Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πώς διατηρείτε το σπίτι σας καθαρό;


Recommended Posts

Όπως συζητούσαμε σε άλλο θέμα, έχω μεγάλο πρόβλημα με την καθαριότητα του σπιτιού. Δεν μου λείπει χρόνος. Κάθε μέρα στις 2 είμαστε πίσω και οι δυο μας. Απλώς το σπίτι, ιδίως η κουζίνα, βρωμίζει συνέχεια. 

Εϊμαστε ισόγειο με κήπο και βεράντα, πάνω στη θάλασσα, με χωματόδρομο έξω από το σπίτι. Αυτό εκ των πραγμάτων σημαίνει ότι όταν φυσάει (πολύ συχνά), θα έρχεται χώμα ή άμμος στη βεράντα, στο κατώφλι και στις μπαλκονόπορτες. Επίσης εκ των πραγμάτων υπάρχει πολύ μέσα-έξω από κήπο και βεράντα. Αυτό το καταλαβαίνω και δεν είναι μεγάλο θέμα, στα δωμάτια ειδικά δεν πηγαίνουμε ποτέ με παπούτσια, στο καθιστικό αν περάσουμε για λίγο δεν έγινε και τίποτα, με ένα απλό σκούπισμα με την παραδοσιακή σκούπα ξεπμπερδεύω. 

 

Το μεγάλο θέμα είναι η κουζίνα. ΤΟ πάτωμα σε όλο το κομμάτι μπροστά από το νεροχύτη, τον πάγκο, την κουζίνα και το ψυγείο, έχει μόνιμα στάμπες, όπως επίσης στάμπες έχει γύρω από την καρέκλα του μικρού. Οπότε δεν αρκεί απλό σκούπισμα, χρειάζεται σφουγγάρισμα. Όσες φορές και να σφουγγαρίσω όμως, χάλια θα γίνει, οπότε το αφήνω για αργά το βράδυ ή νωρίς το πρωί, να το βρει τουλάχιστον καθαρό η νταντά να μην γίνομαι ρεζίλι. Δεν γίνεται όμως και σε ανύποπτο χρόνο, να είμαστε σπίτι και το πάτωμα να είναι βρώμικο. Είμαστε γειτονιά, έρχεται ένας άνθρωπος τυχαία, είναι ο μόνιμος φόβος μου ότι θα βρει το σπίτι χάλια.

 

Πώς τα καταφέρνετε να μη βρωμίζετε τα σπίτια σας; Δεν εννοώ πώς βρίσκετε χρόνο να κάνετε δουλειές, αλλά πώς καταφέρνετε να μην χρειάζεται να κάνετε πολλές δουλειές. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 73
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ποιος σου είπε πως τα καταφέρνουμε??

Εσένα απλά είναι το παιδί συνέχεια στο σπίτι για αυτό και το βλέπεις, τα σπίτια που ζει ο κόσμος έτσι είναι πάντα, εκτός από τις περιπτώσεις ψυχαναγκασμού (όπως ήμουν εγώ κάποτε) που θα βάλεις σκούπα 2 φορές την ημέρα και σφουγγαρίστρα το ίδιο. Πιθανό είναι να φταίει και πλακάκι σας, να είναι από αυτά που θα φανεί και το τελευταίο κόκκος σκόνης  που υπάρχει. Έχεις και μικρό παιδί, σε αυτή την ηλικία είναι εντελώς άγαρμπα στις κινήσεις το με αποτέλεσμα να λερώνουν συνέχεια τον χώρο του βρίσκονται (που στην τελικική και τι έγινε??παιδιά είναι).

Εγώ τώρα στην καραντίνα κατάλαβα την διαφορά του να ζεις σπίτι και του να γυρνάς το απόγευμα, δύο μήνες έβλεπα μόνιμα ακατάστατο και βρώμικο γιατί ήμασταν όλη μέρα μέσα, τι πιο ο λογικό, τώρα που γυρνάμε αργά μένει μια χαρά καθαρό.


Εγώ δεν θα σου δώσω καμία συμβουλή - λύση, θα σου πω μόνο να κάνεις τα βασικά και κατά τα άλλα να κάνεις πως δεν βλέπεις, τον χρόνο που θα φας να καθαρίσεις για να μην γίνεις ρεζίλι στην νταντά κάτσε να παίξεις με τον γιο σου. Εγώ αυτό κάνω πια και είμαι πολυ καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian είπε:

Πολλά πατάκια-κιλίμια βαμβακερά που πλένονται στο πλυντήριο, μπροστά στη κουζίνα, μπροστά στο νεροχύτη και στην τραπεζαρία. Μαζεύουν ό,τι πέφτει, τινάζονται εύκολα, πλένονται συχνά.

Αυτά θα ήταν σίγουρα χρήσιμα, όμως δεν υπάρχει κίνδυνος να πέσει το παιδί όπως τρέχει; θα μπορούσα βέβαια να τα στρώνω όταν κάνω κάτι στην κουζίνα. 

 

Just now, vtgian είπε:

Όταν κάθεσαι αρκετές ώρες στο σπίτι, το βρωμίζεις και περισσότερο (το ένιωσα και εγώ με τη καραντίνα όπως έγραψε η @kotsifikos)

Η αλήθεια είναι ότι κάποιες φορές αναρωτιέμαι τι κάνουν με το σπίτι οι γονείς που γυρίζουν αργά το απόγευμα και είχα την περιέργεια αν παίζει κάποιο ρόλο το ότι το βρίσκουν σχεδόν στην κατάσταση στην οποία το άφησαν όταν έφυγαν, ανάλογα και με το πού περνάει την ώρα του το παιδί. 

 

Just now, kotsifikos είπε:

Πιθανό είναι να φταίει και πλακάκι σας, να είναι από αυτά που θα φανεί και το τελευταίο κόκκος σκόνης  που υπάρχει.

Είναι ανοιχτόχρωμο το πλακάκι όντως και φαίνεται το παραμικρό. ΤΙ  καλά που είχαν μωσαϊκά στα παλιά σπίτι και δεν φαινόταν τίποτα! κάτι ήξεραν.

 

Just now, kotsifikos είπε:

Έχεις και μικρό παιδί, σε αυτή την ηλικία είναι εντελώς άγαρμπα στις κινήσεις το με αποτέλεσμα να λερώνουν συνέχεια τον χώρο του βρίσκονται (που στην τελικική και τι έγινε??παιδιά είναι).

η αλήθεια είναι ότι δεν βρωμίζει τόσο το παιδί. Εγώ όταν μαγειρεύω τα κάνω όλα χάλια. Είμαι πολύ ατσούμπαλη. ίσως αυτό είναι το πρόβλημα.. :oops:

 

Just now, kotsifikos είπε:

Εγώ δεν θα σου δώσω καμία συμβουλή - λύση, θα σου πω μόνο να κάνεις τα βασικά και κατά τα άλλα να κάνεις πως δεν βλέπεις, τον χρόνο που θα φας να καθαρίσεις για να μην γίνεις ρεζίλι στην νταντά κάτσε να παίξεις με τον γιο σου.

τα βασικά κάνω, μη νομίζεις. ας πούμε τα τζάμια έχω σταματήσει να τα κάνω όταν για μέρες φυσάει συνεχόμενα. όταν κόψει ο αέρας τα κάνω μια φορά, όχι πολύ σχολαστικά, και μετά τοπικά μόνο όπου πιάνουμε για να ανοιγοκλείσουμε την πόρτα ή όπου λερώνει ο μικρός, αλλά κι αυτό όχι τακτικά. Ένας λόγος ακόμα για να γίνομαι ρεζίλι. ούτε ξεσκονίσματα κάνω συχνά, όχι ότι δεν προλαβαίνω, απλώς κυρίως ασχολούμαι με όσα φαίνονται και όσα ακουμπάμε. Την κουζίνα όμως δεν γίνεται να μην την καθαρίζω συνέχεια. έχω παρατηρήσει ότι αν δεν σκουπίσω κάτι αμέσως, μετά το πατάμε και λερώνεται χειρότερα, ή το μεταφέρουμε εδώ κι εκεί. μάλλον πρέπει να είμαι σε ετοιμότητα όταν πεφτει κάτι κάτω να το μαζεύω επιτόπου, αντί να περιμένω την κατάλληλη στιγμή. γιατί έτσι καταλήγει το σπίτι να γίνεται βομβαρδισμένο μέχρι το βράδυ. 

 

Just now, vtgian είπε:

Επίσης, αυτοκόλλητα αεροστοπ στις πόρτες (αν είναι παλιές και μπάζουν) για να κόβουν τα πολλά. 

όχι καθόλου δεν μπάζουν, ευτυχώς, και εκτός από αυτή που μπαινοβγαίνουμε στις άλλες έχουμε μόνιμα τη σήτα κατεβασμένη για να συγκρατεί το χώμα και τη σκόνη. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Αυτά θα ήταν σίγουρα χρήσιμα, όμως δεν υπάρχει κίνδυνος να πέσει το παιδί όπως τρέχει; θα μπορούσα βέβαια να τα στρώνω όταν κάνω κάτι στην κουζίνα. 

 

Η αλήθεια είναι ότι κάποιες φορές αναρωτιέμαι τι κάνουν με το σπίτι οι γονείς που γυρίζουν αργά το απόγευμα και είχα την περιέργεια αν παίζει κάποιο ρόλο το ότι το βρίσκουν σχεδόν στην κατάσταση στην οποία το άφησαν όταν έφυγαν, ανάλογα και με το πού περνάει την ώρα του το παιδί. 

 

Είναι ανοιχτόχρωμο το πλακάκι όντως και φαίνεται το παραμικρό. ΤΙ  καλά που είχαν μωσαϊκά στα παλιά σπίτι και δεν φαινόταν τίποτα! κάτι ήξεραν.

 

η αλήθεια είναι ότι δεν βρωμίζει τόσο το παιδί. Εγώ όταν μαγειρεύω τα κάνω όλα χάλια. Είμαι πολύ ατσούμπαλη. ίσως αυτό είναι το πρόβλημα.. :oops:

 

τα βασικά κάνω, μη νομίζεις. ας πούμε τα τζάμια έχω σταματήσει να τα κάνω όταν για μέρες φυσάει συνεχόμενα. όταν κόψει ο αέρας τα κάνω μια φορά, όχι πολύ σχολαστικά, και μετά τοπικά μόνο όπου πιάνουμε για να ανοιγοκλείσουμε την πόρτα ή όπου λερώνει ο μικρός, αλλά κι αυτό όχι τακτικά. Ένας λόγος ακόμα για να γίνομαι ρεζίλι. ούτε ξεσκονίσματα κάνω συχνά, όχι ότι δεν προλαβαίνω, απλώς κυρίως ασχολούμαι με όσα φαίνονται και όσα ακουμπάμε. Την κουζίνα όμως δεν γίνεται να μην την καθαρίζω συνέχεια. έχω παρατηρήσει ότι αν δεν σκουπίσω κάτι αμέσως, μετά το πατάμε και λερώνεται χειρότερα, ή το μεταφέρουμε εδώ κι εκεί. μάλλον πρέπει να είμαι σε ετοιμότητα όταν πεφτει κάτι κάτω να το μαζεύω επιτόπου, αντί να περιμένω την κατάλληλη στιγμή. γιατί έτσι καταλήγει το σπίτι να γίνεται βομβαρδισμένο μέχρι το βράδυ. 

 

όχι καθόλου δεν μπάζουν, ευτυχώς, και εκτός από αυτή που μπαινοβγαίνουμε στις άλλες έχουμε μόνιμα τη σήτα κατεβασμένη για να συγκρατεί το χώμα και τη σκόνη. 

 

 

Αυτό που λες συνέχεια ότι γίνεσαι ρεζίλι δεν το καταλαβαίνω. Εσύ όταν μπαίνεις σε ένα σπίτι κοιτάζεις αν τα τζάμια είναι καθαρά , αν έχουν σκόνη τα έπιπλα, ή λεκέδες στο πάτωμα της κουζίνας? Εγώ δεν προσέχω τίποτα. Το μόνο που θα με χαλάσει σε ένα σπίτι, είναι αν χρειαστεί να πάω στην τουαλέτα και τη βρω σε κακή κατάσταση. Τίποτε άλλο. Έπρεπε να έχεις τον άντρα μου που είναι μονίμως με ένα καφέ στο χέρι και περπατάει στο σπίτι και σε κάθε βήμα χύνεται και λίγος καφές. Χρόνια τώρα. Επίσης παντού στο σπίτι θα βρείς πεταμένα τα σελοφάν από τα καλαμάκια. Έχω κάνει ομηρικούς καβγάδες, αλλά δεν αλλάζει κάτι. Εμείς στο σπίτι παντού (εκτός από την κουζίνα), έχουμε πατώματα, σκούρα, τικ, και η σκόνη φαίνεται δυστυχώς πάρα πολύ. Όπως όμως είπε και η @kotsifikos, προτιμώ να κάνω κάτι άλλο από το να κυνηγάω τη σκόνη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όλα τα σπίτια που πηγαίνω μου φαίνονται ότι αστράφτουν. Βεβαια οταν βλεπω φωτο ή βιντεο απο σπιτια με παιδακια, των αδερφιων μας ή φιλων, βλέπω πολύ περισσότερη ακαταστασία. Εγώ δεν παίρνω ποτέ βίντεο το παιδί αν     φαίνονται σκόρπια πράγματα, εκτός από αυτά που παίζει φυσικά, και πριν κάνουμε βιντεοκλήσης με την πεθερά φροντίζω επίσης να ειναι μαζεμενα!

Link to comment
Share on other sites

Η πιο εύκολη λύση νομίζω είναι μόλις γίνει κάτω μια στάμπα ή μόλις τελειώσει μια δουλειά που θα κάνει στάμπες να το καθαρίζουμε με ένα βρεγμένο χαρτί/υγρό μαντηλάκι/βετεξ επί τόπου. Όποιος έχει γυαλιστερό πλακάκι λογικά θα είναι εύκολο. Εμάς που είναι ματ ανάγλυφο τύπου πέτρα μας δυσκολεύει αρκετά. Η ίδια λυση και με τα ψίχουλα, σκουπάκι επί τόπου (εμάς το μωρό φοβάται τον ήχο του). Δεν σφουγγαριζουμε κάθε μέρα πάντως.

Για τα υπόλοιπα, μεταφέρω εδώ την απάντηση που έκανα στο άλλο θέμα, μιας που ταιριάζει καλύτερα:

Εμένα τα παιχνίδια δεν με ενοχλούν, δεν τα θεωρώ ακαταστασία. Η μικρή δεν μπουσουλαει/περπατάει οπότε δεν βολευει πχ να τα έχουμε σε ένα καλάθι και όλη την ώρα να τα βγάζουμε, οπότε έχουμε μερικά γύρω απ'το τραπεζάκι σαλονιού, μερικά στην περιοχή της τραπεζαρίας, μερικά στην κουζίνα, μερικά στο πάρκο κλπ κλπ ώστε όπου κι αν την ακουμπήσουμε να έχει κάτι. Όταν περπατήσει κ θα βρίσκει μόνη της οποίο θέλει θα τα βάζω κάπου όλα μαζί. Τα δικά μας πράγματα που δεν είναι στη θέση τους όμως με ενοχλούν πολύ. Πχ ρούχα στις καρέκλες, λαστιχακια, σακούλες, μπουκαλάκια αντισηπτικού, φυλλάδια, κλειδιά, τσάντες κλπ πάνω στην τραπεζαρία κλπ, μην πω για το ριχταρι που γλιστράει συνέχεια. Είμαστε και λίγο under construction επειδή μετακομίσαμε πρόσφατα κι έτσι όλο έχουμε κάποια νέα ογκώδη συσκευασία, κάποιο μπλακεντεκερ, κάποιο εργαλείο κήπου, κάποια σακούλα/κούτα/βαλιτσα με πράγματα που φέρνουμε σταδιακά κλπ κλπ. Οπότε τα παιχνίδια μου φαίνονται σαν διακόσμηση, χαχα! Τα λούτρινα μ'αρεσει και να τα στήνω να τα βλέπω παρά να είναι σε ένα καλάθι :-P

Να προσθέσω επίσης ότι είμαι λίγο ψυχαναγκαστική με την τάξη σε ντουλάπια/συρτάρια γιατί με βοηθάει να τα βρίσκω και μπορεί να φάω ώρες να τα ταξινομω. Δεν μου αρέσει πχ από μια σειρά βιβλίων ή cd να είναι σε άλλη βιβλιοθήκη το καθένα, ή να είναι ένα σαμπουάν σε ένα ντουλάπι, ένα άλλο σε άλλο, ένα ξυράφι σε ένα ντουλάπι κι ένα άλλο σε άλλο κλπ. Τα θέλω ανά είδος για να ξέρω τι έχω (όλα τα σαμπουάν μαζί κλπ). Και στα ντουλάπια της κουζίνας όλα τα όσπρια μαζί, όλα τα ζυμαρικά μαζί και ούτε κατά διάνοια στο ίδιο συρτάρι φαγητά με είδη πρωινου-γλυκου!

Link to comment
Share on other sites

Σκουπακι κ πανάκια υγρά όπως σου είπαν, να μαζεύεις με το που πέσει κτ

Τώρα που φτιάχνει ο καιρος μπορείτε να τρώτε κ εξω, οποτε δ λερώνεται μεσα;-)

Να μαγειρεύει ο αντρας σου για να μην λερώνεις τοσο:-P(πλακιτσα) 

Κ πατάκια όπως είπε η vtgian, σώζουν πολλά. Κ δ γλιστράνε όλα. Κτ ελαφρύ να πλενεται

Επισης όπως είπες δ φταίει ότι δ εχεις χρόνο, αλλά η νοοτροπία σου. Δ γίνεσαι ρεζίλι. Θα μεγαλωσει κ ο μικρος κ θα είναι καλυτερα

Σιγα μην μαζέψω για βιντεοκληση. Απλα βρίσκω την πιο μαζεμένη γωνια:-Pσυνηθως απλα πίσω μου έχω τοιχο:-P

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πήραμε σκούπα ρομπότ που σκουπίζει κ σφουγγαριζει κ τη βάζω κάθε μέρα. Στην κουζίνα εννοείται έχω πατάκι μπροστά από το νεροχύτη κ το φούρνο που το τινάζω κάθε μέρα κ το αλλάζω μια φορά την εβδομάδα. Μια φορά την εβδομάδα σφουγγαριζω με απορρυπαντικό. Κατά τα άλλα επικρατεί μια μόνιμη ακαταστασία αλλά τουλάχιστον είναι σχετικά καθαρά. Έχει πάψει να με απασχολεί τόσο πολύ όσο παλιά. Αν φοβάσαι μη γλιστράει το παιδι πάρε πατάκια που βεντουζωνουν στο πάτωμα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν φανταζόμουν ότι το πατάκι κάνει τόση διαφορά. Γενικα αυτο που με κανει να αναρωτιρμαι ειναι αν φταιει κ η απροσεξία μου. πχ την πετσετα αντι να την κρεμάσω την αφηνω εδω κ εκει κ ετσι γυριζω ολο το σπίτι με βρεγμένα χερια πχ μπορεί να την ξεχάσω στον καναπέ επειδή την κρατούσα όταν πήγα να παρω ενα ποτήρι κλπ. αραγε υπαρχει ελπίδα να είναι πιο καθαρό το πάτωμα αν καταπιεστώ να γίνω πιο προσεκτική; 

 

Εσεις δηλαδή δεν θα αγχωμοσασταν αν έμπαινε νταντά στο σπίτι, να το εχετε καθε μερα άψογο; εγω ντρεπομαι ακομα κ για τις στοίβες με τα ασιδερωτα ή τη σκονη στα επιπλα της βεράντας. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Δεν φανταζόμουν ότι το πατάκι κάνει τόση διαφορά. Γενικα αυτο που με κανει να αναρωτιρμαι ειναι αν φταιει κ η απροσεξία μου. πχ την πετσετα αντι να την κρεμάσω την αφηνω εδω κ εκει κ ετσι γυριζω ολο το σπίτι με βρεγμένα χερια πχ μπορεί να την ξεχάσω στον καναπέ επειδή την κρατούσα όταν πήγα να παρω ενα ποτήρι κλπ. αραγε υπαρχει ελπίδα να είναι πιο καθαρό το πάτωμα αν καταπιεστώ να γίνω πιο προσεκτική;

Όχι να μην καταπιεστείς! Καταπιέζεσαι ήδη με τόσα κατά καιρούς που δε σε παίρνει για επιλέον καταπίεση. Από το να κυνηγάς πετσέτες πάρε πατάκια. Κάνουν θαύματα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Δεν φανταζόμουν ότι το πατάκι κάνει τόση διαφορά. Γενικα αυτο που με κανει να αναρωτιρμαι ειναι αν φταιει κ η απροσεξία μου. πχ την πετσετα αντι να την κρεμάσω την αφηνω εδω κ εκει κ ετσι γυριζω ολο το σπίτι με βρεγμένα χερια πχ μπορεί να την ξεχάσω στον καναπέ επειδή την κρατούσα όταν πήγα να παρω ενα ποτήρι κλπ. αραγε υπαρχει ελπίδα να είναι πιο καθαρό το πάτωμα αν καταπιεστώ να γίνω πιο προσεκτική; 

 

Εσεις δηλαδή δεν θα αγχωμοσασταν αν έμπαινε νταντά στο σπίτι, να το εχετε καθε μερα άψογο; εγω ντρεπομαι ακομα κ για τις στοίβες με τα ασιδερωτα ή τη σκονη στα επιπλα της βεράντας. 

Εχω νταντα,και μεγαλη σε ηλικια, και δεν αγχωνομαι. Αν ηταν και πιτσιρικα θα ηταν ακομα πιο χαλαρη σιγουρα! Επισης,ολα τα σπιτια εχουν ασιδερωτα και σκονη, οποτε...τα εχει ξαναδει σιγουρα! Χαλαρωσε! 
τωρα πια που σε ξερει κιολας,δεν θα σε κακοχαρακτηρισει!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

 

Εσεις δηλαδή δεν θα αγχωμοσασταν αν έμπαινε νταντά στο σπίτι, να το εχετε καθε μερα άψογο; εγω ντρεπομαι ακομα κ για τις στοίβες με τα ασιδερωτα ή τη σκονη στα επιπλα της βεράντας. 

Μα αλήθεια τώρα, θεωρείς δεδομένο ότι η κάθε νοικοκυρά που τυγχανει να έχει νταντά στο σπίτι προσαρμόζει τις δουλειές του σπιτιού έτσι ώστε να είναι σίγουρη ότι η νταντά δε θα την κακολογίσει; Δεν ασχολούνται όλοι μετ το τι θα πει ο κόσμος ούτε αλλάζουν τις καθημερινές τους συνήθειες μη τυχόν και ρεζιλευτούν όπως λες από τον κάθε άσχετο. Δεν είναι και λίγο υποκριτικό ενώ όπως λες το σ/κ είσαι χαλαρή με τις δουλειές, να μετατρέπεσαι τις καθημερινές σε χαρωπή νοικοκυρούλα για να κάνεις καλή εντύπωση σε μια ξένη; Εγώ το καταλαβαίνω να θέλουμε να βελτιωνόμαστε ως νοικοκυρές, μάνες κτλ. αλλά για τον εαυτό μας και την οικογένειά μας, όχι για τους ξένους. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Εσεις δηλαδή δεν θα αγχωμοσασταν αν έμπαινε νταντά στο σπίτι, να το εχετε καθε μερα άψογο; εγω ντρεπομαι ακομα κ για τις στοίβες με τα ασιδερωτα ή τη σκονη στα επιπλα της βεράντας. 

 

Εγώ νόμιζα ότι οι πιο πολλοί ζητάνε από τις νταντάδες να κάνουν και δουλειές!

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Δεν φανταζόμουν ότι το πατάκι κάνει τόση διαφορά. Γενικα αυτο που με κανει να αναρωτιρμαι ειναι αν φταιει κ η απροσεξία μου. πχ την πετσετα αντι να την κρεμάσω την αφηνω εδω κ εκει κ ετσι γυριζω ολο το σπίτι με βρεγμένα χερια πχ μπορεί να την ξεχάσω στον καναπέ επειδή την κρατούσα όταν πήγα να παρω ενα ποτήρι κλπ. αραγε υπαρχει ελπίδα να είναι πιο καθαρό το πάτωμα αν καταπιεστώ να γίνω πιο προσεκτική; 

 

Εσεις δηλαδή δεν θα αγχωμοσασταν αν έμπαινε νταντά στο σπίτι, να το εχετε καθε μερα άψογο; εγω ντρεπομαι ακομα κ για τις στοίβες με τα ασιδερωτα ή τη σκονη στα επιπλα της βεράντας. 

Λοιπόν, επειδή και εγώ κάποτε ήμουν πολύ ακαταστατη στην κουζίνα και όταν μαγειρευα δημιουργουσα το χάος οι λύσεις μου είναι να βάλω όλα μου τα υλικά στο παγκο κομμένα στο πιάτο ζυγισμενα αλευρια κτλ...Και μετά αφού μαζέψω και είναι πεντακάθαρα τα μαγειρεύω πλενω τα πιάτα και καθα ρίζω οσο το φαγητό βράζει. ..Και πάντα μα πάντα μόλις τελειώσω σκουπιζω και σφουγγαριζω την κουζίνα. 

 

Θα σου πω και το άλλο.  Μετακομισαμε επιτέλους και εμείς σε μονοκατοικία με κήπο σε εξοχικό τοπίο. ..Έτσι και κάνω το λάθος να φάμε να μαγειρέψω κτλ χωρίς μετά να καθαρίσω το πάτωμα θα μαζευτούν μυρμιγκια κτλ..Εσύ εκεί δεν έχεις ?τέτοιο καιρό κιόλας. ..Οπότε μαγική λύση δεν υπάρχει.  Προσέχεις βάζεις μια ποδια να σκουπιζεσαι και καθαρίζεις αμέσως. ...Εγώ ας πούμε κάθε πρωι αφου φάμε στη βεράντα βάζω σκούπα και σφουγγαριζω. ..ε μετά την σφουγγαριστρα την έχω όλη μέρα πρόχειρη. ..αλλα τα παιχνίδια ας πουμε τα μαζεύω τέλος της ημέρας. Δεν είναι βρωμιά τα παιχνίδια ..βάζω τα παιδιά δηλαδή και τα μαζεύουν όλα. ..τελείωσαν τα ψέματα τους λέω.  Αν θέλετε να έχετε παιχνίδια μαζεύετε κύριοι. ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6 hours ago, Έσπερος said:

Δεν φανταζόμουν ότι το πατάκι κάνει τόση διαφορά.

Κάνει τεράστια διαφορά, δοκίμασε και θα δεις, εγώ δεν αφήνω το σημείο μπροστά σε νεροχύτη - φούρνο - ψυγείο ούτε μία ώρα χωρίς πατάκι γιατί πράγματι γίνεται χαμός!!

Γενικά όμως πρέπει να σταματήσεις να πιέζεσαι για το τι θα πει ο κόσμος, και αν η νταντά σχολιάσει το πόσο καθαρό είναι το σπίτι σου καταλαβαίνεις πως ίσως δεν θα πρέπει να μπαίνει σπίτι σου.(Φαντάζομαι δεν το κάνει, απλά το λέω για να καταλάβεις πως αν κάποιος σχολιάσει άσχημα το σπίτι σου δεν φταις εσύ που δεν το έχεις τακτοποιήσει, φταίει ο άλλος που είναι κουτσομπόλης, και κανείς δεν θέλει έναν κουτσομπόλη να μπαίνει σπίτι του).

Θα συμφωνήσω με την @Yovanna, για το μπάνιο, και εγώ μόνο αυτό θα κοιτάξω, και κυρίως τώρα που πηγαίνει μόνος του ο γιός μου, όμως και βρώμικο να το δω δεν θα το σχολιάσω, απλά δεν θα πάω στην τουαλέτα όσο είμαι σε αυτό το σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Δεν φανταζόμουν ότι το πατάκι κάνει τόση διαφορά. Γενικα αυτο που με κανει να αναρωτιρμαι ειναι αν φταιει κ η απροσεξία μου. πχ την πετσετα αντι να την κρεμάσω την αφηνω εδω κ εκει κ ετσι γυριζω ολο το σπίτι με βρεγμένα χερια πχ μπορεί να την ξεχάσω στον καναπέ επειδή την κρατούσα όταν πήγα να παρω ενα ποτήρι κλπ. αραγε υπαρχει ελπίδα να είναι πιο καθαρό το πάτωμα αν καταπιεστώ να γίνω πιο προσεκτική; 

 

Εσεις δηλαδή δεν θα αγχωμοσασταν αν έμπαινε νταντά στο σπίτι, να το εχετε καθε μερα άψογο; εγω ντρεπομαι ακομα κ για τις στοίβες με τα ασιδερωτα ή τη σκονη στα επιπλα της βεράντας. 

 

Σχετικά με τις πετσέτες, έχω άπειρα πετσετάκια, σε στοίβα σε εμφανές σημείο ανάμεσα σε νεροχύτη και κουζίνα. Ακόμα και αν έχω ξεχάσει το τελευταίο στην άλλη άκρη του δωματίου, παίρνω ένα καινούριο και στο τέλος της ημέρας μαζεύω όλα τα χρησιμοποιημένα και τα ρίχνω στα άπλυτα.

 

Είμαι ο άνθρωπος που θα έφτανε στο σημείο σχεδόν να καθαρίσει το σπίτι, πριν έρθει η καθαρίστρια. Οπότε εγώ ναι, το ομολογώ, βλακεία μου, αλλα θα αγχωνόμουν. Νομίζω όμως ότι μετά από κάποιο διάστημα θα χαλάρωνα. Επειδή στο σόι μου όλοι είναι εντελώς μουρλοί με την καθαριότητα, πίστευα ότι όλα τα σπίτια είναι πάντα μαζεμένα και αστράφτουν. Ναι... αυτό δεν παίζει, εκτός και αν τους έχεις όλους γραμμένους και το μόνο που κάνεις είναι να καθαρίζεις ολημερίς. 

 

Σε αντίθεση με τη @Yovanna, δυστυχώς τα προσέχω αυτά όταν πάω σε άλλα σπίτια. Δε με νοιάζει, ούτε θα κακοχαρακτηρίσω, πέφτει απλώς αυτόματα το μάτι μου. Ειλικρινά συγκρατούμαι να μη μαζέψω το πεταμένο ψίχουλο από κάτω. Αλλά όχι ότι δε θα ξαναπάω, ή θα πω κάτι, το καταλαβαίνω εντελώς. Είμαι πως να το πω, προγραμματισμένη έτσι, τα παρατηρώ χωρίς να το θέλω! Το μόνο που εντάξει, σιχαίνομαι πολύ και είναι αφορμή να μην ξαναπάω, είναι τα βρώμικα μπάνια. Είχα γνωρίσει οικογένεια με καταγωγή από κυκλαδίτικο νησί (ίσως παίζει ρόλο η έλλειψη νερού σε αυτό) που δεν τραβούσαν καζανάκι αν ήταν μόνο για κατούρημα! Το υπόλοιπο σπίτι ήταν πεντακάθαρο.  Ε εκεί σόρρυ αλλά δυσκολευόμουν πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι αν δεν καθαρίσεις επιτόπου ό,τι πέσει κάτω, στο τέλος της ημέρας θα γίνεται χαμός και το σκούπισμα-σφουγγάρισμα είναι μονόδρομος. Για να μην το παίζω υπεράνω και σούπερ άνετη, σε μια τέτοια περίπτωση κι εγώ θα σκούπιζα - σφουγγάριζα στο τέλος της ημέρας αλλά δεν είχα καταλάβει ότι μιλάμε για τέτοια περίπτωση.

 

@Έσπερος βάλε χαλάκι και μάζευε επιτόπου ό,τι πέφτει κάτω, δεν χρειάζεται κάτι άλλο. Αυτό που κάνω εγώ επίσης είναι ότι δεν αφήνω ποτέ άπλυτα σκεύη ή αφημένα υλικά/πράγματα στους πάγκους μετά το μαγείρεμα και το φαγητό. Εντός καραντίνας που μαγειρεύαμε και τρώγαμε όλοι μαζί κάθε μέρα, μετά το φαγητό δεν υπήρχε περίπτωση να κάτσουμε κάτω αν δεν είχαμε μαζέψει/πλύνει/βάλει στο πλυντήριο τα πάντα και αν δεν είχαμε σκουπίσει με το σκουπάκι ή καθαρίσει ό,τι είχε πέσει κάτω.

Link to comment
Share on other sites

Θα διαβασω μετα ολεσ τισ απαντησεισ γιατι μ ενδιαφερει κ εμενα..

Καταρχην θα συμφωνησω με τα κοριτσια..για το πατακι..εγω εχω μπροστα στο νεροχυτη ενα διαδρομο μικρο πουβπλενεται  στο πλυντηριο κ με σωζειδιαστασεισ 1.40×60 περιπου)

Οταν θα ναι να καθαρισω λαχανικα παντα εχω μια σακουλα πανω στον παγκο που τα καθαριζω εκει μεσα ή  ενα πιατο κ τα ριχνω εκει μεσα..ετσι δεν μου λερωνει ο παγκοσ απο ζουμια κ φλουδεσ...κ αν πεσει κατι με ενα βιτεξ ριχνω μεσα στο ιδιο το πιατο τα σκουπιδια..

Μπροστα στισ μπαλκονοπορτεσ κ μεσα κ εξω εχω μικρα πατακια.

Γενικα οταν εξμαι στην κουζινα κ μαγειρευω κανω κ αλλεσ δουλειςσ ταυτοχρονα..πχ πλενω πιατα..τακτοποιω..

Αυτο.που με εκνευριζει ειναι οταν ο αντρασ μου παει να καθαρισει φρουτο για το.μικρο κ το κανει πανω στο.παγκοή φτιαχνει τοστ κ δεν ζρησιμοποιειει πιατο..επισησ αυτο που του εκοψα ηταν οτι οσεσ φορεσ ηθελε να πιειε ξερο επαιρνε κ αλλο ποτηρι..ελεοσ πια..ουτε καφετςτια να ειχα...

Κ επειδη πολλεσ φορεσ δεν εχω χρονο κ για σκουπισμα κ για σφουγγαρισμα..αν δεν ειναι.πολλα σκουπιδακια.κατω κανω κατευθειαμ ρο σφουγγαρισμα..κ με την μαπα τα μαζευω σε ενα σημειο κ απο εκει τα παιρνω με το σκουπακι..

Ειχα αγορασε δκουπακι γιατι νομιζα πωσ θα βοηθησει

.αλλα ειναι τοσα πολλα τα σκουπιδακιανπου ειχνει η μικρη απο το φαγητο που αν δεν μπςι σκ8υπα δεν γινςται τιποτα..

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

 

Εσεις δηλαδή δεν θα αγχωμοσασταν αν έμπαινε νταντά στο σπίτι, να το εχετε καθε μερα άψογο; εγω ντρεπομαι ακομα κ για τις στοίβες με τα ασιδερωτα ή τη σκονη στα επιπλα της βεράντας. 

H νταντά πληρώνεται για να κρατά το σπίτι σε καλή κατάσταση όσο είναι εκεί, κάτι έχεις μπερδέψει. Δεν εννοώ να αφήσεις τις κάλτσες σου στον καναπέ, μια στοίβα πιάτα για πλύσιμο και μισό κιλό αλεύρι στο πάτωμα να σου τα μαζέψει το πρωί, αλλά αν έρχεσαι το μεσημέρι και δεν έχει μαζέψει/σκουπίσει/τακτοποιήσει ό,τι λέρωσε το παιδί, δεν κάνει τη δουλειά της.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου δώσω μια πολύ σύντομη αλλά πιστεύω περιεκτική απάντηση στο ερώτημα σου : δεν υπάρχει τρόπος μαγικός, σου βγαίνει η πίστη ανάποδα, όλη μέρα και δε θα σου φτάνουν οι ώρες , πολύ απλά. Ή παίρνεις γυναίκα. 

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Όπως συζητούσαμε σε άλλο θέμα, έχω μεγάλο πρόβλημα με την καθαριότητα του σπιτιού. Δεν μου λείπει χρόνος. Κάθε μέρα στις 2 είμαστε πίσω και οι δυο μας. Απλώς το σπίτι, ιδίως η κουζίνα, βρωμίζει συνέχεια. 

Εϊμαστε ισόγειο με κήπο και βεράντα, πάνω στη θάλασσα, με χωματόδρομο έξω από το σπίτι. Αυτό εκ των πραγμάτων σημαίνει ότι όταν φυσάει (πολύ συχνά), θα έρχεται χώμα ή άμμος στη βεράντα, στο κατώφλι και στις μπαλκονόπορτες. Επίσης εκ των πραγμάτων υπάρχει πολύ μέσα-έξω από κήπο και βεράντα. Αυτό το καταλαβαίνω και δεν είναι μεγάλο θέμα, στα δωμάτια ειδικά δεν πηγαίνουμε ποτέ με παπούτσια, στο καθιστικό αν περάσουμε για λίγο δεν έγινε και τίποτα, με ένα απλό σκούπισμα με την παραδοσιακή σκούπα ξεπμπερδεύω. 

 

Το μεγάλο θέμα είναι η κουζίνα. ΤΟ πάτωμα σε όλο το κομμάτι μπροστά από το νεροχύτη, τον πάγκο, την κουζίνα και το ψυγείο, έχει μόνιμα στάμπες, όπως επίσης στάμπες έχει γύρω από την καρέκλα του μικρού. Οπότε δεν αρκεί απλό σκούπισμα, χρειάζεται σφουγγάρισμα. Όσες φορές και να σφουγγαρίσω όμως, χάλια θα γίνει, οπότε το αφήνω για αργά το βράδυ ή νωρίς το πρωί, να το βρει τουλάχιστον καθαρό η νταντά να μην γίνομαι ρεζίλι. Δεν γίνεται όμως και σε ανύποπτο χρόνο, να είμαστε σπίτι και το πάτωμα να είναι βρώμικο. Είμαστε γειτονιά, έρχεται ένας άνθρωπος τυχαία, είναι ο μόνιμος φόβος μου ότι θα βρει το σπίτι χάλια.

 

Πώς τα καταφέρνετε να μη βρωμίζετε τα σπίτια σας; Δεν εννοώ πώς βρίσκετε χρόνο να κάνετε δουλειές, αλλά πώς καταφέρνετε να μην χρειάζεται να κάνετε πολλές δουλειές. 

Τα καθαριζω την ωρα που λερωνουν,επιτοπου. Εχει γίνει συνήθεια πια. Παντως μην τρελαινεσαι με τους γείτονες, οσοι έχουν παιδια δεν παρεξηγουν γιατι τα ξέρουν. Όσοι έχουν παιδια και παρεξηγούν, ειναι ακομα πιο βρωμεροι στα σπιτια τους ,γκαραντι :D

οσο για τη νταντα ,οχι δε θα καθομουν σε καμμια περιπτωση να σκασω. Ισα ισα να εβαζε κι αυτη κανα χερακι. Ειναι μεσα στις υποχρεωσεις της οσα βρωμιζει το παιδι να τα μςζευει. Τωρα,αν ερθει και τα βρει ετσι, ε τι να κανουμε ,δεν εχουμε χρονο εχουμε μωρο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, tzenaki1982 είπε:

Αυτο.που με εκνευριζει ειναι οταν ο αντρασ μου παει να καθαρισει φρουτο για το.μικρο κ το κανει πανω στο.παγκοή φτιαχνει τοστ κ δεν ζρησιμοποιειει πιατο..

 

Κι εγώ δεν χρησιμοποιώ πάντα πιάτο για ξεφλουδισμα-καθαρισμα. Πιο πολύς μπελάς μου φαίνονται αυτά τα έξτρα πιάτα για πλυσιμο παρά το να καθαρίσω απλά τον πάγκο μόλις τελειώσω. Με τα ποτήρια είναι ένα δράμα, κι εγώ δεν θυμάμαι από ποιο ήπια κ βγάζω ένα σωρό. Προσπαθώ να το αφήνω σε ένα συγκεκριμένο σημείο αλλά δεν το θυμάμαι πάντα. Τις πετσέτες βρε κορίτσια δεν καταλαβαίνω πώς μπορούν να βρεθούν σε άλλο σημείο ειλικρινά!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, tzenaki1982 said:

Αυτο.που με εκνευριζει ειναι οταν ο αντρασ μου παει να καθαρισει φρουτο για το.μικρο κ το κανει πανω στο.παγκοή φτιαχνει τοστ κ δεν ζρησιμοποιειει πιατο..

 

Just now, little lamb said:

 

Κι εγώ δεν χρησιμοποιώ πάντα πιάτο για ξεφλουδισμα-καθαρισμα. Πιο πολύς μπελάς μου φαίνονται αυτά τα έξτρα πιάτα για πλυσιμο παρά το να καθαρίσω απλά τον πάγκο μόλις τελειώσω. Με τα ποτήρια είναι ένα δράμα, κι εγώ δεν θυμάμαι από ποιο ήπια κ βγάζω ένα σωρό. Προσπαθώ να το αφήνω σε ένα συγκεκριμένο σημείο αλλά δεν το θυμάμαι πάντα. Τις πετσέτες βρε κορίτσια δεν καταλαβαίνω πώς μπορούν να βρεθούν σε άλλο σημείο ειλικρινά!!

Εγώ έχω λευκό μαρμάρινο πάγκο (επέμενε η μαμά μου γιατί δείχνει ωραίο!) και δεν υπάρχει περίπτωση να ακουμπήσω κάτι χωρίς να βάλω μπόλικο χαρτί κουζίνας από κάτω. Έτσι απλώς τα πετάω μετά και δεν έχω τίποτα να καθαρίσω.   Μιλάμε καταναλώνω μεγάλες ποσότητες χαρτιού κουζίνας. Ο άντρας μου φυσικά θα πάρει να κόψει λεμόνι πάνω στον λευκό μαρμάρινο πάγκο και δεν θα το σκουπίσει καν. Ποτήρι έξω δεν κρατάω. Άλλωστε δεν πίνω σχεδόν ποτέ νερό. Πατάκι , τώρα που το διάβασα, θα βάλω και εγώ μπροστά στο νεροχύτη!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω το σύστημα του χαρτιού, οπότε πάλι δεν χρειάζεται να καθαρίσω κάτι, εκτός και αν έρθει ο σίφουνας (ο γιος μου) και μαγειρέψουμε μαζί , που μετά η κουζίνα είναι λες και έχει πέσει βόμβα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...