Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μεγαλο προβλημα με τις δημοσιες παιδικες χαρες


Recommended Posts

Καλημερα - τετοια ωρα που γραφω

Εχω πολυ καιρο να γραψω αν και σε ολη τη διαρκεια που μεγαλωνει ο μικρος εδω  ερχομαι και διαβαζω

Ελπιζω να σας βρισκω γερες - γερους και δυνατες - δυνατους και με καλη ψυχολογια με ολα αυτα που συμβαινουν.

 

Ο μικρος ειναι 21 μηνων και το πρωτο χρονο δεν μπορουσε να παει να παιξει σε παιδικη χαρα - και ο φοβος της γριππης μετα κλειδωθηκαμε μεσα λογο ιου και τωρα αν και δεν

εχει αλλαξει κατι ΠΡΕΠΕΙ να βγει να δει παιδια!!!! εχει παιξει με παιδια 3 φορες! δεν εχει αδελφια ξαδελφια  ουτε παιδια φιλων κλπ ημαστε ολοι μεγαλοι...μετραω το ρισκο για τον ιο και τον καθαριζω συνεχως.Τελος παντων.

Εδω που μενω ομως το να παιξει το παιδι ειναι σχεδον ακατορθωτο.Οι παιδικες χαρες εχουν τα μισα παιχνιδια σπασμενα , ειναι γεματα με σπασμενα μπουκαλια γυαλια παντου , μασκες πεταμενες , πολλα αποτσιγαρα , γαντια , χαρτια που εχουν παει να κανουν την αναγκη τους και παιχνιδια κατα βαση για μεγαλα παιδια.

Ο δημος καθαριζει αλλα το βραδυ γεμιζουν κοσμο ενηλικων που πινει σπαει να βανδαλιζει....φυλακες δεν υπαρχουν.Και η μεγαλυτερη παθογενεια? τα σκυλια.Εχω σκυλακι να ξερετε απο μικρη τα αγαπω και θελω και ο γιος μου να τα αγαπα και παντα του μιλαω τρυφερα για τα ζωα.

Ομως ειναι μωρο και δεν μπορω να τον αφηνω ελευθερο με σκυλια να τρεχουν γυρω του , ουτε μπορω να ξερω ο καθε σκυλος αν ειναι εκπαιδευμενος ουτε αν ο μικρος τον κοιταξει στα ματια ξερω γω και ο σκυλο ΦΥΣΙΚΑ αντιδρασει ουτε μπορω να σκεφτομαι οτι εκει που πηγε τωρα η μπαλα μολις κατουρησε ενα λυκοσκυλο......γυαλια σκουπιδια σκυλια μασκες γαντια χαρτια με κακα και ενα παιδι που θα πεσει κατω και θα βαλει στο στομα του τα παντα ......και τεραστια παιχνιδια μισο σπασμενα.

Μια μερα μπηκε μια μεσα σε κλειστη παιδικη χαρα αναψε το τσιγαρο της - πρωτη παραβαση και αμολυσε δυο σκυλια....οταν της ειπαμε να τα μαζεψει προτεινε να μαζεψουμε τα μωρα για να παιξουν τα σκυλια της....οταν της ειπαμε οτι θα φωναξουμε την αστυνομια μας ελεγε τι κριμα που εχουμε εμεις παιδια και να μας δωσει μια φιλικη συμβουλη να μην κανουμε τα παιδια μας σαν και εμας...μετα εφερε και εναν φιλο της που μας ελεγε να σκασουμε και μας τραμπουκιζε....η αστυνομια αφαντη ενω ενημερωθηκε.....

Λοιπον εγω τελειωσα με τις παιδικες χαρες....δε ξερω τι να κανω για να κοινωνικοποιήσω τον μικρο.Δεν ξερω που να τον παω....δεν εχω επαφες με παιδια δεν εχω κανενα φιλο με παιδια δεν ξερω τιποτα , μηπως μπορειτε να με βοηθησετε αν υπαρχουν γηπεδα ιδιωτικα ανοιχτα με μεγαλο χωρο ωστε να παιξει ο μικρος χωρις να ενοχλει μεγαλυτερα παιδια  η ανοιχτες  ιδιωτικες παιδικες χαρες-------σε ολη την αθηνα θα παω παντου (Πειραια μενω).

Σας ευχαριστω. :(

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 ώρα πρίν, cronut είπε:

Καλημερα - τετοια ωρα που γραφω

Εχω πολυ καιρο να γραψω αν και σε ολη τη διαρκεια που μεγαλωνει ο μικρος εδω  ερχομαι και διαβαζω

Ελπιζω να σας βρισκω γερες - γερους και δυνατες - δυνατους και με καλη ψυχολογια με ολα αυτα που συμβαινουν.

 

Ο μικρος ειναι 21 μηνων και το πρωτο χρονο δεν μπορουσε να παει να παιξει σε παιδικη χαρα - και ο φοβος της γριππης μετα κλειδωθηκαμε μεσα λογο ιου και τωρα αν και δεν

εχει αλλαξει κατι ΠΡΕΠΕΙ να βγει να δει παιδια!!!! εχει παιξει με παιδια 3 φορες! δεν εχει αδελφια ξαδελφια  ουτε παιδια φιλων κλπ ημαστε ολοι μεγαλοι...μετραω το ρισκο για τον ιο και τον καθαριζω συνεχως.Τελος παντων.

Εδω που μενω ομως το να παιξει το παιδι ειναι σχεδον ακατορθωτο.Οι παιδικες χαρες εχουν τα μισα παιχνιδια σπασμενα , ειναι γεματα με σπασμενα μπουκαλια γυαλια παντου , μασκες πεταμενες , πολλα αποτσιγαρα , γαντια , χαρτια που εχουν παει να κανουν την αναγκη τους και παιχνιδια κατα βαση για μεγαλα παιδια.

Ο δημος καθαριζει αλλα το βραδυ γεμιζουν κοσμο ενηλικων που πινει σπαει να βανδαλιζει....φυλακες δεν υπαρχουν.Και η μεγαλυτερη παθογενεια? τα σκυλια.Εχω σκυλακι να ξερετε απο μικρη τα αγαπω και θελω και ο γιος μου να τα αγαπα και παντα του μιλαω τρυφερα για τα ζωα.

Ομως ειναι μωρο και δεν μπορω να τον αφηνω ελευθερο με σκυλια να τρεχουν γυρω του , ουτε μπορω να ξερω ο καθε σκυλος αν ειναι εκπαιδευμενος ουτε αν ο μικρος τον κοιταξει στα ματια ξερω γω και ο σκυλο ΦΥΣΙΚΑ αντιδρασει ουτε μπορω να σκεφτομαι οτι εκει που πηγε τωρα η μπαλα μολις κατουρησε ενα λυκοσκυλο......γυαλια σκουπιδια σκυλια μασκες γαντια χαρτια με κακα και ενα παιδι που θα πεσει κατω και θα βαλει στο στομα του τα παντα ......και τεραστια παιχνιδια μισο σπασμενα.

Μια μερα μπηκε μια μεσα σε κλειστη παιδικη χαρα αναψε το τσιγαρο της - πρωτη παραβαση και αμολυσε δυο σκυλια....οταν της ειπαμε να τα μαζεψει προτεινε να μαζεψουμε τα μωρα για να παιξουν τα σκυλια της....οταν της ειπαμε οτι θα φωναξουμε την αστυνομια μας ελεγε τι κριμα που εχουμε εμεις παιδια και να μας δωσει μια φιλικη συμβουλη να μην κανουμε τα παιδια μας σαν και εμας...μετα εφερε και εναν φιλο της που μας ελεγε να σκασουμε και μας τραμπουκιζε....η αστυνομια αφαντη ενω ενημερωθηκε.....

Λοιπον εγω τελειωσα με τις παιδικες χαρες....δε ξερω τι να κανω για να κοινωνικοποιήσω τον μικρο.Δεν ξερω που να τον παω....δεν εχω επαφες με παιδια δεν εχω κανενα φιλο με παιδια δεν ξερω τιποτα , μηπως μπορειτε να με βοηθησετε αν υπαρχουν γηπεδα ιδιωτικα ανοιχτα με μεγαλο χωρο ωστε να παιξει ο μικρος χωρις να ενοχλει μεγαλυτερα παιδια  η ανοιχτες  ιδιωτικες παιδικες χαρες-------σε ολη την αθηνα θα παω παντου (Πειραια μενω).

Σας ευχαριστω. :(

 

Προφανώς δεν είναι όλες οι παιδικές χαρές έτσι. Πολλές είναι και σχετικά καλοδιατηρημένες, και σχετικά καθαρές. Αυτό που περιγράφεις, ειλικρινά δεν το έχω συναντήσει ποτέ. 

Link to comment
Share on other sites

Για να είμαι ειλικρινής ούτε εγώ το έχω δει αυτό ποτέ, μήπως να κάνεις καταγγελία επώνυμα στον δήμο σου για όσα συμβαίνουν σε αυτή την παιδική χαρά ?

Άσχετα από αυτό μπορείτε να πάτε σε μία πλατεία να παίξετε, αυτόν τον καιρό είναι γεμάτες με παιδιά, δεν ξέρω αν σας βολεύει να πάτε και μέχρι το Νιάρχο..γενικά αν το ψάξεις σίγουρα θα βρεις λύσεις, μένεις σε μεγάλο δήμο.

Link to comment
Share on other sites

@cronut όλα αυτά που περιγράφεις τα έχω δει σε παιδικές χαρές, επανειλημμένως. Και δεν μιλώ για υποβαθμισμένες περιοχές (όχι βέβαια ότι εκεί θα ήταν αποδεκτό). Το πρόβλημα δεν λύνεται μόνο με το να καθαρίζει και να συντηρεί ο εκάστοτε δήμος (είναι πιο βαθύ και σύνθετο). Ωστόσο αυτό δεν σημαίνει ότι αυτά τα φαινόμενα δεν θα πρέπει να καταγγέλονται. Όλοι οι δήμοι έχουν φόρμες επικοινωνίας στις ιστοσελίδες τους για να τα αναφέρετε αυτά. Μην το θεωρείτε ανούσιο. Κάντε το. Είναι σημαντικό να υπάρχουν καταγεγραμμένες αναφορές.

 

Τώρα ως λύση για χώρους κατάλληλους για παιχνίδι-βόλτα παιδιών (και ενηλίκων)

- Το πάρκο ΙΣΝιάρχος συμφωνώ με @kotsifikos είναι όμορφος, καλοσυντηρημένος, φυλασσόμενος χώρος, με πολλές εναλλακτικές για δράση-παιχνίδι [μπάλα, ποδήλατο, πατίνι, πεζοπορία, παιχνίδι με νερό-άμμο, ξύλινα παιχνίδια, ομαδικά παιχνίδια-αθλήματα (με δήλωση συμμετοχής), βόλτα για παγωτό-φαγητό στο χέρι ή πικ-νικ]. Ίσως η καλύτερη λύση για οργανωμένο χώρο στο λεκανοπέδιο.

- Απο εκεί και πέρα υπάρχουν πάρκα, κάποια και με παιδικές χαρές μέσα, όμορφα και σε σχετικά καλή κατάσταση σε όλη την Αθήνα. Μπορείτε να ανατρέξετε στο διαδίκτυο και να τα βρείτε και με κριτικές-φωτογραφίες.

- Επίσης δημοτικά πάρκα κυκλοφοριακής αγωγής.

 

Πάντως θα σας έλεγα να μην επιδιώκετε με πίεση και καταναγκαστικά (εννοώ εσείς να πιέζεστε, εφόσον λέτε ότι δεν υπάρχουν παιδάκια στον κύκλο σας) την παρέα με μικρά παιδιά. Επιδιώξτε το έξω, την επαφή με την φύση και την παρέα με φίλους (ασχέτως ηλικίας). Όλα αυτά έχουν να προσφέρουν στιγμές ευχάριστες, δημιουργικές και ανάπαυλας σε όλους σας. Και στο παιδί. Κι όταν προκύψει στην πορεία παρέα με παιδάκια εννοείται την εντάσσετε κι αυτήν στο πρόγραμμα σας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα επεκταθώ στο θέμα σχετικά με την κατάσταση των παιδικών χαρών γιατί και σε εμάς πριν την ανακατασκευή όλων των παιδικών χαρών του Δήμου, επικρατούσε σχεδόν τέτοια εικόνα (με εξαίρεση αυτό με τους σκύλους. Εντός παιδικής χαράς δεν έχω δει σκυλί. Σε διπλανές πλατείες, ναι). Πέρα από οργανωμένα παράπονα στον Δήμο, με φωτογραφίες, αναρτήσεις στο διαδίκτυο κλπ δεν μπορείς να κάνεις και πολλά.

 

Στο βασικό σου πρόβλημα τώρα, την κοινωνικοποίηση του παιδιού, προφανώς υπάρχουν και άλλα παιδάκια στην ευρύτερη γειτονιά σας και δεν μπορεί, κάπου θα μαζεύονται να παίξουν και αυτά.  Το να τρέχεις σε άλλους χώρους, μακριά από το σπίτι σας, δεν είναι λύση καθώς ο στόχος δεν είναι μόνο να έρχεται σε επαφή με παιδάκια αλλά σιγά-σιγά να στηθεί ένα δίκτυο, μια σταθερή παρέα παιδιών, ξεκινώντας από αυτή την ηλικία, μέσα από τη γειτονιά σας. Αυτό είναι συνήθως πιο εύκολο όταν το παιδί πηγαίνει πχ βρεφονηπιακό. Μπορεί ελλείψει χώρου στη γειτονιά σας τα παιδάκια να τα πηγαίνουν σε κάποιο κέντρο δραστηριοτήτων, πλέον έχουν σε κάθε γειτονιά κέντρα που προσφέρουν δραστηριότητες για μωρά άνω των 18 μηνών.

 

Από την άλλη, μη περιμένεις το παιδί να παίξει με άλλα παιδιά, όπως βλέπεις πχ τετράχρονα να παίζουν. Μέχρι τα τρία δεν υπάρχει τόσο έντονη η ανάγκη κοινωνικοποίησης, υπερισχύει η ανάγκη πλαισίου ασφαλείας και σταθερών προσώπων αναφοράς.Το παιχνίδι μεταξύ τους είναι κυρίως παράλληλο.

 

Γενικότερα πάντως στην Αθήνα υπάρχουν πολλοί χώροι που μπορεί να παίξει ένα παιδάκι τέτοιας ηλικίας, και στο Νιάρχος και στον Φλοίσβο, αλλά και στη Καισαριανή, στο Τατόι, σε αυτή την ηλικιακή φάση ανοιχτό χώρο να έχει, φύση να εξερευνήσει ήχους, υφές, μυρωδιές. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν μένω στην Αθήνα για να σε βοηθήσω με τις παιδικές χαρές. ΄Μένω σε πλούσιο τουριστικό νησί όπου οι παιδικές χαρές ήταν κλειστές για ανακαίνιση, η μία άνοιξε χωρίς κανόνες λειτουργίας και καταλήφθηκε από παιδιά προεφηβικής ηλικίας που έπαιζαν μπάλα και έκαναν παρκούρ και η δεύτερη με το που άνοιξε, έκλεισε λόγω covid και τώρα είναι παράνομα γεμάτη και πάλη, αυτή τη φορά όχι από μικρά. Κι ο γιός μου στα 2.5 μετρημένες φορές έχει πάει στην παιδική, και οι μισές από αυτές είναι σε παιδικές χαρές της Αθήνας!!!! δεν έχουμε κύκλο με παιδιά, ξαδέρφια που ζήτημα αν βλέπει 3 φορές το χρόνο μόνο, κι έχω το ίδιο θέμα. Για παρηγοριά σου γράφω δηλαδή. Μη  νομίζεις ότι ντε και καλά στην παιδική χαρά θα κάνατε παρέες, κι εγώ εκεί πόνταρα αλλά δεν είδα ιδιάιτερη προθυμία, και με τις συνθήκες που σου περιγράφω, τα παιδάκια της ηλικίας μας τα κρατούσαν οι γονείς τους απομονωμένα σε ένα παιχνίδι για να μην χτυπήσουν από τα μεγαλύτερα. Δηλαδή στην Αθήνα πιο εύκολα πιάναμε κουβέντα με άλλους γονείς, για να καταλάβεις. ΚΟυβέντα στην κουβέντα πάντως διαπιστώνω ότι και άλλοι δεν το έχουν αυτονόητο ότι το παιδί τους θα "παίζει" με άλλα παιδάκια.Δεν είμαι πεπεισμένη ότι δεν είναι τόσο αναγκαίο, γιατί έχω δει παιδιά που μεγαλώνουν με άλλα μεγαλύτερα (ξαδέρφια κλπ) και είναι όντως εξελιγμένα σε κάποιους τομείς. Από την άλλη όμως, κι επειδή είχα και για καιρό αγωνία για το αν ο γιος μου υστερεί πολύ στον τομέα της αλληλεπίδρασης, τώρα που ανοίγει ο καιρός και βλέπουμε κάποιους γνωστούς με παιδιά συνομήλικα έξω σε βόλτες, διαπιστωνω ότι και τα δικά τους (αγόρια μόνο) είναι στην ίδια ή και "χειρότερη" κατάσταση από τον δικό μου  παρόλο που οι γονείς τους δεν είναι ξένοι στο μέρος όπως εμείς, άρα έχουν κύκλο, συγγενείς κλπ. Άρα μπορεί να μην είναι και τόσο τραγικό. Μη φαντάζεσαι κιολας ότι θα βγαζουην τα παιχνίδια και ιθα παίζουν με τις ώρες. Μπορεί να αγνοησουν το ένα το άλλο, ή απλώς να σπρωχτούν ή να αγκαλιαστούν ή να παίξουν παράλληλα ή και τίποτα από όλα αυτά, ανάλογα με τη φάση τους. Θα έλεγα να επιδιώκεις έστω να βλέπει παιδιά από μακριά, πχ να παίζουν σε μια πλατεία ή σε ένα γήπεδο. ΓΙα να μαθαίνει πώς παίζουν τα παιδάκια.

Link to comment
Share on other sites

Σε τέτοια παιδική χαρά ούτε κι εγώ θα πηγαινα, μένω επαρχία και δεν εχω δει τέτοια εικονα . 

 

Πράγματι τα παιδιά μέχρι τα τρία παίζουν παράλληλα και δεν αλληλεπιδρουν εντονα. Έπειτα ξεκινούν να παίζουν είτε με πραγματικά ή φανταστικά παιχνιδια. Για μένα το παιχνίδι μεταξύ τους είναι ανεκτίμητο και αναντικατάστατο από ενηλικα.

 

Όμως τις περισσότερες φορές που έχω προσπαθήσει να συναντηθει εσκεμμένα με παιδάκια για παιχνίδι, δεν μας βγαίνει όπως ελπιζαμε, ίσως να μην υπάρχει πάντα ή όρεξη ή οι προσδοκίες μας είναι διαφορετικές πχ μου λέει θα παίξουμε το τάδε παιχνιδι και τα άλλα παιδιά δεν συμφωνούν εκείνη την μέρα. Αντίθετα όσες φορές συναντιέται τυχαία με συνομηλικα περνα φανταστικά. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να βοηθήσω πολύ με παιδικές στα νότια προάστια, αν και στο Νιάρχος είναι πολύ ωραία βόλτα, και στον Άλιμο και στη Γλυφάδα έχει παιδικές χαρές που κάνει πολύς κόσμος εκδρομή από όλο το λεκανοπέδιο για να τις επισκεφτεί. Όπως και στο Φάληρο κοντά στο Φλοίσβο, τουλάχισοτν μέχρι πριν 1-2 χρόνια είχε μία εκπληκτική παιδική χαρά και πάρκο, αλλά έχω πάνω από χρόνο να βρεθώ προς τα εκεί.

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Προφανώς δεν είναι όλες οι παιδικές χαρές έτσι. Πολλές είναι και σχετικά καλοδιατηρημένες, και σχετικά καθαρές. Αυτό που περιγράφεις, ειλικρινά δεν το έχω συναντήσει ποτέ. 

Στα νότια όλες οι παιδικες χαρες είναι σε καλή κατάσταση. Αυτές στ λόφο πανί είναι ωραίες αλλά θέλουν μιαχσυντηρησουλα. Μπορείς να πας σε όλες τις παιδικές χαρές του Φαλήρου κ της Γλυφάδας. Είναι εξαιρετικές. Ενδεικτικά σου αναφέρω του φλοισβος κ αυτη που είναι δίπλα από το Ελλάδος εικόνες. Μπορείς να πας κ στη βρεφική στην Αργυρούπολη, επί της βουλιαγμένης ακριβώς δίπλα στο μετρό. 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

 Μπορείς να πας κ στη βρεφική στην Αργυρούπολη, επί της βουλιαγμένης ακριβώς δίπλα στο μετρό. 

 

Όντως, αυτή είναι από τις πιο καινούριες, είναι για μικρούλια και είναι και σχετικά ήσυχη (περνάω καθημερινά από εκεί λόγω δουλειάς).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ έχω το πρόβλημα ότι δεν έχω χρόνο να τα πάω στις παιδικες χαρές, οι δικές μας εδώ είναι σχετικά περιποιημένες. Εντάξει δεν είναι πάντα καθαρά αλλά σε γενικές γραμμές είναι οκ. Μπορείς να τον πηγαίνεις σε πάρκα και πλατείες. Εγώ αυτο κάνω. Που είναι κοντά σας δηλαδή. Παιδάκια να κοιμωνικοποιηθει μόνο σε κάποια ομάδα αν βρεις να πηγαίνει να παίζει, η όταν με το καλό πάει σχολείο. Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα αλλά για άλλο λόγο εγώ. 

Έχω βρει για το χειμώνα ομάδα δημιουργικής απασχόλησης τρεις φορές τη βδομάδα από 2,5 ώρες, προ παιδικός ας το πούμε αλλά κοστίζει 150 ευρώ και το σκέφτομαι. Αλλά να σου πω κάτι, πιο καλά θα ναι εκεί με τη στάνταρ παρέα κάθε φορά και καθαρά και παίζουν και μαθαίνουν κιόλας. Εντάξει τραμπαλες και κούνιες δεν έχει άλλα έχουν αλλά παιχνίδια που κάνουν κινητικά. Βέβαια αυτά τα 150 εδώ μου κάθονται, αλλά δεν ξέρω προκειμενου λέω να ναι κλεισμένο το μωρό όλο το χειμώνα σπίτι, γιατί η μεγάλη πάει σχολείο, μήπως τα δώσω εκεί και μου φύγουν και οι τύψεις που δεν έχω χρόνο να τα πάω παιδική χαρά. Και δεν είναι μόνο ο χρόνος, είναι και ο φόβος για μένα. Μονη μου με δύο μικρά δεν είναι καθόλου εύκολο. Το ένα να τρέχει στην ανατολή και το άλλο στη δύση κι εγώ να κάνω το πουλί που πετάει και να λέω μη μη μη και να γκαρίζω ξέρω γω. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...