Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επισκεψη στον γυναικολογο μετα τις 40 μερες!


sylvienn78

Recommended Posts

Καλησπερα!

 

Σημερα το απογευμα εχω ραντεβου στον γυναικολογο για να με δει, εχουν περασει 2 μηνες απο τοτε που γεννησα οπως βλεπετε. Εκανα καισαρικη και θα ηθελα να μαθω τι ειδους εξεταση σου κανει? Βλεπει την τομη μονο η σε εξεταζει και απο κατω?

binvp2.png ZVLBp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σ'ευχαριστω! Και εσυ να χαιρεσαι τις διδυμουλες σου :D

 

Ωχ δεν τα γλυτωνω αυτα δηλαδη... Να μου πεις πρεπει να κανω τεστ παπ. Βλακεια μου αλλα μετα απο την γεννα αντι να φοβαμαι λιγοτερο μετα απ'ολα σου οσα σου κανουν εκει φοβαμαι περισσοτερο :lol::oops:

 

Μαλλον δεν θελω να ξαναδω ειδικα γυναικολογο! Να δουμε πως θα κανω το δευτερο. Ενα περιεργο πραγμα ομως, πριν μεινω εγκυος ημουν πολυ φοβιτσιαρα αλλα κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης ημουν το αντιθετο! Τωρα ο φοβος επεστρεψε :shock:

binvp2.png ZVLBp2.png
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ γέννησα με καισαρική. Η μετά εξέταση περιελάμβανε κολπική εξέταση, παπ τεστ και κολπικό υπέρηχο.

Να χαίρεσαι το μωράκι σου!

 

Και εμένα τα ίδια περιλαμβανε η εξέταση. Δεν είναι τίποτα. Είναι για λόγους υγείας και πρέπει να τα κάνεις . έτσι να σκευτεσαι.

Να σου ζήσει η μπεμπούλα σου.

Kiki + George = Panagiotis + Maria

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δυστυχώς δεν το γλιτώνεις....

 

Τώρα όσον αφορά το μωρό, δεν πειράζει, θα νιώθεις λίγες τύψεις αλλά θα σου κάνει καλό να βγεις λίγο μόνη από το σπίτι (έστω κι αν είναι να πας στον γυναικολόγο)

Link to comment
Share on other sites

Εμενα δεν μου έκανε εξέταση απο κάτω γιατί και γω έκανα καισαρική και δεν επηρεαστηκε το σημείο. Το θεωρώ και λίγο αυτονόητο να μην σε εξετάσει απο κάτω. Είδε την ουλή και έκανε υπέρηχο για να δει την μήτρα.

Link to comment
Share on other sites

Πήγα κι εγώ προχτές στο γυναικολόγο. Εξέταση από κάτω, τεστ παπ κι υπέρηχος. Το μωρό το πήρα μαζί γιατί είναι μακριά ο γιατρός και μπορεί να ήθελε να θηλάσει τόσες ώρες που θα έλειπα. Εμένα μου αφαίρεσε και κάτι βλέννες καφέ που ήταν κολλημένες λόγω της καισαρικής. Μου είπε ότι έχω ακόμα λόχεια που δεν έχουν φύγει, θα φύγουν σιγά-σιγά. Όλα καλά. Περιμένω το αποτέλεσμα του παπ.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Ειναι και η πρωτη φορα που θα αποχωριστω την μπεμπα μου και εχω λιγο αγχος :roll:

 

Εγω μαζί της πηγα και μαλιστα περιμενε ο γιατρός να την θηλάσω :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ γέννησα με καισαρική. Η μετά εξέταση περιελάμβανε κολπική εξέταση, παπ τεστ και κολπικό υπέρηχο.

Να χαίρεσαι το μωράκι σου!

To ίδιο ακριβώς!

Μόνο που εγώ είχα το μωρό μαζί μου, και μια και ο καλός μου αδυνατούσε να έρθει, μου έκανε τις εξετάσεις με το μωρό ακουμπισμένο επάνω μου :oops::lol::lol:

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγώ γέννησα με καισαρική. Η μετά εξέταση περιελάμβανε κολπική εξέταση, παπ τεστ και κολπικό υπέρηχο.

Να χαίρεσαι το μωράκι σου!

 

Και εγώ τα ίδια + εξετάσεις αίματος! Και στην δεύτερη φορά που ήρθε περίοδος έκανα και ορμονολογικές.

Z1wgp3.png?2viAIhybxo82p3.png?qeXjQ4Ll
Link to comment
Share on other sites

Κολπικό υπέρηχο μόνο (και εγώ καισαρική είχα κάνει). Για παπ τεστ μου είπε ότι έπρεπε να περάσουν 6 μήνες από τη γέννα, αλλά δεν πήγα ποτέ να το κάνω... Φοβάμαι... :(

Link to comment
Share on other sites

Κολπικό υπέρηχο μόνο (και εγώ καισαρική είχα κάνει). Για παπ τεστ μου είπε ότι έπρεπε να περάσουν 6 μήνες από τη γέννα, αλλά δεν πήγα ποτέ να το κάνω... Φοβάμαι... :(
Τι φοβασαι;Μη το αμελεις να κανεις!!!!!!Δεν ειναι τιποτα :oops::oops::oops::oops::oops:
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα!

 

Σημερα το απογευμα εχω ραντεβου στον γυναικολογο για να με δει, εχουν περασει 2 μηνες απο τοτε που γεννησα οπως βλεπετε. Εκανα καισαρικη και θα ηθελα να μαθω τι ειδους εξεταση σου κανει? Βλεπει την τομη μονο η σε εξεταζει και απο κατω?

Όπως καταλαβαίνεις περιμένω νέα για το τι είδους εξέταση σου έκανε ο γυναικολόγος.

Έρχεται η σειρά μου και έχω την ευκαιρία να μάθω! Θα γράψεις please?

Κωνσταντίνος 30-03-2004

Χριστίνα-Λαμπρινή 7-11-2008

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

 

Σημερα το απογευμα εχω ραντεβου στον γυναικολογο για να με δει, εχουν περασει 2 μηνες απο τοτε που γεννησα οπως βλεπετε. Εκανα καισαρικη και θα ηθελα να μαθω τι ειδους εξεταση σου κανει? Βλεπει την τομη μονο η σε εξεταζει και απο κατω?

Όπως καταλαβαίνεις περιμένω νέα για το τι είδους εξέταση σου έκανε ο γυναικολόγος.

Έρχεται η σειρά μου και έχω την ευκαιρία να μάθω! Θα γράψεις please?

 

Εμενα μου ειπε 3 μηνες μετα την γεννα ΠΑΠ :lol:

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Κολπικό υπέρηχο μόνο (και εγώ καισαρική είχα κάνει). Για παπ τεστ μου είπε ότι έπρεπε να περάσουν 6 μήνες από τη γέννα, αλλά δεν πήγα ποτέ να το κάνω... Φοβάμαι... :(
Τι φοβασαι;Μη το αμελεις να κανεις!!!!!!Δεν ειναι τιποτα :oops::oops::oops::oops::oops:

 

Φοβάμαι τι μπορεί να δείξουν τα αποτελέσματα... Δεν έχω κάνει ποτέ... :?

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη κοριτσια που αργησα να απαντησω :oops:

 

Τελικα τσαμπα ο φοβος, ολα μια χαρα! Σε 2 λεπτα ειχε τελειωσει και δεν πονεσα :lol:

 

Μου εκανε κολπικη εξεταση και εβαλε το χερι να δει την μητρα οπως μου ειχε κανει κανει την πρωτη φορα που ημουν 2 μηνων. Βλεπετε δεν εχει υπερηχο οποτε εξεταζει με τον παραδοσιακο τροπο.

 

Τεστ ΠΑΠ δεν εκανα τωρα, μου ειπε να κανουμε μετα το Πασχα, απλα μου εδωσε να παρω κατι για εσωτερικες πλυσεις στον κολπο που καλο ειναι λεει να το χρησημοποιω μια ζωη. Μου εκανε εντυπωση που μου ειπε οτι αν θελω ξεκιναω και αυριο για δευτερο παιδι :shock:

Κανονικα στην καισαρικη δεν πρεπει να περασουν 6 μηνες? Οχι βεβαια οτι θα εκανα αμεσως το δευτερο, σε κανενα χρονο πρωτα ο θεος :D

Γυμναστικη μπορω να ξεκινησω ανετα και γενικοτερα οτι θελω. Μου ειπε επισης οτι περιοδος θα μου ερθει παλι οταν σταματησω να θηλαζω.

binvp2.png ZVLBp2.png
Link to comment
Share on other sites

kasia θα σε μαλωσω.Τι φοβασαι παιδι μου;Οτι και να δειξουν τα αποτελεσματα επιβαλλεται να κανεις.Ποσο μαλλον τωρα που εχεις και παιδακι.Θα περιμενω να γραψεις οτι εκλεισες ραντεβου στο γιατρο για να κανεις το τεστ :P:P:P:P:P:P

Link to comment
Share on other sites

...

Κανονικα στην καισαρικη δεν πρεπει να περασουν 6 μηνες? Οχι βεβαια οτι θα εκανα αμεσως το δευτερο, σε κανενα χρονο πρωτα ο θεος :D

 

Τελικά όλα καλά :wink:

 

Τώρα όσον αφορά το δεύτερο, μετά από καισαρική είναι επικίνδυνο να ξαναμείνεις έγκυος μετά τους 6-8 μήνες του τοκετού γιατί το ρίσκο είναι τεράστιο! Δεν θέλω να σε αγχώσω αλλά μία φίλη μου, δυστυχώς είχε προβλήματα γιατί δεν κράτησε το 8 μηνο και εγώ όταν γέννησα μετά από εκείνη άκουσα τον γιατρό για το 8μηνο με ευλάβεια. Τώρα τι να σου πω.... αν αναλαμβάνει την ευθύνη ο Χρέλιας εμένα δεν μου πέφτει λόγος.

Link to comment
Share on other sites

kasia θα σε μαλωσω.Τι φοβασαι παιδι μου;Οτι και να δειξουν τα αποτελεσματα επιβαλλεται να κανεις.Ποσο μαλλον τωρα που εχεις και παιδακι.Θα περιμενω να γραψεις οτι εκλεισες ραντεβου στο γιατρο για να κανεις το τεστ :P:P:P:P:P:P

 

Έχεις δίκιο... Με μαλώνει και ο άντρας μου και μόνο σηκωτή δεν με έχει πάει... Αλλά δεν ξέρω... Τρέμω στην ιδέα... Είμαι φοβιτσιάρα με εξετάσεις και τέτοια... :-(

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...