Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βάφτιση - μετά τον Κορωνοϊό!


Maonoki

Recommended Posts

Καλημέρα, παρακαλώ θα ήθελα τη γνώμη και τις συμβουλές ή σας..! 

Την Κυριακή που μας έρχεται, βαφτιζω τον μπέμπη μου (στον άγ Κοσμά Ελληνικό παρεμπιπτόντως) 19 μηνών και 12 κιλά. 

Η βάπτιση θα γίνει σε στενό κύκλο γιατί στην οικογένεια υπάρχουν ηλικιωμένοι και φοβόμαστε για τον κορονοιο. 

Έχω άγχος με την βάφτιση όμως γιατί 

Εξαιτίας των συνθηκών 

1) ο μπέμπης δεν έχει έρθει σε μεγάλη επαφή με το νονό, τον έχει δει λίγες φορές μόνο

2) είναι μεγάλος και αντιδρά όταν και δεν του αρέσει (τεντωνεται, κάνει απότομα κεφάλι προς τα πίσω) 

3) μίλησα με τον.... παπά χθες και ενώ του εξήγησα την κατάσταση, πάρ όλα αυτά ήταν ΙΔΙΑΊΤΕΡΑ απότομος και επιθετικός μπορώ να πω. 

Παρακαλώ τι κάνατε σε αντίστοιχη περίπτωση με τα μωράκια σας;;; 

Αν δεν κάθεται με τίποτα στην αγκαλιά του νονού πώς να το διαχειριστώ;;; 

Πάντως βάπτιση με...."κεφαλοκλειδωμα"  δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει!!! 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 170
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Maonoki είπε:

Καλημέρα, παρακαλώ θα ήθελα τη γνώμη και τις συμβουλές ή σας..! 

Την Κυριακή που μας έρχεται, βαφτιζω τον μπέμπη μου (στον άγ Κοσμά Ελληνικό παρεμπιπτόντως) 19 μηνών και 12 κιλά. 

Η βάπτιση θα γίνει σε στενό κύκλο γιατί στην οικογένεια υπάρχουν ηλικιωμένοι και φοβόμαστε για τον κορονοιο. 

Έχω άγχος με την βάφτιση όμως γιατί 

Εξαιτίας των συνθηκών 

1) ο μπέμπης δεν έχει έρθει σε μεγάλη επαφή με το νονό, τον έχει δει λίγες φορές μόνο

2) είναι μεγάλος και αντιδρά όταν και δεν του αρέσει (τεντωνεται, κάνει απότομα κεφάλι προς τα πίσω) 

3) μίλησα με τον.... παπά χθες και ενώ του εξήγησα την κατάσταση, πάρ όλα αυτά ήταν ΙΔΙΑΊΤΕΡΑ απότομος και επιθετικός μπορώ να πω. 

Παρακαλώ τι κάνατε σε αντίστοιχη περίπτωση με τα μωράκια σας;;; 

Αν δεν κάθεται με τίποτα στην αγκαλιά του νονού πώς να το διαχειριστώ;;; 

Πάντως βάπτιση με...."κεφαλοκλειδωμα"  δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει!!! 

 

 

Με το καλο..

Και τι μπορεις να κανεις?ετσι ειναι στις βαπτισεις, ο νονος κρατα το παιδακι αγκαλια εκτος αν επιτρεπεται να τον περπατησει. Ειναι δυσκολη ηλικία επρεπε νωριτερα να το βαφτισετε που δεν καταλαβαίνουν και πολλα.. τωρα θα πρεπει να υποστείς την οποια κατασταση. Ειναι σοκ για τα παιδια ολο αυτο ποσο μαλλον για ενα 2χρονο που ειναι σε φαση ανεξαρτητοποιησης..

Εσυ δεν μπορεις να το διαχειριστεις ειναι μεταξυ νονού μωρού και ιερέα. 

Αλλα ενταξει μην τρελαινεσαι,ολα τα μωρα ετσι κανουν, απο μικρότερα κιολας απλως οσο πιο μικρα τοσο πιο διαχειρισιμα. Προσεξτε μονο οταν θα τον εχει λαδώσει και θα πρέπει να βουτήξει μη γλιστρήσει εκει ισως χρειαστεί ο ιερεας να επιδείξει μπρατσα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Maonoki είπε:

Καλημέρα, παρακαλώ θα ήθελα τη γνώμη και τις συμβουλές ή σας..! 

Την Κυριακή που μας έρχεται, βαφτιζω τον μπέμπη μου (στον άγ Κοσμά Ελληνικό παρεμπιπτόντως) 19 μηνών και 12 κιλά. 

Η βάπτιση θα γίνει σε στενό κύκλο γιατί στην οικογένεια υπάρχουν ηλικιωμένοι και φοβόμαστε για τον κορονοιο. 

Έχω άγχος με την βάφτιση όμως γιατί 

Εξαιτίας των συνθηκών 

1) ο μπέμπης δεν έχει έρθει σε μεγάλη επαφή με το νονό, τον έχει δει λίγες φορές μόνο

2) είναι μεγάλος και αντιδρά όταν και δεν του αρέσει (τεντωνεται, κάνει απότομα κεφάλι προς τα πίσω) 

3) μίλησα με τον.... παπά χθες και ενώ του εξήγησα την κατάσταση, πάρ όλα αυτά ήταν ΙΔΙΑΊΤΕΡΑ απότομος και επιθετικός μπορώ να πω. 

Παρακαλώ τι κάνατε σε αντίστοιχη περίπτωση με τα μωράκια σας;;; 

Αν δεν κάθεται με τίποτα στην αγκαλιά του νονού πώς να το διαχειριστώ;;; 

Πάντως βάπτιση με...."κεφαλοκλειδωμα"  δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει!!! 

 

 

 

Καλό είναι να έχουμε πρώτα φέρει αρκετές φορές το παιδί σε επαφή με την εκκλησία και τους ιερείς, όπως και με τον/την νονά έτσι ώστε να νιώθει ασφάλεια μαζί τους. 

Δε θα σου χρυσώσω το χάπι, είναι πολύ πιθανό έτσι όπως τα γράφεις να έχεις υπάρξει μεγάλη αντίδραση. 

Από τη στιγμή που δεν έχει εξοικειωθεί μαζί τους, είναι πολύ πιθανό να αντιδράσει, να χτυπιέται, να κλάψει, γενικώς να μην είναι καλά.

 

Ξέρω ιερείς που αν το παιδί κλαίει ή γκρινιάξει, είναι δεκτικοί στο να το κρατάει η μάνα και να το δώσει στο νονό μόνο όταν είναι απαραίτητο. Για τον συγκεκριμένο όμως, δεν το κόβω για πολύ πιθανό, μπορεί να σας την πει κιόλας.  Ειλικρινά δεν ξέρω τι μπορείς να κάνεις τελευταία στιγμή, πέρα από το να βλέπεστε συνέχεια με τον νονό και να το πηγαίνεις καθημερινά στην εκκλησία, να τους συνηθίσει κάπως, και εύχομαι να κυλήσουν όλα ομαλά.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Maonoki said:

 

3) μίλησα με τον.... παπά χθες και ενώ του εξήγησα την κατάσταση, πάρ όλα αυτά ήταν ΙΔΙΑΊΤΕΡΑ απότομος και επιθετικός μπορώ να πω.

 

Συγγνώμη αλλά θα φταις αν του πεις τώρα ''Σας ευχαριστώ πολύ αλλά θα πάω αλλού''?

Να είσαι από κοντά και σε ετοιμότητα έτσι ώστε να η κατάσταση γίνει δύσκολη να πάρεις εσύ το παιδί σου αγκαλιά.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς η ευτυχώς  υπάρχουν κάποια πράγματα μέσα σε ένα μυστήριο που πρέπει να γίνονται όπως πρέπει να γίνονται ειτε μας αρεσουν ειτε οχι. Η καθε θρησκεια και καθε μυστηριο εχει καποιο σκοπο και αυτος οπως φαντάζεσαι δεν ειναι απλα να "αρεσει"....Στο μυστήριο της βάπτισης όπως γνωρίζω σαν σίγουρο ο νονός είναι αυτός που κρατάει το μωρό σε όλη την διάρκεια τού μυστηρίου. Τώρα κάποιοι ιερείς μπορεί να το παραβλέπουν αυτό καλώς κακώς εκείνοι ξέρουν.  Κάποιοι άλλοι πάλι όχι. ..Το μόνο που μπορείς να κάνεις γιατί δεν γίνεται το μυστήριο και ο ιερέας να πάει με τα νερά του κάθε γονιού και παιδιού είναι να τον πατε εκκλησία αυτό το διάστημα και να τον φέρεται σε επαφή με τον νονο να παίξουν να τον πάρει αγκαλιά να τον παρηγορήσει. ...Ότι δηλαδή θα χρειαστεί να κάνει στην βάπτιση. .Αν νιώθει οικεία με τον νονο το παιδί όλα θα είναι καλύτερα. ..

 

Αλλιώς όπως είπε και η φίλη από πάνω βρείτε έναν ιερεα που θα σας κάνει το χατίρι να κρατάτε το παιδί εσείς...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Maonoki said:

Ειλικρινά μετά το απαράδεκτο φερσιμο του, έτοιμη είμαι να τα βροντήξω όλα στον αέρα!... 

Καλά πώς την έχουν δει έτσι όλοι σχεδόν οι παπάδες;; 

Λες και "μας κάνουν Χάρη" που βαφτίζουν τα παιδιά μας, που μας παντρεύουν;; 

Η δουλειά τους αυτή δεν είναι;; 

Ή μήπως θεωρούν ότι επειδή ασκούν αυτό το επάγγελμα, θα μας φέρονται όπως τους αρέσει; 

Ευτυχώς να σου πω, θα είμαστε πολύ λίγα άτομα και αν δω ότι πάει να πει κάτι του τύπου "νονε κράτα δυνατά το παιδί να μη σου φύγει από την αγκαλιά" ή κάτι που παραπεμπει σε βία, αντί να ηρεμήσει το παιδί ή να το δώσει σε μένα, θα διακόψουμε απλά το μυστήριο! 

Ξαναλέω, παιδί είναι, είμαι προετοιμασμενη για να κλάψει, όχι όμως και για να παραμείνει δια της βίας στην αγκαλιά του νονού, άμα θελει να κατέβει! 

 

Έχεις δίκιο να νιώθεις έτσι!!

Εμένα ο παππάς που μου βάπτισε το παιδί ήταν εξαιρετικός, είχε πυρετό 39 τότε και έκλαιγε συνέχεια, το παιδί δεν μου το πήρε στιγμή από τα χέρια μου, του έδινα μπισκοτάκια να τρώει γιατί μόνο έτσι ηρεμούσε λίγο και δεν είχε κανένα θέμα, αρκεί το παιδί να είναι πιο ήρεμο, όταν βάλαμε το λάδι το έβαλε να καθίσει στο τραπέζι για να μην γλιστράει και όταν το έβαλε στην κολυμπήθρα δεν έριξε μέσα στο νερό το κεφάλι του, το έβρεξε, ήταν έτσι όπως έπρεπε να είναι , και χρήματα αρνήθηκε να πάρει. Ευτυχώς γιατί ο άντρας μου δεν ήθελε να βαπτιστεί το παιδί, και λόγω πεποίθησης αλλά λόγω του ότι θεωρεί πως τα παιδιά εκείνη την στιγμή πιέζονται πολυ.

Έχω δει συμπεριφορές από ιερείς που ξεπερνούν κάθε όριο πραγματικά, που απορώ και εγώ γιατί να το δεχθούμε αυτό?

Να είσαι εκεί , αν το παιδάκι σου το θέλει να το πάρεις αγκαλιά, αν αυτό το ηρεμεί αυτό να κάνεις.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Maonoki είπε:

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την κατανόηση.. 

Μακάρι να ήταν αυτός η περίπτωση, δυστυχώς οι περισσότεροι έτσι είναι απ ότι ακούω!

Εννοείται ότι θα ψήσουμε το νονό να μην αφήσει τίποτα στην εκκλησία! 

Πρέπει να σου πω όμως ότι όταν πήγαμε να κλείσουμε το συγκεκριμένο παρεκκλήσι, ο παππουλης μας ζήτησε 150 ευρώ τα οποία και του δώσαμε, λέγοντας ότι δεν είναι για τον ίδιο, αλλά για "ανέργους άπορους φοιτητές, τους οποίους βοηθάει η μητρόπολη" .

Θα μας έχει λέει την απόδειξη μέσα στο φάκελο που θα πάρουμε μετά τη βάπτιση, για να δούμε, μακάρι να είναι έτσι!! 

Ξέρεις όμως βρε συ τι με φουρκιζει περισσότερο;; 

Ότι σχεδόν όλοι εξαιτίας του.... Επαγγέλματος τους" την έχουν δει "Εξουσία " και γουστάρουν να επιβάλλονται και να αγχώνουν τον κόσμο!!!! 

Σαφώς δεν είπα ότι το μυστήριο πρέπει να γίνει όπως θέλω εγώ, όμως ρε " άνθρωπε του... Θεού " μίλησα λίγο καλύτερα, συμπεριφερσου λίγο με ευγένεια και Ανθρωπιά, όπως κανονικά θα έπρεπε, και όχι σαν Ουγκανος!!!!! 

Επειδή κανείς αυτό το επάγγελμα δε σημαίνει ότι θα σε φοβηθούμε κιόλας!!! 

Ευχαριστώ και πάλι για την κατανόηση.. 

 

 

 

 

Ειλικρινά μετά το απαράδεκτο φερσιμο του, έτοιμη είμαι να τα βροντήξω όλα στον αέρα!... 

Καλά πώς την έχουν δει έτσι όλοι σχεδόν οι παπάδες;; 

Λες και "μας κάνουν Χάρη" που βαφτίζουν τα παιδιά μας, που μας παντρεύουν;; 

Η δουλειά τους αυτή δεν είναι;; 

Ή μήπως θεωρούν ότι επειδή ασκούν αυτό το επάγγελμα, θα μας φέρονται όπως τους αρέσει; 

Ευτυχώς να σου πω, θα είμαστε πολύ λίγα άτομα και αν δω ότι πάει να πει κάτι του τύπου "νονε κράτα δυνατά το παιδί να μη σου φύγει από την αγκαλιά" ή κάτι που παραπεμπει σε βία, αντί να ηρεμήσει το παιδί ή να το δώσει σε μένα, θα διακόψουμε απλά το μυστήριο! 

Ξαναλέω, παιδί είναι, είμαι προετοιμασμενη για να κλάψει, όχι όμως και για να παραμείνει δια της βίας στην αγκαλιά του νονού, άμα θελει να κατέβει! 

 

Μάλλον δεν διάβασες προσεκτικά όσα έγραψα και έβγαλες τα δικά σου λανθασμένα συμπεράσματα. 

Για να γίνω πιο σαφής λοιπόν, δε θυμάμαι να ανέφερα πουθενά, ότι το μυστήριο θέλω να γίνει "όμως αρέσει σε μένα", τώρα πώς συμπέρανες κάτι τέτοιο, άγνωστο. 

Έγραψα ότι ο τρόπος του παπά ήταν απαράδεκτος και πολύ επιθετικός, αν εσυ θεωρείς ότι μπορούν και έχουν το δικαίωμα οι υπάλληλοι της εκκλησίας να συμπεριφερονται επαισχυντα σε μια μητέρα, αντί να την καθησυχαζουν, είναι δικό σου το θέμα. 

Εγώ δεν φαντάζομαι έτσι μια σχέση με την εκκλησία και θεωρώ ότι λειτουργεί εντελώς αποτρεπτικά! 

Ο σεβασμός κερδίζεται, δεν είναι δεδομένος, επειδή είναι ένας παπάς!! 

Επίσης, ενημερωτικα να σου πω ότι αφού κλείσαμε το παρρσκλησι μάθαμε ότι επειδή είναι παρεκκλήσι και όχι ναός, ανοίγει μόνο σκ και αυτό μόνο όταν υπάρχουν βαπτίσεις, συνεπώς, δεν γίνεται να το πάμε εκεί οπότε μπορούμε εμείς! 

 

Όχι κοπέλα μου ούτε συμφωνώ ούτε θα μου άρεσε και σε μένα την ίδια να μου συμπεριφεροντε απότομα. ..Δεν επικροτώ καθόλου μια επιθετική συμπεριφορά...Ούτε από ιερείς ούτε από κανέναν  ...απο τη  ν άλλη   μια επαφή με την θρησκεία γίνεται συνειδητά κάτι που σημαίνει  πρωτα δικη μας πίστη και επαφή του παιδιού σταθερά πολύ πριν τη  ν βάπτιση ώστε να του είναι οικείο. ..φαντάζομαι δεν είσαι η μόνη μητέρα που πηγαίνει στην εκκλησία πριν το μυστήριο  για να την καθησυχάσει ο ιερέας. ..Σίγουρα ο σεβασμός κερδίζεται όπως διάκριση πρέπει  να έχουν και οι ιερείς. ..Δεν χρειάζεται όμως και μια αφοσιωση από εμάς  να στηρίξουμε την  επιλογή μας?όλες οι σχέσεις ειναι αμφιδρομες και προφανως δεν  εχεις επενδυσει για να εχεις μια σχεση...Δεν δικαιλογω καμια συμπεριφορα.  Την ιδια στιγμη ομως μην απορεις και θυμωνεις με εναν ιερεα που δεν σε ξερει δεν τον ξερεις  ..Τι νομίζεις θα ίδρωσείναι το αυτί του αν ακυρώσεις την βάπτιση? Δυστυχώς ..Η βάπτιση  για πολλούς ιερείς και πιστούς είναι απλά μπιζνα  και μια διαδικασία -γιορτή. ..  Δεν γνωριζες ποιος ειναι  ιερεας εκει?τέλος πάντων  δεν γίνονται όλα στα μέτρα μας όπως θέλουμε. . Εφόσον δεν μπορείτε να αλλάξετε εκκλησία  κάνε ότι μπορείς να εξοικοιωθεί  το παιδί. .. Δεν μας είπες ομως τι του  ζητησες και τι σου απάντησε. ..

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Maonoki είπε:

μίλησα με τον.... παπά χθες και ενώ του εξήγησα την κατάσταση, πάρ όλα αυτά ήταν ΙΔΙΑΊΤΕΡΑ απότομος και επιθετικός μπορώ να πω. 

Τι ειπώθηκε ακριβώς δηλαδή;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Yovanna είπε:

Που είναι γραμμένο ότι το παιδί πρέπει να το κρατάει ο νονός καθ' όλη τη διάρκεια της βάφτισης? Να ζητήσεις να το δεις! Όχι τί συνηθίζεται. Δεν ντρέπονται λίγο .. βλέπουν μια μανούλα αγχωμένη και αντί να την καθησυχάσουν το παίζουν και ιστορία. Εγώ έγινα νονά σε 3 παιδιά και βάφτισα και το δικό μου. Τα βαφτιστήρια μου τα πήρα μόνο για το λάδωμα και λίγο μετά . Τον γιό μου που τον βάφτισα και σε Μονή που υποτίθεται είναι πιο αυστηρά, εγώ και ο μπαμπάς του τον κρατάγαμε. Κανείς δεν είπε τίποτα ποτέ. Έπεσες στην περίπτωση. Αν δεν μπορούσα να αλλάξω εκκλησία και όντως δεν έδειχνε κατανόηση, θα του έδειχνα πόσο ικανοποιημένη έμεινα μέσω της αμοιβής του. Της απουσίας της δηλαδή.

Πες τα,να γειασει το στόμα σου.

Τίποτα δεν πρέπει και τίποτα δεν επιβάλλεται με το δικό σου παιδί.το μόνο που επιβάλλεται είναι να το βαφτίσεις με τον χειρότερο τρόπο να το βουτήξουν σαν σκυλι στη κολυμπήθρα κ να του κοψουν μαλλια κ αυτό να σπαραζει στο κλάμα.κ εσυ δε θα πάρεις αγκαλιά το μωρό σου;! Κ όλα αυτά για να μην υπάρχει προβλημα στο σχολείο κ στην άθλια κοινωνία μας...

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Έχεις δίκιο να νιώθεις έτσι!!

Εμένα ο παππάς που μου βάπτισε το παιδί ήταν εξαιρετικός, είχε πυρετό 39 τότε και έκλαιγε συνέχεια, το παιδί δεν μου το πήρε στιγμή από τα χέρια μου, του έδινα μπισκοτάκια να τρώει γιατί μόνο έτσι ηρεμούσε λίγο και δεν είχε κανένα θέμα, αρκεί το παιδί να είναι πιο ήρεμο, όταν βάλαμε το λάδι το έβαλε να καθίσει στο τραπέζι για να μην γλιστράει και όταν το έβαλε στην κολυμπήθρα δεν έριξε μέσα στο νερό το κεφάλι του, το έβρεξε, ήταν έτσι όπως έπρεπε να είναι , και χρήματα αρνήθηκε να πάρει. Ευτυχώς γιατί ο άντρας μου δεν ήθελε να βαπτιστεί το παιδί, και λόγω πεποίθησης αλλά λόγω του ότι θεωρεί πως τα παιδιά εκείνη την στιγμή πιέζονται πολυ.

Έχω δει συμπεριφορές από ιερείς που ξεπερνούν κάθε όριο πραγματικά, που απορώ και εγώ γιατί να το δεχθούμε αυτό?

Να είσαι εκεί , αν το παιδάκι σου το θέλει να το πάρεις αγκαλιά, αν αυτό το ηρεμεί αυτό να κάνεις.

 

Μπράβο σας κ συγχαρητήρια για το ήθος του παπουλη. Εδώ στην Αθήνα είναι αυτός;

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Maonoki είπε:

Καλημέρα, παρακαλώ θα ήθελα τη γνώμη και τις συμβουλές ή σας..! 

Την Κυριακή που μας έρχεται, βαφτιζω τον μπέμπη μου (στον άγ Κοσμά Ελληνικό παρεμπιπτόντως) 19 μηνών και 12 κιλά. 

Η βάπτιση θα γίνει σε στενό κύκλο γιατί στην οικογένεια υπάρχουν ηλικιωμένοι και φοβόμαστε για τον κορονοιο. 

Έχω άγχος με την βάφτιση όμως γιατί 

Εξαιτίας των συνθηκών 

1) ο μπέμπης δεν έχει έρθει σε μεγάλη επαφή με το νονό, τον έχει δει λίγες φορές μόνο

2) είναι μεγάλος και αντιδρά όταν και δεν του αρέσει (τεντωνεται, κάνει απότομα κεφάλι προς τα πίσω) 

3) μίλησα με τον.... παπά χθες και ενώ του εξήγησα την κατάσταση, πάρ όλα αυτά ήταν ΙΔΙΑΊΤΕΡΑ απότομος και επιθετικός μπορώ να πω. 

Παρακαλώ τι κάνατε σε αντίστοιχη περίπτωση με τα μωράκια σας;;; 

Αν δεν κάθεται με τίποτα στην αγκαλιά του νονού πώς να το διαχειριστώ;;; 

Πάντως βάπτιση με...."κεφαλοκλειδωμα"  δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει!!! 

 

 

Καταλαβαίνω την αγωνία σου και ήθελα να σε ρωτησω, σου είπε ο ίδιος ο ιερέας ότι Πρπει να το κρατάει ο νονος καθ όλη τη διάρκεια του Μυστηριου;; δεν το έχω ξανακούσει αυτό. Έχω μάλιστα βαφτίσει εγγονό ιερέα και στη Βάφτιση το κραταγαμε εναλλάξ εγώ η μαμά και ο μπαμπάς γιατί νύσταζε και γκρίνιαζε (Εμείς κιόλας οι γυναίκες είχαμε και τα τακούνια και κουραζομασταν :ρ). Αλλά και ο άντρας μου όταν είχε βαφτίσει 18 μηνών τότε η μικρή δεν την κράταγε μόνο αυτός.. Και επειδή είναι κοντά ηλικιακά τα παιδιά θα σου πω ότι η μικρή έκλαιγε και χτυπιοταν συνέχεια. Με τον άντρα μου ήταν μεν εξοικειωμενη αλλά εκείνη την ώρα δεν την παρηγορούσε τπτ. Ήθελε μόνο τη μαμά της και την ησυχία της. Ο ιερέας όμως έδειχνε μεγάλη κατανόηση. Και στο κάτω κάτω παιδί είναι τι περιμενουν;; απλα οταν βαφτιζονται τοσο μεγάλα εινσι πιο δυσκολο να τα κουμαντάρεις. Εγώ θα σου έλεγα μόνο αν δεν το έχεις κάνει ήδη, να προετοιμασεις τον γιο σου για το τι θα συμβεί την Κυριακή. Παρουσίασε του το με όμορφο τρόπο και εξήγησε του κάθε στάδιο. Και την Κυριακή να είσαι εκεί και να του μιλάς. Πχ τώρα θα βγάλουμε τα ρουχαλάκια κλπ κλπ μην του έρθουν όλα ξαφνικά.. 

Επίσης να ξέρεις ότι συνηθίζεται να πληρώνει ο νονος πριν το μυστήριο και όχι μετά..

με το καλό και να σας ζήσει!

Link to comment
Share on other sites

Just now, samsympan είπε:

Τι ειπώθηκε ακριβώς δηλαδή;

Του ανέλυσα το 1 και το 2 που αναφέρω παραπάνω και τον ρώτησα - παρακάλεσα αν δεν κάθεται με τίποτα στην αγκαλιά του νονού και θέλει να κατέβει, να τον πάρω αγκαλιά. 

Η απάντησή του ήταν : υπονοείς ότι δεν ξέρω να κάνω βάφτιση;; Εγώ έχω κάνει πάνω από 1000 βαφτίσεις!!!! (λες και ο αριθμός φανερώνει κάτι)

γενικά είχε πολύ τσαμπουκά και ήταν ειρωνικός. Αυτά ειπώθηκαν. 

Just now, Fenia27 είπε:

Όχι κοπέλα μου ούτε συμφωνώ ούτε θα μου άρεσε και σε μένα την ίδια να μου συμπεριφεροντε απότομα. ..Δεν επικροτώ καθόλου μια επιθετική συμπεριφορά...Ούτε από ιερείς ούτε από κανέναν  ...απο τη  ν άλλη   μια επαφή με την θρησκεία γίνεται συνειδητά κάτι που σημαίνει  πρωτα δικη μας πίστη και επαφή του παιδιού σταθερά πολύ πριν τη  ν βάπτιση ώστε να του είναι οικείο. ..φαντάζομαι δεν είσαι η μόνη μητέρα που πηγαίνει στην εκκλησία πριν το μυστήριο  για να την καθησυχάσει ο ιερέας. ..Σίγουρα ο σεβασμός κερδίζεται όπως διάκριση πρέπει  να έχουν και οι ιερείς. ..Δεν χρειάζεται όμως και μια αφοσιωση από εμάς  να στηρίξουμε την  επιλογή μας?όλες οι σχέσεις ειναι αμφιδρομες και προφανως δεν  εχεις επενδυσει για να εχεις μια σχεση...Δεν δικαιλογω καμια συμπεριφορα.  Την ιδια στιγμη ομως μην απορεις και θυμωνεις με εναν ιερεα που δεν σε ξερει δεν τον ξερεις  ..Τι νομίζεις θα ίδρωσείναι το αυτί του αν ακυρώσεις την βάπτιση? Δυστυχώς ..Η βάπτιση  για πολλούς ιερείς και πιστούς είναι απλά μπιζνα  και μια διαδικασία -γιορτή. ..  Δεν γνωριζες ποιος ειναι  ιερεας εκει?τέλος πάντων  δεν γίνονται όλα στα μέτρα μας όπως θέλουμε. . Εφόσον δεν μπορείτε να αλλάξετε εκκλησία  κάνε ότι μπορείς να εξοικοιωθεί  το παιδί. .. Δεν μας είπες ομως τι του  ζητησες και τι σου απάντησε. ..

Του ανέλυσα το 1 και το 2 που αναφέρω παραπάνω και τον ρώτησα - παρακάλεσα αν δεν κάθεται με τίποτα στην αγκαλιά του νονού και θέλει να κατέβει, να τον πάρω αγκαλιά. 

Η απάντησή του ήταν : υπονοείς ότι δεν ξέρω να κάνω βάφτιση;; Εγώ έχω κάνει πάνω από 1000 βαφτίσεις!!!! (λες και ο αριθμός φανερώνει κάτι)

γενικά είχε πολύ τσαμπουκά και ήταν ειρωνικός. Αυτά ειπώθηκαν

 

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Maonoki said:

Ευτυχώς να σου πω, θα είμαστε πολύ λίγα άτομα και αν δω ότι πάει να πει κάτι του τύπου "νονε κράτα δυνατά το παιδί να μη σου φύγει από την αγκαλιά" ή κάτι που παραπεμπει σε βία, αντί να ηρεμήσει το παιδί ή να το δώσει σε μένα, θα διακόψουμε απλά το μυστήριο

Επειδή απ'ότι κατάλαβα ο παπάς σας δεν είναι πολύ συνεργάσιμος, φρόντισε να του ξεκαθαρίσεις ότι μην τυχόν και στο βουλιάξει ολόκληρο το παιδί στη κολυμπήθρα. Εκτός αν θέλεις βέβαια. Εγώ το είχα ξεκαθαρίσει και μου είπε ο άνθρωπος ότι δεν το κάνει ούτως ή άλλως. Ο ξάδερφος μου, όταν ήταν να βαφτίσει τη μικρή του, ενώ το είχε πει στον παπά , εκείνος βούτηξε το παιδί με το κεφάλι και μείναμε όλοι εμβρόντητοι. Τον πανικό στα μάτια του παιδιού, δεν θα τον ξεχάσω . Ο ξάδερφος μου άλλαξε χρώμα, η γυναίκα του και η αδερφή της έκλαιγαν, η θεία μου (γιαγιά του παιδιού), έπαθε υστερία και άρχισε και φώναζε, έγινε χαμός! Εννοείται δεν του έδωσαν ούτε ένα ευρώ, αλλά και πάλι..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα κάνω λίγο το δικηγόρο του....διαβόλου (οξύμωρο :P), αλλά έχω τέσσερις απορίες. Βέβαια μιλάμε για 5 μέρες πριν τη βάφτιση, οπότε ειλικρινά δεν ξέρω αν έχουν κανένα νόημα πλέον....

 

1) Παίρνω ρίσκο με αυτό που θα πω και διόρθωσέ με, σε παρακαλώ, αν κάνω λάθος, αλλά....αντιλαμβάνομαι από την οπτική σου ως προς το θέμα ότι το παιδί κι εσείς δεν έχετε καμία ιδιαίτερη εξοικείωση/σχέση με την Εκκλησία (γενικώς, με το θεσμό και τον τρόπο ζωής που συνεπάγεται, όχι με το συγκεκριμένο εκκλησάκι). Αν ισχύει αυτό, τότε γιατί βαφτίζετε το παιδί σας;

 

2) Ο παπάς δε σας κάνει χάρη που βαφτίζει, αλλά ούτε κι εσείς κάνετε χάρη σε κανέναν, προκειμένου να θεωρείτε δεδομένο ότι το μυστήριο θα γίνει με τον τρόπο που σας βολεύει. Για τον ίδιο λόγο θεωρώ αδόκιμες εκφράσεις του τύπου "δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει" ή να ζητήσεις από τον παπά να σου αποδείξει την ακρίβεια του τυπικού που ακολουθείται μέσα από τις γραφές, ή να τον "εκδικηθείς" μέσω της αμοιβής, ή να διακόψεις το μυστήριο κλπ... Δε νομίζω ότι σας ανάγκασε κανείς να το βαφτίσετε, επιλογή σας είναι και η βάπτιση και το μέρος και, ως εκ τούτου, ο ιερέας. Το γιατί και το πως είναι ζητήματα που λύνεις προτού αποφασίσεις να μπεις σε μία θρησκεία και σίγουρα όχι 5 μέρες πριν τη βάφτιση. Μπορεί να μη σου άρεσε ο τρόπος που στο είπε, δε θα μπω στη διαδικασία να κρίνω αυτό το κομμάτι, αλλά η αλήθεια είναι οτι όντως μετά από 1000 βαφτίσεις μάλλον γνωρίζει καλά αυτό που πρέπει να κάνει εκείνη τη στιγμή...δε νομίζω οτι το δικό σου παιδί θα απαιτεί τόσο ιδιαίτερο χειρισμό, σε σχέση με τα υπόλοιπα που έχει βαφτίσει.

 

3) Ο παπάς δε σας κάνει χάρη που βαφτίζει, αλλά, εφ'όσον δεν πληρωθούν, χάρη σας κάνουν ο ψάλτης και η καθαρίστρια. Σε αντίθεση με τον παπά, ούτε δημόσιοι λειτουργοί είναι, ούτε έχουν καμία ηθική/πνευματική υποχρέωση να δουλέψουν τσάμπα στην ιδιωτική τελετή σου. Αυτό καλό είναι να το θυμόμαστε κάθε φορά που συζητάμε για αμοιβές μυστηρίων. Μπορεί να έχεις οποιοδήποτε θέμα με τον παπά, τουλάχιστον όμως δώσε κάτι στο υπόλοιπο προσωπικό. ;)

 

4) Υποκειμενική η άποψη, αλλά η βάφτιση εκτός των άλλων έχει και μία κοινωνική διάσταση. Είναι ίσως η πρώτη φορά, από τις πολλές που θα ακολουθήσουν, που το παιδί βιώνει μία διαδικασία ως εντελώς ανεξάρτητο ον...στην πραγματικότητα δεν είναι υποχρεωτική η παρουσία του γονέα, πέραν του νομικού σκέλους. Εμπιστεύσου, λοιπόν, τον πνευματικό γονέα του παιδιού και άφησέ τον/την να κάνει αυτό που πρέπει.  Ειλικρινά, δε θα πάθει τίποτα ο γιος σου αν μείνει και μισή ώρα στην αγκαλιά κάποιου άλλου. ;)

 

 

Μπορούμε να συζητάμε ώρες για τη στάση της Εκκλησίας στην κοινωνία, αλλά και τη συμπεριφορά του εκάστοτε Χ ιερέα....και φυσικά δεν τίθεται θέμα περί συμπεριφοράς, κανείς δεν είναι υπεράνω των βασικών κανόνων ευγενείας.....απλώς αναρωτιέμαι πριν απ'ολα αυτά αν κάποιος κάνει τις παραπάνω σκέψεις και ειδικά την 1η.....

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Maonoki είπε:

Του ανέλυσα το 1 και το 2 που αναφέρω παραπάνω και τον ρώτησα - παρακάλεσα αν δεν κάθεται με τίποτα στην αγκαλιά του νονού και θέλει να κατέβει, να τον πάρω αγκαλιά. 

Η απάντησή του ήταν : υπονοείς ότι δεν ξέρω να κάνω βάφτιση;; Εγώ έχω κάνει πάνω από 1000 βαφτίσεις!!!! (λες και ο αριθμός φανερώνει κάτι)

γενικά είχε πολύ τσαμπουκά και ήταν ειρωνικός. Αυτά ειπώθηκαν. 

Μάλιστα. Αυτό που αντιλαμβάνομαι είναι πως θεώρησε ότι του κάνατε υπόδειξη και αντέδρασε αγενώς (κακώς). Πραγματικά λυπηρό να δημιουργούνται τέτοιες παρεξηγήσεις και εντυπώσεις. Δυστυχώς δεν είναι όλοι οι ιερείς χαρισματικοί στην επικοινωνία. Ούτε βέβαια κι όσοι μπαίνουν στην εκκλησία/Εκκλησία έτοιμοι να τους επικοινωνηθεί η Θεία Χάρις (επιτρέψτε μου το λογοπαίγνιο). Συμβαίνουν αυτά.

Ωστόσο να ξέρετε πως ο ιερέας (ο κάθε ιερέας και ο απότομος/αυστηρός/αγενής) που επιτελεί μία βάπτιση, το τελευταίο που θέλει είναι να κάνει το μυστήριο με ένα παιδί να ωρύεται και μια οικογένεια έτοιμη να τον λιντσάρει. 
Υπάρχουν μερικοί ακατάλληλοι, ναι, αλλά δεν είναι ο κανόνας. Είναι η εξαίρεση. Οπότε στη θέση σας δεν θα ανησυχούσα για κάτι.

 

6 ώρες πρίν, Maonoki είπε:

Μακάρι να ήταν αυτός η περίπτωση, δυστυχώς οι περισσότεροι έτσι είναι απ ότι ακούω!

Εννοείται ότι θα ψήσουμε το νονό να μην αφήσει τίποτα στην εκκλησία! (...)

Ξέρεις όμως βρε συ τι με φουρκιζει περισσότερο;; 

Ότι σχεδόν όλοι εξαιτίας του.... Επαγγέλματος τους" την έχουν δει "Εξουσία " και γουστάρουν να επιβάλλονται και να αγχώνουν τον κόσμο!!!! 

Σαφώς δεν είπα ότι το μυστήριο πρέπει να γίνει όπως θέλω εγώ, όμως ρε " άνθρωπε του... Θεού " μίλησα λίγο καλύτερα, συμπεριφερσου λίγο με ευγένεια και Ανθρωπιά, όπως κανονικά θα έπρεπε, και όχι σαν Ουγκανος!!!!! 

Επειδή κανείς αυτό το επάγγελμα δε σημαίνει ότι θα σε φοβηθούμε κιόλας!!! (...)

Ειλικρινά μετά το απαράδεκτο φερσιμο του, έτοιμη είμαι να τα βροντήξω όλα στον αέρα!... 

Καλά πώς την έχουν δει έτσι όλοι σχεδόν οι παπάδες;; 

Λες και "μας κάνουν Χάρη" που βαφτίζουν τα παιδιά μας, που μας παντρεύουν;; 

Η δουλειά τους αυτή δεν είναι;; 

Ή μήπως θεωρούν ότι επειδή ασκούν αυτό το επάγγελμα, θα μας φέρονται όπως τους αρέσει; 

Ευτυχώς να σου πω, θα είμαστε πολύ λίγα άτομα και αν δω ότι πάει να πει κάτι του τύπου "νονε κράτα δυνατά το παιδί να μη σου φύγει από την αγκαλιά" ή κάτι που παραπεμπει σε βία, αντί να ηρεμήσει το παιδί ή να το δώσει σε μένα, θα διακόψουμε απλά το μυστήριο! (...) Εγώ δεν φαντάζομαι έτσι μια σχέση με την εκκλησία και θεωρώ ότι λειτουργεί εντελώς αποτρεπτικά! 

 

Θα μπορούσε ίσως ο νονός ως πνευματικός γονέας του παιδιού έτοιμος να βιώσει την πνευματικότητα του μυστηρίου και με ειλικρινή σεβασμό στον ρόλο του ιερέα και στον ρόλο τον δικό του, να κάνει μια ψύχραιμη κουβέντα μαζί του, έτσι μόνο για να σας φύγει η έννοια.

Με το καλό εύχομαι!

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, jungle said:

Πες τα,να γειασει το στόμα σου.

Τίποτα δεν πρέπει και τίποτα δεν επιβάλλεται με το δικό σου παιδί.το μόνο που επιβάλλεται είναι να το βαφτίσεις με τον χειρότερο τρόπο να το βουτήξουν σαν σκυλι στη κολυμπήθρα κ να του κοψουν μαλλια κ αυτό να σπαραζει στο κλάμα.κ εσυ δε θα πάρεις αγκαλιά το μωρό σου;! Κ όλα αυτά για να μην υπάρχει προβλημα στο σχολείο κ στην άθλια κοινωνία μας...

 

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα από την απουσία της βάπτισης ούτε στο σχολείο, ούτε και πουθενά αλλού....θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω και να πω οτι οι περισσότεροι κατ'όνομα πιστοί, συνήθως βαφτίζουν για τον παππού, τη γιαγιά και το υπόλοιπο σόι. Δε φταίει, όμως, ο παπάς να πληρώσει τα σπασμένα από την πίεση που ασκεί η Αγία Ελληνική Οικογένεια ....;)

 

Αν αυτό που περιγράφεις είναι πραγματικά το πως βλέπεις τη βάπτιση (και είμαι σίγουρος οτι δεν είσαι η μόνη), θα ξαναπώ οτι δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος ούτε να βαπτίζετε τα παιδιά σας, ούτε να κάνετε θρησκευτικό γάμο, ούτε και να βρίσκεστε στην Εκκλησία για οποιονδήποτε άλλο λόγο....Θεωρώ πως είναι τσάμπα κόπος, τσάμπα χρήματα, τσάμπα εκνευρισμός και, συνολικά, κοροιδία προς τους άλλους και τον εαυτό μας. Δεν είναι υποχρεωτική, ευτυχώς, ούτε η πίστη, ούτε και η λατρεία.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, jungle είπε:

Κ όλα αυτά για να μην υπάρχει προβλημα στο σχολείο κ στην άθλια κοινωνία μας...

Εδώ και πολλά χρόνια τα παιδιά εγγράφονται κανονικά στο σχολείο, ανεξάρτητα απ'το αν έχουν βαφτιστεί η όχι. Έχω φίλο 27 χρόνων αβαφτιστο.

 

5 ώρες πρίν, Maonoki είπε:

Του ανέλυσα το 1 και το 2 που αναφέρω παραπάνω και τον ρώτησα - παρακάλεσα αν δεν κάθεται με τίποτα στην αγκαλιά του νονού και θέλει να κατέβει, να τον πάρω αγκαλιά. 

Η απάντησή του ήταν : υπονοείς ότι δεν ξέρω να κάνω βάφτιση;; Εγώ έχω κάνει πάνω από 1000 βαφτίσεις!!!! (λες και ο αριθμός φανερώνει κάτι)

γενικά είχε πολύ τσαμπουκά και ήταν ειρωνικός. Αυτά ειπώθηκαν. 

 

Δεν ξέρω για το ύφος, αλλά η απάντηση μπορεί να ήταν και καλή: δηλαδή ότι το θεωρεί αυτονόητο να σου τον δώσει εσένα κ το ξέρει από τις τόσες βαφτίσεις που έχει κάνει. Έχω πάει σε βαφτισεις που κρατούσαν οι γονείς το μωρό και σε μια που για να διαβάσει ο νονος το "πιστεύω" πήρε το μωρό αγκαλιά ο παπάς κ του έδωσε να παίζει με ένα λουλουδάκι από μια εικόνα. Δεν έκλαιγε όμως. Στη δικιά μας βάφτιση την κρατούσε συνέχεια ο νονός, όπως κι εγώ το βαφτιστηρι μου όταν έγινα νονά, όμως επίσης δεν έκλαιγαν οπότε ίσως αν έκλαιγαν να τα έδιναν στους γονείς.

 

2 ώρες πρίν, chocolate_eater είπε:

Ο παπάς δε σας κάνει χάρη που βαφτίζει, αλλά, εφ'όσον δεν πληρωθούν, χάρη σας κάνουν ο ψάλτης και η καθαρίστρια. Σε αντίθεση με τον παπά, ούτε δημόσιοι λειτουργοί είναι, ούτε έχουν καμία ηθική/πνευματική υποχρέωση να δουλέψουν τσάμπα στην ιδιωτική τελετή σου. Αυτό καλό είναι να το θυμόμαστε κάθε φορά που συζητάμε για αμοιβές μυστηρίων. Μπορεί να έχεις οποιοδήποτε θέμα με τον παπά, τουλάχιστον όμως δώσε κάτι στο υπόλοιπο προσωπικό. ;)

 

Στον γάμο μας πάντως που ο παπάς ζήτησε μεγάλο ποσό απ'τον κουμπαρο κ μάλιστα πιεστικά, δεν είχε ψάλτη αλλά δεύτερο παπά.

Επεξεργάστηκαν by little lamb
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, jungle said:

Μπράβο σας κ συγχαρητήρια για το ήθος του παπουλη. Εδώ στην Αθήνα είναι αυτός;

Όχι δεν είναι εδώ Αθήνα, η βάπτιση έγινε σε επαρχία.

9 hours ago, chocolate_eater said:

3) Ο παπάς δε σας κάνει χάρη που βαφτίζει, αλλά, εφ'όσον δεν πληρωθούν, χάρη σας κάνουν ο ψάλτης και η καθαρίστρια. Σε αντίθεση με τον παπά, ούτε δημόσιοι λειτουργοί είναι, ούτε έχουν καμία ηθική/πνευματική υποχρέωση να δουλέψουν τσάμπα στην ιδιωτική τελετή σου. Αυτό καλό είναι να το θυμόμαστε κάθε φορά που συζητάμε για αμοιβές μυστηρίων. Μπορεί να έχεις οποιοδήποτε θέμα με τον παπά, τουλάχιστον όμως δώσε κάτι στο υπόλοιπο προσωπικό. ;)

Να ρωτήσω κάτι? Δεν πληρώνονται έτσι και αλλιώς οι ψάλτες και όσοι εκτελούν καθήκοντα στην εκκλησία, από την εκκλησία? Τα χρήματα που παίρνουν από τα μυστήρια δεν υποτίθεται πως είναι για να ενισχύσεις την εκκλησία? Τα δίνεις επειδή θες, γιατί υπάρχει αυτή η ταρίφα και είναι πλέον υποχρεωτικό να πληρώσεις?

Είναι ειλικρινής η απορία μου, εμείς από το γάμο δεν πήραμε απόδειξη για τα χρήματα που δώσαμε, και δεν ήταν  λίγα. Απόδειξη πήρα μόνο όταν έγινα νονά, και αυτό έγινε σε μεγάλη εκκλησία της επαρχίας, όπου δεν ζήτησαν χρήματα τα έδωσα εγώ και εκείνοι αμέσως έδωσαν την απόδειξη.

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos said:

Όχι δεν είναι εδώ Αθήνα, η βάπτιση έγινε σε επαρχία.

Να ρωτήσω κάτι? Δεν πληρώνονται έτσι και αλλιώς οι ψάλτες και όσοι εκτελούν καθήκοντα στην εκκλησία, από την εκκλησία? Τα χρήματα που παίρνουν από τα μυστήρια δεν υποτίθεται πως είναι για να ενισχύσεις την εκκλησία? Τα δίνεις επειδή θες, γιατί υπάρχει αυτή η ταρίφα και είναι πλέον υποχρεωτικό να πληρώσεις?

Είναι ειλικρινής η απορία μου, εμείς από το γάμο δεν πήραμε απόδειξη για τα χρήματα που δώσαμε, και δεν ήταν  λίγα. Απόδειξη πήρα μόνο όταν έγινα νονά, και αυτό έγινε σε μεγάλη εκκλησία της επαρχίας, όπου δεν ζήτησαν χρήματα τα έδωσα εγώ και εκείνοι αμέσως έδωσαν την απόδειξη.

 

Ναι συνήθως έχουν ένα μισθό για τα προγραμματισμένα καθήκοντά τους ως προς το πρόγραμμα του ναού, ο οποίος καλύπτεται από το ταμείο του ναού, ουσιαστικά από όλες τις ενισχύσεις, δωρεές κλπ. και τα κεριά. Τα μυστήρια δεν είναι στο ενοριακό πρόγραμμα, είναι ιδιωτικές εκδηλώσεις σε ώρες που κανονικά η εκκλησία θα ήταν κλειστή.

 

Συνεπώς σε μία νορμάλ περίπτωση τα χρήματα που δίνεις, κατά ένα μεγάλο ποσοστό ναι, είναι ενίσχυση προς το ναό συγκεκριμένα (όχι προς την Εκκλησία γενικά) η οποία εντέλει καλύπτει όλα τα έξοδα που δεν καλύπτονται κεντρικά (λογαριασμοί, ψάλτες, καθαρισμός, μικροσυντηρήσεις, κεριά κλπ.). Γι'αυτό και συχνά φαίνεται περίεργο αν ζητήσει ένας παπάς 500 ευρώ, αλλά μετά μαθαίνουμε οτι η νύφη ζήτησε 3 πολυελαίους αναμμένους, κλιματισμό στους 16 βαθμούς και 5μελή χορωδία ψαλτών. :P

 

Δεν είναι όλοι ιερείς "τίμιοι" ως προς το κομμάτι του ποσού που αφήνουν στο ταμείο, γι'αυτό και έχει κάποιο νόημα η απόδειξη αν έχετε αμφιβολίες , αλλά απο κει και πέρα είτε με απόδειξη, είτε χωρίς, ο ναός έτσι κι αλλιώς δε θα πληρώσει φόρο. Ούτε στα κεριά δίνεται απόδειξη, αλλά η καταμέτρηση στο τέλος γίνεται κανονικά και καταγράφεται.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Είναι δικαίωμα του καθενός να βαφτίσει το παιδί του για όποιο λόγο θέλει εκείνος, όπως είναι δικαίωμα του να απαιτεί ευγένεια και κατανόηση από τον Παπά .Πόσο μάλλον που οι περισσότεροι αυτοί "άνθρωποι του θεού", σε βλέπουν σαν αρπαχτή (όπως στην προκειμένη που ο παπάς έχει ήδη ζητήσει χρήματα). Αυτοί αναρωτήθηκες γιατί γίνονται παπάδες αφού δεν έχουν κανένα σεβασμό στο λειτούργημα που έχουν αναλάβει? Αν είναι δυνατόν που θα ζητήσουμε το λόγο σε γονείς που βαφτίζουν τα παιδιά τους , επειδή δεν είναι θαμώνες των εκκλησιών, ή δεν υιοθετούν τον χριστιανικό τρόπο ζωής (αλήθεια πώς ακριβώς είναι αυτός?) στην καθημερινότητα τους.

Όπως δεν θέλεις να σου ζητάνε το λόγό εσένα γιατί βαφτιζεις το παιδί σου και κάθε πότε πας εκκλησία. .. έτσι δεν είσαι σε θέση να ζήτας  τον λόγο γιατί και πως έγινε κάποιος ιερέας. ..Δεν καταλαβαινω την καραμελα αυτος ειναι ανθρωπος του θεου οποτε απαιτουμε μια συγκεκριμενη συμπεριφορα..απαιτείς δηλαδη μια ουτοπια απο την εκκλησία ?σε ποιον τομεα της ζωης εχεις δει την ουτοπια και το ιδανικο? Που εχεις δει δηλαδη το τελειο να μας πεις να το βρπυμε και εμεις...

 

πας σε μια τυχαία εκκλησία με έναν τυχαίο ιερέα   και όπου πέσεις. ..Το να είσαι ιερέας και άνθρωπος του Θεού δεν σημαίνει ούτε ότι αυτός ο άνθρωπος είναι καλός ιερέας ούτε Άγιος ούτε ότι έχει πνευματικοτητα. ...Αν θελεις  εναν τετοιον ανθρωπο πρεπει να τον ψαξεις οπως ψαχνεις για εναν γιατρο...όποιος ομως απλα θελει να παει για ενα μυστηριο ας αποδεχτει οτι ειναι μια τυχαια ζαρια τι παπα θα βρει...Όπως βρίσκεις έναν κακό και καλό γιατρό έτσι βρίσκεις καλούς και καλούς ιερείς. ..Χωρίς να σημαίνει βέβαια ότι ο συγκεκριμένος   ιερέας είναι κακός. Δεν λέω αυτό να το ξεκαθαρίσω γιατί απο τα λεγόμενα τις κοπέλας δεν έχω καταλάβει και πολλά....κανένας δεν σε αναγκάζει να κάνεις τίποτα μην έχέτε όμως και απαιτήσεις  να βρείτε μία  ιδανική κατάσταση στα μέτρα  σας...δυστυχώς η ευτυχώς έτσι ειναι παντου. ..Τώρα για τα λεφτά  τι να πω...Ότι δεν τα χρειάζονται. .Τα χρειάζονται. ..Ότι δεν υπάρχει και εκμετάλλευση...Υπάρχει. ..Για αυτό και εκεί ψάχνεις και βρίσκεις τους κατάλληλους ανθρώπους. ..Αλλιώς πατ κιουτ ψεκάστε  σκουπίστε τελειώσατε. ...

Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater said:

 

Δε ζητάω εγώ το λόγο για το παραπάνω, οι ίδιοι πρέπει να τον ξεκαθαρίσουν με τον εαυτό τους. Είναι σα να μου λες οτι δεν ακούς ποτέ ελληνικά, αλλά θέλεις να κάνεις τα 40α σου γενέθλια σε σκυλάδικο και σε ενοχλεί η αισθητική του χώρου και ο καπνός. Ε, that's it....αν δε θέλεις, κάντο σε jazz club.

 

Αν δεν υιοθετείς το χριστιανικό τρόπο ζωής, δεν έχεις κανένα λόγο να είσαι Χριστιανός, να παντρεύεσαι στην Εκκλησία, να γίνεσαι κουμπάρος, να βαφτίζεις και να πηγαίνεις στην Ανάσταση κλπ. Αν είσαι Χριστιανός, το τυπικό του κάθε μυστηρίου το ξέρεις ήδη, έχεις πάει σε 50 βαφτίσεις και  είναι ξεκάθαρο το γιατί και το πως. Και φυσικά κάνεις το μυστήριο στην Ενορία σου, την οποία γνωρίζεις και δεν περιμένεις να μάθεις τον παπά της μια βδομάδα πριν.

 

Όταν η Εκκλησία προσεγγίζεται με τη λογική κέντρου εκδηλώσεων, να διαλέξουμε το πιο ωραίο μέρος για φωτογραφίες, να στολίσουμε μέχρι και την κολυμπήθρα με ένα σωρό άσχετα αντικείμενα, να φορέσει ο παπάς το άμφιο που ταιριάζει με το theme της βάπτισης κλπ., αυτό που θα πάρεις πίσω θα είναι ανάλογης ποιότητας. Λυπάμαι αλλά δεν είναι "δικαίωμα" να κλείσεις ένα ναό προκειμένου να βγάλεις μια κοινωνική υποχρέωση, ή το άχτι σου απέναντι στην κοινωνία, μέσω του μυστηρίου. Μερικά βασικά πράγματα για κάποιον που σχετίζεται με την Εκκλησία είναι ξεκάθαρα, όπως το γιατί κρατάει το παιδί ο νονός, όπως επίσης και οτι ο παπάς είναι άνθρωπος και όχι Εκκλησία. Για κάποιον που δε σχετίζεται, υπάρχει, ευτυχώς, το Δημαρχείο.

 

Συνεπώς μην τρελαίνεσαι, δε ζητάω τα ρέστα από κανέναν, απλώς προσπαθώ να καταλάβω γιατί κάποιος μπαίνει σε μία διαδικασία από την οποία, με βάση τα λεγόμενά του, δεν έχει καταλάβει σχεδόν τίποτα.

Και τα ρέστα ζητάς, και αυθαίρετα συμπεράσματα βγάζεις για ανθρώπους που δεν γνωρίζεις. Επίσης δεν νομίζω ότι είσαι σε θέση να λες στους άλλους τί πρέπει να ξεκαθαρίσουν με τον εαυτό τους , εαν είναι "καλοί" Χριστιανοί και αν έχουν καταλάβει τί εστι χριστιανισμός. Επίσης οι παπάδες όταν πας να παντρευτείς ή να βαφτίσεις δεν σε ρωτάνε αν είσαι καλή Χριστιανή. Δεν τους ενδιαφέρει καν . Σαν ευρώ σε βλέπουν . Και μπορεί οι παπάδες να μην είναι η εκκλησία, είναι όμως εκπρόσωποι της. Άσε λοιπόν τους ανθρώπους να κρίνουν μόνοι τους αν και πόσο καλοί Χριστιανοί είναι . Από "καλούς " Χριστιανούς που το μόνο που ξέρουν είναι να κουνάνε το δάχτυλο στους άλλους χορτάσαμε.

Just now, Fenia27 said:

.. έτσι δεν είσαι σε θέση να ζήτας  τον λόγο γιατί και πως έγινε κάποιος ιερέας. ..

Μάλλον παρανόησες. Δεν έκανα κάτι τέτοιο. Διάβασε καλύτερα τί έγραψα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...