Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Να κάνω κατι για μενα...


diane2020

Recommended Posts

πρίν από 20 λεπτά , Yovanna είπε:

Αλήθεια, αν ξέρει κάποιος, τι είναι πιο επιβαρυντικό για την υγεία? Το να είσαι υπέρβαρος ή λιποβαρής? Εγώ σύμφωνα με τον ΔΜΣ πρέπει να πέσω στα 64 για να είμαι στα φυσιολογικά (άσχετα αν εμφανισιακά δεν είναι). 6 κιλά κάτω δηλαδή. 6,5 κιλά πάνω θέλει η Super mum. Ιατρικά είναι εξίσου επιβαρυντικό άραγε?
 

 

Λογικά πρέπει να συγκρίνεις και άλλα πράγματα. Ελλειποβαρής γιατί είσαι πχ αθλήτρια της ενόργανης, κάνεις μια διατροφή βασισμένη σε λαχανικά και ψάρι και έχεις και λεπτό σκελετό, δεν είναι το ίδιο με το να έχεις διατροφική διαταραχή και να τρέφεσαι με κοκα κόλα λάιτ και 3 μπανάνες τη μέρα, ενώ δεν έχεις ενέργεια να σηκωθείς από το κρεβάτι.

Παρομοίως, άλλο πάνω από το μέσο όρο και αρσιβαρίστας με μεγάλες μερίδες από υγιεινά/ισορροπημένα τρόφιμα, και άλλο αραχτός όλη μέρα στον καναπέ αγκαλιά με ένα κουβά παγωτό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 865
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

3 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

Βρίσκεις ρούχα? Όταν στα 20 ήμουν 48 με ύψος 1,60, έπαιρνα το xs και ήθελε μάζεμα αρκετό. Η μαμά μου μου έλεγε ότι είμαι σαν μυξιάρικο παρότι είχα καμπύλες.

Πολύ πολύ δύσκολα βρίσκω ρούχα .. όλα μου είναι μεγάλα :razz: 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

 

Λογικά πρέπει να συγκρίνεις και άλλα πράγματα. Ελλειποβαρής γιατί είσαι πχ αθλήτρια της ενόργανης, κάνεις μια διατροφή βασισμένη σε λαχανικά και ψάρι και έχεις και λεπτό σκελετό, δεν είναι το ίδιο με το να έχεις διατροφική διαταραχή και να τρέφεσαι με κοκα κόλα λάιτ και 3 μπανάνες τη μέρα, ενώ δεν έχεις ενέργεια να σηκωθείς από το κρεβάτι.

Παρομοίως, άλλο πάνω από το μέσο όρο και αρσιβαρίστας με μεγάλες μερίδες από υγιεινά/ισορροπημένα τρόφιμα, και άλλο αραχτός όλη μέρα στον καναπέ αγκαλιά με ένα κουβά παγωτό.

Ναι θα συμφωνήσω απόλυτα. Εγώ ας πούμε με 2 μωρα δύσκολα να κάτσω μέσα στην μέρα .. τώρα άρχισε και ο μικρός να μπουσουλάει και ποιος τους πιάνει .. θέλω να πω με αυτό ότι έχω πολύ ενέργεια .. πίνω ένα καφεδάκι την ημέρα αλλά γενικά θεωρώ για τις ώρες που κοιμάμαι και τις δουλειές που κάνω και τις εξόδους που κάνω σχεδόν κάθε απόγευμα με τα μωρα δεν με επηρεάζει το ότι είμαι σε αυτά τα κιλά. Οι εξετάσεις μου είναι άψογες .. από διατροφή δεν θεωρώ ότι τρώω σκουπίδια ... είμαι γενικά της υγιεινής διατροφής. Το γλυκό μου μπορεί να είναι κολοκύθα ψητή με κανέλα ας πούμε. Αλλά τρώω πολύ φρούτα και λαχανικά. Δεν τρώω καθόλου ψωμιά ίσως να φταίει και αυτό. Αν και πάντα έτσι ήμουν. Δεν θυμάμαι το εαυτό μου με πιο πολλά κιλά (μόνο στην εγκυμοσύνη). Έχω κάνει και υπέρηχο και εξετάσεις για θυρεοειδή , δεν έχω. Βέβαια μια γνωστή μου είπε ότι μπορεί να βγάλεις. Να μην είχα πριν 2 χρόνια και τώρα να έχω ; Γίνεται αυτό ; Επίσης πάντα ήμουν του σπορ .. μετά τις γέννες τα παράτησα. Έκανα και τένις και κολύμβηση. Όποτε είναι ίσως και ο τρόπος ζωης. Αυτό που με ενοχλεί τώρα είναι ότι τα 14 κιλά που είχα πάρει στην εγκυμοσύνη την τελευταία τα έχασα τόσο απότομα που τώρα έχω κρεμάσει σε σημεία όπως ο πωπός , τα μπούτια και λίγο στην κοιλιά. Δεν έχω χρόνο για γυμναστική όμως πραγματικά. 

πρίν από 8 λεπτά , Yovanna είπε:

Αχ. τι μου θύμισες τώρα..

Άσε πίκρα χα χα 

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Super.mum said:

Ναι θα συμφωνήσω απόλυτα. Εγώ ας πούμε με 2 μωρα δύσκολα να κάτσω μέσα στην μέρα .. τώρα άρχισε και ο μικρός να μπουσουλάει και ποιος τους πιάνει .. θέλω να πω με αυτό ότι έχω πολύ ενέργεια .. πίνω ένα καφεδάκι την ημέρα αλλά γενικά θεωρώ για τις ώρες που κοιμάμαι και τις δουλειές που κάνω και τις εξόδους που κάνω σχεδόν κάθε απόγευμα με τα μωρα δεν με επηρεάζει το ότι είμαι σε αυτά τα κιλά. Οι εξετάσεις μου είναι άψογες .. από διατροφή δεν θεωρώ ότι τρώω σκουπίδια ... είμαι γενικά της υγιεινής διατροφής. Το γλυκό μου μπορεί να είναι κολοκύθα ψητή με κανέλα ας πούμε. Αλλά τρώω πολύ φρούτα και λαχανικά. Δεν τρώω καθόλου ψωμιά ίσως να φταίει και αυτό. Αν και πάντα έτσι ήμουν. Δεν θυμάμαι το εαυτό μου με πιο πολλά κιλά (μόνο στην εγκυμοσύνη). Έχω κάνει και υπέρηχο και εξετάσεις για θυρεοειδή , δεν έχω. Βέβαια μια γνωστή μου είπε ότι μπορεί να βγάλεις. Να μην είχα πριν 2 χρόνια και τώρα να έχω ; Γίνεται αυτό ; Επίσης πάντα ήμουν του σπορ .. μετά τις γέννες τα παράτησα. Έκανα και τένις και κολύμβηση. Όποτε είναι ίσως και ο τρόπος ζωης. Αυτό που με ενοχλεί τώρα είναι ότι τα 14 κιλά που είχα πάρει στην εγκυμοσύνη την τελευταία τα έχασα τόσο απότομα που τώρα έχω κρεμάσει σε σημεία όπως ο πωπός , τα μπούτια και λίγο στην κοιλιά. Δεν έχω χρόνο για γυμναστική όμως πραγματικά. 

Για τα οπίσθια κάνει θαύματα το ελλειπτικό. Πάρε ένα για το σπίτι και κάνε 45 λεπτά , 4 φορές την εβδομάδα. Έχω είχα πάρει από telemarketing με 300 ευρώ και ήταν μια χαρά . Αλλά να τρως κιόλας. Φάε ξηρούς καρπούς που έχουν θερμίδες, αποξηραμένα φρούτα, ψωμάκι ζυμαρικά.. ΘΑ δεις μετά τί ωραία που θα εφαρμόζουν τα ρούχα. Όταν από τα 48 πήγα στα 54-55, τα ρούχα έδειχναν πολύυυυ ωραιότερα !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 54 λεπτά , Yovanna είπε:

Για τα οπίσθια κάνει θαύματα το ελλειπτικό. Πάρε ένα για το σπίτι και κάνε 45 λεπτά , 4 φορές την εβδομάδα. Έχω είχα πάρει από telemarketing με 300 ευρώ και ήταν μια χαρά . Αλλά να τρως κιόλας. Φάε ξηρούς καρπούς που έχουν θερμίδες, αποξηραμένα φρούτα, ψωμάκι ζυμαρικά.. ΘΑ δεις μετά τί ωραία που θα εφαρμόζουν τα ρούχα. Όταν από τα 48 πήγα στα 54-55, τα ρούχα έδειχναν πολύυυυ ωραιότερα !

Squat. Kαμια ασκηση δεν ανταγωνιζεται. Αλλα αν δε φας εκει, δεν γινεται τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Super.mum said:

Α πολύ ωραία θα δοκιμάσω .. ποτε τώρα δεν ξέρω 

Να το δοκιμάσεις, απλά πριν δες βιντεάκια που σου δείχνουν ποια είναι η σωστή στάση ώστε να μην έχεις τραυματισμούς.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, kotsifikos είπε:

Να το δοκιμάσεις, απλά πριν δες βιντεάκια που σου δείχνουν ποια είναι η σωστή στάση ώστε να μην έχεις τραυματισμούς.

Έγινε ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 5 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Λοιπόν, μέσα στην πρώτη καραντίνα, έβγαλα τη βέρα αφού πια δε ζούμε με τον άντρα μου και δεν έχει επιστροφή. Δεν είχα πολυβρεθεί στο γραφείο από  τότε και σίγουρα δεν είχα συζητήσει τα προσωπικά μου. Στο ενδιάμεσο, τους τελευταίους μήνες, ανέφερα σε κάποιους συναδέλφους ότι είμαι σε διάταση (περισσότερο κοινούς γνωστούς που μου έστελναν χαιρετίσματα στον άντρα μου κλπ και ήταν άβολο) και μάλλον κυκλοφόρησε. Τις τελευταίες εβδομάδες, πήγα 2-3 φορές στο γραφείο και βλέπω μετά από χρόνια ως παντρεμένη σαφές ενδιαφέρον από 2-3 συναδέλφους. Πολύ διακριτικά μεν και σίγουρα δεν με απασχολεί αυτή τη στιγμή, αλλά τρομέρο ως ego boost :) 

Μπορεί να μην σε απασχολεί αυτή τη στιγμή αλλά ποτέ δεν ξέρεις πως τα φέρνει η ζωή.. Να είσαι ανοιχτή κ ποιος ξέρει... Ίσως να ξανά νιώσεις 20 χρόνων!! :)

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Λοιπόν, μέσα στην πρώτη καραντίνα, έβγαλα τη βέρα αφού πια δε ζούμε με τον άντρα μου και δεν έχει επιστροφή. Δεν είχα πολυβρεθεί στο γραφείο από  τότε και σίγουρα δεν είχα συζητήσει τα προσωπικά μου. Στο ενδιάμεσο, τους τελευταίους μήνες, ανέφερα σε κάποιους συναδέλφους ότι είμαι σε διάταση (περισσότερο κοινούς γνωστούς που μου έστελναν χαιρετίσματα στον άντρα μου κλπ και ήταν άβολο) και μάλλον κυκλοφόρησε. Τις τελευταίες εβδομάδες, πήγα 2-3 φορές στο γραφείο και βλέπω μετά από χρόνια ως παντρεμένη σαφές ενδιαφέρον από 2-3 συναδέλφους. Πολύ διακριτικά μεν και σίγουρα δεν με απασχολεί αυτή τη στιγμή, αλλά τρομέρο ως ego boost :) 

 

Είδες που είχες απογοητευτεί ότι δύσκολα αρχίζεις κάτι πλέον; Πολύ καλό νέο, ακόμα κι αν δεν σε ενδιαφέρει αυτή τη στιγμή! Μπορεί να τύχει κάποιος που να σε ενδιαφέρει :):)

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 52 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Λοιπόν, μέσα στην πρώτη καραντίνα, έβγαλα τη βέρα αφού πια δε ζούμε με τον άντρα μου και δεν έχει επιστροφή. Δεν είχα πολυβρεθεί στο γραφείο από  τότε και σίγουρα δεν είχα συζητήσει τα προσωπικά μου. Στο ενδιάμεσο, τους τελευταίους μήνες, ανέφερα σε κάποιους συναδέλφους ότι είμαι σε διάταση (περισσότερο κοινούς γνωστούς που μου έστελναν χαιρετίσματα στον άντρα μου κλπ και ήταν άβολο) και μάλλον κυκλοφόρησε. Τις τελευταίες εβδομάδες, πήγα 2-3 φορές στο γραφείο και βλέπω μετά από χρόνια ως παντρεμένη σαφές ενδιαφέρον από 2-3 συναδέλφους. Πολύ διακριτικά μεν και σίγουρα δεν με απασχολεί αυτή τη στιγμή, αλλά τρομέρο ως ego boost :) 

2-3?Πολυ καλο σκορ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 5 λεπτά , irin είπε:

Τετοια μας λεει και θα σκασουμε ολες στις δουλειες μας χωρις βερες για να δουμε τι θα συμβει!

Έλα ντε! εγω τι να πω που είμαστε στο ίδιο σχολείο; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 32 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

2-3?Πολυ καλο σκορ!

Τα καλά των ανδροκρατουμενων επαγγελμάτων . Το μονο καλό βασικά του να αντιστοιχούν 10-20 άντρες σε κάθε γυναίκα στο γραφείο.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Τα καλά των ανδροκρατουμενων επαγγελμάτων . Το μονο καλό βασικά του να αντιστοιχούν 10-20 άντρες σε κάθε γυναίκα στο γραφείο.

Αυτοι σε ποια ηλικια κνοικογενειακη κατασταση βρίσκονται?Τολμηροί όταν ξέρουν ότι υπάρχουν κ τρία παιδιά.Μπραβο σου παντως με τόσο υψηλο πήχη δυσκολιας:-D

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Έσπερος είπε:

Αχ πού βαδίζει η κοινωνία, καθόμαστε παντρεμένες γυναίκες να ζηλεύουμε που δεν έχουμε ένα φλερτ στη δουλειά! :grin:

Πάλι κατι ψιλοασχετο θα πω.Τι μου θύμησες ομως.

Κάποτε ημουν σε ένα ιδιωτικό σχολείο.Δυο παντρεμένοι κ συμπαθέστατο καθηγητές εκαναν σχεση κ αγαπήθηκαν τρελα.Το έμαθαν ολοι και μετα χώρισαν.Με μικρα παιδια κ οι δυο τους.Γυρισαν στις οικογένειες τους κ συνέχιζαν να ειναι στο ιδιο σχολειο .

Θλιβερή ιστορία.

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Αυτοι σε ποια ηλικια κνοικογενειακη κατασταση βρίσκονται?Τολμηροί όταν ξέρουν ότι υπάρχουν κ τρία παιδιά.Μπραβο σου παντως με τόσο υψηλο πήχη δυσκολιας:-D

Ελεύθεροι και στη δεκαετία των 40. Και σίγουρα το φλερτάρω δε σημαίνει κάνω πρόταση γάμου! 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Λοιπόν, μέσα στην πρώτη καραντίνα, έβγαλα τη βέρα αφού πια δε ζούμε με τον άντρα μου και δεν έχει επιστροφή. Δεν είχα πολυβρεθεί στο γραφείο από  τότε και σίγουρα δεν είχα συζητήσει τα προσωπικά μου. Στο ενδιάμεσο, τους τελευταίους μήνες, ανέφερα σε κάποιους συναδέλφους ότι είμαι σε διάταση (περισσότερο κοινούς γνωστούς που μου έστελναν χαιρετίσματα στον άντρα μου κλπ και ήταν άβολο) και μάλλον κυκλοφόρησε. Τις τελευταίες εβδομάδες, πήγα 2-3 φορές στο γραφείο και βλέπω μετά από χρόνια ως παντρεμένη σαφές ενδιαφέρον από 2-3 συναδέλφους. Πολύ διακριτικά μεν και σίγουρα δεν με απασχολεί αυτή τη στιγμή, αλλά τρομέρο ως ego boost :) 

Βουρ στο ψητό θα πω εγώ! :D άνοιξε δρόμο για νέα κεφάλαια! Αρκετά κουράστηκες! 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά!!! Αναμφίβολα σε ανεβάζει ψυχολογικά! Εγώ επίσης έβγαλα τη βερα μου στην πρώτη καραντίνα. Όταν οριστικοποιησα την αίτηση απόσπασης και ειχαν τελειώσει πλεον τα περιθώρια που ειχα δωσει. Το Σεπτέμβρη λοιπόν πήγα σε καινούριο σχολείο, στην πόλη μου. Με ρωτούσαν λοιπόν οι συνάδελφοι (άντρες και γυναίκες) από που ήρθα κτλ, τους είπα για το νησι και οτι ηρθα με απόσπαση. Έμαθαν ότι εχω και ένα παιδί και θεώρησαν δεδομένο ότι ήμουν καλα με τον άντρα μου (και ας μη φορούσα βέρα αφου πολλοί δεν τη φοράνε) απλα για οικογενειακους λόγους αποφάσισα να έρθω. Ήμουν καινούρια, ένιωσα άβολα και το άφησα έτσι. Πριν λίγο καιρό που βγήκαν οι μεταθέσεις και την πήρα όλοι με ρωτούσαν αν πηρε και ο άντρας μου... επίσης άβολο. Τους είπα ότι δεν πηρε λόγω δύσκολης ειδικότητας. Ισως βαθιά μέσα μου ειχα αφησει ένα παραθυράκι μηπως τα βρούμε αν και είμαι απολύτως σίγουρη οτι είμαι πολύ καλύτερα τωρα. Στο επόμενο σχολείο πάντως, οταν θα παω το Σεπτέμβρη γιατι μαλλον δε θα είμαι στο ίδιο, θα το πω από την αρχή αν με ρωτήσουν. Όμως είναι πραγματικά άβολο. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...