Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ιδέα για δώρο νεογέννητου


Recommended Posts

Ξύλινα παιχνίδια όπως ξαναγράφτηκε! Η ένα μεγάλο όπως κουζίνα, σπιτάκι, πάγκος εργασίας, παντοπωλείο ή με τέτοιο ποσό πολλά μικρά, τούρτα γενεθλίων, τρένο, ξύλινα τουβλάκια πόλη,σετ φαγητού, εργαλεία,σετ γιατρού, ισορροπίας, μαναβική! Η καλύτερη επένδυση για τα επόμενα τουλάχιστον 7 8 χρόνια! Αν γυρνούσα το χρόνο πίσω μόνο τέτοια θα αγόραζα πλέον! 

Επεξεργάστηκαν by λουκουμαδάκι

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Yovanna είπε:

Δεν μοιάζει με βαλίτσα.. είναι βαλίτσα ! Είναι πανέμορφη, θα την έχεις για πολλά χρόνια και είναι πάρα πολύ πρακτικό να έχεις κάπου ξεχωριστά τα πράγματα του παιδιού. Επίσης τα παιδιά λατρεύουν να έχουν τη δική τους βαλίτσα! Επίσης δεν πιάνει χώρο. Μπορείς να την έχεις ή σε μια αποθηκούλα αν έχεις, ή κάτω από κάποιο κρεβάτι. 

Αν είχα αποθήκη ή πατάρι, δεν θα είχα στο σαλόνι το καρότσι κ στην μπανιερα το μπανάκι που έχω μήνες να χρησιμοποιήσω. Κάτω από το κρεβάτι έχω τις δικές μας βαλίτσες και τα πράγματα του παιδιού τα βάζω σε βαλίτσα χειραποσκευη, που έχω ετσι κι αλλιως δυο. Αλλα ασχετως αυτου, σοβαρα τωρα 100 ευρω παιδικη βαλίτσα; 

Just now, Yovanna είπε:

Δεν μοιάζει με βαλίτσα.. είναι βαλίτσα ! Είναι πανέμορφη, θα την έχεις για πολλά χρόνια και είναι πάρα πολύ πρακτικό να έχεις κάπου ξεχωριστά τα πράγματα του παιδιού. Επίσης τα παιδιά λατρεύουν να έχουν τη δική τους βαλίτσα! Επίσης δεν πιάνει χώρο. Μπορείς να την έχεις ή σε μια αποθηκούλα αν έχεις, ή κάτω από κάποιο κρεβάτι. 

Αν είχα αποθήκη ή πατάρι, δεν θα είχα στο σαλόνι το καρότσι κ στην μπανιερα το μπανάκι που έχω μήνες να χρησιμοποιήσω. Κάτω από το κρεβάτι έχω τις δικές μας βαλίτσες και τα πράγματα του παιδιού τα βάζω σε βαλίτσα χειραποσκευη, που έχω ετσι κι αλλιως δυο. Αλλα ασχετως αυτου, σοβαρα τωρα 100 ευρω παιδικη βαλίτσα; 

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Έσπερος said:

Αν είχα αποθήκη ή πατάρι, δεν θα είχα στο σαλόνι το καρότσι κ στην μπανιερα το μπανάκι που έχω μήνες να χρησιμοποιήσω. Κάτω από το κρεβάτι έχω τις δικές μας βαλίτσες και τα πράγματα του παιδιού τα βάζω σε βαλίτσα χειραποσκευη, που έχω ετσι κι αλλιως δυο. Αλλα ασχετως αυτου, σοβαρα τωρα 100 ευρω παιδικη βαλίτσα; 

Γιατί σου κάνει εντύπωση? Τα παιδικά γενικά τα "τσιμπάνε" στις τιμές. Σίγουρα θα υπάρχουν και πιο οικονομικές όπως σε όλα τα πράγματα. Ε, τα ωραία κοστίζουν λόγο παραπάνω συνήθως. Και μιλάμε για κάτι που θα το έχεις χρόνια. Εδώ δίνουμε ένα σωρό λεφτά για παιχνίδια με τα οποία παίζουν 4-5 φορές και τέλος. Σίγουρα βέβαια δεν είναι είδος πρώτης ανάγκης. Εγώ πάντως από πριν κάνω παιδί, έβρισκα πολύ χαριτωμένη την παιδική βαλίτσα δίπλα σε αυτές των μεγάλων, όταν συναντούσα οικογένειες που έφευγαν διακοπές! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Γιατί σου κάνει εντύπωση? Τα παιδικά γενικά τα "τσιμπάνε" στις τιμές. Σίγουρα θα υπάρχουν και πιο οικονομικές όπως σε όλα τα πράγματα. Ε, τα ωραία κοστίζουν λόγο παραπάνω συνήθως. Και μιλάμε για κάτι που θα το έχεις χρόνια. Εδώ δίνουμε ένα σωρό λεφτά για παιχνίδια με τα οποία παίζουν 4-5 φορές και τέλος. Σίγουρα βέβαια δεν είναι είδος πρώτης ανάγκης. Εγώ πάντως από πριν κάνω παιδί, έβρισκα πολύ χαριτωμένη την παιδική βαλίτσα δίπλα σε αυτές των μεγάλων, όταν συναντούσα οικογένειες που έφευγαν διακοπές! 

Γενικά είμαι της άποψης ότι αν παίρνεις κάτι που σε ενδιαφέρει η ποιότητα, η αντοχή και η ασφαλεια, δίνεις πολλά χρήματα. Δεν αμφιβάλλω ότι μια καλή βαλίτσα θα κοστίζει, εξάλλου έχω δει και βαλίτσες για ενήλικες πόσο κοστίζουν αν είναι καλές, και σίγουρα είναι μια καλή επένδυση για όποιον ταξιδεύει πολύ κυρίως με αεροπλάνο και οι βαλίτσες καταπονούνται και δεν θέλει να του χαλάσουν και τα πράγματα που μεταφέρει. Την έχω πάθει με οικονομικές βαλίτσες που είτε χάλασαν γρήγορα τα ροδάκια τους είτε είχαν φθορές σε αεροπλάνα και μου χάλασαν και ρούχα εξαιτίας αυτού. Αλλά δεν ξέρω, σαν ιδέα ότι διαθέτεις ένα μεγάλο ποσό για δώρο, μου φαίνεται υπερβολικό να πάρεις κάτι που δεν είναι είδος πρώτης ανάγκης και δεν είναι κάτι που θα παίξει το παιδί. ΜΟυ κάνει κάπως σαν κοροϊδία, ότι το πληρώνεις γιατί έχει σχέδιο, είναι γουστόζικο κλπ, ενώ θα μπορούσες με ανάλογα χρήματα να πάρεις μια καλή βαλίτσα χειραποσκευής πχ, που θα χρησιμοποιήσει όλη η οικογένεια. 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Αλλά δεν ξέρω, σαν ιδέα ότι διαθέτεις ένα μεγάλο ποσό για δώρο, μου φαίνεται υπερβολικό να πάρεις κάτι που δεν είναι είδος πρώτης ανάγκης και δεν είναι κάτι που θα παίξει το παιδί. ΜΟυ κάνει κάπως σαν κοροϊδία, ότι το πληρώνεις γιατί έχει σχέδιο, είναι γουστόζικο κλπ, ενώ θα μπορούσες με ανάλογα χρήματα να πάρεις μια καλή βαλίτσα χειραποσκευής πχ, που θα χρησιμοποιήσει όλη η οικογένεια. 

Μα από ότι έχω καταλάβει η ΑΡΓΚ δεν ψάχνει για είδη πρώτης ανάγκης, νομίζω ότι είπε ότι αυτά έχουν καλυφθεί. Κάτι γουστόζικο ψάχνει, κάτι διαφορετικό από τα τετριμμένα. Καταλαβαίνω το σκεπτικό σου όμως δεν αντιλαμβάνονται όλες οι οικογένειες υποχρεωτικά όλες τις αγορές τους ως επένδυση. Υπάρχουν και αυτοί που διαθέτουν την οικονομική άνεση να ξοδέψουν και για πράγματα που σε πολλούς φαντάζουν περιττά. Και καλά κάνουν εφόσον μπορούν να το υποστηρίξουν. 

Στο θέμα μας @ΑΡΓΚ έχω φάει κόλλημα με ένα τραμπολίνο της fisher price για μωράκια που νομίζω ότι ανταποκρίνεται στο budget σου. Σε μια γρήγορη ματιά στο ίντερνετ υπάρχει μια σχετική ποικιλία. Το είδα σε ένα σπίτι πριν λίγο καιρό και ο πιτσιρικάς που το είχε χοροπηδούσε σαν τρελός μέσα στο τραμπολίνο. Κρίμα που δεν το είχα πάρει χαμπάρι όταν η μικρή μου ήταν μωρό. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

11 ώρες πρίν, Anna3011 είπε:

έχω φάει κόλλημα με ένα τραμπολίνο της fisher price για μωράκια που νομίζω ότι ανταποκρίνεται στο budget σου. Σε μια γρήγορη ματιά στο ίντερνετ υπάρχει μια σχετική ποικιλία. Το είδα σε ένα σπίτι πριν λίγο καιρό και ο πιτσιρικάς που το είχε χοροπηδούσε σαν τρελός μέσα στο τραμπολίνο. Κρίμα που δεν το είχα πάρει χαμπάρι όταν η μικρή μου ήταν μωρό. 

Τραμπολινο για μωρα μαλλον εννοεις τα jumpers; Αν ναι, απλα να προσθεσω οτι συμφωνα με διεθνεις οργανισμους πρεπει να αποφευγονται (οπως και οι περπατουρες) διοτι εκτος των αλλων προκαλουν πιεση σε σημεια της σπονδυλικη στηλης που κανονικα δεν θα υφισταντο βαρος (μεχρι το περπατημα) και αυξανουν τις πιθανοτητες για δυσπλασια του ισχιου. Επιπλεον, τα μωρα εξασκουν διαφορετικους μυες απ'οτι αν κινουνταν ελευθερα με αποτελεσμα να υπαρχει πιθανοτητα κινητικων δυσκολιων οσον αφορα το περπατημα. Αν εννοεις το κανονικο τραμπολινο ειναι κατι που προτεινα κι εγω (και θα ηθελα να παρω καποια στιγμη) απλα και σ'αυτο να προσθεσω οτι συστηνεται να χρησιμοποιουνται απο παιδια ανω των 6 ετων (και μονο σε αθλητικες εγκαταστασεις αλλα αυτο αλλο θεμα).

 
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Τραμπολινο για μωρα μαλλον εννοεις τα jumpers; Αν ναι, απλα να προσθεσω οτι συμφωνα με διεθνεις οργανισμους πρεπει να αποφευγονται (οπως και οι περπατουρες) διοτι εκτος των αλλων προκαλουν πιεση σε σημεια της σπονδυλικη στηλης που κανονικα δεν θα υφισταντο βαρος (μεχρι το περπατημα) και αυξανουν τις πιθανοτητες για δυσπλασια του ισχιου. Επιπλεον, τα μωρα εξασκουν διαφορετικους μυες απ'οτι αν κινουνταν ελευθερα με αποτελεσμα να υπαρχει πιθανοτητα κινητικων δυσκολιων οσον αφορα το περπατημα. Αν εννοεις το κανονικο τραμπολινο ειναι κατι που προτεινα κι εγω (και θα ηθελα να παρω καποια στιγμη) απλα και σ'αυτο να προσθεσω οτι συστηνεται να χρησιμοποιουνται απο παιδια ανω των 6 ετων (και μονο σε αθλητικες εγκαταστασεις αλλα αυτο αλλο θεμα).

Όχι τα jumpers εννοούσα αλλά αν είναι επικίνδυνα πάω πάσο. Δεν το έχω ψάξει.

Με αυτά τα δεδομένα καλύτερη επιλογή μου φαίνεται το κανονικό τραμπολίνο (αν και από ότι γράφεις μάλλον έχει και αυτό περιορισμούς), αλλά μάλλον θα το επέλεγα για μεγαλύτερο παιδάκι. Γενικά θεωρώ ότι το δώρο έχει μεγαλύτερη αξία και πιθανό να δίνει μεγαλύτερη χαρά αν πρόκειται να χρησιμποποιηθεί σε σχετικά σύντομο χρονικό διάστημα παρά αν φυλαχτεί σε κάποια αποθήκη με σκοπό να χρησιμοποιηθεί σε μερικά χρόνια. 

Link to comment
Share on other sites

Μερικά δώρα που μας έφεραν στη βάφτιση και τη γεννησή μας και τα θεώρησα πρωτότυπα (αν και δεν εμπίπτουν σε τόσο μεγάλο μπάτζετ) ήταν τα εξής:

-διακοσμητικο ρολόι

-πορτατιφ ζωάκι

-καθρεφτης τοίχου

(Λίγο δεσμευτικά αυτά τα τρία για κάποιον που έχει φτιάξει ήδη δωμάτιο αλλά εμείς δεν είχαμε φτιάξει)

-σκουλαρικια για μεγάλη (καρφωτά τα κλασικά με άσπρο πετραδακι)

-κοσμημα λαιμού πεταλουδιτσα για μεγαλύτερο κοριτσάκι

 

Μερικά άλλα που δεν είναι ακριβώς πρωτότυπα αλλά τα αναφέρω στα πρωτότυπα με την έννοια ότι τα έφεραν λίγοι. Όλοι οι υπόλοιποι έφεραν ρούχα -ΑΠΕΙΡΑ ρούχα (και σε άλλες βαφτίσεις έχω ακούσει για άπειρα παιχνίδια-εμεις είχαμε μόνο 5 ευτυχώς) :

-πετσετες, σεντόνια, κουβέρτες κλπ

-σερβιτσια

-κορνιζες παιδικές και εικόνα

-κοσμηματα βρεφικά (ταυτότητα, κωνσταντινατο)

-επισης θεώρησα τέλειες τις γλάστρες γιατί όποτε τις βλέπω θυμάμαι ότι είναι από τη γέννηση (τα φυτά του μωρού, κάπως έτσι)

 

Μερικά δώρα που θα θεωρούσα εγώ πρωτότυπα (και πάλι με μικρότερο μπάτζετ) :

-βιβλια

-παιδικα cd (βιβλία και cd δεν φέρνει σχεδόν κανεις ούτε καν σε γενέθλια, όλοι ρούχα ή παιχνίδια)

-λευκωμα μωρού

-ασημενια κουδουνιστρα και διάφορα τέτοια

-κατι για αργότερα όπως λέτε, πχ ποδήλατο, κούνια μπαλκονιού, σκηνή κλπ

 

Τελος, για μεγάλο μπάτζετ το πιο εύκολο είναι να συνεννοηθεί κάνεις με την οικογένεια για να πάρει (ή να συμβάλει σε) κάποιο είδος εξοπλισμου πχ έπιπλο, καρότσι, μπανάκι, καρεκλακι φαγητού ή αυτοκινήτου.

 

 

 

 

 

 

Επεξεργάστηκαν by little lamb
Link to comment
Share on other sites

Ετοιμαζομαι να πάρω αμμοδοχο για τα παιδιά. ..Ίσως αυτό αν το σπίτι έχεις χώρο θα ήταν ένα ωραίο δώρο.  Τα παιδιά έχουν ιδιαίτερη σχέση με την άμμο και θα μπορεί να παίξει από μωρό μέχρι και μεγάλο. .Σίγουρα θα το απολαυσει περισσότερο από κάθε παιχνίδι.  Υπάρχουν πολλές επιλογές με παγκακι ξύλινες η πλαστικές κτλ...

Link to comment
Share on other sites

Πρωτότυπο δώρο που μου ήρθε τώρα επειδή τις είδα στο Ικεα: κουνιστή πολυθρονιτσα για παιδάκι! Ήταν τέλεια! Ίδια με την κανονική σε μικρογραφία. Ή κάποιο τραπεζάκι με καρεκλιτσες ή κάποιο μαυροπίνακα. Εμείς πήραμε στη μικρή μια πολυθρονιτσα κανονική όχι κουνιστή από το πρεναταλ, έχει πολλή πλάκα γιατί είναι σαν μικρογραφία κανονικής πολυθρόνας αλλα με παιδικά σχέδια αλλά δεν είναι στο μπάτζετ σου, ήταν φτηνή. Οι κουνιστες όμως είναι πιο ακριβές και είναι πολύ χαριτωμένες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν, μερικές από αυτές τις ιδέες είναι πραγματικά πολύ όμορφες, και μπήκα σε σκέψεις, γιατί καταλήγω ότι όσα πραγματικά μου φαίνονται πρωτότυπα και ότι θα πίάσουν τόπο είναι για πιο μεγάλο μωρό, και είναι διαμέρισμα με μηδέν αποθηκευτικούς χώρους. Σήμερα επιβεβαίωσα ότι θα γίνει βάφτιση του χρόνου το καλοκαίρι, οπότε θα κρατήσω το μεγάλο δώρο για τότε, και σκέφτομαι πολύ ζεστά για κουνιστή πολυθρόνα ή για αμμοδόχο αφού ευτυχώς έχουν τεράστια βεράντα αν και μικρό διαμέρισμα :). Για τώρα, κατέληξα σε ένα όμορφο και πιο οικονιμικό ζωάκι που συνδυάζει πολλές υφές και ήχους και μπορεί να αρχίσει να το χαίρεται άμεσα.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας τη συζήτηση, αλλά και βλέποντας και τις τωρινές μας ανάγκες, έχω αρχίσει να αναθεωρώ για τη χρησιμότητα των χρημάτων ως δώρων.

Γενικά είμαι πολύ υπερ και στους γάμους και στις γεννήσεις, αλλά τώρα βλέπω ότι υπάρχουν πράγματα που δεν μας περνάνε από το μυαλό ή πράγματα για μεγαλύτερα παιδιά που είναι ακριβούτσικα και δυσκολευόμαστε να τα δώσουμε, ή τέλος πάντων θέλει προγραμματισμό πχ ποδηλατάκι, κουνιστό ζωάκι, κάτι μεγάλο ξύλινο κλπ. Τα χρήματα που πήραμε στη γέννα τελικά πήγαν στα έξοδα του μαιευτηρίου και υποτίθεται θα τα αντικαθιστούσαμε αμέσως, αλλά τελικά δεν το κάναμε. Ίσως είναι μια καλή ιδέα σε άτομα πολύ οικεία που ξέρεις ότι θα έχεις επαφές, να αφήνεις το μεγάλο δώρο για αργότερα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Διαβάζοντας τη συζήτηση, αλλά και βλέποντας και τις τωρινές μας ανάγκες, έχω αρχίσει να αναθεωρώ για τη χρησιμότητα των χρημάτων ως δώρων.

Γενικά είμαι πολύ υπερ και στους γάμους και στις γεννήσεις, αλλά τώρα βλέπω ότι υπάρχουν πράγματα που δεν μας περνάνε από το μυαλό ή πράγματα για μεγαλύτερα παιδιά που είναι ακριβούτσικα και δυσκολευόμαστε να τα δώσουμε, ή τέλος πάντων θέλει προγραμματισμό πχ ποδηλατάκι, κουνιστό ζωάκι, κάτι μεγάλο ξύλινο κλπ. Τα χρήματα που πήραμε στη γέννα τελικά πήγαν στα έξοδα του μαιευτηρίου και υποτίθεται θα τα αντικαθιστούσαμε αμέσως, αλλά τελικά δεν το κάναμε. Ίσως είναι μια καλή ιδέα σε άτομα πολύ οικεία που ξέρεις ότι θα έχεις επαφές, να αφήνεις το μεγάλο δώρο για αργότερα. 

Η αλήθεια είναι ότι για ένα ζευγάρι που αποκτάει το πρώτο του παιδί, τα έξοδα είναι πάρα πολλά. Πέρα από τα έξοδα της γέννας, οι αγορές που πρέπει να γίνουν είναι πάρα πολλές. Οπότε είναι σημαντική η βοήθεια των οικείων. Αργότερα μου φαίνεται πιο εύκολο να αγοράσεις σιγά σιγά κάποια πράγματα. Εμάς πάντως, τα πιο ακριβά πράγματα, όπως πατίνια, ποδήλατα κτλ μας τα έχουν πάρει οι γιαγιάδες και ο νονός μας.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Η αλήθεια είναι ότι για ένα ζευγάρι που αποκτάει το πρώτο του παιδί, τα έξοδα είναι πάρα πολλά. Πέρα από τα έξοδα της γέννας, οι αγορές που πρέπει να γίνουν είναι πάρα πολλές. Οπότε είναι σημαντική η βοήθεια των οικείων. Αργότερα μου φαίνεται πιο εύκολο να αγοράσεις σιγά σιγά κάποια πράγματα. Εμάς πάντως, τα πιο ακριβά πράγματα, όπως πατίνια, ποδήλατα κτλ μας τα έχουν πάρει οι γιαγιάδες και ο νονός μας.

Τον ακριβό εξοπλισμό (καροτσι, κούνια) τον είχαμε από τους παππούδες, χρήματα έδωσαν οι θείοι κ πήγαν στου μαιευτηριου, γενικα στην αρχη δεν μας φανηκε τοσο το εξοδο οσο στην πορεια, που συνειδητοποιήσαμε ότι δεν μπορούσαμε να επιστρέψουμε αυτά τα χρήματα. Το καθισματακι αυτοκινητου πηραμε επισης απο τους παππούδες κ τους νονούς. Για τα ακριβα δωρα εχω την επιφυλαξη, αν σου τα παρει αλλος μπορει να δωσει πολλα χρηματα αλλα να μην ειναι σωστες οι προδιαγραφες, που δεν πειραζει τοςο στην ξυλινη κουζινα αλλα ειναι σοβαρο για το ποδήλατο ή το πατίνι. αν το διαλέξεις εσυ κ σου το πληρωσουν, ντρέπεσαι κ δεν παιρνεις αυτο που θες. αν ζητησεις λεφτα για να κανονίζεις αναλόγως, ακούγεται κάπως κι αυτό. Γενικά γι αυτο προτιμώ να μας αγοράζουν οι γιαγιαδες  τα ρούχα, που δεν με νοιάζουν τοσο, για να παιρνουμε εμεις τα παιχνιδια οπως τα θελουμε, αλλα κι αυτο ειναι καπως ασχημο γιατι οι παππουδες θελουν να κανουν κ αυτοι δωρο για να το χαρει το παιδι, ειναι λιγο μπερδεμένο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Τον ακριβό εξοπλισμό (καροτσι, κούνια) τον είχαμε από τους παππούδες, χρήματα έδωσαν οι θείοι κ πήγαν στου μαιευτηριου, γενικα στην αρχη δεν μας φανηκε τοσο το εξοδο οσο στην πορεια, που συνειδητοποιήσαμε ότι δεν μπορούσαμε να επιστρέψουμε αυτά τα χρήματα. Το καθισματακι αυτοκινητου πηραμε επισης απο τους παππούδες κ τους νονούς. Για τα ακριβα δωρα εχω την επιφυλαξη, αν σου τα παρει αλλος μπορει να δωσει πολλα χρηματα αλλα να μην ειναι σωστες οι προδιαγραφες, που δεν πειραζει τοςο στην ξυλινη κουζινα αλλα ειναι σοβαρο για το ποδήλατο ή το πατίνι. αν το διαλέξεις εσυ κ σου το πληρωσουν, ντρέπεσαι κ δεν παιρνεις αυτο που θες. αν ζητησεις λεφτα για να κανονίζεις αναλόγως, ακούγεται κάπως κι αυτό. Γενικά γι αυτο προτιμώ να μας αγοράζουν οι γιαγιαδες  τα ρούχα, που δεν με νοιάζουν τοσο, για να παιρνουμε εμεις τα παιχνιδια οπως τα θελουμε, αλλα κι αυτο ειναι καπως ασχημο γιατι οι παππουδες θελουν να κανουν κ αυτοι δωρο για να το χαρει το παιδι, ειναι λιγο μπερδεμένο.

Εννοείται ότι εγώ τα διαλέγω . Δεν εμπιστεύομαι να μας πάρει η γιαγιά ποδήλατο. Σε τέτοια πράγματα παίρνω πάντα το πιο ακριβό και οι ενδιαφερόμενοι το ξέρουν και αυτό(και συμφωνούν) και έχω ενημερώσει από πριν για την τιμή, οπότε δεν έχω τέτοια προβλήματα. 

Να μην αισθάνεσαι άσχημα για τα χρήματα που ξοδέψατε στη γέννα. Και αυτά για το παιδί ήταν. Δεν πήγατε ταξίδι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Yovanna είπε:

Εννοείται ότι εγώ τα διαλέγω . Δεν εμπιστεύομαι να μας πάρει η γιαγιά ποδήλατο. Σε τέτοια πράγματα παίρνω πάντα το πιο ακριβό και οι ενδιαφερόμενοι το ξέρουν και αυτό(και συμφωνούν) και έχω ενημερώσει από πριν για την τιμή, οπότε δεν έχω τέτοια προβλήματα. 

Να μην αισθάνεσαι άσχημα για τα χρήματα που ξοδέψατε στη γέννα. Και αυτά για το παιδί ήταν. Δεν πήγατε ταξίδι.

Εντάξει για το παιδί ηταν, απλώς θα ήθελα να μείνουν στην άκρη. αλλά όντως δεν τα φάγαμε σε άσχετο σκοπό. 

 

Στις μεγάλες αγορές κοιταμε πολυ προδιαγραφες κ γι αυτο συνηθως ειναι ακριβα. Η μαμα μου σφίγγεται λιγο με τετοιες αγορες γιατι προτιμα με τε ιδια λεφτα να παιρνει πολλα πραγματα πιο φτηνά. η πεθερα μου ειναι υπερ του ακριβού αλλα δεν κοιταει ποιοτικά χαρακτηριστικα, θεωρει απλως οτι αν ειναι ακριβο θα ειναι καλο. γι αυτο δεν την εμπιστευομαστε. Νομιζω οτι δεν της αρεσει να το διαλέγουμε εμεις, αυτην την αισθηση μ εχει δωσει. 

ηΑσχετο λιγο αλλά τώρα που λέω για προδιαγραφές θυμηθηκα κ γελάω μόνη μου. Επειδή γενικά ψάχνουμε πολύ τις αγορες, ο άντρας μου λέει συνέχεια ότι παίρνουμε τα καλύτερα. Πέρσι λοιπόν τέτοια εποχή θα παίρναμε κουβαδάκια κ είχε αρχίσει να κοιτάει από το Ίντερνετ, πραγματικά δεν ξέρω τι ακριβώς ιδιαίτερο έψαχνε στα κουβαδάκια, τελικά πήγε σουπερμάρκετ, είδε ένα σετ, τπυ αρεσε κ το εφερε. Εξακολουθει ομως να λεει οτι ακομα και για τα κουβαδάκια, το ψάξαμε κ πηραμε τα καλυτερα!!!! εντωμεταξύ νομίζω ότι τα μισά κ βάλε παιδάκια της χώρας που αγόρασαν κουβαδάκια πέρσι, έχουν το ίδιο σετ, αφού η αλυσίδα φέρνει τα ίδια σε όλα τα καταστηματα!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Εννοείται ότι εγώ τα διαλέγω . Δεν εμπιστεύομαι να μας πάρει η γιαγιά ποδήλατο. Σε τέτοια πράγματα παίρνω πάντα το πιο ακριβό και οι ενδιαφερόμενοι το ξέρουν και αυτό(και συμφωνούν) και έχω ενημερώσει από πριν για την τιμή, οπότε δεν έχω τέτοια προβλήματα. 

Να μην αισθάνεσαι άσχημα για τα χρήματα που ξοδέψατε στη γέννα. Και αυτά για το παιδί ήταν. Δεν πήγατε ταξίδι.

Κ εμεις για τέτοια παιχνίδια παμε μαζί. Οχι οτι παίρνω το ακριβότερο αλλα σιγουρα θέλω να δω κάποια πράγματα για το ποδήλατο για παραδειγμα. Κ θεωρώ απαραίτητο να είναι κ το παιδι, γτ βλέπεις μέγεθος κ διαλέγει κ χρώμα πχ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...