Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βάφτιση - μετά τον Κορωνοϊό!


Maonoki

Recommended Posts

Ααα πολύ ωραίο θέμα κορίτσια και με απασχολεί και εμένα. Εμείς λέγαμε για βάφτιση από τα μέσα Ιουνίου η και Ιούλιο. Όποτε συνολικά όλοι οι καλεσμένοι θα είμασταν γύρο στα 60 άτομα. Θέλαμε να κλείσουμε τραπέζι για όλους. Αλλά φυσικά δεν ξέρουμε πως θα είναι το καλοκαίρι λόγο του ιού και αν θα επιτρέπονται τόσα άτομα. Επιτρέπονται δεν επιτρέπονται την βάφτιση θα την κάνουμε και ας είμαστε μόνο οι γονείς κ οι κουμπάροι. Αλλά με οκ αυτά δεν ξέρεις τι πορεία να ακολουθήσεις με τα διαδικαστικά. Είναι τόσο κουραστικό να σκεφτείς ότι θα οργανώσεις κάτι για τόσα άτομα κ τελικά να μην μπορούν να έρθουν ούτε οι μισοί. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 170
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κουμπάρους εννοείς τους νονους της βάφτισης ή άλλους κουμπάρους σας; Αν εννοείς τους νονους συμφωνώ ότι είναι λίγο περίεργο αν έχει ανοίξει η εστίαση να μην πατε κάπου να φάτε. Όχι κάτι grande "τραπέζι βάφτισης", απλά να τους κερασετε. Και στο σπίτι στο μπαλκόνι μπορείτε να τους καλέσετε για φαγητό αν φοβάστε σε μαγαζί.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα βάφτιση το καλοκαίρι με 20 άτομα. Δεν θυμάμαι καν πόσοι επιτρέπονταν τότε, αλλά είπα στους συγγενείς ότι καταλαβαίνω τον φόβο τους κι ότι δεν χρειάζεται να έρθουν αν δεν θέλουν. Τελικά ήμασταν με τους γονείς και μερικούς αγαπημένους φίλους. Ήταν αποκάλυψη! 

 

Καταρχήν αν έχεις λίγα άτομα, δεν σε περιορίζει τόσο το οικονομικό κι έχεις περισσότερες επιλογές. Προσκλητήρια μπορείς να τυπώσεις αν θέλεις για ενθύμιο, κατά τα άλλα δεν νομίζω ότι θα παρεξηγηθεί κανείς. Εγώ είχα φτιάξει καμιά τριανταριά για να μοιράσω σε θείους/ξαδέρφια, και έφτιαξα συνολικά γύρω στις 60 μπομπονιέρες, πάλι για να δώσω. Candy bar δεν είχα, επειδή ήμασταν τόσο λίγοι. Στην εκκλησία έδωσα μόνο μπισκότα με ζαχαρόπαστα μαζί με τις μπομπονιέρες. Να ξέρεις ότι κι εκεί υπάρχουν περιορισμοί λόγω κόβιντ, και τα γλυκά πρέπει να είναι ατομικά και συσκευασμένα έτσι κι αλλιώς. 

 

Για το τραπέζι, σίγουρα θα έχει ανοίξει η εστίαση. Αν φοβάστε για ευπαθείς κλπ, κάντε μια συζήτηση με τους γονείς και μπορούν κάποιοι να μην ακολουθήσουν στο τραπέζι. Αλλά με τους κουμπάρους τουλάχιστον σίγουρα κάπου θα πήγαινα, κατά προτίμηση σε ταβέρνα στην εξοχή. 

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίες ιδέες, σας ευχαριστώ!!! Η αλήθεια είναι όπως και να γίνει, θέλω να οργανώσω κανονικά τη βάφτιση( εννοώ με προσκλητήρια και μπομπονιέρες) γιατί μου φαίνεται κάπως να μην τα κάνω. Δε θα θύμαται το παιδί κάτι , αλλά θα θυμόμαστε εμείς. Όσο για το τραπέζι , να πω την αλήθεια έχουμε πολλούς ευπαθείς στην οικογένεια , και αν και πιστεύω ότι θα έχουν εμβολιαστεί, πάλι φοβάμαι να ρισκάρω και θα προτιμούσα να γίνει όπως λέτε τραπέζι με τους νονους. Θα ήμουν πολύ ήρεμη αν ήταν έτσι. Ωστόσο, ξέρω από τώρα ότι και από τις δύο μεριές των οικογενειών θα έχω παρεξηγήσεις. Να αυτά δε μπορώ...Τις παρεξηγήσεις. Ιδανικά ούτε φέτος θα έκανα τη βάφτιση, αλλά το παιδί του χρόνου θα είναι πολύ μεγάλο...Δεν παίρνει άλλη αναβολή. Τουλάχιστον ας ελπίσουμε ότι θα είμαστε καλύτερα με την πανδημία

Link to comment
Share on other sites

Έκανα βάφτιση πέρισυ τον Αύγουστο με 50 άτομα τόσα επιτρεπόταν,Είχα κλείσει από νωρίς μπομπονιέρες και δυστυχώς μου μείνανε,επισεις είχα κλείσει στολισμό και candy bar αλλά τελικά τα ακύρωσα γιατι υπήρχε πιθανότητα να ακυρώσουμε τη βάφτιση για προσωπικούς λόγους την τελευταία εβδομάδα.Τελικα στόλισα μόνη μου ένα τραπέζι έξω από την εκκλησία όπου ειχα επάνω τις μπομπονιέρες και ατομικά γλυκά για τον κάθε ένα.Μετα τη βάφτιση έκανα τραπέζι για τους κουμπάρους μου και τις οικογένειές μας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Super.mum είπε:

Ααα πολύ ωραίο θέμα κορίτσια και με απασχολεί και εμένα. Εμείς λέγαμε για βάφτιση από τα μέσα Ιουνίου η και Ιούλιο. Όποτε συνολικά όλοι οι καλεσμένοι θα είμασταν γύρο στα 60 άτομα. Θέλαμε να κλείσουμε τραπέζι για όλους. Αλλά φυσικά δεν ξέρουμε πως θα είναι το καλοκαίρι λόγο του ιού και αν θα επιτρέπονται τόσα άτομα. Επιτρέπονται δεν επιτρέπονται την βάφτιση θα την κάνουμε και ας είμαστε μόνο οι γονείς κ οι κουμπάροι. Αλλά με οκ αυτά δεν ξέρεις τι πορεία να ακολουθήσεις με τα διαδικαστικά. Είναι τόσο κουραστικό να σκεφτείς ότι θα οργανώσεις κάτι για τόσα άτομα κ τελικά να μην μπορούν να έρθουν ούτε οι μισοί. 

Θα ήθελα αν ήταν αλλιώς τα πράγματα να έρθουν αγαπημένοι μου φίλοι, αλλά όπως λες δε ξέρουμε πώς θα είναι τα πράγματα και ωστόσο πρέπει να οργανώσεις από πριν τα περισσότερα, δε γίνεται τελευταία στιγμή. Έχεις οργανώσει τίποτα; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Annitamik είπε:

Πολύ ωραίες ιδέες, σας ευχαριστώ!!! Η αλήθεια είναι όπως και να γίνει, θέλω να οργανώσω κανονικά τη βάφτιση( εννοώ με προσκλητήρια και μπομπονιέρες) γιατί μου φαίνεται κάπως να μην τα κάνω. Δε θα θύμαται το παιδί κάτι , αλλά θα θυμόμαστε εμείς. Όσο για το τραπέζι , να πω την αλήθεια έχουμε πολλούς ευπαθείς στην οικογένεια , και αν και πιστεύω ότι θα έχουν εμβολιαστεί, πάλι φοβάμαι να ρισκάρω και θα προτιμούσα να γίνει όπως λέτε τραπέζι με τους νονους. Θα ήμουν πολύ ήρεμη αν ήταν έτσι. Ωστόσο, ξέρω από τώρα ότι και από τις δύο μεριές των οικογενειών θα έχω παρεξηγήσεις. Να αυτά δε μπορώ...Τις παρεξηγήσεις. Ιδανικά ούτε φέτος θα έκανα τη βάφτιση, αλλά το παιδί του χρόνου θα είναι πολύ μεγάλο...Δεν παίρνει άλλη αναβολή. Τουλάχιστον ας ελπίσουμε ότι θα είμαστε καλύτερα με την πανδημία

 

Φοβάσαι για τους δικούς σας ευπαθείς ή για τους ευπαθείς συγγενείς που μπορεί να παρεξηγηθούν;

Εγώ πραγματικά δεν είχα καμία παρεξήγηση, κι ας έχω γενικά παρεξηγιάρικο σόι. Τους είπα ότι μπορούν να κάνουν όπως θέλουν κι ότι θα το καταλάβω αν δεν παρευρεθούν. Σχεδόν όλοι προτίμησαν να απέχουν. Λογικό, δεν παρεξηγήθηκα ούτε εγώ. Μιλάμε για θείους πάνω από 60 χρονών, όλοι με υποκείμενα νοσήματα. Είναι ζόρικη περίοδος. 

Αν φοβάσαι για τους γονείς σας επειδή θα θελήσει να έρθει κόσμος που θα προτιμούσες να μην έχεις, κάνε μια συζήτηση με τους γονείς να δεις τη γνώμη τους. Κι αν τελικά καταλήξεις με πολλούς για τα δικά σου μέτρα καλεσμένους, βγάλε δυο γλυκά στην εκκλησία και κάνε τραπέζι σε πολύ στενό κύκλο, εξηγώντας ότι φοβάσαι. Θα πρέπει κάποιος να είναι πολύ μικρόνους για να το παρεξηγήσει αυτό. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ilaeira είπε:

 

Φοβάσαι για τους δικούς σας ευπαθείς ή για τους ευπαθείς συγγενείς που μπορεί να παρεξηγηθούν;

Εγώ πραγματικά δεν είχα καμία παρεξήγηση, κι ας έχω γενικά παρεξηγιάρικο σόι. Τους είπα ότι μπορούν να κάνουν όπως θέλουν κι ότι θα το καταλάβω αν δεν παρευρεθούν. Σχεδόν όλοι προτίμησαν να απέχουν. Λογικό, δεν παρεξηγήθηκα ούτε εγώ. Μιλάμε για θείους πάνω από 60 χρονών, όλοι με υποκείμενα νοσήματα. Είναι ζόρικη περίοδος. 

Αν φοβάσαι για τους γονείς σας επειδή θα θελήσει να έρθει κόσμος που θα προτιμούσες να μην έχεις, κάνε μια συζήτηση με τους γονείς να δεις τη γνώμη τους. Κι αν τελικά καταλήξεις με πολλούς για τα δικά σου μέτρα καλεσμένους, βγάλε δυο γλυκά στην εκκλησία και κάνε τραπέζι σε πολύ στενό κύκλο, εξηγώντας ότι φοβάσαι. Θα πρέπει κάποιος να είναι πολύ μικρόνους για να το παρεξηγήσει αυτό. 

Έχουμε και ευπαθείς που φοβούνται και ευπαθείς που είναι στην κοσμαρα τους και όλα αυτά στη στενή οικογένεια. Τέλος πάντων, όπως λες δική μας είναι η βάφτιση και όποιος παρεξηγήσει πρόβλημα του, εγώ πρέπει να το ξεπεράσω αυτό το κόλλημα γιατί όπως και να έχει είναι η βάφτιση του δικού μου παιδιού, όχι των σογιων. Θα τιμήσω σίγουρα τους νονους όπως λέτε και βλέπουμε για τους υπόλοιπους ανάλογα την κατάσταση τότε

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Annitamik είπε:

Θα ήθελα αν ήταν αλλιώς τα πράγματα να έρθουν αγαπημένοι μου φίλοι, αλλά όπως λες δε ξέρουμε πώς θα είναι τα πράγματα και ωστόσο πρέπει να οργανώσεις από πριν τα περισσότερα, δε γίνεται τελευταία στιγμή. Έχεις οργανώσει τίποτα; 

Σε καταλαβαίνω και εγώ καπως έτσι νιώθω. Όχι τίποτα απολύτως δεν έχω οργανώσει. Πρέπει να ξεκινήσω σιγά σιγά. Εσυ ;;; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , Super.mum είπε:

Σε καταλαβαίνω και εγώ καπως έτσι νιώθω. Όχι τίποτα απολύτως δεν έχω οργανώσει. Πρέπει να ξεκινήσω σιγά σιγά. Εσυ ;;; 

Προς το παρόν έκλεισα μόνο την εκκλησία σκεπτόμενη μήπως δεν βρίσκω ημερομηνία αν το αφήσω για αργότερα, επειδή πολλοί ακύρωσαν πέρσι συν τις φετινές βαφτίσεις και γάμους. Αλλά τελικά τσάμπα άγχος μια χαρά ελεύθερες ημερομηνίες υπήρχαν. Πιο πολύ με απασχολεί τώρα για όλα τα υπόλοιπα γιατί δε μπορείς να πεις δύο εβδομάδες πριν να τα οργανώσεις. Μάλλον στο δίμηνο πριν τη βάφτιση θα αρχίσω να ψαχνομαι. Όταν οργάνωνα το γάμο τα είχα κάνει όλα σε τρεις μήνες, οπότε για τη βάφτιση θεωρώ ότι οι δύο μήνες είναι καλοί επειδή ακριβώς θα είναι το καλοκαίρι. Αν γινόταν άλλη εποχή κι ένας μήνας πριν θα ήταν καλά πιστεύω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, Annitamik είπε:

Προς το παρόν έκλεισα μόνο την εκκλησία σκεπτόμενη μήπως δεν βρίσκω ημερομηνία αν το αφήσω για αργότερα, επειδή πολλοί ακύρωσαν πέρσι συν τις φετινές βαφτίσεις και γάμους. Αλλά τελικά τσάμπα άγχος μια χαρά ελεύθερες ημερομηνίες υπήρχαν. Πιο πολύ με απασχολεί τώρα για όλα τα υπόλοιπα γιατί δε μπορείς να πεις δύο εβδομάδες πριν να τα οργανώσεις. Μάλλον στο δίμηνο πριν τη βάφτιση θα αρχίσω να ψαχνομαι. Όταν οργάνωνα το γάμο τα είχα κάνει όλα σε τρεις μήνες, οπότε για τη βάφτιση θεωρώ ότι οι δύο μήνες είναι καλοί επειδή ακριβώς θα είναι το καλοκαίρι. Αν γινόταν άλλη εποχή κι ένας μήνας πριν θα ήταν καλά πιστεύω

Ναι εγώ στην βάπτιση του πρώτου μου γιου που την κάναμε χειμώνα ..ένα μισή μήνα πριν ξεκίνησα να τα οργανώνω όλα. Και ήταν όλα μια χαρά τα πρόλαβα στην ώρα τους. Τώρα που είναι δυο τα μωρα λέω να ξεκινήσω νωρίτερα για να μην αγχωθώ προς το τέλος. Απλά δεν ξέρω τι να κάνω με το κέντρο. Για ποσα άτομα να κλείσω αν δεν αφήσουν τελικά πάνω από 20 άτομα πχ σε βαφτίσεις. Πρέπει να πάω να τα ρωτήσω αυτά. Μην μου χρεώσουν κανονικά και τελευταία στιγμή μας πουν τελικά δεν γίνεται πάνω από 20 άτομα. Αν και πιστεύω ότι αυτή την εποχή που διανύουμε θα υπάρχει κατανόηση. Όποτε λογικά ότι αλλάζει για τον ιό δεν θα έπρεπε να το επιβαρύνονται οι γονείς. 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Annitamik είπε:

Προς το παρόν έκλεισα μόνο την εκκλησία σκεπτόμενη μήπως δεν βρίσκω ημερομηνία αν το αφήσω για αργότερα, επειδή πολλοί ακύρωσαν πέρσι συν τις φετινές βαφτίσεις και γάμους. Αλλά τελικά τσάμπα άγχος μια χαρά ελεύθερες ημερομηνίες υπήρχαν. Πιο πολύ με απασχολεί τώρα για όλα τα υπόλοιπα γιατί δε μπορείς να πεις δύο εβδομάδες πριν να τα οργανώσεις. Μάλλον στο δίμηνο πριν τη βάφτιση θα αρχίσω να ψαχνομαι. Όταν οργάνωνα το γάμο τα είχα κάνει όλα σε τρεις μήνες, οπότε για τη βάφτιση θεωρώ ότι οι δύο μήνες είναι καλοί επειδή ακριβώς θα είναι το καλοκαίρι. Αν γινόταν άλλη εποχή κι ένας μήνας πριν θα ήταν καλά πιστεύω

Κ εγώ πέρυσι το καλοκαίρι που βάπτισα μόνο εκκλησία είχα κλείσει από πιο νωρίς. Τα υπόλοιπα 2 μήνες πριν την βάπτιση τα έκανα κ όχι όλα μαζί, πρώτα έκλεισα μπομπονιέρες κ στολισμό, μετά τύπωσα προσκλητήρια (είχα βρει απ' το ίντερνετ φωτογραφία που ήθελα να έχει κ το στιχάκι που ήθελα) και του τα έστειλα στο viber,οπότε η δουλειά του ήταν μόνο να βάλει τη φώτο κ να γράψει πάνω σε αυτή. Την επόμενη μέρα τα είχε έτοιμα κ μετά τα τύπωσε κιόλας, σε ρυζόχαρτο τα ήθελα. Σε ταβέρνα κλείσαμε 2-3 βδομάδες πριν κ γλυκά κάπου εκεί

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους είμαι νέο μέλος αν και σας παρακολουθούσα τόσο καιρό έμεινα έγκυος με εξωσωματική τον Μάρτιο και γέννησα τελος Νοεμβρίου. Λέω να βαφτίσουμε το καλοκαίρι πρώτα ο Θεός αλλά δεν ξέρω καθόλου λόγω κορονογριπης τι μέλει γενέσθαι. Ήθελα έτσι λίγο να τα πούμε να δω τι σχεδιάζετε κι εσείς και τέλος πάντων να γίνω κι εγώ ενεργό μέλος στην όμορφη παρέα σας. Εάν με θέλετε φυσικά. 

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Georgefsev είπε:

Καλησπέρα σε όλους είμαι νέο μέλος αν και σας παρακολουθούσα τόσο καιρό έμεινα έγκυος με εξωσωματική τον Μάρτιο και γέννησα τελος Νοεμβρίου. Λέω να βαφτίσουμε το καλοκαίρι πρώτα ο Θεός αλλά δεν ξέρω καθόλου λόγω κορονογριπης τι μέλει γενέσθαι. Ήθελα έτσι λίγο να τα πούμε να δω τι σχεδιάζετε κι εσείς και τέλος πάντων να γίνω κι εγώ ενεργό μέλος στην όμορφη παρέα σας. Εάν με θέλετε φυσικά. 

Καλώς ήρθες !!! Να σου ζήσει κι το μωράκι σου. Ο δεύτερος γιος μου έχει ένα μήνα διαφορά με τον δικό σου. Εγώ γέννησα Οκτώβριο ... και εμείς για καλοκαίρι λέγαμε βάφτιση και εγώ αγχώνομαι με όλα αυτά γιατί τελευταία στιγμή μπορεί να σου πουν α τελικά δεν επιτρέπονται 100 άτομα πχ επιτρέπονται μόνο 20 η 50 όπως είχε γίνει κ το προηγούμενο καλοκαίρι. Εγώ δεν έχω ξεκινήσει ακόμα διαδικασίες αλλά θελω από την παραπάνω εβδομάδα να πάω να συνενωθώ με το κέντρο. Εμείς θα είμαστε γύρο στα 60 άτομα πιστεύω αν όλα πάνε καλά. Να τους πούμε ότι είμαστε τόσοι αν γίνει κάτι λόγο ιού τελευταία στιγμή τι γίνεται ; Προφανώς δεν χρεωνόμαστε εμείς κάτι έτσι δεν είναι ; Δεν είναι στο δικό μας χέρι ..αν μας πούνε λιγότερα άτομα .. αυτό θέλω να μάθω και μπομπονιέρες και candy bar θα κλείσω τελευταία στιγμή ανάλογα τα άτομα πάλι ... για candy bar κάτι έγραψε κιόλας μια κοπέλα πιο πάνω ότι τώρα είναι το γλυκάκι συσκευασμένο αναγκαστικά λόγο ιού ... αν είναι έτσι δεν θα βάλω candy bar θα δίνω απλά ένα γλυκάκι με την μπομπονιέρα 

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Georgefsev είπε:

Καλησπέρα σε όλους είμαι νέο μέλος αν και σας παρακολουθούσα τόσο καιρό έμεινα έγκυος με εξωσωματική τον Μάρτιο και γέννησα τελος Νοεμβρίου. Λέω να βαφτίσουμε το καλοκαίρι πρώτα ο Θεός αλλά δεν ξέρω καθόλου λόγω κορονογριπης τι μέλει γενέσθαι. Ήθελα έτσι λίγο να τα πούμε να δω τι σχεδιάζετε κι εσείς και τέλος πάντων να γίνω κι εγώ ενεργό μέλος στην όμορφη παρέα σας. Εάν με θέλετε φυσικά. 

Να σου ζήσει το μωράκι σου!!!! Πιστεύω ότι το καλοκαίρι θα είναι καλύτερα τα πράγματα οπότε θα μπορείς πιο εύκολα να βαπτίσεις. Βέβαια επειδή το μωράκι σου είναι μικρό ακόμα σε παίρνει ίσως να το βαπτίσεις του χρόνου αρχές καλοκαιριού... Όπως κ να χει μπορείς μέσα σε 2 μήνες περίπου να τα προγραμματίσεις όλα όσα χρειάζεται οπότε βλέποντας κ κάνοντας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συνήθως αν κάνεις τραπέζι δεν χρειάζεται candy bar. Δίνεις απλά ένα γλυκάκι, όπως γινόταν πάντα. Το candy bar είναι μόδα των τελευταίων χρόνων, συνήθως αντί για τραπέζι.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, little lamb είπε:

Συνήθως αν κάνεις τραπέζι δεν χρειάζεται candy bar. Δίνεις απλά ένα γλυκάκι, όπως γινόταν πάντα. Το candy bar είναι μόδα των τελευταίων χρόνων, συνήθως αντί για τραπέζι.

Ή για όποιον κάνει στενό τραπέζι, κ θέλει να προσφέρει ένα κέρασμα στους άλλους καλεσμένους κ να τους κρατήσει λίγο στον χώρο να μιλήσουν μεταξύ τους κλπ. 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Συνήθως αν κάνεις τραπέζι δεν χρειάζεται candy bar. Δίνεις απλά ένα γλυκάκι, όπως γινόταν πάντα. Το candy bar είναι μόδα των τελευταίων χρόνων, συνήθως αντί για τραπέζι.

Δεν μαρεσει ... απλά επειδή επιμένει ο άντρας μου βάζουμε κ candy bar 

Link to comment
Share on other sites

Και εγω θα βαφτισω την μπεμπα το κακοκαιρι (Ιούλιο υπολογιζω) και εχω ηδη ξεκινησει να κοιταω πραγματα. Καθως οι παρευρισκομενοι θα ειναι εξ αρχης λίγοι (λόγω καλοκαιριου αλλα και λόγω στενού φιλικού περβάλλοντος) θα βγαλω candy bar στον προαυλιο χώρο (εφοσον επιτεπεται και με τα υγειονομικά μέτρα που θα ισχυουν τότε) και πιθαον να ακολουθησει τραπεζι με την οικογενεια και τους κουμπαρους. Ακομα δεν εχω κλείσει ημερομηνια στην εκκλησια και δεν ξερω αν μπορω να παω στην εκκλησια για να το κανω ακομα με τα μετρα που εχουμε.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ μπουρδα όλο αυτό. Κι εγώ βαφτιζω σε 3 μήνες και δεν ξέρω τα μαγαζιά είναι κλειστά να δω τίποτα δεν μπορώ, να δω πως θα ψωνισω για τα μωρά. Και είναι και δυο και το άγχος μου μεγαλώνει. Περνάει ο καιρός και είμαι με δεμένα χέρια . Ουτε οι γονείς του έχουν αποφασισει τι και πως. Θέλω να δω σταυρό και που να πάω που είναι όλα κλειστά. Πήγα σε ένα στη ζουλα αλλά δε γίνεται δουλειά έτσι με την ψυχή στο στομα. 

On 12/3/2021 at 1:09 ΠΜ, Super.mum είπε:

Δεν μαρεσει ... απλά επειδή επιμένει ο άντρας μου βάζουμε κ candy bar 

Εμείς είχαμε παντως και ήταν φανταστικό και δεν είναι μόνο ένα γλυκό, βάζεις διαφορα γλυκά, εμείς ειχαμε και αλμυρά. Εντάξει και συσκευασμενα να είναι δεν πειραζει μη σου πω καλυτερα κιόλας ανεξάρτητα κορωνοιου... 

Link to comment
Share on other sites

On 11/3/2021 at 1:49 ΜΜ, mama16 είπε:

Να σου ζήσει το μωράκι σου!!!! Πιστεύω ότι το καλοκαίρι θα είναι καλύτερα τα πράγματα οπότε θα μπορείς πιο εύκολα να βαπτίσεις. Βέβαια επειδή το μωράκι σου είναι μικρό ακόμα σε παίρνει ίσως να το βαπτίσεις του χρόνου αρχές καλοκαιριού... Όπως κ να χει μπορείς μέσα σε 2 μήνες περίπου να τα προγραμματίσεις όλα όσα χρειάζεται οπότε βλέποντας κ κάνοντας!

Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου. Έτσι θέλω κι εγώ να πιστεύω. Θα ήθελα να κάνω πολλά όμορφα πράγματα στη βάπτιση του ελπίζω να επιτραπεί. 

Link to comment
Share on other sites

On 11/3/2021 at 10:37 ΠΜ, Super.mum είπε:

Καλώς ήρθες !!! Να σου ζήσει κι το μωράκι σου. Ο δεύτερος γιος μου έχει ένα μήνα διαφορά με τον δικό σου. Εγώ γέννησα Οκτώβριο ... και εμείς για καλοκαίρι λέγαμε βάφτιση και εγώ αγχώνομαι με όλα αυτά γιατί τελευταία στιγμή μπορεί να σου πουν α τελικά δεν επιτρέπονται 100 άτομα πχ επιτρέπονται μόνο 20 η 50 όπως είχε γίνει κ το προηγούμενο καλοκαίρι. Εγώ δεν έχω ξεκινήσει ακόμα διαδικασίες αλλά θελω από την παραπάνω εβδομάδα να πάω να συνενωθώ με το κέντρο. Εμείς θα είμαστε γύρο στα 60 άτομα πιστεύω αν όλα πάνε καλά. Να τους πούμε ότι είμαστε τόσοι αν γίνει κάτι λόγο ιού τελευταία στιγμή τι γίνεται ; Προφανώς δεν χρεωνόμαστε εμείς κάτι έτσι δεν είναι ; Δεν είναι στο δικό μας χέρι ..αν μας πούνε λιγότερα άτομα .. αυτό θέλω να μάθω και μπομπονιέρες και candy bar θα κλείσω τελευταία στιγμή ανάλογα τα άτομα πάλι ... για candy bar κάτι έγραψε κιόλας μια κοπέλα πιο πάνω ότι τώρα είναι το γλυκάκι συσκευασμένο αναγκαστικά λόγο ιού ... αν είναι έτσι δεν θα βάλω candy bar θα δίνω απλά ένα γλυκάκι με την μπομπονιέρα 

Γειά σου γλυκιά μου. Με το καλό να βαπτίσεις το μωράκι σου. Ναι έτσι άκουσα κι εγώ και όπως είπα και σε άλλη φίλη εδώ θέλω κι εγώ να κάνω πολλά πράγματα για τη βάπτιση αλλά δεν ξέρω αν θα επιτραπούν. Εύχομαι τα καλύτερα!!

Link to comment
Share on other sites

On 14/3/2021 at 7:19 ΠΜ, Georgefsev είπε:

Γειά σου γλυκιά μου. Με το καλό να βαπτίσεις το μωράκι σου. Ναι έτσι άκουσα κι εγώ και όπως είπα και σε άλλη φίλη εδώ θέλω κι εγώ να κάνω πολλά πράγματα για τη βάπτιση αλλά δεν ξέρω αν θα επιτραπούν. Εύχομαι τα καλύτερα!!

Αχ και εγώ αυτό σκέφτομαι ... μακάρι να πάνε όλα καλά τι να πω και να τα οργανώσουμε όλα όσο καλύτερα μπορούμε .. τι να κάνουμε με την κατάσταση τώρα που επικρατεί όλες δυσκολευόμαστε 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα!Είμαι καινούρια στην παρέα σας! Πρόκειται κι εμείς να βαφτίσουμε την κόρη μας τον Αυγουστο. Θα ήθελα να βρω μια εκκλησία που να επιτρέπει τη βάφτιση σε εξωτερικό χώρο ώστε να είμαστε όλοι ασφαλείς. Έχετε καμία ιδέα? Επίσης σχετικά με το τραπέζι όλοι απαιτούν το λιγότερο 80 άτομα. Πώς είναι δυνατόν να προγραμματίσουμε κάτι τέτοιο? Δεν ξέρω πως να το χειριστώ...Εγώ υπολογίζω 40-50 άτομα max.Σε όλα τα κεντρα, ταβέρνες κλπ φαινονται πάρα πολύ λιγα

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Marinam είπε:

Καλημέρα!Είμαι καινούρια στην παρέα σας! Πρόκειται κι εμείς να βαφτίσουμε την κόρη μας τον Αυγουστο. Θα ήθελα να βρω μια εκκλησία που να επιτρέπει τη βάφτιση σε εξωτερικό χώρο ώστε να είμαστε όλοι ασφαλείς. Έχετε καμία ιδέα? Επίσης σχετικά με το τραπέζι όλοι απαιτούν το λιγότερο 80 άτομα. Πώς είναι δυνατόν να προγραμματίσουμε κάτι τέτοιο? Δεν ξέρω πως να το χειριστώ...Εγώ υπολογίζω 40-50 άτομα max.Σε όλα τα κεντρα, ταβέρνες κλπ φαινονται πάρα πολύ λιγα

Θέλετε να κλείσετε πριβέ την ταβέρνα? Γιατί αν όχι δεν νομίζω να έχουν θέμα όσα άτομα κ αν είστε. Σε μένα ποτέ δεν τέθηκε τέτοιο ζήτημα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...