Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Babysitter απλήρωτη sos!


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα τα φώτα σας σχετικά με κάτι που έχει προκύψει με γονέα παιδιού που κάνει babysitting η γυναίκα μου. Η σύζυγος μου εχει αναλάβει ένα παιδί 6 ετών εδώ κ μια εβδομάδα αν κ η αγγελία έλεγε ωράριο 5-12 το βράδυ σε δικό τους χωρο( του γονέα) κ είχαν συμφωνήσει σε όλα τα θέματα, το παιδι είχε έρθει δοκιμαστικά μετά από συνεννόηση με την σύζυγό στο σπίτι μας  κ έμεινε το βράδυ σε εμάς επειδή η μητέρα του δεν μπορούσε να έρθει να το πάρει σχόλασε αργά. η σύζυγός μου προσπάθησε να επικοινωνήσεις το πρωί μαζί της μέχρι τις 11 το πρωί δεν μπορούσε να επικοινωνήσει  διότι δεν απαντούσε στο τηλέφωνο. Το παραδίδει κ την ενημερωνει για τις δυσκολίες που είχαμε στο σπίτι αλλά για μητέρα της επέμενε να το κρατάμε στο σπίτι σχεδόν 20 ώρες την ημέρα 16:00 έως κ 12:00 το επόμενο πρωί κ να τις δίνει παραπάνω χρήματα αλλά όχι οσα είχαν συμφωνήσει εξ αρχής ως ωρομίσθιο αλλά ως μέρα. Το δέχεται και αυτό μετά είχε την απαίτηση να την πηγαινο φέρνουμε να την ταΐζουμε με δικά μας έξοδα πρωινό απογευματινό βραδινό κτλ μέχρι κ παρατήρηση έκανε στη γυναίκα μου γιατί δεν την πάει για μπάνιο στην θάλασσα. Αυτό.εχει γίνει 6 μέρες η αρμονία σε όλο το σπίτι μας είχε πάει στην ευχή επειδή έχουμε και τα άλλα δύο τα δικά μας τα παιδιά και τώρα η κυρία (μαμά του παιδιού) αναβάλει συνέχεια την πληρωμή της γυναίκας μου ενώ μέχρι στιγμής έχουμε δώσει πάνω από 50 ευρώ σε βενζίνες και φαγητά για το παιδί. Τι να κάνουμε? Πως μπορούμε να κινηθούμε τα 200 θα γίνουν 300, 500 ευρώ κ πάει λέγοντας κ αυτή όλο το αναβάλει για την πληρωμή...  Αν έχει κάποιος οποία διποτε ιδέα θα είναι χρήσιμη. Ευχαριστώ

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αναφέρεσαι σε αγγελία οπότε ούτε φιλοι ήσασταν ουτε γνωστοί και λες ότι από την πρώτη εβδομάδα σας το άφησαν να μένει μαζί σας; Και το δεχτηκατε για τα λεφτα κιολας; Το πρόβλημα σας δεν είναι τα λεφτά. Χαλάλι τα 50 ευρώ και όσα δώσατε, μόνο επιστρέψτε ΑΜΕΣΑ το παιδί και μην ξαναεχετε καμία επαφή μαζί τους. Δεν ειναι φυσιολογικό αυτό που συμβαίνει και σίγουρα θα βρεθείτε μπλεγμένοι. Ποιος νορμαλ ανθρωπος γνωριζει εναν αλλο μεσω αγγελιας και του παει το παιδι του για διανυκτέρευση; Εκτος αν κατι δεν μας λες στην ιστορία. Και ειλικρινα απορω που η μονη σου εννοια ειναι πώς θα παρεις πισω οσα εδωσες για να ταισεις το παιδι! Εγω θα είχα ειδοποιήσει την αστυνομία από την πρώτη ώρα που το άφησε κι δε σήκωνε τηλέφωνα.

 

Δηλαδή αν σας πλήρωνε στην ώρα της δεν είχε διαταραχτει η αρμονια του σπιτιού και θα το έβρισκες φυσιολογικό αυτό που συμβαινει; 

Επεξεργάστηκαν by Merendoula
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχετε υπογράψει κάτι για την εργασία αυτή  ή αν δεν πληρώνεται με κάποιο νόμιμο τρόπο (π.χ. εργόσημο), τότε μάλλον τίποτα δε μπορείς να κάνεις....στην πραγματικότητα εσύ κινδυνεύεις περισσότερο αν το καταγγείλεις, λόγω ανασφάλιστης εργασίας. Αν προσθέσεις και τις παράλογες απαιτήσεις της μητέρας, αλλά και το γενικότερα περίεργο στυλ της ως προς το παιδί, θα σου έλεγα να ξεχάσεις τα 50 ευρώ και να διακόψετε το συντομότερο....Ενδεχομένως να το έχει και σύστημα και μέσω αγγελιών να τη βγάζει με τσάμπα φύλαξη 1-2 βδομάδες μέχρι να βρει τον επόμενο....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

H αγγελία έλεγε 5-12 το βράδυ, αλλά εκέινη μετά σας είπε 12 το μεσημέρι? Μήπως δεν είχατε καταλάβει οτι ήταν 12 το μεσημέρι? Η μητέρα σας είπε ουσιαστικά να "υιοθετήσετε" το παιδί της και να το βλέπει 2-3 ώρες τη μέρα και εσείς το δεχτήκατε? Για πόσο? Κάτι δεν μου κολλάει εδώ.. 

Link to comment
Share on other sites

Διακοψτε αμεσα καθε επαφη και "συνεργασια" με την κυρια. Το να εχεις ενα ξενο παιδι στο σπιτι σου οχι μονο με την "babysitter" την γυναικα σου δηλαδη αλλα με ολη την οικογενεια, να κοιμαται μαζι σας και να απαιτει και μπανια στην θαλασσα ειναι ακρως επικινδυνο. ΠΟΛΥ επικινδυνο..Δεν νομιζω να εχετε καταλαβει την σοβαροτητα της καταστασης αν το μονο που σας απασχολει ειναι τα λεφτα που δεν εχετε παρει...

 

Ποια μανα αφηνει το παιδι σε ξενο σπιτι να μεινει 20 ωρες και να μην σηκωνει και το τηλεφωνο? Κατι δεν παει καλα. 

 

Να σου επισημανω τα εξης:

 

Μπορειτε να βρεθειτε μπλεγμενοι πολυ ευκολα μονο και μονο απο ενα ατυχημα του παιδιου. Πες οτι επεσε, χτυπησε κατι εγινε τελος παντων, στραβοκαταπιε, ανεβασε πυρετο κτλ και η μανα του δεν σηκωνει το τηλεφωνο. Τι θα κανεις τοτε? Θα το πας στο νοσοκομειο χωρις να ξερεις τιποτα για το παιδι? Τι θα δηλωσεις εκει? Το πιο απλο ετσι...και ποιος θα "φταιει" για το οποιο ατυχημα? Ας αφησουμε στην ακρη καταγγελιες για πιο ακραια και βαρια πραγματα που μπορει να κανει η εν λογω κυρια και δεν ξεμπλεκετε καθολου ευκολα. Γιατι τιποτα δεν αποκλειεται και δεν ειναι πολυ εξω απο εμας μεχρι να συμβει, και εκει οχι την αρμονια σας δεν θα βρειτε...ασε καλυτερα..

 

Λοιπον, αυτα δεν ειναι σοβαρα πραγματα και με συγχωρεις για τον εντονο τονο αλλα πρεπει να διαφυλαξεις την οικογενεια σου και τα παιδια σου απο ολα αυτα που μπορουν να πανε στραβα. Εχεις τεραστια ευθυνη για το παιδι που κρατας 20 ωρες μεσα στο σπιτι σου και η μητερα ειναι αφανταντη και δεν νομιζω να αντιλαμβανεστε οχι μονο την ευθυνη αλλα και τι μπορουν να σας προσαψουν...

Link to comment
Share on other sites

Μα ειλικρινά με τι σκεπτικό φιλοξενήσατε παιδί που δεν γνωριζετε; Επειδή τηλεφωνικως και επιτοπου σας έταξε παραπάνω χρήματα το βρήκατε ευκαιρία να βγάλετε λεφτα; Και περνωντας οι μερες αντι να προβληματιζεστε για όλα αυτά που γράφουν και οι κοπέλες παραπάνω (ατυχήματα, ασθένειες, ευθύνες κλπ), εσείς εκνευριζοσασταν όλο και περισσότερο που δεν βλέπατε παράδες να πέφτουν ενώ μετρουσατε ευρώ-ευρώ και μπουκιά-μπουκιά τι καταναλώνει το παιδι;

Ελπίζω -αν δεν είναι τρολ τελικά το ποστ- να έχετε ληξει ηδη το θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Έχω πει ήδη στην σύζυγο μου να μην ξανά δεχθεί το παιδί μιας κ το όλο θέμα περισσότερα κακό έκανε στην οικογένεια μου  κ στην ηρεμία του σπιτιού παρά καλο... Από ότι μας ενημέρωσε κ ο παππούς του παιδιού έχει άλλες 7 κοπέλες απλήρωτες κ όλες απειλούν με μηνύσεις Όσο για την κυρία-κυρίο που λέει ότι σκεφτόμαστε τον "παρά" συγνώμη κ όλας αλλά να εργασθεί ήθελε η σύζυγος μου επάγγελμα είναι το babysitting δεν είμαστε κανένα φιλανθρωπικό σωματείο να προσέχουμε τα παιδιά ανεύθυνων γονέων ,ούτε μου περισσεύει βενζίνη να κάνω κάθε μέρα δρομολόγια , ούτε να έχω την Απαίτηση  από την μάνα του παιδιού να φτιάχνω ξεχωριστό φαγητό για το παιδί της επιδει δεν του αρέσουν πχ οι μπάμιες  Αν μου φάνηκε παράξενο το όλο θέμα? Ναι!! Από την πρώτη στιγμή που είπε στην γυναίκα μου ελα να πάρεις το παιδί  χωρίς να τη  έχει  δει καν κ χωρίς τη  ξέρει. 

Δεν έχω ξαναζήσει παρόμοιο περιστατικό κ πραγματικά στεναχωριέμαι για το παιδί και η γυναίκα μου πολύ περισσότερο .  Δυστυχώς ζούμε σε ένα κόσμο που κάποιοι άνθρωποι απλά δεν θα έπρεπε να είναι γονείς... Τι να πώ... Δυστυχώς δεν ξέραμε που μπλέκαμε  . Όπως είπαν κ παραπάνω πιο πιθανό να βρεθούμε κ μπλεγμένοι.... Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας.

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά αναρωτιέμαι, σε όλη αυτή την ιστορία σκέφτεστε ότι δεν σας πληρώνει για αυτά που παρέχετε? Έχετε απέναντι σας έναν γονέα που ουσιαστικά παρκάρει το παιδί του και εσείς σκέφτεστε την οικονομική ζημιά που έχετε υποστεί? Εγώ δεν θα σας πω μόνο να αποχωρήσετε, θα σας πω και να αναζητήσετε πληροφορίες για το τι πρέπει να κάνετε προκειμένου να προστατευτεί αυτό το παιδάκι. Προφανώς και ο γονέας είναι ανεύθυνος που αφήνει το παιδί του σε ξένο περιβάλλον και εξαφανίζεται, δεν μπορώ ούτε να σκεφτώ την ανασφάλεια που θα νιώθει αυτό το παιδάκι μέσα του. Αυτή την βδομάδα ήσασταν εσείς οι φροντιστές του, την άλλη θα είναι κάποιος άλλος μετά κάποιος άλλος και πάει λέγοντας, δείτε νομικά πως μπορείτε να κινηθείτε προκειμένου να βοηθήσετε αυτό το παιδί, μην κλείσετε τα μάτια σε αυτό που συμβαίνει, πρέπει να βοηθήσετε αυτό το παιδί.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, kotsifikos said:

 kotsifikos και Merendoula

οσο ψυχρό κ αν ακουστεί δεν προσεχα εγώ το παιδί αλλά η γυναίκα μου. Το παιδί έχει κ τον παππού της κ δεν ξέρω κ εγώ πόσους άλλους συγγενείς να κάνουν ότι πρέπει για να είναι το παιδί καλά αφού γνωρίζουν τι συμβαίνει, ακόμα κ  γείτονες του, μεταγενέστερα, έλεγαν στη γυναίκα μου "έμπλεξες κ περαστικά σου", οι οποίοι αδιαφορούν κ φυσικά γνωρίζουν τι συμβαίνει. Μακάρι το κοριτσάκι να ναι καλά στην υγεία του κ να της πάνε όλα καλά στην ζωή της αλλά προσωπικά το θέμα για μένα τελειώνει εδώ! Δεν νομίζω ούτε εσύ να δουλεύεις κάπου κ να μην σε νοιάζει το αν θα σε πληρώσουν κ να δουλεύεις τζάμπα πόσο μάλλον να βάζεις κ από την τσέπη σου για την δουλειά που προσφέρεις κ αν πεις το αντίθετο κοροϊδεύεις τον εαυτό σου γιατί στο ξαναλέω είναι δουλειά..Δεν είναι εθελοντική εργασία...  Δεν είμαι ούτε παιδαγωγός ούτε έχω ποτέ ασχοληθεί με το αντικείμενο ούτε κ θέλω κ το θέμα φυλαξη παιδιου εγώ το βλέπω ως εργασία κ μονο, η γυναίκα μου σκέφτεται το μέλλον του παιδιού κ  τι θα απογίνει αλλά εγώ προσωπικά  βλέπω μόνο την αναστάτωση που έχει προκληθεί από το όλο θέμα κ το βλέπω πιο ψυχρά. Το θέμα το άνοιξα γιατί δεν βλέπω, ευτυχώς φυσικά, άλλες παρόμοιες περιπτώσεις όχι για να μου ασκείς κ κριτική από πάνω... 

 

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Yovanna said:

Yovanna

Η αγγελία καλά τα έλεγε κ στη αρχή της είπε 7 ώρες εργασία κ ίσως χρειαστεί να μείνει με το παιδί κάποιο βράδυ μέχρι αργά γιατί αργεί να σχολάσει αλλά το γύρισε μέσα στην πρώτη μέρα που κρατήσαμε το κορίτσι. Κ εμένα κάτι δεν μου κολλαγε αλλά όταν είσαι από τον Μάρτιο με το επίδομα του Εργάνης κ χρωστάς παντού λες ένα μακάρι να πάνε όλα  καλά να μην μας γυρίσει μπούμερανγκ όπως κ δυστυχώς έγινε...

 

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, chocolate_eater said:

Αν δεν έχετε υπογράψει κάτι για την εργασία αυτή  ή αν δεν πληρώνεται με κάποιο νόμιμο τρόπο (π.χ. εργόσημο), τότε μάλλον τίποτα δε μπορείς να κάνεις....στην πραγματικότητα εσύ κινδυνεύεις περισσότερο αν το καταγγείλεις, λόγω ανασφάλιστης εργασίας. Αν προσθέσεις και τις παράλογες απαιτήσεις της μητέρας, αλλά και το γενικότερα περίεργο στυλ της ως προς το παιδί, θα σου έλεγα να ξεχάσεις τα 50 ευρώ και να διακόψετε το συντομότερο....Ενδεχομένως να το έχει και σύστημα και μέσω αγγελιών να τη βγάζει με τσάμπα φύλαξη 1-2 βδομάδες μέχρι να βρει τον επόμενο....

Σ ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή !!! Αυτή είναι η απάντηση που έψαχνα, εσύ δίνεις λύση ενώ κάποιοι θα μας στείλουν κ στο εκτελεστικό απόσπασμα όπως το πάνε...

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Fenia27 said:

Διακοψτε αμεσα καθε επαφη και "συνεργασια" με την κυρια. Το να εχεις ενα ξενο παιδι στο σπιτι σου οχι μονο με την "babysitter" την γυναικα σου δηλαδη αλλα με ολη την οικογενεια, να κοιμαται μαζι σας και να απαιτει και μπανια στην θαλασσα ειναι ακρως επικινδυνο. ΠΟΛΥ επικινδυνο..Δεν νομιζω να εχετε καταλαβει την σοβαροτητα της καταστασης αν το μονο που σας απασχολει ειναι τα λεφτα που δεν εχετε παρει...

 

Ποια μανα αφηνει το παιδι σε ξενο σπιτι να μεινει 20 ωρες και να μην σηκωνει και το τηλεφωνο? Κατι δεν παει καλα. 

 

Να σου επισημανω τα εξης:

 

Μπορειτε να βρεθειτε μπλεγμενοι πολυ ευκολα μονο και μονο απο ενα ατυχημα του παιδιου. Πες οτι επεσε, χτυπησε κατι εγινε τελος παντων, στραβοκαταπιε, ανεβασε πυρετο κτλ και η μανα του δεν σηκωνει το τηλεφωνο. Τι θα κανεις τοτε? Θα το πας στο νοσοκομειο χωρις να ξερεις τιποτα για το παιδι? Τι θα δηλωσεις εκει? Το πιο απλο ετσι...και ποιος θα "φταιει" για το οποιο ατυχημα? Ας αφησουμε στην ακρη καταγγελιες για πιο ακραια και βαρια πραγματα που μπορει να κανει η εν λογω κυρια και δεν ξεμπλεκετε καθολου ευκολα. Γιατι τιποτα δεν αποκλειεται και δεν ειναι πολυ εξω απο εμας μεχρι να συμβει, και εκει οχι την αρμονια σας δεν θα βρειτε...ασε καλυτερα..

 

Λοιπον, αυτα δεν ειναι σοβαρα πραγματα και με συγχωρεις για τον εντονο τονο αλλα πρεπει να διαφυλαξεις την οικογενεια σου και τα παιδια σου απο ολα αυτα που μπορουν να πανε στραβα. Εχεις τεραστια ευθυνη για το παιδι που κρατας 20 ωρες μεσα στο σπιτι σου και η μητερα ειναι αφανταντη και δεν νομιζω να αντιλαμβανεστε οχι μονο την ευθυνη αλλα και τι μπορουν να σας προσαψουν...

Ευχαριστώ πολύ. Προς Θεού δεν έχεις έντονο τόνο με ενημερώνεις πολύ σωστά χωρίς καμία κακία σε σχέση με άλλους χρήστες. Δυστυχώς οι οικονομικές μου καταστάσεις τα έχουν φέρει έτσι ώστε να δεχθώ κάτι τέτοιο γνωρίζοντας ότι θα υπήρξει αναμπαμπουλα στο σπίτι μου. Το μόνο καλό από την όλη υπόθεση είναι το κοριτσάκι αυτές τις μέρες πέρασε τέλεια σε σημείο που δεν ήθελε να φύγει από το σπίτι κ δεν είχαμε κανένα ευτράπελο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 hours ago, kotsifikos said:

Εκτελεστικό απόσπασμα επειδή είπαμε πως η συγκεκριμένη περίπτωση θέλει αναφορά? Το παιδί παραμελείται από τους γονείς του και κάνετε όλοι γύρω του πως δεν βλέπετε, δεν σας είπε κανείς να αναλάβετε την φροντίδα του, να δείτε νομικά πως μπορείτε να προστατεύσετε το παιδί είπαμε, δωρεάν είναι, μερικά τηλέφωνα θα χρειαστεί να κάνετε μόνο.

Αυτό το έχω γράψει για άλλο χρήστη που έγρεψε για τους παράδες...

Προς Θεού δεν τα έχω μαζί σου κ αν νόμιζες πως ήταν επίθεση μου προς το πρόσωπο σου έχεις παρεξηγήσει.

Link to comment
Share on other sites

 

On 7/4/2020 at 1:49 AM, Jimkousou said:

Το θέμα όπως έγραψα κ παραπάνω από την πλευρά μας έχει κλείσει Το παιδί είναι με τον παππού τις πριν  καν  αναρτήθει το topic ,εκανε σχεδόν 2 μέρες να ανέβει.  Πλέον  ο παππούς της κοπέλας κρατάει σε μόνιμη βάση το κοριτσάκι  κ επικοινωνεί σε καθημερινή βάση με την σύζυγό μου για το πώς είναι η μικρη, μέχρι μάλλον η μητέρα της να.βρει το επόμενο θύμα να το πω κ έτσι που θα την αναλάβει. Προσωπικά δεν θα ασχοληθώ παραπάνω επιδει περισσότερο μπλεγμένοι θα βγούμε παρά λύση θα βρεθεί κ το ίδιο εχω πει να κάνει κ η γυναίκα μου. Ευχαριστώ όλους για το χρόνο σας

Link to comment
Share on other sites

Και μετά αναρωτιόμαστε για την περίπτωση Μαρκελλα και οποια Μαρκελλα ξερω γω. Καπως ετσι καταληγουν αυτά τα αμοιρα παιδια. Αποσυρθειτε και καταγγειλετε τους. Αναφορα. Να υπαρχει στο αρχείο, να θορυβηθουν οι γονεις. Δεν επιτρεπεται ενα παιδι να μπαινοβγαινει σε σπιτια αλλος να το παρατάει κι αλλος να κοιτάει τη τσεπη του.  Εδω συμβαινει κατι πιο σοβαρο .και ειναι 6. Αυριο θα ειναι κοτζαμ κοριτσι 8,10,12. Σε ποιανου το σπίτι θα βρισκεται? Καταγγειλετε αμεσα!

 

Με ολο το θαρρος αλλα αν το αφησετε ετσι εγω θα σας θεωρήσω χειρότερο απο τους γονείς του. Καταννοω οτι μπορεί να φοβάστε μην μπλέξετε κι εσείς.  Αλλα θα κάνετε ένα μεγάλο καλο. Αλήθεια η συνείδηση σας τι λεει?

 

Και αληθεια, επι τη ευκαιρια και με αφορμη αυτο το θεμα,εχω μια απορια:εσεις που αναλαμβανατε baby sitting μαύρα κι εσείς που δινετε τα παιδια σας σε baby sitters παλι μαύρα με την πρόφαση γνωστου γνωστης -γιατι στις μερες μας ομολογουμενως δε μας λεει κατι αυτο καθως απο γνωστους γίνονται ολα...-, για να γλιτωσετε ολοι μερικα ευρω, αληθεια δε φοβαστε?! Οι γονείς ας πουμε δε φοβαστε?? Οι babysitters αν χτυπήσει το παιδι αν οτιδηποτε,δε φοβαστε???

 

Δεν ξερω, εγω δεν εχει χρειαστει να εχω babysitter  αλλα αν χρειαζόταν θα επαιρνα απο δηλωμένο κεντρο με χαρτια πιστοποιητικα συστασεις στοιχεία κοκ.

 

Για το παιδι σας προκειται. Δεν παιρνετε ρούχο χωρίς απόδειξη. Και οι babysitters εχετε κι εσείς οικογενεια μπορει να βγείτε μπλεγμενοι!

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, diane2020 είπε:

....... εγω δεν εχει χρειαστει να εχω babysitter  ......

 

Θα βγω μάλλον εκτός θέματος, αλλά θέλω να πω ότι άλλη άποψη έχει κάποιος για μία κατάσταση όταν είναι μέσα σε αυτήν και άλλη όταν είναι έξω από αυτήν. 

 

Η babysitter είναι για τις εργαζόμενες μητέρες, χωρίς βοήθεια από παππού γιαγιά, ένα "αναγκαίο κακό". Και ένα λαχείο... όπως και πολλά πράγματα στη ζωή.

Εγώ προσωπικά προτίμησα άτομο από τον στενό οικογενειακό κύκλο και μετά, σε επόμενα  χρόνια, άτομο που ήξερα ΕΚ ΓΕΝΕΤΗΣ (γειτόνισσά μου, μικρότερη από εμένα αρκετά χρόνια, παίζαμε από παιδάκια.) Δεν θα ήθελα να αφήσω το παιδί μου/τα παιδιά μου σε ξένη γυναίκα από γραφείο, με όσες συστάσεις και αν είχε,  αλλά καταλαβαίνω και το αδιέξοδο που μπορεί να έρθει κάποιος εάν δεν έχει γνωστό άτομο για την φύλαξη του παιδιού του, αναγκαστικά θα στραφεί σε γραφείο. 

Και ναι, μαύρα είναι τα λεφτά που έδινα, όπως φαντάζομαι και στις περισσότερες των περιπτώσεων. Έχω αρκετά μεγάλο κύκλο φίλων/συγγενών/συναδέλφων/μαμάδων συμμαθητών των παιδιών μου και δεν έχω ακούσει κάποια babysitter να ΜΗΝ πληρώνεται μαύρα. Και δεν νομίζω ότι εμείς οι γονείς το κάνουμε από τσιγκουνιά, πιο πολύ γιατί και οι ίδιες προτιμούν τα μαύρα. Και εννοείται θέλεις να έχεις την babysitter σου ικανοποιημένη. 

 

Όμως σε γενικές γραμμές @diane2020 συμφωνώ με αυτά που λες αρχικά, ναι, να τους καταγγείλουν. Είναι επικίνδυνα πράγματα αυτά. 

Επεξεργάστηκαν by annoulen
Link to comment
Share on other sites

H babysitter εν μερει ειναι λαχειο, αλλα συνθως ο υπευθυνος γονιος κανει ελεγχο, κοιταζει ταυτοτητα, διασταυρωνει στοιχεια, συστασεις κλπ, περναει μια περιοδο προσαρμογης, κανει ελεγχους. Δεν βρισκει εναν τυχαιο ανθρωπο απο αγγελια, του παραδιδει το παιδι και φευγει. Να ειμαι ειλικρινης, ουτε καν το πιστευω.

Link to comment
Share on other sites

On 10/7/2020 at 5:41 ΜΜ, annoulen είπε:

 

Θα βγω μάλλον εκτός θέματος, αλλά θέλω να πω ότι άλλη άποψη έχει κάποιος για μία κατάσταση όταν είναι μέσα σε αυτήν και άλλη όταν είναι έξω από αυτήν. 

 

Η babysitter είναι για τις εργαζόμενες μητέρες, χωρίς βοήθεια από παππού γιαγιά, ένα "αναγκαίο κακό". Και ένα λαχείο... όπως και πολλά πράγματα στη ζωή.

Εγώ προσωπικά προτίμησα άτομο από τον στενό οικογενειακό κύκλο και μετά, σε επόμενα  χρόνια, άτομο που ήξερα ΕΚ ΓΕΝΕΤΗΣ (γειτόνισσά μου, μικρότερη από εμένα αρκετά χρόνια, παίζαμε από παιδάκια.) Δεν θα ήθελα να αφήσω το παιδί μου/τα παιδιά μου σε ξένη γυναίκα από γραφείο, με όσες συστάσεις και αν είχε,  αλλά καταλαβαίνω και το αδιέξοδο που μπορεί να έρθει κάποιος εάν δεν έχει γνωστό άτομο για την φύλαξη του παιδιού του, αναγκαστικά θα στραφεί σε γραφείο. 

Και ναι, μαύρα είναι τα λεφτά που έδινα, όπως φαντάζομαι και στις περισσότερες των περιπτώσεων. Έχω αρκετά μεγάλο κύκλο φίλων/συγγενών/συναδέλφων/μαμάδων συμμαθητών των παιδιών μου και δεν έχω ακούσει κάποια babysitter να ΜΗΝ πληρώνεται μαύρα. Και δεν νομίζω ότι εμείς οι γονείς το κάνουμε από τσιγκουνιά, πιο πολύ γιατί και οι ίδιες προτιμούν τα μαύρα. Και εννοείται θέλεις να έχεις την babysitter σου ικανοποιημένη. 

 

Όμως σε γενικές γραμμές @diane2020 συμφωνώ με αυτά που λες αρχικά, ναι, να τους καταγγείλουν. Είναι επικίνδυνα πράγματα αυτά. 

Ναι εντάξει καταννοω οσα λες και δεν ξερω κι εγω κοσμο που να χει νταντα απο κεντρο.ολες γνωστές γνωστων κλπ και πολυ καλες και ολα αυτα .Όμως με τοσα που ακουμε κ με τοσα που γίνονται εγω θα προτιμούσα να δίνω παραπανω και να ναι ολα νομιμα. Το πιο απλο:αν συμβεί κατι στο παιδι αθελα της νταντας ακομα και η πιο κοντινη σου απο φοβο μπορεί να κάνει και ότι δε σε ξερει. Ενω μεσα απο εταιρεία νονιμη έχοντας περάσει απο εκπαιδευση δυσκολα εως ποτέ θα συμβεί κατι,ειναι πολυ προσεκτικες. Η γνωστή καλη κυρια ολο και καποια ανοησία θα κανει εκτος αν ξερει οτι εχεις καμερες.κι αντε σε μια γνωστή να πεις κατι τετοιο, μπορεί και να ντραπεις. Στην ξενη,σου λέει η ιδια βαλε μου κάμερα και τα ιδια τα γραφεια σε προτρέπουν να καταγραφεις το προσωπικο τους. Ακριβόπληρωνεις αλλα ειναι για το παιδι σου ..

On 10/7/2020 at 7:14 ΜΜ, ΑΡΓΚ είπε:

H babysitter εν μερει ειναι λαχειο, αλλα συνθως ο υπευθυνος γονιος κανει ελεγχο, κοιταζει ταυτοτητα, διασταυρωνει στοιχεια, συστασεις κλπ, περναει μια περιοδο προσαρμογης, κανει ελεγχους. Δεν βρισκει εναν τυχαιο ανθρωπο απο αγγελια, του παραδιδει το παιδι και φευγει. Να ειμαι ειλικρινης, ουτε καν το πιστευω.

Πιστεψε το. Δυστυχως υπάρχουν τέτοιοι άνθρωποι γυρω μας αλλα δεν είμαστε μεσα στα σπιτια τους να ξέρουμε. Αλλο το φαίνεσθαι αλλο το ειναι...

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, diane2020 είπε:

 εγω θα προτιμούσα να δίνω παραπανω και να ναι ολα νομιμα.   μεσα απο εταιρεία νονιμη έχοντας περάσει απο εκπαιδευση δυσκολα εως ποτέ θα συμβεί κατι,ειναι πολυ προσεκτικες. Η γνωστή καλη κυρια ολο και καποια ανοησία θα κανει εκτος αν ξερει οτι εχεις καμερες.κι αντε σε μια γνωστή να πεις κατι τετοιο, μπορεί και να ντραπεις. Στην ξενη,σου λέει η ιδια βαλε μου κάμερα και τα ιδια τα γραφεια σε προτρέπουν να καταγραφεις το προσωπικο τους. Ακριβόπληρωνεις αλλα ειναι για το παιδι σου ..

 

Εχεις μια εξιδανικευμενη αποψη για τις γυναικες απο γραφεια. Δυστυχως εχω χρειαστει να παρω και γηροκομο και για τα παιδια μου οταν ηταν μικρα. Καταρχας δεν εχουν νομιμα χαρτια και τα ονοματα που σου δινουν ειναι συνηθως ψευτικα. Το ιδιο το γραφειο σε περιπτωση κλεψιας με προετρεπε να βρω τα στοιχεια της γυναικας μεσω αστυνομιας. Δεν ειναι γυναικες με γνωσεις πανω σε παιδια,  αλλα γυναικες που εχουν αναγκη να δουλεψουν. Και τα θελουν οι ιδιες "μαυρα" γιατι δεν επιδιωκουν να μεινουν για παντα Ελλαδα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Melia13 είπε:

Εχεις μια εξιδανικευμενη αποψη για τις γυναικες απο γραφεια. Δυστυχως εχω χρειαστει να παρω και γηροκομο και για τα παιδια μου οταν ηταν μικρα. Καταρχας δεν εχουν νομιμα χαρτια και τα ονοματα που σου δινουν ειναι συνηθως ψευτικα. Το ιδιο το γραφειο σε περιπτωση κλεψιας με προετρεπε να βρω τα στοιχεια της γυναικας μεσω αστυνομιας. Δεν ειναι γυναικες με γνωσεις πανω σε παιδια,  αλλα γυναικες που εχουν αναγκη να δουλεψουν. Και τα θελουν οι ιδιες "μαυρα" γιατι δεν επιδιωκουν να μεινουν για παντα Ελλαδα. 

Η αλήθεια είναι ότι δύο φορές χρειαστήκαμε γηροκόμο από γραφείο, και τη μία ήταν απλώς ακατάλληλη, την άλλη μπλέξαμε σε μία τραγική ιστορία, μέχρι και με τη μαφία κυριολεκτικά, δράμα που πήρε χρόνια να ξεμπλέξει (προσέγγισαν μέσω της κυρίας άτομο του στενού οικογενειακού περιβάλλοντος με σοβαρά προβλήματα ψυχικής υγείας και είδαμε και πάθαμε να τον γλυτώσουμε).

Από γνωστές γνωστών, ή ακόμη και αγγελίες στην εφημερίδα και προσωπικό έλεγχο, μπορεί να είχαμε αστεία και μικρά προβλήματα, τύπου αν πρέπει να ταϊζουμε το παιδί ή να φάει μόνο, αλλά ποτέ κάτι σοβαρό.

Όσο για μαύρα ή μη, οι περισσότερες κυρίες που γνωρίζω και που είναι είτε Ελληνίδες είτε με μόνιμη άδεια παραμονής, προσέχουν παιδάκια μετά τη σύνταξη ή ενώ έχουν σύνταξη από το σύζυγο ή ένσημα από αλλού, και δε δέχονται να μπει εργόσημο, ή είναι νέες κοπέλες φοιτήτριες, που πάλι δε θέλουν να φανούν ότο εργάζονται γιατί είναι ασφαλισμένες στους γονείς τους. Εξαίρεση είναι οι αλλοδαπές που ψάχνουν εσωτερική εργασία.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...