηηη τι λες εμείς όλο ταπεράκια είμαστε. Μας ανοίγει η θάλασσα πολύ την όρεξη. Ειδικά αμα κάθεσαι πολλές ώρες δεν θα φας ; 

πρίν από 15 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Ναι εγώ η αλήθεια είναι ότι από παιδί το έβλεπα σαν αθλητική δραστηριότητα, δηλαδή πάω για κολύμπι όχι για παραλία. Η που θα κολυμπάω με τις ώρες η που θα κάνω μικροδιαλειμματα, τύπου μια ώρα κολύμπι, κανένα τέταρτο έξω ξεκούραση και πάλι μέσα. Μόνο αν είμαστε όλη μέρα στην παραλία (σπάνια) να αράξω με βιβλίο. Οπότε δε μου βγαίνει το φαγητό .

Α τώρα το είδα αυτό 

• Χαχαχα 1

Διαφημίσεις

πρίν από 1 λεπτό , Super.mum είπε:

Ηηηη τι λες εμείς όλο ταπεράκια είμαστε. Μας ανοίγει η θάλασσα πολύ την όρεξη. Ειδικά αμα κάθεσαι πολλές ώρες δεν θα φας ; 

Νομίζω δεν το έχω κάνει ποτέ στη ζωή μου σε παραλία και δε θυμάμαι ούτε όταν ήμουν παιδί τέτοια εμπειρία. Άντε κανένα κουλούρι, όταν ήταν τα παιδιά πολύ μικρά. Πώς να κολυμπήσεις άλλωστε αν φας; Μεγάλη απορία το έχω αυτό το τελευταίο.

πρίν από 11 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Νομίζω δεν το έχω κάνει ποτέ στη ζωή μου σε παραλία και δε θυμάμαι ούτε όταν ήμουν παιδί τέτοια εμπειρία. Άντε κανένα κουλούρι, όταν ήταν τα παιδιά πολύ μικρά. Πώς να κολυμπήσεις άλλωστε αν φας; Μεγάλη απορία το έχω αυτό το τελευταίο.

Εμείς δεν τρώμε του σκασμού .. απλά ανα διαστήματα τσιμπάμε κάνα φρουτάκι , κάνα κρακερακι .. το ίδιο και τα μωρα 

8 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Ναι εγώ η αλήθεια είναι ότι από παιδί το έβλεπα σαν αθλητική δραστηριότητα, δηλαδή πάω για κολύμπι όχι για παραλία. Η που θα κολυμπάω με τις ώρες η που θα κάνω μικροδιαλειμματα, τύπου μια ώρα κολύμπι, κανένα τέταρτο έξω ξεκούραση και πάλι μέσα. Μόνο αν είμαστε όλη μέρα στην παραλία (σπάνια) να αράξω με βιβλίο. Οπότε δε μου βγαίνει το φαγητό .

Εμείς πριν από το παιδί παρομοίως δεν καθόμασταν έξω. και τψρα αυτό που έχω καταλάβει ότι κάνουν άλλες οικογένειες που κάθονται με τις ώρες, δεν το κάνουμε. κολυμπάμε κ καθόμαστε λίγο για να παίξει ο μικρός με κανένα παιδάκι μέχρι να ανεβεί ο ήλιος. ούτε ξαπλώστρες ούτε ομπρέλες είχαμε ποτέ. αλλά το παιδί κάτι πρέπει να φάει εκείνη την ώρα κ οι υπόλοιπο απλώς κάτι να μας κρατήσει μέχρι το μεσημεριανό. 

• Μου αρέσει 1

Να σας ρωτήσω, από την εγκυμοσύνη και μετά παρατήρησα πως οποτε βάφω τα μαλλιά μου μου παρουσιάζεται μια φοβερή αλλεργική αντίδραση στο τριχωτό της κεφαλής και πίσω από τα αυτιά. Έχω δοκιμάσει επαγγελματικές βαφές ακόμα και φυτικές με το ίδιο αποτέλεσμα. Τελικά βρήκα λύση στο να μην βάφω την ρίζα αλλά να ξεκινώ λίγα εκατοστά παρακάτω. Πλέον τα βάφω περίπου στο φυσικό μου δύο τρεις φορές το χρόνο οπότε δεν φαίνεται μεγαλη διαφορα αλλά είδα πως οι ασπρες τρίχες μου πύκνωσαν λιγουλακι. 

Έχει κάποια αντιμετωπίσει το ίδιο θέμα? Βρήκε κάποιο προϊόν κατάλληλο? Επίσης τα χρωμοσαμπουαν τι ακριβώς κανουν? Τα έχετε δοκιμάσει? 

8 minutes ago, Mama_Anesti_ said:

Να σας ρωτήσω, από την εγκυμοσύνη και μετά παρατήρησα πως οποτε βάφω τα μαλλιά μου μου παρουσιάζεται μια φοβερή αλλεργική αντίδραση στο τριχωτό της κεφαλής και πίσω από τα αυτιά. Έχω δοκιμάσει επαγγελματικές βαφές ακόμα και φυτικές με το ίδιο αποτέλεσμα. Τελικά βρήκα λύση στο να μην βάφω την ρίζα αλλά να ξεκινώ λίγα εκατοστά παρακάτω. Πλέον τα βάφω περίπου στο φυσικό μου δύο τρεις φορές το χρόνο οπότε δεν φαίνεται μεγαλη διαφορα αλλά είδα πως οι ασπρες τρίχες μου πύκνωσαν λιγουλακι. 

Έχει κάποια αντιμετωπίσει το ίδιο θέμα? Βρήκε κάποιο προϊόν κατάλληλο? Επίσης τα χρωμοσαμπουαν τι ακριβώς κανουν? Τα έχετε δοκιμάσει? 

Αν έχεις άσπρες τα χρωμοσαμπουαν δεν κάνουν τίποτα. Καλή είναι η ινοά, όπως και του κορέ, είναι χωρίς αμμωνία αυτές οπότε πολύ πιθανό να σε πειράξουν λιγότερο.

• Ευχαριστώ! 1

2 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Να σας ρωτήσω, από την εγκυμοσύνη και μετά παρατήρησα πως οποτε βάφω τα μαλλιά μου μου παρουσιάζεται μια φοβερή αλλεργική αντίδραση στο τριχωτό της κεφαλής και πίσω από τα αυτιά. Έχω δοκιμάσει επαγγελματικές βαφές ακόμα και φυτικές με το ίδιο αποτέλεσμα. Τελικά βρήκα λύση στο να μην βάφω την ρίζα αλλά να ξεκινώ λίγα εκατοστά παρακάτω. Πλέον τα βάφω περίπου στο φυσικό μου δύο τρεις φορές το χρόνο οπότε δεν φαίνεται μεγαλη διαφορα αλλά είδα πως οι ασπρες τρίχες μου πύκνωσαν λιγουλακι

Τα βάφεις μόνη σου ή κομμώτρια; (κάνε μια ερώτηση και σε κομμώτρια που εμπιστεύεσαι,να σε κατευθύνει σχετικά). Ποια λιπαρή ουσία χρησιμοποιείς πριν την βαφή, προστατευτική του δέρματος; Υπάρχει πιθανότητα να σε ενοχλεί αυτή κι όχι η βαφή αυτή καθ'αυτή; 

Επίσης, υπάρχουν προϊόντα εναλλακτικά των μόνιμων βαφών. Χρωμοσαμπουάν, βαφές που φεύγουν σταδιακά με τα λουσίματα (και σε καταστήματα με βιολογικά προϊόντα μπορείς να βρεις), ακόμη κι άλλα σκευάσματα (θυμάστε μια κυρία στην τηλεόραση που διαφήμιζε το "μαγικό νερό" για τα γκρίζα μαλλιά :D). Λοιπόν προ 10ετίας τα έχω χρησιμοποιήσει αυτά τα παραπάνω. Αν έχεις λίγες λευκές και το φυσικό σου είναι ανοιχτό (πχ καστανό ανοιχτό, ξανθό σκούρο, κλπ), υπάρχει ένα καλό blending των τριχών και θέλεις ίσα ίσα να δίνεις μια λάμψη, να κάνεις ένα φρεσκάρισμα, θα μπορούσες να τα δοκιμάσεις αυτά να δεις αν σου ταιριάζει κάτι. Αφενός βέβαια το αποτέλεσμα κρατάει λίγο (αναλόγως και πόσο συχνά λούζεσαι, αν πχ λούζεσαι κάθε μέρα ή μέρα παρά μέρα δεν θα το πρότεινα καν). Κι αφετέρου μένουν λεκέδες στην πετσέτα και στο μαξιλάρι (νωπό μαλλί δεν παίζει να ακουμπήσει πουθενά).

Ακόμη, αν οι λευκές είναι λίγες και δεν σε ενοχλούν ιδιαίτερα, γιατί δεν σκέφτεσαι τις ανταύγειες ή το balayage. Που δεν είναι σκληρή παρέμβαση, όπως η μόνιμη βαφή σε όλο το τριχωτό. Δεν έρχονται σε επαφή με το δέρμα. Είναι πολύ μόδα (balayage, micro balayage, babylights, ballet lights, κι ένα σωρό νέες τεχνικές) κι αν ο κομμωτής είναι καλός, σωστός ειδικός, επιλέξει ταιριαστή απόχρωση, έχει "καλό χέρι" και τοποθετήσει την βαφή στα σωστά σημεία, το αποτέλεσμα μπορεί να βγει υπέροχο. Και η συντήρηση μπορεί να είναι αυτή που λες, 2-3 φορές ετησίως (αναλόγως βέβαια και πόσο γρήγορα μακραίνουν τα μαλλιά σου).

• Ευχαριστώ! 1

@Mama_Anesti_ συμφωνώ με @samsympanγια balayage, baby lights κλπ. Μικρούλα είσαι, λογικά δεν εχεις πολλές άσπρες. Η τρίχα επηρεάζεται λιγότερο, θέλει λιγότερη συντήρηση κ υο αποτέλεσμα μπορεί να είναι πολύ φυσικό. 

Κι εγω είδα άσπρες τρίχες!!! Είχα εντοπίσει πιο παλιά πολύ αραιές αλλά είμαι καστανόξανθη έτσι κ αλλιώς κ δν φαίνονται. Τώρα όμως είναι πιο πολλές αν τις παρατηρήσεις συστηματικα. Έτσι θα ξαναρχίσω τις ανταύγειες που είχα αφήσει τα τελευταία χρόνια. (από πέρσι το έλεγα αλλά με τα λοκνταουν δεν υπήρχε λόγος, βαριέμαι το κομμωτηριο όπως έχω πει κ το ανεβαλλα). Θα ρωτήσω κ εγω ακριβώς τις διάφορες τεχνικές κ τι μου προτείνει (με κριτήριο το τι γίνεται πιο γρήγορα :grin:). Αν μάθω κάτι ενδιαφέρον, θα ενημερώσω! 

• Ευχαριστώ! 1

7 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

@Mama_Anesti_ συμφωνώ με @samsympanγια balayage, baby lights κλπ. Μικρούλα είσαι, λογικά δεν εχεις πολλές άσπρες. Η τρίχα επηρεάζεται λιγότερο, θέλει λιγότερη συντήρηση κ υο αποτέλεσμα μπορεί να είναι πολύ φυσικό. 

Κι εγω είδα άσπρες τρίχες!!! Είχα εντοπίσει πιο παλιά πολύ αραιές αλλά είμαι καστανόξανθη έτσι κ αλλιώς κ δν φαίνονται. Τώρα όμως είναι πιο πολλές αν τις παρατηρήσεις συστηματικα. Έτσι θα ξαναρχίσω τις ανταύγειες που είχα αφήσει τα τελευταία χρόνια. (από πέρσι το έλεγα αλλά με τα λοκνταουν δεν υπήρχε λόγος, βαριέμαι το κομμωτηριο όπως έχω πει κ το ανεβαλλα). Θα ρωτήσω κ εγω ακριβώς τις διάφορες τεχνικές κ τι μου προτείνει (με κριτήριο το τι γίνεται πιο γρήγορα :grin:). Αν μάθω κάτι ενδιαφέρον, θα ενημερώσω! 

Άρχισα να βρίσκω άσπρες τρίχες πριν τα είκοσι και τώρα ειναι περισσότερες ειδικά στο μπροστινό μέρος του κεφαλιού. Επειδη το φυσικό μου είναι πολύ σκούρο φαίνονται ή εγώ τουλάχιστον τις βλέπω. Θα κανονίσω ραντεβού μετά τις διακοπές να δούμε τι θα μπορούσαμε να κάνουμε. 

On 7/23/2021 at 3:45 PM, Mama_Anesti_ said:

Άρχισα να βρίσκω άσπρες τρίχες πριν τα είκοσι και τώρα ειναι περισσότερες ειδικά στο μπροστινό μέρος του κεφαλιού. Επειδη το φυσικό μου είναι πολύ σκούρο φαίνονται ή εγώ τουλάχιστον τις βλέπω. Θα κανονίσω ραντεβού μετά τις διακοπές να δούμε τι θα μπορούσαμε να κάνουμε. 

Κοίτα μίλα και με έναν δερματολόγο να σου πει τι μπορεί να φταίει, μπορεί να σου προτείνει κάτι εναλλακτικά. Μπορεί να έχει αλλεργία σε ένα συγκεκριμένο συστατικό, τουλάχιστον να ξέρεις τι να αποφύγεις.

• Μου αρέσει 1
    • Ευχαριστώ! 1

Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα