Evaolive

Μπαμπάς στον τοκετο—κορονοιος

Recommended Posts

Γειά σας. Είμαι στην 23η εβδομάδα κύησης, γένναω με το καλό τέλος Σεπτέμβρη στο Έλενα με τον γιατρό μου εκεί. Πριν λίγο ομως πληροφορήθηκα ότι λόγω κορονοιου δεν επιτρέπουν στους μπαμπαδες να είναι μέσα την ώρα του τοκετού, ούτε να παρακολουθήσουν τα μαθήματα ανωδινου τοκετου. Το να γεννήσω μόνη μου χωρις τον σύντροφο μου, μου φαίνεται αδιανόητο, οπότε σκέφτομαι πολύ σοβαρά να αλλάξω μαιευτήριο και αναγκάστηκα και ιατρό. ξέρει κάποια κάποιο άλλο δημόσιο μαιευτήριο στο οποίο θα μπορώ να έχω μαζί μου τον σύζυγο μου στον τοκετό. Και τέλος πάντων υπάρχει κάποιος τρόπος να απαιτήσουμε να υπάρχει σύνοδος μαζί μας στον τοκετό?στα ιδιωτικά μαιευτήρια γεννούν κανονικά με τον μπαμπά μέσα στην αίθουσα  τοκετού ακόμα και τωρα με τον κορορονοιο. Στα δημόσια μόνο φαίνεται να έχουν αλλάξει οι κανονισμοί. Δηλαδή μόνο αν πληρώσειςτα μαλλιά της Κεφαλης σου έχεις φυσιολογική αντιμετώπιση? 

Διαφημίσεις

Θα σου έλεγα να μη βιαστείς, ίσως να έχει αλλάξει μέχρι το Σεπτέμβρη αυτό. Για τα ιδιωτικά δεν είμαι σίγουρη ότι αφήνουν, σίγουρα δεν αφήνουν αν είναι καισαρική. Οι κανονισμοί είναι κανονισμοί πάντως δεν μπορείς να κάνεις αλλιώς. 

Προ κορονοιού νομιζω σε κανενα άλλο δημόσιο εκτός του Έλενα δ επιτρεπόταν, οποτε δ θα βρεις πλεον

Μέχρι τον σεπτεμβρη όμως μπορεί να ξαναλλαξει

Αν οι συνθήκες δ ειναι καλές μπορεί ούτε κ σε ιδιωτικό να μπορεσει

z05y1ebwohf5jra3.pngkk3v7ypa2n0kj0uy.png

Η καλυτερη λυση τοκετου εν μεσω πανδημιας κορονοϊου για εγκυμοσυνες χαμηλου κινδυνου ειναι ο τοκετος στο σπιτι. Πως θα σου φαινοταν; Εχεις χρονο μεχρι τελη Σεπτεμβριου να σκεφτεις τι θα κανεις αλλα δεδομενου οτι περιμενουν το 2ο κυμα κρουσματων τοτε, ισως να το σκεφτοσουν πολυ σοβαρα να γεννησεις στο σπιτι σου με τον αντρουλη σου διπλα σου (και τις μαιες φυσικα!).

• Μου αρέσει 1

Στα δημόσια νοσοκομεία τουλάχιστον στα περισσότερα από όσο ξέρω δεν επιτρέπεται να βρίσκετε ο μπαμπάς μέσα στην αίθουσα τοκετού κατά τη διάρκεια της γέννας,ειδικά τώρα με την πανδημία δεν νομίζω να επιτρέπεται ενδεχόμενος και σε αυτά που μέχρι πρότινος επιτρέποταν να παρευρίσκεται 

On 6/1/2020 at 11:55 PM, Evaolive said:

Γειά σας. Είμαι στην 23η εβδομάδα κύησης, γένναω με το καλό τέλος Σεπτέμβρη στο Έλενα με τον γιατρό μου εκεί. Πριν λίγο ομως πληροφορήθηκα ότι λόγω κορονοιου δεν επιτρέπουν στους μπαμπαδες να είναι μέσα την ώρα του τοκετού, ούτε να παρακολουθήσουν τα μαθήματα ανωδινου τοκετου. Το να γεννήσω μόνη μου χωρις τον σύντροφο μου, μου φαίνεται αδιανόητο, οπότε σκέφτομαι πολύ σοβαρά να αλλάξω μαιευτήριο και αναγκάστηκα και ιατρό. ξέρει κάποια κάποιο άλλο δημόσιο μαιευτήριο στο οποίο θα μπορώ να έχω μαζί μου τον σύζυγο μου στον τοκετό. Και τέλος πάντων υπάρχει κάποιος τρόπος να απαιτήσουμε να υπάρχει σύνοδος μαζί μας στον τοκετό?στα ιδιωτικά μαιευτήρια γεννούν κανονικά με τον μπαμπά μέσα στην αίθουσα  τοκετού ακόμα και τωρα με τον κορορονοιο. Στα δημόσια μόνο φαίνεται να έχουν αλλάξει οι κανονισμοί. Δηλαδή μόνο αν πληρώσειςτα μαλλιά της Κεφαλης σου έχεις φυσιολογική αντιμετώπιση? 

Αν σκέφτεσαι να αλλάξεις μαιευτήριο για να είναι παρών και ο άντρας σου στον τοκετό θα πρέπει να πας σε ιδιωτικό αναγκαστικά. Σε καταλαβαίνω πάρα πολύ, η εμπειρία του τοκετού είναι μοναδική και ούτε εγώ θα άντεχα χωρίς τον άντρα μου αλλά δυστυχώς αυτοί είναι οι κανόνες στα δημόσια. Με το καλό 

On 1/6/2020 at 11:55 ΜΜ, Evaolive είπε:

Αυτό που λες ισχύει σίγουρα για τώρα όσο αφορά το Έλενα, μέχρι να γεννήσεις μπορεί και να αλλάξει, μπορεί και όχι. Οι μαίες όταν κάναμε τα μαθήματα μας είπαν ότι βγαίνουν συνέχεια καινούριες οδηγίες κ δεν είναι τίποτα σίγουρο...

Ρώτα και στο Αρεταίειο γιατί είναι λίγο διαφορετικά τα πράγματα εκει όσο αφορά την αντιμετώπιση του κορωνοιου, δεν έχεις να χάσεις κάτι. Με το καλό το μωρακι σου και μην αγχώνεσαι έχεις καιρό.

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Σύνδεση/Εγγραφή

Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν!