Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Να κάνω κατι για μενα...


diane2020

Recommended Posts

13 minutes ago, μαγιοπουλας said:

Να διαβάσεις την τελειότητα του να είσαι ατελής.

Εγώ χθες είχα κλείσει μα κάνω μασαζ gua sha στο πρόσωπο κ το ξέχασα.Θα το κάνω αύριο.Εχεο κάνει  καμία?Μήπως εσύ Yovanna?

Έχω βγάλει "κακό" όνομα εδώ!:mrgreen: Όχι, αυτό δεν το έχω κάνει! Αλλά σίγουρα δεν θα ξεχνούσα να πάω αν είχα κλείσει ραντεβού!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 865
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 5 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

@Έσπερος προχτες ειχα παει για ψωνια και να ανανεωσω βερνικια. Και επειδη πηρα 4 καινουρια, εχω καθε ποδι/χερι αλλο χρωμα. Παθαινες εγκεφαλικο ελευθερα :)

 

Άσε κοιτούσα τώρα τι έχει ο Κορές κ είδα ωραίο βεραμάν, κυπαρισσι κλπ, κ ερχόταν στο μυαλό μου με τι θα ταιριάζει. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, kotsifikos said:

εγώ δεν κάνω ποτέ παστελ χρώματα, δεν μου αρέσουν πάνω μου καθόλου! Κάνω πολύ κόκκινο, κοραλί, μαύρο, γκρι.

Παρομοίως. Εκτός από γκρι. Βασικά δεν μου αρέσουν τα χαριτωμένα και τα φλούο. Βασικά δεν μου αρέσει τίποτα "χαριτωμένο"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, Mamaloulou είπε:

Όχι δεν έχω δοκιμάσει διαφορετικές εταιρείες,Όλα τα προϊόντα είναι της ίδιας ,υποθετω όμως πως αν είναι καλης ποιότητας το προϊόν και άλλης εταιρίας να είναι δεν υπάρχει πρόβλημα.Ποσο χρονικό διάστημα σου κρατάει το ημιμονιμο;

Δεν μπορώ να σου πω ακόμα με σιγουριά. Έβαψα τα πόδια μια εβδομάδα πριν κλείσουν τα σχολεία και δεν έχει κατέβει καθόλου. Τα χέρια τα έβαψα δύο φορές αλλά όχι επειδή χάλασαν αλλά επειδή είχα χρόνο και ήθελα να πειραματιστω με τα χρώματα. Τώρα κατέληξα σε ένα λευκό που ταιριάζει με όλα τα ρούχα @Έσπερος !;-) 

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Super.mum είπε:

Μόνη μου τα βάφω και εγώ αν δεν έχει ραντεβού θα πάρω ένα απλό βερνικι και θα τα κάνω. Πιάνουν τα χέρια μου όποτε οκ. Το θέμα είναι ότι στις 3 μέρες πάνω έχουν αρχίσει να χαλάνε με τις τόσες δουλειές. :/ για αυτό σκέφτομαι μήπως δοκιμάσω το ημιμονιμο 

Δοκίμασες να βάλεις γάντια όταν κάνεις δουλειές; Αν προσέχω και βάζω γάντια το απλό βερνίκι κρατά μέχρι και μια εβδομάδα

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Super.mum είπε:

Πω πω τώρα με ψήνεις και εμένα να αγοράσω και να ξεκινήσω να τα φτιάχνω μόνη μου. Απλά δεν μαρεσει που μια γνωστή μου τα κάνει μόνη της και της βγαίνουν σαν χοντροκομμένα ... μήπως βάζει πολύ πηχτή στρώση μανό ; Δεν ξέρω τι φταίει ... παντός έχω κουραστεί κάθε δυο εβδομάδες να δίνω λεφτά έτσι .... μήπως αξίζει να πάρω και να βρω μια ώρα ανα δυο εβδομάδες που θα κοιμούνται τα μωρά να κάνω μόνη μου ...

Είναι από τις καλύτερες αγορές μου, έκανα δώρο το ίδιο σετ σε φίλη και ξετρελαθηκε! 

 

Στρώσεις βάζω πολλές αλλά πολύ λεπτές, δηλαδή αν εξαιρέσεις το primer που εξατμίζεται , μια βάση δύο με τρεις για το χρώμα και μια τοπ. Δεν μου φαίνεται άσχημο το νύχι, δεν φουσκώνει κτλ αν και τα δικά μου νύχια δεν έχουν αυτή την φυσική καμπύλη που έχουν καποια, είναι ίσια από πάνω. 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 50 λεπτά , Έσπερος είπε:

Εγω κολλάω στο θέμα των συνδυασμών. Παλιά βεβαθα ήμουν πολύ σχολαστικη, αν είχα ρούχα που φορούσα με μπεζ ή χρυσά πέδιλα έβαζα βερνίκι σομόν ή μπεζ, αν τα φορούσα με άσπρα πέδιλα έβαζα ροζ, γενικα μπορεί να έσπαγα το κεφάλι μου για συνδυασμούς ώστε να μην ξεβάφω νύχια  κ ξαναβαφω κάθε δυο μέρες με άλλο χρωμα, τώρα κατέληξα ότι αυτές οι αποχρώσεις που έχω πάνε με όλα, αν τα κάνω όμως κάτι άλλο δεν ξέρω πώς θα μου φανεί πχ να έχω γαλάζια νύχια με κόκκινη ή λάδι μπλούζα. θα μου πάρει λίγο καιρό μέχρι να το αποδεχτώ! 

 

Είσαι πολύ φίλη μου έχω να πω! Ειδικά με το acrygel που κάνω πλέον (και το κρατάς 3 εβδομάδες περίπου) έχω θέμα. To καλό είναι ότι δε μου αρέσουν τα φλουό, προτιμώ κλασικό wine red, ή υπόλευκο, μαύρο οπότε σώζεται η κατάσταση.

 

Τα λεγόμενα nude χρώματα είναι πολύ ωραία με σκόνη (ή γυαλάδα όπως το λένε οι τεχνίτριες) που κάνουν εφέ είτε πέρλας, είτε mermaid κλπ. Δε δείχνουν "χαριτωμένα" αλλά έχουν κάτι ιδιαίτερο για καλοκαίρι. Επίσης είναι ωραίο να τα χρησιμοποιείς (τα ουδέτερα) με αντίθεση και σχέδιο σε ένα δάχτυλο. Φέτος είναι πολύ της μόδας το πλαινό γαλλικό, αλλά με διαφορετικό χρώμα τελειώματος σε κάθε δάχτυλο (αν το έκανα νομίζω ότι όσο κρατούσε θα έμενα με μονόχρωμα ρούχα :) )

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , Yovanna είπε:

Έχω βγάλει "κακό" όνομα εδώ!:mrgreen: Όχι, αυτό δεν το έχω κάνει! Αλλά σίγουρα δεν θα ξεχνούσα να πάω αν είχα κλείσει ραντεβού!

Ούτε κι εγώ το περίμενα.Με τα τρεχάματα που έχω το ξέχασα.Το είχα ακυρώσει κ την προηγούμενη εβδομάδα γιατί ήμουν στην απαράδεκτη γιατρο με τον πατέρα μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 34 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Τώρα κατέληξα σε ένα λευκό που ταιριάζει με όλα τα ρούχα @Έσπερος !;-) 

το λευκό δεν πάει με μπεζ/εκρού!!! 

ασε δεν σώζομαι με τίποτα! 

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά αυτό πήγαινε στην ενότητα κε τα ρούχα αλλά δεν πειράζει. Είμαστε στο νησί της πεθεράς μου που είναι κάπως πιο κοσμικό κ για τις βόλτες έφερα κάποια ρούχα πιο προσεγμένα αλλά δεν έφερα πρόχειρα παρα μόνο αυτά του σπιτιου που είναι μη εμφανίσιμα κ 1-2 σετ για κανένα σουπερμάρκετ. Γιατί είχα κατά νου ότι θα πηγαίναμε για βόλτα στα σοκάκια κλπ κ θα ταιριάζει να ντύνομαι πιο ωραία. Τελικα όμως καταλήξαμε κάθε μέρα στην παιδική χαρά του κοντινού χωριού, που έρχονται οι μαμάδες από τα γύρω σπίτια με τις σαγιονάρες κ γενικώς σαν να είναι στην αυλή του σπιτιου τους, γιατί το κλίμα είναι οικογενειακό. Κ έτσι θα είμαι τελείως άκυρη να εμφανίζομαι με μεταξωτές μπλούζες, πανταλονες κ πλατφόρμες!!! 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Κανονικά αυτό πήγαινε στην ενότητα κε τα ρούχα αλλά δεν πειράζει. Είμαστε στο νησί της πεθεράς μου που είναι κάπως πιο κοσμικό κ για τις βόλτες έφερα κάποια ρούχα πιο προσεγμένα αλλά δεν έφερα πρόχειρα παρα μόνο αυτά του σπιτιου που είναι μη εμφανίσιμα κ 1-2 σετ για κανένα σουπερμάρκετ. Γιατί είχα κατά νου ότι θα πηγαίναμε για βόλτα στα σοκάκια κλπ κ θα ταιριάζει να ντύνομαι πιο ωραία. Τελικα όμως καταλήξαμε κάθε μέρα στην παιδική χαρά του κοντινού χωριού, που έρχονται οι μαμάδες από τα γύρω σπίτια με τις σαγιονάρες κ γενικώς σαν να είναι στην αυλή του σπιτιου τους, γιατί το κλίμα είναι οικογενειακό. Κ έτσι θα είμαι τελείως άκυρη να εμφανίζομαι με μεταξωτές μπλούζες, πανταλονες κ πλατφόρμες!!! 

Εγω κραταω το οτι πηγαινετε στην παιδικη χαρα επιτελους!!!!!!!

Δεν ξερω τι λεει ο αντρας σου γιαυτο,πρεπει να τον ενημερωσεις ομως οτι τωρα που το παιδι ξεκιναει σχολειο θα γινονται διαφορα πραγματα που δεν θα τα θεωρειτε του επιπεδου που θα επιθυμουσατε. Πχ παρτυ σε παιδοτοπους-κουνιες, θα μαθει παιδικα στην τηλεοραση που θα τα θεωρειτε χαζα, θα θελει παγουρακι και τσαντα με τον ταδε ηρωα που θα το θεωρειτε χαζο και κακογουστο. Ομως δεν γινεται να τα αποφυγεις ολα, σε καποια θα ενδωσεις

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , irin είπε:

Εγω κραταω το οτι πηγαινετε στην παιδικη χαρα επιτελους!!!!!!!

Δεν ξερω τι λεει ο αντρας σου γιαυτο,πρεπει να τον ενημερωσεις ομως οτι τωρα που το παιδι ξεκιναει σχολειο θα γινονται διαφορα πραγματα που δεν θα τα θεωρειτε του επιπεδου που θα επιθυμουσατε. Πχ παρτυ σε παιδοτοπους-κουνιες, θα μαθει παιδικα στην τηλεοραση που θα τα θεωρειτε χαζα, θα θελει παγουρακι και τσαντα με τον ταδε ηρωα που θα το θεωρειτε χαζο και κακογουστο. Ομως δεν γινεται να τα αποφυγεις ολα, σε καποια θα ενδωσεις

Ευτυχώς το νησί δεν έχει παιδότοπο! χαχαχα! τα πάρτι γίνονται σε μπιτς μπαρ ή στην πιτσαρία ή σε καφετέριες. Αλλά δεν νομίζω ότι θα γίνει κάτι τέτοιο φέτος τον χειμώνα. Ο άντρας μου εντωμεταξύ είδε χτες μια μαμα να ταΐζει γιαούρτι το παιδί την ώρα που έκανε κούνια κ μάλιστα κάποια στιγμή του έκανε κεφαλοκλειδωμα κανονικό κ του άνοιξε το στόμα για να του χώσει την κουτάλια κι έπαθε σοκ που γίνονται τετοια πράγματα!! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 46 λεπτά , Έσπερος είπε:

Ευτυχώς το νησί δεν έχει παιδότοπο! χαχαχα! τα πάρτι γίνονται σε μπιτς μπαρ ή στην πιτσαρία ή σε καφετέριες. Αλλά δεν νομίζω ότι θα γίνει κάτι τέτοιο φέτος τον χειμώνα. Ο άντρας μου εντωμεταξύ είδε χτες μια μαμα να ταΐζει γιαούρτι το παιδί την ώρα που έκανε κούνια κ μάλιστα κάποια στιγμή του έκανε κεφαλοκλειδωμα κανονικό κ του άνοιξε το στόμα για να του χώσει την κουτάλια κι έπαθε σοκ που γίνονται τετοια πράγματα!! 

 

Γενικά απορώ ώρες ώρες με διάφορα που λέτε. Όχι σαν να μην έχετε επαφή με παιδιά, που λογικό είναι, αλλά σαν να μην έχετε επαφή γενικά με τον κόσμο γύρω σας, με τα καλά και τα κακά του ;) 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγώ δεν είχα σκεφτεί ποτέ πως άλλα ρούχα θα βάλω στο σουπερμαρκετ άλλα στην παιδική χαρά, κάθε φορά έσπερος με εντυπωσιάζεις όλο και περισσότερο!!!

Δεν καταλαβαίνω γιατί έπαθε σοκ ο άντρας σου που μία μαμά τάιζε το μωρό της στην παιδική χαρά, (όχι για το κεφαλοκλείδωμα), γενικά νομίαζω το ότι δεν έχετε επαφή με πολύ κόσμο στην καθημερινότητα σας σας κάνει να έχετε μία άλλη εικόνα της κατάστασης.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, kotsifikos είπε:

εγώ δεν είχα σκεφτεί ποτέ πως άλλα ρούχα θα βάλω στο σουπερμαρκετ άλλα στην παιδική χαρά, κάθε φορά έσπερος με εντυπωσιάζεις όλο και περισσότερο!!!

Δεν καταλαβαίνω γιατί έπαθε σοκ ο άντρας σου που μία μαμά τάιζε το μωρό της στην παιδική χαρά, (όχι για το κεφαλοκλείδωμα), γενικά νομίαζω το ότι δεν έχετε επαφή με πολύ κόσμο στην καθημερινότητα σας σας κάνει να έχετε μία άλλη εικόνα της κατάστασης.

Δεν έπαθε σοκ που το τάιζε στην παιδική, έπαθε σοκ που το ξεγελούσε για να φάει κ το τάιζε με το ζόρι. αυτά πιστεύει ότι κυρίως παππούδες τα κάνουν. Δεν έχουμε επαφή με γονείς παιδιών, το έχουμε πει, οι φίλοι μας έχουν μεγαλύτερα παιδιά γιατί είχαν παντρευτεί πιο νέοι. σκεψου πχ ένα ζευγάρι συνομήλικό μας κυριολεκτικά, έχουν παιδί που θα πάει γυμνάσιο! οπότε ο άντρας μου βασίζεται στο πώς ερμηνεύει αυτά που ακούει περιστασθακα, αλλά τα φιλτράρει όλα με βάση το τι κάνουμε εμείς κ μετά βλέπει κάτι κ δν το πιστεύει ότι γίνεται! Είναι κι ο αδερφός του πολύ ψειρας, όπως κ η αδερφή μου, σε διαφορετικά πράγματα ο καθένας βέβαια, αλλά η βασική εικόνα που έχει είναι γενικα το πολύ ψάξιμο κ η ανάλυση για φαγητό, εξοπλισμό, ντύσιμο, αγορές, συνήθειες κλπ. Εγω έχω καταλάβει βέβαια ότι ο καθένας το ψάξιμο το εννοεί διαφορετικά, ο άντρας μου θέλει λίγο χρόνο να το επεξεργαστεί. 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, kotsifikos said:

εγώ δεν είχα σκεφτεί ποτέ πως άλλα ρούχα θα βάλω στο σουπερμαρκετ άλλα στην παιδική χαρά, κάθε φορά έσπερος με εντυπωσιάζεις όλο και περισσότερο!!!

Δεν καταλαβαίνω γιατί έπαθε σοκ ο άντρας σου που μία μαμά τάιζε το μωρό της στην παιδική χαρά, (όχι για το κεφαλοκλείδωμα), γενικά νομίαζω το ότι δεν έχετε επαφή με πολύ κόσμο στην καθημερινότητα σας σας κάνει να έχετε μία άλλη εικόνα της κατάστασης.

Ανάλογα την παιδική χαρά! Όταν πηγαίνουμε στην παιδική χαρά του Γκόλντεν πχ, θα βάλω μια ολόσωμη φόρμα, φορεματάκι, μπορεί και wedge  εσπαντρίγια και θα κρατήσω ένα ωραίο , μετρίου μεγέθους backpack, διότι εκεί έχει και να πάρουμε να φάμε, νερό, τουαλέτα κτλ. Στα πάρκα/παιδικές χαρές με χώματα/χαλίκια κτλ, βάζω φόρμα ή αθλητικό κολάν με t-shirt, αθλητικά και κρατάω μεγάλο, σαν ταξιδιωτικό backpack με νερά, σνακ, μωρομάντηλα κτλ!

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

που το ξεγελούσε για να φάει κ το τάιζε με το ζόρι.

Βλέποντας το αρχικό σου μνμ το πρωί σκεφτόμουν, να το σχολιάσω ή να μην το σχολιάσω, να το σχολιάσω ή να μην το σχολιάσω???? Τλκ δεν μπόρεσα να αντισταθώ!!! :P

Πως φαίνεται ο κλασικός γονιός που το παιδί του τρώει κανονικά... Βλέπετε άλλους γονείς που κυνηγάνε να φάνε τα παιδιά τους κ το σχολιάζετε!! :lol: δεν το λέω βέβαια για να το παινευτω αλλά στο παρελθόν τύχαινε να ταισω με το ζόρι... Τώρα ποια αρκουμαι στο να τα ξεγελάω να φάνε! :-|

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mama16 είπε:

Βλέποντας το αρχικό σου μνμ το πρωί σκεφτόμουν, να το σχολιάσω ή να μην το σχολιάσω, να το σχολιάσω ή να μην το σχολιάσω???? Τλκ δεν μπόρεσα να αντισταθώ!!! :P

Πως φαίνεται ο κλασικός γονιός που το παιδί του τρώει κανονικά... Βλέπετε άλλους γονείς που κυνηγάνε να φάνε τα παιδιά τους κ το σχολιάζετε!! :lol: δεν το λέω βέβαια για να το παινευτω αλλά στο παρελθόν τύχαινε να ταισω με το ζόρι... Τώρα ποια αρκουμαι στο να τα ξεγελάω να φάνε! :-|

Κι εγω που έχω θέμα με το ότι δεν δοκιμάζει εύκολα άγνωστα πράγματα κ κατά καιρούς αρνείται για κάποια  που έτρωγε, έχω δοκιμάσει να του βαλω μπουκιά στο στόμα με το ζόρι σε στιγμές απελπισίας που δεν με έβλεπε ο άντρας μου. Δεν είμαι υπερανω! 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Δεν έπαθε σοκ που το τάιζε στην παιδική, έπαθε σοκ που το ξεγελούσε για να φάει κ το τάιζε με το ζόρι. αυτά πιστεύει ότι κυρίως παππούδες τα κάνουν. Δεν έχουμε επαφή με γονείς παιδιών, το έχουμε πει, οι φίλοι μας έχουν μεγαλύτερα παιδιά γιατί είχαν παντρευτεί πιο νέοι. σκεψου πχ ένα ζευγάρι συνομήλικό μας κυριολεκτικά, έχουν παιδί που θα πάει γυμνάσιο! οπότε ο άντρας μου βασίζεται στο πώς ερμηνεύει αυτά που ακούει περιστασθακα, αλλά τα φιλτράρει όλα με βάση το τι κάνουμε εμείς κ μετά βλέπει κάτι κ δν το πιστεύει ότι γίνεται! Είναι κι ο αδερφός του πολύ ψειρας, όπως κ η αδερφή μου, σε διαφορετικά πράγματα ο καθένας βέβαια, αλλά η βασική εικόνα που έχει είναι γενικα το πολύ ψάξιμο κ η ανάλυση για φαγητό, εξοπλισμό, ντύσιμο, αγορές, συνήθειες κλπ. Εγω έχω καταλάβει βέβαια ότι ο καθένας το ψάξιμο το εννοεί διαφορετικά, ο άντρας μου θέλει λίγο χρόνο να το επεξεργαστεί. 

Εμένα συγνώμη κιόλας αλλά αν ο δικός μου ο μεγάλος δεν τρώει το μεσημεριανό που εγώ μαγείρευα 2 ώρες θα κάθομαι και εγώ να τον ξεγελαω για να φάει ... για τον κόπο μου και μόνο δεν θα ήθελα να το φάει ο κάδος .. 

7 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Δεν έπαθε σοκ που το τάιζε στην παιδική, έπαθε σοκ που το ξεγελούσε για να φάει κ το τάιζε με το ζόρι. αυτά πιστεύει ότι κυρίως παππούδες τα κάνουν. Δεν έχουμε επαφή με γονείς παιδιών, το έχουμε πει, οι φίλοι μας έχουν μεγαλύτερα παιδιά γιατί είχαν παντρευτεί πιο νέοι. σκεψου πχ ένα ζευγάρι συνομήλικό μας κυριολεκτικά, έχουν παιδί που θα πάει γυμνάσιο! οπότε ο άντρας μου βασίζεται στο πώς ερμηνεύει αυτά που ακούει περιστασθακα, αλλά τα φιλτράρει όλα με βάση το τι κάνουμε εμείς κ μετά βλέπει κάτι κ δν το πιστεύει ότι γίνεται! Είναι κι ο αδερφός του πολύ ψειρας, όπως κ η αδερφή μου, σε διαφορετικά πράγματα ο καθένας βέβαια, αλλά η βασική εικόνα που έχει είναι γενικα το πολύ ψάξιμο κ η ανάλυση για φαγητό, εξοπλισμό, ντύσιμο, αγορές, συνήθειες κλπ. Εγω έχω καταλάβει βέβαια ότι ο καθένας το ψάξιμο το εννοεί διαφορετικά, ο άντρας μου θέλει λίγο χρόνο να το επεξεργαστεί. 

Η περίπτωση σας μου θυμίζει ένα ζευγάρι με ένα κοριτσάκι σχεδόν 2 χρόνων στην παραλία που πέταγε άμμο στο κεφάλι της από μόνη της για να παίξει και ο πατέρας της ήταν έξω φρενών ... και λέω στον άντρα μου κοιτα δίπλα .. τι να πούμε και εμείς που τα δικά μας δοκιμάζουν την άμμο να δουν αν είναι νόστιμη :p εκείνοι μάλλον θα κοίταζαν εμάς σαν Εξωγήινους με αυτά που κάνανε τα δικά μας 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Super.mum είπε:

Η περίπτωση σας μου θυμίζει ένα ζευγάρι με ένα κοριτσάκι σχεδόν 2 χρόνων στην παραλία που πέταγε άμμο στο κεφάλι της από μόνη της για να παίξει και ο πατέρας της ήταν έξω φρενών ... και λέω στον άντρα μου κοιτα δίπλα .. τι να πούμε και εμείς που τα δικά μας δοκιμάζουν την άμμο να δουν αν είναι νόστιμη :p εκείνοι μάλλον θα κοίταζαν εμάς σαν Εξωγήινους με αυτά που κάνανε τα δικά μας 

Κι εμάς μας κοιτάνε σαν εξωγήινους. Πρώτα γιατί κάθεται πολλή ώρα κ τρώει φρουτα με απόλυτη προσήλωση, «α τι τυχεροί είστε που το παιδάκι σας τρώει φρουτα», μετά τα φρουτα αρχίζουν να πασπαλίζονται με άμμο γιατί συνήθως φυσάει, δεν πτοείται, μετά κάποιο πέφτει στην πετσέτα κ ο άντρας μου το ξεπλένει στη θάλασσα γιατί λέει κάνει ωραία γεύση, οπότε αρχίζουν να γουρλωνουν μάτια, κ στο τέλος ο μικρός είναι πασαλειμμένος με ζουμιά από κεράσι ή καρπούζι που τον κάνουν κατακόκκινο κ μοιάζει με κανίβαλο, αλλά το αγγελικό πρόσωπο σταματάει μόλις καταπιεί το τελευταίο φρούτο, τότε δεν κάθεται ούτε να σκουπιστεί γιατί θέλει να παίξει κι έτσι κυκλοφορεί πασαλειμμένος με αυτό το μίγμα φρούτου, άμμου κ αντηλιακού σε φάση που κανεις δεν θα θέλει να μας πλησιάζει  . Κάπου εκεί εγω πάω για τη βουτιά μου κ τον αφήνω στον συζυγο να ξελασπώσει εκείνος, συνήθως με λίγο μπουγέλωμα ξεπλένεται, αλλιώς ας κυκλοφορεί εκείνος με ένα άπλυτο παιδάκι! 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Έσπερος είπε:

Κι εμάς μας κοιτάνε σαν εξωγήινους. Πρώτα γιατί κάθεται πολλή ώρα κ τρώει φρουτα με απόλυτη προσήλωση, «α τι τυχεροί είστε που το παιδάκι σας τρώει φρουτα», μετά τα φρουτα αρχίζουν να πασπαλίζονται με άμμο γιατί συνήθως φυσάει, δεν πτοείται, μετά κάποιο πέφτει στην πετσέτα κ ο άντρας μου το ξεπλένει στη θάλασσα γιατί λέει κάνει ωραία γεύση, οπότε αρχίζουν να γουρλωνουν μάτια, κ στο τέλος ο μικρός είναι πασαλειμμένος με ζουμιά από κεράσι ή καρπούζι που τον κάνουν κατακόκκινο κ μοιάζει με κανίβαλο, αλλά το αγγελικό πρόσωπο σταματάει μόλις καταπιεί το τελευταίο φρούτο, τότε δεν κάθεται ούτε να σκουπιστεί γιατί θέλει να παίξει κι έτσι κυκλοφορεί πασαλειμμένος με αυτό το μίγμα φρούτου, άμμου κ αντηλιακού σε φάση που κανεις δεν θα θέλει να μας πλησιάζει  . Κάπου εκεί εγω πάω για τη βουτιά μου κ τον αφήνω στον συζυγο να ξελασπώσει εκείνος, συνήθως με λίγο μπουγέλωμα ξεπλένεται, αλλιώς ας κυκλοφορεί εκείνος με ένα άπλυτο παιδάκι! 

Ομολογω ότι ποτέ δεν κατάλαβα τον κόσμο που τρώει στην παραλία. Εκτός αν είναι να μείνει σε ανοργάνωτη παραλία όλη μέρα, να κάνει ελεύθερη κατασκήνωση κλπ. Δεν παίζει να έχω ποτέ πεινάσει στην παραλία και μου φαίνεται εξίσου παράλογο σαν να βγάλεις ξέρω γω τάπερ με καρπούζι στο λεωφορείο. Το ξέρω ότι είμαι περίεργη :)

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Ομολογω ότι ποτέ δεν κατάλαβα τον κόσμο που τρώει στην παραλία. Εκτός αν είναι να μείνει σε ανοργάνωτη παραλία όλη μέρα, να κάνει ελεύθερη κατασκήνωση κλπ. Δεν παίζει να έχω ποτέ πεινάσει στην παραλία και μου φαίνεται εξίσου παράλογο σαν να βγάλεις ξέρω γω τάπερ με καρπούζι στο λεωφορείο. Το ξέρω ότι είμαι περίεργη :)

Εγω πεινάω γιατί γενικα το πρωί πεινάω κ αν δεν φάω ζαλίζομαι. Βεβαθα σπάνια τρώω φρουτα (γενικα, αν υπάρχει πιθανότητα να φάω μια δαγκωνιά φρούτο τη μέρα, σίγουρα θα είναι στην παραλία). Εγω παίρνω ψωμοτύρι, ο άντρας μου ενα φρούτο κ ο μικρός πολλά φρουτα. Πάμε νωρίς το πρωί οπότε δεν είμαστε φαγωμένοι, κάτι πρέπει να μας κρατήσει μέχρι το μεσημέρι. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Έσπερος είπε:

Εγω πεινάω γιατί γενικα το πρωί πεινάω κ αν δεν φάω ζαλίζομαι. Βεβαθα σπάνια τρώω φρουτα (γενικα, αν υπάρχει πιθανότητα να φάω μια δαγκωνιά φρούτο τη μέρα, σίγουρα θα είναι στην παραλία). Εγω παίρνω ψωμοτύρι, ο άντρας μου ενα φρούτο κ ο μικρός πολλά φρουτα. Πάμε νωρίς το πρωί οπότε δεν είμαστε φαγωμένοι, κάτι πρέπει να μας κρατήσει μέχρι το μεσημέρι. 

Ναι εγώ η αλήθεια είναι ότι από παιδί το έβλεπα σαν αθλητική δραστηριότητα, δηλαδή πάω για κολύμπι όχι για παραλία. Η που θα κολυμπάω με τις ώρες η που θα κάνω μικροδιαλειμματα, τύπου μια ώρα κολύμπι, κανένα τέταρτο έξω ξεκούραση και πάλι μέσα. Μόνο αν είμαστε όλη μέρα στην παραλία (σπάνια) να αράξω με βιβλίο. Οπότε δε μου βγαίνει το φαγητό .

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...