Recommended Posts

Το θέμα φυσικά δεν είναι στα λεφτά αυτό τώρα είναι το τελευταίο που με απασχολεί. Το θέμα είναι γιατί η κλινική αυτή επιμένει τόσο πολύ και δεν δέχεται ότι μπορεί να έχει γίνει κ λάθος. Μου μπαίνουν υποψίες πολλές. Όπως κ να έχει τώρα περιμένω αποτελέσματα τέταρτου τεστ ΞΑΝΑ και από Εκεί. Από όσο κατάλαβα θα ξέρω το απόγευμα. Φάση θα έχει να χάσω κ το ραντεβού για αύριο στο τέλος χωρίς κανένα απόλυτος λόγο. Να ξανά πρέπει να υποβληθώ σε τεστ covid εγώ η ίδια μια μέρα πριν μπω αν με πάει από εβδομάδα. Απίστευτο. Κλαίω με το σύστημα. 

Just now, Sentir...natureza είπε:

Θεωρω οτι εαν ηταν τοσο επικινδυνο δεν θα επιτρεποταν το rooming in, ακομη και με τα μετρα ασφαλειας. Εφοσον δινεται η δυνατοτητα και το ok απο διεθνεις οργανισμους που εχουν ερευνησει την επικινδυνοτητα, δεν ξερω γιατι πρεπει να το ακυρωνουμε σε μια μητερα που το θελει.

Συστηνεται απο τον ΠΟΥ, απο διεθνεις οργανισμους και εχει συνταξει αντιστοιχο εγγραφο και η διεθνης συνομοσπονδια μαιων. Γιατι πρεπει να το συστηνει μονο οποιος εργαζεται σε μαιευτηριο; Ειναι οδηγιες που θα επρεπε να ακολουθουνται απο τα μαιευτηρια αναφορας αλλα επειδη στην Ελλαδα σ'αυτον τον τομεα(μαιευτικη) μονο τις διεθνεις οδηγιες δεν ακολουθουμε, θεωρω θετικο το οτι υπαρχουν καποιοι απο εμας που τα ψαχνουνε και ενημερωνουν τους αλλους.

Ευχαριστώ πραγματικά παρά πολύ μέσα από την καρδιά μου για τις απαντήσεις σου γιατί αναφέρεις πράγματα που δεν γνώριζα και δεν είχα ψάξει πιο παλιά. Θέλω αλήθεια πολύ να θηλάσω κ να κρατήσω το μωρό δίπλα μου. Θεωρώ ότι δεν είναι μόνο το covid που πρέπει να φοβόμαστε αλλά κ αυτά που θα χάσει το μωρό αν δεν μείνει δίπλα στην μαμά του. Θα χάσει την επαφή δέρμα με δέρμα , θα χάσει τον θηλασμό και θα απομονωθεί μόνο του από την αρχή της ζωής του σε ένα χώρο άγνωστο. Τι ψυχισμό δημιουργούμε σε μια νέα ζωή με αυτό τον τρόπο. Τι πρόβλημα δημιουργούμε σε ένα μωράκι χωρίς ζεστασιά από κανέναν. Χωρίς αντισώματα για το αύριο που το περιμένει και χωρίς μια αγκαλιά κ λίγη στοργή ; Εφόσον έχω την δυνατότητα να θηλάσω κ να το έχω κοντά μ θα το κάνω και θα προσέξω πραγματικά πολύ. Θα φοράω μάσκα , γάντια θα τηρώ τους κανόνες ... θα κάνω ότι χρειαστεί. Δεν ξέρω η δικιά μου καρδιά πάντως κόβετε στα δυο και μόνο στην ιδεα. 

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

Just now, Sentir...natureza said:

Θεωρω οτι εαν ηταν τοσο επικινδυνο δεν θα επιτρεποταν το rooming in, ακομη και με τα μετρα ασφαλειας. Εφοσον δινεται η δυνατοτητα και το ok απο διεθνεις οργανισμους που εχουν ερευνησει την επικινδυνοτητα, δεν ξερω γιατι πρεπει να το ακυρωνουμε σε μια μητερα που το θελει.

Συστηνεται απο τον ΠΟΥ, απο διεθνεις οργανισμους και εχει συνταξει αντιστοιχο εγγραφο και η διεθνης συνομοσπονδια μαιων. Γιατι πρεπει να το συστηνει μονο οποιος εργαζεται σε μαιευτηριο; Ειναι οδηγιες που θα επρεπε να ακολουθουνται απο τα μαιευτηρια αναφορας αλλα επειδη στην Ελλαδα σ'αυτον τον τομεα(μαιευτικη) μονο τις διεθνεις οδηγιες δεν ακολουθουμε, θεωρω θετικο το οτι υπαρχουν καποιοι απο εμας που τα ψαχνουνε και ενημερωνουν τους αλλους.

Η κοπέλα ρώτησε τι θα γίνει στο Αττικό Νοσοκομείο σε 5 μέρες που θα πάει να γεννήσει και σε αυτό απαντώ. Δεν ρώτησε τι συστήνει ο ΠΟΥ ή οι διεθνείς μαίες. Αυτό δεν αφορά αναγκαστικά το νοσοκομείο, αλλά περισσότερο την ίδια μετά το εξιτήριο. Και για να είμαστε ειλικρινείς, σε περίπτωση που το πρωτόκολλο προβλέπει κάτι διαφορετικό, η μοναδική επιλογή να μην το εφαρμόσει είναι να κάνει τον τοκετό στο σπίτι της.

Το ζητούμενο είναι να μάθει τι θα γίνει και να μην το ανακαλύψει τελευταία στιγμή. Σε δεύτερο χρόνο, γενικώς, ναι, συμφωνώ οτι μπορούμε να κάνουμε και τον ανάλογο ακτιβισμό, αν βεβαίως έχουμε απτά στοιχεία να καταθέσουμε. Εγώ π.χ. στην έξοδο από το μαιευτήριο θα κατέθετα μία επίσημη ερώτηση στον διευθυντή της κλινικής και τον πρόεδρο του νοσοκομείου, επισυνάπτοντας το έγγραφο στο οποίο αναφέρεσαι.

Just now, chocolate_eater είπε:

Αυτό είναι λίγο εκμετάλλευση είναι η αλήθεια, εκτός κι αν για κάποιο λόγο δεν αναγνωρίζουν το τρίτο εργαστήριο.....καλό είναι να ζητήσεις να σου εξηγήσουν το λόγο με βάση το πρωτόκολλο...υποψιάζομαι οτι απλώς βρήκαν ένα ακόμα πράγμα να βάλουν στον τελικό λογαριασμό σου...δηλαδή αν βγει κι εκεινο θετικό τι θα γίνει; Θα πρέπει να κάνει και πέμπτο για την πλειοψηφία....;

Εκτός από το οικονομικό που έχουν να κερδίσουν τι άλλο λόγο μπορεί να έχουν ; ; Αφού αρχικά είπαν ... εγώ να πάω να κάνω το τεστ αναγκαστικά σε αυτούς και ο σύζυγος όπου αλου θέλει και απλά φέρνει το χαρτί με το αποτέλεσμα. Εμείς είπαμε ας μην ταλεπορουμαστε πάμε κ οι δυο μαζί εκεί να ξεμπερδεύουμε και βρήκαμε κ το μπελά μας. Παντού τον βγάζουν αρνητικό κ εκεί θετικό είναι απίστευτο αυτό το πράγμα. Εγώ θεωρώ ότι δεν μπορούν να δεχτούν το γεγονός ότι έχουν κάνει λάθος η το ότι έχουν κάποιο άλλο σκοπό. Να μην μπει ο σύζυγος μαζί μου και μείνει μέσα ; Θα πιάνει χώρο ; Δεν ξέρω τι να σκεφτώ 

Just now, Super.mum said:

Εκτός από το οικονομικό που έχουν να κερδίσουν τι άλλο λόγο μπορεί να έχουν ; ; Αφού αρχικά είπαν ... εγώ να πάω να κάνω το τεστ αναγκαστικά σε αυτούς και ο σύζυγος όπου αλου θέλει και απλά φέρνει το χαρτί με το αποτέλεσμα. Εμείς είπαμε ας μην ταλεπορουμαστε πάμε κ οι δυο μαζί εκεί να ξεμπερδεύουμε και βρήκαμε κ το μπελά μας. Παντού τον βγάζουν αρνητικό κ εκεί θετικό είναι απίστευτο αυτό το πράγμα. Εγώ θεωρώ ότι δεν μπορούν να δεχτούν το γεγονός ότι έχουν κάνει λάθος η το ότι έχουν κάποιο άλλο σκοπό. Να μην μπει ο σύζυγος μαζί μου και μείνει μέσα ; Θα πιάνει χώρο ; Δεν ξέρω τι να σκεφτώ 

Γιατί δεν τους ρωτάς, εφ'όσον ποτέ δεν απαίτησαν να κάνει το τεστ ο σύζυγος εκεί, τότε για ποιο λόγο το απαιτούν τώρα και μάλιστα εφ'όσον το έχει κάνει ήδη τρεις φορές; Πούλα και λίγο ιστορία, μη σου πουλάνε μόνο αυτοί.....

Just now, Super.mum είπε:

Το θέμα φυσικά δεν είναι στα λεφτά αυτό τώρα είναι το τελευταίο που με απασχολεί. Το θέμα είναι γιατί η κλινική αυτή επιμένει τόσο πολύ και δεν δέχεται ότι μπορεί να έχει γίνει κ λάθος. Μου μπαίνουν υποψίες πολλές. Όπως κ να έχει τώρα περιμένω αποτελέσματα τέταρτου τεστ ΞΑΝΑ και από Εκεί. Από όσο κατάλαβα θα ξέρω το απόγευμα. Φάση θα έχει να χάσω κ το ραντεβού για αύριο στο τέλος χωρίς κανένα απόλυτος λόγο. Να ξανά πρέπει να υποβληθώ σε τεστ covid εγώ η ίδια μια μέρα πριν μπω αν με πάει από εβδομάδα. Απίστευτο. Κλαίω με το σύστημα. 

Ευχαριστώ πραγματικά παρά πολύ μέσα από την καρδιά μου για τις απαντήσεις σου γιατί αναφέρεις πράγματα που δεν γνώριζα και δεν είχα ψάξει πιο παλιά. Θέλω αλήθεια πολύ να θηλάσω κ να κρατήσω το μωρό δίπλα μου. Θεωρώ ότι δεν είναι μόνο το covid που πρέπει να φοβόμαστε αλλά κ αυτά που θα χάσει το μωρό αν δεν μείνει δίπλα στην μαμά του. Θα χάσει την επαφή δέρμα με δέρμα , θα χάσει τον θηλασμό και θα απομονωθεί μόνο του από την αρχή της ζωής του σε ένα χώρο άγνωστο. Τι ψυχισμό δημιουργούμε σε μια νέα ζωή με αυτό τον τρόπο. Τι πρόβλημα δημιουργούμε σε ένα μωράκι χωρίς ζεστασιά από κανέναν. Χωρίς αντισώματα για το αύριο που το περιμένει και χωρίς μια αγκαλιά κ λίγη στοργή ; Εφόσον έχω την δυνατότητα να θηλάσω κ να το έχω κοντά μ θα το κάνω και θα προσέξω πραγματικά πολύ. Θα φοράω μάσκα , γάντια θα τηρώ τους κανόνες ... θα κάνω ότι χρειαστεί. Δεν ξέρω η δικιά μου καρδιά πάντως κόβετε στα δυο και μόνο στην ιδεα. 

γενικα τα νοσοκομεια δεν δεχονται ευκολα απο αλλα εργαστηρια εξετασεις οχι μονο για τον covid αλλα για ολα  . ελπιζω να βγει παλι αρνητικο κ να ξεμπερδευετε. 

γενικα μην ανχωνεσε με θεωριες το μωρο μια χαρα θα ειναι οπως κ να εχει προεχει η ασφαλεια του. ακομα κ μασκα κ γαντια αν φορας το μωρο μπορει να κολλησει. θα εμπιστευοσουν αν σου λεγαν οτι ενας γιατρος εχει πυρετο κ ειναι αρρωστος να ερθει να εξετασει το μωρο σου?πες οτι δεν υπηρχε ο covid κ σου ελεγε ο παιδιατρος ειμαι αρρωστος αλλα θα ερθω να δω το νεογεννητο θα του ελεγες ναι φυσικα ελατε δεν πειραζει θα φορατε μασκα??

Θεωρω οτι εαν ηταν τοσο επικινδυνο δεν θα επιτρεποταν το rooming in, ακομη και με τα μετρα ασφαλειας. Εφοσον δινεται η δυνατοτητα και το ok απο διεθνεις οργανισμους που εχουν ερευνησει την επικινδυνοτητα, δεν ξερω γιατι πρεπει να το ακυρωνουμε σε μια μητερα που το θελει. Kι ας μην ξεχναμε πως στο δυνατο ανοσοποιητικο παιζει βασικο ρολο η ψυχολογια. Με την δικη μου λογικη, ενα μωρο που βρισκεται μαρκυα απο την μαμα του βιωνει περισσοτερο στρες με ο,τι συνεπαγεται αυτο.

Αν τυχόν έβγαινε θετικό το τεστ της κοπέλας θα άφηναν να έχει δίπλα της το μωρό? Αν ναι εννοείται θα μπορεί κ να το θηλάσει αλλά αν δεν επιτρέπουν να έρχεται σε επαφή πως να το κάνει?

Παιδιά επειδή εγώ το ανέφερα , σας είπα απλώς τι έχω διαβάσει σε κάποιες ιστοσελίδες που στηρίζουν το μητρικό θηλασμό σχετικά με το θέμα του κορονοιου. Επίσης, έγραψα τι μου είπε η παιδίατρος μου, μήνες πρίν, και αυτή βασιζόμενη στα υπάρχοντα δεδομένα εκείνη την χρονική περίοδο. Τόνισα ότι αλλάζουν τα δεδομένα. Είπα ξεκάθαρα ότι πρέπει να μιλήσει με παιδίατρο ( ιδανικά σύμβουλο θηλασμού για να τη βοηθήσει) για να την ενημερώσει για τα νέα δεδομένα, καθώς ούτε γιατροί είμαστε εδώ μέσα για να δώσουμε συμβουλές ούτε ειδικοί στο θέμα του κορονοιου. Ελπίζω να μην παρεξηγηκε αυτό που έγραψα.Ο ΠΟΥ γενικά κάνει συστάσεις, κάθε χώρα όπως βλέπουμε όμως χαράζει διαφορετικές πολιτικές στο θέμα της υγείας. Άλλες χώρες μπορεί να το ενθαρρύνουν το θηλασμό σε περίπτωση κρουσμάτων , δεν το γνωρίζουμε, ωστόσο επειδή η κοπέλα αυτή τη στιγμή θα γεννήσει και μένει στη συγκεκριμένη χώρα, θα προσαρμοστεί με τα δεδομένα της χώρας αυτής.

Αν υπάρχει κάτι, ωστόσο, το οποίο μπορεί να κάνει ώστε να βοηθήσει τον εαυτό της και το μωρό σε σχέση με το θηλασμό, εφόσον οι γιατροί κρίνουν ότι είναι οκ και ασφαλές, πρέπει να το κάνει για μένα. @Super.mum ενημερώσου όσο μπορείς για το θέμα. Ειναι κρίμα να γίνει κακή αρχή, αν κάτι μπορεί να γίνει πάντα με ασφάλεια και για τους δύο όμως. Έχε στο μυαλό σου ότι μαμάδες κατάφεραν να θηλάσουν μετά από μήνες τα μωρά τους γιατί για κάποιους λόγους χωρίστηκαν, παρόλα αυτά τα κατάφεραν. Εσύ να έχεις θετική ψυχολογία και θέληση να τα καταφέρεις ό, τι και να συμβεί ! 

• Ευχαριστώ! 1

Καλά , μην δραματοποιούμε. Πολλές μανούλες αναγκάστηκαν να αποχωριστούν και να μην θηλάσουν τα μωρά τους , γιατί μπορεί να ήταν πρόωρα πχ και να μπήκαν σε θερμοκοιτίδα. Δεν σημαίνει αυτό ότι έπαθαν ψυχολογικά. Η υγεία του παιδιού προέχει. Δεν ξέρεις πώς μπορεί να αντιδράσει ο οργανισμός ενός νεογέννητου στον ιό. Τι συγκρίνουμε τώρα? Τις αγκαλιές και το θηλασμό με τη ζωή και την υγεία του μωρού? Η απομόνωση θα ήταν για λίγες μέρες. Μετά όλο αγκαλιά θα ήσασταν. Δεν λέω ότι δεν είναι σκληρό , αλλά προσωπικά αν ήμουν θετική και διεκδικούσα θηλασμούς και αγκαλιές και κόλλαγα το μωρό και πάθαινε κάτι, δεν θα συγχωρούσα ποτέ τον εαυτό μου. Αυτά βέβαια θεωρητικά, διότι απ'ότι φαίνεται θα είστε εντάξει και πολύ χαίρομαι γι'αυτό!

• Μου αρέσει 4

Just now, Sentir...natureza said:

Θεωρω οτι εαν ηταν τοσο επικινδυνο δεν θα επιτρεποταν το rooming in, ακομη και με τα μετρα ασφαλειας. Εφοσον δινεται η δυνατοτητα και το ok απο διεθνεις οργανισμους που εχουν ερευνησει την επικινδυνοτητα, δεν ξερω γιατι πρεπει να το ακυρωνουμε σε μια μητερα που το θελει. Kι ας μην ξεχναμε πως στο δυνατο ανοσοποιητικο παιζει βασικο ρολο η ψυχολογια. Με την δικη μου λογικη, ενα μωρο που βρισκεται μαρκυα απο την μαμα του βιωνει περισσοτερο στρες με ο,τι συνεπαγεται αυτο.

Μα καθόλου δεν ακύρωσα αυτό θέλει μία μητέρα, απλά παραθέτω την άποψη μου. Θεωρώ πως μεγαλύτερη σημασία από ότιδήποτε έχει η ασφάλεια του παιδιού και αν μητέρα φέρει τον ιό το ρίσκο είναι μεγάλο. Δεν μηδένισα  την σημασία που έχει για ένα νεογέννητο να είναι στην αγκαλιά της μαμάς του, όμως ειλικρινά πόσα είναι τα παιδιά που μπαίνουν στην μενν και αναγκαστικά χωρίζονται από την μητέρα τους? Δεν πιστεύω πως όλα αυτά τα βρέφη έχουν θέματα ψυχολογικά, μόλις βγουν από την μονάδα έχουν όλο τον χρόνο που θέλουν για αγκαλιά, θηλασμό κτλ. Εσύ μπορείς να εγγυηθείς πως η μητέρα ακόμα και αν τηρεί όλα τα μέτρα δεν θα μεταφέρει τον ιό στο νεογέννητο? Γιατί νομίζω πως αυτό ούτε οι γιατροί μπορούν αν το εγγυηθούν.

Βέβαια όλα αυτά είναι εικασίες καθώς απο ότι φαίνεται και οι δύο γονείς αρνητικοί είναι στο ιό.

• Μου αρέσει 1

γενικα λυσεις υπαρχουν οποτε μην ανχωνεσε . ο συμβουλος θηλασμου ειναι εκει για να σου δωσει λυσεις οταν σου το επιτρεψει ο γιατρος. η δουλεια του συμβουλου θηλασμου ειναι να ενθαρυνει την γυναικα να θηλασει οταν ο νεογνολογος δωσει το οκ κ να της βρει λυσεις οταν αυτο καθηστερει. κ ευτυχως λυσεις υπαρχουν αρκει να εχεις την ενθαρυση κ την καθοδηγηση ενος σωστου συμβουλου

Διαφημίσεις

Just now, mama16 είπε:

Αν τυχόν έβγαινε θετικό το τεστ της κοπέλας θα άφηναν να έχει δίπλα της το μωρό? Αν ναι εννοείται θα μπορεί κ να το θηλάσει αλλά αν δεν επιτρέπουν να έρχεται σε επαφή πως να το κάνει?

Ναι αυτό λέω, έχουν βγει διεθνείς οδηγιες για μητέρα που είναι θετική στον κορωνοιο: μπορεί να έχει το μωρό μαζί της εφόσον τηρούνται μέτρα ασφαλείας πχ μάσκα, γάντια όταν πιάνει το μωρό, πλύσιμο χεριών πριν το θηλάσει κα.

• Μου αρέσει 2
    • Ευχαριστώ! 1

Ναι αυτό λέω, έχουν βγει διεθνείς οδηγιες για μητέρα που είναι θετική στον κορωνοιο: μπορεί να έχει το μωρό μαζί της εφόσον τηρούνται μέτρα ασφαλείας πχ μάσκα, γάντια όταν πιάνει το μωρό, πλύσιμο χεριών πριν το θηλάσει κα.

Το εφαρμόζουν όμως στα νοσοκομεία η απλά έχουν βγει διεθνείς οδηγίες χωρίς όμως να το τηρούν στην Ελλάδα? Ξέρεις? Μακάρι να το κάνουν κ εδώ..

Just now, mama16 said:

Το εφαρμόζουν όμως στα νοσοκομεία η απλά έχουν βγει διεθνείς οδηγίες χωρίς όμως να το τηρούν στην Ελλάδα? Ξέρεις? Μακάρι να το κάνουν κ εδώ..

Προφανώς και όχι. Εάν δεν πειστεί το τοπικό υπουργείο υγείας, οι επιστημονικές επιτροπές που εισηγούνται στον υπουργό/γενικό γραμματέα και οι επιστημονικές επιτροπές των νοσοκομείων, δεν εφαρμόζεται καμία 'σύσταση'. Ο WHO δεν έχει δικαιοδοσία να επιβάλλει σε κανένα κράτος τον τρόπο που θα ασκείται η υγειονομική πολιτική, κι αυτό ισχύει και σε πολύ σοβαρότερα θέματα από αυτό που συζητάμε. Κι επίσης ο κάθε γιατρός ή μαιευτήρας δεσμεύεται από το νομικό πλαίσιο στο οποίο εργάζεται.....δε μπορεί να κάνει ό,τι γουστάρει, ακόμη κι αν διαφωνεί με τα τρέχοντα πρωτόκολλα ή πλαίσια.

Εδώ η κοπέλα μας λέει οτι ένα ιδιωτικό μαιευτήριο αναγνωρίζει μόνο τα δικά του τεστ....είμαστε σοβαροί; :D

• Μου αρέσει 2

Κορίτσια καλησπέρα! Είναι απίστευτο αλλά το τεστ που ξανά έκανε στο Λητω βγήκε θετικο. Δεν μπορούμε να πειστούμε με τίποτα γιατί το τεστ βγαίνει αρνητικο σε όλα τα αλλά νοσοκομεία και σε εκείνο βγαίνει θετικό. Μήπως απλά δεν μπορούν να παραδεχτούν ότι έχουν κάνει λάθος στο πρώτο τεστ ; Δεν μπορεί μόνο στο συγκεκριμένο εργαστήριο να τον βγάζουν θετικο. Αφήστε που έχω απελπιστεί και με τον γιατρό μου και πραγματικά μίλησα σήμερα με άλλον. Αυτός είναι από το Ιασώ. Πείτε μου αν είχατε καμία εμπειρία καμία σας από το Ιασώ. Μου τον σύστησε μια γνωστή μου. Την είχε ξεγεννήσει και στα δυο παιδιά της με καισαρική. Είναι ευχαριστημένη λέει. Δεν ξέρω τι να κάνω τώρα. Για αρχή μου είπε αύριο να φωνάξουμε κάποιον από το ΕΟΔΥ να έρθει σπίτι μας να μας κάνει το τεστ. Και με βάση το αποτέλεσμα βλέπουμε κ κάνουμε. Ο άντρας μου που λέτε μίλησε με το Λητω και απαίτησε να του δώσουν το υλικό που είχαν και να το ελέγξει κάπου αλλου. Εκείνοι δεν θελανε. Αλλά αφού επέμενε πολύ και τον είχε καθοδηγήσει διευθύντρια από το ερρικος ντυναν του είπαν οκ αύριο να του τα δώσουν. Φοβούνται ότι έχουν κάνει λάθος και προσπαθούν να τα κουκουλώσουν γιατί σου λέει μπορεί να φάμε και μήνυση ; Όντως είναι έτσι όπως τα λένε ; Δεν ξέρω και θέλω να βγάλω άκρη γιατί δεν θέλω να είμαι κορόιδο σε όλο αυτό 

Κορίτσια καλησπέρα! Είναι απίστευτο αλλά το τεστ που ξανά έκανε στο Λητω βγήκε θετικο. Δεν μπορούμε να πειστούμε με τίποτα γιατί το τεστ βγαίνει αρνητικο σε όλα τα αλλά νοσοκομεία και σε εκείνο βγαίνει θετικό. Μήπως απλά δεν μπορούν να παραδεχτούν ότι έχουν κάνει λάθος στο πρώτο τεστ ; Δεν μπορεί μόνο στο συγκεκριμένο εργαστήριο να τον βγάζουν θετικο. Αφήστε που έχω απελπιστεί και με τον γιατρό μου και πραγματικά μίλησα σήμερα με άλλον. Αυτός είναι από το Ιασώ. Πείτε μου αν είχατε καμία εμπειρία καμία σας από το Ιασώ. Μου τον σύστησε μια γνωστή μου. Την είχε ξεγεννήσει και στα δυο παιδιά της με καισαρική. Είναι ευχαριστημένη λέει. Δεν ξέρω τι να κάνω τώρα. Για αρχή μου είπε αύριο να φωνάξουμε κάποιον από το ΕΟΔΥ να έρθει σπίτι μας να μας κάνει το τεστ. Και με βάση το αποτέλεσμα βλέπουμε κ κάνουμε. Ο άντρας μου που λέτε μίλησε με το Λητω και απαίτησε να του δώσουν το υλικό που είχαν και να το ελέγξει κάπου αλλου. Εκείνοι δεν θελανε. Αλλά αφού επέμενε πολύ και τον είχε καθοδηγήσει διευθύντρια από το ερρικος ντυναν του είπαν οκ αύριο να του τα δώσουν. Φοβούνται ότι έχουν κάνει λάθος και προσπαθούν να τα κουκουλώσουν γιατί σου λέει μπορεί να φάμε και μήνυση ; Όντως είναι έτσι όπως τα λένε ; Δεν ξέρω και θέλω να βγάλω άκρη γιατί δεν θέλω να είμαι κορόιδο σε όλο αυτό 

ε καλο ειναι να καλεσεις τον εοδυ να σου παρει δειγμα κ να ξεκαθαρισει . παντως γενικα ποιο ευκολα κατι βγαινει ψευδως αρνητικο παρα ψευδος θετικο... το να σου λενε ψεματα το θεωρω ακυρο πολλες εξετασεις τις επαναλαμβανουν για σιγουρια

Διαφημίσεις

Το να βγει ένα τεστ ψευδως θετικό δεν είναι ασυνήθιστο. Δεν νομίζω ότι θα έμπαιναν σ αυτή την διαδικασία και θα έχαναν τα 1500 ευρώ (ή όσα είναι τέλος πάντων) απλά και μόνο επειδή βγήκε ένα τεστ ψευδως θετικό, ούτε και μπορείτε να τους κάνετε μηνυση επειδή βγήκε λάθος αποτέλεσμα. Πέρα από αυτά είναι όντως μεγάλο το μπέρδεμα και σου εύχομαι πραγματικά να βρείτε άκρη γρήγορα. Κρίμα πραγματικά να μπαίνεις σ αυτή την διαδικασία λίγες μέρες πριν γεννήσεις. Υπομονή και κουράγιο. 

• Μου αρέσει 1

Just now, ninaki80 είπε:

ε καλο ειναι να καλεσεις τον εοδυ να σου παρει δειγμα κ να ξεκαθαρισει . παντως γενικα ποιο ευκολα κατι βγαινει ψευδως αρνητικο παρα ψευδος θετικο... το να σου λενε ψεματα το θεωρω ακυρο πολλες εξετασεις τις επαναλαμβανουν για σιγουρια

Θα κάνω και με τον εοδυ ένα τεστ απλά για να δω. Θέλω πραγματικά να ξεκαθαρίσουν τα πράγματα. 

Just now, Chrysoum είπε:

Το να βγει ένα τεστ ψευδως θετικό δεν είναι ασυνήθιστο. Δεν νομίζω ότι θα έμπαιναν σ αυτή την διαδικασία και θα έχαναν τα 1500 ευρώ (ή όσα είναι τέλος πάντων) απλά και μόνο επειδή βγήκε ένα τεστ ψευδως θετικό, ούτε και μπορείτε να τους κάνετε μηνυση επειδή βγήκε λάθος αποτέλεσμα. Πέρα από αυτά είναι όντως μεγάλο το μπέρδεμα και σου εύχομαι πραγματικά να βρείτε άκρη γρήγορα. Κρίμα πραγματικά να μπαίνεις σ αυτή την διαδικασία λίγες μέρες πριν γεννήσεις. Υπομονή και κουράγιο. 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Στο Λητω μέσα είναι μια μονάδα καινούργια που έχει ανοίξει και ονομάζεται a lab αυτό είναι το εργαστήριο που σου κάνει κ το τεστ. Αλλά απορώ γιατί ο γιατρός μου επέμενε τόσο πολύ να πάω εκεί και δεν δεχόταν αποτελέσματα από αλλα πιο μεγάλα εργαστήρια σε σύγκριση με αυτό. 

Κορίτσια ο γιατρός στο Ιασώ λέγεται Ζιώγας. Αν αύριο βγούμε αρνητικοί και οι δυο με τον εοδυ θα πάω να με δει και αν μου αρέσει ο τρόπος ο δικός του και μου κάνει λέω να γεννήσω μαζί του. Απλά αν γνωρίζεται καμία σας για τον συγκεκριμένο γιατρό πείτε μου εμπειρίες. Πρως το παρόν έχω ακούσει τα καλύτερα. Από το τηλέφωνο μου ακούστηκε ότι ήθελε να βοηθήσει και πολύ πρόθυμος. Θέλω απλά να μου πείτε οποία γνωρίζει αν είναι όντως καλός και δεν βάζει ούτε όρους ούτε καθετήρα όπως λένε και αν βάζει το μωρό από την αρχή να θηλάσει και να έχει επαφή με την μαμά σώμα με σώμα. Σας ευχαριστώ πολύ 

Θα κάνω και με τον εοδυ ένα τεστ απλά για να δω. Θέλω πραγματικά να ξεκαθαρίσουν τα πράγματα. 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Στο Λητω μέσα είναι μια μονάδα καινούργια που έχει ανοίξει και ονομάζεται a lab αυτό είναι το εργαστήριο που σου κάνει κ το τεστ. Αλλά απορώ γιατί ο γιατρός μου επέμενε τόσο πολύ να πάω εκεί και δεν δεχόταν αποτελέσματα από αλλα πιο μεγάλα εργαστήρια σε σύγκριση με αυτό. 

Κορίτσια ο γιατρός στο Ιασώ λέγεται Ζιώγας. Αν αύριο βγούμε αρνητικοί και οι δυο με τον εοδυ θα πάω να με δει και αν μου αρέσει ο τρόπος ο δικός του και μου κάνει λέω να γεννήσω μαζί του. Απλά αν γνωρίζεται καμία σας για τον συγκεκριμένο γιατρό πείτε μου εμπειρίες. Πρως το παρόν έχω ακούσει τα καλύτερα. Από το τηλέφωνο μου ακούστηκε ότι ήθελε να βοηθήσει και πολύ πρόθυμος. Θέλω απλά να μου πείτε οποία γνωρίζει αν είναι όντως καλός και δεν βάζει ούτε όρους ούτε καθετήρα όπως λένε και αν βάζει το μωρό από την αρχή να θηλάσει και να έχει επαφή με την μαμά σώμα με σώμα. Σας ευχαριστώ πολύ 

Ελπίζω να πάνε όλα καλά τελικά ! Το μα βγει ένα τεστ / μια εξέταση ψευδώς θετική δεν νομίζω πως είναι κάτι που φοβούνται . Αυτο μπορεί να συμβεί σε πλήθος εξετάσεων και δεν νομίζω καν ότι θα είχε νόημα μια μήνυση . Το Alpha lab που αναφέρεις πάντως είναι εξαιρετικό εργαστήριο στο οποίο μάλιστα διενεργούνται πολύ εξειδικευμένες εξετάσεις. 

Πολύ αγχωτικό πάντως όλο αυτό λίγο πριν το τοκετό !!!

8 ώρες πρίν, Chrysoum είπε:

Αλήθεια υπάρχει περίπτωση να βγει ένα τεστ ψευδώς θετικό??? Εγώ νόμιζα μόνο το αντίθετο... Τότε πως οι ασυμπτωματικοί θετικοί λένε ότι έχουν κορωνοιο? Μπορεί να είναι λάθος του τεστ

• Μου αρέσει 1

Just now, mama16 said:

Αλήθεια υπάρχει περίπτωση να βγει ένα τεστ ψευδώς θετικό??? Εγώ νόμιζα μόνο το αντίθετο... Τότε πως οι ασυμπτωματικοί θετικοί λένε ότι έχουν κορωνοιο? Μπορεί να είναι λάθος του τεστ

Ναι φυσικά μπορεί να συμβεί. Ανάλογως την τεχνική που χρησιμοποιείται αλλάζουν και τα ποσοστά που μπορεί να δώσει ψευδως θετικό. Τωρα για την PCR που κάνουν στα covid τεστ η αλήθεια είναι ότι έχει υψηλή "specificity", νομίζω το ποσοστό για ψευδως θετικά είναι κάτω από 5%. Παρόλα αυτά μπορεί να συμβεί ναι. 

• Μου αρέσει 1

Just now, Chrysoum είπε:

Ναι φυσικά μπορεί να συμβεί. Ανάλογως την τεχνική που χρησιμοποιείται αλλάζουν και τα ποσοστά που μπορεί να δώσει ψευδως θετικό. Τωρα για την PCR που κάνουν στα covid τεστ η αλήθεια είναι ότι έχει υψηλή "specificity", νομίζω το ποσοστό για ψευδως θετικά είναι κάτω από 5%. Παρόλα αυτά μπορεί να συμβεί ναι. 

Πρώτη φορά το άκουσα αυτό ομολογώ, εγώ νόμιζα ότι αν βγει σε κάποιον ένα τεστ θετικό κ το άλλο αρνητικό ότι δεν πάρθηκε πολύ σωστά το δείγμα κ κανονικά είναι θετικό

• Μου αρέσει 1

Just now, mama16 said:

Πρώτη φορά το άκουσα αυτό ομολογώ, εγώ νόμιζα ότι αν βγει σε κάποιον ένα τεστ θετικό κ το άλλο αρνητικό ότι δεν πάρθηκε πολύ σωστά το δείγμα κ κανονικά είναι θετικό

Το ποσοστό των φευδως αρνητικών για την PCR είναι μεγαλύτερο από των ψευδώς θετικών, οπότε ναι, αν το ένα δείξει θετικό και το άλλο αρνητικό μάλλον είναι θετικό. Αλλά και πάλι δεν το λες και με σιγουριά, πρέπει να κάνεις και τρίτο 

• Μου αρέσει 1

Με 2 θετικά τεστ πάντως να είναι αρνητικός, δεν ξέρω.. Ελπίζω να ξεκαθαρίσουν τα πράγματα με το τεστ του ΕΟΔΥ . Ελπίζω πάντως να έχετε εστιάσει στο να μην κολλήσεις εσύ, γιατί αυτό είναι το πιο σημαντικό και να μην επαναπαυτήκατε με το αρνητικό τεστ. Διότι τη Δευτέρα εσύ θα εξεταστείς και θα κριθεί το αν θα γεννήσεις όπως το έχεις προγραμματίσει ή θα πας στο Αττικό.

• Μου αρέσει 3

πρίν από 55 λεπτά , Chrysoum είπε:

Ναι και εμένα που ρώτησα τον οργανισμό πολιτικής προστασίας είπαν ότι όντος μπορεί να βγει ψευδώς θετικο αλλά κ πάλι λέει καθήστε καραντίνα :p

Just now, Yovanna είπε:

Με 2 θετικά τεστ πάντως να είναι αρνητικός, δεν ξέρω.. Ελπίζω να ξεκαθαρίσουν τα πράγματα με το τεστ του ΕΟΔΥ . Ελπίζω πάντως να έχετε εστιάσει στο να μην κολλήσεις εσύ, γιατί αυτό είναι το πιο σημαντικό και να μην επαναπαυτήκατε με το αρνητικό τεστ. Διότι τη Δευτέρα εσύ θα εξεταστείς και θα κριθεί το αν θα γεννήσεις όπως το έχεις προγραμματίσει ή θα πας στο Αττικό.

Δεν έχουμε αναπαυτεί. Κρατάμε τα μέτρα και προσπαθούμε να είμαστε όσο μπορούμε σε διαφορετικούς χώρους. Έχουμε κ διαφορετικές τουαλέτες. Τέλος παντον δεν θα κάνω άλλο τεστ ούτε εγώ ούτε εκείνος από όσο κατάλαβα. Αφού μίλησα με τον οργανισμό πολιτικής προστασίας μου είπαν ότι κ να κανείς τώρα κ να βγεις αρνητική δεν τους λέει κάτι και δεν θα μπορείς να πας σε άλλο νοσοκομείο να γεννήσεις αύριο ξέρω γω. Γιατί μπορεί να είσαι θετική (εφόσον είχες στενή επαφή με πρόσωπο που Βγαίνει θετικός , τον άντρα σου) και το τεστ να σε βγάζει ακόμα αρνητική. Πρέπει να περιμένεις λέει μέχρι Δευτέρα. Ως τότε καραντίνα και εγώ κ ο άντρας μου. Όχι μόνο ο άντρας μου. Δευτέρα όπως μου είχαν πει κ από το Λητω κάνω τεστ κ αν βγει αρνητικό γεννάω εκεί , αν όχι πάω στο Αττικό. Τι να πω ελπίζω να πάνε όλα καλά κ να με δείξει αρνητική. Δεν μου δίνουν άλλη επιλογή. 

Άλλο θέμα τώρα με τον γιατρό μου που δεν θέλει να μου μιλήσει για το ενδεχόμενο αν βγω θετική τι κάνουμε σε εκείνη την φάση. Μου λέει δεν χρειάζεται από τώρα να αγχωθείς μέχρι την Δευτέρα για το αν δείξει θετικο. Εμείς λέει σκεφτόμαστε θετικά. Εμένα του λέω όμως αυτό δεν με καλύπτει που μου λέτε. Γιατί εγώ θέλω να είμαι προετοιμασμένη στο τι θα συμβεί. Και πραγματικά δεν θέλει να ασχοληθεί με το ενδεχόμενο αυτό. Ας πάνε όλα με το καλό και πραγματικά μετά θα το ψάξω πολύ καλά με γιατρό για το μέλλον. Γιατί σε μια τέτοια κατάσταση θα έπρεπε να υπάρχει στήριξη από μεριά του. Θα έπρεπε να μου αφιερώσει κάποια ώρα στο να με κάνει να μην αγχώνομαι τόσο για το τι με περιμένει. Δεν υπάρχει όμως αυτό. Πολύ εύκολα μου είπε «εεε απλά κοιτα αν είσαι θετική δεν θα πρέπει κ να θηλάσεις» σοβαρά τώρα ; 

• Λυπημένη/-ος 1

Άλλο θέμα τώρα με τον γιατρό μου που δεν θέλει να μου μιλήσει για το ενδεχόμενο αν βγω θετική τι κάνουμε σε εκείνη την φάση. Μου λέει δεν χρειάζεται από τώρα να αγχωθείς μέχρι την Δευτέρα για το αν δείξει θετικο. Εμείς λέει σκεφτόμαστε θετικά. Εμένα του λέω όμως αυτό δεν με καλύπτει που μου λέτε. Γιατί εγώ θέλω να είμαι προετοιμασμένη στο τι θα συμβεί. Και πραγματικά δεν θέλει να ασχοληθεί με το ενδεχόμενο αυτό. Ας πάνε όλα με το καλό και πραγματικά μετά θα το ψάξω πολύ καλά με γιατρό για το μέλλον. Γιατί σε μια τέτοια κατάσταση θα έπρεπε να υπάρχει στήριξη από μεριά του. Θα έπρεπε να μου αφιερώσει κάποια ώρα στο να με κάνει να μην αγχώνομαι τόσο για το τι με περιμένει. Δεν υπάρχει όμως αυτό. Πολύ εύκολα μου είπε «εεε απλά κοιτα αν είσαι θετική δεν θα πρέπει κ να θηλάσεις» σοβαρά τώρα ; 

Εύχομαι να πάνε όλα καλά και με το καλό να γεννήσεις!

Τί να σου πει βρε κορίτσι ο γιατρός? Αν βγεις θετική δεν μπορεί να σε κρατήσει να γεννήσεις μαζί  του, ακόμα και να θέλει. Θα πας αναγκαστικά στο Αττικό, θα ακολουθήσεις το προβλεπόμενο πρωτόκολλο, αν αυτό δεν προβλέπει να έχεις το μωρό μαζί σου για κάποιο διάστημα αναγκαστικά δεν θα θηλάσεις τουλάχιστον για κάποιο χρονικό διάστημα. Όταν πάτε μαζί με το μωρό στο σπίτι, κάνετε ό,τι θέλετε που λέει ο λόγος, αναλόγως και του τί θα σου πει ο παιδίατρος.

Έτσι κι αλλιώς για τον θηλασμό τον πρώτο λόγο δεν τον έχει ο μαιευτήρας, θα πάρεις οδηγίες από τους παιδιάτρους του νοσοκομείου όπου θα γεννήσεις.

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Σύνδεση/Εγγραφή

Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν! 

• Similar Content

• Από arieta,
        Θα ήθελα να μοιραστούμε την εμπειρία της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης που επιχειρείται λόγω των ημερών. Και στο παρελθόν έχω δηλώσει τον προβληματισμό μου σχετικά με τη διδασκαλία που γίνεται στο δημόσιο σχολείο. Γνωρίζοντας ότι ήδη πολλά ιδιωτικά  από την πρώτη μέρα που έκλεισαν τα σχολεία , παρέχουν εξ αποστάσεως εκπαίδευση θέλω να ρωτήσω, υπήρχε καμία επικοινωνία του δασκάλου της τάξης με τους γονείς όλο αυτό το διάστημα? 
        Η δική μας δασκάλα βλέπω ότι έχει εγγραφεί στην ηλεκτρονική πλατφόρμα, αλλά από κει και πέρα φωνή βοώντος εν τη ερήμω, άφαντη, δεν έχει πάρει κανένα τηλέφωνο , δεν έχει στείλει email , δεν έχω πολλές ελπίδες ότι θα παράξει οποιοδήποτε έργο όλο αυτό το διάστημα και πραγματικά ενοχλούμαι.
      • Από Gummy Bear,
        Καλησπέρα σε όλες, 

Με τον άντρα μου θέλουμε να ξεκινήσουμε προσπάθεια για δεύτερο μωρό. Όμως ο κορονοιος με φοβίζει καθώς οι έγκυες ανήκουν στην ομάδα υψηλού κινδύνου. Διάβασα τυχαία ότι οι έγκυες διατρέχουν υπερδιπλάσιο κίνδυνο να εμφανίσουν οι ίδιες σοβαρές επιπλοκές...πώς το βιωνετε όσες είστε έγκυες αυτή την περίοδο? 
      • Από sweety**,
        καλησπέρα σα!!
        η εταιρεια που δουλευει ο συζυγος ειναι σε αναστολη και δικαιουμαστε μειωση ενοικιου 40% δηλαδή θα δώσουμε το 60%!!
        το θεμα ειναι οτι ο ιδιοκτήτης δεν δείχνει να το δεχεται...
        επίσης το άλλο προβλημα ειναι το εξής: το ενοικιο ειναι 400 ευρώ..στο μισθωτήριο αυτός ήθελε να βαλει 300 και τα υπόλοιπα 100 μάυρα...το δεχτηκαμε οκ..
        το σωστό ειναι να δωσουμε το 60% των 400? δλδ 240ευρω?
        ή το 60% των 300(που εχουμε βαλει και στο μισθωτήριο) δλδ 180 ευρώ και τα υπόλοιπα 100 να τα δώσουμε χωρίς μείωση?? δλδ να δωσουμε 280 ευρώ?

• Από Maonoki,
        Καλημέρα, παρακαλώ θα ήθελα τη γνώμη και τις συμβουλές ή σας..! 
        Την Κυριακή που μας έρχεται, βαφτιζω τον μπέμπη μου (στον άγ Κοσμά Ελληνικό παρεμπιπτόντως) 19 μηνών και 12 κιλά. 
        Η βάπτιση θα γίνει σε στενό κύκλο γιατί στην οικογένεια υπάρχουν ηλικιωμένοι και φοβόμαστε για τον κορονοιο. 
        Έχω άγχος με την βάφτιση όμως γιατί 
        Εξαιτίας των συνθηκών 
        1) ο μπέμπης δεν έχει έρθει σε μεγάλη επαφή με το νονό, τον έχει δει λίγες φορές μόνο
        2) είναι μεγάλος και αντιδρά όταν και δεν του αρέσει (τεντωνεται, κάνει απότομα κεφάλι προς τα πίσω) 
        3) μίλησα με τον.... παπά χθες και ενώ του εξήγησα την κατάσταση, πάρ όλα αυτά ήταν ΙΔΙΑΊΤΕΡΑ απότομος και επιθετικός μπορώ να πω. 
        Παρακαλώ τι κάνατε σε αντίστοιχη περίπτωση με τα μωράκια σας;;; 
        Αν δεν κάθεται με τίποτα στην αγκαλιά του νονού πώς να το διαχειριστώ;;; 
        Πάντως βάπτιση με...."κεφαλοκλειδωμα"  δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει!!! 

• Από mpak,
        koritsia eixa enan prowro toketo sths 27 ebdomades kai 5 meres
        logo aneparkeias traxhlou
        8elw na jekinhsw prospa8eies alla fobame uparxoun arketes kopeles pou ta kataferan
        opoia exei empeiria 8a xarw na mou grapsei
        eixe diafora h 2h egkumosunh apo thn prwth afou th 2h fora jeran to problhma ths aneparkeias????
        euxaristw
      • Από Sentir...natureza,
        Με αφορμη ενα αλλο θεμα θελησα να ανοιξω το παρον θεμα για να κανω γνωστο το επαγγελμα της βοηθου μητροτητας ή αλλιως doula (απο την ελληνικη λεξη "δουλα", η γυναικα που υπηρετει), το οποιο αποφασισα να ακολουθησω.

Ο ρολος των βοηθων μητροτητας ειναι αρκετα γνωστος στο εξωτερικο, ενω και στην Ελλαδα αυξανονται οι βοηθοι μητροτητας παρ'ολο που ακομη δεν ειναι ευρεως γνωστος ο ρολος τους. Επιπλεον, εδω και 10 χρονια υπαρχει και ο αντιστοιχος ελληνικος συλλογος ο οποιος κανει και τις εκπαιδευσεις/πιστοποιησεις. Οποιος θα ηθελε να διαβασει περισσοτερες λεπτομερειες ή να βρει μια βοηθο μητροτητας ή να πιστοποιηθει ως μια, τοτε μπορει να κοιταξει στην ιστοσελιδα τους, mitrotita.org.  Υπαρχουν βοηθοι μητροτητας τοκετου ή λοχειας αλλα συνηθως εκπαιδευονται και στα δυο. Σκοπος τους ειναι να σταθουν διπλα στη γυναικα κατα την περιοδο της εγκυμοσυνης, του τοκετου και της λοχειας και να την ενδυναμωσουν, να την στηριξουν, να την ακουσουν, να την ανακουφισουν, να τη βοηθησουν σε αυτην την μεταβατικη και μεταμορφωτικη περιοδο της ζωης της.

Βοηθος μητροτητας τοκετου: η γυναίκα που φροντίζει

Η μητρότητα μοιάζει με ένα δώρο της φύσης στα θηλυκά πλάσματα, με τον τοκετό να είναι ένα αναπόσπαστο κομμάτι του δώρου αυτού. Για αυτό το λόγο, η γυναίκα που γεννάει, εκτός από την ιατρική παρακολούθηση, έχει ανάγκη από αγάπη, ενθάρρυνση, σεβασμό. Από τα αρχαία χρόνια μέχρι τις παραδοσιακές κοινωνίες των γιαγιάδων μας, οι γυναίκες του στενού οικογενειακού περιβάλλοντος ήταν αυτές που συμπαραστέκονταν και περιποιούνταν την επίτοκο. Σήμερα, που ο συγκεκριμένος ρόλος δεν ενσαρκώνεται πια από κανέναν, η Βοηθός Μητρότητας Τοκετού αναλαμβάνει να καλύψει αυτό το κενό. Μπορεί να κρατάει το χέρι της γυναίκας που γεννάει, να τη χαϊδεύει, να τη βοηθάει με την κίνηση και την αναπνοή, να την ενθαρρύνει ότι όλα θα πάνε καλά ή απλά να βρίσκεται διακριτικά και σιωπηλά στο πλάι της.

Πιο συγκεκριμενα η βοηθος μητροτητας τοκετου: 
         αναγνωρίζει πως η γέννα είναι μια καθοριστική εμπειρία που θα μείνει χαραγμένη στη μνήμη της μητέρας για όλη της τη ζωή. Δίνοντας πληροφορίες και απαντώντας στις ερωτήσεις τους, βοηθάει τη γυναίκα και το σύντροφό της να διαμορφώσουν και να ακολουθήσουν ένα «πλάνο τοκετού» που θα ανταποκρίνεται στις προσδοκίες τους. Συχνά το ζευγάρι θέλει να ζήσει μαζί αυτές τις ξεχωριστές στιγμές. Η Βοηθός Μητρότητας θα προστατέψει την ιδιωτικότητά τους και θα ενθαρρύνει το σύντροφο να συμμετέχει στον τοκετό, στο βαθμό που ο ίδιος επιθυμεί.  παραμένει στο πλάι της γυναίκας όσο κι αν διαρκέσει ο τοκετός, χωρίς διακοπές ή απουσίες. Έχει καλή γνώση της φυσιολογίας της γέννας καθώς και των συναισθηματικών αναγκών της επιτόκου. Δε σταματάει να παρέχει στη γυναίκα συναισθηματική και σωματική ανακούφιση ανάλογα με τις ιδιαίτερες ανάγκες της. διευκολύνει τη γυναίκα να αντλήσει πληροφόρηση για την πορεία του τοκετού της αλλά και για τις επιλογές που έχει στη διάθεσή της, ώστε αυτή και ο σύντροφός της να μπορούν να συμμετέχουν στη λήψη αποφάσεων βάσει επιστημονικών ερευνών/ δεδομένων. Επίσης, ενθαρρύνει την επίτοκο να εκφράσει τη γνώμη της, διευκολύνοντας την επικοινωνία μεταξύ αυτής, του συντρόφου της και του ιατρικού προσωπικού. φροντίζει στο να διατηρηθεί ζωντανή κάθε πολύτιμη ανάμνηση από τις τρυφερές στιγμές του τοκετού. Ανεξάρτητα από τον τρόπο και τον τόπο που θα γεννήσει κάθε γυναίκα, η θύμηση της πρώτης επαφής με το νεογέννητο μωρό της θα τη γεμίζει πάντα με συγκίνηση. δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές και δε συμμετέχει σε κανενός είδους ιατρική πράξη.  
        Ο ρόλος της περιορίζεται στη συναισθηματική και πρακτική υποστήριξη αλλά, μέσα από δεκάδες έρευνες που έχουν διεξαχθεί σε πολλά μέρη του κόσμου, φαίνεται πως είναι πολύ σημαντικός:
        Οι γυναίκες βιώνουν με μεγαλύτερη ικανοποίηση την εμπειρία του τοκετού τους (34% λιγοτερες ασχημες εμπειριες τοκετου) Μειώνεται η χρονική διάρκεια του τοκετού (κατα μ.ο. 40 λεπτα) Μειώνονται οι πιθανότητες για επισκληρίδιο ή άλλη τοπική αναισθησία (κατα 9%) , μειωνεται η αναγκη για χρηση συνθετικης οκυτωκινης (κατα 31%), αυξανονται οι πιθανοτητες για αυθορμητη εναρξη τοκετου (αποφυγη προκλησης τοκετου) κατα 12%, μειωνονται οι πιθανοτητες για τοκετό με παρεμβάσεις (βεντούζα, εμβρυουλκός) ή με καισαρική τομή (κατα 28%). Η σχέση μητέρας και βρέφους αρχίζει ομαλά, με σεβασμό και τρυφερότητα Οι γυναίκες αντιμετωπίζουν λιγότερα προβλήματα με τον θηλασμό Μειωνονται οι πιθανοτητες χαμηλου apgar score στα νεογνα κατα 38% Η νέα μητέρα εμφανίζει μεγαλύτερη αυτοεκτίμηση και λιγότερο άγχος, γεγονός που μειώνει τις πιθανότητες επιλόχειας κατάθλιψης Ως συνέπεια όλων των παραπάνω, οι δαπάνες υγείας μειώνονται  
        Συχνη ερωτηση 1: Εφοσον υπαρχουν επαγγελματιες υγειας που θα βρισκονται κοντα μου στον τοκετο, σε τι χρειαζομαι μια βοηθο μητροτητας;

Η βοηθός μητρότητας είναι μια μητρική φιγούρα που βρίσκεται με διακριτικό τρόπο κοντά στην επίτοκο καθ’ όλη τη διάρκεια του τοκετού για να της προσφέρει ψυχολογική και σωματική/πρακτική υποστήριξη. Έχει ως αποκλειστική της φροντίδα τις ανάγκες της μητέρας, έτσι όπως τις αντιλαμβάνεται από την επαφή τους εκείνη την ώρα (αν συναντιούνται για πρώτη φορά στη διάρκεια του τοκετού) ή από την προηγούμενη επαφή τους, τις συναντήσεις και συζητήσεις που έχουν κάνει μέχρι τότε, και το πλάνο τοκετού της (αν έχουν προηγηθεί κάποιες συναντήσεις, κάτι που είναι ιδανικό και προτιμούν οι περισσότερες μητέρες). Η β.μ. δεν θα αλλάξει βάρδια, δεν θα αποπροσανατολιστεί από τυχόν ιατρικές ανησυχίες (γιατί η ιατρική παρακολούθηση βρίσκεται αποκλειστικά στα χέρια των επαγγελματιών υγείας), και έτσι μπορεί να στρέψει όλη της την προσοχή στη μητέρα και το μωρό, ώστε να τους υποστηρίξει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για να βιώσει η μητέρα τον τοκετό της έτσι όπως τον έχει ονειρευτεί, ή για να αντιμετωπίσει τυχόν δυσκολίες που μπορεί να παρουσιαστούν και να προσαρμοστεί ανάλογα στα νέα δεδομένα. Η β.μ. είναι στο πλάι της μητέρας για να τη βοηθήσει να αισθανθεί ενδυναμωμένη, ασφαλής, και ελεύθερη να ακούσει το σώμα της και το μωρό της σε αυτή την τόσο μοναδική εμπειρία του τοκετού. Η β.μ. δεν εκτελεί ιατρικές πράξεις όπως π.χ. λήψη πίεσης, θερμοκρασίας της επιτόκου ή έλεγχο καρδιακών παλμών του εμβρύου.

Συχνη ερωτηση 2: Ποιος θα ειναι ο ρολος του πατερα στον τοκετο;

Η παρουσία του συντρόφου στον τοκετό μπορεί να ενδυναμώσει τη σχέση του με τη γυναίκα του και την μελλοντική του οικογένεια. Ο βαθμός της συμμετοχής του στον τοκετό είναι μια απόφαση που ανήκει αποκλειστικά στο ζευγάρι, και μπορεί να αλλάξει ανά πάσα στιγμή. Είναι σημαντικό για το ζευγάρι να έχει συζητήσει εκ των προτέρων πώς φαντάζεται το ρόλο του πατέρα στη διάρκεια του τοκετού, και να κάνουν ό,τι πιστεύουν ότι χρειάζεται για να φτάσουν στην καλύτερη για εκείνους απόφαση. Για άλλα ζευγάρια μπορεί αυτό που χρειάζονται να είναι η ενημέρωση, η γνώση, για άλλους μια ευκαιρία για συναισθηματική σύνδεση, για άλλους συνεχιζόμενη κουβέντα πάνω σε θέματα που προκύπτουν. Υπάρχουν σύντροφοι που αισθάνονται πολύ άνετα με την ιδέα να παραβρεθούν στη γέννηση του παιδιού τους, ενώ για άλλους είναι πέρα από τις δυνάμεις τους. Πολλοί σύντροφοι βρίσκονται κάπου ανάμεσα, και θα βρουν το ρόλο τους σιγά σιγά όσο προχωράει η εγκυμοσύνη. Με την παρουσία της, η β.μ. μπορεί να βοηθήσει να γίνουν οι απαραίτητες συζητήσεις, ενημέρωση, πηγές ή ό,τι άλλο μπορεί να χρειάζεται ο σύντροφος και το ζευγάρι ώστε να αποφασίσουν. Η β.μ. θα σεβαστεί την απόφασή τους και σε κάθε περίπτωση, θα βρει πρακτικούς και ρεαλιστικούς τρόπους ώστε να εντάξει τον πατέρα στη διαδικασία του τοκετού, σύμφωνα με τις επιθυμίες του και τις αντοχές του.

Βοηθος μητροτητας λοχειας: η γυναίκα που φροντίζει

Στις παραδοσιακές κοινωνίες, η γυναίκα κατά την περίοδο της λοχείας περιστοιχίζονταν από γυναίκες όλων των ηλικιών και δέχονταν τη φροντίδα τους. Οι γυναίκες αυτές – γιαγιά, μητέρα, αδελφή, φίλη, γειτόνισσα – προσφέρανε μέσα από την εμπειρία και τη σοφία τους αμέριστη συμπαράσταση και βοήθεια προκειμένου η μητέρα να προσαρμοστεί στο νέο της ρόλο. Στην εποχή μας, είναι γεγονός ότι τα περισσότερα ζευγάρια δεν μετέχουν συνήθως σε τέτοια δίκτυα συμπαράστασης και καλούνται να ανταπεξέλθουν στις προκλήσεις της γονεϊκότητας απομονωμένα από τον υπόλοιπο κόσμο. Η όποια βοήθεια έχουν συνήθως περιστρέφεται γύρω από το μωρό. Η Βοηθός Μητρότητας Λοχείας καλείται να πληρώσει το κενό που υπάρχει στην υποστήριξη του ζευγαριού μετά τον τοκετό. Είναι δίπλα στη μητέρα και την οικογένεια. Είναι η φίλη, η μητέρα, η αδερφή, η γυναίκα που προσφέρει σε μια άλλη γυναίκα συναισθηματική υποστήριξη σε μια πολύ απαιτητική στιγμή της ζωής της. Είναι κατά κάποιον τρόπο η «μαμά» της μητέρας. Εκτός από την πρακτική βοήθεια που μπορεί να παρέχει, η βοηθός μητρότητας εκπαιδεύει και ενδυναμώνει το ζευγάρι. Μετά από λίγες ημέρες ή εβδομάδες, η μητέρα αποκτά αυτοπεποίθηση με τη φροντίδα τους βρέφους κι αρχίζει να καλλιεργεί ένα βαθύ δεσμό με το μωρό της, ο πατέρας επαναπροσδιορίζει το ρόλο του στην οικογένεια, γνωρίζει το μωρό και μαθαίνει να φροντίζει τη σύντροφό και το μωρό.
        Σημείωση: Η Βοηθός Μητρότητας Λοχείας δεν είναι Οικιακή Βοηθός ή Νταντά και δενκάνει Ιατρικές Πράξεις. Η ΒΜΛ δεν αντικαθιστά την παρουσία και βοήθεια του συντρόφου ή της υπόλοιπης οικογένειας.

Πιο συγκεκριμενα η βοηθος μητροτητας λοχειας:
        Απαντάει στις ερωτήσεις των γονιών Εκπαιδεύει τους γονείς σε πρακτικά θέματα του μωρού: μπάνιο, ντύσιμο, αλλαγή πάνας ή βοηθάει τη μητέρα στις ασχολίες αυτές Εκπαιδεύει τη μητέρα σε θέματα θηλασμού και παρέχει πρακτική βοήθεια στο θηλασμό Ακούει τη μητέρα, τους φόβους, τις ανησυχίες της Ακούει την ιστορία τοκετού της μητέρας όσες φορές αυτή το επιθυμεί Εκπαιδεύει τα άλλα μέλη της οικογένειας πώς να στηρίζουν τη μητέρα Φροντίζει ώστε η μητέρα να τρέφεται σωστά και να παίρνει επαρκή υγρά Κρατάει ή ταΐζει το μωρό ενόσω η μητέρα ξεκουράζεται ή κάνει ντους ή παίζει με τα άλλα παιδιά Προετοιμάζει ελαφριά γεύματα και μαζεύει την κουζίνα Πλένει, διπλώνει και μαζεύει τα ρούχα του μωρού Προτείνει ομάδες υποστήριξης, επαγγελματίες υγείας, πληροφόρηση, βιβλία Παρέχει συστάσεις για άλλους επαγγελματίες στο χώρο της μεταγεννητικής φροντίδας  
        Οφελη απο την παρουσια βοηθου μητροτητας λοχειας στις μητερες/στους γονεις:
        Νιώθουν περισσότερη αυτοπεποίθηση και ασφάλεια Προσαρμόζονται πιο εύκολα στη νέα δυναμική της οικογένειας Θηλάζουν πιο γρήγορα και με μεγαλύτερη επιτυχία τα μωρά τους  Έχουν μικρότερες πιθανότητες να πάθουν επιλόχεια κατάθλιψη Έχουν μικρότερες πιθανότητες να κακοποιήσουν τα μωρά τους  
        Συχνη ερωτηση 3: Μετα τον τοκετο θα βρισκεται η μητερα μου στο σπιτι για να με βοηθησει, χρειαζομαι παρ'ολα αυτα μια βοηθο μητροτητας λοχειας;

Η παρουσία της μητέρας της λεχώνας είναι πολλές φορές πολύτιμη και αναντικατάστατη. Η β.μ. λοχείας δεν αποσκοπεί να αντικαταστήσει αυτή την πολύτιμη βοήθεια. Ο ρόλος της είναι να βοηθήσει τη λεχώνα σε πρακτικά ζητήματα όπως μπάνιο, μασάζ του βρέφους και της μητέρας, θέματα που μπορεί να προκύψουν με το θηλασμό, την οργάνωση της οικογένειας με την έλευση του νέου μέλους, συζήτηση και προτάσεις για την επαφή με τα άλλα παιδιά αν υπάρχουν, ή κατοικίδια, τη συναισθηματική υποστήριξη, και πολλά άλλα, όπως και να μοιραστεί πηγές γνώσης μαζί της, ή να την παραπέμψει αναλόγως, αν χρειαστεί. Κάποιες νέες μητέρες προτιμούν να ζητήσουν τις υπηρεσίες μιας β.μ. λοχείας σε συνδυασμό με τη μητέρα ή πεθερά τους, λόγω των διαφορετικών συνθηκών ή προσεγγίσεων που πιθανόν έχει η γιαγιά σε κάποια θέματα. Άλλες πάλι μητέρες ή οικογένειες αισθάνονται καλύτερα να έχουν ένα άτομο που θα μπορούν να «εκπαιδεύσουν» και καθοδηγήσουν εξ’ολοκλήρου οι ίδιοι, ώστε να ακολουθήσει ακριβώς τις επιθυμίες τους, κάτι που είναι μέσα στα πλαίσια των καθηκόντων μιας β.μ. λοχείας, ενώ δεν είναι τόσο συνηθισμένο να γίνει από την τυπική Ελληνίδα γιαγιά! Αν σας απασχολεί το θέμα αυτό, μη διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας. Θα χαρούμε να σας βοηθήσουμε να επιλέξετε την πιο κατάλληλη προσέγγιση για τη δική σας περίπτωση.

πηγη πληροφοριων: mitrotita.org
        πηγες ερευνων (ποσοστα): 
        Brigstocke S. MIDIRS Midwifery Digest, vol 24, no 2, 2014, pp 157-160
        Hodnett ED, Gates S, Hofmeyr G, Sakala C. Continuous support for women during childbirth. Cochrane Database of Systematic Reviews 2013, Issue 7. Art. No.: CD003766. DOI: 10.1002/14651858.CD003766.pub5 and Bohren MA, Hofmeyr GJ, Sakala C, Fukuzawa RK, Cuthbert A. Continuous support for women during childbirth. Cochrane Database of Systematic Reviews 2017, Issue 7. Art. No.: CD003766. DOI: 10.1002/14651858.CD003766.pub6.

• Από Evi Ts.,
        Καλησπερα σας
        Ειμαι μητερα 2 διδυμων που φοιτουν στη Στ του δημοτικου σε ιδιωτικο δημοτικο σχολειο.Οπως ολοι γνωριζουμε τα σχολεια εκλεισαν λογω κορονοιου απο τις 11 Μαρτιου.
        Καλουμαστε απο το σχολειο να καταβαλουμε ολο το ποσο των διδακτρων...
        Εγω φυσικα εχω προχωρησει σε προεξοφληση του διδακτικου ετους.
        Εχω την εξης απορια...
        Εφοσον απο 11 μαρτιου εως 30 μαρτιου δεν υπηρξε ουτε μια ωρα μαθημα προς τα παιδια μου δεν θα επρεπε να μου επιστρεψουν χρηματα?επισης μεσα στον απριλιο εκαναν 5 ωρες μαθημα εβδομαδιαιως...παλι δεν θα επρεπε να εχω επιστροφη?
        Δε θα σας ζαλισω με αλλες λεπτομερειες...
        Υπαρχει καποιος αλλος γονεας του οποιου τα παιδια φοιτουν σε ιδιωτικο σχολειο?και τι συμβαινει στη δικη τους περιπτωση?
        Ευχαριστω
      • Από kikika,
        Καλησπέρα! Είναι το πρώτο μου μυνημα στο φόρουμ.διαβάζω εδώ και μέρες τις συζητήσεις οι οποίες είναι πολύ ενδιαφέρουσες. Έχω όμως μια απορία που δυστυχώς δεν μπόρεσα να λύσω και με έχει αγχωσει. Ειμαι από θεσσαλονικη. Θα γεννήσω πρωτη φορά και ηθελα να κανω τοκετο στο σπιτι αλλά οι δικοι μου με αποθαρρύνουν γιατί το νοσοκομειο ειναι αρκετα μακρυα λόγω του οτι μενουμε εκτος πόλης. Η αληθεια ειναι πως και εγω το σκεφτομουν μιας που ειναι η πρωτη μου φορά κ δεν ξερω τι θα συναντησω. Σκεφτόμουνα να γεννήσω σε νοσοκομειο έτσι ώστε οποιαδήποτε επιπλοκή του μωρού να αντιμετωπιστεί άμεσα. Δεν είμαι άνθρωπος που με νοιάζουν οι ανέσεις αλλά σίγουρα με νοιάζει να γεννήσω με φυσικό τοκετό. Διαβάζω πόσο πιο όμορφη σαν εμπειρία είναι σε σύγκριση με τον απλό φυσιολογικό τοκετό στον οποίο παρεμβαίνουν με κάθε ευκαιρία οι γιατροί. Ρώτησα όμως στο Παπαγεωργίου κ μου είπαν πως δεν μπορώ να επιλέξω γιατρό από πριν γιατί άλλαξαν την πολιτική των νοσοκομείων που σε ξεγεννούσε ο γιατρός σου εάν συνεργαζόταν με το νοσοκομειο. Άραγε λοιπόν έχω επιλογή να γεννήσω με φυσικό τοκετό σε δημόσιο νοσοκομειο από την στιγμή που δεν διαλέγω ούτε γιατρό ούτε μαία; ευχαριστώ για οποία απάντηση εκ των προτέρων