Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Just now, little lamb είπε:

Συμφωνώ απόλυτα με την Αργκ, είδα το μήνυμά της πάνω που πήγαινα να γράψω οτι είναι πολύ υποκειμενικό το γούστο στα ονόματα, γιατί πχ από όσα αρέσουν στη Lisbet εμένα μου αρέσει μόνο το Χριστίνα και το Ευα, ενώ αντιθέτως μου αρέσουν άλλα που δεν τα έχετε πει καν (πχ Λήδα, Αλίνα, Αθηνά, Πηνελόπη, Ρεγγίνα, Σμαράγδα, Σοφία, Φαίδρα, Ειρήνη, Δήμητρα, Βάλια, Αλεξάνδρα, Μάγια, Μαρίνα, Γλαύκη, Χρυσάνθη, Σάρα -στην ξένη εκδοχη Sarah είναι πιο ωραίο... Και το καημένο ξεχασμένο Μαρία μου αρέσει) Το μόνο που νομίζω αρέσει αντικειμενικά σε πολλούς είναι το Μυρτώ, γι'αυτό και το πρότεινα!

 

To απεχθάνομαι το Μυρτώ, παλιά μου θύμιζε την κολώνια που την είχε η γιαγιά μου για να ραντίζει μονίμως τα πάντα σε βαθμό ψύχωσης με τη μυρωδιά, και μετά γνώρισα μία απαίσια Μυρτώ που όλη τη μέρα ψάχνει αφορμή για καβγά ακόμη με περαστικούς στο δρόμο. Βιώματα είναι αυτά :-D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μεγάλη αλήθεια ότι οι συνειρμοί παιζουν μεγάλο ρόλο. Θυμάμαι παλιά απεχθανομουν το Κατερίνα, μέχρι που απέκτησα δύο πολύ καλές φίλες Κατερίνες και τώρα μου φαίνεται μια χαρά!

Εγώ το Μυρτώ το έχω συνδυάσει με τη Μυρτώ από το καπλανι της βιτρίνας!

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα το Ρεγγίνα μου θύμισε το Regina Rosas Amat. Κάποια από τα προαναφερθέντα σκέφτομαι ότι αν ήμουν παιδί θα αναρωτιομουν γιατι οι γονεις μου ηθελαν να με στιγματίσουν σε όλη τη ζωή μου. Δεν λεω ποια ομως για να μην εχουμε παρεξηγήσεις!!!

 

@Lisbet αν είναι λάθος να χρησιμοποιούμε άλλη κατάληξη από τα αρχαία, τοτε ειναι λαθος ολη η νεοελληνικη γλωσσα. Γενικά πλέον κρατάμε τις αρχαίες καταλήξεις όταν αναφερόμαστε στην αρχαιότητα πχ της ποιήτριας Σαπφούς ή ο Πλατων (κι αυτό όχι απαραίτητα), αλλά για τους σύγχρονους μπορουμε να λεμε της Κλειώς και της Μυρτώς ή ο Πλάτωνας. Και βέβαια δεν χρειάζεται να βάζουμε την κατάληξη -ους σε ονοματα μη λόγιας προέλευσης πχ Μαριγώ.   Επισης αν τα παιδακια μαθαινουν στη μυθολογία τη θεα Άρτεμη, ειναι υπερβολη να βαφτίζουμε την Αλκηστη κ την Άρτεμη με την αρχαία κατάληξη. Όταν λέμε Αρτέμιδα καταλαβαίνουμε οτι ειναι το εξευγενισμένο ονομα της Λούτσας, οχι το τετράχρονο που βλεπουμε στην παιδικη χαρα! 

Link to comment
Share on other sites

       Θ ακουστω σαν γιαγια αλλα ελπιζω πως καποτε θα ξαναερθει η εποχη που θ ακουσουμε ξανα παιδακια με τα ονοματα των γονιων και παπουδων μας Μαρια (Μαιρη), Ελενη (Ελενα ), Πετρος,  Παυλος, Κωστας, Κατερινα (Κατια η Καιτη) και τοσα αλλα που τεινουν να ξεχαστουν.  Κοριτσια δεν ομορφαινει το παιδι μας το ονομα που θα του δωσουμε, αλλα η προσωπικοτητα και τα χαρισματα του.  Σορρυ για την παρεμβαση αλλα ηθελα καποια στιγμη να το πω αυτο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

22 hours ago, little lamb said:

Άσχετο μεν, αλλά εμένα απο όλα τα ονόματα "μη παππούδων" το αγαπημένο μου είναι το Μυρτώ. Το λέω μήπως σας αρέσει κ δεν το σκεφτήκατε, γιατί νομίζω αρέσει γενικά.

ναι ειναι πολυ ωραιο

3 hours ago, ΑΡΓΚ said:

Η επιβεβαίωση από τρίτους πάντως για την επιλογή ονόματος είναι για εμένα μεγάλο λάθος. Άντε δηλαδή και λένε 10 άγνωστοι, η μπακάλισσα και η θεία ότι απεχθάνονται το Βαλέρια. Αυτό θα αλλάξει το ότι το αγαπά η μαμά; Ή προτείνει η ξαδέρφη σε ένα τραπέζι το Μελίνα, ενθουσιάζονται οι 10 άλλοι που είναι εκεί αλλά οι γονείς το ακούν και αναγουλιάζουν, θα βγάλουν έτσι το παιδί; Νομίζω ότι είναι κουβέντα που έχει νόημα μονο στο ζευγάρι, στα μεγαλύτερα αδέρφια αν υπάρχουν, άντε και σε 1-2 κολλητούς φίλους μήπως κάτι έχει ξεφύγει (π.χ. "αν βγάλεις το παιδί Αριάδνη, πρόσεξε μη νομίζει εκείνη η αντιπαθητική θεία του άντρα σου ότι το βγάλατε για να την τιμήσετε - εκείνη η ξινή που ήταν στο γάμο σας, την ξέχασες;" )

χαχα η μπαλαλισσα και η θεια...ναι πιο πολυ σαν γενικη γνωμη και μηπως ακουσουμε και καποιο ακομα..

1 hour ago, Έσπερος said:

Κι εμένα το Ρεγγίνα μου θύμισε το Regina Rosas Amat. Κάποια από τα προαναφερθέντα σκέφτομαι ότι αν ήμουν παιδί θα αναρωτιομουν γιατι οι γονεις μου ηθελαν να με στιγματίσουν σε όλη τη ζωή μου. Δεν λεω ποια ομως για να μην εχουμε παρεξηγήσεις!!!

 

@Lisbet αν είναι λάθος να χρησιμοποιούμε άλλη κατάληξη από τα αρχαία, τοτε ειναι λαθος ολη η νεοελληνικη γλωσσα. Γενικά πλέον κρατάμε τις αρχαίες καταλήξεις όταν αναφερόμαστε στην αρχαιότητα πχ της ποιήτριας Σαπφούς ή ο Πλατων (κι αυτό όχι απαραίτητα), αλλά για τους σύγχρονους μπορουμε να λεμε της Κλειώς και της Μυρτώς ή ο Πλάτωνας. Και βέβαια δεν χρειάζεται να βάζουμε την κατάληξη -ους σε ονοματα μη λόγιας προέλευσης πχ Μαριγώ.   Επισης αν τα παιδακια μαθαινουν στη μυθολογία τη θεα Άρτεμη, ειναι υπερβολη να βαφτίζουμε την Αλκηστη κ την Άρτεμη με την αρχαία κατάληξη. Όταν λέμε Αρτέμιδα καταλαβαίνουμε οτι ειναι το εξευγενισμένο ονομα της Λούτσας, οχι το τετράχρονο που βλεπουμε στην παιδικη χαρα! 

ε δεν νομιζω να παρεγηξουμαστε για τετοια πραγματα προς θεου!

Link to comment
Share on other sites

@Melia13 Νομίζω ότι όλο αυτό ξεκίνησε γιατί όπως τώρα θεωρουμε συνηθισμένο το Νεφέλη και ξεχασμένο το Μαρία, πριν μερικά χρόνια θεωρουσαν συνηθισμένο το Μαρία και ξεχασμένα τα αρχαία. Η αλήθεια είναι πως όσο κάποιοι δίνουν σπάνια και κάποιοι παππούδων εξισορροπείται το πράγμα. Υπάρχουν βεβαια και παππούδες με σπανια. Εμάς οι 3 από τους 4 εχουν/είχαν σπάνια, το ένα μάλιστα πολύ σπάνιο ανδρικό. Εγώ παρόλο που μου αρέσουν πολλά δεν τα πρότεινα καν στον άντρα μου γιατί μου φαινόταν χειρότερο το να διαλέξω μεταξύ τόσων πολλών παρά το να δώσουμε της μιας γιαγιάς, οπως και κάναμε. Δεν είναι σπάνιο αλλά ούτε και το πιο συχνό αλλά είναι ωραίο.

Επεξεργάστηκαν by little lamb
Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb said:

@Melia13 Νομίζω ότι όλο αυτό ξεκίνησε γιατί όπως τώρα θεωρουμε συνηθισμένο το Νεφέλη και ξεχασμένο το Μαρία, πριν μερικά χρόνια θεωρουσαν συνηθισμένο το Μαρία και ξεχασμένα τα αρχαία. Η αλήθεια είναι πως όσο κάποιοι δίνουν σπάνια και κάποιοι παππούδων εξισορροπείται το πράγμα. Υπάρχουν βεβαια και παππούδες με σπανια. Εμάς οι 3 από τους 4 εχουν/είχαν σπάνια, το ένα μάλιστα πολύ σπάνιο ανδρικό. Εγώ παρόλο που μου αρέσουν πολλά δεν τα πρότεινα καν στον άντρα μου γιατί μου φαινόταν χειρότερο το να διαλέξω μεταξύ τόσων πολλών παρά το να δώσουμε της μιας γιαγιάς, οπως και κάναμε. Δεν είναι σπάνιο αλλά ούτε και το πιο συχνό αλλά είναι ωραίο.

νομίζω παντως πως ακόμαα υπερισχυει των παππουδων δηλαδη εμενα ολες μου οι φιλες έχουν δωσει παππουδες

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Melia13 said:

       Θ ακουστω σαν γιαγια αλλα ελπιζω πως καποτε θα ξαναερθει η εποχη που θ ακουσουμε ξανα παιδακια με τα ονοματα των γονιων και παπουδων μας Μαρια (Μαιρη), Ελενη (Ελενα ), Πετρος,  Παυλος, Κωστας, Κατερινα (Κατια η Καιτη) και τοσα αλλα που τεινουν να ξεχαστουν.  Κοριτσια δεν ομορφαινει το παιδι μας το ονομα που θα του δωσουμε, αλλα η προσωπικοτητα και τα χαρισματα του.  Σορρυ για την παρεμβαση αλλα ηθελα καποια στιγμη να το πω αυτο.

Εγώ πάλι ελπίζω η εποχή αυτή να φύγει ανεπιστρεπτί. Το θεωρώ "τριτοκοσμικό" έθιμο " Δεν μου έχει λείψει καθόλου να ακούσω Κώστα , Γιώργο ή Μαρία. Στο σόι του μπαμπά μου όλα τα ξαδέρφια μου έχουν το ίδιο όνομα. Τραγικό.. Καυγάδες για τα ονόματα, παππούδες που απαιτούν .. Νεφέλες και πάλι Νεφέλες! 'Οτι αρέσει στον καθένα! Όπως λέει και η @Μπουλάκι όμως, έχουμε πολύ δρόμο ακόμα.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Yovanna είπε:

Εγώ πάλι ελπίζω η εποχή αυτή να φύγει ανεπιστρεπτί. Το θεωρώ "τριτοκοσμικό" έθιμο " Δεν μου έχει λείψει καθόλου να ακούσω Κώστα , Γιώργο ή Μαρία. Στο σόι του μπαμπά μου όλα τα ξαδέρφια μου έχουν το ίδιο όνομα. Τραγικό.. Καυγάδες για τα ονόματα, παππούδες που απαιτούν .. Νεφέλες και πάλι Νεφέλες! 'Οτι αρέσει στον καθένα! Όπως λέει και η @Μπουλάκι όμως, έχουμε πολύ δρόμο ακόμα.

 

        Μα.. δεν μιλησα για τα ονοματα των παπουδογιαγιαδων, ουτε για εθιμο. Ειπα για "κλασικα" ελληνικα ονοματα που συνηθιζονταν παλαιοτερα και τωρα δεν ακουγονται, κυριως τα κοριτσιστικα.  Και εχουν και γιορτη. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου αρέσει να γίνονται παρεξηγήσεις στα σόγια για τα ονόματα, αλλά δεν θεωρώ και τόσο τραγικό να δώσεις των παππούδων, ούτε καμία φοβερή επαναστατική πράξη να μην τα δώσεις. Γενικά μου φαίνεται και λίγο υπερβολή όλη η συζήτηση για το όνομα, και να ψάχνεις κάτι μοναδικό για το μονάκριβο βλαστάρι που δεν υπάρχει όμοιό του. Ωραίο θεωρώ να δώσεις ένα όνομα που για τους γονείς έχει κάποια σημασία, πχ θυμίζει  κάποιο ορόσημο της σχέσης τους ή της εγκυμοσύνης, ή το όνομα του αγίου της μέρας που γεννήθηκε ή κάποιο αγαπημένο πρόσωπο κλπ. Αλλά το να σκέφτεσαι ποιο -αρχαίο κατά προτίμηση- όνομα θεωρείται πρωτότυπο, ψαγμένο ή εναλλακτικό, για να καταλήγουν όλα κορίτσια να λέγονται Νεφέλη και Δανάη, και κατά  τ' άλλα να νομίζεις ότι είσαι πολύ πιο προχωρημένος από αυτούς που το ονόμασαν Ιωάννα λόγω της γιαγιάς, μου φαίνεται αστείο. 

 

Βέβαια διευκρινίζω ότι μιλώ εκ του ασφαλούς. Από τους δικούς μας παππούδες, το πιο τετριμμένο όνομα ήταν αυτό που είχε ήδη πάρει ο ανιψιός μου, οπότε δεν το συζητήσαμε καν. Τα άλλα είναι πιο πρωτότυπα, όχι όμως εξεζητημένα, και τα δύο είναι αρχαία αλλά με γιορτή. Κι αυτό που διαλέξαμε εμείς είναι από τα ονόματα που δίνονται και από "μόδα" και σίγουρα πολλοί νομίζουν ότι το δώσαμε γι' αυτό. Αν όλες οι επιλογές μας ήταν Γιώργος, Γιάννης, Μαρία και Ελένη, δεν ξέρω, μπορεί να το ψάχναμε λίγο. 

 

Πάντως έχει ενδιαφέρον να παρατηρείς σε μικρά μέρη, τη συχνότητα κάποιων ονομάτων που στην υπόλοιπη Ελλάδα δεν είναι τόσο συνηθισμένα. Στα νησιά πχ είναι πιο συχνό να σε λένε Νίκο, λόγω του προστάτη των ναυτικών, ή Ειρήνη, που έχω ακούσει ότι το έλεγαν εξαιτίας των πειρατικών επιδρομών, και όχι τόσο συχνό να σε λένε Γιάννη ή Μαρία. Ή έχουν μείνει ονόματα λόγω βενετοκρατίας ή/και καθολικισμού, ή πολλά παιδιά ονομάζονται από κάποιον τοπικό άγιο, όνοματα που δεν είναι συνηθισμένα αλλού (εκτός από το Ραφαήλ / Ραφαηλία που έγινε μεγάλη μόδα λόγω τάματος).

Link to comment
Share on other sites

Aν οι επιλογες ειναι Γιωργως και Γιαννης, και αγαπας τον παππου, δεν ειναι δυσκολο. Αν τον παππου τον λενε Θρασυβουλο η Αθηνοδωρο , εκει πιο δυσκολα τα πραγματα...

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Aν οι επιλογες ειναι Γιωργως και Γιαννης, και αγαπας τον παππου, δεν ειναι δυσκολο. Αν τον παππου τον λενε Θρασυβουλο η Αθηνοδωρο , εκει πιο δυσκολα τα πραγματα...

Σκέψου σε 20-30 χρόνια που μάλλον το έθιμο να δίνεις όνομα παππού ή γιαγιάς θα έχει παραμείνει, αλλά οι παππουδογιαγιάδες θα λέγονται πλέον Παρθενοπαίος, Οινόη, Αμάλθεια, Υάκινθος... Θα παρακαλάμε να βρεθεί μια Κατερίνα, ένας Δημήτρης, για να έχουμε μια φυσιολογική επιλογή. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμένα δεν μου κάνει ούτε κρύο ούτε ζέστη αν θα έδινα παππούδων ή άσχετο. Όσο υπερβολή μου φαίνεται η απαίτηση και ο τσακωμός, άλλο τόσο υπερβολή μου φαίνεται το εξονυχιστικό ψάξιμο. Αν είχα ένα-δύο αγαπημένα που ήθελα να δώσω οπωσδήποτε (πολλοί έχουν) θα το έκανα, αλλά να ψάξω σε μια λίστα με πάνω από 10 που μου αρέσουν μου φαινόταν χωρίς λόγο. Εξάλλου υπάρχουν πολύ συνηθισμένα και τετριμμένα που απεχθάνομαι (π.χ. Γιώργος, Βαγγέλης) και άλλα που μου αρέσουν (π.χ. Κωνσταντίνος, Γιάννης) και επίσης σπάνια/αρχαία που απεχθάνομαι (π.χ. Ιάσονας, Αχιλλέας, Νεφέλη) και άλλα που μου αρέσουν (π.χ. Οδυσσέας ή διάφορα γυναικεία που είπα σε προηγούμενο ποστ). Δεν είναι δηλαδή η σπανιότητα το κριτήριο του αν μου αρέσει κάποιο, που συνήθως οι περισσότεροι βάσει σπανιότητας θεωρούν κάτι ωραίο κι ας μην είναι εύηχο (προσωπικά δεν μου ακούγονται εύηχα πχ το Ηλέκτρα ή το Αχιλλέας. 

Το άλλο αστείο είναι κάτι που είχε επισημάνει και κάποια κοπέλα εδώ σε παλιότερο θέμα, ότι συνήθως τα ασυνήθιστα τα δίνουν σε κορίτσια και το αγόρι παίρνει του παππού και βλέπεις κάτι αδέρφια να λέγονται Ιφιγένεια και Βαγγέλης πχ.

Επίσης πολλοί θεωρούν ότι τα χριστιανικά δεν είναι "ελληνικά" όσο τα αρχαία -έχω ακούσει να λένε ότι είναι εβραϊκά! Που αν σκεφτεί κανείς ποια από τα συνηθισμένα είναι εβραϊκά είναι ελάχιστα (π.χ. Ιωάννης, Μαρία, Εμμανουήλ, ίσως και το Αικατερίνη). Τα περισσότερα είναι ελληνικά (Νικόλαος, Ευάγγελος, Γεώργιος, Δημήτριος, Αθανάσιος, Ελευθέριος, Στέφανος, Βασίλειος, Θεόδωρος, Σοφία, Ειρήνη, Αγγελική, Ελένη -αρχαιότατο, Σωτήριος και η λίστα δεν τελειώνει) και μερικά ρωμαϊκά (π.χ. Παύλος, Μάριος, Κωνσταντίνος, Αντώνιος). Πραγματικά δεν ξέρω γιατί τα αρχαία είναι καλύτερα από όλα αυτά, πέραν της σπανιότητας!

Επεξεργάστηκαν by little lamb
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...