Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μπαμπάς στον τοκετό - κορωνοϊός


Recommended Posts

Just now, Deena είπε:

 

Εύχομαι να πάνε όλα καλά και με το καλό να γεννήσεις!

 

Τί να σου πει βρε κορίτσι ο γιατρός? Αν βγεις θετική δεν μπορεί να σε κρατήσει να γεννήσεις μαζί  του, ακόμα και να θέλει. Θα πας αναγκαστικά στο Αττικό, θα ακολουθήσεις το προβλεπόμενο πρωτόκολλο, αν αυτό δεν προβλέπει να έχεις το μωρό μαζί σου για κάποιο διάστημα αναγκαστικά δεν θα θηλάσεις τουλάχιστον για κάποιο χρονικό διάστημα. Όταν πάτε μαζί με το μωρό στο σπίτι, κάνετε ό,τι θέλετε που λέει ο λόγος, αναλόγως και του τί θα σου πει ο παιδίατρος.

 

Έτσι κι αλλιώς για τον θηλασμό τον πρώτο λόγο δεν τον έχει ο μαιευτήρας, θα πάρεις οδηγίες από τους παιδιάτρους του νοσοκομείου όπου θα γεννήσεις.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Δεν είναι αν μπορεί η όχι να κάνει κάτι. Εγώ Έλεγα να με στηρίξει να μου εξηγήσει κάποια πράγματα. Θεωρώ ότι για τα λεφτά που του έχω δώσει δεν με καλύπτει ... θα έπρεπε από την στιγμή που ήμουν τόσα χρόνια πίστη σε αυτόν κ τον εμπιστευόμουν να με στηρίξει λίγο περισσότερο σε αυτή την φάση ... εφόσον βλέπει την ανησυχία μου. Αυτό τίποτα παραπάνω.  Τωρα για τον θηλασμό κατανοώ ότι αν δεν γίνει από την αρχή ... θα είναι πολύ δύσκολο ως κ αδύνατον ίσως στην πορεία. Για αυτό στεναχωριέμαι. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 71
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, Super.mum είπε:

Τωρα για τον θηλασμό κατανοώ ότι αν δεν γίνει από την αρχή ... θα είναι πολύ δύσκολο ως κ αδύνατον ίσως στην πορεία. Για αυτό στεναχωριέμαι.

Μπορει να δυσκολευτεις μπορει και οχι. Μπορει να βγεις αρνητικη και να μην συμβει τιποτα απο ολα αυτα που σκεφτεσαι. Μην προκαταβαλλεσαι, μην σε παιρνει απο κατω. Μιλα στο μωρακι σου, εξηγησε του τι θα γινει, οτι μπορει να χρειαστει να ειστε λιγο χωρια, οτι η μαμα θα στελνει το γαλατακι της, οτι του εχεις εμπιστοσυνη οτι θα πιασει καλα μολις ξανασμιξετε κλπ. Αν χρειαστει να χωριστειτε, αυτο που θα πρεπει να προσεξεις θα ειναι να μην του δωσουν ξενο(γενικως) ή και το δικο σου απο μπιμπερο. Να πιεσεις να του δινουν με συριγγα ή με κυπελλακι το γαλα που τους δινεις. Να τους ξεκαθαρισεις οτι εχεις σκοπο να θηλασεις και δεν θελεις να παλευεις με ενα μωρο που συνηθισε στη ροη και τη θηλη του μπιμπερο. Αλλα μην το σκεφτεσαι απο τωρα και στεναχωριεσαι. Ειναι κριμα να το περνας ολο αυτο ετσι στα ξαφνικα στο τελος αλλα ειναι οι τελευταιες μερες που συγκατοικειτε στο ιδιο σωμα, προσπαθεισε να τις απολαυσεις :)

 
Link to comment
Share on other sites

On 10/15/2020 at 5:04 PM, Super.mum said:

Ναι και εμένα που ρώτησα τον οργανισμό πολιτικής προστασίας είπαν ότι όντος μπορεί να βγει ψευδώς θετικο αλλά κ πάλι λέει καθήστε καραντίνα :p

Δεν έχουμε αναπαυτεί. Κρατάμε τα μέτρα και προσπαθούμε να είμαστε όσο μπορούμε σε διαφορετικούς χώρους. Έχουμε κ διαφορετικές τουαλέτες. Τέλος παντον δεν θα κάνω άλλο τεστ ούτε εγώ ούτε εκείνος από όσο κατάλαβα. Αφού μίλησα με τον οργανισμό πολιτικής προστασίας μου είπαν ότι κ να κανείς τώρα κ να βγεις αρνητική δεν τους λέει κάτι και δεν θα μπορείς να πας σε άλλο νοσοκομείο να γεννήσεις αύριο ξέρω γω. Γιατί μπορεί να είσαι θετική (εφόσον είχες στενή επαφή με πρόσωπο που Βγαίνει θετικός , τον άντρα σου) και το τεστ να σε βγάζει ακόμα αρνητική. Πρέπει να περιμένεις λέει μέχρι Δευτέρα. Ως τότε καραντίνα και εγώ κ ο άντρας μου. Όχι μόνο ο άντρας μου. Δευτέρα όπως μου είχαν πει κ από το Λητω κάνω τεστ κ αν βγει αρνητικό γεννάω εκεί , αν όχι πάω στο Αττικό. Τι να πω ελπίζω να πάνε όλα καλά κ να με δείξει αρνητική. Δεν μου δίνουν άλλη επιλογή. 

Άλλο θέμα τώρα με τον γιατρό μου που δεν θέλει να μου μιλήσει για το ενδεχόμενο αν βγω θετική τι κάνουμε σε εκείνη την φάση. Μου λέει δεν χρειάζεται από τώρα να αγχωθείς μέχρι την Δευτέρα για το αν δείξει θετικο. Εμείς λέει σκεφτόμαστε θετικά. Εμένα του λέω όμως αυτό δεν με καλύπτει που μου λέτε. Γιατί εγώ θέλω να είμαι προετοιμασμένη στο τι θα συμβεί. Και πραγματικά δεν θέλει να ασχοληθεί με το ενδεχόμενο αυτό. Ας πάνε όλα με το καλό και πραγματικά μετά θα το ψάξω πολύ καλά με γιατρό για το μέλλον. Γιατί σε μια τέτοια κατάσταση θα έπρεπε να υπάρχει στήριξη από μεριά του. Θα έπρεπε να μου αφιερώσει κάποια ώρα στο να με κάνει να μην αγχώνομαι τόσο για το τι με περιμένει. Δεν υπάρχει όμως αυτό. Πολύ εύκολα μου είπε «εεε απλά κοιτα αν είσαι θετική δεν θα πρέπει κ να θηλάσεις» σοβαρά τώρα ; 

Πολύ κρίμα που ο γιατρός σου δεν ήταν υποστηρικτικος το έπαθα κι εγώ με τον δικό μου στον τοκετό και είναι τεράστια η απογοήτευση. Ελπίζω όλα να έχουν πάει καλά και να γεννησες / γεννήσεις στο λητω. Με το καλό 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου καλησπέρα ! Για όσες παρακολουθούσατε το θέμα μου Θέλω να σας πω τι έγινε στην συνέχεια. Είχα μείνει στο ότι περίμενα να έρθει η Δευτέρα (σήμερα δηλαδή) για να πάω να κάνω κ εγώ ξανά covid test Στο Λητω. Τελικά όμως με πιάσανε πόνοι την Κυριακή το βράδυ. Πήρα τον γιατρό και μου είπε να πάρω bouskopan για να σταματήσουν οι συσπάσεις. Είχα συσπάσεις ανα 10 λεπτό για δυο ώρες  συνεχόμενα από 40 δευτερόλεπτα η κάθε σύσπαση. Παίρνω bouskopan και δεν γίνεται κάτι όποτε μου λέει έλα στο Λητω να κανείς ένα speed test για να έχουμε ένα πρώτο αποτέλεσμα αν χρειαστεί να μπεις πιο γρήγορα για να μην σε στείλω στο Αττικό με την πρώτη. Πάω να κάνω το speed test και μου πήραν 3 φορές δείγμα. Μια φορά από κάθε ρουθούνι και μια από το στόμα. Αυτό από το ρουθούνι από την μύτη δεν θέλω καν να το θυμάμαι. Με πόνεσαν και ήταν ότι χειρότερο (μέχρι σήμερα το μεσιμερι με ποναγε το κεφάλι στο σημείο που είχε φτάσει η μπατονετα αυτή πάνω από τα μάτια) τέλος παντον είχα φτασει στο Λητω 01:00 η ώρα μέσα στην νύχτα. Έκανα τα τεστ και περίμενα μέχρι τις 03:00 τα ξημερώματα αποτελέσματα. Έξω με την ψυχρά που είχε χθες μέσα στην νύχτα και χωρίς να έχει πουθενά να καθίσω. (Μέσα φυσικά δεν επιτρεπόταν να μπω). Όσο αφορά το μωράκι μου .. ακούσαμε καρδούλα κ αυτό ήταν δεν με κοιτάξανε ούτε από κάτω για διαστολή η κάτι τέτοιο ούτε τίποτα. Φεύγοντας επιτέλους μου είπαν ότι είχα αρνητικό τεστ αλλά δεν είναι κ σίγουρο γιατί τα γρήγορα τεστ δεν είναι 100% έγκυρα. Όποτε ούτως η άλλος θα έπρεπε να μου πουν το αποτέλεσμα από το κανονικό τεστ το πρωί σήμερα. Προφανώς και καθυστέρησαν και έμαθα ότι είμαι ξανά αρνητική σήμερα το απόγευμα. Είπα ευτυχώς .... δεν άντεχα άλλο. Δεν θα σας μιλήσω για την ψυχολογία μου από χθες , για το ότι σήμερα έκλαιγα όλη μέρα. Θέλοντας κ μη έτσι όπως είναι το σύστημα μου χαλάσανε όλη την εικόνα που είχα μέχρι στιγμής για την εγκυμοσύνη μου ... η οποία ήταν υπέροχη.  Πλήρωσα φυσικά αλλά 120 ευρώ. Αλλά αυτό είναι το λιγότερο πλέον. Τώρα παίρνω bouskopan ανα 8 ωρο και υποθέτω από τον ορθό τα spasmo κάτι δεν θυμάμαι. Αυτά βοηθήσαν πολύ δεν μπορώ να πω. Επιτέλους περιμένω σήμερα το πρωί να πάω να γεννήσω. Εύχομαι επιτέλους να κρατήσω το μωράκι μου το γλυκό στην αγκαλιά μου και να ξεχάσω όλη αυτή την ταλεπορια. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ κοπέλα μου, με το καλό να κρατήσεις το μωράκι σου στην αγκαλιά σου κ όλα αυτά από εδώ  κ πέρα να μείνουν ως ένα ένα κακό όνειρο..... Σου στέλνω όλη μου τη θετική ενέργεια από αύριο θα έχεις ωραιότερα πράγματα να ασχολείσαι...!!!!!!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Just now, xaroumenh mama είπε:

Αχ κοπέλα μου, με το καλό να κρατήσεις το μωράκι σου στην αγκαλιά σου κ όλα αυτά από εδώ  κ πέρα να μείνουν ως ένα ένα κακό όνειρο..... Σου στέλνω όλη μου τη θετική ενέργεια από αύριο θα έχεις ωραιότερα πράγματα να ασχολείσαι...!!!!!!!! :D

Ευχαριστώ παρά πολύ !!!! :) σαν να μην έφταναν όλα αυτά φυσικά ο μεγάλος μου γιος σήμερα φαίνεται ότι ανεβάζει πυρετό !!!!! Αχ τι να πω 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Super.mum είπε:

Ευχαριστώ παρά πολύ !!!! :) σαν να μην έφταναν όλα αυτά φυσικά ο μεγάλος μου γιος σήμερα φαίνεται ότι ανεβάζει πυρετό !!!!! Αχ τι να πω 

με το.καλο κ περαστικα! τελικα ο αντρας σου τι βγηκε δεν ξαναεκανε τεστ? καλα μην στεναχωριεσαι μια ταλαιπωρια ηταν περασε να ερθει με το καλο το μωρο κ ολα τα αλλα ειναι ιστοριες!

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

με το.καλο κ περαστικα! τελικα ο αντρας σου τι βγηκε δεν ξαναεκανε τεστ? καλα μην στεναχωριεσαι μια ταλαιπωρια ηταν περασε να ερθει με το καλο το μωρο κ ολα τα αλλα ειναι ιστοριες!

Ο άντρας μου είχε 2 θετικά στο Λητω και 1 σε ένα δημόσιο κέντρο υγείας και 2 αρνητικά στο ερρικος ντύναν και σε άλλη μια ιδιωτική κλινική. Τι να πεις ..δεν ξέρω. Όπως κ να έχει είναι καραντίνα. Ευχαριστώ πολύ για το μήνυμα και την στήριξη!!!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Super.mum είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα ! Για όσες παρακολουθούσατε το θέμα μου Θέλω να σας πω τι έγινε στην συνέχεια. Είχα μείνει στο ότι περίμενα να έρθει η Δευτέρα (σήμερα δηλαδή) για να πάω να κάνω κ εγώ ξανά covid test Στο Λητω. Τελικά όμως με πιάσανε πόνοι την Κυριακή το βράδυ. Πήρα τον γιατρό και μου είπε να πάρω bouskopan για να σταματήσουν οι συσπάσεις. Είχα συσπάσεις ανα 10 λεπτό για δυο ώρες  συνεχόμενα από 40 δευτερόλεπτα η κάθε σύσπαση. Παίρνω bouskopan και δεν γίνεται κάτι όποτε μου λέει έλα στο Λητω να κανείς ένα speed test για να έχουμε ένα πρώτο αποτέλεσμα αν χρειαστεί να μπεις πιο γρήγορα για να μην σε στείλω στο Αττικό με την πρώτη. Πάω να κάνω το speed test και μου πήραν 3 φορές δείγμα. Μια φορά από κάθε ρουθούνι και μια από το στόμα. Αυτό από το ρουθούνι από την μύτη δεν θέλω καν να το θυμάμαι. Με πόνεσαν και ήταν ότι χειρότερο (μέχρι σήμερα το μεσιμερι με ποναγε το κεφάλι στο σημείο που είχε φτάσει η μπατονετα αυτή πάνω από τα μάτια) τέλος παντον είχα φτασει στο Λητω 01:00 η ώρα μέσα στην νύχτα. Έκανα τα τεστ και περίμενα μέχρι τις 03:00 τα ξημερώματα αποτελέσματα. Έξω με την ψυχρά που είχε χθες μέσα στην νύχτα και χωρίς να έχει πουθενά να καθίσω. (Μέσα φυσικά δεν επιτρεπόταν να μπω). Όσο αφορά το μωράκι μου .. ακούσαμε καρδούλα κ αυτό ήταν δεν με κοιτάξανε ούτε από κάτω για διαστολή η κάτι τέτοιο ούτε τίποτα. Φεύγοντας επιτέλους μου είπαν ότι είχα αρνητικό τεστ αλλά δεν είναι κ σίγουρο γιατί τα γρήγορα τεστ δεν είναι 100% έγκυρα. Όποτε ούτως η άλλος θα έπρεπε να μου πουν το αποτέλεσμα από το κανονικό τεστ το πρωί σήμερα. Προφανώς και καθυστέρησαν και έμαθα ότι είμαι ξανά αρνητική σήμερα το απόγευμα. Είπα ευτυχώς .... δεν άντεχα άλλο. Δεν θα σας μιλήσω για την ψυχολογία μου από χθες , για το ότι σήμερα έκλαιγα όλη μέρα. Θέλοντας κ μη έτσι όπως είναι το σύστημα μου χαλάσανε όλη την εικόνα που είχα μέχρι στιγμής για την εγκυμοσύνη μου ... η οποία ήταν υπέροχη.  Πλήρωσα φυσικά αλλά 120 ευρώ. Αλλά αυτό είναι το λιγότερο πλέον. Τώρα παίρνω bouskopan ανα 8 ωρο και υποθέτω από τον ορθό τα spasmo κάτι δεν θυμάμαι. Αυτά βοηθήσαν πολύ δεν μπορώ να πω. Επιτέλους περιμένω σήμερα το πρωί να πάω να γεννήσω. Εύχομαι επιτέλους να κρατήσω το μωράκι μου το γλυκό στην αγκαλιά μου και να ξεχάσω όλη αυτή την ταλεπορια. 

Κρίμα τόση ταλαιπωρία... Ευτυχώς σε λίγες ώρες θα ξεκινήσει ένας νέος κύκλος και θα είναι όλα μία ανάμνηση. Δεν έχω καταλάβει όμως, πηγαίνεις για προγραμματισμένη καισαρική; Ξεκίνησαν οι πονοι και σου είπε να πάρεις τα χάπια για να σταματήσει ο τοκετος; 

 
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα σας!!! Διανυω την 36η εβδομάδα κύησης μου. Θα γεννήσω στο μαιευτήριο Ελενα. Ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει καμία τι επιτρέπεται τώρα με τον κορονοιο όσον αφορά τους συνοδούς. Κατά τη διάρκεια του τοκετού μόνο ο άντρας μου επιτρέπεται να είναι στην αναμονή ή μπορεί να υπάρχει και ένας δεύτερος; Και στο δωμάτιο μετα(θα είμαι σε μονόκλινο) τι ισχύει; Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 22/12/2020 at 10:16 ΜΜ, Joan_Geo είπε:

Καλησπέρα σας!!! Διανυω την 36η εβδομάδα κύησης μου. Θα γεννήσω στο μαιευτήριο Ελενα. Ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει καμία τι επιτρέπεται τώρα με τον κορονοιο όσον αφορά τους συνοδούς. Κατά τη διάρκεια του τοκετού μόνο ο άντρας μου επιτρέπεται να είναι στην αναμονή ή μπορεί να υπάρχει και ένας δεύτερος; Και στο δωμάτιο μετα(θα είμαι σε μονόκλινο) τι ισχύει; Ευχαριστώ!!!

Με το καλό κοπέλα μου. Η @Super.mumγεννησε πρόσφατα, ίσως ξέρει να σου απαντήσει!

Link to comment
Share on other sites

On 22/12/2020 at 10:16 ΜΜ, Joan_Geo είπε:

Καλησπέρα σας!!! Διανυω την 36η εβδομάδα κύησης μου. Θα γεννήσω στο μαιευτήριο Ελενα. Ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει καμία τι επιτρέπεται τώρα με τον κορονοιο όσον αφορά τους συνοδούς. Κατά τη διάρκεια του τοκετού μόνο ο άντρας μου επιτρέπεται να είναι στην αναμονή ή μπορεί να υπάρχει και ένας δεύτερος; Και στο δωμάτιο μετα(θα είμαι σε μονόκλινο) τι ισχύει; Ευχαριστώ!!!

Καλησπέρα και με το καλό εύχομαι να υποδεχτείς το μωρακι σου! Γέννησα πρόσφατα με καραντίνα στο λητω. Εκεί επιτρεπόταν ένας συνοδός μόνο. Δυο μέρες πριν μπούμε μας κάνανε τεστ COVID την επόμενη βγαίνει το τεστ και την παρά επόμενη μπαίνεις αν όλα καλά και είσαι αρνητική και εσυ και ο συνοδός σου. Ο συνοδός δεν έπρεπε να βγαίνει και από την στιγμή που έμπαινε έπρεπε να μείνει μέσα όλες τις μέρες. Το δωμάτιο που με πήγαν πρώτα ήταν τρίκλινο όπως είχα πληρώσει και το μεσαίο κρεβάτι δεν μπορούσε να χρησιμοποιηθεί για να κρατάμε την απόσταση. Δηλαδή στην ουσία το τρίκλινο το είχαν κάνει δίκλινο. Εμένα με κάναν upgrade σε μονόκλινο ... γιατί είχα περάσει διαφορά πριν γεννήσω και γιατί είχα ζητήσει και rooming in για το μωράκι. Στο συστήνω και εσένα. Αν ήξερα ποσο ωραίο είναι να έχεις από την αρχή το μωράκι σου όλη την ώρα μαζί σου στο δωμάτιο και από την αρχή εσυ να είσαι εκείνη που το αναλαμβάνει και όχι η κάθε νοσοκόμα θα το είχα κάνει και στο πρώτο μου παιδάκι. 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
On 12/22/2020 at 9:16 PM, Joan_Geo said:

Καλησπέρα σας!!! Διανυω την 36η εβδομάδα κύησης μου. Θα γεννήσω στο μαιευτήριο Ελενα. Ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει καμία τι επιτρέπεται τώρα με τον κορονοιο όσον αφορά τους συνοδούς. Κατά τη διάρκεια του τοκετού μόνο ο άντρας μου επιτρέπεται να είναι στην αναμονή ή μπορεί να υπάρχει και ένας δεύτερος; Και στο δωμάτιο μετα(θα είμαι σε μονόκλινο) τι ισχύει; Ευχαριστώ!!!

Καλήσπερα, ηθελα να σε ρωτησω αν γεννησες τελικα στο Ελενα και αν τελικα ηταν και ο αντρας σου κατα την διαρκεια του τοκετου. Θα γεννησω και εγω εκει σε εναν μηνα αν μπορεις να με διαφωτίσεις θα σου ήμουν ευγνώμων.

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

On 22/1/2021 at 7:42 ΜΜ, johnajohna είπε:

Καλήσπερα, ηθελα να σε ρωτησω αν γεννησες τελικα στο Ελενα και αν τελικα ηταν και ο αντρας σου κατα την διαρκεια του τοκετου. Θα γεννησω και εγω εκει σε εναν μηνα αν μπορεις να με διαφωτίσεις θα σου ήμουν ευγνώμων.

 

Ευχαριστω

Καλησπέρα! Έχεις βγάλει κάποια ακρη; Είμαι σε παρόμοια θέση και έχω ήδη μιλήσει με το συνήγορο του Πολίτη. Αρχικά μου είπαν να ζητήσω εγγράφως από το νοσοκομείο ότι δεν επιτρέπουν την είσοδο συνοδού στον τοκετό και βάσει ποιας νομοθεσίας. Σημειωτέον ότι το υπουργείο δεν έχει δώσει τέτοια οδηγια (για αυτό και τα ιδιωτικά το επιτρέπουν) και ο ΠΟΥ κάνει σύσταση για καταπάτηση των δικαιωμάτων των επιτοκίων λόγω covid και τονίζει ότι πρέπει η επιτοκος να έχει σύνοδο της επιλογής της ακόμη και επί Κορωνοϊού

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Γειά σας, 

είμαι νέο μέλος και χρειάζομαι τα φώτα σας σε κάτι πολύ σημαντικό για μένα. Σύντομα θα γεννήσω το μωράκι μου σε γνωστό ιδιωτικό μαιευτήριο της Αθήνας. Θα μπορούσε αν κάποιος έχει πρόσφατη εμπειρία να τη μοιραστεί μαζί μου; Ποιος είναι το πρωτόκολλο σχετικά με τον Covid; Θα μπορέσει ο σύζυγος μου να είναι παρών; Πώς θα γίνει pcr αν ξαφνικά σπάσουν τα νερά; Υπάρχει περίπτωση να μας διώξουν αν δεν υπάρχει αποτέλεσμα pcr; Ευχαριστώ εκ των προτέρων για κάθε απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

On 12/17/2021 at 7:02 PM, Mimi S said:

Πώς θα γίνει pcr αν ξαφνικά σπάσουν τα νερά; Υπάρχει περίπτωση να μας διώξουν αν δεν υπάρχει αποτέλεσμα pcr; Ευχαριστώ εκ των προτέρων για κάθε απάντηση.

Δεν γνωρίζω για το πρωτόκολλο covid σχετικά με τα μαιευτήρια όμως αυτό που γνωρίζω σίγουρα στα ιδιωτικά νοσοκομεία  σε αυτές τις περιπτώσεις κάνουν pcr ταχείας, δηλαδή το αποτέλεσμα βγαίνει μέσα σε λίγη ώρα, πληρώνεις κάτι παραπάνω βέβαια.

Με το καλό το μωράκι!!

υγ: μπορείς να ζητήσεις αναλυτικά για οδηγίες από τον γυναικολόγο σου.

Link to comment
Share on other sites

On 17/12/2021 at 7:02 ΜΜ, Mimi S είπε:

Γειά σας, 

είμαι νέο μέλος και χρειάζομαι τα φώτα σας σε κάτι πολύ σημαντικό για μένα. Σύντομα θα γεννήσω το μωράκι μου σε γνωστό ιδιωτικό μαιευτήριο της Αθήνας. Θα μπορούσε αν κάποιος έχει πρόσφατη εμπειρία να τη μοιραστεί μαζί μου; Ποιος είναι το πρωτόκολλο σχετικά με τον Covid; Θα μπορέσει ο σύζυγος μου να είναι παρών; Πώς θα γίνει pcr αν ξαφνικά σπάσουν τα νερά; Υπάρχει περίπτωση να μας διώξουν αν δεν υπάρχει αποτέλεσμα pcr; Ευχαριστώ εκ των προτέρων για κάθε απάντηση.

Καλησπέρα! 

Γέννησα πριν λίγες εβδομάδες στο ΜΗΤΕΡΑ. Δε γνωρίζω αν ισχύουν τα ίδια κ στα άλλα ιδιωτικά, πάντως χρειάζεται pcr 48 ωρών για επιτόκιο και σύνοδο αν είναι ανεμβολιαστοι ενώ για εμβολιασμενους ζητάνε rapid 24 ωρών που πρακτικά το κάνεις εκεί όταν πας να γεννήσεις (κ ο σύνοδος). 

Αν πας απρογραμματιστα κ είσαι ανεμβολιαστη θα σου κάνουν εκεί pcr που βγαίνει σε ένα 2ωρο αλλά στον σύνοδο δεν κάνουν απ'ο, τι ξέρω. 

Πάντως αν τους τηλεφωνήσεις θα σου πουν ακριβώς τι ισχύει. 

Με το καλό!! 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...